De kip met de gouden eieren Temiispuzzel past precies 5 0 T Heieen van den Berg superieur Graf in voetspoor van Becker Gewaagd speelschema voor organisator Kallenberg Sukova klopt Chris Evert PAGINA 16 SPORT ZATERDAG 20 JUNI 19871 Westduitse tennisliefhebbers houden vanaf maan dag de adem in. Want niets zou mooier zijn dan dat uitgerekend op Wimbledon zowel de heren- als de dames-enkelspelwinnaar uit de Heimatkomt. Die kans is allerminst denkbeeldig. Tweevoudig kampioen en titelhouder Boris Becker moet immers weer tot de grote favorieten worden gerekend en datzelfde geldt voor zijn vrouwelijke evenknie Stef fi Graf. Haar jacht op Martina Navratilova, die sinds 1981 al geen partij meer heeft verloren op het Lon- dense gras, zal de 101e editie van The Champions hips ongetwijfeld een extra dimensie geven. En dui delijkheid verschaffen over de huidige machtsver houding binnen het vrouwentennis. Twee weken te rug in Parijs bracht Graf de nummer een van de wereld opnieuw een behoorlijke verwonding toe, op Wimbledon hoopt ze Navratilova in „eigen territo rium" het genadeschot te kunnen geven. Maar lukt het nu niet, dan gebeurt het straks wel. De Westduitse, die afgelopen zondag (14 juni) haar achttiende verjaardag vierde, heeft geen haast. Ook al zou ze voorlopig kroonprinses blijven in plaats van koningin te worden, dan nog kan 1987 voor Stephanie Maria Graf al niet meer stuk. Zeven enkelspeltitels (waarmee het totaal nu vijftien be draagt), op Roland Garros het eerste Grand-Slam- succes en op het moment dat dit geschreven wordt als enige speelster dit seizoen nog ongeslagen: wie dat pakweg drie jaar geleden had voorspeld, was voor gek verklaard. Een portret van een 'tenniskuiken' dat de legbat terij overleefde en uitgroeide tot de spreekwoorde lijke kip met de gouden eieren. PARIJS (GPD) - Juni 1985, Parijs: tijdens de open Franse tenniskampioenschappen klinken zorgelijke geluiden door. De aanwezigheid van de sterk presterende twee pubers Steffi Graf en Gabriela Sabatini zwengelt de dis cussie rond het verschijnsel „burn-outs", jonge speel sters die al zijn opgebrand voor ze goed en wel zijn be gonnen, weer in alle hevigheid aan. Er vindt zelfs een speciaal forum plaats op Roland Garros, waar behalve allerlei kopstukken uit het „wereldje" ook ouders hun (vaak emotionele) mening geven over het schrijnende probleem. Otto Temesvarj, de vader van And rea, en Erika Horvath, de moeder van Kathy, bijvoorbeeld betuigen nadrukkelijk hun spijt. „Ik ben blind geweest. Had ik haar eerst de studie maar laten afmaken. Dan was ze niet zo wereldvreemd opge groeid", zegt de lange Hongaar bij na snikkend. Temesvari en Hor vath, beiden inmiddels 21 jaar en na allerlei (geestelijk) blessureleed van top-tienspeelsters verworden tot kleurloze middenmoters, zijn op dat moment slechts twee expo nenten van een gevaarlijke ten dens. De leeftijd waarop meisjes toe treden tot het uitputtende profcir cuit is dan al steeds verder ge daald. Vooral in Amerika worden talloze kinderen bij wijze van spre ken uit de wieg de trainingsbaan opgestuurd, om daarna in de grote geldwereld zo snel mogelijk op dollaijacht te gaan. De psychische en fysieke druk, die dat zwervers bestaan met zich meebrengt, eist tal van slachtoffers. De bekendste vroeg oude tennisbaby's: Tracy Austin en Andrea Jaeger. Sportinvalide Eerstgenoemde wint als veer tienjarige haar eerste toernooi (de jongste speelster ooit), vestigt in '80 een record door meer dan een miljoen dollar bijeen te slaan, maar is wegens een chronische rugbles sure inmiddels sportinvalide. Aus tin (24 pas) heeft dus wel een hele hoge tol moeten betalen voor haar driejarig verblijf in de top-drie. Datzelfde geldt in feite voor landgenote Andrea Jaeger (22), die meermalen probeerde haar come back te maken na vier jaar terug nog de op twee na beste tennisster ter wereld te zijn geweest. Tever- geefse pogingen, want schouder-, nek- en voetkwetsuren hebben de Amerikaanse, die ook mentaal een flinke opdoffer kreeg, definitief in de vergetelheid gedrukt. Hoewel de Internationale Tennis Federatie sinds de discussie in Pa rijs een serie maatregelen heeft ge nomen om de grootste excessen rond de kinderarbeid op de baan te bestrijden, zijn de huidige „won derkinderen" Steffi Graf en Ga briela Sabatini buiten schot geble ven. Het zou echter te simpel en te gemakzuchtig zijn hen nu een even sombere toekomst te voorspellen. „Austin en Jaeger speelden een heel ander soort tennis dan ik", wijst Graf niet geheel onterecht de burn-out-dreiging van de hand. „Zij hielden de bal heel lang in het spel met eindeloze topspin-sla- gen. Dat werkt slijtage van de ge wrichten in de hand. Mijn wedstrij den duren gewoonlijk maar vijftig tot negentig minuten". De New York Times maakte daar vorig jaar nog een aardige toespeling op. Tij dens de open Amerikaanse titel strijd, waar Graf ondanks drie matchpoints in de halve finales verloor van-Navratilova, beschreef de krant het machtsvertoon van de Westduitse tiener als volgt: „De meest gestelde vraag is niet meer: wie heeft gewonnen, maar: hoe lang duurde het? Het antwoord luidt steeds hetzelfde: kort". Steffi Graf: van tenniskuiken tot kip met de gouden eieren. Steffi kent nu eenmaal geen mede lijden. Hard voor anderen, hard voor zichzelf. „De discipline en de professionele instelling van mijn dochter nemen zelfs voor mij vaak angstwekkende vormen aan", heeft stuwende kracht en vader Peter Graf ooit gezegd. Het is vol gens hem ook een groot misver stand dat hij zijn kind tot die da dendrang zou hebben aangezet. „Vaak is het eerder een kwestie van afremmen dan stimuleren", al dus de gewezen verzekerings agent, die op een gegeven moment een tennisschool begon. Desondanks heeft pa Graf als op passer, woordvoerder, manager, trainer en kameraad een onmis kenbaar groot stempel op de (ten- nis)ontwikkeling van Steffi ge drukt. „Hij is de belangrijkste per soon in mijn leven", beaamt zijn dochter, die eigenlijk in alles de te genpool vormt van haar bescherm heer. Peter Graf is temperament vol, impulsief, autoritair en eigen lijk constant in oorlog met de ge meen samenzwerende rest van de tenniswereld. Waar hij meermalen overspannen de tribune verliet om op de bres te springen voor zijn be nadeelde oogappel, daar stond Steffi Graf zich met een pruillip in nerlijk te verbijten. Dat beeld van het bescheiden, haast verlegen meisje bestaat nog steeds, al wordt ze wat vlotter in de omgang. Maar toch, vond Graf, van wie in Paraquay en Zuid-Korea in middels zelfs postzegels te koop zijn, de belangstelling voor haar persoon „eerst wel leuk, nu heb ik liever mijn rust. Ik hou er niet van wanneer vreemde mensen me aan spreken". Arrogantie en ander soortige vedette-neigingen zijn haar niettemin volkomen vreemd; het eerste verschil eigenlijk met de veel explosievere Boris Becker, die nauwelijks nog de ontwapenende, sympathieke jongeman van weleer Landverrader Beckers carrière krijgt, mede door manager Ion Tiriac, een steeds killer, zakelijker aureool. Het succes en de vele dollars heb ben hem veranderd, zo lijkt het, en het Duitse volk mort. De vlucht van „Boom Boom" naar Monaco, de breuk met trainer/vaderfiguur Gunther Bosch, cruciale nederla gen en wangedrag op de baan heb ben zijn image en populariteit in middels behoorlijk aangetast. Van superkampioen tot landverrader: BB zal in elk geval verheugd zijn over het feit dat „buurmeisje" Stef fi Graf, wier ouderlijke woning in Bruhl (bij Heidelberg) slechts 15 kilometer verwijderd ligt van huize Becker in Leimen, de aandacht op hem weer wat heeft afgeleid. Zoals vader Graf destijds blij was met de enorme, zeg maar be nauwende belangstelling voor de tweevoudig Wimbledon-winnaar. „Dat gaf ons de gelegenheid in alle rust aan Steffi's loopbaan te werken". Want dat is waarschijn lijk de grootste tegenstelling tus sen beide tennissterren: waar de doorbraak van Becker kwam als een donderslag bij heldere hemel, daar heeft Graf zich bijna planma tig, maar zonder roofbouw te ple gen in de top geslagen. Barbie-pop Van de jongste speelster (13) op de computerlijst (in '82), tot de jongste winnares van de olympi sche gouden medaille twee jaar la ter, tot het jongste lid van de top drie, tot de jongste titelhoudster op Roland Garros twee weken terug. Als driejarige bewerkte kleine Steffi de huiskamerwand al met tennisballen, waarna ze met vier haar eerste racket in de knuistjes kreeg. Twintig keer over een geim- proviseerd net slaan betekende een lollie als beloning. Later werd dat een barbie-pop bij vijftig goed gelukte meppen. Die vielen op het laatst niet meer aan te slepen. Nu gaat het om harde dollars. Al leen afgelopen jaar al verdiende ze er meer dan 600.000. Van de der tien toernooien won Graf er acht en verloor ze drie finales. „Gefun- denes fressen" natuurlijk voor de Westduitse pers, die na Becker weer een topper van eigen bodem in de kolommen kan opvoeren. „Zo beroemd als Boris wil en zal ik ook wel niet worden. Ik ben ervan overtuigd dat hq eerder nummer een is dan ik", roept Steffi wat voorbarig. Inmiddels zit Graf even eens op het vinkentouw, maar ligt ze door haar nuchterheid aanmer kelijk „lekkerder" bij het grote pu bliek. Temeer daar emigratie na&r het buitenland volgens Peter Graf „gar nicht im Frage kommt". „Ze is Duitse en dat wil ze ook blijven. Ik betaal liever wat meer belasting als dat het beeld van haar positief beinvloedt. Er is mij veel aan gele gen dat Steffi goed overkomt bij de mensen. Ze moet een persoonlijk heid zijn, met wie het publiek zich kan identificeren". Vandaar ook het „exclusieve" contract met het boulevardblad Bild, waarin Graf haar clichématige ervaringen „be schrijft". Porsche If you can't beat them, join them: een. handige zet van pa. Ion Tiriac deed hetzelfde voor Becker, maar die poging tot image-verbetering komt waarschijnlijk al te laat. Wat natuurlijk niet betekent dat Steffi Graf, die het liefst thuis zit achter een eigengemaakt gerecht van „mutti", alleen supporters heeft in de Bondsrepubliek. Een paar maanden terug kreeg ze per post een pot confiture toegestuurd, die ,een dodelijke dosis bloeddrukver- h.ogend medicijn bevatte. In feite net zo beangstigend als het gedrag van die doorgedraaide fan in Amerika, Jinj Levee. Een steenrijke Graf-adept, die met zijn] geld kennelijk geen raad weet zijn verbouwereerde favoriet co stant overstelpt met peperdure c deaus. De gulste gave: een heuse Porsche 928, die zondag even uit de garage in Bruhl werd gehaald. Graf vierde haar achttiende ver-j jaardag, nu alleen het rijbewijs nog. De toegenomen gekte brengt Steffi niet uit haar evenwicht, c stateert ook Peter Graf vol verba-1 zing. „Ze blijft ontspannen. Haar geheim is dat ze bijna geen ze wen kent of ze in ieder geval onge- j looflijk goed kan beheersen", als begin maart in het Amerikaan se Key Biscane, waar de 173 centi meter lange en 52 kilo zware West- duitse eerst Martina Navratilova e vervolgens Chris Evert binnen een| uur van de baan veegde. „Overwinningen, die in feite be-1 langrijker zijn dan de meeste toer nooizeges. Nu kan men ten minste nooit zeggen: Steffi staat aan top, omdat die twee ermee zijn ge-I stopt", aldus Peter Graf. En doch terlief zelf: „Ik was altijd een beetje bang om tegen Martina of Chris te moeten spelen. Nu is het mijn} beurt om hen angst aan te jagen". Gat Vraag blijft wie het gat achter de nieuwe tennismeesteres straks I weet op te vullen. De Duitsers voorzien alweer een eentonig tijd perk a la Navratilova-Evert. Ookj Becker-manager Tiriac deed wat dat betreft een duit in het zakje: „Als zich niet snel nog een talent van haar kaliber aandient, kan Steffi de overwinningscheque al voor haar eerste wedstrijd gaan i nen". De huidige concurrentes lij-1 ken inderdaad te wispelturig j (Mandlikova), te blessuregevoelig (Shriver), mentaal te zwak (Sabati ni) of gewoon te talentloos om een serieuze bedreiging voor Graf te gaan vormen. Maar wacht even, de „liebling j der Nation" is er natuurlijk nog j niet. Ze moet meer allround v den, harder durven serveren, het net vaker opzoeken en een agres sievere backhand slaan, weten ook haar begeleiders. Steffi Graf is i nog te veel een kopie van Chris j Evert: een verwoestende fore-hand - over de Amerikaanse werd ooitl geschreven dat ze er eigenlijk een wapenvergunning voor zou moe ten hebben -, maar weinig inven tief tennis. Vandaar dat haar vader in december een offensief denken de mannelijke trainer („wat moet i ze van een vrouw nog leren?") con- tracteerde: Pavel Slozil. Met behulp van de Tsjechische ex-prof hoopt Graf juist op Wim- j bledon, waar ze in '84 en '85 de laat ste zestien haalde en vorig jaar we gens ziekte verstek moest laten gaan, de ideale mengeling te vin den. „Ik wil kunnen verdedigen als Evert en kunnen aanvallen als Na-1 vratilova. Dat is mijn droom". Komt die droom uit, dan gaat het vrouwentennis echt weer een saaie tijd tegemoet. LEIDEN - Lodewijk Kallenberg slaapt er geen nacht minder om. De hoófdorganisator van de van daag begonnen districtskampioen schappen tennis heeft zijn werk ge daan. Als het verbond met de weer goden goed uitpakt zijn volgende week zondag in 26 onderdelen 550 partijen tot een goed einde ge bracht. Voor Kallenberg is het inmiddels een routineklus, want in verschil lende hoedanigheden maakt de Leiderdorper nu al voor vijftiende maal deel uit van de organisatie, die voor de 22ste keer in handen is van Unicum. Op de banen aan de Haarlemmerweg komen alle regio nale B-, C- en D-spelers en vetera nen in actie. Plaatsingslijst Plaatsingdistrictskampioen schappen: Vrouwen enkel BI: 1. Heieen van den Berg, 2. Madelijn Damen, 3. Tine Langeveld, 4. Monique Lan- gelaan. Vrouwen enkel B2: 1. Bionda Zonderop, 2. Marquerite Patiwael. Vrouwen enkel Cl: 1. Colionda Voskuil, 2. Fleur Meyer Vrouwen enkel D: 1. Nathalie van der Voort, 2. Henrike Engel. Vrouwen veteranen: 1. Maureen Meyer, 2. Joan Zonnevylle. Man nen enkel BI: 1. Stefan Faas, 2. Mi chael van der Berg, 3. Freek van der Capellen, 4. Martijn Krans, 5. Jan-Willem Lugthart, 6. Marcel Vink, 7. Hans Tonjann, 8. Renee van der Valk. Mannen enkel B2: 1. Erik Snel lenberg, 2. Thomas Koemans, 3. Marco Visser, 4. Richard Oskam. Mannen enkel Cl: 1. Kees-Jan Schuilenburg, 2. Erik Bakker Mannen enkel C2: 1. Martijn Rooyen, 2. Bob van Overloop. Mannen enkel D: 1. Patrick Kie- boom. Mannen veteranen 1: 1. Lo dewijk Kallenberg, 2. Ad van de Berg. Mannen veteranen 2: 1. Har Meyer, 2. Ronald Blommendaal. „Het is voor mij de gewoonste zaak van de wereld dat ik de laatste week van juni vakantie neem. Niet om mijn biezen te pakken, maar om alles met betrekking tot de dis trictskampioenschappen te kun nen regelen. Op zich doe ik dit graag, want het is iets geheel an ders dan mijn dagelijks werk als wiskundige. Alleen mijn belang stelling voor puzzelen, het passend maken van schijnbaar onoplosbare problemen, is zowel in mijn werk als bij deze hobby terug te vinden." Computergestuurd Voor wat zijn hobby betreft doelt Kallenberg daarbij niet alleen op het opstellen van de plaatsinglij st, maar ook op het plannen van alle partijen. „Ik overspeel mijn hand altijd een beetje. Eigenlijk is er slechts plaats voor 450 partijen, maar ik ruim plaats in voor hon derd partijen meer", biecht Kallen berg met pretoogjes op. „Dat lukt mij op grond van jarenlange erva ring en omdat ik het steeds een uit daging vind om het onmogelijke mogelijk te maken. Bovendien gaat alles computergestuurd". Voor de deelnemers pakt Kallen- bergs werkwijze goed uit. Dit jaar heeft de organisatie zelfs geen en kele rechtmatige inschrijving hoe ven weigeren. „Aanbod en vraag zijn eindelijk in evenwicht. Enkele jaren geleden wilde iedereen wel aan de districtskampioenschappen deelnemen. Nu doen alleen de spe lers die hier wat te zoeken hebben dat. Nee, niemand komt speciaal op de prijzen af, want die zijn niet aantrekkelijker dan bij een gemid deld B-toernooi in de omgeving. Het gaat deze week om andere za ken: om de eer en om plaatsing voor andere toernooien", aldus Kallenberg. Beide punten verdienen nadere toelichting. Omdat er tegelijkertijd geen andere toernooien in het Leidse district (mogen) worden georganiseerd, komen de sterkste districtsspelers, behalve de A spe lers, die niet in districtsverband uitkomen, onvermijdelijk tegen el kaar te staan. In de B- en vetera- nencategorie is plaatsing voor het nationaal kampioenschap van die groep voor de finalisten wegge legd. Wie een beetje eergevoel en zelfvertrouwen bezit, zal zich dan ook zo snel mogelijk bij de wed strijdorganisatie aanmelden. Weggeslagen Kallenberg vervolgt: „Toch zijn het vooral de allerjongsten die zich massaal opgeven. De meeste geta lenteerde junioren spelen, hoe jong ze ook zijn, bij de senioren mee. Dat heeft soms tot gevolg dat die ouderen de confrontatie met de jeugd uit de weg gaan, omdat die niet naar de baan komen om door schoolkinderen te worden wegge slagen. Vandaar ook de vele 30+, 25+ en zelfs 18+ toernooien, die overal worden georganiseerd. Daar wordt ook fanatiek getennist, maar overheerst na afloop de gezellig heid" Ook bij Unicum geeft de jeugd de toon aan. Getalenteerde junio ren als Jan Siemerink, Jacco El- tingh en Margot van Overloop spe len bijna alweer te goed voor Leid se begrippen. „Gelukkig is Uni cum naar de hoofdklasse gepromo veerd", beseft Kallenberg, „anders waren we die twee zeker kwijt ge raakt. Zulke talenten kun je niet al leen met clubliefde paaien. Voor hen scheppen we extra faciliteiten. maar we vergeten ook de. anderen niet. Ons park verkeert in goede staat, we begeleiden onze spelers intensief, onderhouden naüwe banden met de sponsors van de hoogste competitieteams en probe ren zoveel mogelijk aan de wensen van alle 800 leden van de vereni ging tegemoet te komen". Dat lukt natuurlijk niet altijd. Als Kallenberg, voor deze klus bij gestaan door vijf medeorganisato ren, de eerste regendruppels ziet neervallen worden alle aanwezige tennissers meteen gesommeerd de baan te verlaten. Het naderende toernooi mag immers niet onnodig in gévaar worden gebracht. Als Kallenberg nu ook nog het weer mocht bepalen, dan zou hijzelf al vast met vakantie kunnen gaan. „Mijn voorkeur gaat uit naar rede lijk weer, in ieder geval geen stra lend zomerweer. Dan gaat iedereen naar het strand. Ik hoop natuurlijk op vele belangstellenden langs de banen. Dit toernooi is een mooie traditie geworden en dat moeten we zo houden." TIM BROUWER DE KONING Lodewijk Kallenberg (links) en Gerard 1 districtskampioenschappen tennis. ALPHEN AAN DEN RIJN/LIS- SE - Op het tennistoernooi in Lisse heeft de grootste selectie reeds plaats gevonden. In B zijn er zowel in het mannen- als in het vrouwe nenkel nog vier kanshebbers over voor de hoofdprijs. Bij de vrouwen loopt alles volgens schema. Nog geen enkele verrassing heeft zich in die catagorie voorgedaan en ook gisteren bleven opmerkelijke re sultaten uit. Heieen van den Berg kwam zeer soepel door de voorrondes. C- speelster Maija Kuipers kon de speelster van Dekker geen stro breed in de weg leggen. Van den Berg bewees 'met de 6-0, 6-0 over winning nogmaals haar superiori teit. Carola Geerlings had meer moeite om Lisette Koenders van zich af te schudden. Met 6-4 en 7-5 schaarde Geerlings zich onder de overige halve finalisten. Lijstaanvoerder in het manne- nenkel B, Marcel Vink, toonde te gen Mathijs Glastra zyn kracht. Al leen in de tweede set hoefde Vink één game af te staan aan Glastra. Onno Wempe werd in/zijn opmars gestopt. Freek Tanis maakte een einde aan de goede prestaties van de C-speler en belette hem met 6-1, 6-4 een verdere doorgang. Marco van Trigt en Kees Heemskerk be reikten eveneens de halve finale ten koste van respectievelijk Wal do Jansen en Leon Damen. Zowel Mathijs Glastra als Onno Wempe verging het in C beter. Bei de spelers namen wraak op hun eerder geleden nederlaag. Glastra versloeg Van de Hoorn met 6-0 en 6-2. Wempe was nog resoluter en gunde Derksen geen game. De als tweede geplaatste Marja Kuipers bereikte in het vrouwenenkel C de halve finale door Nicole Bader met 6-3 en 6-1 te verslaan. Alphen Bij Tean is het kaf ondertussen ook van hét koren gescheiden. In het mannenenkel B kwamen de nummers één en twee van de lijst een ronde verder. Michael van den Berg lijkt aan een zeer sterk sei zoen bezig. Vorig jaar sleepte de Unicummer in Alphen ook de hoofdprijs in de wacht en dit jaar lijkt hij met minder geen genoegen te nemen. Robert van Splunter werd aan het triomfenlijstje van Van den Berg toegevoegd: 6-2, 6-1. Teamgenoot Martijn Krans deed het iets rustiger. De als tweede ge plaatste Krans won van Mare Na- gelkerken met 6-4, 6-3. Thomas Koemans versloeg Charles Assel- bergs in drie sets. In de eerste set gaf de routine van Asselbergs de doorslag, maar in de tweede en derde set vocht Koemans zich sterk terug 4-6, 6-3, 6-4). In het vrouwenenkel zijn de vier halve finalisten bekend en, evenals in Lisse, zitten daar weinig verras sende namen bij. Tine Langeveld bereikte op de meest overtuigende manier die halve eindstrijd. Tegen Marie-Louise Goedhart bewees Langeveld nog altijd op scherp te staan: 6-0, 6-0. Irma van den Ou denrijn hoefde de baan niet eens te betreden, want een walk-over gaf haar een plaats in de volgende ron de. Het wedstrijdverloop in de partij van Bionda Zonderop en Wil den Hollander was bijzonder onregel matig. In de eerste set speelde Den Hollander zeer sterk en gaf Zonde rop geen kans. Vervolgens kreeg de speelster van De Munnik een opleving én die duurde tot het ein de van de wedstrijd. Voordat Den Hollander wist wat er gebeurde, had Zonderop met tweemaal 6-0 de winst op zak. Margot van den Ou denrijn deed het op het eigen park goed. In drie sets versloeg Van den Oudenrijn Marquerite Patiwael 5- 7, 6-3, 6-4). Mark Fleischeuer boekte in het mannenenkel C een moeizame overwinning op Moerman. De eer ste set moest de Voorschotenaar met 6-4 aan Moerman laten, maar daarna besliste Fleischeuer de tweede en derde set met dezelfde cijfers in zijn voordeel. JETSKE GOUDSMIT Champions Trophy: - opaiijc i-v (i-u/. iu. r,riK rarie- vliet 1-0. Scheidsrechters: Roger Webb (GBr) en Kwizer Bajwa (Pak), toeschou- Uitslagen negende ronde: Timman - Ree 1- 0, Van der Wiel - Sosonko 1/2-1/2, Van der Sterren - Vanheste 1-0, Kuijf - Boersma 1/2- 1/2, Cardon - Pieterse 1/2-1/2, Riemersma - Ligterink 1/2-1/2. Stand: 1. Timman 7 pun ten 1 afg., 2. Van der Sterren 6,3. Van der j Wiel 5 1/2,4. Sosonko 5 1 afg., 5. Riemers ma 4 1/2+1 afg., 6. Kuijf. Ree 4 1/2,8. Ligte rink 3 1/2+1 afg., 9. Vanheste, Boersma 3 1/2,11. Cardon'2 1/2,12. Pieterse 2. Mid-lotto juni (24 A); 10 -14 -17 - 20 - 26 - 35. Reservegetal li. Cijferspel: 18 70 39. De extra-prijzen vallen op de formulieren met de nummers eindi gend op 2227 Door bijna 470.000 deelnemers werd f. 1.753.526.- ingelegd, voor de prijzen is bnna 833.000 gulden beschikbaar. Derde etappe Ronde van Zwitserland: 1. JoHan van der Velde (Ned) 139 km in 3.48.59, 2. Teun van Vliet (Ned) zelfde tijd, 3. Adriano Baffi (Ita) op 7 seconden, 4. Mare Sergeant (Bel), 5. Dag-Erik Pedersen (Noo). 6. Christophe Lavainne (Fra), 7. Jean-Claude Leclercq (Fra), 8. Stefano Co- lage (Ita), 9. Steven Rooks (Ned), 10. Acacio da Silva (Por) z.t. seconde, 3. Steven Rooks (Ned) 0.17, 4. Andreas Kappes (WD1) 0.23,5. Heinz Imbo- den (Zwi) 0.26, 6. Alan Peiper (Aus) 0.35, 7. Marco Vitali (Ita) 0.41, 8. Andrew Hamp- sten (VSt) 0.53, 9. Eric Maechler (Zwi) 0.56, 10. Daniel Gisiger (Zwi) 1.40. Midi-Libre, eerste etappe van Agde naar Pont-Saint-Esprit: 1. Frederic Gamier (Fra) 180 kilometer in 4 uur, 27 minuten en 16 seconden, met bonificatie 4.27.06; 2. Mar tial Gayant (Fra) (met bonificaüe 4.27.10); 3. Luc Roosen (Bel) (met bonificatie 4.27.14); 4. Gilles Sanders (Fra); 5. Claude Criquie- lion (Bel); 6. Sören Lilholt (Den); 7. Adrian Timmis (GBr); 8. Camillo Passera (Ita); 9. Eric Boyer (Fra); 10. Eric Caritoux (Fra); 11. Edwig van Hooydonck (Bel); 12. Sean Kel ly (Ier); 20. Ad Wijnands (Ned) allen zelfde EASTBOURNE (Rtr) - Chris Evert is in de halve finales van het vrou wen toernooi te Eastbourne in drie sets uitgeschakeld door Helena Su kova. De andere halve finale, tus sen Martina Navratilova en Pam Shirver werd in de eerste set ge staakt wegens de duisternis. De uitslagen van Eastbourne zijn: Enkelspel, halve finales: Helena Sukova (Tsj) - Chris Evert (VSt) 4- 6, 6-4, 8-6; Martina Navratilova (VSt) - Pam Shriver (VSt) 4-3 (ge staakt).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16