<£L 'Nog pittige discussie over 1988' Verenigd Europa moet eigen boontjes doppen voor 595.' Top Slavenburg hoort cel eisen Korthals Altes wil vaker beslag leggen op drugswinst Demmenie NAVO leunt nog teveel op Amerikaanse poot Amsterdam bezuinigt 140 miljoen in 3 jaar Rotterdamse agenten bestalen Marokkanen Ook aanslag op Shell benzinepomp Nieuwegein 198| ZATERDAG 20 JUNI 1987 Lubbers: Ruding komt met plannen DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers verwacht dat het kabinet deze zomer een 'pittige discussie' tegemoet gaat over de begroting voor 1988. Lubbers zei dat gisteren na afloop van de ministerraad, waar de Voorjaarsnota van mi nister Ruding (financiën) is vastgesteld. Uit die tussenba lans van uitgaven en ontvangsten van het rijk blijkt dat het financieringstekort dit jaar ééntiende procent lager uit komt dan verwacht. Maar de druk van belastingen en so ciale premies neemt onverwacht toe. Al eerder was bekend geworden dat de overheid dit jaar 3,1 miljard gulden meer uitgeeft dan begroot. Daartegenover staan meevallende inkomsten voor de schatkist ter grootte van 3,5 miljard. Daardoor daalt het financieringstekort naar 7,8 procent. In het regeerakkoord van CDA en WD staat dat het fi nancieringstekort in 1987 op 8 pro cent moet uitkomen en jaarlijks een half procent moet dalen. Door de meevallende ontvang sten voor de schatkist, ondermeer door meer belastingopbrenst en uit de verkoop van aardgas, stijgt de totale druk van sociale premies en belastingen met 1,4 procent, en gaat van 51,9 naar 53,7 procent. Daarmee komt aan andere doel- Geen aidstest grens DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft besloten geen aidstesten in te stellen aan de grenzen. Het kabinet volgt daarmee het advies van staatssecretaris Dees (volksge zondheid), zo bleek gisteren na af loop van de ministerraad. Volgens Dees weegt het resultaat van der gelijke aidstesten niet op tegen de kosten. Er is slechts sprake van een vluchtige momentopname die met bijdraagt aan het voorkomen van de verspreiding van het virus. Het geld dat er mee gemoeid zou zijn, kan beter besteed worden aan voorlichting en maatregelen om de bloedtransfusies te beschermen, aldus Dees. stelling uit het regeerakkoord, de stabilisatie van de collectieve las tendruk, in het gedrang. Vrijwel alle departementen dra gen bij aan de overschrijding van de uitgaven. Minister Ruding noemt het doorbreken van de be grotingsdiscipline 'ernstig' maar heeft niet geëist dat de ministeries die overschrijdingen door extra be zuinigingen compenseren. De mi nister neemt genoegen met de on verwachte daling van het financie ringstekort. Bovendien vindt het kabinet een tweede bezuinigings ronde, na de ingrepen van dit voor jaar, teveel van het goede. Ruding vindt wel dat de door werking van de begrotingsover schrijding naar 1988 door extra be zuinigingen moet worden gecom penseerd. Ruding zal daartoe bin nenkort met voorstellen komen, zei premier Lubbers vrijdag na af loop van de ministerraad. Hoeveel, waar en wat Ruding aan bezuini gingen voor 1988 zal eisen is vol gens Lubbers nog onbekend, al doet een bedrag van 5 miljard de ronde. Volgens Lubbers betekenen de overschrijdingen van de begroting niet dat de departementen hun uit gaven niet in de hand hebben. De begrotingsdiscipline is niet failliet, aldus Lubbers, die erop wees dat niemand bijvoorbeeld had voor zien dat de ambtenarensalarissen 600 miljoen gulden duurder uit zouden vallen. Model 7000 Professionele telefoon- beantwoorder1 met ingebouwde'" recorder, 3 meld- teksten, opnametijd onbeperkt, tijd- en spraak- gestuurd, zelfdenkend en korrigerend. van 1315.- prijs inclusief btw, strikt netto Zolang de voorraad strekt Kantoorinrichtingen Rietschans 68 Leiderdorp tel. 071-411141 DEN HAAG - Bijna veertig jaar na haar oprichting lijkt de NAVO op de drempel te staan van ingrij pende veranderingen. Daarbij gaat het vooral om meer samenwerking in West-Europa, alle traditionele bezwaren van nationalistische of financiële aard ten spijt. door Louis Burgers Gedurende vele jaren was het vanzelfsprekend dat de Verenigde Staten, als rijkste en machtigste bondgenoot, de zwaarste lasten droegen. Vaak ook weigerden de Westeuropese bondgenoten ver antwoordelijkheid te aanvaarden, eenvoudig omdat de eensgezind heid ontbrak. Tot nu toe leverde dat geen on- overkomenlijke problemen op. De Suez-crisis van 1956 bijvoorbeeld, of het uittreden van de Fransen tien jaar later, leidden wel tot een verslechtering van de sfeer, maar bleken uiteindelijk vrij gemakke lijk te overwinnen. Bij elk van deze gebeurtenissen werden de uit gangspunten van de NAVO im mers niet aangetast. De laatste jaren lijken de tegen stellingen zich echter te verdiepen. In de VS ontstaat het gevoel dat de (inmiddels rijk geworden) Euro peanen meer moeten gaan bijdra gen aan hun eigen defensie. Aan deze kant van de oceaan groeit te gelijkertijd de vrees dat de Ameri kanen, in geval van een oorlog, niet direct genegen zullen zijn Was hington te laten bombarderen om Bonn (of Den Haag) te verdedigen. Dit wederzijdse wantrouwen laat nog onverlet dat ook over zaken als de strategie en de beoordeling van de dreiging van de Sowjet Unie de meningen uiteen lopen. Ook het optreden van verschillende Ameri kaanse presidenten zoals Carter (te weifelend) en Reagan (laat zich te weinig aan Europa gelegen liggen) is aan kritiem onderhevig. De VS op hun beurt vinden juist weer dat West-Europa meer zou moeten bij dragen aan de vredesrol van Ame rika in gebieden die buiten het NA- VO-territorium liggen. Kernraketten De komende vermindering van de wederzijdse kernbewapening, die vooral tot gevolg heeft dat kernraketten uit Europa worden weggehaald, kan ook gemakkelijk leiden tot spanningen in het bond genootschap. De vermindering van de dreiging zal er immers mogelijk toe leiden dat West-Europa zelf meer zal moeten doen aan de ver sterking van de conventionele be wapening. Tot nu toe voelde geen enkele regering daar veel voor. Een groep van Nederlandse des kundigen heeft op verzoek van de ministers van buitenlandse zaken en defensie de talloze problemen binnen de IJAVO in kaart ge bracht. In hun rapport, 'Westeuro pese veiligheidssamenwerking: een Atlantische noodzaak', roepen zij de Westeuropese landen op meer en beter samen te werken op het gebied van vrede en veiligheid. Dat zou ertoe moeten leiden dat Europa meer invloed krijgt op het Amerikaanse beleid, zonder dit te ondergraven. Dat hoeft niet zo ver te gaan dat West-Europa gelijk waardig aan de VS wordt, en dus ook zou moeten beschikken over nucleaire wapens. Althans volgens het rapport dat eerder deze week werd overhandigd aan de voorzit ters van de Eerste en de Tweede Kamer. Verantwoordelijk voor het werk stuk de adviesraad 'Vrede en vei ligheid' onder voorzitterschap van prof. dr. M.C. Brands. Leden zijn onder meer de oud-ministers Schmelzer en Vredeling, oud-gene raal C. de Jager, oud-Kamerlid me vrouw Hannie van Leeuwen, en publicisten als prof. H.J. Neuman, dr. J.G. Siccama en drs Bart Tromp. Identiteit De opvattingen van de raad zijn op zich niet erg verrassend. Zij be pleit een politiek van kleine stap pen, zoals die eigenlijk al sinds 1954 gevoerd wordt. Stapsgewijs zou op een breed terrein - politiek, militair, fïnancieel-economisch - een ontwikkeling op gang ge bracht worden naar een verster king van de Westeuropese identi teit op veiligheidsgebied. Uiteindelijk moet dat leiden tot een grotere 'Europeanisering' van het veiligheidsbeleid, onder be houd van de Amerikaanse betrok kenheid. Want het risico is niet ge ring dat de twee 'zuilen' van het At lantisch bondgenootschap verder uit elkaar groeien. De kans daarop is vooral groot wanneer de Westeu ropese samenwerking te succesvol wordt. Aan de andere kant is het zeker nodig dat de standpunten in West- Europa beter op elkaar worden af gestemd. Het liefst zou dat moeten gebeuren binnen de Europese Ge meenschap. Maar daaraan kleven nog de nodige problemen, al is het alleen maar omdat de samenwer king op andere terreinen (sociaal, economisch) slechts moeizaam voortschrijdt. Vandaar dat de groep voorstan der is van een versterking van de Westeuropese Unie (WEU), waarin zeven landen samenwerken. Daar voor is het nodig dat de organisatie effectiever gaat werken. Een poli tiek secretariaat moet er daarom komen en tevens dient de unie in Brussel gevestigd te worden. Nu zijn de afdelingen nog versnipperd over een aantal hoofdsteden. Voor Nederland, dat over enkele weken het voorzitterschap van de WEU zal overnemen, ligt hier een mooie taak weggelegd, vindt de raad. Behalve op politiek niveau is ook meer samenwerking gewenst bij het onderzoek naar en de ontwik keling van nieuw militair mate rieel, zoals de ontwikkeling van een Westeuropese waarnemingssa- teliet. Hiervoor verwijst de raad naar het recente rapport van de groep van materieeldeskundigen, de Independent European Pro- gramme Group (IEPG). Dit rap- port-Vredeling (vernoemd naar de voorzitter van de werkgroep) zal dit weekeinde besproken worden door de ministers van defensie in Spapje. De raad vindt voorts dat de Europese landen moeten komen tot een militaire taakverdeling. Dovemansoren Van al deze plannen staat niet op voorhand vast dat ze een succes worden, schrijft de adviesraad. Maar het grootste gevaar is dat er helemaal niets gebeurt. Zolang het typisch Europese individualisme niet verdwijnt blijven alle goede adviezen gericht aan dovemanso ren. „Een evenwichtiger verhou ding in het bondgenootschap zal vooral afhangen van de mate waar in de Westeuropese landen het eens kunnen worden over en zich verantwoordelijk tonen voor hun eigen veiligheid", zo stelt de ad viesraad dan ook voorop, daarmee het gebrek aan onderlinge saamho righeid aan de kaak stellend. rzxtfdSlfólSBm DEN HAAG (ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) wil meer mogelijkheden om via drugshan del verkregen winsten en bezittin gen in beslag te kunnen nemen. Hij is in elk geval geïnteresseerd in nieuwe wetgeving op dit gebied in de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Italië. De minister zei gis teren in Wenen tijdens een interna tionale conferentie over drugs dat inbeslagname een beter middel is om internationale criminelen te treffen dan 'met het nodige wapen gekletter kleine vissen te vangen'. De nieuwe wetten in de VS, En geland en Italië geven de autoritei ten daar sinds kort meer mogelijk heden om drugswinsten op te spo ren, te 'bevriezen' of in beslag te ROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Peper van Rotterdam heeft een disciplinair onderzoek gelast tegen vier agenten die zich zouden hebben misdragen tegen een aantal Marokkanen. De betrokken agenten waren werkzaam op het bureau Marconiplein in Rotterdam-West. Zij zouden zich in 1985 en 1986 onder andere schuldig hebben gemaakt aan mishan deling en diefstal. De zaak kwam aan het rollen na klachten van met name Marokkaanse middenstanders uit de buurt. Ook het openbaar ministerie in Rotterdam houdt zich met de affaire bezig. Tegen een van de betrokken politiefunctionarissen, een 26-jarige hoofdagent, loopt nog een gerechtelijk vooronderzoek. De hoofdagent is sinds begin dit jaar geschorst. De andere agenten zijn inmiddels overge plaatst. De mogelijkheid staat nog open dat het openbaar ministerie ook tegen hen een gerechtelijk vooronderzoek instelt. Inmiddels heeft het openbaar ministerie besloten een van de politie functionarissen te vervolgen wegens 'belediging van een omstander'. Te gen hem wordt binnenkort een dagvaarding uitgebracht. Hij moet ver schijnen voor de politierechter, aldus heeft de Rotterdamse officier van justitie Gerding meegedeeld. Het gerechtelijk vooronderzoek tegen de hoofdagent loopt nog. Wat de andere twee agenten betreft wordt vrijwel zeker volstaan met het disciplinair onderzoek dat burgemeester Peper tegen hen heeft gelast. nemen. Door criminaliteit verkre gen bezit kan volgens de Neder landse wet op dit moment bij wijze van straf ook wel verbeurd ver klaard worden, maar dat werkt niet erg effectief. Met name op het punt van de bewijslast denkt Korthals Altes van genoemde landen iets te kunnen opsteken. De Nederlandse minister zette in Wenen nog eens het Nederlandse beleid uiteen ten aanzien van drugsverslaafden. Dit beleid werkt goed, zo blijkt volgens hem uit de cijfers. Slechts 2,5 procent van de Nederlandse jongeren tot 19 jaar heeft ooit eens hasj of marihuana (cannabis) gebruikt. Een op de 1000 gebruikt dagelijks cannabis. Korthals Altes schat het aantal he- roïne-verslaafden in ons land op 15.000 tot 20.000. Er is sprake van stabilisatie, misschien zelfs van een daling van het aantal heroïne- verslaafden. Het gebruik van cocaïne stijgt, maar tot nu toe 'niet dramatisch', aldus de minister. Het gebruik van 'crack', populair in delen van de VS, komt in Nederland nog maar zelden voor. Het gebruik tenslotte van amfetaminen en LSD is vrij wel tot nul gedaald. AMSTERDAM (GPD) - Een reeks bezuinigingen en heffingen, in to taal voor ruim 140 miljoen gulden, moet Amsterdam uit de financiële problemen halen. Bezuinigingen bij de brandweer en de havenpa trouilles, het afstoten van onroe rend goed, het optrekken van de bijdragen van ouders aan de kin- derdagopvang en verhoging van bibliotheekgelden en toeristenbe lasting. Dit zijn enkele van de maatregelen die gistermiddag door wethouder Walter Etty van finan ciën zijn voorgesteld. Alleen al dit jaar heeft Amster dam een tekort van 100 miljoen gulden. Het streven van het college van burgemeester en wethouders is erop gericht in 1990 een sluiten de begroting te presenteren. Het eerste jaar zal de bezuiniging op de gemeentelijke uitgaven 60 miljoen moeten zijn. Met die bezuinigings voorstellen komen naar schatting ook 1000 banen op de tocht te staan. Er lopen onderzoeken om de ef fectiviteit en de organisatie van tal van diensten te verbeteren. Met die voorstellen, die nog dit jaar gepre senteerd zullen worden, verwacht het college 70 miljoen gulden bin nen te halen. Als dat bedrag niet wordt gehaald, zal er getornd moe ten worden aan de 75 miljoen gul den die uitgetrokken is voor nieuw beleid. Er is naar gestreefd de kunst te ontzien. Niettemin is volgens wet houder Etty de sluiting van De Kleine Komedie door het stopzet ten van de subsidie onafwendbaar. Ook de subsidie aan toneelgroep Baal wordt beëindigd. Baal heeft aangekondigd zichzelf op te hef fen. Bovendien zal er gezocht moe ten worden naar een grotere effi ciency bij tal van musea en andere culturele instellingen. Sluiting van Frascatie, de Brakke Grond en De Balie zijn voorlopig van de baan, in afwachting van de resultaten van de voorgestelde efficiency-opera- tie. Datzelfde geldt voor de plan nen om de Stadsschouwburg en het Amsterdams Historisch Mu seum te privatiseren. Naast de bezuinigingsvoorstel len, die naar verwachting het eer ste jaar al 60 miljoen moet opleve ren, wordt er door het college ook veel verwacht van efficiëncy-ver- beteringen bij de verschillende ge meentelijke diensten. Het ziekte verzuim onder ambtenaren, dat nu met 14 procent tweemaal zo hoog is als het landelijk gemiddelde, zal moeten worden teruggebracht tot 10 procent door een betere regi stratie. UTRECHT (ANP) - Niet alleen een benzinestation van Shell in Zaan dam, ook een Shell-station in de Utrechtse gemeente Nieuwegein is in de nacht van donderdag op vrij dag doelwit geweest van een aan slag, zo heeft de Nieuwegeinse po litie pas gisteravond meegedeeld. Volgens de politiewoordvoerder van Nieuwegein is er vermoedelijk wel verband tussen beide aansla gen. Een woordvoerder van de po litie in Zaandam kon dat niet be vestigen omdat er in Zaandam geen sporen van explosieven zijn gevonden. De aanslag in Nieuwe gein is door niemand geclaimd en de politie van Nieuwegein heeft geen enkel idee over de identiteit van de dader(s) en de motieven. In het Shell-station aan de Ver- hoefweg in Nieuwegein richtte een brandbom enige schade aan in het ketelhuis. De brandweer was het VMur snel meester. In de verkoop ruimte vond de politie tevens een bordje met de waarschuwing dat er ook op het dak een brandbom lag. Daar werd inderdaad een niet geëxplodeerde brandbom aange troffen, alsmede drie jerrycans met benzine. Het projectiel werd door de Explosieven Opruimings Dienst onschadelijk gemaakt. In een ander Shell-station in Nieuwegein werd dezelfde nacht ook een ruit ingegooid maar daar ging het volgens de politie om een ordinaire inbraak. Er werden daar wat sigaretten en aanstekers gesto len. Bij de aanslag in Zaandam werd het benzinestation geheel in de as gelegd. Al eerder zijn Shell-sta tions het doelwit geweest van aan slagen. Toen ging het om actie groepen die het op Shell hadden gemunt vanwege de activiteiten van het olieconcern in Zuid-Afrika. PROTEST AMSTERDAM - Enige tientallen Iraniërs hebben gisteren op de Dam in Amsterdam gedemonstreerd tegen het fundamentalistische bewind van Chomeini. Gisteren was het de 'dag van martelaars en politieke gevangenen in Iran'. De demonstranten droegen portretten mee van de leiders van het verzet in hun land, Maryam en Massoed Radjavi (fotoANP) BLINDGANGER DEN HAAG (ANP) - De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) heeft gisteren na een onderzoek van eni ge uren geen explosieven aangetroffen in een blauwe Opel die al twee maanden in de Adelheidstraat in Den Haag stond geparkeerd. Het kenteken stond op fictieve naam van de in Rotterdam wonende 30-jarige Brit Heaney. Hij zou ook de eigenaar zijn van de auto die op 23 maart bij een Britse legerbasis in het Westduitse Mönchen-Gladbach ontplofte. Bij deze aanslag, die werd opgeëist door de IRA, raakten ruim dertig men sen gewond. Df EOD kwam in actie op verzoek van Haagse poli tie, die donderdag door een bewoner van de Adelheids traat werd geattendeerd op de auto. Voor het onder zoek werden vrijdag tientallen woningen, een hotel en een bedrijf in de straat ontruimd. (fotoGPD) ROTTERDAM (ANP) - De drie Slavenburg-topmannen Ruud Sla venburg, Veltena en Gonggrijp hebben gisteren een straf van ne gen maanden onvoorwaardelijk' horen eisen door de Rotterdamse officier van justitie De Doelder. Volgens hem hebben de bankiers zich schuldig aan het leiding geven aan de zwart-geldpraktijken bij Slavenburgs bank tussen 1977 en 1983. Bij zijn eis heeft de officier er re kening mee gehouden dat de aan het licht gekomen gevallen het top je van de ijsberg vormen. Hij vroeg de rechtbank er bij de uitspraak re kening mee te houden, dat het om een veel groter aantal strafbare fei ten gaat. Uit de onderzoeken is vol gens Justitie gebleken, dat er bij Slavenburgs Bank ruim 187 mil joen gulden aan zwart geld is om gegaan. Door de bank zijn mede onder verantwoordelijkheid van deze verdachten gelden waarover belas ting betaald had moeten worden, buiten het zicht van de fiscus ge houden. "Ik acht dit buitengewoon ondermijnend gedrag. Het gedrag is fnuikend voor het maatschappe lijk normbesef', aldus De Doelder. Daarom is een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 'enige im portantie' noodzakelijk, stelde de officier. Overigens staat het openbaar mi nisterie nog steeds op het stand punt dat Piet Slavenburg (ex-voor zitter van de raad van bestuur), die vorig jaar werd vrijgesproken, als de meest verantwoordelijke dader moet worden gezien. Het hoger be roep, dat het openbaar ministerie tegen het vonnis heeft aangete kend, zal naar verwachting ko mend najaar door het gerechtshof in Den Haag worden behandeld. Volgende week houden de adyoca- ten van de drie bankiers hun plei dooien.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3