Durfal Senna slaat weer toe 'Spelers vinden het leuk' Drie gegadigden voor Seoel 1988 ZAW voetbalt ook in de zomer Van den Berk verstevigt leiderspositie Turntitel Johnson yap MAANDAG 22 JUNI 1987 SPORT PAGINA 19 GP-zege op stratencircuit van Detroit DETROIT (SID) - De grootste dur fal in de formule 1 heeft andermaal op een stratencircuit toegeslagen. Na zijn overwinning in Monte Car lo was Ayrton Senna zondag de snelste in de grote auto-metropool van de Verenigde Staten. De 27-ja- rige Braziliaan stuurde zijn Lotus in Detroit voor de tweede opeen volgende keer naar de overwin ning. Het was de zesde zege in zijn loopbaan, de tweede in dit seizoen. Door de zege passeerde Senna in het klassement om het wereldkam pioenschap titelhouder Alain Prost. Na vijf races heeft Senna 24 punten, twee meer dan Prost. De Franse coureur in dienst van McLaren werd derde achter Nel son Piquet in een Williams. Nigel Mansell, de wereldkampioen trai ning, bleef wederom niet gespaard van misfortuin en kwam als vijfde over de streep. Senna zag in de race in Detroit af van een bandenwissel, een indica tie voor de betrouwbaarheid van het computer gestuurde chassis van de Lotus. De bolide van Senna reageert niet op signalen van het wegdek, maar op de impulsen van de computer, die meter voor meter worden doorgegeven en daarmee onder meer de slijtage aan de ban den vertraagt. Mansell, die de trainingsessies had beheerst, nam in Detroit bij een temperatuur van 20 graden SEOEL (ANP) - In het afgelopen weekeinde hebben Los Angeles en Berlijn zich aangemeld als vervan gervan Seoel, indien daar over vijf tien maanden de Olympische Spe len niet zouden kunnen worden ge houden. Een Westduits parle mentslid, Johannes Gerster (CDU), noemde München als ideale ver vanger, in het geval dat. De voortdurendè strijd in de Zuidkoreaanse hoofdstad tussen de oproerpolitie en voor meer poli tieke vrijheden demonstrerende studenten, heeft met name in de Verenigde Staten en West-Duits- land de gedachte doen opleven, dat Seoel onder deze omstandigheden niet de ideale plaats is voor het Olympische zomerfeest. In de Verenigde Staten heeft de directeur van het nationaal Olym pisch Comité, George Miller, ge zegd dat zijn organisatie zeker geen vertegenwoordiging zou af vaardigen in het geval de spiraal van geweld zich voorzet in de Zuidkoreaanse hoofdstad. „Het IOC, het Olympisch Comité van de Verenigde Staten, noch enig ander nationaal Olympisch Comité zal sportmensen willen plaatsen in een situatie, die enige vorm van ri sico voor de betrokkenen in houdt." Hij voegde er aan toe dat het ze ker niet de bedoeling van de Ver enigde Staten is enige vorm van strafmaatregelen tegen Zuid-Ko- rea te nemen. „Niemand in Korea, het huidige bewind noch de pro testerende studenten, of de opposi tie heeft aangegeven tegenstander van de Spelen te zijn. Integen deel." Volgens Robert Helmick, voor zitter van het Olympisch Comité van de Verenigde Staten, is het nog veel te vroeg om al maatregelen te overwegen. voor 100.000 toeschouwers de lei ding. De Brit leek op weg naar een start-finish overwinning, totdat een pitsstop in de 34e van 63 ron den hem opbrak. Tijdens de ban denwissel klemde het rechter ach terwiel, waardoor het oponthoud met 18.54 seconden twee maal zo lang duurde als normaal. Senna en Prost passeerden in die periode de Britse pechvogel. De positie van Senna kwam daarna niet meer in gevaar. Hij ver wezenlijkte in de 39e omloop met een gemiddelde snelheid van 144,172 kilometer per uur een nieuw ronderecord. Prost werd nog voorbijgestreefd door Piquet, die al na drie ronden voor een ban denwissel de pits was ingereden. Achter Prost werd de Oostenrijker Berger vierde en werkte Mansell zich op naar de vijfde plaats. De Braziliaan Ayrton Senna raakte kennelijk geïnspireerd, door het standbeeld 'The Spirit of Detroit'. Hij won gisteren namelijk de Grand Prix in de Amerikaanse stad (foto anpi China bokst mee BOKSEN - China heeft zich aange meld als het 150ste land van de AI- BA, de wereldorganisatie van ama teurboksers. Onlangs werd het in 1959 uitgevaardigde verbod tot het houden van bokspartijen opgehe ven. Vorige maand is er in China voor het eerst weer om nationale titels gebokst. Aan het toernooi na men 168 boksers in de twaalf ge wichtsklassen deel. Al bij de Olym pische Spelen van 1988 (Seoel) en tijdens de Aziatische Spelen in 1990 (Peking) willen de Chinezen op het internationale podium hun pugilistische kwaliteiten tonen. Boekelte de snelste PAARDESPORT - Yvolte Boekel te heeft het predikaat 'snelste Ne derlandse draver aller tijden' over genomen van Totem Volita. De zesjarige hengst liet zaterdagavond met Harry van Öoijenin de sulky op de drafbaan The Meadowlands in East Rutherford in de Ameri kaanse staat New Jersey, een kilo- metertijd van 1.12,7 noteren. Het oude record stond sinds 1982 op naam van Totem Volita die des tijds 1.13,6 liep. Polo-jeugd tweede WATERPOLO - Het Nederlandse waterpoloteam voor spelers onder achttien jaar is bij het zeslanden- toernooi in Cheltenham (Eng) als tweede geëindigd. In de finale ver loren de Nederlandse talenten met 6-7 van de Verenigde Staten. De tussenstanden waren 2-4, 2-2, 0-1, 2-0. Niels van der Kolk was met twee doelpunten topscorer. Oranje was in de overige wedstrijden op permachtig. Zeil-zege Schuumians ZEILEN - De Delftse équipe Sip- ke Schuurmans/Astrid Abma heeft de nationale reeks van acht selec tiewedstrijden voor de wereldtitel strijd in de Vaurien-klasse gewon nen. In totaal vaardigt Nederland twaalf ploegen af naar de strijd om het wereldkampioenschap, dat van 25 tot 31 juli op het IJsselmeer bij Medemblik wordt gehouden. Rein- dert-Jan van der Meulen en Bert Visser uit Naarden zijn de titelver dedigers. Zweden beste bowlers BOWLEN - Zweden is winnaar ge worden van de Haarlemse bow- lingweek. In de teamfinale ver sloeg het Zweedse viertal Tony Ro- senqvist, Gunnar Samuelsson, Asa Larsson en Lena Sulkanen de Ver enigde Staten met een pinfall van 792 tegen 758. In de individuele eindstrijd heerste de Zweedse af vaardiging eveneens. Asa Larsson won met 195-154 van de Ameri kaanse wereldkampioene Cora Fiebig, die na drie games met een gemiddelde van 214,67 nog duide lijk eerste was. Bij de mannen was het verschil nog groter. Rosenquist degradeerde de Amerikaan Duane Sandvick tot een recreatiespeler: 214-158. Lisse sterk in zaal ZAALVOETBAL - Met het verspe len van de Open Kampioenschap pen van Lisse is aan een lang zaal voetbalseizoen een einde geko men. FC Lisse, dat de laatste we ken in een uitstekende vorm ver keert, was ook gisteren de sterkste bij het door THB Boys georgani seerde toernooi. In de finale werd Hobaho met 5-0 verslagen. Hobaho was verrassend in de finale geko men door sterke teams als SRV Boys, Eigeman en THB Boys ver slaan. HOCKEY - Het vrouwenhockey team van de Sowjet-Unie heeft het vierlandentoernooi van Senica ge wonnen. In Tsjecho-Slowakije werd de ploeg van Oost-Duitsland tweede, de thuisploeg derde en Po len laatste. VALKENBURG - Wat de Zo mer Avond Voetbal Vereniging betreft kan de KNVB-competitie niet vroeg genoeg zijn afgelopen. Want op het moment dat het sei zoen op een oor na is gevild, opent ZAW de poorten. Daar, op het voormalige terrein van Val ken '68, dat ligt ingeklemd tussen het Valkenburgse Meer en het Marine Vlieg Kamp Valkenburg, ontbindt zich al dertien jaar lang de strijd om de Floris V-bo kaal. Op zich niets bijzonders, maar wie een beetje op de hoogte is weet dat de voetbalwedstrij den die zich op zomeravonden in Valkenburg afspelen weinig met het echte zomeravondvoetbal van doen hebben. door Rob Onderwater Verwonderlijk is dat niet, want na het seizoen groeperen de bijna complete selecties van Rijnsburgse Boys, Quick Boys, Katwijk, Oegstgeest en Valken '68 (er spelen 300 voetballers uit totaal 29 verenigingen uit Leiden en omstreken) zich tot half juli aan de Zonneveldlaan. Juist de aanwezigheid van het regionale voetbaltalent maakt het toernooi voor veelal bloemenbedrijven zo aardig. Karei Werkhoven (47) is gelukkig met de aanwezige kwa liteit, maar destijds was het ze ker niet de bedoeling dat zoveel goede voetballers zich op het in de polder weggestoken veldje kwamen melden. "Toen we begonnen was het zo meravondvoetbal in de meest let terlijke zin van het woord", weet de voorzitter van het zevenkoppi ge ZAVV-bestuur, dat het veld huurt van een boer maar eige naar is van de opstallen. "Oor spronkelijk is het toernooi opge zet voor bloemenbedrijven, die hun personeelsleden tegen elkaar lieten spelen. Toen was het ook echt wild voetbal. Met de KNVB hadden we niets te maken. Dat is allemaal veranderd. Nu is iedere speler voor een klein bedrag bij de bond verzekerd". Eerste divisie De bloemenbedrijven van toen bestaan nog steeds. De perso neelsleden dus ook, maar aan voetballen komen de meesten in Valkenburg niet meer toe. Dat wordt overgelaten aan heren die redelijk tot goed met een bal over weg kunnen. Het Katwijkse bloe- menbedrijf Pluimgraaff-Varke visser (Pluvak) bijvoorbeeld kan beschikken over het eerste elftal van Quick Boys aangevuld met 'Rijnsburger' Huug Aandewiel en AZ-prof Kees Guyt. Een elftal letje dat in de eerste divisie niet zou misstaan. "Een paar seizoe nen nadat we van start waren gegaan", verhaalt Werkhoven, "kwamen steeds meer bedrijven met klinkende namen aanzetten.' Anderen vonden dat ze niet ach ter konden blijven en versterkten zich ook. Zo is het een beetje ge groeid". Niet alle zestien teams stroop ten echter de spelersmarkt af om zich tijdens het toernooi met. de besten te kunnen meten. "Nog steeds hebben we bedrijven op de lijst, die het geen mallemoer inte resseert of ze eerste of zestiende worden. Dat geeft soms scheve verhoudingen in de voorronden. We hebben uitslagen van 15-2 en 16-1 gehad. Dat is voor de twee ploegen niet leuk", oordeelt Werk hoven. Zestien ploegen worden na be taling van 590 gulden inschrijf geld toegelaten tot de strijd om de Floris V-bokaal. De teams wor den naar voorbeeld van het WK'74-systeem onderverdeeld in vier poules van vier. Na de eerste ronde worden de teams op sterkte ingedeeld. De beste acht strijden om de hoofdprijs, de rest heeft de 'baard van de keizer' als inzet. "Maar we willen van dat systeem af', zegt Werkhoven. "We willen de sterkste bedrijven direkt al bij elkaar indelen. Dan vermijd je van die grote uitslagen want dat geeft soms toch irritaties. Maar de bedrijven hebben het zelf voor het zeggen. Het bestuur heeft de nieuwe formule al een paar keer voorgelegd, maar men wil er niet aan. Aangezien we slechts een uitvoerende taak hebben, gaan we op de oude voet verder. Totdat de heren overstag gaan natuur lijk". Rare uitslagen Soms lachen 'zwakkere' broe ders in hun vuistje, wanneer ze op papier een sterker team tegen over zich treffen dat om uiteenlo pende redenen niet kan beschik ken over de 'vedetten'. "Dat is meestal bij de start van het toer nooi", weet Werkhoven. "Dan zijn nog niet alle clubs uitge speeld en dan krijg je hier soms rare uitslagen. Dat is moeilijk te vermijden. We moeten nu een maal een startdatum prikken. Het toernooi duurt twee maan den en we hebben ook rekening te houden met vakanties". Verhalen als zouden de selectie spelers weinig geïnspireerd over de grasmat dartelen wijst Werk hoven van de hand. "Mijn erva ring is dat de spelers het juist leuk vinden. Het is een uitje voor ze. Na twee weken niets doen staan de meesten alweer te trap pelen van ongeduld om tegen een bal te schoppen. Met de clubs in de omgeving hebben we geen pro blemen. Naar mijn weten vinden ze het best dat wij hier een toer nooi organiseren". Waarschijnlijk heeft de ZAVV- praeses Rijnsburgse Boys niet om een mening gevraagd, want het bestuur is niet zo gelukkig met de aktiviteiten van Werkhoven in Valkenburg. "Wij zijn er sterk op tegen", laat Gerard van Zuylen weten, "wij vinden dat de spelers na een zeer zwaar seizoen rust moeten hebben. Je zou toch ook denken dat de voetballers het spuugzat zijn. Over vijf weken begint de training alweer. Maar net als het zaalvoetbal kunnen we het niet verbieden". Lachen Gijs Collé junior, aanvalslei der van Lugdunum, vermaakt zich echter uitstekend in het elftal van Pouyas Boys. "Ik speel er al vier seizoenen. En het staat me nog steeds niet tegen. Wat heet, het is elke keer lachen geblazen. Vooral na de wedstrijd. Een paar kratjes bier, een vracht haring en het is al snel heel gezellig. In het veld gaat het er serieus aan toe. Ook bij ons. Naast mij spelen Wim Eradus, Albert Siera en Hennie Braxhoven van Lugdu num bij Pouyas. En Fred Kan bier van Leiden, die doet het hier erg goed. Hoe ik bij ZAW terecht kom? Via m'n vader, die loopt met de leesmap in Rijnsburg. Hij heeft ook nog een paar jaar mee gedaan. Gelukkig, is hij nu coach", grinnikt de bijna 'afge studeerde' RIO-scholier. Niet altijd is de sfeer 'ouwe jon gens krentenbrood' op het Val kenburgse veld. Voordat het ZAVV-bestuur drie jaar geleden de zogenaamde vijf minuten straffen instelde, werden gemid deld vijftien strafzaken per toer nooi behandeld. Voor een vriend schappelijk toernooitje tamelijk veel, maar de tijdstraffen zijn volgens Werkhoven het Ei van Columbus. De legerofficier staaft het. met cijfers: "Vorig jaar twee strafgevallen, tot nu toe, halver wege het toernooi ook twee. Met die tijdstraffen houden die gas ten zich tegenwoordig wel in. Het is niet leuk om hier voor vijf mi nuten naar de kant te worden ge stuurd. Je krijgt allerlei opmer kingen naar je kop geslingerd. We passen bij ZAW snelrecht toe. Een boekuig is één wedstrijd, een rode kaart twee. Er wordt meteen na de wedstrijd ge schorst. Dat schept duidelijkheid. Misschien iets voor de KNVB?", verwijst Werkhoven naar het langzaam werkende tuchtsys- teem van de voetbalbond. Schorsen "Het is hier wel eens uit de hand gelopen", graaft Werkho ven in het verleden. "Dat kun je nu eenmaal niet in de hand hou den. Terwijl we toch goede scheidsrechters als Freke en Van Dijk hier hebben rondlopen. Een speler vond het twee jaar geleden nodig om te spuwen naar een scheidsrechter. Die schorsten we voor drie seizoenen en wilden de zaak aanhangig maken bij de KNVB. Naderhand toonde die jongen berouw. Hij bood zijn ex cuses aan bij de scheidsrechter. Toen hebben we de schorsing tot één jaar teruggebracht". "We hebben ook eens een team uitgesloten. Die jongens wilden per sé dat een in de tweede helft gestaakte wedstrijd moest wor den overgespeeld. Dat stonden de reglementen niet toe, maar zij hielden voet bij stuk. Toen heb ben nog een elftal bereid gevon den om de opengevallen plaats in te nemen. Maar verder zijn hier weinig problemen hoor. Ook niet met blessures. In dertien jaar tijd slechts twee gevallen voor het zie kenhuis. Dat is niet veel. Elke wedstrijd hebben we een gediplo meerd verzorger aan de kant zit- Werkhoven ziet nu al reikhal zend uit naar zaterdag 18 juli. De dag waarop de finale wordt. gespeeld. "Ik hoop op niet té mooi weer, want dat scheelt publiek. Bij gunstige omstandigheden ko men er toch gauw 1000 tot 1500 mensen opdagen. Dan hebben we bloemenwagens nodig om het bier koel te houden". Pluvak en De Leeuw mogen wat hem betreft doordringen tot de eindstrijd. "Dat zijn de beste ploegen. Je kunt dat best een ver kapte Quick Boys-Rijnsburgse Boys noemen. Da's leuk. Ik heb al geregeld dat de burgemeester van Valkenburg de aftrap ver richt". Na het sluitstuk draait de Zo mer Avond Voetbal Vereniging de poorten nog lang niet op slot. Werkhoven: "Daarna krijgen we het na-zomeravond-toemooi. Dat is alleen voor feestelf tallen. Je weet wel, van die ploegen die maar twee keer tien minuten hoe ven te voetballen met drie kwar tier rust. En met liefst nog een paar kratten bier op de midden stip. Het échte zomeravondvoet bal dus". HEESWIJK-DINTHER (ANP) - John van den Berk kan op 9 augus tus in Arkel zijn Nederlandse titel in de 125cc-klasse prolongeren. De cfosser uit Oss verstevigde giste ren in de vijfde kampioenscross in Heeswijk-Dinther zijn leidersposi tie in het klassement door drie manche-overwinningen. Na de wedstrijd in Heeswijk-Dinther heeft hij een voorsprong van 93 punten op Petïro Tragter. Van den Berk kreeg, zoals ge woonlijk, alleen tegenstand van Dave Strijbos. De wereldkampioen reed alle manches in het wiel van zijn plaatsgenoot, maar kon hem niet passeren. Strijbos moest drie maal genoegen nemen met de tweede plaats. In de algemene rangschikking schoof hij op naar de derde plaats op ruime afstand van Van den Berk en Tragter. Carlo Hulsen is de nieuwe lei der in de strijd om de Nederlandse crosstitel in de halve-literklasse. Met 82 punten in de vierde kam pioenscross in Deurne nam hij de koppositie over van Kees van der Ven, die afgelopen week werd ge opereerd aan zijn hand. Van der Ven, die in de voorgaande nationa le crossen slechts drie punten had laten liggen, brak tijdens de Grote Prijs van Italië een middenhands- beentje. De Brabander verwacht voor de Grand Prix van Engeland (12 juli) weer hersteld te zijn. Carlo Hulsen profiteerde niet op timaal van het wegvallen van Van der Ven en Peter Herlings, die door een liesblessure dit seizoen niet meer in aktie komt. De crosser uit Son had in de eerste manche een slechte start. In de slotfase klom hij op van de achtste naar de derde plaats. De tweede race sloot Hul sen winnend af. In de slotreeks kaapte Van Poppel de overwin ning voor Hulsen weg. De kam pioenscross in Deurne trok slechts 600 toeschouwers. De Brit Robert Herring won op het circuit in Jastrebarsko de Gro te Prijs van Joegeslavië motor cross in de 250cc-klasse. De Yama ha-crosser won beide manches. De Belg Eric Geboers naderde Pekka Vehkonen, de leider in het klasse ment om de wereldtitel, tot op twee punten. De 24-jarige Geboers behaalde 21 punten, de Fin slechts negen. Van de Nederlanders kon alleen Leo Combee vijf punten, via een elfde plaats, aan zijn puntentotaal toevoegen. De crosser uit Woudri- chem blijft in de strijd om de we reldtitel vierde. Zijn achterstand op Vehkonen bedraagt 72 punten Mare Smits uit Lierop bleef punt loos. Promotie voor reserves Avanti DEN BOSCH - Het reserveteam van Dextro/Avanti speelt het ko mende seizoen in de eerste divisie van de tafeltenniscompetitie. De Hazerswoudenaren wonnen giste ren de beslissingswedstrijd tegen SKF uit Veenendaal met 10-4. Avanti zou normaliter in de tweede divisie moeten uitkomen Omdat Valkenswaard onlangs van het hoogste podium verdween, kwam er echter een plaats vrij in de eerste divisie. Degradant SKF kwam als eerste in aanmerking voor een extra wedstrijd. Daar naast werd de interesse van Avanti met succes gepolst. Ellen Bakker, Peter de Groot en Martin van Rijn wonnen tegen SKF elk drie partijen. Samen met een gewonnen dubbelspel was dat toereikend voor de winst. Alleen invaller Nico ten Brink - Tim van Steenbergen gaf de voorkeur aan tennis - bleef zonder winst. TURNEN - Scott Johnson en Kris tie Phillips zijn in Kansas City Amerikaans turnkampioen gewor den. Johnson maakte drie jaar ge leden deel uit van het team dat in Los Angeles Olympisch goud ver overde. Charles Lakes eindigde als tweede, derde werd titelverdediger Tim Daggett. De vijftienjarige Phi- lilps werd inhet klassement ge volgd door Melissa Marlowe en Sa- brina Mar. Spandau kampioen WATERPOLO - Waterpoloclub Spandau 04 Berlin is voor de ne gende achtereenvolgende keer kampioen van West-Duitsland ge worden. De ploeg van sterspeler Hagen Stamm stelde twee wed strijden voor het einde van de com petitie de titel veilig door een over winning van 22-7 op het al gedegra deerde Offenbach. Versterking Hannover VOETBAL - Hannover 96, gepro moveerd naar de eerste Bundesli- ga, heeft als zesde en laatste ver sterking de 32-voudig Pools inter national Andrej Palasz voor twee jaar gecontracteerd. Met de over gang van de 26-jarige aanvoerder van de vroegere Poolse kampioen Gornik Zabrze is een bedrag ge moeid van ongeveer 650.000 gul den. Beeld uit het 'zomeravondduel' Heemskerk tegen De Leeuw, zaterdag bij het ZAVV-toei capituleren. De Leeuw, dat met 4-1 won, is favoriet voor de finale. De doelmai Heemskerk moest viermaal (fotoLoek Zuyderduii

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19