Oud-Poelgeest tot 2038 van vormingscentrum Voorschoten wacht tweede sporthal •BenW Oegstgeest willen kasteel en landgoed in erfpacht geven Bollenboer tast mis Dieren en hun voer in Duitse bunker BenW willen nieuwbouw naast de huidige hal fa T ZATERDAG 20 JUNI 1987 REGIO LEIDEN PAGINA 11 OEGSTGEEST - Kasteel en landgoed Oud-Poelgeest wor den voor een halve eeuw in erfpacht overgedragen aan het gelijknamige vormingscentrum. Het vormingscentrum is momenteel huurder. Om de restauratie van het kasteel te financieren zal de gemeente - de huidige eigenaar van Oud-Poelgeest - de stichting vormingscentrum Oud-Poel geest een lening van 1,3 miljoen gulden verstrekken. Die lening moet in vijftig jaar worden afgelost. Over een halve eeuw zal de stichting het kasteel, het landgoed en het Koetshuis "om niet" weer aan de gemeente over dragen. Kandidaat-koper De Boer, een Sassenheimse bollenkweker met een grote liefde voor monu menten, kan het kasteel vermoede lijk vergeten. Hij had een bod ge daan van zes ton. De Boer bewoont zelf al Huis ter Leede in zijn woon plaats. Dat zijn de verrassende uitkom sten van het overleg dat B en W de laatste dagen hebben gevoerd. Met elkaar, met De Boer en met de di rectie van het vormingscentrum. Maandag al komen de raadscom missies bijeen om het voorstel van B en W te bespreken. In de raad van donderdag moet de uiteindelij ke beslissing vallen. Aan een dis cussie die ruim zeven jaar heeft ge duurd gaat nu dan toch een einde komen. Wethouder Kohlbeck (PvdA, monumenten, openbare werken) en wethouder van Veen (CDA, financiën) rekenen op een raadsmeerderheid voor het voor stel. De directie van Oud-Poelgeest zou in grote lijnen al akkoord zijn. Al vindt directeur De Vreede dat in de concept-overeenkomst "het vormingscentrum het vel over de oren wordt getrokken": "Maar we zullen nu wel moeten, de tijd dringt. We hebben planningen ge maakt die geen verder uitstel ver dragen". Het vormingscentrum zal een erfpacht van 25.000 gulden per jaar aan de gemeente betalen. De tuin manswoning en het jagershuisje zijn buiten de oveeenkomst gela ten en blijven in gemeentelijk ei gendom. De voor de restauratie be nodigde twee miljoen gulden wor den bekostigd met voornoemde le ning van 1,3 miljoen gulden. De resterende gelden moeten komen uit de terugploegsubsidies van het rijk. Ook hebben B en W, zo vertelt wethouder Kohlbeck, een con structie bedacht waarbij het vor mingscentrum de btw kan terug vorderen. Dat levert ook nog eens vier ton op. Het landgoed zal vrij toeganke-i lijk blijven en nevengebruik van het kasteel met cultureel getinte activiteiten wordt toegestaan. Voor het onderhoud van het park moet het vormingscentrum zelf zorgen al is er volgens wethouder Kohl beck te praten over inschakeling daarbij van menskracht van de ge meente. Hoewel B en W "unaniem" een voorkeur hebben voor de erfpach toptie, bieden zij de gemeenteraad toch nog twee andere opties. Één: verkoop aan De Boer, twee: zelf ei genaar blijven en de restaurantie bekostigen met de opbrengst van de verkoop van de gronden van de nabijgelegen gemeentewerven. De vierde mogelijkheid waarbij de ge meente zelf opdraaide voor de res tauratie is al lang van de baan. Een raadsmeerderheid wilde vooral geen gemeentelijke gelden in Oud- Poelgeest stoppen. Dat had dan acht ton moeten zijn. Wethouder Kohlbeck: "Het moet wat B en W betreft erfpacht wor den. Verkoop aan De Boer, dat had het vormingscentrum minder op prijs gesteld. Belangrijk voor de gemeente is verder dat hoewel wij het feitelijk gebruik en het eigen dom van Oud-Poelgeest overdra- WASSENAAR - Veertig jaar na dat Duitse bezetters vanuit de bunker langs de Wassenaarse Landscheidingsweg hun vernie tigende werk verrichtten, heeft de Stichting Dierenambulance een uiterst vreedzame bestem ming gevonden voor het rc- buuste pand. Enkele ruimten zijn als op slagplaats ingericht voor hooi, voer en gereedschappen, terwijl de afgelopen winter twaalf gei ten onderdak vonden in de bun ker. Voor hun 'internering' ston den zij in een Rijswijks weitje, zonder water en zonder be schutting tegen de vorst. Het verblijf in de bunker achter 'Bijhorst' werkte louterend. De kans is dan ook groot dat het pand aan de Landscheidings weg ook komende winter uit komst kan gaan bieden voor hoefdieren, die slecht tegen de kou kunnen. In andere jaargetijden wórdt de temperatuur in de bunker al snel te laag bevonden voor het onderbrengen van dieren. Ver warming zou echter te duur uit vallen in het pand met zijn zes meter dikke muren, waar de temperatuur zomer en winter rond de zes graden ligt. Ook de aanleg van een water leiding loopt te zeer in de papie ren. De stichting heeft alleen wat deuren aangebracht in de 200 vierkante meter tellende bunker. Ook wekt ze zelf licht op voor de munitiekamer, de verschillende geschutskamers en het manschappenlokaal met muurgaten. Is het geen gekke gedachte om gebruik te maken van ruimten die voor zo'n totaal ander doel zijn gebouwd? "Je staat er niet zo bij stil", zegt directeur E. Louwrier van de Stichting Die renambulance. Sommige mede werkers kennen de oorlog al leen van horen zeggen of kenden bunkers van jongsaf aan als speelplaatsen. "In de buurt van Den Haag sterft het gewoon van die dingen", zegt de directeur. En eigenlijk kan de stichting niet om de bunker heen: hij staat midden op het terrein en biedt net die vierkante meters zij behoefte heeft. Schapen scheren Traditiegetrouw wordt ook dit jaar weer op het terrein van psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest in Oegstgeest het schapenscheerders- feest gehouden. Dat feest vindt aanstaande zaterdag, 20 juni, plaats vanaf half twee. Zo'n dertig schapen zullen van hun wintervacht worden ontdaan. Rondom het scheren zijn attracties zoals een moonwalk, snoep- en drankkraam en een viskar. Ook zullen de Dierenbescherming Lei den en omstreken, de Dierenambu lance uit Oegstgeest en de imkers van Oegstgeest op het feest aanwe zig zijn. Verder zijn er demonstra ties wolspinnen, volkschilderen en stoelmatten. Bij slecht weer wordt het feest binnen gehouden. Superloterij De achtste en laatste trekking van de superloteriij die SV Voor schoten organiseert vindt op 30 ju ni plaats. De opbrengst van de lote rij is bestemd voor de nieuwbouw van kleedkamers en een jeugdon- derkomen. De trekking van de hoofdprijs, een reis ter waarde van 7500 gulden, zal door notaris Boom worden verricht. Op die 30ste is te vens de laatste bingo-avond, waar voor extra prijzen beschikbaar zijn. Met de bouw van kleedkamers en jeugdhonk is begin mei een aan vang gemaakt. Het geheel zal om streeks half augustus voltooid zijn. Open dag Bij de Leiderdorpse volkstuin vereniging Bloemhof kan iedereen vandaag terecht. De volkstuinders houden open dag tot half vijf he denmiddag. Het complex is geves tigd in de Bloemerd. Ut Sloepie Natural Mystic is vanavond te gast in het Warmondse Sloepie. Het btreft hier een zesmans-reggae- band die zal trachten een ziedend dansfestival te ontketenen. De eer ste tonen zullen rond 22.00 uur te beluisteren zijn in gebouw 't Meer- punt, in de Sloepiezaal. De toegang bedraagt drie gulden. Burgerlijke Stand VOORSCHOTEN - Geboren: 22 mei 87 Johannes D., z.v. M.Ch. Schouten-Dek ker; 22 mei 87 Marijn W„ C.W. Zwaal- Verstoep; 15 mei 87 Mark P., z.v. P.G. Arnou-Huberts. Ondertrouwd: 26 mei 87 G. Bal met A.R. Hoek; 26 mei 87 R. van Klaveren met gen, het kasteel en het landgoed geenszins verdwijnt uit het oog van de Oegstgeester gemeenschap. Kan het vormingscentrum het alle maal niet bolwerken, dan is het weer aan de gemeente om Oud- Poelgeest te bestemmen". Tunnel Volgens Kohlbeck is de erfpacht "de enig haalbare keus". De wet houder is blij dat aan de slopende discussies een einde lijkt te zijn ge komen. "Er zijn een paar momen ten geweest dat ik geen licht meer zag aan het einde van de tunnel", geeft hij toe. "Dat kwam omdat we herhaaldelijk op verschillende be nen zijn gesprongen en ik nooit ze ker kon zijn van de opstelling van bepaalde raadsfracties. De fracties zelf konden ook nergens zeker van zijn, telkens dienden er zich nieu we mogelijkheden aan". door Wim Koevoet "In maart zat de zaak nog pot dicht". Kohlbeck toont een brief die hij eind deze week heeft gekre gen van CDA-minister Brinkman. Die heeft voor de zoveelste keer te melden dat hij geen cent subsidie zal geven voor de restauratie. De brief vormt een antwoord op een persoonlijke brief van Kohlbeck aan de minister. Kohlbeck had ver zocht om een onderhoud. "Als die Brinkman een gebaar had gemaakt, hadden we er veel eerder uit kunnen komen. Ik ver wijt de minister een gebrek aan verantwoordelijkheid. Hij ligt klaarblijkelijk niet wakker van de zorg voor de monumenten. Ik zeg dat niet uit partijpolitieke overwe gingen want als PvdA-wethouder kom ik er ook gewoon voor uit dat ik vind dat WD-minister Nijpels er wél in slaagt om enthousiasme te kweken voor de milieuproble matiek. Ik slaag er bij de zich ma nager noemende Brinkman niet eens in, een gesprek los te krijgen. Met kasteel Oud Poelgeest en het vormingscentrum waren een mo- numentenbelang én een sociaal- cultureel belang gediend. Als ik de ambtenaren van wvc daarop wijs, wordt er alleen maar gelachen. Brinkman die als manager te boek staat, is niet eens in staat om die twee poten van zijn ministerie op één lijn te krijgen", aldus een ver bolgen wethouder. Kohlbeck vindt het persoonlijk Kasteel Oud-Poel geest dit jaar, toen de toren tjes nog in de stei gers stonden en mi nister Brinkman had laten weten dat hij geen cent subsidie voor de restauratie zou ver strekken. B en W van Oegstgeest wil len het kasteel plus landgoed nu voor 50 jaar in erfpacht geven aan het vor mingscentrum. (Ar chieffoto) den we een grote greep op het ge- publiek is verzekerd heel", houdt hij het zonnig. "Het van Oud-Poelgeest". gebruik De wethouder erkent dat de le ning van 1,3 miljoen gulden aan het vormingscentrum "er een met risico's is". Het vormingscentrum is volgens hem echter in staat "de bakens te verzetten met onder an dere congresachtige activiteiten". En: "De orderportefeuille is goed gevuld". Kohlbeck merkt nog op dat als het toch mis zou gaan de schade beperkt blijft. "We zijn dan die 1,3 miljoen van die lening kwijl maar we hebben dan wel een ge restaureerd kasteel, een perfecl Koetshuis en een schitterend land goed terug". Ook P. de Vreede, directeur van het vormingscentrum, is blij met de concept-overeenkomst, zij het in mindere mate. "Aan verkoop aan een particulier hadden wij geen boodschap", zegt hij. De Vreede hoopt dat in de onderhan delingen met de gemeenteraad "meer coulantie wordt betoond dan wethouder van Veen (CDA, fi nanciën) nu heeft betoond". Kasteelheer De Vreede vindt dat het vor mingscentrum "het vel over de oren is getrokken". "De gemeente heeft nu immers alle lasten bij ons neergelegd. Behalve dat krijgt de gemeente nu echt inkomsten uit het kasteel in de vorm van de erf pachtscanon. Wij krijgen nu een enorme exploitatiedruk en zijn nog niet eens echt eigenaar en kunnen gezien de aard van het vormings centrum niet naar een commer cieel effect streven. Ik vind dat de gemeente te veel wil". De Vreede zou graag zien dat de gemeente het vormingscentrum nóg een lening verstrekt waarmee een nieuw slaapgebouw voor overnachtende cursisten kan worden betaald. Het huidige Metamorphose-gebouw voldoet niet meer. CDA-wethouder van Veen is het totaal oneens met De Vreede. "Ik wil niets aan De Vreede verdienen. Hij vergeet dat het alternatief was: verkopen. Het bedrag dat de trans actie met De Boer zou hebben op geleverd is vergelijkbaar met het bedrag dat we nu als erfpachtca non in rekening brengen bij het vormingscentrum. Wie wil er nou geen kasteelheer zijn voor 25.000 gulden per jaar? Het vormingscen trum wordt nu echt baas in eigen kasteel. Ik begrijp het wel: De Vreede speelt een lichte politieke kaart uit, aan de vooravond van het debat in de raad. Maar je kunt van mij aannemen dat hij niet echt on tevreden is". VOORSCHOTEN - De kans is groot geworden dat Voor schoten een tweede sporthal krijgt. B en W zijn bereid 300.000 opzij te leggen voor zo'n hal, die op het grasveldje voor de huidige hal wordt gedacht en 1,3 miljoen gulden zou kosten, alles inbegrepen. Plannen voor een sporthal in sportpark Adegeest steunen zij niet. Daar mogen hooguit twee kunstgrasvelden komen voor in totaal een miljoen gulden. Raadsleden moeten echter pas een definitieve beslissing nemen wanneer ze de resultaten in han den hebben van een nog in te stel len haalbaarheidsonderzoek naar een tweede hal. Dit blijkt uit het stuk 'sportvoorzieningen', waarin B en W de raad voorstellen om 25.000 gulden opzij te leggen voor het onderzoek. Volgens de ge meentebestuurders moeten de on derzoekers bouwkosten, exploita tiemogelijkheden en de financiële draagkracht van de binnensport- verenigingen en de overkoepelen de Stichting Binnensport Voor schoten duidelijk in kaart brengen. In hun voorstel aan de raad stip pen B en W aan dat de binnen sportverenigingen een behoefte hebben van 1200 uren per jaar. Dat is ruimschoots genoeg om een nieuwe hal op doordeweekse avonden te bezetten, maar ligt 800 uur onder het maximum aantal uren. Door het ontbreken van vol doende accommodatie moeten de clubs momenteel ook buiten de ge meentegrenzen sport bedrijven en hebben ze niet voldoende moge lijkheden om tegemoet te komen aan de toegenomen vraag naar 'sport overdag'. "Deze versnippe ring komt de samenhang van de verenigingen zeker niet ten goede en vormt een bedreiging voor hun voortbestaan", schrijven B en W. Oude plannen De binnensportverenigingen roepen dat al jaren en kwamen eind 1984 met uitgewerkte plannen voor een uitbreiding van de sport hal met een soort trainingshal. De ze nieuwe hal zou een vloeropper vlak moeten krijgen van 42 bij 22 meter en vier kleedkamers. Tribu nes zijn niet nodig, aldus de Stich ting Binnensport Voorschoten. De exploitatie is dekkend wanneer de gemeente drie ton beschikbaar stelt, rekende de overkoepelende stichting toen voor. B en W hebben de woorden na drie jaar ter harte genomen en vol gen hierbij het advies van de com missie voor sport en recreatie. Die commissie vindt dat 'de behoefte van de Voorschotense verenigin gen binnen de gemeentegrenzen gedekt moet worden' en noemt de komst van een tweede sporthal 'noodzakelijk'. B en W zijn zelfs be reid om de Frisozaal "minimaal op te knappen". Ze weigeren echter om ook de verenigingsruimtes bij de sporthal te subsidiëren. De bestuurders hopen dat de binnensportverenigingen na de toegestoken hand niet langer kla gen over een achterstelling ten op zichte van de buitensport. Aan de andere kant willen ze voorkomen dat de buitensport gaat klagen over het voortrekken van de bin nensport. Vandaar het voorstel om 250.000 gulden opzij te leggen voor twee kunstgrasvelden op sport park 'Adegeest'. De hockeyclub moet die velden onderhouden, ver zekeren en zorgdragen voor toe komstige investeringen. Het zou de gemeente niet op extra kosten jagen omdat twee grasvelden er zo slecht bijliggen dat zij tóch dienen te worden vervangen. Meer mogelijkheden Hier komt nog bij dat verschil lende gebruikers van het park, zo dra ze het eens worden over een nieuwe huurprijs, meer mogélijk- 'U. 3! p Ff V/y y r v, - wV-i vt ym- heden krijgen door de twee kunst gras velden. De hockeyclub hoeft minder vaak wedstrijden af te ge lasten en kan de 180 aspirant- (jeugd)leden van de wachtlijst toe laten. De voetbalverenigingen SV Voorschoten en Randstad Sport en de honk- en softbalvereniging Ade geest kunnen jaarlijks 1050 uur trainen op het kunstgras. Na wat herverdelingen kan de SV Voorschoten bovendien een derde veld aan het areaal toevoe gen. Het rijksweg 11-veld, aan de andere kant van de bomenrij, komt definitief in handen van van de 120 leden tellende honk- en softbalver eniging 'Adegeest', terwijl het vrij komende halfverharde veld na het strooien van wat zand uitstekend geschikt is voor recreatietennis. Dat zou ook de Bijdorpse tennis club in oprichting goed kunnen uitkomen, stellen B en W. Deze vereniging wil het liefst dicht bij huis spelen en keek aanvankelijk naar het terrein achter de sporthal en het ijsbaan-veld. Burgemeester en wethouders hebben de ijsbaan variant afgewezen en willen achter de sporthal woningen bouwen. Na de bouw zou hier hooguit ruimte overblijven voor twee banen. De club vindt dat te weinig en heeft ook een soortgelijke mogelijkheid bij de Vliet van de hand gewezen.' Ook de gebruikers van sportpark 'Adegeest' hadden duidelijk op méér gerekend. Zij wilden niet al leen kunstgras, maar hadden te vens hun zinnen gezet op een sporthal van 25 bij 44 meter met bar/buffet, administratiekantoor, i de bestaande sporthal. Anno drukkerij, bestuurs-, team- en kleedkamers, een instructie/video/ vergaderruimte en mogelijk een sportmedisch centrum. Voor het project wilden zij zelf een bouwer uitzoeken en het onderhoud en ex ploitatie in de hand nemen. Een manager zou voor een gesmeerde dagelijkse gang van zaken zorgdra gen. Hoewel de gemeente volgens de plannen eigenaar van het complex zou blijven, was dit een zeer ver gaande vorm van privatisering. Deskundigen van de Vereniging Nederlandse Gemeenten "hebben het initiatief positief ervaren, maar zetten vraagtekens by de financië le haalbaarheid en de voordelen voor de gemeente", schrijven B en W in hun voorstel.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11