Van Vliet klaar voor Tour-succes Arjan Jagt de beste sprinter Ronde van Lisse valt in het water Wereldbeker voor Kiwi's Geen succes voor 'Leidse' amateurs Johan van der Velde tekent bij Zoveelste triomf ploeg Post MAANDAG 22 JUNI 1987 PAGINA 17 Op 25-jarige leeftijd is Van Vliet zo ver, dat hij bijna intuitief weet wanneer er een gerede kans op een overwinning is. Als het peloton op volle snelheid ligt, heeft hij op het ogenblik de macht in de benen er met een demarrage uit te ontsnap pen. Zoals Jan Raas daar jarenlang een patent op had. Van Vliet kan ook vertrouwen op zijn sprint, om dat hij snelheid met geslepenheid combineert. De Amerikaan Ron Kiefel ondervond dat zaterdag in Brügg tot zijn schande. Van Vliet, vrijdag in Bazel "ge flikt" door zijn stapmaatje Johan van der Velde, wist dat Kiefel de snelste man was in de kopgroep. Van Vliet deed net of hij de sprint inzette. "Kiefel reageerde gelijk. Hij wilde natuurlijk uit mijn wiel 'Goudzoeker' Hans Daams al naar huis TAESCH (ANP) - Hans Daams is gistermiddag tijdens de zes de etappe van de Ronde van Zwitserland afgestapt. Hij was de ijverigste goudzoeker van de renners. Daams stond eerste in het algemeen klassement van de goudsprints. Hij had bij de speciale tussensprints al drie staven goud gewonnen. Zater dagavond kreeg de Brabander plotseling last van buikloop. Zijn nachtrust werd meerma len onderbroken voor een gang naar het toilet. Daams zag zon dagmorgen bij de start pips en voelde zich verzwakt. Toch wil de hij het nog wel proberen, omdat hij nog een stille hoop koesterde dat ploegleider Jan Gisbers misschien een plaatsje in de ploeg voor de Ronde van Frankrijk voor hem zou inrui men. Hij had echter de pech dat er tussen Brügg en Tasch 265 kilometers en een paar flinke bergen lagen. Dat vooruitzicht demoraliseerde hem zo, dat hij besloot af te stappen. Gelijk was zijn kans op de Tour verke ken. Pedro Delgado, kopman van de wielerploeg van Jan Gisbers, rijdt volgend seizoen voor de Spaanse formatie Kei- me. De klimspecialist tekende een maand geleden in Madrid een verbintenis voor een jaar. Delgado, momenteel aktief in de Ronde van Zwitserland, ont vangt van zijn nieuwe werkge ver een salaris van ruim 1,2 mil joen gulden. Bij PDM verdient de Spanjaard ongeveer de helft. Delgado mag zeven renners meenemen. Komen, ik zette aan, maar hield meteen weer in. Ik gokte erop, dat Kiefel op volle snelheid zou door zetten. Hij deed het ook, ik kon zijn wiel pakken en verder was het geen kunst". Van Vliet w.ist goed wat hij deed. In de tijdrit te Bazel reed hij zater dagmorgen plichtmatig de 25 kilo meter. Hij eindigde met opzet bij .de laatsten om 's middags de eerste te kunnen zijn. De beslissende ont^ snapping had al na elf kilometer plaats. Van Vliet reed in de kop groep van dertien, waarin de Zwit ser Guido Winterberg de stuwende kracht was in een aanval op de gele trui, voortdurend aan het laatste wiel. Het mocht, want hij verdedig de zogenaamd de leiderspositie van zijn Australische ploeggenoot Alan Peiper. De Nederlander werd pas actief in de plaatselijke omlo pen in Brügg met een venijnige heuvel. "Dat was echt een ding voor Van Vliet", meende John Talen. "Zo'n klim ligt hem". Dat bleek. Van Vliet dunde op die plaats persoon lijk de kopgroep uit tot de helft, .vond een bondgenoot in Winter berg en rekende af met de sprinter Kiefel. Na die triomf kon hij het zich permitteren in de monstere tappe over 265 kilometer naar Tasch twee na laatste 'te eindigden. Hij deed op zijn gemak klimritme op voor de Tour. "Daar is nu inder daad alles op gericht", vertelde hij later op de massagetafel. "Voor mij is de Tour de France pas geslaagd als ik een etappe win. Dat lukt zo maar niet. Daarom ben ik blij dat ik hier wat heb gewonnen. Het staat toch mooi op de erelijst: etap pewinnaar in de Ronde van Zwit serland". Teun van Vliet vierde in Zwitser land zijn zesde triomf van het sei zoen. De twee andere winnaars hadden nog niets gewonnen. De tijdrit in Bazel leverde Didi Thurau de eerste belangrijke zege op de weg sinds 1980 (Scheldeprijs) op. De Westduitser leverde in 1981 in Parijs-Roubaix met de derde plaats zijn laatste goede prestatie. Als "gastarbeider" in de ploeg van Peter Post knoopte de baancou- reur in Zwitserland weer aan met het succes. De basis legde hij in de Giro d'Italia. In de slottijdrit was hij reeds tweede geworden achter Stephen Roche. Om die reden wekte Thurau's ze ge geen verbazing. Toch meenden omstanders een negatieve kantte kening te moeten zetten. Hij zou namelijk onderweg tijdelijk aan het wiel van Gerard Veldscholten hebben gereden. Thurau haalde de Tukker na tien kilometer in. Veld scholten pikte bij hem aan. Later kreeg hij daar van de juïy tien se conden straftijd voor. Veldschol ten ontkende schuldig te zijn. "Ik weet hoe streng ze zijn in Zwitser land", zei hij. Thurau verklaarde Veldscholten alleen achter zich te hebben gezien. "Hij pikte bij mij LEIDEN - Buiten de tweede plaats van Erik Stroombergen in de Lisser-ronde waren de amateurrenners uit de Leidse regio gedurende het voorbije weekeinde weinig succesvol in de diverse ronden. Wel liet Casper van der Meer uit Roelofarendsveen bij een klim- koers in het Belgische Dilbeek een verdienstelijke vierde plaats aan tekenen. Casba-Swifter Jan-Hendrik Lagerweij wist zaterdag in de klassieke omloop van de Krimpenerwaard als lid van de tweede kop groep nog een 18de stek mee te pikken. Bij de voor de Lisser-ronde concurrerende koers in Zoetermeer was de hoop gevestigd op een goed optreden van Alex Jansen, midweeks nog zevende in Berg- schenhoek. De Leidse marathonschaatser/wielrenner hield de wed strijd onder de onaangename weerscondities echter al spoedig voor gezien en stapte dan ook vroegtijdig af. Zilker Karei Teeuwen lijkt als veteraan inmiddels aan zijn tweede jeugd begonnen. Na zich op overtuigende wijze over de districtstitel te hebben ontfermd, zorgde de Bollenstreker gisteren in de veteranen ronde van Nieuwkoop voor een nieuwe winst. Na een geslaagde ach tervolging betoonde Teeuwen zich de rapste uit een kopgroep van vijf. Bij de liefhebbers diende de als tweede gefinishte Lisser zegeko ning Gerrit Kleinveld de eer ditmaal aan Han Schouten uit Wilnis te laten. Petra de Bruin kon de ronde in haar dorp niet bijwonen. De Nieuwkoopse kwam gisteren in een in de buurt van Hoorn verreden semi-klassieke wedstrijd voor vrouwen als vierde over de meet. Daags te voor sloot de Casba/De Wit-renster de ronde van Rijsbergen winnend af, door medevluchtsters Sanders en Groen in de sprint te kloppen. Swift amateurbegeleider Gijs Eradus zegde zij'n discipelen zater dag na afloop van de, voor zijn ploeg teleurstellend verlopen, Krim- penerwaard-omloop min of meer de wacht aan. Eradus verwacht van zijn renners tijdens de voor woensdag op het programma staande klassieke Waterschapsronde een volledige inzet en kondigde aan geen verstek te verlenen met het oog op de donderdag te verrijden ronde van Roelofarendsveen. Bovendien kreeg Jan-Hendrik Lager weij een startverbod opgelegd voor de distritselectie, daar diens aan wezigheid dringend in de Swift-ploeg is gewenst. "Anders heeft het voor ons en de sponsor allemaal geen zin meer, dan rest ons niets anders dan te stoppen met het rijden van klassiekers", aldus de toe lichting van Eradus op deze maatregelen. TAESCH (ANP) - Johan van der Velde rijdt ook volgend jaar voor de Italiaanse ploeg Gis-Jolly. Tij dens de Ronde van Zwitserland beloofde de Bra bander zijn ploegleider Waldemaro Bartolozzi voor een jaar bij te tekenen. „Ik heb het naar mijn zin bij die ploeg", aldus Van der Velde. „Na mijn twee etappezeges in de Ronde van Italië en de overwin ning in het puntenklassement is mij salarisverho ging toegezegd. Bovendien mag ik volgend jaar mijn broer Theo meenemen, zodat ik af en toe Ne derlands kan kletsen, want elke dag dag Italiaans maakte me stapel mesjokke." Theo van der Velde (24) is dit jaar nog amateur. Zijn beste resultaten behaalde hij 's winters met veldrijden. Op de weg was hij geen uitblinker. "Hij kan best hard op kop van een groep rijden", aldus Johan, die weieens met hem traint. "Hij zal niet uit de toon vallen in onze ploeg". Trekpleisters blijven weg In ronde van Joegoslavië Nederlanders aan de top, Cordes eerste voor Jagt en Van Rijen. Cor des was als negende ook de beste in het eindklassement. In de eind rangschikking van de ploegen ein digde Nederland, op 8.53, als derde achter Oost-Duitsland en Joegosla- Rolf Gölz heeft in de Midi Li bre opnieuw zijn waarde voor de ploeg van Jan Raas bewezen. De Westduitser, éerder dit seizoen winnaar van de Ruta del Sol, de Ronde van de Haut-Var en het kampioenschap van Zürich, was zondag de sterkste in de derde rit van de Midi Libre. Gölz ontsnapte drie kilometer voor etappeplaats Rodez, waar nog een hinderlijke helling moest worden beklommen, uit de groep en kwam zestien se conden voor de anderen over de streep. Gilles Sanders werd de nieuwe leider in het klassement, Eric Boyer, die zaterdag de eerste plaats veroverde, had zondag te veel last van een knieblessure om de strijd voor te kunnen zettten. Na 141 km van de rit van Mende naar Rodez stapte hij af. De Francaise Valérie Simonnet heeft de Ronde van Aquitanië ge wonnen. De laatste etappe eindig de in een massasprint, waarin Isa- belle Nicoloso het snelst was. Nederland behaalde in Bor deaux eën aantal kleinere prijzen, de tweede plaats in het ploe- genklassement achter de Sovjetu nie, het puntenklassement werd gewonnen door Gonnie van Koert en Jolanda Cools eindigde als eer ste in het jongerenklassement. De uitslag van de laatste etappe is: 1. Isabelle Nicoloso (Fra), 78 km in 1 uur 59 minuten en 57 secon den, 2. Gonnie van Koert (Ned), 3. Nadesjda Kiberdina (Sov), 4. Gon nie van de Mosselaar (Ned), 5. Rita Timpers (Ned), 6. Valérie Simon net. Het eindklassement is: 1. Simon net 9 uur 2 minuten en 32 secon den, 2. Betsy King (VSt) op 1.26, 3. Kiberdina 1.58, 5. Van Koert 2.22. De plaatsen van de andere Neder landse deelneenmsters zijn: 6. Jo landa Cools, 7. Rita Timpers, 10. Gonnie van de Mosselaar, 20. Thea van Rijnsoever, 29. Monica de Waal. Geen NK voor profstayers DEN HAAG (ANP) - De wieler kampioenschappen op de baan voor professionals, 7 augustus te Alkmaar, zullen geen stayertitel tot inzet hebben. De commissie be- roepswielrennen heeft dat kam pioenschap geschrapt om twee re denen; ten eerste is de Alkmaarse baan niet ideaal voor dat onder deel, ten tweede zou het program ma op die dag overladen worden. Het afvoeren van dit onderdeel betekent overigens niet, dat Neder landse beroepsstayers geen kans hebben op afvaardiging naar de wereldtitelstrijd in Wenen. Beslo ten is de stayers-zesdaagse van Zü rich, die ongeveer gelijk met de na tionale baankampioenschappen wordt gehouden, als selectiecrite rium aan te houden. De commissie beroepswielren- nen, die 7 augsutus criterium-vrij heeft gehouden, heeft de vier spon- sorploegen gevraagd zes renners naar de baankampioenschappen (achtervolging, keirin, klassement en derny) af te vaardigen. De ploeg van Raas heeft al positief gerea geerd op dat verzoek. Het ligt in de bedoeling-van de KNWU, mits aan bepaalde prestatienormen wordt voldaan, Nederlandse profs af te vaardigen naar de wereldkam pioenschappen op de baan in We nen. Vorig jaar in Colorado Springs was Nederland op de baan slechts vertegenwoordigd door twee dames en zeven amateurs, van wie alleen Linda van den Berg de halve finales bij het achtervol- gingstoernooi bereikte. Rentree Le Mond BOULDER (AFP) - Greg Le Mond, vorig jaar winnaar van de Ronde van Frankrijk, keert in au gustus terug in het wielerpeloton. De Amerikaan heeft besloten te starten in de Coors Classic, die van 5 tot 23 augustus in het westen van de Verenigde Staten wordt gehou den. Le Mond raakte op 20 april ernstig gewond bij een jachtpartij in Lincoln in de Amerikaanse staat Californië. Zijn zwager Patrick Blades trof hem met een schot ha gel in de rechterlong en lever. LISSE - Door het kleine deelne mersveld, het ontbreken van de lo kale favorieten Marco Vermeij en André van Reek en het wegblijven van het publiek voltrok de ama teurronde van Lisse (gewonnen door Haarlemmer Bert Spoor) zich gistermiddag in absolute anonimi teit. De 'voorjaarsronde' van het Bollendorp, in september wordt de traditionele en wel in de belang stelling staande 'echte' Ronde van Lisse verreden, telde slechts 35 deelnemers. In aantal overtrof het 'peloton' daarmee de toeschou wers, die gemakkelijk op de vin gers van een paar handen waren te tellen. Dit uiteraard tot teleurstelling van Jan van Dijk, voorzitter van de organiserende wielervereniging De Bollenstreek. De Lissenaar hoefde tijdens de amateurkoers, die wegens de slechte weersom standigheden van honderd kilome ter tot tachtig kilometer werd inge kort, niet naar oorzaken te zoeken. Hij wees direct op de afwezigheid 'van de plaatselijke trekpleisters Vermeij (geblesseerd) en Van Reek, die de vermoeienissen van de Omloop van de Krimpener waard nog in de benen had. Voeg daarbij het gegeven dat veel andere renners de voorkeur gaven aan concurrerende koersen in Zoetermeer, Nieuwkoop en Am sterdam en het mag duidelijk zijn dat het rondje om de voetbalvel den van FC Lisse slechts 35 renn- Bert Spoor trok zich daar niets van aan. De renner van De Kam pioen ontsnapte drie ronden voor het einde van het snelle rondje uit een kopgroep van twaalf man, waarin zijn clubgenoten Frank Rutte (winnaar van de leidersprijs) en Jan Versteege het afstopwerk verrichten. Daardoor was er geen eerste prijs weggelegd voor Bollen streek-renner Erik Stroombergen, die op zijn thuisparkoers tweede werd door in de sprint van de ach tervolgende groep Martin Hen driks voor te blijven. Zijn clubge noten Ton Steenvoorden (zesde) en Peter Uitendaal (achtste) slaagden evenmin in hun poging om Spoor te achterhalen. Warmonder Pascal Vergeer had zich eerder bij de nieuwelingen het sterkst getoond. TAESCH - De voorspelling dat Teun van Vliet in juli een etappe in de Tour de France wint is moeilijk noch gewaagd. Voor zichzelf nam hij daar zaterdag, met een sprintzege in de vijfde etappe van de Ronde van Zwitserland, de laatste twijfels van weg. Van Vliet trok eenvoudig de lijn van zijn topseizoen door. In alle meerdaagse wedstrijden won hij een etappe; in de Tirreno-Adriatico, de Vierdaagse van Duinkerken en in de Ronde van Zwitserland, nadat zijn ster hoog was gestegen in de klassiekers Omloop Het Volk en Gent-Wevelgem. ZAGREB (ANP/AFP) - De laatste etappe van de Ronde van Joegosla vië heeft de klassementen ongewij zigd gelaten. De slotrit, over 170 km van Ljubljana naar Zagreb werd gewonnen door de Joego slaaf Vladan Priv, die 58 seconden voorsprong had op het peloton. Nederland viel bij de kleinere klassementen in de hoofdprijzen, Jagt (uit Woubrugge) eindigde als eerste in het puntenklassement, het jongerenklassement telde drie ners trok. "Een laagterecord", al dus jurylid en microfonist Wim van Duivenbode. "Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt". Dat gold ook voor Van Dijk, die zijn hoop al heeft gevestigd op de in het najaar te houden Ronde van Lisse in de componistenbuurt. "Dat is altijd een succes. Dat komt omdat die wedstrijd een traditie heeft. Heel anders dan dit rondje, dat nog niet zo lang op de kalender staat. Volgend jaar moeten we naar een andere datum, anders zitten we weer met de concurrentie van die andere koersen. Daar wordt waarschijnlijk meer prijzengeld betaald dan hier". Erik Stroombergen komt als eerste over de brug in de Ronde van Lisse die een prooi werd voor Bert Spoor (derde van rechts, half verscholen achter Rob Pieterse). Links 'controleert' Peter Uitendaal de strijd. (foto Van Boven) Rugbyploeg Nieuw-Zeeland langs Frankrijk aan. Twee, drie keer kwam hij mij voorbij. Toen heb ik geroepen, dat hij mij hinderde". De regen teisterde zaterdag de profrenners die op het ogenblik in Nederland, hetzij noodgedwongen hetzij Smoesjes of niet, feit was dat het vrijwijwiüighun rondjes rijden. Zoals het criterium in het centrum van Amsterdam, waar een wolkbreuk het verloop van de tijdrit, geheel in Parkoers veranderde in een zwembad. Gerrie Knetemann 'zwom' overigens het best. Hij werd eerste. (foto anp» stijl van het begin van de Ronde van Zwitserland, uitermate chao tisch was. Renners hielden auto's vast, fietsten soms in groepjes kop over kop, omdat er chronisch ge brek aan onafhankelijke waarne mers was. De wedstrijdleiding be waarde na afloop Zwitserse neutra liteit door de twintig hoogst ge- klasseerden ongemoeid te laten en 25 renners van lagere orde allen tien strafseconden op te leggen. 2nAeruh<bn beV,°nden zich naail landT^s*tralië)liet ^rste offtciëTê Veldscholten ook Theunisse en de toernooi om de wereldbeker rugby Franse Tour-favoriet Fignon. gewonnen. De ploeg versloeg in De langste etappe had zoals ge- een Weinig boeiende finale Frank- woonlijk het kortste verhaal. In rijk met 29_9 NieUw-Zeeland, dat Tasch op 1500 meter hoogte gele- jn de halve finales Wales verplet- gen tussen de A penreuzen, die terde leidde bij de rust met 9_0 vanaf vandaag beklommen moeten Frankrijki dlt jaar winnaar van het worden^ zegevierde de Italiaan yijf-iandentoernooi, heeft geen mo- Marco Giovanetti, een ploeggenoot men^ uitzicht op de overwinning van Johan van der Velde. Giova- gehad. Nieuwzeelander Grant Fox, netti werd onlangs zesde in de Gi- me, 126 punten in zes wedstrijden ro, waarmee zijn khmmerscapaci- topscorer Van het evenement, zette teiten aangetoond waren De be- zijn j na vjjfüen minuten op klimming naar Tasch was licht ge- voorsprong via een drop; 3.0 Drie noeg om de Colombiaan Fabio Par- minuten later voegde Jones daar ra a u, X.'iS man1, D een try aan toe. De conversie werd Achter die twee verbeten Peters, door Fox benut en de All Blacks Harings en Winnen, hun teleurstel- j cl den met 9 0 ling. De twee Limburgers zaten De eerste punten yan de ,Eur0. gisteren in de monstervlucht van pese kampmenu die in de halve fi- „3 renners, die ell minuten voor- na]e gasdand Australië uitschakel- sprong nam. Dat had het dubbele de volgden een half uur later kunnen zijn als er met een stelletje Camberabero bracht de achter amateurs tussen had gereden stand van de Fransen via een pe_ moppei de Peter Winnen. Ze re- nady terug tot 9-3. Verder kwam de den met goed, ondanks dat Winter- j die verdedigend teVeel fou- berg en nog een paar kanshebbers ten maakte niet Het NieuWzee- er niet by zaten. Nu kwam het pe- landse team voerde met geraffi. loton helaas nog terug Petci Ha- neerd aanvalsspel de stand op naar rings was uit die groep nog ont- 29.3 door ondermeer tries van Kirk snapt met Tegstroem, Vandelli en en Kirwan Pas ln de slotminuten Santimano, op zoek naar een dag- jukte het Frankrijk de hechte ver succes. We hebben er in geloofd dediging Van de tegenstander te tot vijf kilometer voor de eind- do0rbreken. Berbizier "scoorde de streep. Wat een pech enige Franse try. rechts) te slim af ZWEMMEN - Vadim Jarosts- joek leverde in Dnepropetrovsk een uitstekende prestatie op de 200 meter wisselslag, 2 minuten en 2,45 seconden. Hij miste de beste we- reldseizoentijd van de Canadees Alex Baumann op 0,02 seconde. Baumann is met 2.01,42 ook hou der van het wereldrecord. VOETBAL - Dunajska Streda veroverde gisteren de Tsjechoslo- waakse voetbalbeker Sparta Praag werd in de finale op 0-0 ge houden. De verlenging leverde ook geen beslissing op. De strafschop pen werden door Dunajska Streda beter genomen: 3-2. ATLETIEK - Axel Noak (OD1) verbeterde gisteren tijdens de wed strijd Oost-Duitsland - Sowjet- Unie het Europese record 20 km snelwandelen tot 1 uur 19 minuten en 12 seconden. De Noor Erling Andersen was sinds 5 mei 1984 re cordhouder met 1.20.36. Aanvoerder David Kirk, toont vol trots de wereldbeker, die Nieuw-Zee land binnen haalde na een overwinning op Frankrijk. (foto api

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17