'Braks lokt harde acties zeit uit PvdA en CDA willen bezuinigingen keren 'Die Braks verdient een hele grote nul' PvdA noemt kritiek op Kok niet terecht Antillen: opzeggen belasting verdrag met VS 'rampzalig' oze vissers bijeen in Scheveningen Tweede Kamer vergadert over gezondheidszorg NI 11 PAGINA 3 kkei 0^ •rlaiSCHEVENINGEN (ANP) - Als minister Braks (landbouw en visserij) niet met de visserij >er de kabeljauwproblemen wil praten, moet hij daaruit wel de consequenties trekken. ,egrDan gooit hij de knuppel in het hoenderhok en harde acties van de gedupeerde vissers k-iiizijn dan te wijten aan het gebrek aan belangstelling van de minister en zijn topambtena- °£r*ren. Voorzitter Hoekstra van de Nederlandse Vissersbond zei dat zaterdag tijdens een ^bijeenkomst van ongeveer tweehonderd vissers in Scheveningen. Hoekstra reageerde daarmee op niet gevoelig is voor hun argument ,de weigerachtige houding hun overtredingen voorlopig maar Braks tegenover een verzoek van te gedogen. "Daarvoor heeft Braks het Visserijschap om volgende geen goodwill in Brussel", zo hield moet toch minstens de problemen met de minister kunnen uitspre- Jjj^week te praten over een extra-quo- 0(tum en vangstruil met de Bondsre- ilige publiek. De bewindsman verklaar- gen van Braks. "Zo ga je niet met dat de vissers zich eerst maar elkaar om. Het Visserijschap, een en eens aan de regels moeten gaan koepel-organisatie van de sector, houden. Voorzitter Langstraat van het Produktschap voor Vis en Vis- -produkten, die zich heeft ge- ken. Als er geen enkel overleg schaard achter het verzoek van zijn meer mogelijk is, is het toch wel collega Daalder van het Visserij- erg", aldus Hoekstra, die vindt dat rige: ..wv bospr€ heeft afgewezen. De visserij wil met Braks praten "We moeten zijn afwijzing niet over de op handen zqnde tussen- uitleggen als een te harde afwij- tijdse verhoging van het totale aldus Langstraat. Hij waar- vangstquotum voor kabeljauw en schuwde de vissers dat de minister over een mogelijke ruil met West- duitse collega's. Het visserijbe drijfsleven heeft zelf voorstellen gelanceerd om die vrijkomende extra vangstruimte zodanig te ver delen en te beheren dat nog zeker tien tot twaalf weken op kabeljauw kan worden doorgevist. Bestuurslid Tuyp van de Neder landse Vissersbond, een vertegen woordiger van de kleine kotters, wil daarover eerst met de minister praten. Met het voeren van keihar de acties, zoals sommige van de aanwezige vissers suggereerden, wordt volgens hem niets bereikt. SCHEVENINGEN (ANP) - "Wordt het niet eens tijd dat we de Waterweg gaan blokkeren?". De vraag komt van een van de ongeveer tweehonderd vissers die zich hebben verzameld in de Scheveningse visafslag. Hij heeft zijn vraag kennelijk niet hard ge noeg gesteld, want vooralsnog komt er geen reactie. Noch van achter de tafel, waar het bijna voltallige bestuur van de Neder landse Vissersbond zit, noch vanaf de kopersbanken op de af slag waar voor de verandering hij en zijn collega-vissers nu zitten. Voorzitter Klaas Hoekstra heeft zich als een schipper op de brug van zijn kotter geposteerd, op de plaats waar normaal de af slager zijn werk doet. Hij heeft het er niet echt moeilijk. De eer ste keer dat er flink wat opschud ding onder de vissers ontstaat is als voorzitter Langstraat van het Produktschap voor Vis en Vis- produkten zegt dat een deel van de vloot er uit moet en dat dat niet alleen geldt voor de groten, maar ook voor de kleinere sche pen. Bijna eenstemmig wordt vanaf de banken geroepen dat er 'helemaal geen kleintjes uit mo gen'. Langstraat, die de gehele sector vertegenwoordigt, dus ook de visverwerkende handel en industrie, wint het vertrou wen van het vissende gedeelte van zijn achterban direct weer te rug als hij zegt 'dat de sanering van de vloot dwars door alle groepen heen zal gaan, omdat in alle groepen zwakkeren zitten'. Met de toevoeging dat de sane ring rechtvaardig moet worden verdeeld krijgt hij de laatste op posanten ook weer stil. Stil Hoekstra heeft het moeilijker zijn mensen stil te krijgen als een van hen vindt dat de tijd om te praten met minister Braks voor bij is. "Wie niet horen wil moet voelen, en Braks wil niet horen. Dan moet hij maar voelen. Het is de hoogste tijd", roept een visser. Hij krijgt de nodige bijval, maar niet van al zijn collega's. Jaap Tuyp, de voorman van de kleine kottervissers en bestuurslid van de Vissersbond, schiet zijn voor zitter met ferme taal te hulp. "Met keiharde acties dwing je niets af. Als we de Waterweg dichtgooien krijgen we geen "ka beljauw méér. We moeten eerst praten. Als dat niet haalbaar is dan laten we ons niet naar de slachtbank brengen", klinken zijn bezwerende woorden door de afslag. De oproep van de Urker schip per die enkele jaren geleden staatssecretaris Ploeg een paar dagen meenam op zee om een einde te maken aan de verdeeld heid tussen de kleinen en de gro ten vindt niet echt weerklank. De vissers lijken het er wel over eens te zijn dat de overheid de individuele vangstquota 'einde lijk eens moet gaan beschermen'. Maar alle vissers die daar op aan dringen laten duidelijk merken dat het in de eerste plaats om hun eigen quotum gaat. Keihard Een Volendammer zegt het zo: "Ik vis mijn quotum op, ook al staan er twintig ministers aan de kant. Ik heb ook een gezin te on derhouden. We laten ons niet zo maar aan de kant zetten. Ik zeker niet na 42 jaar vissen". Enkele dorpsgenoten laten zich niet on betuigd. "Minister Braks krijgt een grote nul", zegt de een die het de minister, de topambtena ren en de kamerleden kwalijk neemt dat zij hun gezicht in het geheel niet laten zien tijdens de vergadering. De ander vindt dat de vissers onder meer 'keihard' van de minister moeten eisen dat hun quotum wordt beschermd. Gelaten laten de vissers zich ver volgens echter door de jurist van de Vissersbond vertellen dat er geen juridische oplossingen voor hun probleem zijn. "De moge lijkheden zijn uitgeput. De mi nister en de topambtenaren moe ten snel beleidsmaatregelen gaan treffen. De rechter mag niet de saneerder worden van het vis serijbedrijfsleven". Aan het begin van de vergade ring, om kwart voor twee, heeft Klaas Hoekstra gezegd dat hij hoopt dat de vergadering om half vijf kan zijn afgelopen. Alles wat er gezegd wordt kan dan volgens hem het beste worden meegeno men in een resolutie die de be stuurders kunnen meenemen naar Braks. Als hij al om half vier onder applaus de vergadering sluit is er nog geen resolutie. APK versoepeld gee DEN HAAG (ANP) - De algemene hei periodieke autokeuring (APK) wordt versoepeld. Momenteel moeten alle auto's van drie jaar en ouder jaarlijks naar de keuring, ,s u maar minister Smit-Kroes (verkeer lie i en waterstaat) heeft beslo bs/'ten die keuring pas bij een leeftijd van vijf jaar te laten ingaan. De mi nister heeft hiertoe besloten op grond van adviezen van Veilig Ver- be keer Nederland en de Raad voor de periodieke veiligheidskeuringen voertuigen. ee Uit metingen van de onderhoud- ;rg| stoestand van personenauto's hei blijkt dat deze stap verantwoord is, aaj aldus de minister. Op 7 mei kreeg ij de Kamer het evaluatierapport di over de APK. De minister zei toen 1 teleurgesteld te zijn over het ge- kinderen Ouders naar de bingo: kinderen opgesloten UTRECHT (ANP) - De Utrechtse politie heeft zaterdagavond twee kinderen van negen en elf jaar uit de ouderlijke woning gehaald, die door hun ouders aan hun lot waren toen overgelaten. De ouders hadden de hun slaapkamers op- ve schatte effect van één procent hei der ongevallen als gevolg van de 'dei keuring. :de lot HOND BIJT KINDEREN (ANP) - dM Vijf kinderen, in leeftijd variërend hji van 4 tot en met 6 jaar, zijn zater- dag in Rotterdam aangevallen en oei gebeten door een losgebroken her- een kindertehuis"..^ dershond. Een slachtoffertje moest verhaal kunnen komen. De vader naar het ziekenhuis. De eigenaar meldde zich midden in de nacht bij van de hond verklaarde dat het het politiebureau en vloog de beest hem was ontsnapt doordat wachtcommandant naar de keel het tuinhek van zijn woning niet toen hij hoorde dat hij de kinderen was afgesloten. Hij heeft volgens voorlopig niet mee kreeg. De i gesloten en waren vervolgens naar een bingo-avond in Rotterdam ge gaan. De politie werd door omwo nenden gealarmeerd toen de kin deren volkomen overstuur voor de ramen waren gaan staan schreeu- De kinderpolitie heeft de kinde- voorlopig ondergebracht in wat op /ei de politie beloofd de schade te lal goeden en de hond te laten doden. MERGELWINNER DOOD (ANP) on - Een 26-jarige man die in de nacht ia' van vrijdag op zaterdag met een 37- )te jarige metgezel werd bedolven on- hö der mergelstenen in de Maastricht- oei se Pietersberg, is aan zijn verwon- m' dingen overleden. De mannen wa- da ren bezig met een nieuwe ingang tot het gangenstelsel in opdracht he van het VW. Naar de precieze toe- nd dracht van het ongeval stelt het e' Staatstoezicht op het Mijnwezen oe een onderzoek in. gedroeg zich volgens de politie zo agressief dat hij moest worden in gesloten in een politiecel. Vandaag wordt in overleg met de WILLEMSTAD (GPD) - De Ver enigde Staten hebben afgelopen vrijdag aangekondigd dat het be lastingverdrag met de Nederlandse Antillen met ingang van volgend Raad voor de Kinderbescherming jaar wordt opgezegd. "De beslis- en met de ouders bekeken wat er met de kinderen verder gaat ge beuren. Volgens de politie hebben omwonenden verklaard dat de kin deren veel vaker werden opgeslo ten. "Toen we de kinderen aantrof fen waren het net bange vogeltjes. Ze wilden eerst hoe dan ook thuis blijven omdat ze bang waren voor straf," aldus de politiewoordvoer der. sing van de Amerikanen is rampza lig, ze hebben ons als een baksteen laten vallen", zo verklaarde de An tilliaanse premier Don Martina. Minister-president Don Martina kondigde aan dat alle bevolkings groepen op de eilanden hun le vensstijl zullen moeten aanpassen. Met de belastingen via de zoge noemde Antillen-route werd de helft van de schatkist gevuld. De Antilliaanse regering heeft in middels bij de Nederlandse rege ring om 500 miljoen gulden extra steun gevraagd. Daarmee zou het gat op de begrotingen voor de ko mende vier jaar gedekt moeten worden. De normale ontwikkelingshulp van ons land aan de Antillen be draagt ongeveer 200 miljoen gul den per jaar. Volgens Martina moet de Nederlandse regering over de brug komen met extra hulp vanwe ge de slechte economische situatie op Curasao. "Zeker nu het belas tingverdrag met de Verenigde Sta- le iji ,gc DEN HAAG - Met grote spanning wordt uitgezien naar het debat vandaag tussen staatssecretaris Dees (volksgezondheid) en de commissie gezondheidszorg van de Tweede Kamer over de bezuini gingen in het ziekenfondspakket. Het ziet er naar uit dat een meer derheid het wegschuiven van de basisverzekering door het kabinet niet accepteert. De vraag is of CDA en PvdA op één lijn kunnen ko men. door Kees Cornelisse turn nog vele maanden ver. Zeker als de Kamer eerst de voorwaarde stelt dat het kabinet pas concreet aan de slag mag gaan nadat in sep tember of oktober een plenair de bat is gehouden. In ieder geval is er wel een meer derheid te vinden in de Kamer voor het kabinetsplan de zieken fondspremie per 1 juli te verhogen. elkaar in gesprek om te zien of z alternatieve bezuiningsmaatrege- len kunnen ODstellen. In Dlaats van Bezuinigingen 'desastreus' Staatssecretaris Dees. (foto anp> Vooral de opstelling van het CDA is nog onduidelijk. De fractie heeft besloten zich niet zonder meer gewonnen te geven aan het sel. De PvdA blijft uitgaan van het kabinetsstandpunt. Dat houdt im- streven naar een volksverzekering, mers in dat er voorlopig niets zal Mogelijk zullen PvdA en CDA de komen van de plannen voor een staatssecretaris dwingen om te basisverzekering voor iedereen, werken aan een basisverzekering. Het CDA zal niet akkoord gaan De WD gaat geheel akkoord met het op de lange baan schuiven met de bezuinigingen die het kabi- van deze gedachte. net voorstelt. De liberalen willen De fractie houdt vast aan het rap- ook dat de verwijdering van de port over de gezondheidszorg dat tandzorg voor volwassenen uit het het wetenschappelijk bureau van ziekenfondspakket en de invoe- de partij uitbracht. Daarin wordt ring van een "verwijsbijdrage" van uitdrukkelijk gepleit voor een 25 gulden snel ingaan. Het CDA is vorm van volksverzekering tegen niet gelukkig met die voorgestelde de belangrijkste gezondheidsrisi- maatregelen en de PvdA is daar ge- co's. De realisering daarvan kan op heel tegen. termijn geschieden. Het CDA Wellicht zullen CDA en PvdA stoelt dit streven op het beginsel proberen Dees diverse concessies van de "zorgzaamheid" in de sa- af te dwingen. Beide partijen heb- menleving, waarvoor de overheid ben al eerder gezegd dat het kabi- moet blijven waken. net een tijdschema moet aangeven Daarentegen gaat de andere re- om de plannen van de commissie- geringspartij, de WD, meer op de Dekker uit te voeren. Gesteund toer van "werking van de markt", door een eendrachtig kabinet is Zij wil grotere vrijheid in het stel- Dees van plan ferm van zich af te Bovendien zit de Kamer in nood. Het regeringsstandpunt ter gekomen dan beloofd. De tijd wel premier Lubbers in een inter pellatiedebat heeft beloofd dat geen overhaaste maatregelen zul- verwijzing naar een specialist. De tandartsenorganisatie NMT, de apothekers (KNMP), de tandtech- nici (VLHT) en de Dienstenbond FNV stellen dat zeker op langere ter- dereen daar zo gerust op. Voor een plenaire bespreking in de gehele Tweede Kamer van deze zomerreces geen ruimte meer te zijn. De vraag is nu wanneer de be zuinigingsmaatregelen van kracht kunnen worden. Omdat het kabi- Drie broers luisteren gelaten naar de vele redevoeringen die zaterdag in Scheveningen werden afgestoken. Minister Braks kreeg er flink van langs voor zijn weigering om met de Duitsers te praten over de overheveling van Duitse quota naar Nederlandse vissers. (foto anp> AMSTERDAM (GPD/ANP) - De partijraad van de PvdA heeft zater dag de kritiek verworpen van en kele partij-afdelingen op politiek leider Kok. Deze had tijdens een 1- mei-toespraak laten doorscheme ren voorstander te zijn van uitbrei ding van conventionele bewape ning bij een kernwapenakkoord. De Friese afdelingen hadden de partijraad een motie voorgelegd, waarin deze uitspraken van Kok ernstig werden betreurd. Kok zelf had kort na de bewuste toespraak al laten weten dat hij het zo niet had bedoeld en dat hij zich onver kort aan het verkiezingsprogram ma wil houden. Daarin staat dat Defensie 5 procent moet inleveren. Om de Friese afdelingen de wind uit de zeilen te nemen kwam het partijbestuur zelf met een motie, waarin de kamerfractie wordt ge vraagd voorstellen te ontwikkelen voor een conventioneel evenwicht tussen Oost en West op een zo laag mogelijk niveau. Al snel bleek dat voor deze motie een grote meerder heid was en dat de Friezen weinig steun kregen. De vijf afdelingen trokken daarop hun motie in. Partijvoorzitster Sint riep haar kamerfractie op te laten zien dat er wel degelijk een alternatief is voor het huidige beleid. Sint stelde dat er een extra verantwoordelijkheid voor de oppositie bestaat op het moment dat een kabinet in de ver sukkeling dreigt te raken en het zicht op de haalbaarheid van de ei gen doelstellingen verliest. De partijraad sprak zich uit te gen het kabinetsplan om het aantal basisscholen in 1988 terug te bren gen tot 8150, wat betekent dat er 350 moeten verdwijnen. De partij raad noemde de kabinetsplannen strijdig met een door een kamer meerderheid aangenomen motie- Hermes (CDA), waarin staatgesteld dat er geen reden was om in 1988 nogmaals een herstructurerings operatie uit te voeren. Met de plan nen van de bewindslieden van on derwijs komt het voortbestaan van een groot aantal basisscholen, veel al gelegen in dunbevolkte platte landsgemeenten, opnieuw ter dis cussie te staan. ten niet wordt verlengd, vallen honderden miljoenen guldens uit de financiële off shore-sector", al dus Martina. Volgens de Antilliaanse premier hebben de eilanden zelf al behoor lijk bezuinigd, onder andere door het ontslag van 1000 ambtenaren. Ondanks deze bezuiniging is tot 1992 een structureel tekort van 500 miljoen gulden berekend. De Ne derlandse regering is een tegen stander van het verlenen van be grotingshulp, omdat de eilanden daardoor steeds afhankelijker wor den van Nederland. bezuinigingen bij de patiënt zou dan meer naar bezuinigingen bij de zorgverleners moeten worden ge streefd. Gedacht kan dan worden aan maatregelen om versneld meer zie kenhuizen te sluiten, uiterst kost bare behandelingen te beperken en de kosten van de specialistische zorg in de ziekenhuisbudgetten te CDA en PvdA zijn inmiddels met brengen. Eerder dit jaar aanvaarde moties wijzen in die richting. Maar Dees heeft deze koers tot dusver de hand gewezen. bijten. Hij blijft op het punt staan dat eerst nader moet worden gestu deerd op de basisverzekering, om dat de koopkrachtgevolgen voor lage inkomens te zwaar blijken. Dees zal daarom argumenteren dat de basisverzekering niet "op de lange baan" is geschoven. Het ziet er naar uit dat hij zal weigeren be loften te doen over te nemen stap pen naar een volledig ander verze keringsstelsel. Aanvankelijk was Dees daarvoor enthousiast, maar de koopkrachtberekeningen heb ben ook hem doen terugdeinzen. Nu wil hq eerst proberen de bezui nigingen binnen te halen. Gesteund door hevige protesten van onder meer alle artsen, de tandartsen en tandtechnici en de vakbeweging zal waarschijnlijk UTRECHT (ANP) - De bezuinigingsplannen die het kabinet voor de het CDA trachten de bezuinigings- gezondheidszorg in petto heeft, werken averechts. Zij hebben niet al- plannen te keren. Het kabinet ,een "desastreuze" gevolgen voor de kwaliteit van de gezondheidszorg roept conflicten op door letterlijk maar kosten ook per saldo veel meer dan zij opleveren. Zo zullen er in iedere betrokkene in de gezond- de gezondheidszorg 4.000 tot 5.000 banen verdwijnen wat betekent dat heidszorg tegen het hoofd te sto- een deel van de kosten eenvoudig naar het ministerie van sociale zaken ten. wordt overgeheveld. Dat schrijft een reeks organisaties in de gezondheidszorg in een open tijd- brief aan de Tweede Kamer. Die buigt zich vandaag over de bezuini- la- gingsplannen van het kabinet die onder meer voorzien in het schrap pen van de tandheelkundige hulp voor volwassenen uit het zieken- Van der Hek uit Kamer DEN HAAG (ANP) - De econo misch specialist van de PvdA-ka- merfractie, Arie van der Hek, wordt directeur van de Noordelijke Ontwikkelingsmaatschappij in Groningen. Van der Hek heeft ruim veertien jaar in de Kamer gezeten. Hij is tevens voorzitter van de vas te kamercommissie voor economi sche zaken. Van der Hek is van '73 tot '77 ook lid geweest van het Euro pees Parlement. Hij heeft in de jaren zestig een rol gespeeld bij de oprichting van nieuw links binnen de PvdA en was een van de opstellers van het geruchtmakende manifest 'tien over rood'. Van der Hek wordt op gevolgd door mevrouw Haagman, nu wethouder van Gorinchem. (foto ANP) Knalvuurwerk zaait paniek in Ootmarsum OOTMARSUM (ANP) - Oot marsum is in de nacht van za terdag op zondag opgeschrikt door een oorverdovend vuur werk dat bij een hotel werd af gestoken in verband met een daar gehouden congres. De knallen van het onaangekon digde nachtelijke vuurwerk - tot op 8 kilometer ver hoorbaar - waren zo hevig dat er onder inwoners van het Twentse stad je paniek uitbrak, aldus de rijkspolitie gisteren. Binnen enkele minuten kreeg de meldkamer van de rijkspolitie in Zwolle 50 tele foontjes van mensen die com pleet over hun toeren waren. Ze dachten het oorlog was. Kinderen barstten in huilen uit. Vogels in volhères werden wild en overal in Ootmarsum brak vee uit de wei. Een dierenarts meldde te vrezen dat de kalve ren van drachtige koeien dood zullen worden geboren. Zaterdagavond was bij het hotel reeds licht vuurwerk af gestoken, waarbij brandweer en politie een oogje in het zeil hielden. Zij waren echter al ver trokken toen rond midder nacht de enorme knallen weerklonken. Hoewel er toe stemming was verleend voor het afsteken van vuurwerk kon de politie gisteren niet nagaan of dat ook gold voor de nachtelijke knallen. Dat wordt vandaag bij de gemeente uitge zocht. ADVERTENTIE s kort om te reageren. En hoe- fondspakket en invoering van een eigen bijdrage van 25 gulden bij len worden doorgevoerd is niet ie- mijn de schade aan de gezondheidszorg een veelvoud zal bedragen van het voordeel dat het kabinet nu denkt binnen te halen. Nog los van het feit dat enkele duizenden werknemers in de gezond heidszorg in de ww terecht dreigen te komen, is het gevaar groot dat belangrijke kwestie lijkt vóór het veel mensen te laat naar de (tand)arts stappen en dat kost alleen maar geld omdat men dan vaak zijn toevlucht moet nemen tot veel duurdere ingrepen. Ook de voorzitters van de artsenorganisatie KNMP, Nationale Zie kenhuisraad, VNZ (ziekenfondsen), Nationale Raad voor de Volksge net daarvoor eerst het fiat van de zondheid en het Landelijk Patiëntenplatform hebben in een gezamen- Kamer moet hebben en dan nog adviezen moet vragen ligt die da- lijke brief aan de volksvertegenwoordiging hun grieven geuit over de kabinetsplannen. Passend prijsje Naadloze BH. Kies uit wit, skin of zwart Maten: A-75 t/m 80; B, C en i* D-75 t/m 90 en DD-80 t/m 85. Zolang de voorraad strekt ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3