EC-voetbal lonkt voor Roda Kaltz overhandigt jarig HSV passend geschenk Hockeysters geven toernooi extra allure Expeditie Twente mislukt Amateurtitel voor Geldrop Voor derde keer Westdiiits bekerkampioen Herniie Meijer bewijst waarde in De Koel PAGINA 14 MAANDAG 22 JUNI 198' BERLIJN (DPA) - Hamburger SV is voor de derde keer Westduits bekerkampioen geworden. De Duitse Vize-Meister'won zaterdag in het Olympisch stadion van Ber lijn voor 76.000 toeschouwers de fi nale met 3-1 van de tweedc-divisie- club Stuttgarter Kickers. Honderd seconden voor tijd gaf Manfred Kaltz Hamburger SV het mooiste geschenk voor de viering van het honderdjarig bestaan. Met een di rect op het doel gerichte vrije schop van 25 meter afstand dwong de vroegere international de beslis sing af. Dat Schlotterbeck daarna de bal nog in het eigen doel depo neerde, was van geen belang meer. Stuttgarter Kickers gaf veel be ter partij dan de einduitslag doet vermoeden. De tweede divisieclub nam in de twaalfde minuut zelfs de leiding door Kurtenbach. Hij kopte een voorzet van de Afrikaan Baffoe trefzeker in. De vroegere nationale doelman Stein beroerde de bal voor de eerste keer. toen hij hem uit het net haalde. Het antwoord op deze schok volgde drie minuten la ter. Een dieptepass van HSV-aan- voerder Thomas von Heesen stelde Beiersdorfer in staat voor 1-1 te zorgen. Kaltz. die een uitstekende wed strijd speelde, zorgde voor de be slissing. Kort voor tijd liet hij de bal uit een vrije trap langs het muurtje van Stuttgart-spelers draaien waarna doelman Jager het leer pas achter de lijn te pak ken kreeg. De derde bekerover winning, na 1963 en 1976, bracht el ke speler van HSV een winstpre mie op van 40.000 mark. Met de' overwinning nam Ernst Happel na zes jaar afscheid van de Elbe. Hij VOETBAL - Na een afwezigheid van twee jaar is Kickers Offenbach weer terug in het betaald voetbal. Offenbach stelde een plaats in de tweede Bundesliga veilig door zon dag op de Bieberer Berg met 5-0 te winnen van SpVgg Bayreuth, dat al zeker was van promotie. NEC en RKC in evenwicht NIJMEGEN (ANP) - In de laatste wedstrijd hebben NEC t schakeld war< kelijke partij 1 ploegen Kampioen verliest BUENOS AIRES (AFP/SID) - Wereldkampioen Argentinië heeft zaterdag voor eigen pu bliek in Buenos Aires een vriendschappelijke voetbal wedstrijd tegen Paraguay ver rassend verloren met 0-1. Het doelpunt kwam bovendien op naam van een Argentijn. In de 33e minuut passeerde Oscar Garre, die in 1984 in Mexico deel uitmaakte van de Argen tijnse selectie, zijn eigen doel- Het laatste kunstje van Ernst Happel: met HSV de beker van West-Duitsland (fotoANPi FC Homburg heeft gisteren in het eerste promotie/degradatie. duel in de bundesliga FC St. Pauli met 3-1 verslagen. De winnaar van de twee wedstrijden speelt vol gend seizoen in de Bundesliga. FC St. Pauli, de nummer drie van de tweede liga, nam na drie minuten de leiding door een treffer van Klaus. Nog voor de rust bepaalden Brendel (2) en Schafer de eind stand op 3-1. Woensdag wordt de tweede wedstrijd gespeeld. Het is echter de vraag of de win naar van de duels ook de achttien de Bundesligavereniging wordt. De tuchtcommissie van de West- duitse voetbalbond besloot zater dag, na het bekijken van televisie beelden, dat het competitieduel tussen Fortuna Düsseldorf en VFL Bochum (2-2) moet worden overge speeld. De gelijkmaker van Bo chum zou ten onrechte door de ar biter zijn goedgekeurd. Als de wedstrijd inderdaad wordt her haald, kan Düsseldorf door een overwinning van 3-0 nog aan direc te degradatie ontsnappen en is FC Homburg het kind van de reke ning. In dat geval strijden Fortuna Düsseldorf en FC St. Pauli voor één plaats in de Bundesliga. Bo chum heeft inmiddels protest aan getekend tegen de beslissing van de tuchtcommissie. Geldrop-aanvoerder Chris Bruinen toont vol l Nederlandse amateurtitel kreeg overhandigd de beker, die zijn ploeg na het behalen van de algehele ASSEN (ANP) - Geldrop heeft ACV onttroond als amateurkam pioen van Nederland. Nadat de eerste ontmoeting in een 1-0 over winning voor de Brabanders was geëindigd, had Geldrop in Assen aan een gelijk spel voldoende voor de titel. Hoewel ACV voortdurend heerste, bleek de Drentse formatie improduktief. Geldrop sloeg twee keer toe via snelle uitbraken. Van de start zette ACV de Bra banders met soepele aanvallen over de vleugels onder grote druk. Maar ondanks het gemis van de ge schorste vrije verdediger De Klei ne,-maakte de Geldropse verdedi ging weinig fouten. Pas halverwe ge de eerste helft kreeg ACV twee kansen op rij. Sinkgraven en Ken ter verzuimden het overwicht uil te buiten. Kort daarop was Johan Pit stra dichter bij succes, maar via de lat en paal vloog de bal het veld Op slag van rust toonde Schee pers zich in de eerste uitbraak van de Brabanders wel slagvaardig: 0- 1. Ook na de pauze nam ACV de regie in handen maar opnieuw lie ten Sinkgraven, Zijl en Van Dijk de kansen ongebruikt. Door de aanvalslustige houding van ACV zat een tweede tegendoelpunt er steeds in. Tijdens de slotminuut^ strafte Van Leenders een onecht* zaamheid in de Drentse defensie af: 0-2. de nacompetitie RKC, die al uitge- er geen aantrek- an gemaakt. Beide niet genegen vrijuit te spelen. Gevolg was dat er voor de slechts 300 toeschouwers in de Goffert nauwelijks iets te genieten viel. NEC en RKC hielden elka'ar redelijk in evenwicht. De Waalwij- kers namen na een kwartier een voorsprong, toen NEC-invaller doelman Monsma flink in de fout ging, Joore scoorde. Nog in de eer ste helft kwam de thuisclub op ge lijke hoogte. Beloy versperde Grim de doorgang, waarna scheidsrech ter Uilenberg zo vriendelijk was de bal op de stip te deponeren. Van die plaats had NEC-topscorer Grim geen problemen met doel man Gerards: 1-1. Na de hervatting kregen beide teams mogelijkhe den, maar de afwerking was uiterst gebrekkig. Pieter Huistra naar FC Twente GRONINGEN (ANP) - Er komt geen arbitrage over de transfer van Pieter Huistra naar FC Twente. De besturen van FC Groningen en Veendam kwamen vrijdagavond tot overeenstemming in het con flict over de jeugdige aanvaller, waarbij de Groningse betaalde clubs streden om de eigendoms rechten en genoten winsten. Bo vendien werd besloten alle over eenkomsten tussen beide clubs met ingang van vrijdag nietig te verklaren. Veendam, dat Huistra van Gro ningen huurde, kocht vrijdag de speler voor 150.000 gulden van de Oosterpark-vereniging. Vervol gens werd Huistra onmiddellijk doorverkocht aan Twente, dat met Veendam de transfer van Huistra al had geregeld. Veendam nam bo vendien de andere huurling van Groningen, middenvelder Ronald Steenge. over. De besturen van Veendam en Groningen, bijeen in het stadion van de stadsclub. lieten weten dat er tussen de clubs geen geschillen bestonden. VENLO (GPD) - Roda JC is na de knappe winst op VVV (1-3) maximaal 180 minuten verwijderd van Europees voetbal. De mogelijkheid bestaat zelfs dat een overwinning tegen FC Twente al 90 minuten eerder de doorslag zal geven. ,,Twee puntjes uit de twee resterende duels hebben we minimaal nodig. Ik hoop dat Kerkrade woensdagavond massaal gaat uitlopen", zei Rob Baan, die tevreden kon terugblikken op een goede pres tatie van zijn formatie in de Venlose Koel. Geduldig wachten tot de tegenstander fouten gaat maken en die slippertjes prompt genadeloos afstraffen. Die taktische discipline herbergt Roda JC in zich, zulks in tegenstelling tot VVV dat te haastig en te onzorgvuldig speelde om de Kerkraadse defensie de stuipen op het lijf te jagen. Duidelijk kwam aan het daglicht dat de fysieke krachten bij VVV vrijwel tot het nulpunt zijn geslon ken. De nacompetitie is slopend en de ploeg met de langste adem en de minste blessures haalt als eerste de eindstreep. Ook wat dat laatste betreft leeft Rob Baan niet zonder zorgen. ,.Je ziet het aan de pleisters en bandages. Hele vlaggeschepen hebben we nodig. Ga maar in ons kleedlokaal kijken: drie prullebak- ken vol. Spelers als Brandts en Wildschut spelen nagenoeg uitslui tend op karakter". Een enorme meevaller voor Ro da JC is - ook gisteravond weer in het duel tegen VVV - dat het nog kan beschikken over Hennie Meij er. De toekomstige Ajacied bezorg de zijn huidige werkgever eên fraai afscheidscadeau door tweemaal op crusiale momenten toe te slaan. Na een op en neergaande openingsfa se waarin VVV haar beste periode kende, althans de meest offensieve acties liet zien, sloeg Roda verras send toe. Een geniepig passje van Martin van Geel was voldoende voor Meijer om met een gewiekste schuiver die ene kleine opening in de Venlose doelmond te vinden: 0- 1. Rob Baan: ..Dat doelpunt was van doorslaggevende betekenis en dat wist WV ook drommels goed. Je mocht veronderstellen dat dege ne die de eerste goal maakt een goede kans maakt deze wedstrijd te gaan winnen. WV moest toen immers massaal gaan aanvallen wat ze niet graag doen. Dat speelde ons weer in de kaart. Het omge keerde had ook het geval kunnen zijn". VVV miste niet alleen de kracht, maar ook de scherote om tot een alles of niets offensief over te gaan. Trainer Jan Reker: „Bovendien hadden we de pech dat Verhagen al vrij snel weer last kreeg van zijn oude blessure,, (spierscheuring). Ook andere spelers zijn aan het eind van hun latijn. Reijnierse was al doodop na de warming up. De kracht en een tikkeltje mazzel ont braken bij ons om in de beginfase op voorsprong te komen". Roda JC maakte daarentegen een frissere indruk. Meer uitgeba lanceerd, minder afspeelfouten, het hoofd en de benen koel houden in de schaarse kritieke situaties en meedogenloos toeslaan als de si tuatie zich aandiende. Een type rend voorbeeld hiervan was de tweede treffer die Raymond Smeets als een terechte beloning voor zijn inzet mag beschouwen. Hans Coort verslikte zich nabij de zijlijn in een onnauwkeurige terug speelbal, Raymond Smeets dook er als een fret bovenop en liet zich na een sprint van meer dan 30 me ter ook niet meer van de wijs bren gen door de wanhopig'uitlopende doelman Roox: 0-2. Roda JC zat op rozen en kon het resterende half uur op routine uit spelen. Wat VVV dat in de slotfase zonder de geblesseerde Valckx en dus met tien man verder moest nog te bieden had was niet veel meer dan taaie ijver en goede wil. Het Venlose volhouden reikte niet ver- dér dan een eretreffer door Nijssen uit een klutssituatie. Meer zat er voor VVV beslist niet in. Integen deel, Hennie Meijer herstelde de marge op de valreep met ëen beke ken boogschot (meer dan 40 meter) in het door Roox verlaten doel. Jan Reker: „Blijkbaar hebben de drie opeenvolgende thuiswedstrijden binnen een week te veel van oris gevergd. Voor eigen publiek speel je nu eenmaal aanvallender en dat kost meer krachten. We hebben het lang volgehouden en hebben een knap seizoen achter de rug. We zijn goed bevriend met Roda JC en zullen onze sportieve plicht tegen Utrecht en Twente blijven doen, al zal het zonder de geblesseerde Ver hagen, Ringels en Valckx zijn". Tweede plaats voor Koenders MUNCHEN/ROTH (SID) - Axe Koenders is zaterdag bij het Euro pees kampioenschap halve triath Ion in München/Roth tweede ge worden achter de de Britse profat leet Glenn Cook, die als enige vai de 350 deelnemers erin slaagde he totale programma van 2 kilometc zwemmen, 92 kilometer wielren nen en 20 kilometer hardlopen af t< leggen binnen de vier uur. Koen ders deed er 4 uur en 2 seconder over. Titelhouder Rob Barel deec het bij het zwemmen uitstekend maar moest bij het fietsen in uit zichtrijke positie opgeven als ge volg van materiaalpech. Bij de vrouwen zegevierde dc Britse Sarah Coope opnieuw vóói haar landgenote Sarah Springmar en de Nederlandse Irma Zwart kruis. De 24-jarige Glenn Cook klom na de twee kilometer zwemmen als vierde uit het koude (16 graden, water van het Main-Donau-kanaal. Hij veroverde bij het fietsen de lei ding en bouwde die bij het hardlo pen nog verder uit. Lie kwart-triathlon van Bode graven die meetelt voor het super prestige circuit is een overwinning geworden voor John Engele uit Den Haag. Eerder dit jaar was En- gele tijdens de halve triathlons van Zwijndrecht en Nieuwkoop res pectievelijk op een derde en een tweede plaats geëindigd. De win nende tijd in Bodgraven bedroeg 2.05.25. De temperatuur van het zwem water in de surfplas in Reeuwijk noodzaakte de organisatie voor het begin van de wedstrijd tot het ne men van een moeilijke beslissing. Het 14,6 graden koude zwempar- cours had officieel ingekort moe ten worden, aangezien het niet aan de minimum eis van 15 graden vol deed. Met instemming van alle deelnemers, waarvan 99 tegen woordig met een wetsuit is uitge rust, besloot de organisatie deson danks de afstand van één kilome- Hans Wesseling streed vanaf de eerste meters aan de kop mee. Met een derde zwemtijd, vlak achter de Leidenaar Hans Bouwmeester, be gon de Noordwijker in kansrijke positie aan het 45 kilometer lange fïetsparcours. Wesseling bleek evenwel niet in zijn element te zijn op de fiets, gezien zijn terugval naar een tiende plaats bij de start van de afsluitende 10,5 kilometer hardlopen. Middels een prima tijd van iets meer dan 36 minuten be machtigde de regio-triatleet alsnog een vijfde plaats. Sam Springer kreeg met ruim drie minuten klop van de uit Bos koop afkomstige Aschwin Ver meulen. De Leidse junior, die vori ge week een eerste plaats in Nieuwkoop bemachtigde, kwam er tegen Vermeulen niet aan te pas en noteerde een eindtijd van 2.10.48. Met groot machtsvertoon heeft Thomas Steenvoorden een 1/3 triathlon gewonnen in West-Duits land. De wedstrijd was in eerste in stantie opengesteld voor militai ren, maar ook burgers konden zich inschrijven voor deze sportwed strijd. Steenvoorden, wachtmees ter bij de cavalarie, bleek na afloop ruim tien minuten voorsprong te hebben opgebouwd op de nummer twee. De Noordwijker kwam uit op een eindtijd van 3.05.00. Sprint-zege Bugno WIELRENNEN - Gianni Bugno heeft gisteren de ronde van de Apennijnen gewonnen. De Ita liaanse beroepsrenner versloeg na 220 kilometer zijn landgenoten Al berto Volpi en Peirino Gavazzi in de eindsprint. ENSCHEDE (GPD) - De stra fexpeditie die FC Twente voor FC Utrecht in petto had is in het zicht van de haven gestrand. Met het veredelde vechtvoetbal en de ge lukkige winst anderhalve week ge leden van deze tegenstander nog vers in het geheugen, dachten de Enschedeërs er serieus over de re kening op gepaste wijze te vereffe nen. Door een 'verdekt' schot hielp Gert Kruys tien minuten voor het einde zijn ploeg echter aan een niet onverdiend gelijk spel (1-1), waar na Utrecht zich met nog twee thuiswedstrijden voor de boeg de morele winnaar voelde. FC Twente zal zichzelf woensdag bij Roda JC nog eenmaal moeten overtreffen, wil het voor de hoofdprijs in aan merking blijven komen. Financieel kan de na-competitie voor de Enschedese formatie in elk geval niet meer mislukken, nadat zich gisteren 12.000 toeschouwers binnen de poorten van het-Diek- manstadion meldden. Manager Jan Kasper had vooraf berekend dat dc drie wedstrijden gemiddeld 6.000 mensen dienden te trekken, om een extra verliespost te voorko- De aanhang hoefde zich tegen FC Utrecht geen moment te verve len. Beide ploegen speelden voor de winst en zorgden vooral in de eerste helft voor aardige momen ten voor beide doelen. Voor het oog van de buitenwereld was het duel bovendien niet buitensporig hard, al beklaagde het merendeel van de Twente-spelers zich nader hand over de 'geniepige' overtre dingen van de tegenstanders Van Loen, Pattinama en Kruys. „Ik heb drie klappen in m'n gezicht ge had", zei bijvoorbeeld Willems, die overigens opnieuw verdienstelijk speelde. FC Twente startte voortvarend aan het düel en dwong al na 12 mi nuten de openingstreffer af. Groe- leken zette van afstand keihard in en doelman Van Ede liet de bal van de borst stuiteren, zoals Ensink dat eerder in Utrecht had gedaan. Lip- ponen, die als centrumspits hel geïmproviseerde verdedigingshart met Adelaar en De Kruyk (Plomp en Fraser waren geschorst) aardig bezighield, was attent en beheerst: 1-0. Hoewel FC Utrecht met name via enkele acties van Kruys een paar keer in de buurt van de gelijk maker kwam, waren ook daarna de beste kansen voor de thuisclub Lipponen en Willems schoten ech ter in de 19e minuut achter elkaar op delat en na de hervatting knal de Bosch na een pass van Lippo nen nog eens op de paal. „Ik kan niet zeggen dat we in deze na-com petitie veel geluk hebben", zei Vonk dan ook na afloop. Na de hervatting drong FC Utrecht de thuisclub ver terug op eigen helft. De Enschedeërs, die normaal gesproken 'het balletje' aardig rond kunnen laten gaan, slaagden er nauwelijks meer in het leer in de ploeg te houden. De druk werd hierdoor steeds groter, hoe wel het opportunistische spel van de formatie van Nol de Ruiter niet tot uitgespeelde kansen leidde. „Toch vond ik de gelijkmaker ge zien ons overwicht verdiend", zei de oefenmeester naderhand, die met het oog op de twee aanstaande thuisbeurten vooral blij was voor de penningmeester. Oefenmeester Vonk aan de andere kant schoof het puntverlies van zijn ploeg voor een deel in de schoenen van doel man Ensink, de stand-in van de ge blesseerde SnelderS, die zich kort voor tijd liet verrassen door Kruys. „Een schot van buiten het straf schopgebied. die hij had moeten stoppen", aldus Vonk. AMSTELVEEN (GPD) - Na de onverwachte hockeysuccessen van de mannenformatie voorzag de vrouwenploeg de Champions Trophy gisteren met een 4-0 over winning op Groot Brittannië van extra nationale allure, al was de manier waarop deze terechtwijzi- ging werd gerealiseerd bepaald geen reclame voor de Nederlandse titelverzamelaarsters. Hoewel wordt verwacht, dat de olympisch, Europees- en wereld kampioen de eerste Trophy voor vrouwen van een nieuw Neder lands keurmerk zal voorzien, heeft de internationale krachtmeting voor bondscoach Gijs van Heumen vooral een experimenteel karakter. In tegenstelling tot de mannen drukt er geen kwalificatielast op de schouders van de dames en dat maakt een ongedwongen spelop vatting mogelijk in het redelijk sterk bezette deelnemersveld. Van de top-zes ontbreekt alleen vice- wereldkampioen West-Duitsland, dat competitieverplichtingen als argument hanteerde om weg te blijven, maar wel een uitnodiging accepteerde om in Argentinië aan een internationaal toernooi deel te nemen. Door geldgebrek zag de Westduitse bond uiteindelijk toch af van die trip, waarmee de indruk werd gewekt, dat de behoefte aan een confrontatie met de wereldtop twee maanden voor het EK in Lon den minimaal is. „En dat is bijzon der spijtig", memoreerde Van Heu men gisteren. „Die ploeg had hier sportief gezien niet mogen ontbre ken". Omdat Argentinië (de van het WK) de vacature niet vven- ste in te vullen, mocht Zuid-Korea de vrijgekomen plaats innemen. De ploeg maakte de afgelopen ja ren een stormachtige ontwikkeling door. Met het oog op de Spelen in eigen land stak de bond zeven mil joen gulden in het vrouwenhoc- key, dat tot dat moment nooit se rieus werd genomen. Er kwamen onder meer professionele coaches, intensieve trainingsprogramma's (drie uur per dag) en er werden in eigen land internationale toernooi en georganiseerd. Die investering bracht zijn geld al op tijdens de Asian Games, waar de Zuidkore- aanse hockeyfederatie uit enthou siasme over de eindzege 220.000 dollar aan premies uitkeerde. Met hun aanwezigheid is het wegvallen van West-Duitsland ruimschoots gecompenseerd De Aziatische vrouwen, die woensdag tegenover Nederland komen te staan, zijn door hun aanvallende instelling en hun technische vaar digheden zonder meer een aan winst voor 'Amstelveen'. Gisteren bewezen ze dat door de bronzen medaille-winnaar van de laatste wereldbeker, Canada, met 4-0 te rug te wij2en. Minstens zo impone rend acteerde Australië, dat op de ouverturedag van de vrouwen Nieuw-Zeeland met 8-0 afdroogde. De prestatie van het Nederlands team stond bij die verrichtingen nadrukkelijk in de schaduw. Welis waar werd met 4-0 van Groot-Brit- tannië gewonnen, maar van het élan. waarmee vorig jaar in het Wa generstadion de wereldtrofee in de overvolle prijzenkast werd gezet, bleek vooralsnog weinig meer over. Tijdens het WK in eigen land boog het elftal pas ver in de ope ningswedstrijd tegen Schotland een 2-0 achterstand om in een 3-2 overwinning. En in april bleef Ne derland bij het zeslandentoernooi in Edinburgh tegen Groot Brittan nië zelfs op 0-0 steken. Gisteren wierp de Britse equipe zich opnieuw op als een lastige hin dernis zij het dat de Oranje-vrou wen de drempel voor hun tegen streefsters fors verlaagden. Het aanvallende concept had de afweer moeten dwingen tot grote waak zaamheid, maar dat aspect werd in de eerste helft volledig genegeerd. Vier strafcornersv een paar kansen en zelfs een strafbal waren daarvan het resultaat. Fatale gevolgen had die nonchalance niet, omdat doel- vrouwe Det de Beus zich wél be wust was van haar verantwoorde lijkheid. De rust kwam pas terug, toen Lisanne Lejeune en Marjolein Bolhuis, die vandaag tegen Canada haar 100e interland speelt, de mar ge voor de pauze naar twee treffers hadden getild.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14