TAD LEIDEN mmmm Verontrusting in Pancras-Oost over mogelijke komst AH-filiaal Beleid van gemeente tegen vandalisme sorteert effect 'College geeft raad foutieve informatie' Verdachten beschuldigen elkaar van steekpartij LEIDSCH DAGBLAD Jaar celstraf geëist tegen Leidenaar (23) voor stelen uit AZL s ZATERDAG 20 JUNI 1987 "DEN HAAG/LEIDEN - Tegen de 23-jarige Leidenaar is gisteren een onvoorwaardelijke gevangenis straf van twaalf maanden geèist. Hij stond voor de Haagse Recht bank terecht voor een reeks dief stallen. De meeste daarvan hadden plaats in het Academisch Zieken huis te Leiden. Daar heeft de ver dachte meermalen kasten openge broken en daaruit diverse goede ren, waaronder een stethoscoop, ontvreemd. Daarnaast heeft hij uit het ziekenhuis enkele tassen, siera den en een geldkistje meegeno men. Een verpleegster die argwaan kreeg heeft de politie ingescha keld. De man stond tevens terecht voor diefstal uit een supermarkt in Leiden, en voor diefstal uit een wo ning in Katwijk. Het geld dat de verdachte uit de verkoop van de gestolen goederen verkreeg, ge bruikte hij voornamelijk om uit te gaan. Op de zitting verklaarde hij een deel van het geld te hebben uit gegeven aan cocaine. De inwoner van Leiden is de af gelopen drie jaar een aantal keren achter elkaar veroordeeld voor soortgelijke vergrijpen. Als gevolg daarvan heeft hij het grootste ge deelte van de afgelopen tijd door gebracht op tuchtscholen. De offi cier van justitie, mr. J. Klopper, achtte een voorwaardelijke straf niet gewenst, omdat die in eerdere zaken ook niet hebben geholpen. Zij eiste daarom een onvoorwaar delijke straf. De advocaat van de verdachte, mr. G. Bos, vond die eis te zwaar. Volgens de advocaat was zijn cliënt in een vicieuze cirkel terecht gekomen: als gevolg van een niet afgemaakte beroepsopleiding kon hij geen werk vinden, waardoor hij er financieel niet best voorstond. Om aan cocaine te komen, had hij echter geld nodig. De advocaat betoogde verder dat verdachte het grootste deel van zijn jeugd had doorgebracht in in ternaten en bij pleeggezinnen. Tot zijn tiende jaar woonde de man bij zijn ouders, die veelal onder in vloed van drank en slaappillen wa ren. Momenteel woont hij bij een pleegvader in Leiden. Hij wil pro beren bij een leefgemeenschap te recht te komen, waar hij hele da gen bezig kan zijn. Mr. Bos pleitte voor een gevan genisstraf met een lang voorwaar delijk gedeelte, als stok achter de deur. De Haagse Rechtbank doet uit spraak op 3 juli. LEIDEN - Het anti-vandalisme- beleid van de gemeente Leiden heeft effect gehad. Dat blijkt uit het evaluatierapport van de ambte lijke projectgroep die toeziet op de begeleiding en verbetering van de vandalismebestrijding in de ge meente. In de periode 1983-1984 kwamen nog 1491 meldingen van vandalisme bij de gemeente bin nen. In 1986 was dat met 151 ge daald tot 1320 meldingen. De kos ten van herstel bedroegen in de pe riode 1983-1984 biina 8 ton (782.539 gulden) en daalden in 1986 tot een klein half miljoen (456.332 gulden). Directeur G. Bovens van de afde ling Welzijn is over het algemeen wel tevreden over de resultaten. "Toen we in 1985 begonnen met dit experiment, was over het effect van anti-vandalismebestrijding nog niet zoveel bekend. Wel was al langere tijd duidelijk dat er iets moest gebeuren aan die vernielin gen. Bovendien legt Leiden sterk de nadruk op de sociale veiligheid. En niet zonder succes want anders Van Brussel verhuist na meer dan 100 j aar LEIDEN - Na meer dan honderd jaar op Haarlemmerstraat 267 ge vestigd te zijn geweest, gaat speel goedzaak Van Brussel half oktober verhuizen. Van. Brussel zal aan de Haarlemmerstraat gehuisvest blij ven, maar nu in het voormalige pand van sportzaak Wilms Floet op 184. De verhuizing is noodzakelijk geworden, omdat de huidige ruim te te klein werd en er een dringen de behoefte bestond voor de op slag van goederen. Ook de ligging van het complex, dichter bij het centrum, is geen onbelangrijke re den voor de verhuizing. Van Brussel werd in 1875 opge richt door de in Haarlem geboren Gerardus van Brussel, die er sa men met zijn vrouw een drukkerij annex papierwinkel begon. In 1914 werden de activiteiten gescheiden: de 'elektrische drukkerij.' werd on dergebracht in een ander pand aan de Haarlemmerstraat, terwijl de papierwinkel op 267 werd uitge breid met een assortiment feestar tikelen. Speelgoed werd voor het eerst in 1948 verkocht, nadat de derde genèratie het bedrijf had overgenomen. Weer interesse voor supermarkt in Marca-garage Directeur Oudliof van GAD: LEIDEN - Buurtvereniging Pancras-Oost is ernstig veront rust nu toch weer een super markt interesse toont voor een filiaal in de Marca-garage aan het Ir. Driessenplein. In ieder geval heeft Albert Heijn her nieuwde belangstelling voor een winkel bij de garage. Di recteur Swaak van bouwbe drijf Erica bv, dat bij de verwe zenlijking van de garage is be trokken, geeft toe dat super- grutter Albert Heijn een van de kandidaten is voor een vesti ging. door Meindert van der Kaaij LEIDEN - Volgens directeur Oud hof van de gemeentelijke accoun tantsdienst (GAD) heeft het college de gemeenteraad foutieve informa tie verstrekt bij het voorstel de GAD op te heffen. Oudhof schrijft in een brief aan B en W dat de sug gestie dat de medewerkers van de GAD tevreden zijn met de hun aan geboden functie bij het verificatie- bureau, onjuist is. Ook de tekort komingen die het college de GAD Oudhof noemt de argumenten waarmee het college zijn voorstel zijn die zich verdedigt 'ondeugdelijk'. Niet de Leiden vestigt. GAD maar verschillende gemeen- telijke afdelingen zijn debet aan de achterstand in de gemeentelijke administratie, aldus zijn betoog. Hij noemt als voorbeeld dat het ge bruikelijk is dat de gemeentelijke directie civiele werken de afreke ningen jaren te laat gereed heeft. "Het oordeel dat de schuld toeschrijft, zijn volgens Oudhof vertraging bij de GAD ligt niet overeenkomstig de waarheid. De opheffing van de GAD, waar 15 mensen werken, is in een beslis send stadium gekomen. Volgende week vrijdag buigt de raadscom missie financiën zich over de zaak waarna de gemeenteraad drie da gen later een definitief oordeel moet vellen. Het college heeft in middels het standpunt ingenomen dat de GAD moet verdwijnen. De controle op de gemeentelijke ad ministratie moet volgens B en W worden overgenomen door het ver ificatiebureau dat tot voor kort ver bonden was aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De amb tenaren van de GAD hebben bij dit bureau een nieuwe baan aangebo den gekregen. De privatisering, een niet alledaags verschijnsel in Leiden, heeft tot dusver veel aan dacht gekregen van de politiek. dan de vijfde supermarkt de cityring van Buurtvereniging Pancras-Oost is daarover zeer ont stemd. De buurt vreest een toena me van het verkeer als gevolg van de geweldige aantrekkingskracht die grote supermarkten bij par keergarages hebben. Aanvankelijk had het Ahold- concern begin dit jaar te kennen gegeven niet langer geïnteresseerd te zijn in een vestiging in de Marca- garage. Nu blijkt het concern wel degelijk een belangrijke kandidaat te zijn voor een deel van van de winkelruimte bij de garage. Direc- Oudhof erkent dat zijn medewer- teur Swaak van Erica zegt in on- hun nieuwe baan finan- derhandeling te zijn met verschil- strekt onjuist", aldus Oudhof die betwijfelt of de gemeente goedko per uit is met het verificatiebureau. kers cieel op vooruit gaan. "Daar moet echter 15 procent langer voor ge werkt worden zodat men netto op een lager uurloon uitkomt". Vol gens Oudhof heeft het verificatie bureau de laatste jaren grote pro blemen gekend en zijn de beste medewerkers naar elders vertrok ken. "Wij kunnen ons voorstellen dat wel eens een verkeerd argument wordt gebruikt. Wanneer blijkt dat elk aangevoerd argument onte recht is, dient de conclusie van het college te worden verworpen", al dus de directeur van het GAD. lende kandidaten. Volgens hem i de komst van Albert Heijn nog lang niet zeker. Maar de buurt heeft ernstige aan wijzingen dat het Swaak serieus is met het aantrekken van een AH-fi liaal. Zo heeft een zaakwaarnemer van Erica bv pas een bezoek ge bracht aan Supermarkt Bavelaar, een bedrijf recht tegenover de plek waar de Marca-garage moet verrij zen. Tijdens een gesprek zegt Ba- velaar op de hoogte te zijn gesteld van de mogelijk komst van Albert Heijn. Bavelaar zou tevens zijn ge vraagd eens na te denken over de mogelijkheid zich uit te laten ko pen. Indien AH naar het Driessen plein komt, ziet Bavelaar zijn toe komst ernstig bedreigd. Bezwaren De buurtvereniging gelooft dat de onderhandelingen tussen Erica en Ahold, de houdstermaatschppij van Albert Heijn, al vergevorderd zijn. Volgens woordvoerders H. Bosscher en M. Gravemeijer van de buurtvereniging is het een na- pand. drukkelijke wens van Erica om naast textielgigant Marca een pu bliekstrekker als Albert Heijn on der de garage te krijgen. Hiermee kan de concurrentie worden aan gegaan met de Sanders-parkeerga- rage en de Digros-garage. Sinds begin dit jaar circuleren er al geruchten dat in de parkeergara ge een vestiging van Albert Heijn zou komen. Na sluiting van het AH-filiaal aan de Haarlemmer straat - wegens ruimtegebrek - is het Ahold-concern op zoek gegaan naar een andere ruimte. Aanvanke lijk vond Ahold de ruimte onder de garage aan het Driessenplein tus sen textielgigant Marca en Van Lierop bv orthopaedie te klein. Daarom haakte het bedrijf af. Maar Erica heeft wat 'geschoven' met de ruimten en nu blijkt er een opper vlakte van 750 tot 1000 vierkante meter beschikbaar. Dat is winkel- grootte die voor supermarkten aantrekkelijk is. De buurtvereniging heeft zich eerder in een reeks van bezwaar schriften tegenstander van de par keergarage met winkels en kanto ren getoond. De komst van een parkeergarage met een publiek- trekkende winkel als Marca zou volgens de buurtvereniging het verkeer in de wijk Pancras-Oost doen toenemen. Nu wellicht ook een supermarkt zich in de parkeer garage vestigt, vreest de buurt dat de parkeergarage de drukst be zochte van Leiden zal worden. Overvol De buurtvereniging vindt het niet nodig dat er naast Supermarkt Bavelaar een andere superkruide nier komt. Eigenaar Bavelaar zelf vreest ook de komst van een con current, die volgens hem vrijwel zeker de nekslag voor zijn bedrijf zal betekenen. De eigenaar van de supermarkt denkt er overigens niet aan om zich te laten uitkopen. Hij heeft kort geleden de zaak van zijn vader overgenomen en is vast besloten de winkel te behouden. Bavelaar is met zijn winkel aange sloten bij de keten van Sperwer en heeft een deskundige van die orga- Volgens de gemeente is het niet mogelijk dat in de Marca-garage zonder meer een supermarkt komt. In een erfpachtcontract dat door gemeente en Erica bv is afgesloten staat dat alleen vestigingen van Marca en Van Lierop in de garage zijn toegestaan. Afwijking hiervan behoeft toestemming van B en W. De gemeente is voorts over een eventuele wijziging van het con tract nog niet door Erica bv bena derd. De komst van een Albert Heijn- filiaal zou de zoveelste supermarkt betekenen aan de cityring. Aan de Langegracht liggen de vestigingen van Digros en Aldi en in de San- dersgarage is Hoogvliet vorig jaar neergestreken. Daarbij is het hoogst waarschijnlijk dat in het pand van bouwmarkt Gamma aan de Oude Singel een vestiging komt van Deka. Dat is een supermarkt keten die vooral in het noorden van Nederland filialen heeft. hadden we deze week die prijs voor de vrouwveiligste gemeente vrouwen van de stichting Vrou wen, Bouwen en Wonen niet ge kregen. Maar er moet nog een hoop gebeuren. Neefri bijvoorbeeld de graffity, die kreten of tekeningen die je door de hele stad ziet. We zijn nu bezig om daar een oplossing voor te bedenken". Hoewel de schade aan de ge meentelijke eigendommen bijna een half miljoen bedraagt, is het to taalbedrag aan vernielingen in do stad Leiden 2,5 miljoen gulden! Uit een onderzoek van de Vereniging Nederlandse Gemeenten blijkt na melijk dat de vernielingen aan ge meente-eigendommen nog geen 20 procent van het totaal uitmaakt. De schade die bijvoorbeeld parti culieren, winkels of het openbaar vervoer in Leiden van vandalisme ondervinden staan niet in het eva luatierapport vermeld. Volgens het rapport worden de vernielingen aangericht door jon geren in de leeftijd tussen 10 en 20 jaar en dan nog voornamelijk door de leeftijdscategorie 14-16 jaar. Die leeftijdsgroep zit in de puberteit en wil graag mensen en dingen uit proberen. Volgens eigen zeggen vinden de jongeren het leuk om te vernielen en regels te overtreden. Het rapport stelt dat baldadigheid en vernielzucht geen nieuw ver schijnsel is maar eerder een be paalde ontwikkeling in het volwas sen worden die meestal wel weer overgaat. De projectgroep vanda lismebestrijding maakt zich wel zorgen over het steeds grotere aan tal vernielingen. Ruiten en met straatstenen ge plaveide wegen blijken 'geliefde' vernielobjecten. In 1986 werden 531 ruiten vernield en kwamen 339 meldingen binnen van opgebroken straten of trottoirs. Volgens het evaluatierapport wordt de helft van de schade van gemeente-ei gendommen aangericht bij scho len. Met maatregelen als betere verlichting en platte in plaats van schuine daken, probeert de ge meente de vernielingen te beper ken. Bovendien wordt op middel bare scholen voorlichting gegeven om 'potentiële' vernielers op ande re gedachten te brengen. Al een aantal jaren worden in Lei den de kerstbomen op een centrale plaats verbrand. Tot tevredenheid van politie en brandweer want clandestiene verbrandingen en de daarmee samenhangende relletjes zijn de afgelopen jaren duidelijk omlaag gegaan. In vakanties orga niseren de verschillende jongeren- en buurthuizen activiteiten om de jeugd 'van de straat' te houden. De jongeren die wegens vanda lisme met de politie in aanraking komen, kunnen kiezen tussen strafvervolging of het Halt-project. Bij Halt, gestart in april 1986, voe ren de jongeren zogenaamde alter natieve straffen uit als bijvoor beeld het schoonmaken van graffi ty, klusjes verrichten in een bejaar dentehuis of het betalen van een schadevergoeding. De jongeren vinden het logisch dat ze iets moe ten terugdoen voor de door hun aangebrachte vernielingen en zijn dan ook positief over het Halt-pro ject. Oorspronkelijk zou het experi ment om vandalisme te bestrijden tot 1988 duren maar gezien de posi tieve resultaten bepleit de project groep in haar evaluatierapport om het experiment met nog twee jaar te verlengen. Tevens stelt ze voor meer geld uit te trekken voor van dalismebestrijding. Het evaluatie rapport wordt in de gezamenlijke commissievergadering van de ge meenteraad op 22 juni besproken. Flinke celstraffen geëist wegens steken winkelverkoper in Haarlemmerstraat Directeur Oudhof van de argumenten". DEN HAAG/LEIDEN - De ver klaringen van drie 23-jarige ver dachten uit Den Haag, die gisteren voor de Haagse rechtbank terecht stonden voor een poging tot bero ving met gebruik van een mes in Leiden, verschilden op veel pun ten van elkaar. De officier eiste ho ge celstraffen, uiteenlopend van vier maanden tot twee jaar onvoor waardelijk. Alle drie verklaarden voor de Haagse rechtbank dat zij op 13 maart naar Leiden waren gegaan. Volgens twee verdachten was afge sproken dat zij samen iets zouden gaan stelen. De andere verdachte, die een paar uur eerder in vrijheid was gesteld, ontkende iets van die afspraak te weten. Hij zou meege gaan zijn om iets te kopen. Na een paar uur rondgelopen te hebben, gingen twee verdachten een broodje eten, terwijl de ander een lederwarenwinkel binnen stapte. Hij bekende dat hij daar een lederen jas heeft gestolen. Op het moment dat hij met het gestolen artikel naar buiten liep, ging het alarm af. Een personeels lid van de lederzaak kwam achter hem aan. Tussen de beide mannen ontstond een vechtpartij. En van de Haagse vrienden kwam ver dachte daarbij assisteren. Daarop kwam evenwel een tweede mede werker van de lederzaak naar bui ten. De derde Hagenaar, die ver klaarde helemaal niet van plan te zijn geweest iets te stelen, pakte zijn knipmes nadat hij van de ver koper een dreun had gekregen. Hij zei dat het niet zijn bedoeling was dat mes te gebruiken, maar dat hij het had getrokken omdat hij zich bedreigd voelde. Vanaf dat moment lopen de ver klaringen van het drietal uiteen. De man met het mes verklaarde dat een van zijn vrienden het mes van hem afpakte, en dat hij er ver volgens mee ging zwaaien. Vol gens de eigenaar van het mes heeft hij het steekwapen van zijn vriend teruggepakt op het moment dat de politie arriveerde. Maar de man die volgens zijn vriend het mes had ge pakt, ontkende dat. Kort na de vechtpartij bemerkte een van de verkopers pas dat hij een steekwond in zijn zij had, die hij tijdens het vechten had opgelo pen. Het slachtoffer heeft dan ook niet gezien wie van de twee hem de wond toebracht. De officier van Justitie achtte be wezen dat de drie diefstal met ge weld hadden gepleegd. Zij vindt dat de verdachten allen verant woordelijk waren, ook al had slechts een van hen gestoken. Te gen de verdachte die de jas had ge stolen eiste zij een gevangenisstraf van vijftien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk. De verdachte die tijdens de verchtpartij te hulp was geschoten hoorde de officier negen maanden, waarvan delijk, eisen. De officier achtte bewezen dat de eigenaar van het mes ook degene was die heeft gestoken. Hij stond gisteren overigens voor nog drie andere feiten terecht, waaronder diefstal en bedreiging van twee po- litie-agenten. De officier eiste bij elkaar twee jaar gevangenisstraf. De hoogte van de eisen kwam mede voort uit het verleden van het drietal. Allen waren vaker ver oordeeld voor diefstal, al dan niet met gebruik van geweld. Advocaat mr. G. Bos, die optrad voor de eigenaar van het mes, pleit te vrijspraak voor zijn cliënt voor de gebeurtenis op 13 maart. Hij acht niet bewezen dat de verdachte had gestoken. Met betrekking tot de andere gepleegde delicten pleit te de advocaat voor een kort on voorwaardelijke straf, met een groot voorwaardelijk gedeelte. De advocaat van de man die de jas had gestolen, mr. B. Heeren, verzocht eveneens om een minder zware straf, om zijn cliënt de kans te geven nog iets van zijn leven te maken. Mr. W. Janssen pleitte voor zijn cliënt voor een alternatieve straf in de dienstverlening. De Haagse rechtbank doet over twee weken uitspraak. Hengelsport De uitslag van de door visver eniging SUST gehouden viswed strijd in de Rijn: eredivisie: 1, H. Dorrepaal (3825 gram); 2, T. Ab- spoel (1525 gr.); 3, P. van Houten (1425 gr.); 4, J. Visser (975 gr.); 5, K. Kwaak (900 gr.); 6D. Smit (725 gr.). Eerste divisie: 1, H. Bo- drij (3775 gram), 2, D. Aalbers- berg (1400 gr.); 3, R. Smit (525 gr.). STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9