4 'Muziekschool met opheffing bedreigd' Voor derde keer brand in buurthuis 'Zoveel mogelijk mensen op de fiets krijgen' Oudercommissie luidt de noodklok Deel leerlingen 'De Springplank' moet naar elders uitwijken Streven Wielercomité Zoeterwoude, dat zondag 'de ronde' organiseert Economische avondschool opgericht U KUNT HET LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND MAANDAG 22 JUNI 1987 VOORSCHOTEN - De brand dit weekeinde in een oud ge bouwtje van buurthuis Bosch- geest/Bloemenwijk was de der de BB-brand in drie jaar. De eerste brand legde 2 maart 1984 het onderkomen in kleuter school De Robbedoes in as, de tweede brand vernielde 20 de cember 1986 een deel van de keet die ook dit weekeinde ge troffen werd. Enige weken na de eerste brand kreeg BB een vervangende accom modatie aangeboden in de Park school. Wat later kon het buurthuis met zijn kleine 300 leden terecht in de Bisschop Bekkerskleuterschool aan de Douw van der Kraplaan, een leegkomend gebouwtje waar regelmatig mensen door de vloer zakten en de verwarming het eind 1986 begaf. Dit keer bewijzen voor opzet vermoedelijk wel te vinden Vergoedde de verzekeringsmaat schappij na de eerste brand de schade aan de inboedel, de tweede brand zorgde voor veel meer pro blemen. BB moest de activiteiten voor lagere en middelbare school jeugd afgelasten. Ook kooklessen, vergaderingen en bijeenkomsten van de jeu-de-boules-vereniging konden het afgelopen halfjaar niet meer worden gehouden. Omdat de verzekeraar het afgele gen, kwetsbare keetje niet had wil len verzekeren, kon het buurthuis namelijk geen nieuwe ovens, jeu- de-boules-materialen en andere spullen kopen. Er zou trouwens niet eens ruimte zijn om dergelijke zaken op te slaan: de afgebrande keet moest gesloopt worden en het andere gebouwtje van het buurt huis, de Bisschop Bekkersschool, was al vol. Voor de uit de brand geredde zaken moest BB een con tainer huren. Hoop Toch lijkt er hoop. De afgelopen maanden heeft een speciale werk groep zich gebogen over de plan nen voor een multifunctioneel cen trum voor de wijk Boschgeest, be doeld voor het buurthuis, de wijk raad Bloemenwijk, de jeu-de-bou les-vereniging en de kinderspeel zaal De Boschfluiters. Hun advies wordt binnen twee weken door burgemeester en wethouders be sproken. Als alles meezit kan het gebouw nog volgend jaar verrijzen op het grasveldje tegenover de Moeder Godskerk. Bij een eerste bespre king van de plannen, in september vorig jaar, bleken echter niet alle raadsleden even enthousiast over de plannen. Druk vanuit het buurt huis leek daar niets aan te kunnen veranderen. Bovendien moeten er nog wat bestemmingsplan-proce dures gevoerd worden. Over de grootte van het gebouw en de hoogte van de kosten doen gemeentelijke woordvoerders voorzichtig. Het centrum kan gro ter en kleiner worden dan de aan vankelijk genoemde 400 vierkante meter en mede daardoor duurder en goedkoper worden dan de 600.000 gulden, die vorig jaar op ta fel kwam. Een deel van de kosten kan wor den gedekt door de uitkering van de verzekeringsmaatschappij. Na de eerste brand deelde die mee dat de schade aan het gebouw pas wordt vergoed wanneer het ge bouw binnen drie jaar wordt gere pareerd of vervangen. Volgens het buurthuis gaat het om een bedrag van 130.000 gulden, een gemeente lijke woordvoerder acht dat bedrag "aan de hoge kant". De gestelde termijn zou flexibel zijn, volgens de tussenpersoon van de verzeke ringsmaatschappij Bijzonder bij de BB-branden is dat de technische recherche nim mer heeft kunnen aantonen dat ze gesticht zijn. Dit keer lijkt de uit komst echter al bij voorbaat vast te staan. Immers, elektra, gas en an dere ontstekingshaarden waren uit het niet meer gebruikte keetje ge haald. Overigens was het aan het snelle optreden van de brandweer, rond vier uur 's zaterdagnacht, te danken dat de brand niet oversloeg naar de naastgelegen bouwloods met gereedschappen. Er sprongen hierdoor alleen wat ruiten in de di rectiekeet. De schade hiervan be draagt enkele honderden guldens. Te luidruchtig begin zomer: VOORSCHOTEN - De zomer is in Voorschoten luidruchtig ingeluid. Té luid, vinden som migen. Zo klaagden verschil lende buurtgenoten over la waai in en rond bar-bodega Harlequin aan de Van Beetho- venlaan. Vrijdagavond was er live-muziek, maar toen de poli tie om een uur kwam speelde de band juist zijn laatste num- Zaterdagavond bleek een vriendelijk verzoek voldoende om de muziek te demmen. In Noord-Hofland ging het er later die nacht minder vredig aan toe: jongens gooiden met ste nen de ruiten van een snackbar in en wierpen bloembakken van de Jan Evertsenflat af. LEIDERDORP - De oudercommissie van de in Leiderdorp gevestigde streekmuziek- school 'Rijnakkoord' maakt zich ernstig zorgen over de op handen zijnde bezuinigingen waardoor het muziekonderwijs onbetaalbaar dreigt te worden. Die bezuinigingen bedrei gen het voortbestaan van de muziekschool, zo schrijft de commissie in een brief aan alle ouoders en anderen 'die de streekmuziekschool ter harte gaat'. LEIDERDORP - De oudercom missie van de in Leiderdorp geves tigde streekmuziekschool 'Rijnak- koord' maakt zich ernstig zorgen over de op handen zijnde bezuini gingen waardoor het muziekonder wijs onbetaalbaar dreigt te wor den. Die bezuinigingen bedreigen het voortbestaan van de muziek school, zo schrijft de commissie in een brief aan alle ouoders en ande ren 'die de streekmuziekschool ter harte gaat'. De oudercommissie signaleert dat de muziekschool de komende twee jaar een kwart van het totale budget moet schrappen. Daarnaast stelt de gemeente Leiderdorp dat de drempel van het muziekonder wijs moet worden verlaagd. Met laatstgenoemde wens is de oudercommissie het helemaal eens. Maar, zo schrijft zij: "Het door de gemeente Leiderdorp ge voerde beleid leidt ons inziens ech ter tot het tegenovergestelde en zal er onvermijdelijk toe leiden dat minder leerlingen duurder mu ziekonderwijs zullen kunnen vol gen, met minder faciliteiten". "Het kan toch niet de bedoeling van het Leiderdorpse gemeentebe stuur zijn om het voortbestaan van de muziekschool op deze wijze in de waagschaal te stellen", zo vraagt de oudercommissie zich af. Te meer daar volgens haar de andere gemeenten waaronder de muziek school valt (Alkemade, Koude kerk, Hazerswoude) een "aanmer kelijk positiever beleid" ten aan zien v^n de muziekschool voeren. Als de bezuinigingen worden doorgevoerd, zal het muziekonder wijs in Leiderdorp en omliggende gemeenten onbetaalbaar worden voor leerlingen vanaf 21 jaar of mo gelijk vanaf 18 jaar, denkt de com missie. Op dit moment bedraagt het tarief voor 21-jarigen en ouder 839 gulden per jaar voor een half uur les per week. Als de muziek school kostendekkend moet werken wat de kosten van de do centen betreft, dan zal het lesgeld moeten stijgen naar 1250 gulden per jaar. Bij volledige kostendek king is dat bedrag 1750 gulden per jaar. Bovendien werken de bezuini gingen volgens de oudercommis sie drempelverhogend. Als ze wor den doorgevoerd, krijgen de leer lingen minder persoonlijke aan dacht terwijl ze meer betalen. "Te vens zal aan de extra activiteiten van de muziekschool ten behoeve van de hele Leiderdorpse gemeen schap en die van de overige ge meenten ernstig afbreuk worden gedaan. De meerwaarde van de muziekschool als cultureel insti tuut wordt daarmee feitelijk ont kent". De oudercommissie vindt dat burgemeester en wethouders van Leiderdorp het "zwalkend beleid" en de "starre bezuinigingsdrift" moet loslaten en zich sterk moet maken voor het voortbestaan van de school. OEGSTGEEST- De eerste paal ervan ging een paar maanden geleden nog de grond in - om precies te zijn op 27 maart - maar nu al zijn de eerste contouren van het gebouw dat een Bastionhotel moet worden, zichtbaar. Onlangs werd er een feestje gevierd bij deze nieuwe Nederlandse hotelke ten omdat bij de Oegstgeester 'schakel' het hoogste punt was bereikt. Eigenlijk had het hotel onderaan het Rijnzichtviaduct al met Pasen klaar moeten zijn maar de eerste paal liet langer op zich wachten dan was voorzien. De verwachting is nu dat het 40 kamers tellende complex in september zijn eerste gasten kan verwelkomen. Het Oegstgeester Bastion hotel is het tweede uit een keten van zo'n dertig, die zich kriskras door Nederland zal slingeren. In Leiden, nabij zwembad De Vliet, staat de eerste. Bastionhotels zijn 'geenflauwekul-hotels'. Er is geen overdaad aan luxe maar er is des te meer "standaard", zoals de maaltijden. Een nachtje slapen met een ontbijt zal straks 75 gulden kosten. Is het Bastionhotel klaar dan is er een definitief einde gemaakt aan de monopoliepositie die het Oegstgeester Witte Huis lang heeft ingenomen. (Foto wim Dijkman) OEGSTGEEST - In de loop van het komend schooljaar '87-'88 zul len twee bovenbouwgroepen van de openbare school 'De Spring- Dierenbescherming De dierenbescherming afdeling Wassenaar houdt vanavond de al gemene ledenvergadering. Plaats van handeling is het zalencentrum aan de Zijllaankerk. Aanvang acht uur. Expositie Jan Dietz exposeert van 25 juni tot 26 augustus in het cultureel cen trum 'De Muzenhof, Cor Gordijn singel 4 in Leiderdorp. De expositie wordt komende zondag om half drie officieel geopend. Jan Dietz is de zoon van de vroe gere koster van de gereformeerde kerk aan de Hoofdstraat in Leider dorp. Onderwerpen die hij schil dert: mensen, landschappen en stil levens in potlood, kleurpotlood en aquarel. Rijntamboers De Zoeterwoudse drumfanfare 'De Rijntamboers' heeft de afgelo pen maanden 60.000 kilo oud pa pier opgehaald in het dorp en aan de Rijndijk. In juli wordt geen pa pier opgehaald. De eerstvolgende keer na de vakantie zal zijn zater dag 29 augustus. plank' in Oegstgeest een onderko men krijgen in het hoofdgebouw van de Oudenhof-Bokkensprong. Dat is noodzakelijk omdat, zo werd in februari van dit jaar al duidelijk, de toeloop van vierjarigen zo groot was dat ze niet meer op redelijke wijze in het gebouw aan de Frans Halslaan konden worden onderge bracht. De nu gevonden oplossing van een schutting in de hal, waarachter de vierjarigen een lokaal hebben, is zeker niet gewenst als permanente oplossing. De twee lokalen in de Oudenhof-Bokkensprong, die nu nog door een peuterspeelzaal wor den bezet, zullen voor dit doel vrij komen omdat de peuters verhui zen naar het Aert van Nesgebouw aan de Lange Voort. Alhoewel volgens een woord voerder van de medezeggen schapsraad van de Springplank de school niet echt blij is met deze op lossing, zit er toch niets anders op. Zodra in 1988 de twee scholen (één openbare en één protestants- christelijke/katholieke) in Haas- wijk werkelijkheid zijn, zal het leerlingenaantal op de Spring plank - dat officieel de Haaswijk- school was - waarschijnlijk wel af nemen. De goedkope oplossing van lokalen bezetten in een andere school heeft daarom ook de voor keur van het gemeentebestuur. Liever dat dan de bouw van een dependance nabij de Springplank, aldus het gemeentebestuur. ZOETERWOUDE - "Wij streven ernaar zoveel mogelijk mensen op de fiets te krijgen. Daarnaast wil len wij het actief deelnemen aan de wielersport bevorderen". Aldus André Hilgersom, voorzitter van het Wielercomité Zoeterwoude, die daarbij in eerste instantie aan de jeugd denkt. Voor het comité, dat komende zondag de Ronde van Zoeterwoude organiseert, is het daarom jammer dat drie Zoeter woudse meisjes in de categorie nieuwelingen dames niet mogen starten van de K.N.W.U. Er mag in deze categorie per dag slechts één wedstrijd worden georganiseerd. Aangezien de gemeente Hengelo deze wedstrijd kreeg toegewezen, geldt er tot teleurstelling van de drie meisjes een startverbod voor de belangrijkste wielerdag in hun woonplaats. Pleister op de wonde is dat elk van hen het startschot mag lossen voor een wedstrijd. De nieuwelingen jongens, in de leeftijd van veertien tot zestien jaar, starten wel. Men verwacht veel strijd in deze categorie. Er hebben zich 75 jongens aangemeld voor de 34,5 kilometer lange wed strijd. Daarvoor zullen 23 rondes moeten worden afgelegd. Deze wedstrijd wordt gehouden onder auspiciën van de K.N.W.U. en daarom is er een samenwerkings verband met de Leidse wielrenver- eniging Swift. Er zijn op deze zondag nog twee wedstrijden in K.N.W.U.-verband. Voor de amateursrace hebben zich 108 renners aangemeld, onder wie vooraanstaande namen als Barend Huveneers, Richard Ippel, Jan van Straaten en Marco Vermey. Zij moeten op het als moeilijk bekend staande parcours zestig kilometer, dat is veertig ronden, afleggen. Het comité hoopt dat deze korte af stand de renners ertoe zal brengen Amnesty De hele maand juli zijn voor beeldbrieven van Amnesty Inter national af te halen op de afdeling voorlichting van het gemeentehuis aan de Statendaalder in Leider dorp. Door het schrijven van deze voorbeeldbrieven kan men protes teren tegen schendingen van men senrechten, waar ook ter wereld, en pleiten voor vrijlating van gewe tensgevangenen. LEIDERDORP - Twee economiedocenten van het RIO starten in september een particuliere econo mische avondschool (EAS). Deze opleiding richt zich op leerlingen die geen dagonderwijs kunnen of willen volgen. De nieuwe avondschool kent twee studierichtingen: er wordt opgeleid voor het MMO- C diploma (vestigingseisen detailhandel) en NIMA- A diploma (marketing). Wanneer daar vraag naar is, wordt overwogen het cursuspakket uit te breiden. Wegens het ontbreken van een staatsexamen wordt de studie afgerond met hetzelfde examen dat het RIO afneemt. De lessen hebben ook in het gebouw van het RIO plaats. Beide scholen hebben afgespoken dezelfde toelatingsnormen te hanteren. Leerlingen die tussentijds het RIO verlaten, wor den niet eerder dan een jaar later bij de avondoplei ding ingeschreven. Een uitzondering wordt ge maakt voor zitten-blijvers en leerlingen die voor het RIO-examen zijn afgewezen. De minimum-leef tijd voor EAS-cursisten is 18 jaar. De cursussen aaan de nieuwe avondschool be ginnen op 3 september en worden op maandag- en donderdagavond gegeven. Op maandagavond 29 juni heeft in het gebouw van het RIO (Leidsedreef 4, Leiderdorp) een voorlichtingsbijeenkomst over de avondschool plaats. De aanvang is 19.30 uur. vanaf het begin de strijd aan te gaan, zodat het publiek een specta culaire race krijgt voorgeschoteld. De veteranen, 107 in getal, zullen dertig ronden (45 kilometer) rijden. Onder hen bevinden zich veel Swift-leden. Een naar men aanneemt gezellig spektakel zal de prominentenrace worden. Voor deze 'wedstrijd' heeft het comité een aantal op de voorgrond tredende Zoeterwoude- naren uitgenodigd. Onder hen be vinden zich gemeenteraadsleden, de gemeentesecretaris, die al twee keer won, en mensen die op een ander gebied iets voor de Zoeter woudse gemeenschap betekenen. De deelnemers kunnen ook op ge wone fietsen rijden. Ze leggen 4,5 kilometer af, drie ronden dus. De kersverse ereburger, Cees van Leeuwen, zal voor deze race het startschot lossen. De laatste koers van de dag is weer een echte wedstrijd. Het is de burgerronde die alleen voor inge zetenen van Zoeterwoude en Stompwijk openstaat die geen li centie van de K.N.W.U. hebben. Het comité verwacht dat deze race het klapstuk van de dag zal wor den. Vrijwel alle renners kennen eikaars krachten, want ze hebben elkaar al in diverse wedstrijden ontmoet. In 1986 werd deze wed strijd gewonnen door Cock van der Hulst. De Wielerronde is het grootste Zoeterwoudse wielerevenement. Bekend is dat vele oud-Zoeterwou- denaren op deze dag bij hun fami lie op bezoek gaan om het evene ment bij te wonen. Bij goed weer viert de gezelligheid hoogtij en is er veel publiek te vinden langs het parcours, dat loopt over de Schen- kelweg, het Watertje, de Dorps straat en de Dr. Kortmanstraat. Om de feestelijke sfeer te accentueren hangt er bij vrijwel alle huizen langs het parcours de vlag uit. Het comité is zo erkentelijk voor deze geste, dat er dit jaar onder alle vlag- genden twee fruitmanden worden verloot. Ook burgemeester en wethou ders, alsmede de gemeenteraad verlenen alle medewerking om de ronde vpor het dorp te behouden. Het ingrijpende verkeers veilig heidsplan zal veel obstakels bevat ten om de snelheid van de auto's af te remmen. Op plaatsen waar het parcours van de wielerronde loopt, zullen geen vaste, maar verplaats bare verkeersremmers worden op gesteld. Eén dag van het jaar wor den ze verwijderd. En dat is uiter aard de dag van de wielerronde. Verder is er medewerking van zo'n 50 plaatselijke bedrijven die als sponsor optreden. Volgens Hil gersom zou de ronde zonder hun medewerking niet georganiseerd kunnen worden. Wie er ook meewerkt is de zo juist gepromoveerde drumfanfare VIOS. De fanfare voert zondag een show uit op de Schenkelweg. Ook wordt dan de uitslag van de ballon- wedstrijd van Koninginnedag wor den bekendgemaakt. Rond vijf uur kan men horen wie de tien prijzen Gemeentesecretaris Kruithof: zondag weer present bij de promi nentenrace... [archieffoto) in de eerste ronde van de superlo terij van SJZ hebben gewonnen. Het definitieve programma luidt: 11.45 nieuwelingen, 12.50 liefhebbers/veteranen, 14.10 voor stellen van de prominenten, 14.25 start prominenten, 15.00 ama teurs, 16.40 optreden drumfanfare VIOS, 17.00 burgerronde. Sport in de regio gemist? KNIP UIT-STUUR OP Postzegel niet oodtg, I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u belaaiïT De eerste 2 weken kn/gi u de krant naluurli/k gratis in de bus' Straal

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9