Leiden vult op eigentijdse wijze gaten in historische bebouwing Tal van mishandelingen in de Leidse binnenstad S~T~ A II IIIK LEIDSCH ÉÜI DAGBLAD In Pieters- en Academiewij k Bromfietser aangereden Inbraak in Barbarasteeg 'Gestolen' auto weer snel terecht Brandstichting bij Lidwinahuis Kerfstok... Geleende auto door vier mannen gestolen Raadsleden pleiten voor veiligere Witte Singel f 111 MAANDAG 22 JUNI 1987 .V" - - LEIDEN - Leiden is bezig een aantal van 'zijn mooiste gaatjes' te vullen. Najaren van wikken en we gen worden enkele braakliggende terreintjes tussen de historische bebouwing in de Pieters- en Aca- demiewijk opgevuld met woning bouw. door Jan Rijsdam Hoewel bouwen in de binnen stad de afgelopen jaren heel ge woon is geworden, was er een aan tal plekjes in het hart van de stad waaraan men tot dusver nauwe lijks de vingers durfden te bran den. De Pieters- en Academiewijk behoren immers tot de zogenaam de A-zone van het beschermd stadsgezicht: een stukje stad waar monumenten zich als kettingen aaneenrijgen en waar, als er al een gat was gevallen, onze hedendaag se bouwkunst eigenlijk niet goed genoeg was om voor vervangende huisvesting noemde de open plek op de hoek Pieterskerkgracht/Lok horststraat zelfs 'het mooiste gat van Leiden'. Tesselaar was er dan ook geen voorstander van de loka- tie die uitzicht bood op de geres taureerde achtergevel van de La tijnse School te bebouwen. Het is uitgedraaid op een compromis: de hoek Pieterskerkgracht/Lokhorst straat wordt wel bebouwd, maar het gat aan de Pieterskerkgracht nieuwbouw te kunnen zorgen of niet helemaal gedicht. Tussen de het moest zijn gecamoufleerd met een sausje van zeventiende-eeuws- aandoende geveltjes. Wethouder Tesselaar van volks- nieuwbouw en het enkele jaren ge leden gerestaureerde pand van Ars Aemula blijft een opening waar nu een kinderspeelplaats en de inrit Zes kapitale herenhuizen zijn momenteel i de woningen stralen dan ook de geest uit 2 aangepast aan de omringende oudbouw. 1 aanbouw aan het Pieterskerkhof. Het bouwplan is al jaren oud en in enkele jaren terug toen nieuwbouw zoveel mogelijk moest zijn van een parkeerterreintje van de Schooladviesdienst (gevestigd in de Latijnse School) is gelegen. Het zicht op de al genoemde achterge vel blijft daardoor voor een deel ge handhaafd. Stadsvilla Architect BoudeWijn Veldman viel de eer te beurt een plan te mo gen maken voor deze plek. Hij heeft, in opdracht van het aanne mingsbedrijf Ooijevaar, een flink uit de kluiten gewassen woonge bouw ontworpen met een opval lend uiterlijk. De architect heeft kans gezien binnen dit gebouw zes aantrekkelijke maisonnettewonin- gen te maken. Tussen de Latijnse School en de achterzijde van de nieuwbouw blijft een afstand van vier meter waar bergingen en tuintjes komen. Het nieuwe bouwblok komt dus geheel los te staan van de oude be bouwing. In vakjargon heet het dat Leiden met dit woongebouw zijn eerste 'urban-villa' krijgt, of in ge woon Hollands: een stadsvilla. Dat wil zoveel zeggen als: sociale wo ningbouw in een vrijstaand appar tementengebouw, in hartje stad. Het is een woonvorm die enkele ja ren terug werd 'uitgevonden' voor Berlijnse stadsvernieuwingsgebie den en waarmee men thans inter nationaal opzien baart. De stadsvilla van architect Veld man bestaat uit vier bouwlagen met een opmerkelijk golvend dak. De onderste bouwlaag wordt opge bouwd uit een paarsbruine, grof korrelige betonsteen en de twee bouwlagen daarboven uit lichtgele baksteen. De hoogste verdieping zal rondom bijna geheel uit glas be staan. Omdat de woonkamer van de drie bovenste maisonnettes op deze glazen verdieping is gesi tueerd zal vanuit deze woningen een fraai uitzicht bestaan op de ou de stad. De meeste woningen worden toegankelijk via een portiek waar van een deel in de voorgevel zicht baar wordt gemaakt door een rond lopende en uit glazen bouwstenen opgetrokken trappenhuis. De rech- De Leidse architect Veldman heeft een eigenzinnig ontwerp gemaakt van een 'stadsvilla' die wordt gebouwd aan de Pieterskerkgracht. De teke ning toont hoe de voorgevel van het gebouw er gaat uitzien. terzijgevel wordt blind uitgevoerd omdat het bestemmingsplan latere bebouwing van het resterende gat mogelijk maakt. In de linkerzijge vel, aan de Lokhorststraat komen wel vensters. Het is de bedoeling dat in het na jaar met de bouw wordt begonnen en dat het complex een klein jaar later wordt opgeleverd. De wonin gen worden te koop aangeboden voor ongeveer 160.000 gulden waarbij de koper in aanmerking kan komen voor een premie van 20.000 gulden. Historiserend Van een heel ander kaliber is de nieuwbouw die momenteel wordt verwezenlijkt op de hoek Pieters kerkhof/Pieterskerkstraat, onder de rook van de Pieterskerk. Zes ka pitale herenhuizen, ontworpen door het Leiderdorpse architecten bureau Van der Sterre/Peetoom volgens een beproefd concept: zo weinig mogelijk contrasterend met de historische omgeving. Dat wil zeggen: een uit roodbruine bak steen opgetrokken gevel, na elke woning een sprong in de gevel, pit toreske raampjes en een schuin dak met pannen. De kapitale pan den moeten dan ook zo'n twee ton opbrengen. Het traditioneel ogende ontwerp dateert overigens van jaren terug toen de Pieterswijk nog 'heilig' was en alleen nieuwbouw met een klassicistisch omhulsel goed ge noeg was. Het opvullen van open gaten met eigentijdse nieuwbouw was toentertijd praktisch ondenk baar, zeker op een plek als de hoek Pieterskerkhof/Pieterskerkstraat. Overigens is het plan van Van der Sterre/Peetoom zeker niet een Zoals op deze tekening gaan de woningen e Friese bakkertje is gevestigd. uitzien die worden gebouwd aan de Doelengracht. Links de bestaande monumenten op de hoek met de Groenhazengracht het van de slechtste vormen van naap- erij. Er is zorgvuldig omgespron gen met maten en verhoudingen en in het plan zitten geen overdre ven tierelantijnen. Het verschil in architectuur tussen deze in aan bouw zijnde woningen en de on langs voltooide Lucas van Leyden- school aan de Vliet is echter le vensgroot. En vergelijken we het traditioneel ogende plan van Van der Sterre/Peetoom met het eigen zinnige ontwerp van Veldman dan wordt ook duidelijk welke wijzi gingen zich hebben voltrokken en voltrekken in het denken over het bouwen in een historische omge ving: de kneuterigheid is op zijn re tour, nieuwbouw met een eigen tijds uiterlijk mag kennelijk weer. "Het is eigenlijk heel gemakke lijk gegaan", vertelt architect Veld man over de planontwikkeling. "Alleen een paar buurtbewoners vonden het gebouw dat ik heb ont worpen te modern. Maar over het algemeen is zeer positief gerea geerd. De druk om historiserend te bouwen heeft niet meer de over hand", meent Veldman. Anton Pieck Architect Taco Mulder, die zijn sporen in de restauratie-architec tuur ruimschoots heeft verdiend, heeft ook zo zijn opvatting over het bouwen in een historische omge ving. Mulder heeft in opdracht van de Stichting Studenten Huisves ting een plan gemaakt voor de bouw van acht studentenwonin gen aan de Doelengracht, aanslui tend op de monumentale bebou wing waarin, op de hoek met de Groenhazengracht, het Friese bak kertje is gevestigd. De architect zegt zich ten doel te hebben gesteld een zo modern mo gelijk gebouw te ontwerpen, maar in maat en materiaalkeuze aanslui ting te hebben gezocht bij de be staande gevelwand aan de Doelen gracht. "Het nieuwe gedeelte wordt opgetrokken uit rode bak steen, hout en glas. Het dak wordt gedekt met donkerblauwe pannen omdat dat is voorgeschreven in het bestemmingsplan, anders had ik dat niet gedaan". "Mensen zijn altijd heel verbaasd dat een architect die zoveel restau raties heeft gedaan een eigentijdse gebouw wil maken", vertelt Mul der. "Ik vind dat als de oude be bouwing helemaal weg is er iets voor in de plaats moet komen dat van deze tijd is. Anders kan ik net zo goed een plaatje uit een Anton Pieck-kalender knippen en dat er naast plakken. Dat is niet creatief', oordeelt de architect. "Bovendien krijg je een vermenging van stijlen die de meerwaarde ten, door het verleden dat stralen, teniet doet". Geboren: Jeroen Se- bastiaan zv. R.H. Boerman en M. Gulde- mond, Jelmer zv. J.L.A.M. Zandvliet en J. Stam, Wietse zv. J.L.A.M. Zandvliet en J. Stam, Fenna dv. J.L.A.M. Zand vliet en J. Stam, Martijn Frederik zv. F. Pronk en A. Ouweneel, Priscilla Jantie- ne dv. A. Heemskerk en N. Monster, Charlotte dv. A.R. van de Weerdt en E.J.W. Spierings, Rianne Cornelia Maria dv. N.J.M. Oostdam en J.P.M. den El zen, Ronny Cornelis Adrianus zv. H.G.M. van der Zalm en C.M. van den Nieuwendijk, Cornelis Christiaan zv. J.G.M. Kooloos en M.C. Groothoff. Al- wina Louise dv. W. Hogewoning en H.E.L. Vermeulen, Janet dv. J. van Duijn en A. de Mol, Peggy Francisca Elisabeth dv. J.L.M. van Veen en M.G.H. van den Nieuwenhoff, Dennis zv. R. Chaudron en S. Barends, Alexan der Cornelis Herman zv. J.M. Schohaus en M.P. Mol, Alexandra Elisa dv. J.J. Kemp en Y. van Kooperen, Pieternella dv. J. Onderwater en J. Bakkenes, Dirk Willem zv. G.N. van Beelen en M.H. de Best, Ralph Arthur zv. D.A. Hoek en B.C.J. van Noort. Overleden: C.J. Mulder, geb. 30-9- 1904, vrl. geh. gew. met A. Volkers, J. van Egmond, geb. 29-12-1907 vrl. echtg. van J. Bavelaar, J. de Groot, geb. 31-10- 1911 man, C. Koole, geb. 28-11-1896 vrl. geh. gew. met A. Crama, J.J. Rosheuvel, geb. 5-5-1987 man, G.H. Priem, geb. 17- Duivensport Postduivenvereniging De Zwa luw hield een wedvlucht vanaf Campiegne. De uitslag: 1,3,8 H. v.d. Kooij;2 H. Verhoork;3 K. de Graaf;4 T. Braggaar;6 H. v.d. Voort;7 J. Verhoork;9 P. v. Wisse- n;10 H. v. Klaveren. Postduivenvereniging Leider dorp vloog vanaf Noyon. De uit slag: 1 P. Sloos;2,6 H. Flippo;3 F. v. Heusden;4 E. Brong;5 Comb. B- G;7,10 R. Kappentein;8 H. v. Laar;9 J. Knijnenburg. w 3rï, v to_ Postduivenvereniging De Reis- Je;" iso'grj~D.'smit, 375 gr "Se duif hield eveneens een vlucht uitslag in de eerste divisie: 1 H maker;3,4 P. Mooteyi;6 W. Fokke- r;7,9,lÓW. v.d. Hoogt. De uitslag van de wedvlucht die vereniging De Blauwkras eveneens vanuit Noyon hield: 1 P. Lansbergen;2 B. v.d. Weterin- g;3 R. v.d. Geer;4,6,8 Comb. Nieu wendijk;5 H. Koome;7 N. Bin- k;9,10 N. Nievaart. Postduivenvereniging De Snel- vlieger vloog ook vanuit Noyon. De uitslag: 1,6,10 B. Vlekke;2,5,8 Comb. J-N;3,7 J. Groenendijk;4 F. Jansen;9 Comb. Pen en zn. Hengelsport Visvereniging Sust viste in het Oegstgeesterkanaal. De uitslag in de eredivisie: 1 H. Dorrepaal. 1925 gr;2 H. Kruyff 1050 gr;3 K. Kwaak, 850 gr;4 T. Abspoel, 625 gr;5 P. v. Houten, 475 gr;6 J. Vis- vanuit Noyon. De uitslag: 1,5,8 P. Kooijman;2 Hartevelt-Schoen- Bodrij;2 D. Aalbersberg, 450 gr;3 H. de Hoed en B. v.d. Water, 0 gr. Suerink, geb. 30-4-1926 man, C.W. Schaap, geb. 13-3-1926 vrl. echtg. van J. Varkevisser, H. Harteveld, geb. 10-1- 1911 vrl. geh. gew. met IJ. Hoek, A.C.J. Schenk, geb. 8-4-1912 man, T.J. van Val- deren, geb. 12-2-1917 man, H.M. van Loon, geb. 19-10-1917 vrl. echtg. van W.J. Hunnego, C. Azier, geb. 22-12-1903 vrl. geh. gew. met A. van Wijk, A. van de Loosdrecht, geb. 10-11-1927 vrl. echtg. van J.R. van Mourik, A.H. van de Zwaan, geb. 16-10-1936 vrl. echtg. van J.P. Hoogenboom, J. Ranselaar, geb. 27- 4-1930 man, M.M. Broers, geb. 12-1-1937 vrl. echtg. van G.J. Blok, G.J. Hoogen- doom, geb. 7-2-1911 vrl. geh. gew. met H.J. Hazevoet, A.M.C. Ketelaars, geb. 30-11-1925 vrl. echtg. van P.A. Verhoe ven, J. Rol, geb. 6-4-1941 man, J.C. van den Nieuwendijk, geb. 11-6-1914 vrl. geh. gew. met F. Gout, M. van den Berg, geb. 24-7-1902 vrl. geh. gew. met N.L. Duindam, D.A. Kloek, geb. 2-1-1987 man, S.C. Devilee, geb. 30-1-1907 vrl. geh. gew. met T.W. Sommeling, P. de Tombe. geb. 3-1-1911 man. LEIDEN - Een 17-jarige bromfiet ser uit Leiden is zaterdagmiddag gewond geraakt bij een verkeers ongeval op de kruising Oude Vest- Jan Vossensteeg. De bromfietser verleende volgens de politie geen voorrang aan een 43-jarige automo bilist uit Leiden. De bromfietser is met een gebroken been opgeno men in het AZL. LEIDEN - Tal van mensen zijn het afgelopen weekeinde het slachtof fer geworden van mishandeling. In de nacht van zaterdag op zondag werd een 17-jarige Leidenaar op de Broekweg door vijf jongens van zijn fiets getrokken. De jongen werd geschopt en geslagen, waar bij hij letsel opliep aan zijn hand, zijn gezicht en een been. De fiets van de Leidenaar werd vernield. Dezelfde nacht werd een Leide naar op brute wijze in de Weddes- teeg mishandeld en van zijn geld beroofd. De man had in deze steeg zijn fiets geparkeerd, toen vier mannen op hem afstapten. Eén van de mannen pakte hem beet, een tweede gaf hem een klap in zijn ge zicht, een derde bedreigde hem met een mes, terwijl de laatste van het viertal hem verzocht zijn geld te geven omdat hij 'anders zijn pi stool zou pakken'. De Leidenaar overhandigde zijn portemonnee - met daarin ongeveer 200 gulden - waarna de vier overvallers de man enkele klappen gaven en er van door gingen. In de nacht van zaterdag op zon dag zijn voorts twee meisjes en vijf jongens mishandeld bij een fiets- tunnel in de buurt van de Gooi meerlaan in de Merenwijk. De jon geren, variërend in leeftijd van 16 tot en met 22 jaar, passeerden een ander groepje van vijf tot zes jon geren bij het begin van de tunnel. Uit het groepje werd een jongen naar voren geduwd, die tegen een van de fietsen aanviel. De fietsers maakten daarover opmerkingen, waarna een van de jongeren uit het groepje achter hen aanrende. De fietsers probeerden te ontko men, maar een van hen moest ach terblijven omdat de ketting van zijn fiets afliep. Deze achterblijver werd geslagen, waarna de anderen terugkeerden. Ook de overige le den van het groepje begon zich er vervolgens mee te bemoeien. Bij de vechtpartij die hierbij ontstond liepen verschillende fietsers kneu zingen op en letsel aan hoofd en le dematen. De afgelopen nacht liep een Lei denaar verwondingen op aan ge zicht en ledematen toen hij op het fietspad langs de Molenwerf in el kaar werd geslagen. De man wees een andere Leidenaar aan als da der. Die is door de politie aange houden, maar ontkent iets met de mishandeling te maken te hebben. De man is inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Het slachtoffer is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Een 14-jarige jongen uit Leiden heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in de Mariënpoelstraat zon der aanleiding klappen en schop pen gekregen van een onbekende. De jongen keerde na het bezoeken van een schoolfeest naar huis. LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Barbarasteeg zijn een kleuren-tv, een versterker, een cd-speler en een hoeveelheid bui tenlands geld buitgemaakt. De 47- jarige bewoner van het pand mist enkele honderden marken, onge veer 400 Franse francs en een flink bedrag aan lires. Hoe de dader of daders zijn binnengekomen, is niet bekend. De politie heeft nauwe lijks sporen van braak gevonden. LEIDEN - Een 47-jarige Oegst- geestenaar kreeg zaterdag na een etentje in Leiden een nare smaak in zijn mond toen zijn op de Kaas markt geparkeerde auto was ver dwenen. De nare smaak verdween een beetje toen hij aangifte deed bij de politie. De politie bleek de wagen namelijk naar het bureau te hebben gesleept omdat deze was opengebroken. Wel bleek de auto radio te zijn verdwenen. De politie had de daders van de autokraak weliswaar enkele minu ten na het misdrijf gegrepen, maar de inbrekers - een 26-jarige man en een 27-jarige vrouw, beiden uit Lei den - waren erin geslaagd in die korte tijd de autoradio van de hand te doen. LEIDEN - Bij het Lidwinahuis is in de nacht van vrijdag op zaterdag brand gesticht. Een onbekende stak aan de achterzijde van dit kin dertehuis 13 plastic tuinstoelen in de brand. Het vuur laaide daarbij zo hoog op, dat door de hitte zeven ruiten zijn gesprongen. LEIDEN - Een 30-jarige Leidenaar die door de politie was aangehou den op verdenking van het stelen van drie broeken uit een kleding zaak, bleek nog het een en ander op zijn kerfstok te hebben. Ten eer ste ontdekte de politie dat hij een bekeuring moest bestalen van 110 gulden. De man rekende deze keu rig af. Uit verder onderzoek bleek echter dat de Leidenaar nog 16 ver oordelingen moest voldoen, in to taal een bedrag van 1080 gulden. Omdat de man nog in hoger beroep kan tegen deze veroordelingen, hoefde hij ze nog niet af te rekenen. LEIDEN - Een 17-jarige jongen uit Leiderdorp heeft een autoritje in de nacht van vrijdag op zaterdag op een nogal ongelukkige manier beëindigd. De jongeman had een auto van een vriend geleend om iets weg te brengen naar de Kager- straat. Toén hij was uitgestapt, sprongen vier jongens in de auto en reden met de wagen weg. De Leiderdorper rende er achter aan en zag tot zijn schrik dat de 'joy-riders' op de Houtlaan een aanrijding veroorzaakten. De rit eindigde bij het Diaconessenhuis. Nadat de jongens daar waren uit gestapt en de Leiderdorper kwam aangerend en probeerde verhaal te halen, gaf een van de autokapers hem een klap in het gezicht. De jongeman liep daarbij een gezwol len lip op. LEIDEN - De raadsleden Beijen (PvdA) en Walenkamp (CDA) heb ben om maatregelen gevraagd om de Witte Singel veiliger te maken voor fietsers en voetgangers. Sinds de afsluiting van de Breestraat is het verkeer op de Witte Singel, met name in de spitsuren, flink toege nomen. Volgens de politie heeft dat er niet toe geleid dat er meer ongelukken gebeuren dan voor. de afsluiting van de Breestraat het ge val was. De twee raadsleden wijzen er op dat veel kinderen de Witte Singel moeten oversteken om scholen aan het Rapenburg en de Vliet te berei ken. Zij hebben wethouder Peters (ruimtelijke ordening) gevraagd ter hoogte van de Vreewijkbrug een oversteekplaats met een vlucht heuvel in het midden van de weg aan te leggen. Ook willen zij dat er strenger wordt opgetreden tegen fout geparkeerde auto's in de boch ten van de singel. De verkeersoverlast op de Witte Singel is voor beide raadsleden geen reden om de proef op de Breestraat af te gelasten, zoals de buurtbewoners hebben gevraagd. De twee zeggen pas in het najaar te willen bekijken welke gevolgen de proef voor het verkeer in de stad heeft gehad. Wel willen zij op korte termyn van Peters horen of hij be reid is maatregelen te nemen. Buurtbewoners eisten eerder dat de Breestraat weer open gaat voor het verkeer. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7