Populaire disc is niet 'aan te slepen' Bezwaar maken tegen meer huur niet al te ingewikkeld Surfen leren: hoe te vallen en op te staan I CONSUMENT De groenteman ELEKTRONICA- Grootste Europese CD-fabriek produceert 85 miljoen plaatjes Hannover WOENSDAG 24 JUNI 1987 PAGINA 11 Een goede techniek is belangrijk bij het surfen, evenals goede kleding De tijd datje urenlang moeizaam de scherpe driehoekige zaadjes uit de spinazie moest verwijde ren is voorbij. Tuinders hebben die zaadvorming volledig de kop ingedrukt, waardoor men nu kan volstaan met een grondige was beurt van deze tere groente. Spinazie, de geliefde ganze- voetachtige (de bladeren lijken sprekend op ganzevliezen) komt oorspronkelijk uit Perzië en drong in de 14e eeuw tot Vlaan deren en Nederland door. Diepvries De spinazieteelt neemt in ons land een zeer belangrijke plaats in, ondanks het feit dat er betrek kelijk weinig van wordt geëxpor teerd. Meer dan de helft van de aanvoer wordt door de industrie afgenomen voor conservering door middel van diepvries. Toch is en blijft verse spinazie het lekkerst: al vanaf maart, soms nog vroeger wordt kasspi- nazie aangeboden, waarna de vollegrond-teelt het overneemt tot zeker eind augustus. Aanbe volen wordt om spinazie de dag van aankoop te consumeren. Langer dan twee dagen kan deze kwetsbare groente echt niet be waard worden; de koelkast is dan ook de enige plaats. Oxaalzuur Enige jaren geleden ontdekte men dat spinazie met ge bruiksaanwijzing gepaard ging: dit gewas bevat namelijk oxaal zuur, een stof die kalk aan het li chaam onttrekt. Dit „nadeel" van spinazie wordt echter ruim schoots goedgemaakt door de grote hoeveelheden vitamine c en caroteen (een stof waarvan men een gezonde bruine kleur krijgt) die de groente bevat. Spinazie kan met gemak in het aanhangende water gekookt worden, waarbij toch rekening Spinazie, overheerlijk in een hartige taart (Foto gpd> moet worden gehouden dat de groente sterk slinkt en in rauwe toestand gewogen wordt: 500 gram is dan ook beslist geen overdreven portie voor één per soon. Er zijn tal van manieren om spinazie klaar te maken, maar een aardige bijkomstigheid is dat het ook als kleurstof goed te ge bruiken is. In Italië gebruikt men het om de lasagna een groen kleurtje te geven, maar ook als raviolivulling of voor sauzen. A la crème Bijna elke Europese keuken heeft een eigen spinazie la crè me. De hierna beschreven Pool se variant is gegarneerd met ge pocheerde eieren, spek en crou tons (bij ons: 'soldaatjes' van ge bakken stukjes brood): voor vier personen: smelt 60 g boter, fruit een grote, fijngesneden ui glazig, voeg al roerend twee eetlepels bloem toe. Wanneer de zo ontstane roux glad is gaat 1,5 kilo van tevorep gekookte en fijngehakte spinazie de pan in. Goed roeren, geleide lijk 2,5 dl melk erbij gieten. Ge heel op smaak afmaken met to matenpuree (een eetlepel), een pietsje suiker, citroensap, zout, peper en nootmuskaat. Laat de groente even doorkoken. Dien haar op met de gepo cheerde eieren, spek en croutons en eventueel aardappelpuree. Spinazie past ook uitstekend bij geroosterd lam, kalfsvlees en gegrilde kip. In feite is deze groente geschikt voor vrijwel al le culinaire toepassingen: in sala des en soepen, hartige pasteien en taarten, in souffleés, omelet ten en als puree. Wie een grote hoeveelheid van de groente overheeft: spinazie leent zich uitstekend voor het in vriezen, hoewel dat binnen korte tijd moet gebeuren. Wel even blancheren. De markt Het seizoen van een aantal ty pische wintergroenten loopt ten einde. Samen met het nog steeds te koude en te natte weer, wat de vraag naar kookgroenten veelal doet aantrekken, resulteert dit voor bijvoorbeeld waspeen, wit lof, prei en rode bietjes in vrije hoge prijzen. Ook andijvie is door het geringe aanbod nog hoog geprijsd. Van bijvoorbeeld kropsla, ijsbergsla, bospeen, spi nazie en rabarber is er daarente gen al een flinke aanvoer van de vollegrond. Deze groenten zijn momenteel dan ook zeer goed koop. ERIC TRUFFINO Per jaar zijn er 150 tot 200 zoekacties nodig om surfers op te sporen. De populair gewor den sport eist jaarlijks enkele levens. Gemiddeld 1000 men sen moeten zich in een zieken huis laten behandelen voor verwondingen. Redenen ge noeg voor de Stichting Consu ment en Veiligheid om er een boekje met adviezen over uit te geven. "Surfen kan alleen met vallen en opstaan worden ge leerd. En juist daarbij ontstaan nogal wat blessures. Die zullen nooit helemaal te voorkomen zijn", waarschuwt de stichting. Samenstelling Raymond Peil Om verwondingen tot een mini mum te beperken raadt men aan een goede techniek te leren, bij voorbeeld bij een erkende surf- school, en door zoveel mogelijk er over te lezen. Een warming-up voor men met zwaar materiaal aan de sjouw gaat is aan te bevelen. Een ander risico is gebrek aan planning. Enkele honderdduizenden huishoudens hebben onlangs weer de trendmatige huurver hoging per 1 juli aangezegd ge kregen. Het kabinet heeft die voor dit jaar vastgesteld op 2 procent, in bepaalde gevallen met een uitloop naar 4 tot 6 procent. Iedere huurder heeft wettelijk het recht om een bezwaarschrift in te dienen tegen de huurverhoging. De bezwaarprocedure is niet inge wikkeld, maar moet wel worden ingezet voor 11 augustus. Het voert te ver om alle details omtrent huur verhoging op deze plaats te ver melden. Op deze plaats blijft dit daarom beperkt tot de hoofdlijnen. Voor de volledige informatie kan men terecht bij de onder dit artikel vermelde instanties. In principe kan iedereen huur verhoging weigeren, met uitzonde ring van huurders van nieuwe of ingrijpend gerenoveerde wonin gen, die sinds de oplevering nog geen 5 procent huurverhoging heb ben gekregen. Er moeten wel ge gronde redenen zijn waarom een huurverhoging ongedaan wordt gemaakt. Dat kan bijvoorbeeld als de woning onderhoudsgebreken vertoont. Of als de verhuurder een huurverhoging vaststelt die niet Bij de aanschaf van een plank dient men erop te letten dat de bo venkant behoorlijk slipvast is. In de winkel is dit moeilijk te beoor delen, daarom lijkt het verstandig een ervaren surfer naar zijn/haar ervaringen te vragen. Op den duur loopt de slipvastheid van elke plank terug. Er is een speciale verf in de handel, waarmee de plank weer in orde kan worden gemaakt. Te scherpe en te ruwe oppervlak ten kunnen met schuurpapier wor den afgevlakt. Mast en giek veroorzaken bij het vallen of bij botsingen nogal eens verwondingen. Een mastvoet-be- schermhoes of 'board-protector' kan de kneuzingen en schaafwon den aan voeten en enkels voorko men. Om er zeker van te zijn dat men door de vensters in het zeil kan kijken moet men 'de maat ne men' om te zien of de dingen niet te hoog of te laag zitten. Gekleurde vensters zien er leuk uit, maar kun nen hinderlijk zijn. Het gebeurt noal eens dat een vallende surfer in de voetbanden blijft hangen, met als gevolg kneu zing, verstuiking of ontwrichting van voet of enkel. Daarom de vol gende adviezen voor de voetban- gebaseerd is op de door het minis terie vastgestelde normen, het zo genaamde puntensysteem. Dat puntensysteem staat cen traal bij de berekening van elk huurbedrag. Het systeem komt er in het kort op neer dat elk beetje woongenot in een woning een punt oplevert. Hoe hoger het aantal pun ten, hoe hoger de huurprijs. Wonen in een vrijstaand huis is een kwali- teitpunt dat 17 punten oplevert, voor een flat op de vierde verdie ping zonder lift wordt hiervoor geen enkel punt berekend. Onder meer bij het ministerie van volkshuisvesting in Den Haag is gratis de brochure 'Huurprijzen van woonruimte 1987' verkrijg baar, met een uitgebreide uitleg over het puntensysteem. Aan de hand daarvan is precies vast te stel len of de huurverhoging voor een woning overeenkomt met het aan tal punten. Nieuw dit jaar zijn de zogenaam de 'relatieve nulpunten'. Als die den die houvast geven bij grotere snelheden (vanaf windkracht 4 of 5): ze moeten degelijk zijn gemon teerd, ze moeten onder alle om standigheden open blijven staan, aanwezig zijn, kan de huurcom- missie besluiten de huur niet te verhogen. Relatieve nulpunten zijn bijvoorbeeld ernstige overlast van vocht met schimmelvorming en houtrot, geen of een slecht werkend binnenhuisriool, ernstige lekkage of zeer slechts algehele staat van onderhoud. Daarnaast bestaan al langer dc nulpunten, die worden toegekend voor zeer ernstige gebreken aan een woning. Heeft een woning een of meerdere nulpunten, dan zal vrijwel zeker geen huurverhoging worden toegestaan. Nulpunten zijn onder meer: geen toilet, geen dag licht in woon- of slaapkamer, de woning levert een gevaar op voor de veiligheid van de bewoners door de toestand van de fundering, muren, dak, trappen, vloeren enzo voorts. Wie de huurverhoging onterecht vindt en bezwaar wil aantekenen, moet daarvoor een speciaal formu- is dat de CD zo vanzelfsprekend door het publiek is geaccepteerd. Twee vindingen - en ere wie ere toekomt: Philips had daar een ge weldig aandeel in - maakten de technische doorbraak mogelijk. De laser- en de computertechniek. Met behulp van de laserbundel was men in staat heel fijn verdeel de informatie op de masterdisc te schrijven en ook weer (in de speler) af te tasten. Het ragfijne straaltje kan - zonder de plaat te beschadi gen - alle informatie weer terug- Maar om zoveel informatie (het hele spoor op een CD met speel- duur van 60 minuten is 4500 meter lang) kwijt te kunnen op een schijf je van 12 cm, moet men die muziek wel in heel kleine partjes opdelen. Dat kon via de computertechniek. De computer kent 'woorden' van de voet moet er niet verder dan de wreef in kunnen, anders schiet die door de banden, de breedte moet minstens 4 centimeter zijn en ze moeten verstelbaar zijn. lier gebruiken, het zogenaamde be zwaarschrift-formulier 2.2105.2500.0. Dit is verkrijgbaar bij de huurcommissie of de ge meente. Op de achterzijde van dit bezwaarschrift staat hoe dit te ge bruiken. Het bezwaarschrift moet binnen zes weken na de voorge stelde huurverhoging bij de ver huurder worden ingeleverd. Bij een huurverhoging per 1 juli is de uiterlijke datum dus 11 augustus. De verhuurder kan, na ontvangst van het bezwaarschrift, proberen aan de bezwaren tegemoetkomen door bijvoorbeeld achterstallig on derhoud snel uit te voeren. Is dit desondanks niet tot tevredenheid, dan kan de verhuurder het be zwaarschrift met zijn commentaar binnen twaalf weken na de voorge stelde ingangsdatum van de huur verhoging, inleveren bij de huur commissie. Hij verzoekt daarmee de commissie het geschil in behan deling te nemen. Stapt de verhuur- enen en nullen die zich met een la serstraal laten optekenen en aftas ten. Het is een onvoorstelbaar inge wikkeld proces dat wij langzamer hand als vanzelfsprekend beschou- Maar ook het aanmaken van CD's is een onvoorstelbaar inge wikkeld. Vandaar dat er nog lang niet voldoende plaatjes zijn. Alleen zeer kapitaalkrachtige bedrijven kunnen zich veroorloven om er een grote lijn voor op te zetten. Van daar dat er nu pas rond 40 bedrij ven mee bezig zijn. By PDO is men er van overtuigd dat een aantal daarvan nog heel veel problemen bij het produktieproces moet over- Maar het aanbod komt nu einde lijk wat meer in de buurt van de vraag. Dat werd tijd ook, want een langspeelplaat met dezelfde mu- Goede surfkleding is belangrij ker dan wel eens wordt gedacht, omdat die bescherming biedt te gen kou en gevolgen van vallen en stoten. der niet of te laat naar de commis sie, dan hoeft de huurverhoging niet te worden betaald. Als huurders de huurverhoging niet betalen en tevens nalaten be zwaar te maken, kan de verhuur der hen via de huurcommissie en de kantonrechter alsnog de huur verhoging opleggen, met terugwer kende kracht. Dat is een heel ge doe. Het is in ieder geval verstandi ger om bezwaren direct kenbaar te maken met een bezwaarschrift. Huurders die een bezwaarproce dure in gang hebben gezet, zijn overigens niet verplicht de huur verhoging meteen te betalen. Het Nederlands Verbond van Huur ders (NVH) adviseert die huurders met betaling te wachten en het geld te reserveren, totdat de kan tonrechter een uitspraak heeft ge daan. Het NVH waarschuwt bo vendien voor het overhevelen van servicekosten naar de kale huur, wat dit jaar voor het eerst mogelijk is. Dit overhevelen is streng aan re gels gebonden, maar het NVH heeft de indruk dat verhuurders op grote schaal misbruik hebben ge maakt van deze nieuwe mogelijk heid tot huurverhoging. Adressen: Ministerie van volks huisvesting, tel. 070 - 262221, Ne derlands Verbond van Huurders, tel. 05910 - 14144, huurcommissie Leiden, tel. 071-131541. ziek kost op dit moment de helft van een CD. Vooral het klassieke repertoire is prijzig. In Hannover is men er desondanks van overtuigd dat de dagen van de LP geteld zijn Over de musicassette is men posi tiever. De verwachting is dat de produktie daarvan vrijwel stabiel zal blijven. Op het ogenblik maakt men er zo'n 16,5 miljoen, en zolang er gigantisch veel Walkman's in omloop blijven, en cassette-appa raten in elke radio aanwezig zijn, denkt men dat voorbespeelde MC's op het tweede plan zullen blijven meedraaien. Computer-plaatjes De CD zal de komende decennia echter de trekker blijven. Naast de muziek-CD van 12 cm zijn er in Hannover al zo'n 500 titels compu- ter-CD's geperst. Voor het produk tie proces maakt dat niet veel uit. Alleen de kwaliteits controle is dan nog stringenter. Die plaatjes bevat ten exact dezelfde putjes als gewo ne CD's. Alleen moeten zij nu uit gelezen worden met een computer. Er passen zo'n 120.000 tot 150.000 bladzijden A4-tekst op een CD. En als zodanig is het dus een gigan tisch opslagmedium. Twee soorten computer CD's kent men nu. Dc CD-ROM (het Read Only Memory): een opslag plaats van eindeloos veel gegevens in gebruikelijke schrijfmachine letters en tekens, en het CD-I. Die I staat voor interactief (medium). Daarbij haalt een computer niet letters en tekens van het schijfje, maar ook tekeningen: grafische te kens dus. Hoewel er op dat gebied nog veel gestandaardiseerd moet worden, hebben beide media een grote toekomst. Het een voor en cyclopedische toepassingen en het tweede als leermiddel via de com puter. Video-disc Uiteraard is de volgende stap CD-video, niet alleen op 12 cm, maar ook op 25 en 30 cm. Welis waar zijn alle proefpersingen daar voor in het laboratorium te Han nover gemaakt, maar de feitelijke produktie zal in Blackburn in En geland plaats hebben. CD-Video (een populair soort beeldplaat) zal in augustus/september worden geintroduceerd. Inmiddels is de lasertechniek nog lang niet uitgeput. Met de mul- ti-layer techniek, waarbij men laag je voor laagje opbrengt, is het mis schien mogelijk nog meer gege vens (of muziek) in het 12 cm klei ne plaatje te griffen. Verder zal men in de toekomst werken aan een polycarbonaat-plaatje (poly- carbonaat is het doorzichtige mate riaal waarvan het gemaakt is) dat zelf met een apparaat thuis wel licht ook te beschrijven is. Maar dat is letterlijk nog: toekomstmu ziek. door Hugo van der Heem De apparatuur is geen probleem maar de schijven nog steeds. Hoe wel er nu zo'n veertig fabrieken over de hele wereld zijn die com pact- discjes vervaardigen, is er nog een fors tekort, waardoor de prijzen hoog blijven. Slechts een enkel grootwinkelbedrijf of hifi- speciaalzaak trekt klanten met B- keuze plaatjes: voor zo'n 25 gul den Maar dat is nog een uitzonde ring. Als het aan PDO (Philips en Du Pont Optical) ligt gaat dat wel ver anderen. Tegen Kerstmis verwacht men dat die veertig fabrieken we reldwijd genoeg zilveren schijfjes kunnen persen. PDO is een speciaal gevormde combinatie voor het vervaardigen van glimmende schijfjes van 12 cm grootte (compact disc) of 25 en 30 cm grootte (beeldplaten/video- disc). Hoewel Du Pont een van de grootste chemische concerns ter wereld is, blijft de inbreng op dit moment beperkt tot kennis van de Amerikaanse markt en financiële ondersteuning van de combinatie. De know- how komt van Philips of eigenlijk van Polygram. Poly gram was een gezamenlijke onder neming van Siemens en Philips met vele vestigingen. De fabriek in Hannover is de grootste van Euro pa op CD-gebied. Men maakt er ook platen en cassettes. Het Sie- mens-aandeel daarin is nu echter overgenomen. De nieuwe combi natie heeft ook een grote fabriek in Blackburn, waar nu de CD-Video discs (de nieuwe beeldplaten) van daan zullen komen. Toen men in '82 (na geweldig in vesteren) met de produktie van CD's in Hannover begon, was de fabriek de eerste ter wereld die op enige schaal CD's ging maken. Men gebruikt er een proces voor dat op dat van platen persen lijkt. Omdat de informatie op de kleine CD echter honderd keer zo fijn ver deeld is (in de vorm van miljoenen kleine putjes) stelt het proces ge weldige eisen. Er moest een zeer stofvrij gedeelte in de fabriek ko men. De mensen die daarin werken dragen speciale kleding en handschoenen en werken onder omstandigheden die sterk aan een laboratorium situatie doet denken. Hoewel men van het begin af aan probeerde zo nauwkeurig mogelijk te werken, produceerde men in dat eerste jaar slechts 200.000 CD's. Een groot gedeelte daarvan ging naar Japan, waar de CD op 1 janua ri '83 werd geintroduceerd. In maart '83 viel Europa de eer te beurt. Er werd overigens een veel voud van die plaatjes geperst. Maar aanvankelijk ging vrijwel alles mis. In het beginjaar kampte men met een uitval van ongeveer 60 procent van de hele produktie.... Het transport door de fabriek gaat op speciale rekken door men sen in stofvrije kleding. Al doende leert men. PDO heeft in '86 50 miljoen plaatjes gemaakt en zal in '87 naar schatting zo'n 85 miljoen CD's produceren. De uit val is gezakt tot beneden de tien percent. De produktie wordt nog verder opgevoerd: men kan im mers nog steeds niet aan de vraag voldoen. Aan het begin van de ja ren negentig zal men 100 miljoen plaatjes per jaar maken. Gigantische produktie Die gigantische produktie gaat ten koste van de langspeelplaat. Er komen steeds meer CD-spelers en en de prijs is al zo gezakt, dat die vergelijkbaar is geworden met die van een goede kwaliteit platenspe ler. Wat verwonderlijk is, en wat de planners ook niet hebben voorzien, Nadat de CD's geheel zijn afge dekt met een doorzichtige plastic- laag, kunnen ze stofvrij worden gedroogd. Vervolgens verlaten zij de stofvrije ruimte (foto's gpd> Tijdens het vervaardigen van de CD wordt hel oppervlak van de tertot op het micron-nauwkeurig gekeken.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11