'Ik dacht: dit kan écht niet' Maatschappelijk werk regio onder één dak Zoute zeewind stelt eisen aan plantgoed Molukkers op de vuist tijdens vergadering Spinazie Leidenaren halen met bruut geweld zoon op PAGINA 8 Will REGIO MAANDAG 22 JUNI 1987 ALPHEN AAN DEN RIJN - Van een feeststemming was vorige week tijdelijk even geen sprake ten huize van de Alphense familie Wit tenberg. Daar dacht zoon Maarten, een vwo-leerling aan de scholenge meenschap Albanianae, dat hij het herexamen biologie redelijk goed had gemaakt. Tot de pret in één keer uit was toen 's avonds op tele tekst de uitslagen verschenen. De resultaten logen er niet om: z'n va der telde liefst 28 foute antwoor den. Anderhalf uur later keerde de ju belstemming terug. Zoals op dat moment reeds werd vermoed, bleek op teletekst een verkeerde uitslag te zijn gepubliceerd. Niet de uitslag van het herexamen, maar van het eerste examen was in beeld gebracht. "Het is godsgeklaagd dat zó'n fout kan worden gemaakt", ver weet vader Wittenberg de brengers van het nieuws, nadat hij eerst tot ieders opluchting andermaal het werk van zijn zoon had nagekeken. Paniek na foute uitslag vwo-herexamen biologie op teletekst Die bleek volgens de gecorrigeerde teletekst-versie niet meer dan acht van de veertig opgaven fout te heb ben beantwoord. Het feest kon toen écht beginnen. Wittenberg aarzelde geen mo ment toen hij in het werk van zijn zoon aanvankelijk de ene na de an dere fout telde, 'want Maarten is best wel redelijk in biologie'. De vader belde direct met de conrec tor van de Alphense scholenge meenschap, die op zijn beurt con tact zocht met biologie-leraar Huib Brouwer. De laatste: "De afgelopen twee weken hebben we elke ochtend bijles gegeven. Daar is heel veel tijd in gaan zitten, maar niet voor niets. Ik vond het dus niet gek dat de leerlingen enthousiast het exa men uitkwamen. Ze wisten zelf ge woon al dat ze het beter hadden ge maakt dan de eerste keer. Ik schrok dan ook geweldig, toen ik werd gebeld. Ik pakte m'n eigen antwoorden erbij en toen had ik er nog minder goed dan de leerlin gen. Ik dacht: dit kan niet. Vervol gens pakte ik de uitslagen van het examen uit het eerste tijdvak en die bleek precies gelijk aan wat op teletekst stond. Toen was wel dui delijk dat het fout in beeld stond". Gedurende die tijd werd bij de familie Wittenberg de tv angstval lig in de gaten gehouden. De hoop steeg toen naar verloop van tijd de lijst met het biologie-examen van het scherm verdween. Even over half negen kwam de nieuwe en juiste reeks uitslagen tevoorschijn. Maarten, die bij z'n eerste examen maar een tiende punt tekort kwam voor z'n diploma, deelde van dat moment af weer mee in de feest vreugde. "Het is logisch dat leerlingen he lemaal overstuur raken", zegt Huib Brouwer, die gisteren door nog drie van zijn pupillen in paniek werd gebeld. "Er is trouwens een discussie geweest of het nu wel zo goed was als de uitslagen op tele tekst worden gezet. Stel dat tele tekst zo'n fout bij het eerste exa men maakt. Een leerling zou kun nen denken dat de rest van de exa mens voor hem dan toch geen Zin meer heeft. Zoiets kan dus een ver schrikkelijk verkeerde invloed hebben". Teletekst brengt de examen-uit slagen al een paar jaar bij de leer lingen thuis, in samenwerking met het CITO, het instituut in Arnhem dat de schoolexamens van begin tot einde verzorgt. Voor zover het niet om een spreekwoordelijke menselijke vergissing gaat, moet déér ook de fout worden gezocht. "Het CITO zorgt er zelf voor hoe de uitslagen op het scherm komen", aldus teletekst-redacteur Frans Collignon. "Wij werken met veel, erg veel informatieleveranciers en we zoeken een manier om die in formatie zo goed als het kan te brengen. Waar mogelijk hebben we directe computerverbindingen, met de effectenbeurs en Schiphol bij voorbeeld. Bij het CITO is nu een keer iets misgegaan. We kre gen heel wat telefoontjes, hebben toen iemand van het CITO opge beld en die is haastje-repje naar kantoor gegaan en heeft de zaak hersteld". "Hoe vervelend dit in individue le gevallen ook is, we hebben zó veel uitslagen. Dan kan het wel eens fout gaan", excuseert Collig non het CITO (niet bereikbaar voor een reactie) op voorhand. "Wij zijn niet de instantie die zegt of iemand is geslaagd en staan dan ook nooit garant dat dergelijke dingen hon derd procent in orde zijn". Gemeenten tegen uitdiepen van Oosterduinse Meer LISSE - Het samenwerkingsor gaan duin- en bollenstreek (SDB) tekent bij gedeputeerde staten van Zuid-Holland beroep aan tegen hun besluit om het verder verdie pen van het Oosterduinse Meer in Noordwijkerhout toe te staan. Het SDB, waarin tien gemeenten zijn vertegenwoordigd, vreest dat een en ander kan leiden tot verzil- ting en een nadeling invloed op de grondwaterstand van honderden hectaren cultuurgrond in de streek. De gemeente Noordwijker hout heeft al eerder besloten be zwaar te maken tegen het gedeelte lijk onthouden van goedkeuring door GS aan het bestemmingsplan, op grond waarvan het uitdiepen van deze plas mogelijk is. De boulevards in de Nederlandse kustgemeenten zijn erg kaal, in vergelijking met die in Nice of andere Zuideuropese landen. Tref je in Nice wuivende palmen aan, in Noordwijk, Katwijk en Scheveningen groeit be halve wat duingras en een enkele struik vrijwel niets. De afgelopen jaren is herhaaldelijk geprobeerd bomen of struiken langs de boulevards te laten groeien, doch zonder resultaat. "Die zoute zeewind hier maakt alles kapot. Aan de boulevard hoefje het niet eens te proberen. Verder landinwaarts levert het aan de groei krijgen van bomen en struiken al genoeg problemen op", zegt J. Oudshoorn, hoofd plantsoenendienst van de ge meente Katwijk. De inwoners van de kustge meenten hebben het ongetwij feld allemaal wel eens ondervon den: een jonge boom of struik slaat in de buurt van de zee nau welijks aan en als ze al door de moeilijke jeugdperiode heen ko men, blijft de groei sterk achter bü die van bomen en struiken in andere delen van het land. Oudshoorn denkt dat de pro blemen een gevolg zijn van een complex van factoren. "Er wordt zout afgezet op de stam en de bladeren. Dat is niet dodelijk, maar wel heel slecht voor bo men. Bij hoge grondwaterstan den nemen de planten te veel zout op. Ook dat is niet dodelijk, maar al dat zout gevoegd bij de vrijwel altijd harde wind langs de kust, maakt het voor bomen en struiken wèl erg moeilijk om behoorlijk te groeien". De wind richt volgens het hoofd van de plantsoenendienst in de wintermaanden de meeste schade aan. De toppen van de jonge loten (dit jaar aangelegde takken) drogen door de wind in. Juist die top moet het volgend jaar voor lengtegroei van de tak zorgen. Door het indrogen loopt de top niet meer uit, maar groeit een van de knoppen aan de zij kant van de tak uit tot een nieu we tak. Door dit jaarlijks terugkerende proces van indroging, groeit een boom of struik veel minder snel. Een nieuwe loot met een lengte van bijvoorbeeld 20 centimeter droogt voor de helft in. De uitein delijke groei is dus slechts 10 centimeter. Bovendien veroor zaakt de wind op deze scheefgroei van de boom of struik. De top is immers inge droogd en de zijknop die uitloopt groeit schuin en niet, zoals de top zou doen, recht omhoog. Oudshoorn vertelt dat lang niet alle bomen en struiken even wind- en zoutgevoelig zijn. "Bo men ondervinden sowieso meer schade van de wind dan strui ken. Tussen de verschillende soorten bomen bestaan echter nog grote verschillen. Kastanjes hoef je in kustgemeenten niet aan te planten, want die hebben binnen de kortste keren bruine bladranden. Ook een lijsterbes, een beuk of een acacia is hier ge doemd te sterven. Een linde, Zweedse meelbes of bepaalde soorten meidoorns kunnen het langs de kust evenwel aardig doen". Ook het sortiment struiken dat in kustgemeenten met enige kans op succes kan worden aan geplant, is vrij beperkt. Rodo- drendrons of azalea's kleuren erg snel bruin.'Alle coniferen, op de Cupersocypis Leylandii na, leg gen binnen een paar weken het loodje. Toch is het aantal bruik bare soorten struiken groter dan het aantal soorten bomen dat het 'doet'. De struiken hebben ook geen aparte behandeling nodig, wat bij bomen wèl het geval is. Oudshoorn: "Uitgaande van een sterke wind en een enorme hoeveelheid zout in de lucht, moeten de overigens groeiom- standigheden optimaal zijn, om de boom nog enige kans van le ven te geven. Voedsel en water moeten makkelijk bereikbaar zijn". Het planten van een boom in een kustgemeente is, zo blijkt uit de woorden van Oudshoorn, niet iets wat in een handomdraai ge beurd is. Voor elke nieuwe jonge boom wordt een plantgat gegra ven van twee bij twee meter met Politierechter legt boete op DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De Haagse politierechter mr. N. Schipper heeft een 42-jarig lid van de wijkcommissie van de Molukse woonwijk in Alphen aan den Rijn veroordeeld tot een boete van 400 gulden wegens mishande ling. Aanleiding tot dit. delict was een uit de hand gelopen vergade ring over de renovatie van de Mo lukse wijk. Die had begin vorig jaar plaats in het Molukse centrum 'Kajaputi'. Door verschillende betrokkenen zou gesproken worden over de op handen zijnde renovatieplannen van de gemeente Alphen aan den Rijn voor een aantal woningen, waarin Molukse gezinnen wonen. De bewoners van de Molukse wyk waren hierover zelf verdeeld geraakt, omdat de wijkcommissie akkoord was gegaan met het voor stel van de gemeente de renovatie en het beheer van de woningen over te laten aan de Woningbouw vereniging Alphen. Omdat een deel van de bewoners hun wonin gen beheerd wil zien door een ei gen woningcorporatie zegde men het vertrouwen in de wijkcommis sie op. Enkele tientallen gezinnen verenigden zich vervolgens in de Molukse inspraakraad. Vertegenwoordigers van beide groepen kwamen vervolgens tij dens een vergadering tot een ge- yecht. Een lid van de wijkcommis sie ging op de vuist met de voorzit ter van de inspraakraad, H. Watti- mena. Bij de vechtpartij Wattime- na een gebroken vinger hebben op gelopen. Bij de behandeling van deze zaak was Wattimena zelf ook aanwezig om de door hem geleden schade te rug te vorderen. Dat verzoek werd echter door de politierechter afge wezen, omdat de voorzitter geen bewijzen kon overleggen van de door hem gemaakte medische kos ten. Evenmin achtte mr. Schipper be wezen dat de vinger van het slacht offer werkelijk gebroken is ge weest, zoals deze beweert. De offi cier van justitie, mr. I.D. Bellaart hield bij het formuleren van haar eis rekening met het blanco straf blad van de verdachte en de bijzon dere omstandigheden, waaronder het incident had plaatsgehad. Het vonnis was overeenkomstig de eis, 300 gulden boete. J. Oudshoorn: "De harde wind zorgt ervoor dat de toppen van de jonge takken afsterven. Bomen en struiken groeien in kustgemeenten daardoor veel minder snel dan in andere gebieden". (foto wim Dijkman» een diepte van een meter. Een deel van de grond wordt wegge haald en vervangen door pot grond met mest. De boom kan de eerste jaren roe mei de voedings stoffen die in de grond zitten. Oudshoorn vertelt dat in Kat wijk sinds enige tijd een nieuw watervoorzieningssysteem wordt toegepast.~"Bij het planten graven we om de wortelkrans een drainageslang in. De ope ning van de slang steekt boven de grond uit. Het water dat wordt gegeven, bereikt op die manier meteen de wortels". Naast een zorgvuldige keuze van het aangeplante assortiment en een goede plantgatbehande- ling en watergeven, treft de plantsoenendienst nóg meer voorzorgsmaatregelen om de kans op aanslaan van de bomen te vergroten. De gemeente Kat wijk koopt de meeste bomen in Brabant. Daar waait het veel minder en is het zoutgehalte in de lucht lager dan in Katwijk. De overgang van het ene klimaat naar het andere vraagt volgens het hoofd van de plantsoenen dienst de nodige begeleiding. "Wij kopen de meeste bomen heel jong. Alle iepen, mei- en es doorns, essen, Frunus- en Malus soorten worden eerst ojp de ge meentekwekerij opgeplant. On der zo gunstig mogelijke groeiomstandigheden blijven de bomen daar ten minste twee jaar staan om aande wind en het zout te wennen. De ervaring heeft ge leerd dat die tussenperiode op de kwekerij de kans op aanslaan flink vergroot". De plantsoenendienst geeft, ondanks alle problemen, de moed niet op. De laatste jaren wordt in plantvakken niet langer één soort bomen of struiken ge plant. "In gemengde plantvak ken kunnen we nog eens experi menteren. We planten soorten aan waarvan we niet weten of ze de wind kunnen verdragen. Ster ven ze, dan blijven er toch nog voldoende andere bomen en struiken over. Blijft zo'n nieuwe struik leven, dan betekent dat voor ons toch mooi weer een uit breiding van het sortiment". Spinazie kan vrijwel het hele jaar door worden geteeld en geoogst. Van januari tot half september kan het gewas worden gezaaid. Omdat de groeiomstandigheden bij de opeenvolgende teelten nogal verschillen, moet het ras worden afgestemd op de teeltpe riode. In het voor- en najaar kun nen het best snelle groeiers wor den gebruikt. In de zomer is het juist zaak rassen te kiezen die niet al te snel groeien of door schieten. Goede rassen voor de zomerperiode zijn Virtuosa, Se- cundo, of en Protekta. De zomer- rassen Polka en Wolter zijn niet gevoelig voor de schimmelziekte wolf (valse meeldauw). In september gezaaide spina zie is het jaar daarop in maart oogstbaar. Virkade of Winterreus zijn winterharde rassen die ge schikt zijn voor deze teeltperio de. Om in de winter de beschik king te hebben over verse spina zie moet in oktober in de kas worden gezaaid. Er is in die maanden weinig licht. De rassen Virkade en Primeres geven on der deze omstandigheden goede teeltresultaten. Spinazie wordt altijd ter plaat se gezaaid. In verband met de on- kruidbestrijding is het raadzaam MONICA WESSELING Duitsers beroofd door Noordwijkse jongeren NOORDWIJK - Twee Duitsers van 52 en 42 jaar oud zijn zaterdag nacht op de Parallel Boulevard in Noordwijk beroofd. Ze verklaar den tegenover de politie dat vijf of zes jongelui hadden gedreigd hen in elkaar te slaan wanneer zij niet met geld over de brug zouden ko men. De toeristen gaven de jon gens daarop 230 Duitse Marken (ongeveer 280 gulden). Eerder op de avond was een 60- jarige Noordwijker op de Parallel Boulevard door drie jongens be dreigd. De Noord wijker wist even wel te ontkomen. MAANDAG. Leiden Spiritistisch Genootschap Leiden - La ge Mors weg 14a, Bloemenseance door mevr. Ran uit Vlaardingen, i.p.v. een voorwerp enkele bloemen in vaas mee brengen. 20 uur. Gulden Vlies - Breestraat 125, kamer 23/ 24, vergadering commissie sociale za ken, onderwijs, volksgezondheid, ruim telijke ordening en algemene bestuurlij ke aangelegenheden, 19.30 uur. Gulden Vlies- Breestraat 125, kamer 13, vergadering van de commissie econo mische zaken, 20 uur. Voorschoten Gemeentehuis - Leidseweg, raadscom missievergadering over komst van sportpark Adegeest, 20.30 uur. Wassenaar Zalencentrum Zijllaankerk - algemene Dierenbescherming afd. Wassenaar, 20 i DINSDAG Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder, vergade ring commissie beroep en bezwaar, Samenwerking Midden-Rijnland en Aar- en Veenstreek VOORHOUT - Het eerste Tower dubbele was gerekend. Jazzfestival rond het slot Teijlin- "Maar wat wil je", zegt een van gen in Voorhout is ondanks de re- de organisatoren, "juist toen de genval volgens de organisatoren eerste musici begonnen te spelen, een 'verschrikkelijk gezellige hap pening' geworden. Het aantal toe- kwam de regen met bakken uit de schouwers viel niettemin enigszins hemel. Op de eerste dag van de zo tegen. Het aantal werd geschat op mer reken je toch ten minste op een ongeveer 600, terwijl op het droog weer". De regen was er ook actie. Het publiek luistert aandach- (foto Dick Hogewoning) de oorzaak van dat het eerste op treden van Rosa King kwam te ver vallen vanwege natte geluidsappa ratuur. De overige optredens kon den daarentegen normaal door gang vinden. Ondanks het tegen vallende bezoekersaantal is het de bedoeling dat het festival ook vol gend jaar weer wordt gehouden. LEIDERDORP/ZOETER- WOUDE - De stichtingen maatschappelijke dienst verlening Midden-Rijnland en Aar- en Veenstreek voe ren serieuze besprekingen over een mogelijk samen gaan. De bedoeling is om nog voor het einde van dit jaar het management van beide organisaties onder één dak te brengen. Op lan gere termijn komen ook verdere vormen van samen werking aan de orde. Midden-Rijnland en Aar- en Veen streek houden zich bezig met alge meen maatschappelijke zorg en ge- zins- en bejaardenverzorging. Mid den-Rijnland, actief in Alphen, Koudekerk, Hazerswoude, Zoeter- woude en Leiderdorp, heeft onge veer vierhonderd mensen in dienst. Aar- en Veenstreek ope reert in Alkemade, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnsa- terwoude, Ter Aar, Woubrugge en Zevenhoven. Deze stichting heeft zo'n tweehonderd mensen in dienst. De samenwerking heeft voor het personeel geen conse quenties. "We zijn er allebei rijp voor", al dus Aar- en Veenstreekvoorzitter K. Klasen uit Nieuwkoop. Beide besturen praten sinds een aantal maanden over samenwerking en hebben afgelopen week van de achterban toestemming gekregen de besprekingen te voeren en waar mogelijk spijkers met koppen te slaan. Klasen: "Willen we bereiken wat we steeds in gedachten heb ben gehad, dan moeten voor het einde van het jaar een paar dingen rondkomen". Het betreft op de eerste plaats de aanstelling van één directeur voor beide instellingen. Midden-Rijn land moet aan het einde van het jaar naar een nieuwe directeur gaan zoeken. Bij Aar- en Veen streek moet wegens ziekte van de huidige directeur ook een oplos sing voor opvolging worden be dacht. Dat bracht beide besturen op het idee van verdergaande sa menwerking, 'die goed past in de ontwikkelingen die thans op het gebied van de maatschappelijke dienstverlening gaande zijn', aldus de stichtingen. In die ontwikkelingen komt de hulpbehoevende steeds meer cen traal te staan, schetst Midden-Ryn- land-voorzitter P.J.H. van de Ven. Door de voortdurende bezuini gingsoperaties wordt het ook steeds moeilijker de hulpbehoe vende voor bij voorbeeld tweede en derde-lijnszorg door te verwij zen. De Stichting Zorg Ter Aar, die zich op hetzelfde terrein begeeft als Midden-Rijnland en Aar- en Veenstreëk, staat buiten de fusie- besprekingen. Twee Alphenaren zièkenhuis ingeslagen ALPHEN AAN DEN RIJN - On enigheid over een van huis gelopen Leidse jongen (14 jaar) leidde zater dagavond voor twee Alphenaren tot opname in het ziekenhuis Rij noord. Eén is inmiddels met drie gebroken ribben weer thuis, de an der wordt nog behandeld aan een op twee plaatsen gebroken been. De Alphense politie houdt in ver band hiermee de vader van de jon gen en een kennis van die vader vast. De jongen liep wel vaker van huis weg en zocht zijn heil dan bij bewoners in de Hoorn in Alphen. Zaterdagavond kwamen zijn vader en moeder in het bijzijn van twee kennissen (broers van elkaar) hem daar vandaan halen. Over wat zich precies heeft afge speeld, bestaan verschillende le zingen. Waarschijnlijk heeft, aldus een woorvoerder van de politie, de 34-jarige vader met een ijzeren staaf de ruiten vernield van twee openslaande deuren. Samen met een van de kennissen is hij naar binnen gestapt, waar zich vier mensen bevonden. De jongen om wie het ging, vluchtte direct naar boven. Een tweede aanwezige, van wie de politie geen gegevens heeft, sloot zich op in de badkamer. Nummer drie, een 30-jarige Alphe- naar die naar de politie aanneemt op visite was, trachtte e vluchten. Hij werd mishandeld met als gevolg drie gebroken rib ben. De laatste van de vier aanwezi gen, een 46-jarige bewoner van het huis, vluchtte eveneens naar bo ven. Mogelijk werd hij door de va der of kennis achtervolgd, anders valt vrijwel niet te verklaren waar om hij uit een slaapkamerraam sprong.. De man brak daarbij een been op twee plaatsen. Omwonenden die het tumult hoorden, belden de politie. Toen die arriveerde, stonden de Leide- naars met de zoon op het punt te vertrekken. Zij werden aangehou den. In de loop van de nacht en zondagmorgen zijn de moeder (43) en één van de kennissen heenge zonden. De vader en de jongste van de twee broers (33 en 29 jaar) wor den nog op het bureau vastgehou den. Zij hebben een andere lezing van het verhaal. Ze vertelden on der meer dat zij door een van de Alphenaren met een honkbalknup pel werden bedreigd toen zij arri veerden. Het eerder geschetste beeld wordt door de politie echter het meest aannemelijk genoemd. De jongen (bij de politie is zijn relatie tot de Alphenaren niet be kend) is zaterdagavond op het bu reau te slapen gelegd en gistermid dag weer door zijn moeder mee naar huis genomen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8