Opmerkelijke start Or anj e-hoekeyers DS voelt zich voldoende sterk Storm-achtige protest-actie MAANDAG 22 JUNI 1987 Glenn Hoddle opvolger van Sören Lerby PAGINA 13 'Kenners' verbazen zich Huldigingen bij de vleet Terug in de eredivisie Frits Kantebeen trainer Scylla MONACO (AFP) - AS Monaco heeft de Engelse international Glenn Hoddle aangetrokken als opvolger van de naar de Neder landse landskampioen PSV ver trokken Deen Sören Lerby. Hodd le tekende in het Zuidfranse vor stendom een contract voor twee jaar. Monaco heeft tevens een optie bedongen voor nog een jaar. De middenvelder van ^Totten ham Hotspur, die in oktober dertig wordt, had al vergevorderde con tacten met Paris Saint-Germain. Hij koos uiteindelijk toch voor Mo naco, omdat zijn landgenoot Mark Hateley daar volgend seizoen ook speelt. Hateley werd overgenomen van AC Milan, waar hij door de komst van de Nederlanders Van Basten en Gullit overbodig was ge worden. Het transferbedrag voor Hoddle wordt geschat op twee miljoen gul den. Opvallende rol van Smits SOFIA - (ANP) Rik Smits, Neerlands boomlange basket baller van 2.21 meter die op het EK in Athene al schitterde, laat nu ook elders in Europa zien waarom de Amerikaanse prof- ploegen grote belangstelling voor hem koesteren. Toerend met het Europese team ver wierf Smits ook in Israel, Salo- niki en Sofia weer nieuwe fans. R O BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD AMSTELVEEN (GPD) - Het Nederlands heren-hockeyteam is hard op weg zich in het toernooi om de Champions Trophy tot een verrassende outsider te ontwikkelen. Na de 2-1 overwinning op Pakistan, die de nationale equipe samen met het eveneens nog onge slagen West-Duitsland na twee dagen naar de top van het klassement heeft gevoerd, wordt de verbleekte hockeynatie van weleer ineens weer serieus genomen. Ofschoon de successen tegen Spanje en Pakistan allerminst van 'een gouden randje waren voorzien, riep de onverwachte opleving van de Oranje- formatie de nodige twij fels op bij-Klaus Kleiter, de 43-jari- ge bondscoach van West-Duits land. „Dit Nederlands team is on berekenbaarder dan ooit tevoren", blikte de technisch leider vooruit naar de rechtstreekse confrontatie tussen beide teams van vanavond. „Het elftal van zo'n vijf a zes jaar geleden was kwalitatief beter dan de nieuwe lichting, maar met deze ploeg moeten we toch weer reke ning gaan houden. Als ik eerlijk i 't Hek feliciteren Floris Jan Bovenlander met diens tweede treffer. De winnende In Saloniki scoorde hij bij de 109-101 overwinning op Euro pees kampioen Griekenland 16 punten. Een dag later in Sofia, bij de 129-82 zege op Bulgarije, nam hij er 11 voor rekening en pakte 10 rebounds. Petrovic was met 16 punten topscorer. AMSTELVEEN (ANP) - Het af scheidsfeest van Ties Kruize op maandag 29 juni belooft een groots gebeuren te worden. Het belang rijkste onderdeel van het uitgebrei de programma, opgesteld door een speciaal opgerichte stichting, is een wedstrijd tussen Europa en een ge combineerd team met spelers uit Azië en Australië. Talrijke sterren van Pakistan, Australië, West-Duitsland, Groot- Brittannië en uiteraard Nederland hebben hun medewerking toege- zegd. Eerder op de dag wordt een wedstrijd tussen Oud-Klein Zwit serland en Oud-Oranje gespeeld. Alles speelt zich af op het terrein van Klein Zwitserland in Den Haag. In het Wagenerstadion van Amstelveen ontvingen Mare Delis- sen van HGC en zijn clubgenote Annemieke Fokke - kort voor het toernooi om de Champions Trophy toegevoegd aan de nationale ploeg wegens het uitvallen van de gebles seerde Laurien Willemse - de prijs voor de beste speler, respectievelijk speelster van de competitie. Floris Jan Bovelander (Bloemendaal) en Lisanne Lejeune waren dit seizoen het meest produktief. 'Wereldrecord' voor arbiter AMSTELVEEN (ANP) - De Franse scheidsrechter Alain Renaud zorgde zaterdag tijdens het toernooi om de Champions Trophy voor een 'wereldre cord'. Hij leidde voor de 154ste keer een officiële interland wedstrijd, hetgeen nog nimmer door een hockey-arbiter was gepresteerd. In het herentoernooi zijn drie Nederlandse scheidsrechters actief. Omdat de Fransman Alain Gillet - voor Amstelveen wereldrecordhouder met 153 wedstrijden - zich niet vrij kon maken, mocht Gerrit Hagels in vallen. Rob Lathouwers en Jos Nienhaus stonden al op de lijst ben, had ik maandagavond liever tegenover de gerenommeerde for matie uit het recente verleden ge staan. Dan weet je tenminste waar je aan toe bent. Voor mij is het hui dige team door het aantal nieuwe jongens eigenlijk een groot vraag teken. Ik vrees een beetje, dat mijn spelers deze Nederlandse ploeg zullen onderschatten". Dwaalspoor Twee maanden geleden liet de zilveren medaille-winnaar van Los Angeles zich in eigen land tijdens een oefenduel ook al op een dwaal spoor brengen door het enthou siasme van het jeugdige gezel schap van bondscoach Hans Jor- ritsma. Die zoekactie resulteerde uiteindelijk in een 2-1 nederlaag, wat in de interland-cyclus tussen beide teams sinds het EK in Am stelveen in '83 niet meer was voor gekomen. „Ook in Bonn", herin nerde Kleiter zich zaterdag ver na de 4-0 overwinning van zijn equipe op Argentinië, „was ik verbaasd over de agressie en aanvalsdrang van Nederland. Tijdens het wereld kampioenschap in Londen verle den jaar vond ik het elftal erg pas sief opereren. Het is plezierig te constateren, dat Jorritsma voor een andere koers heeft gekozen. Het is knap, dat hij zoveel rende ment uit deze onervaren groep weet te halen. De jongeren bevesti gen het vertrouwen, dat hij in ze stelt". Kleiter heeft het opbouwproces, dat zijn Nederlandse collega na het WK heeft opgestart, al lang achter de rug. Na de Olympische Spelen van '84 bevond de gewezen onder- LEEUWARDEN (GPD) - Uithuilen en opnieuw beginnen. Dat was het enige, dat SC Cambuur zaterdagavond restte na het eindsignaal van de Haagse scheidsrechter John Blankenstein. DS'79 stelde de hernieuwde promotie naar de eredivisie veilig door zater dagavond voor ruim 14.000 toeschouwers in het hol van de leeuw naaste concurrent Cambuur met 0-2 te verslaan. Een klap in het gezicht van de Friezen, die er door het thuisvoordeel al op rekenden voor de eerste keer in de historie door te dringen tot de eredivisie. Op de overwinning van de ditmaal in oranje shirts gestoken Dordtenaren viel echter totaal niets af te dingen. In het trainingskamp in het Frie se Oudega (W.) was DS'79-trainer Simon Kistemaker al zeker van zijn zaak. „Mijn elftal gaat in Leeu warden van SC Cambuur winnen", liet hij daags voor de allesbeslis- sende ontmoeting weten. De spe lers van DS'79 vertaalden de bluf poker van hun trainer in het spelen van een wedstrijd, waarin Cam buur totaal niet de gelegenheid kreeg het spel naar zijn hand te zet ten. DS'79 straalde in Leeuwarden, zoals Simon Kistemaker het uit drukte, vorig seizoen immers had hij SC Cambuur nog onder zijn hoede, een en al zelfvertrouwen uit. Het Drecht Steden-team, dat al aan een gelijkspel voldoende had om na drie jaar afwezigheid weer terug te keren op het hoogste plat form, speelde zoals het zich de ge hele nacompetitie heeft geprofi leerd. Achter klopte de organisatie als een bus en bij het regelmatige balverlies van SC Cambuur, werd uitstekend gegroepeerd de aanval gezocht. DS'79 hanteerde boven dien nogal eens de botte bijl, on middellijk na het beginsignaal van Blankenstein ging de beuk er in. Zo kon het gebeuren, dat de Dord- GRONINGEN (ANP) - De villa in Roden van Renze de Vries, de voorzitter van FC Groningen, is afgelopen weekeinde volgeplakt met affiches. Een actiegroep heeft in de buurt van het Oosterpark en in de Groningse binnenstad dezelfde plakkaten opgehangen, met daarop de tekst: „Laat ons niet balen, Storm moet tussen de palen." De actiegroep wil op deze manier contractverlenging voor doel man Sjaak Storm afdwingen en de voorzitter wil eigenlijk niet anders. De Vries heeft het daarom niet zo moeilijk met de actie. Het probleem tussen Groningen en zijn doelman, die ook door de leiding van de club als een van de waardevolle spelers uit het slechte seizoen werd gezien, ligt in de noodzakelijke contractver lenging. De club was bereid Storm beter voor zijn diensten te beta len dan binnen de vorige overeenkomst, maar de eisen van de doel man gingen daar ver boven uit. Daardoor is er nog geen nieuw contract met Storm, die op dit moment met vakantie is. Groningen vermoedde dat de verlangens van Storm waren inge geven door belangstelling uit het buitenland, maar contacten met de zaakwaarnemer van Storm hebben geleerd dat er ook van die kant bereidheid is het gesprek te hervatten. tenaren alleen al voor de rust bijna drie keer zoveel overtredingen ach ter hun naam hadden dan de Frie- Cambuur liep constant achter de feiten aan, zeker toen DS na een klein half uur door Kees Koudstaal op voorsprong kwam. De gasten zaten helemaal op rozen, toen in de tweede minuut na de hervatting aanvoerder Leen van der Weel in de rebound een strafschop verzil verde. Cambuur kon daar slechts twee dreigende momenten in ne gentig minuten tegenover stellen. Bert Hollander, de rechtervleugel- spits, liet een niet te missen kans liggen, Willem van der Ark kreeg een nog mooiere gelegenheid de spanning terug te brengen. De top scorer van SC Cambuur mocht het ook proberen vanaf de witte stip, maar faalde. Zijn veel te zacht inge schoten bal werd door John Ste vens buiten de palen gewerkt. Wonderdokter In de wedstrijd, waar het op aan kwam, moest SC Cambuur dus zijn meerdere erkennen in de oppo nent. „Wonderdokter" Richard Smith had Johan Groote, Willem van der Ark en Mark Payne zoda nig behandeld, dat ze konden spe len. „Het was medisch verant woord, dat zij speelden", zei SC Cambuurs fysiotherapeut Dick Lamsma. Tussen medisch verant woord spelen en honderd procent fit zijn, ligt evenwel een wereld verschil. Met name Mark Payne was dit aan te zien. In de 65ste mi nuut werd hij dan ook vervangen door Nico Runderkamp. Het wegvallen van Payne en in principe ook van aanvoerder Carlo de Leeuw (hij werd volledig lamge legd door Frans van der Heide), zorgde ervoor dat het rendement van het SC Cambuur-middenveld Cambuur-doelman Fred Grim zal in eerste instantie de keiharde inzet i. pareren. In de rebound was hij evenwel kansloos i DS-spits Leen van der Weel nog tot het minimale werd geredu ceerd. De voorste linie moest het dus alleen opknappen, maar slaag de er eigenlijk geen moment in zich los te rukken van de directe bewakers. Bert Hollander lag bij Michel Marree aan de ketting, ter wijl Willem van der Ark bijna niet aan de bak kwam tegen Peter Ma- tena. In de eerste helft kon Bram Rontberg het Bert Bartelings nog wel eens lastig maken, maar dat was na de pauze ook gebeurd. „Wij zijn geen moment in de wedstrijd geweest", stelde trainer Fritz Kor- bach na afloop dan ook teleurge steld vast. „Afgezien dan mis schien van de twee momenten na de rust bij een 0-2 achterstand: die enorme kans van Bert Hollander en de strafschop, die door Willem van der Ark werd gemist. Maar voor de rest heeft DS de juiste tak- tiek tegen ons gekozen. Ik had nooit verwacht dat we de promotie naar de eredivisie alsnog zouden ik heb er de pest over in. Maar nu de boot dan toch hebben gemist, moeten we weer vooruit kijken. Bij deze nederlaag stilstaan heeft geen enkele zin. Op 11 juli aanstaande beginnen we al w.eer met de voorbereidingen op het sei zoen 1987-1988. Ik hoop, dat we dan weer volop kunnen meedraai- In de kleedkamer van DS'79 was trainer Simon Kistemaker het mid- delnunt van de uitgelaten stem ming bij de Dordtenaren. „Door de promotie naar de eredivisie leeft het voetbal weer in Dordt", juichte, Kistemaker, die wel mogelijkhe den ziet in het spelen in de hoogste afdeling. „DS is gelijkwaardig aan de middenmoot van de eredivisie. Dat hebben we in het KNVB-be- kertoernooi bewezen". „Wij spelen aantrekkelijk en aan vallend voetbal. De grote kracht van ons team is, dat we ook in uit wedstrijden ons eigen spelletje durven spelen. Ook tegen SC Cam buur vanavond zijn we van onze ei gen kracht uitgegaan. In het hol van de leeuw hebben we achter één tegen één durven spelen en daarmee de eredivisie gehaald. Dat bewijst dat dit elftal mentaal ver schrikkelijk sterk en gediscipli neerd is". Van der Gijp naar Pisa CREMONA (Rtr) - Internatio nal René van der Gijp speelt volgend seizoen in de serie A van de Italiaanse competitie, voor Pisa, de vroegere club van Wim Kieft. Pisa keerde gisteren terug in de hoogste klasse, een voorwaarde voor de transfer van de PSV-aanvaller naar Ita lië. Pisa werd tweede in de se rie B, de tweede klasse, met evenveel punten (44) als kam pioen Pescara. Pisa won zon dag met 2-1 van Cremonese. Drie elftallen, Cremonese, Lec- ce en Cesena, spelen beslis singswedstrijden voor de derde promotieplaats. wijzer, die als full-time coach bij de Westduitse hockeybond in dienst is, zich in een soortgelijke situatie. Met dien verstande, dat hij meer oog had voor een snelle doorstro ming van talent dan bijvoorbeeld zijn voormalige Nederlandse colle ga Van Heumen, die vasthield aan de gevestigde orde. Mede om die redenen bleef West- Duitsland een vrije val op het inter nationale podium bespaard. In '85 (Perth) en '86 (Karachi) eindigde de ploeg, die twee maal Europees kampioen werd (in '70 en in '78), maar nooit een wereldtitel verover de, bij het toernooi om de Cham pions Trophy op de derde en eerste plaats om vervolgens bij het laatste WK een bronzen medaille weg te slepen. „Eigenlijk zit mijn werk er een beetje op", aldus Kleiter, die morgen (dinsdag) tegen Pakistan zijn driehonderdste wedstrijd als bondscoach (een record!) afwerkt. „Ik heb na de Spelen veel nieuwe jongens ingepast en die hebben zich inmiddels tot volwaardige in ternationals ontwikkeld. Ik be schik nu over veertien gelijkwaar dige basiskrachten, die allen de mentale en fysieke druk van een internationaal toernooi aankun nen. Wij gebruiken deze Cham pions Trophy dan ook alleen om onze vorm voor het EK in Moskou te vinden". Kwalificatie Voor het Nederlands elftal staan er grotere belangen op het spel. In Amstelveen telt de eindklassering mee bij de kwalificatie voor de Olympische Spelen. Na twee over winningen op rij komt dat doel steeds dichterbij, zij het dat de weg nog lang is. De nationale ploeg treft in het toernooi immers nog de top-vijf van de wereld. In die zin vormden de confronta ties tegen het tot dusver teleurstel lende Spanje en het renovatieteam van Pakistan geen echte graadme ter. Daarentegen werd wel ondub belzinnig duidelijk dat de proble men op het middenveld en in de frontlijn liggen. De meest kwetsba re positie is die van de spelbepaler. Aanvankelijk had Jorritsma Mare Delissen in plaats van Tom van 't Hek als regisseur aangewezen. Maar na zijn twijfelachtige optre den tegen Spanje viel de HGC-er afgelopen zaterdag in de confron tatie met de Aziaten zo nadrukke lijk uit zijn rol, dat de bondscoach niet veel anders kon doen dan op zijn beslissing terug te komen. Vanaf het moment (direct na rust) dat Van 't Hek het dirigentstokje in handen kreeg, marcheerde het stukken beter. Het elftal, dat in de eerste omloop in de schaduw van Pakistan acteerde, presenteerde zich in het verdere verloop als een dusdanige creatieve eenheid, dat iedereen boven zichzelf en z'n op ponent kon uitgroeien. Ondanks de identiteitscrisis, die Delissen zichtbaar in bééld bracht, hield Jorritsma naderhand de deur voor het lijdend voorwerp royaal open. „Ik heb met de spelers, die op deze positie bij hun club spelen, afgesproken, dat - afhankelijk van de tegenstander - variaties moge lijk zijn in de bezetting van het middenveld en van de aanvalslijn. Tegen Pakistan bleek een dergelij ke ingreep noodzakelijk, omdat het met Delissen niet goed functio neerde". Van 't Hek, wiens plaats werd overgenomen door invaller Gert Jan Schlatmann, wilde omgekeerd niet zo ver gaan, dat hij geen af stand meer wenste te doen van zijn voorkeurspositie. „De individuele belangen zijn ondergeschikt aan het team. Als er aanleiding voor is, pas ik me aan", aldus de aanvoer der. Niet alleen de gewijzigde rolver deling was tegen de Pakistani ove rigens beslissend. Voor de eerste keer in het toernooi leverden ook de Strafcomers (zeven totaal) ren dement op, waardoor Floris Jan Bovelander zichzelf later tot matchwinnaar mocht kronen. Met twee goals werkte de Bloemenda ler in zijn 39ste interland de achter stand weg die de hockeyploeg vlak voor rust had opgelopen. LEIDEN - Frits Kantebeen volgt Theo Bakker op als tafeltennistrainer van Scylla. De eredivisionist contracteerde de Leidenaar voor de duur van één seizoen. Naast de functie van trainer is Kantebeen het komende jaar ook als speler actief bij Scylla. Hij vormt met Patrick Swier, Peter Paul de Vrind en Sjoerd Meijer het eerste team van de Leidse club, die zijn thuiswedstrijden in de afgelopen competitie bij het Hazerswoudse Avanti afwerkte. Het is de bedoeling dat komend seizoen de zaal in de Catarijnestraat de thuishaven wordt. Niet voor lang, als het aan Scylla ligt, want de tafelten nisclub ziet al enige jaren naar een nieuwe accom modatie uit. De gemeente heeft Scylla als alterna tief een nieuw onderkomen aan de hoek Telderska- de/Gerrit Kasteinstraat aangeboden. Eerdere plan nen om een sporthal neer te zetten op het terrein van de korfbalclub Fides Pacta liepen op niets uit.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13