De Roerom 'Prakkezerende katholieken' roeren zich 'De Roerom' tegenstem in Bossche bisdom PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 20 JUNI 198', door S. J. de Groot Drie keer hebben de meeste lezers 'De Roerom' thuisgestuurd gekregen omdat de makers hun adres (toevallig) wisten. Maar het volgende nummer van dit 'nieuws-, service- en com municatieblad ten dienste van de parochies in het Bossche bis dom' - dat in september zal verschijnen - komt alleen bij mensen die zich als abonnee hebben opgegeven. Immers, 'De Roerom' moet zélf zyn bestaan bewijzen. H. Beex van de redactie: "Wij hebben geen machtige geldschieter achter ons. We willen dat ook niet. Van de abonnementen en de kleine giften moeten we het hebben". In drie nummers hebben uitgever (stichting 'De Roerom' in Den Bosch), redactie en medewerkers een beetje laten zien wat ze willen. "Met hart en ziel gericht op de gewone parochie en alles wat mensen daar bezig houdt. Met een glimlach, als het even lijden kan". 'De Roerom' (postbus 45, 5240 AA Rosmalen) is een produkt van rooms-katholieken die - kort ge zegd - op een andere manier bij de kerk willen horen dan de officiële kerkleiding graag ziet of verplicht. Gelovigen met eigen inbreng en verantwoordelijkheid. Geloof met erkenning van eigen situatie, erva ring en visie. Ze voelen zich gesterkt door de wetenschap dat het getal gelovigen dat ónders kerk wenst te zijn dan het 'instituut' altijd heeft voorge schreven, eerder toe- dan afneemt en dat aan ingrijpende veranderin gen vroeg of laat niet valt te ontko men, wil de kerk tenminste haar 'greep' op het volk niet helemaal verliezen. Om dat 'vernieuwingsgeloof te voeden en te verbreiden sluiten geestverwante groepen zich aan een tot organisaties die zich in kor te tijd de functie hebben verwor ven van representatieve 'tegen stem' op wat van de kant van het kerkelijk gezag wordt beweerd. Er komen steeds meer groepen in het centrum en aan de rand van de kerk die 'gezagsuitspraken' niet meer over hun kant laten gaan. Uit dat proces zijn - om een paar voorbeelden te noemen - de Acht Mei-beweging en de Mariënburg- vereniging ontstaan. Beide 'ver nieuwingsgezind'. De één wellicht wat radicaler dan de ander. En zo is ook 'De Roerom' - een soort alter natief 'bisdomblad' in de Bossche regio - een vrucht van een zich steeds duidelijker presenterende lekenbeweging. Een beweging overigens waarin ook 'lagere' geestelijken betrokken zijn. Walter Goddijn, oud-hoogleraar van de theologische faculteit in Til burg, vindt die lekenbeweging een voorwaarde voor de toekomst van de kerk. "Wordt er niet begonnen met een nieuwe lekenbeweging, dan wordt de kerk een grote sekte, weinig in staat tot zelfkritiek, met overdreven zorg voor de laatste resten van georganiseerde confes- sionaliteit", zei hij op 9 mei in Zwolle, waar 'Acht Mei' met vele duizenden gelovigen haar derde manifestatie hield. 'Gewetensdwang' Aan wollige taal zal 'De Roerom', tegenhanger van het officiële Bos sche bisdomblad, zich niet bezon digen. De reacties op de eerste twee nummers waren, zoals het stich tingsbestuur typeert, 'verade mend'. Geen gepolariseer, geen ge- schop, vonden ze allemaal. Men kon dat waarderen. "Ook wij blij ven kiezen voor déze benadering", belooft de redactie. Toch laten de makers nergens in hun zestien pagina's tellend maandblad de lezers gissen naar hun bedoelingen. Bisschop Ter Schure zal moeite moeten doen om een minimum aan overeenstem ming te vinden met het kerkblad waarvoor hij de uiteindelijke ver antwoordelijkheid draagt. Misschien zal hij die moeite niet eens willen opbrengen. Het kan ook zijn dat hij elke 'Roerom' geër gerd wegschuift. Hij heeft al gewei gerd het bestuurslid van de stich ting 'De Roerom' mevrouw A. Ja cobs uit Beek en Donk te herbe noemen als lid van de werkgroep 'Vrouw en kerk' in het bisdom. Me vrouw Jacobs zat in dat groepje wegens haar goede contacten met rooms-katholieke vrouwenorgani saties. Het bestuur van 'De Roerom' heeft zeer ontstemd gereageerd. "Het is buitengewoon bedroevend en onverstandig, dat de bisschop deze polariserende beslissing heeft genomen. Hij kiest blijkbaar voor een harde opstelling. Wij niet, en de lezers van ons blad waarderen dat". Inmiddels heeft de hele werk groep 'Vrouw en kerk' haar man daat aan de bisschop teruggege ven. Ze kan niet akkoord gaan met de voorwaarden die hij ten aanzien van statuten, visie en benoemin gen heeft gesteld. Nou zijn de 'Roerommers' ook zulke zachte lieverdjes niet. Eind redacteur Beex kan toch moeilijk bisschoppelijk applaus verwach ten op een stukje zoals over 'prak kezerende katholieken'. "Praktizerende katholieken", zegt Beex, "zijn er minder, prakke zerende katholieken steeds meer". "Dat komt vanwege al die tegen stellingen. Op zich zijn tegenstel lingen natuurlijk helemaal niet erg. Erger is als meningsverschillen verzieken tot uitzichtloze vetes. Mensen die niet meer met elkaar willen praten". Wat Beex op zijn kerk tegen heeft is, dat een persoon of groep die de macht heeft bepaalt wat juist is, en dat de rest moet luiste ren. "Dat heet dan een hiërarchi sche structuur". Beex duidt de macht die aan die structuur ten grondslag ligt aan als 'gewetens dwang'. En de groep die deze zeg gensmacht heeft is de geestelijk heid. "Dat systeem nu is aan het afkal ven. De lagere geestelijkheid heeft gekozen voor medezeggenschap, voor democratisering. In de paro chies worden allerlei zaken, ook pastoraal, bepaald of ten minste mede bepaald door de gelovigen, de leken". 'De Roerom' wil eraan meewer ken dat die beweging doorstoot naar boven, naar de hogere geeste lijkheid. "Dat proces is ook aan de gang. Maar in een tegenbeweging wordt nu met alle macht gepro beerd die ontwikkeling een halt toe te roepen. In alle kerkprovin cies wordt de hogere geestelijk heid versterkt met palen van beton en balken van gietstaal om een vloed te keren die niet te keren is". Beex en de zijnen zien "een tot jaren vertraagde opname van een verschrikkelijke ramp" zich vol trekken. "De ondergang van een ti tanic". Die titanic is "de eens zo glorieuze kerk, die zich met open ogen te pletter vaart op het onstuit baar opduikend obstakel van de mondig geworden lekenwereld, mannen én vrouwen. Geen wonder dus dat zoveel katholieken tegen woordig lopen te prakkezeren". 'De Roerom' spreekt hun troost in. "Uit de nood komt een nieuwe kerk te voorschijn. Ze is al aan het worden. Kijk maar om je heen". Applaus Nee, als bisschop Ter Schure dit blad 's morgens naast z'n bordje krijgt - wat zijn zorgzame huisge noten hem wellicht zullen bespa ren -, wordt zijn ontbijt er niet smakelijker op. Applaus voor de diepe roerselen van 'De Roerom' komt al wel uit de lagere regionen, zowel van bene den als boven de rivieren. Zo schrijft pastor A. Uyttewaal uit Amersfoort: "Proficiat met dit teken van le ven. Hopelijk komen er veel artike len over de levende kerk van de ba sis. We kunnen heel wat van elkaar leren. Hoe bouwen wij de kerk aan de basis krachtig op?" Uyttewaal denkt aan een 'vereniging van pa rochiële beleidsorganen'. Het team van het abdijhuis 'Uit hof in Heeswijk-Dinther is uitge sproken blij met dit initiatief. "Wij wensen alle medewerkers veel suc ces en hopen dat hun initiatief een lang en krachtig leven beschoren zal zijn". Jac. van Oppen, pastoraal op bouwwerker in Asten-Someren: "Ik juich dit van harte toe. Er is veel gaande in de Brabantse kerk en informatie daarover naar elkaar toe is van levensbelang. Wat dat betreft hebt u niet alleen een gat in de markt ontdekt, maar draagt u ook zorg voor een goede bloed- doorstroming in het kerkelijk le- En Henk Jorna uit Maarssen- broek: "Ik hoop dat jullie blad mag meehelpen aan bewustwording en activering van gewone mensen, die zo veelzijdig beeld van God kun nen zijn. Opdat er eindelijk recht geschiedt aan ieder mens...." Dat veel 'lagere' geestelijken het tegenhouden van nieuwe ontwik kelingen in de kerk niet lekker zit, blijkt heel scherp uit de kwestie- Tops. De bisschop van Den Bosch heeft deken Hein Tops uit Asten niet opnieuw willen benoemen als deken. Officieel wordt als reden genoemd "dat in het algemeen het beleid van deze bisschop en zijn vi carissen andere accenten legt dan dat van hun voorgangers". En daarin past deken Tops blijkbaar niet. Het stichtingsbestuur van 'De Roerom' ziet deze ipaatregel op één lijn met het besluit van de bis schop om mevrouw Jacobs niet meer te benoemen in de werk groep 'Vrouw en kerk'. De dertig andere dekens van het bisdom hebben zich solidair verklaard met hun niet-gewenste collega. Door allerlei vragen "die ons de afgelopen tijd uit de paro.chies be reikten" voelden zij zich genood zaakt een verklaring uit te geven waarin zij Tops hun trouw betui gen. "Hij was onze woordvoerder. Wij zijn nu zijn woordvoerder". "Hij blijft één van de kring van de kens". Op verzoek van de besturen en pastores van het dekenaat zal Tops gewoon de taken vervullen die hij als deken ook behartigde. Hij blijft ook de bijeenkomsten van de dekens bijwonen. Hun functie ter beschikking stel len willen de dekens voorlopig niet. "Omwille van het vertrouwen dat wij in de dekenaten en paro chies genieten en de zorg voor de plaatselijke geloofsgemeenschap pen". Maar ze zullen hun bisschop wel dringend blijven vragen, "in zee te gaan met en vertrouwen te geven aan mondige gelovigen". 'Discussie' Bewegingen als 'Acht Mei' (met 88 aangesloten organisaties en 12.000 manifestanten in Zwolle), 'Mariënburg', 'Open Kerk' en 'De Roerom' sturen doelbewust aan op kerkelijke koerswijziging. Het roer moet om. 'De Roerom' zegt uit drukkelijk te kiezen voor een bena dering zónder polarisatie. Geen verdere verwijdering en verscher ping van tegenstellingen dus. Maar dat is gemakkelijker ge zegd dan gedaan. Als de geestelijke macht onder de hiërarchische structuur van de kerk op één lijn wordt gesteld met 'gewetens dwang', dan is dat geen uitspraak die tegenstellingen zal verzachten. Dan wondt daar het conflict ten voeten yit zichtbaar. En aan de andere kant gaat het precies zo. "Geen polarisatie", riep profes sor ir. J. Groot Wassijm afgelopen zaterdag uit, toen hij in Utrecht de tweede landelijke bijeenkomst opende van de Stichting Contact Rooms-Katholieken, een soort te genbeweging, die het kerkelijk ge zag, belichaamd in paus en bis schoppen, voluit serieus neemt. "Discussie over fundamentele za ken is ons doel", verzekerde Groot Wassink de 3000 aanhangers. De hoogleraar chemische tech nologie aan de technische hoge school Twente maakte intussen wel duidelijk hoe het Contact te genover progressieve rooms-ka tholieke groeperingen staat. Vpri- 1 ge maand ging zijn groep niet in op de uitnodiging van 'Acht Mei' om in Zwolle de derde manifestatie van deze beweging mee te maken. Groot Wassink legde in Utrecht uit waarom niet. "Omdat die bijeen komst te veel een demonstratie van vernieuwing was". Aartsbisschop Simonis zal van dat antwoord niet bedenkelijk heb ben opgekeken. 'Acht Mei' krijgt wel een paar bevlogen missiebis schoppen op bezoek, maar geen re siderende bisschoppen uit Neder land. De Stichting Contact Rooms- Katholieken daarentegen wél. De kardinaal gaat daar zelfs voor bij een afsluitende eucharistieviering. Scherpe opmerkingen werden op de toögdag van het Contact ge hoord aan het adres van onder an deren professor Schillebeeckx. Letterlijk uit die toespraak: "Ze maken zich in hun rancuneuze ij ver de meeste zorgen over een be krompen kerk en haar nog be- krompener paus, die het wagen de mens aan zijn biologie te houden en daarmee aan de wetmatigheid van zijn Schepper". De gelovigen, tot welk kamp ze ook behoren, mogen zich nog zo heilig voornemen verscherping van tegenstellingen te vermijden, de theologie, de leer, de traditie en de ethiek, kortom het geloof met alles erop en ejaan geeft steeds weer voeding aan die polarisatie. Naarmate geestverwanten zich meer organiseren en hun bijeen komsten uitgroeien tot manifesta ties (met perskamers en wat dies meer zij), zullen tegenstellingen in de meeste gevallen zich verharden. Tenzij men bereid is om vanuit die georganiseerde positie elkaar toch te respecteren en te erkennen en met elkaar te praten. Maar zo ver is het nog niet. Uitnodigingen worden over en weer afgeslagen. De eerste stap naar elkaar toe moet nog gezet. Kerk en Goerees. In april kregeq de hervormde predikanten en kerl keraden van hun synodebestuur een verklaring over de opvattingeri van het echtpaar Goeree (jodenver! volging eigen schuld door de ver-' werping van messias Jezus). In die verklaring staat deze passage: "In de discussie die in onze tijd opnieuw is ontstaan, willen wij nog eens met klem zeggen dat in cate chese en verkondiging de schuld aan het lijden van Jezus niet aan het joodse volk verweten mag wor! den, noch aan het joodse volk vari toen, noch aan de joden in latere tijd". Daarin kón men lezen, dat het joodse volk volstrekt schuldloos is' aan het lijden van Jezus. Maar zo heeft het synodebestuur het niet bedoeld, blijkens een deze week versterkte toelichting. "Als de jo-| den geen schuld zouden hebben! aan Jezus' lijden, zouden ook de Nederlanders van nu geen reden meer hebben om over hun schuld aan dat lijden te spreken. Dat zou verregaande gevolgen hebben voor ons verstaan van het evangelie! over Jezus als "overgeleverd om onze zonden" (Romeinen 4 vers 25). "De klemtoon in de zin moet daarom vallen op 'verwéten wor den'. Een verwijt waarbij wij, van onszelf af, met beschuldigende vinger naar het joodse volk wijzen, past ons niet". Het hervormde synodebestuur, had tientallen brieven kregen naari aanleiding van zijn verklaring. In een aantal werd ook gewezen op dit mogelijke misverstand. 'Te positief. "De hervormde commissie Werelddiakonaat ver oordeelt het Israëlische optreden in de bezette gebieden met een aan afkeer grenzende teleurstelling. Ze gaat op basis van de Tora uit van een te positief beeld van joden en vergeet dat joden mensen van j vlees en bloed zijn". Dat schrijft' het Nederlands Israëlitisch Week blad in een commentaar op'de be leidsnota van het hervormde We relddiakonaat over het Midden- Oosten. De opstellers van de nota hebben zich op glad ijs begeven, zegt het joodse weekblad. Ze hadden moe ten bedenken dat Israëli's gewone mensen zijn en dat Israël noodge- dwongeft een bezettende macht is. "Een bezetter die dezelfde straffen toepast als alle andere bezetters in verleden en heden, met dit verschil dat de Israëli's geen doodstraf uit- Intrede. Morgen krijgt de gere formeerde kerk van Oude en Nieu we Wetering een nieuwe predi kant: drs. G. Zijl. Ds. L. van den Berg van Giessen-Rijswijk zal kan didaat Zijl eerst bevestigen. - Orgel. De hervormde kerke- raad in Rijnsburg heeft ingestemd met de plannen tot restauratie van het orgel in de Grote of Laurentius- kerk. Deze restauratie zal ongeveer f 100.000 kosten. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Alblas, ha, 11.45 studentenkklesia; Ma- rekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. v. Campen, Vlaardingen; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer; Oecumenische geloofs gemeenschap De Regenboog (Meren- wijk) 10 pastoor v. Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. v.d. Velden, 5 ds. Mackaay; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum; Diakones- senhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, mor gen 10.30 ds. v. 't Hof, ha. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10.30 in zijzaal dovendienst. hr. B. Granda- dam, 10 in kerk ds. G. W. Rijksen, Sas- senheim; Oude Vest 10 prof. dr. v.d. Berg; Maranathak. zie herv. gem.; Be vrijdingsk. zie herv. gem.; bejaarden huis Groenhoven 10 hr. J. v. Wallinga; Merenwijk zie herv. gemeente. Wijk Ste venshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. D. Rodenburg. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. Room, 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. M. Siregar-Emck, A.dam. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. De Clercq. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Mid- delstegr. 3) 9 evang. J. Faber, 10.30 evang. S. van Groningen. Evangeliecen- trum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) 10 evang. Zijlstra, wo. 8 evang. M. Molensky, vr. 7.30 ontmoe tingsavond. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 ds. K. v. Twillert. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst. Christelijke Weten schap (Steensch. 6) 10.30. 'De Christen gemeenschap' (beweging tot religieuze vernieuwing) zat. 27 juni 9.45 mensen- wijdingsdienst in oud-kath. kerk Zoe- terw.singel. Kerk van J. Chr. v.d. Heili gen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Roöms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 Oof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). kand. mevr. E. Hagen, Leiden, 7 zang- dienst. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. v. Wijngaarden, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. P. Sierat, O.geest, ha, 6.30 ds. Jonkman, ha; Kruiskerk 9.30 ds. Jonkman; Opstandingskerk 9.30 ds. J. Smit, Ellecom, oecum. dienst, ha, 6.30 ds. Ter Bals; G. Herderkerk 10 gez. jeugddienst, 7 ds. Moll; De Bron 9.15 ds. Moll, 10.15 en 6.30 ds. Taselaar; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals, ha, mmv cantorij; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Óu- wendijk, 6.30 ds. Blenk, A.dam. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Mooy, Gouda, 6.30 ds. De Goede. Waarder; Salv.kerk 9.30 ds. Boer, 6.30 ds. De Ruiter, Huizen. Geref. K. Vryg. (aula school Bospark) 9.30 ds. Houtman, 5 ds. Room. Ned. Ge ref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 br. Z. van Voornveld, 4.30 br. M. Woensdregt. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Mo- lenwerfstr. 1) 10 ds. H. Jut, 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. H. Goudswaard, 6.30 hr. N. van Gemeren. Volle-evang- .gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Ba- testein 16) 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emma- laan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Manders- loostr.,36) 10 prof. dr. E. J. Kuiper. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. J Jongkind, 6 ds. Boer. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. J. W. de Jong. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Terlouw, 6.30 ds. v.d. Hoef, ha; Salv.kerk 9.30 ds. Wieman, 6.30 ds. Terlouw, ha; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman. ha. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Brucks, Zaltbommel. Geref. K. Vrijg. (I chthusk.) 10.15 ds. Grutter, Rijnsburg, 4.30 ds. J. vah Tuil. Geref. Gem. (Sta tionsweg 17) 10 en 6.30 leesdienst. Evang.-Luth. Gem. 10.30 hr. A. Wöhle, A.dam. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, ha, 6.30 ds. v.d. Pol, ha, gez. dienst in geref. kerk; De Stek 9.30 ds. v.d. Pol, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, ha. 6.30 ds. v.d. Pol. ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Rietdijk, 24 juni 7.3Ö ds. Paul. Gereformeerde kerk vrijgemaakt in Rijnsburg. (foto wim Dijkman) ds. Koelewijn, Krimpen a.d. IJssel, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Huis man, 5 ds. G. Snel. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, 7 ds. Verdoom, Wadd.veen. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Bos, Benne- broek. Chir. Geref. Kerk 10 ds. v. Lange- velde, 7 ds. Groen, Haarlem. Rk Kerk: Mart zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 en 6 ds. Aarents, ha; Ontm.kerk 10 ds. v. Roon, Zeist, ha, 6.30 ds. Stam, Ter Aar, ha. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 hr. W. Volker, Amstelveen. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. Vliegkamp Valkenburg 9.30 euch- .viering, 25-j. priesteijub. vlootaalm. pa ter H. Buskermolen. 6 ds. J. Vroe- gindeweij; Ichthusk. 10 ds. Boogaard, 5 ds. W. Vroegindeweij, Voorthuizen; Pnièlk. 9.30 ds. J. Vroegindeweij, 6 ds. Schuurman; Maranathakerk (Rijnsoe- ver) 10 ds. Driebergen, 6 ds. Visser. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Westera-Fran ke. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 en 5 ds. Kersten, ha; Triumfatork. 9.30 en 5 ds. v.d. Horst, ha. Geref. K. Vryg. 9.30 lees dienst. 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 kand. J. Win- kelhoff, 3 ds. M. Biewenga, met gehan dicapten. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slag boom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remi- sestr.) 10 en 5 ds. E. Venema, dond. 25 juni 7.30 ds. M. Golverdingen. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle- evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser, doopdienst. i. ds. Heeneman. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 :egen str. 10 drs. S. Koopmans, L.dorp; Schep- pingsk. 9 en 10.30 ds. Doesburg. Ley- thenrode 10 mevr. ds. E. Visser. Elis.zie- kenhuis 9.30 hoogmis, 11 mevr. Zand- stra, woorddienst. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi. 7 ds. v.d. Kooi-Dijkstra. Camping 'De Drecht' 10.30 ds. v.d. Kooi-Dijkstra. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30,9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. 't Hooft, jeugddienst; Pau- luskerk 10 ds. De Gelder, ha. Geref. Kerk 10 prof. Veenhof, A.dam, 7 zie herv. gemeente. Geref. K. Vryg. 9.30 leesdienst, 4.30 ds. Grutter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 9 ds. Brink, Haarl.meer, 5 leesdienst, br. J. Veltkamp. Chr. Ge ref. Kerk 10 en 7 ds. v. Dijken, ha. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliege meente (Heereweg 52a) 9.45 dienst. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10.30; Poel- polder zat. 7. zo. 10.30; Manakerk zat. 7. zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7. zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Wegerif, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 9.30 lees dienst, 2.15 ds. v.d. Meij. Remonstr. Gem. 10 ds. Friederich. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v. 't Kruis, Hilversum, 6.30 ds. Ouwendijk, Alphen. Geref. Kerk 9.30 ds. Baane, 7 ds. Elderman, Bodegraven, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Ten Voorde, ha. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 hr. Schreuder, 7 hr. A. Fluyt, Gouda. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 5 ds. Gooyer, Putten; Hoofdstr. (Zee) 10 en 7 ds. Ruitenburg, ha; De Rank (Golf baan) 10 ds. Gooijer, ha. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, ha; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. B. Roosjen, 7 ds. v.d. Lee, vesper; Sole Mio 9 ds. v.d. Lee; Stichtingskerk 11 ds. Plomp, O.geest. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 mevr. ds. E. Brussee-v.d. Zee, Voorburg. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey; De Zilk 10 ds. Joh. Sierat. L.dorp. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. M. Blom, oecum. dienst; Gemeente- centrum (Lytw.) 10.30 d§. H. Faber, Maarn, 7- drs. G. Schwencke, thema- dienst. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Zwaan. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 9.30 kand. H. Wiersma, Rijswijk, 7 ds. Breen, A.dam. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 (gezins'dienst) ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 ds. Plomp. Endegeest 10 ds. M. Bezemer, Den Haag. Volle-evangeliegem. (Gem .centrum) 4. Rk Kerk WiU.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. 8.30 en OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 ds. L. v.d. Berg, Rijswyk (NB), 2.30 ds. v.d. Berg en drs. G. Zijl (bevestiging en intrede). Remonstr. Gem. 10 dr. Meij- ering, O.geest. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.15 en 11. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Baart, Emmen. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. Wagter; Be- thelkerk 9.30 ds. Wagter, ha. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Snel, 7 ds. Cziria; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Cziria, 5 ds. J. C. van Egmond, Emlichheim (Duitsland); Mar.kerk 9.30 ds. v. Egmond, 5 ds. Huis man. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. J. Glas. Chr. Geref. K. 9 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 ds. P. v.d. Vlugt. Rk Kerk zo. 10.30. 7, zo. 9 SASSENHEIM: Herv. Gem. 10 ds. Ger mans, ha, 7 ds. Bras, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Bras, ha, zie ook herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 en 7 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10 mevr. M. Driessen, Leiden. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, 6.30 kand. Lagendijk, Leiden. Geref. Kerk 9.30 ds. De Reus, 6.30 ds. v.d. Kooi, Leimuiden. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 en 6.30 dr. Vermeulen, ha. Geref. Kerk 9.30 kand. J. Baars, 6.30 hr. M. de Ridder. Geref. K. Vryg. 9.30 en 4 ds. Heida. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkge meenschap 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11 VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Mackaay, Leiden, ha; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. Blanken, ha. Hulp en Heil (Schaken- bosch) 10 hr. H. Brandsma. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Reho- both', 'A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. G. H. van Kooten, 4.30 ds. P. Buite laar, R.dam. Geref. Kerk 9.30 ds. De Zwart, ha, t vicaris J. de Mey Mecima, Den Haag. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Blokland. Aulagemeenschap Noordhofland 10.30 woorddienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Gods- kerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Kunz, 5 ds. Goossen; Hoeksteen 9.30 ds. Schipaanboord, 5 ds. Kunz, aan gepaste dienst, 6.30 ds. Kunz; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Vermaat, Maas sluis; Imm.kerk 9.30 ds. A. Brok, Zeist, 7 hr. A. Yska, Den Haag. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 en 5 ds. Bongers. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.45 ds. Grutter, Rijnsburg, 2.30 ds. Hidding, Bunscho ten. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 kand. v. Dis, 7 mu ziekdienst; Kievietk. ('Samen op weg') 10 prof. dr. Schulte Nordholt; Messiask. 10 mevr. C. Rog-Pronk, Scheveningen; Dorpscentrum 9.30 ds. Snoei, Scherpen- zeel. Geref. Kerk Zijllaan 10 hr. W. J. Schot, O.geest, 7 mevr. ds. T. Bergsma, Den Haag. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Fockema Andreae. ds. Aalders, ha. Rk Kerk z|_ ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Leeuw, Maarn, ha, 7 ds. v. Driel, AarLveen, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Ver doorn, Wadd.veen, 7 hr. Schreuder. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Ryndijk zat. 7, zo. 9.30 en ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 t 6.30 ds. Eysenga. Geref. Kerk 9.30 6.30 dr. Fernhout, Alphen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2