EIDEN Eigenaar verft historisch pand Nieuwe Rijn blauw en knalgeel 'He wilde huis kopen voor mijn moeder' LEIDSCH éH DAGBLAD Twee en drie jaar cel geëist wegens overval op casino Steenstraat WOENSDAG 24 JUNI 1987 Gemeente: 'Onaanvaardbare aantasting monument' LEIDEN - De gemeente Leiden gaat optreden tegen de eigenaar van een monument aan de Nieuwe Rijn 29 dat pas in felle kleuren is geschilderd. Het betreffende pand, een 18e eeuwse lijstgevel met daar onder een fraaie winkelpui, is on langs in fel blauw en geel geschil derd. Volgens de eigenaar van het pand heeft het karakter van het monument door het opvallende kleurgebruik een extra accent ge kregen en komt het pand nu veel meer tot zijn recht. door Jan Rijsdam De afdeling monumentenzorg van de gemeente is een andere me ning toegedaan en spreekt van een onaanvaardbare aantasting van het beschermde monument. De ge meente wijst er op dat de eigenaar voor het scihilderen van het pand bovendien geen vergunning heeft gevraagd van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, zoals is voor geschreven in de Monumentenwet. Als het aan de gemeente ligt zal hij die vergunning ook niet krijgen. "De kleuren waarin het pand thans geschilderd is knallen er op dusdanige wijze uit dat ze het his torische karakter van het monu ment verknoeien", aldus de chef van de afdeling monumentenzorg van de gemeente, G. de Klerk. "Niemand kan verdedigen dat het esthetisch of historisch verant woord is 'wat met dit pand is ge beurd. Ik verwacht dan ook niet dat de Rijkdienst voor de Monu mentenzorg met deze schilder beurt akkoord gaat". De eigenaar van het pand, waar in op de begane grond de firma Stof Stijl is gevestigd, heeft vol gens de chef van de afdeling monu mentenzorg pas om de vereiste vergunning gevraagd nadat het monument al was geschilderd. "Nadat we constateerden dat de gevel blauw en geel werd, hebben we de eigenaar onmiddellijk gewe zen op de procedure die hij had moeten volgen en hebben we laten weten dat de gemeente niet ak koord gaat met de gekozen kleu ren. De schilderbeurt was op dat moment echter al op een oor na ge vild en is gewoon afgemaakt", al dus De Klerk. Het overschilderen wordt door de gemeente beschouwd als een verandering van het monument waarvoor de toestemming van de rijksdienst en in laatste instantie de toestemming van de minister nodig is. Voordat de Rijksdienst voor de Monumentenzorg een be slissing neemt, vraagt het de ge meente en provincie om advies. De gemeentebestuur heeft de eigenaar van het pand al geschreven de rijksdienst negatief te zullen advi seren omdat de gekozen kleuren naar zijn oordeel een aantasting van het beschermde monument betekenen. Jos Lammers, eigenaar van het pand Nieuwe Rijn 29, is zeer ver baasd over alle opwinding over de kleuren waarin het uitwendige van zijn woning en winkel is geschil derd. Hij is zelf heel tevreden over het resultaat, ook al zijn de opge brachte kleuren nog maar grond verf. Lammers is er voorstander van de definitieve kleuren in de zelfde stijl te houden. "Sterk kleur- Toch vergunning gewijzigd nieuwbouwplan Nieuwe Rijn LEIDEN - B en W zijn van plan een bouwvergunning af te geven voor de bouw van een parkeerdek en hellingbaan achter een nieuw- bouwcomplex aan de Stille Rijn. Eerder werd dit plan door Gedepu- Inbraak aan Valkenpad LEIDEN - Uit het buurtcentrum Op Eigen Wieken aan het Valken pad is gisternacht de complete dis co-installatie ontvreemd. Voorts verdwenen enkele lampen, 20 cas settebandjes en een hoeveelheid drank. De dieven kwamen binnen door een raam aan de voorzijde van het gebouw te forceren. teerde Staten van Zuid-Holland af gewezen omdat deze parkeerplaats voor overlast zou zorgen in de ach tergelegen woningen aan de Haar lemmerstraat. Projectontwikkelaar Erica heeft het plan daarop aangepast en ge- luidwerende schermen opgeno men waarna opnieuw een bouw vergunning werd aangevraagd. B en W vinden het parkeerdek welis waar geen ideale oplossing, maar niet onaanvaardbaar. Diverse buurtbewoners en de wijk vereniging Maredorp hebben opnieuw bezwaar gemaakt tegen de aanleg van het parkeerdek. Vol gens de betrokkenen zullen de ge- luidschermen overlast niet voorko men. De bezwaarschriften worden donderdag besproken in de com missie ruimtelijke ordening. gebruik doet de monument juist beter tot hun recht komen. Zonder kleur zouden de ar chitectonische verhoudingen niet zichtbaar zijn". Hypocriet Volgens Lammers zijn veel van de kleuren die vandaag de dag worden toegepast "een onhistori sche projectie van eigentijdse smaak". In de loop der eeuwen hebben veel gebouwen hun afwer king verloren, meent hij. "Er is in het verleden juist veel met kleuren op gevels gewerkt". In het boek 'Kleur op historische gebouwen', een uitgave van de Rijksdienst voor Monumentenzorg, wordt uit voerig ingegaan op kleurgebruik. "In 1562 werd de toren van het Middelburgse stadhuis in wit, rood en geel geschilderd", citeert Lam mers. In hetzelfde boek is er vaak sprake van de kleuren roze (Hoorn), oker en geel (Limburg) en rood en blauw (Rhenen). Wat ik ge daan heb is dus helemaal zo onge woon niet". Het moet Lammers van het hart dat hij vooral is getroffen door de "selectieve verontwaardiging" van ambtenaren en passanten. "Toen het pand er tientallen jaren als een bouwval bij stond, heeft er nooit ie mand iets gezegd. Evenmin ge beurt dat bij de sloop van talloze fraaie oude winkelpuien die ver vangen worden door aluminium puien. Ook is men nooit gevallen over de ruim tien meter hoge licht reclame van C&A die in alle kleu ren van de regenboog jarenlang aan de Nieuwe Rijn heeft gep rijkt". "Nu ik mijn pand voor 20.000 gulden heb opgeknapt, de stucge- vel is hersteld en al het houtsnij werk vakkundig is geschuurd, rol len de ambtenaren zowat van hun fiets omdat de kleur van de opge brachte grondverf hen niet bevalt. Die selectieve verontwaardiging vind ik heel hypocriet". De uiteindelijk kleuren waarin het pand wordt afgewerkt staan volgens Lammers nog niet vast. "Ik had geen vergunning gevraagd omdat tot dusver slechts sprake is van herstel van de stuclaag en het opbrengen van grondverf. Nadat de gemeente mij op de noodzaak van een vergunning gewezen heeft heb ik die alsnog aangevraagd". "De reden waarom ik voor een gekleurde grondverf heb gekozen is om de discussie over de uitein delijke kleuren te kunnen voeren aan de hand van een concreet voor beeld in plaats van met kleine verfstaaltjes", verklaart Lammers. "Het was niet mijn bedoeling om mensen op stang te jagen, maar ge woon om de verschillende opvat tingen eens te horen". 'Verkrachter' Het opbrengen van de felge kleurde grondverf heeft zijn uit werking in elk geval niet gemist en weet de gemoederen zelfs zeer te verhitten. "Soms komen mensen de winkel binnen alleen om mij te vertellen wat ze er van vinden", al dus Lammers. "Iemand heeft mij al een 'monumentenverkgpchter' genoemd. Maar ik krijg vooral po sitieve reacties, in de zin van dat de monumentale winkelpui het eerst opvalt". Maandagavond boog ook de wel standscommissie, die alle bouw plannen voor de gemeente Leiden op esthetische kwaliteiten beoor deelt, zich over de kleurenkwestie. De reacties vielen Lammers alles zins mee. "De commissie was best gecharmeerd van wat pittige kleu ren op het pand. Hun eindoordeel over de huidige situatie is welis waar negatief, maar ik ben heel ge lukkig met de gedane suggestie om het geel meer naar oker toe te laten gaan en om een differentiatie aan te brengen in de kleur van de kroonlijst, ramen en kozijnen". De welstandscommissie zal over definitieve kleurenkeuze advies uitbrengen aan de afdeling monu mentenzorg van de gemeente die het advies in haar visie zal betrek ken. "Ik hoop dat het uiteindelijke oordeel van de gemeente door wat meer durf gedragen zal worden dan thans het geval is", aldus Lam mers. "Over de definitieve kleuren keuze wil ik nog graag met de ge meente van gedachten wisselen". Een foto van het pand Nieuwe Rijn 29 zou eigenlijk in kleur afgedruk moeten zijn om te zien dat de stucgevel in hard blauw is geschilderd en d* ramen en kozijnen een fel gele kleur hebben gekregen. Het verflaagje op het monument weet de gemoederen flink te verhitten. (foto Wim Dijkm Voorlichtings pakket over weerbaarheid homoseksuelen LEIDEN - '..Toen waren ze er in eens..' is de titel van een voorlich tingspakket dat het COC gisteren in Leiden presenteerde over de weerbaarheid van homoseksuele mannen. Doel van de voorlich tingscampagne is om een aanzet te geven voor een discussie over weerbaarheid en 'poten rammen'. Onderdeel van het voorlichtings pakket is een video-film. Samen steller van die film is de Leidenaar Jan Nieuwenhuis, algemeen coör dinator van de Leidse Werkgroep Homosexualiteit (LWH). "Ik be merkte dat na een hausse in 1982 er niets meer met het probleem 'po ten rammen' werd gedaan. Daarom ben ik twee jaar geleden naar het COC gestapt met het voorstel om het weer meer onder de aandacht te brengen". De video bestaat uit twee onder delen. In het eerste deel vertelt een slachtoffer van geweld over zijn er varing; het tweede deel is het ver- sjag van een weerbaarheidstrai ning. De training laat niet zien hoe eventuele belagers met behulp van kung-fu en kickboksen kunnen worden afgeschrikt. Nieuwenhuis: "Iedereen moet de hand van zijn eigen normen bepalen hoe hij zich opstelt. Voor de een is dat hard wegrennen, voor de ander is dat misschien terug slaan. Het project moet inspireren tot weerbaar gedrag, het is niet de bedoeling om voor te schrijven wat slachtoffers moeten doen". Naast de film bestaat het voor lichtingspakket uit een brochure. Daarin wordt het trainingsaanbod toegelicht en worden de opvang mogelijkheden voor slachtoffers genoemd. Vier jaar cel geëist wegens overval op Rabobank Leiden DEN HAAG/LEIDEN - Dankzij een oplettende vrouw uit Leiden moest gisteren een 42-jarige inwo ner van Vlaardingen voor de Haag se rechtbank verschijnen. De vrouw had hem aangewezen als de overvaller die 17 maart van dit jaar 24.445 gulden had buitgemaakt bij een overval op de Rabobank aan de Lammenschansweg in Leiden. Bij die gelegenheid was de Vlaar- dinger met een aanrijdingsformu lier het bankgebouw binnenge wandeld. Een van de baliemede werksters vertelde hij dat hij zo juist tegen haar nieuwe auto was opgereden. Buiten bedreigde de man haar met een luchtdrukpi stool. Hij dwong haar weer naar binnen te gaan en de buit af te ge- De overvaller, die vond dat hij het geld nodig had voor de aan koop van een huis voor zijn moe der, wist de buit nog op de dag van de overval naar de notaris te bren gen. Kort daarop werd hij door de politie opgepakt. Zijn moeder woonde in een huurhuis, dat door de eigenaar ver kocht dreigde te worden. De angst dat zij op straat zou worden gezet, zou voor de inwoner van Vlaardin gen de drijfveer zijn geweest om de overval te plegen. Tijdens de verhoren door de poli tie kwam aan het licht dat de ver dachte ook schuldig was aan de overval op een kantoor van de Ra bobank in Voorburg, 23 mei vorig jaar. Daarbij wist de hij bijna 30.000 gulden te bemachtigen. Voor de rechtbank vertelde de man dat hij ook dit geld had willen gebruiken voor de aankoop van een huis voor zijn moeder. Overi gens heeft verdachte in het verle den zelf bij een bank gewerkt. Hij was 15 jaar afdelingschef, maar nam ontslag om een baan in de reiswereld te aanvaarden. Als ge volg van faillissement ging een car rière bij het reiswezen de mist in. Voor de buitenwereld hield hij de schijn op nog steeds aan het werk te zijn er er goed bij te zitten. De psychiater die hem onderzocht noemde hem een "in wezen leeg persoon, die met een gesuggereer de wereld, probeert de leemte op te vullen met immer herhaalde op lichting". De overvallen zouden daarom in enigszins verminderde mate aan de man kunnen worden toegerekend. De officier van justitie, mr. I. Klopper, vond toch dat hier sprake was van een zo ernstig misdrijf dat een eis van vier jaar gevangenis straf op zijn plaats was. Advocaat mr. J.C. van Nie noemde de eis van de officier „zwaar overtrokken". Hij wees erop dat zijn cliënt nog nooit eerder in contact is geweest met justitie, en nu zo'n spijt heeft van zijn daden dat hij alles wil pro beren om de bank schadeloos te stellen. Een eerste aanzet daartoe is mis lukt. Aanvankelijk was een bank in Vlaardingen bereid een hypothe caire geldlening te verstrekken, waardoor rond de 55.000 gulden aan de Rabobank terugbetaald konden worden. De bank krabbel de echter op het laatste moment te rug. Men wenste geen overvaller te helpen. "Kinderachtig van die bank", reageerde de voorzitter van de rechtbank, mr. Kalbfleisch op dit verhaal. Over twee weken doet de rechtbank uitspraak in deze zaak. Puinperk(1) "Het is gewoon puin bij ons voor de deur", roept Brigitte Miere- met verontwaardigd. Vlak voor haar woning aan de Driftstraat bevindt zich een perkje waar zelfs een blind paard nog geen schade zou kunnen aanrichten. Delen zijn omgespit en ontdaan van de beplanting die door de plantsoenendienst trouw elk voor- en najaar wordt aange bracht. Tevergeefs. Binnen de kortste keren hebben jongeren en honden hun vernielende ar beid weer verricht. Dat gaat Bri gitte aan het hart, maar zeker ook haar benedenbuurvrouw die ten slotte de hele dag tegen de klere zooi moet aankijken. Volgens die buurvrouw was het in vroeger dagen een kleiner perkje maar wel heel mooi. Er za ten prachtige rozestruiken in. Twee jaar geleden werd een stuk van de weg bij het perkje getrok ken en in verband met de boom- plantdag extra opgeknapt. Het heeft niet mogen baten, want kort daarna was het raak: kinde ren die van het perkje een zand bak maakten; de wat oudere jon geren die hun agressie op het stukje groen botvierden en ten slotte - ze zullen eens niet ergens de schuld van krijgen - zijn er de honden die er letterlijk nog eens een schepje boven op doen en het perkje een uitstekende plaats vinden om hun uitwerpselen te deponeren. Al dan niet met toe stemming van de baas. Volgens Mieremet is het niet alleen een naar gezicht, maar stinkt het op warme dagen als de hel. Ze laat haar kinderen daar absoluut niet spelen. "Dat is niet verantwoord. Je weet niet wat ze daardoor aan ziektes oplopen. Als ik zie dat ze het toch doen, krijgen ze op hun donder". Volgens Mieremet zijn er maar een paar mensen in die buurt die zich niet aan de regels houden en die zij dus voor verantwoordelijk houdt. Het gebeurt ook wel eens zonder kwade bedoelingen. "Soms glipt Truusie, dat is onze hond, wel eens langs më heen. Dan zit ze op haar gemak in het perkje te poepen. Kijk, dan zijn we zelf ook schuldig, maar niet met boze opzet". Puinperk (2) De man die de plantsoenen dienst in de Kooi onder zijn be heer heeft, G.T.H. Groen in 't Woud, bevestigt de verhalen van Mieremet. "Ik weet meteen over welk perkje u het heeft. Daar is inderdaad geen kruid tegen ge wassen. Twee keer in het jaar knappen we dat perkje helemaal op en elke keer weer kunnen we van voren af aan beginnen. Prak tisch alle beplantingen zijn eruit gehaald of plat gelopen. Er zijn kuilen in gegraven. Je hebt daar absoluut geen eer van je werk. We kunnen er tenslotte niet cfe hele dag een politie-agent bijzet ten. Misschien zou dat wel moe ten", zegt de Groen in 't Woud. Afgezien van de vernielingen i scène gezette foto haar zoontje dat hij als de weerlicht uit het reeds (foto Wim Dijkman) voelt de tuinman zich soms niet geheel op zijn gemak. "Zit je te werken aan het groen en dan la ten mensen ijskoud hun hond vlak naast je de behoeften doen. Als je ze wegjaagt of er wat van zegt kun je op de koop toe een grote bek krijgen. Of ze zeggen helemaal niets en doen net of je niet bestaat. Mensen hebben soms een zeer slechte mentali teit. De goeden niet te na gespro ken", klinkt het wat triest uit de mond van Groen in 't Woud. Mieremet gelooft dat er nog wel alternatieven zijn. Zij bepleit bijvoorbeeld een hoog hek. Dat houdt de honden tegen en de kinderen zullen minder snel het perkje betreden als ?e eerst een klauterpartij moeten onderne men, zo redeneert de Kooibe- woonster. Groen in 't Woud ziet niets in een hek. "Een klein hek zoals dat er nu staat gaat nog wel. Een groot hek met bijvoorbeeld prikkeldraad is toch geen ge zicht. Bovendien knippen ze dat draad toch weer stuk. Ze vernie len alles". Voor andere oplossingen, zoals grote plantenbakken op de plaats van het perkje, zou weer extra geld moeten worden vrijge maakt. De gemeente is echter krap bij kas en heeft andere za ken die voorrang krijgen. "Het lijkt erop dat er maar één oplos sing is: dat we met z'n allen erop letten dat het netjes blijft", zegt Brigitte Mieremet met enige twijfel in haar stem. DEN HAAG/LEIDEN - Tegen twee Leidenaren die een paar maanden geleden een overval pleegden op een casino aan de Steenstraat, zijn gevangenisstraf fen van twee en driejaar geëist. Tij dens die actie schoot een van de mannen in het plafond als teken dat de overval geen grap was. De verdachten, 37 en 24 jaar, be kenden dat zij twee maanden gele den 's nachts naar casino De Leijd- se Club waren gegaan. De jongste verklaarde dat de oudere, zijn stief vader, hem kort daarvoor had op gebeld met het verzoek om langs te komen. Toen hij arriveerde, hoor de hij van het plan om het casino te overvallen. Naar eigen zeggen ver keerde de jongste verdachte in de veronderstelling dat zijn stiefvader een grapje maakte, maar is hij wel meegegaan. Bij het casino aangekomen bleek dat van een grap geen sprake was. Met het pistool in de hand riep de stiefvader: "Dit is een overval!" Hij schoot daarbij eenmaal in het pla fond. De 16 aanwezigen moesten op de grond gaan liggen, om ver volgens alles van waarde uit hun zakken te halen. De jongere ver dachte heeft het geld en de siera den van de casinobezoekers opge pakt. Ook de geldboxen aan de speeltafels werden geleegd. De overvallers maakten 13.500 gulden buit. De oudste verklaarde dat hij geen geweld wilde gebruiken. Het wapen had hij gebruikt, omdat hij veel van de bezoekers kende. Zon der wapen zouden zij hem niet se rieus hebben genomen. Een aantal slachtoffers heeft later, zo staat in een grap was. Verdachte had op de middag en avond voorafgaand aan de overval een behoorlijke hoeveelheid alco hol gebruikt. Volgens hem had hij 35 glazen bier en een stuk of tien glazen whiskey gedronken. Hij gaf, evenals zijn stiefzoon, te kennen dat alcohol sinds jaar en dag een probleem voor hem is. Nu wil het tweetal daar verandering in bren gen. Op de vraag van president mr. P. Kalbfleisch waarom de verdachten het casino hebben overvallen, ant woordden zij dat zij met het geld schulden wilden aflossen. Dat is echter niet gebeurd. Een deel van het geld is teruggevonden, een an der deel hebben de overvallers op gemaakt toen zij moesten onder duiken. Bij de overval hadden zij geen maskers gebruikt. De officier van Justitie betoogde dat een lange gevangenisstraf op zijn plaats was, omdat de afpersing naar haar mening behoorlijk uit de hand had kunnen lopen. De zwaar ste straf, driejaar cel, eiste zij tegen de oudste verdachte, die met het plan gekomen was. Tegen de an der, die volgens de officier een gro te rol in de overval had gepleegd, eiste ze twee jaar. De rechtbank doet uitspraak op 7 juli. LEIDEN - Een 26-jarige Leidenaar is afgelopen nacht rond drie uur op het Schuttersveld aangehouden wegens exhibitionisme. Hij had eerst op de Haarlemmerstraat en later in de nacht op de Marepoort- kade openbare schennis gepleegd. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13