Ambtenaren: bod Van Dijk te laag 'Samsom' blijft gewoon in Alphen Fusieplan uitgevers bestond al lang Overleg zonder resultaat NCWbezuinigen brengt groei economie in gevaar Vierdaagse werkweek van 36 uur bevalt niet Anderhalf miljoen mensen willen werk rEI3n BEUKEBOOMPJE ORANJEBOOM IWJ'f PAGINA 7 GEN 'erken BUSSUM (ANP) - Het terugdrin gen van het overheidstekort tot 7 procent van het nationaal inkomen in 1988, de wens van minister Ru- ding van financiën, heeft onaan vaardbare gevolgen, aldus voorzit ter S.J. van Eijkelenburg van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NCW). Op de jaarver gadering van zijn organisatie zei hij vanochtend dat hiervoor minstens twee miljard gulden aan extra be- hij belastingverlaging. Daarmee zuinigingen nodig zijn, met als ge- moet niet worden gewacht tot de volg dat de toch al magere c politiek daarvoor de financiële mische groei van 0,5 procent dan ruimte heeft gevonden. Anders zal vrijwel nul dreigt te worden. Extra bezuinigen zouden daar liet nog heel lang duren. Met stemming verwees hij naar België, waar men belastingverlaging zo volgend jaar niet verstandig dringend vindt, dat deze eerst wt a a zijn, vooral niet als het ook nog wordt doorgevoerd en men er pas DEN HAAG (GPD) - De ambtenarenbonden vinden dat de regering te weinig geld be- posten als exportbevordering be- daarna de financiële ruimte voor. schikbaar wil stellen ter verbetering van de arbeidsvoorwaarden van het overheidsperso- treft of de uitbouw van het techno- zoekt, neel voor dit en volgend jaar. De bonden voelen zich 'vastgespijkerd' op het bod van 795 DVÏbiemenheeft'hiTmet miljoen gulden, dat minister Van Dijk (binnenlandse zaken) gisteren namens het kabinet de extra bezuinigingen die al zijn heeft gedaan. Dat was precies het bedrag dat de commissie-Albeda in het op verzoek van afgesproken om de uitgavenover- de bonden uitgebrachte advies had genoemd. Wat velen hadden verwacht, ge- geld al voor twee-derde deel al beurde niet. Er was op gespecu- door het kabinet uitgegeven voor leerd dat de minister door zijn bod een eenmalige vut-operatie die 250 de bonden tegen elkaar zou uitspe- miljoen gulden kost en aan de ver- len. Al veel eerder had AbvaKabo- hoging van de vakantie-uitkering jaar extra voor wegen in de Rand stad en voor telecommunicatie is volgens Van Eijkelenburg mini maal. Als het particuliere bedrijfs leven bij investeringen in de infra structuur de helpende hand gaat bieden kan het kabinet niet met le- handen blijven staan, meent de die lijstje uitbreiden, aldus Van Eijke lenburg. Hij vindt ook de verdeling van de bedragen voor de infrastructuur verkeerd. Van de 1,5 tot 2 miljard gulden gaat globaal tweederde naar de traditionele infrastructuur (zoals wegen) en eenderde naar de niet-traditionele (zoals telecommu nicatie en informatica). Die ver houding moet volgens de NCW- voorzitter worden veranderd ten gunste van de niet-traditionele in frastructuur, omdat we op dat ter rein achterlopen. Van Eijkelenburg is voorstander systeem waarbij degene zijn het er volstrekt niet met de mi nister over eeng dat daarvoor de verlaging van de VUT-leeftyd wordt gebruikt. Van Eijkelenburg is bang dat volgend jaar weer minder geld wil uitgeven. Om dat te voorkomen wil De NCW-voorzitter vindt dat het kabinet via verschuivingen binnen de overheidsuitgaven meer geld moet vrijmaken voor investerin gen in de infrastructuur (transport- verbindingen, zowel voor mensen, goederen als informatie), het the ma van de jaarvergadering. De toe gezegde 200 miljoen gulden per NCW-voorzitter. Ten onrechte richt het kabinet zich bij dergelijke investeringen vooral op wegen en telecommuni catie. Dat is een te grote versimpe ling van de problemen binnen de totale infrastructuur, alsof er bij voorbeeld niets aan de hand is bij de Nederlandse Spoorwegen en alsof de onderhoudstoestand van vaarwegen en binnenhavens niet slecht is. Het kabinet moet zijn rijdt, ook betaalt. Nieuwe technologieën moeten in zetbaar zyn om voor het wegge bruik bij voorbeeld eenzelfde ta riefsysteem te krijgen als voor de telefoon, zei hij. Met het geld van die extra heffing kunnen dan on der meer betere wegen tot stand worden gebracht. Van Eijkelen burg zei dat voor het weggebruik, nauwelijks iets wordt berekend. Hij vindt dat onjuist. Als er meer voor moet worden betaald zal dat leiden tot selectiever gebruik. voorzitter Jaap van de Scheur ge- meld niet akkoord te kunnen gaan kost ook nog eens 250 met een arbeidsovereenkomst den, voor twee jaar. Van der Scheur zei nu dat de bonden tot nu toe op één lijn zaten, maar dat dat over twee weken anders zou kunnen zijn. In ieder geval houdt de de grootste bond, de AbvaKabo, volgende week een speciale bondsraad hou den over deze zaak. Voorzitter De Jong (CNV) kon digde aan dat enkele deskundigen van zijn bond samen met deskun digen van het ministerie de ko mende dagen bekijken of foefjes in de vut-regeling sioengelden van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) het bedrag van 795 miljoen gulden kan worden vergehoogd. Minister Van Dijk zei dat de bon den zijn bod nog niet formeel had den afgewezen en zouden studeren op de vraag hoe de aangeboden 795 miljoen gulden kan worden be steed. Volgens de bonden is het 7,5 naar 8 procent dit jaar. Dit Ijoen gul- Uit reacties van de bonden op het herhaalde bod van 795 miljoen gulden blijkt dat het voor de Abva Kabo en het Ambtenarencentrum al bij voorbaat vast staat dat ook hun achterban het bod niet zal ac cepteren. De christelijke ambtena renbond en de Centrale voor Mid delbare en Hogere Ambtenaren zijn bereid eerst de komende twee weken te zoeken naar oplossingen om tot overeenstemming te ko- wat men. pen- Het zit de bonden ook dwars dat de minister aan de ene kant de ko mende vier jaren 26.700 ambtelijke banen bij de rijksoverheid wil op ruimen en in het kader van het ar beidsvoorwaardenbeleid van de geboden 795 miljoen gulden een deel wil gebruiken voor werkgele- genheidsmaatregelen. "Dit is het eerste doel van het kabinet", aldus de bondsvoorzitters. De bonden DEN HAAG (ANP)-Een vierdaag- zondag in weekendploegen van se werkweek van negen uur per twaalf uur op en twaalf uur af, leid- dag vergroot de kans op ongeval- de tot grote tevredenheid. Alleen len als gevolg van oververmoeid- de lengte van diensten was voor heid. Een kleine werkafdeling en sommigen bezwaarlijk. Een proef een goed arbeidsklimaat zorgen met een vierdaagse werkweek in echter voor een 'uithoudingsver- een roulatieschema van zes dagen mogen' waardoor dat i (inclusief zaterdag) mislukte om- kleiner wordt. Dat staat in een stu- dat de meeste deelnemers hun die van het Instituut voor Sociaal- vrije zaterdag niet kwijt wilden. Wetenschappelijk Onderzoek uit Tilburg naar de gevolgen van nieu- Vrijwilligheid en inspraak blij ken in belangrijke mate de e ciale zaken) naar de beide Kamers is gezonden. Werknemers klaagden na ver loop van tijd over vermoeidheid bij zogenoemde 'samengedrukte werktijd" (meer dan acht uur per dag werken verspreid over minder dan vijf dagen), waarmee vooral in Amerika en Canada ervaring is op gedaan. Bovendien kwamen AMSTERDAM (ANP) - Anderhalf miijoen mensen die momenteel geen betaald werk hebben zijn wel - geïnteresseerd in een baan van twintig uur of meer. Een derde van deze mensen kan geen werk wil wel een baan, en ook een aantal gepensioneerden, zo'n 42.000, zou wel twintig uur of meer willen werken. den, een derde is (nog) studerend, die een baan hebben wil snel ander en nog een derde kan door andere werk. Van allen die korter dan een redenen niet aan het werk. Dit zijn halfjaar bij hun huidige werkgever enkele bevindingen uit een giste ren in Amsterdam gepresenteerd verkennend onderzoek naar de ar beidsmarkt door het particuliere bedrijf Marktresponse in opdracht van het Bureau voor Arbeids marktcommunicatie De Bussy. Volgens De Bussy ontbreekt het in ons land aan onderzoek toege spitst op de arbeidsmarkt. Zo ont staat zowel voor de overheid als voor het bedrijfsleven een leemte in informatie voor te voeren beleid. De Bussy wil in de toekomst één keer per twee maanden ee lijke peiling doen. Directeur E.P. Bremer Bussy geeft overigens toe dat de geen baan genoemde anderhalf miljoen geïn- geen opvang heeft teresseerden in een baan nog niet ren. keihard is. "Het is een basisonder zoek om indrukken te krijgen", al- dus Bremer. Telefonisch zijn hier voor in een week tijd met 1.500 mensen van 15 jaar en ouder vraag gesprekken gevoerd. Niet alle werklozen zeggen een baan te willen, zo'n zestien procent is er niet in geïnteresseerd. Van de arbeidsongeschikten heeft twee derde de belangstelling voor een baan verloren. Bijna een kwart van de huisvrouwen (of huismannen) werken, wil zelfs één op de acht van baan veranderen, en de helft wil dan werk in een andere sector. De gezondheidszorg blijkt één van de meest populaire werkkrin gen. Ook hoog scoren de overheid en het maatschappelijk werk. Fi nanciële dienstverlening en onder wijs zijn niet erg populair. Mensen boven de 45 jaar solliciteren niet of nauwelijks meer. Van allen die van baan willen veranderen is drie kwart jonger dan 35 jaar. Mannen derge- zijn meer geneigd om van baan te veranderen dan vrouwen. Eén op in ons land kan omdat zij 1 de kinde- STAAL - Werkgevers en werkne mers in de Westduitse staalindus trie hebben de regering gevraagd een bedrag van 840 miljoen mark ter beschikking te stellen. Dit is steun bij het ontslag of de herscho ling van ongeveer 20.000 staaiar beiders wier baan wordt bedreigd. Bosbouwfraude kostte 10 miljoen DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van landbouw en visserij heeft klachten over gebrek aan sociale wellicht tien miljoen gulden teveel contacten na het werk door de late uitgegeven aan subsidie voor bos- thuiskomst. In Canada leidden de- bouwprojecten die daar, gezien de ze negatieve ervaringen tot een te- aard van het werk, niet voor in aan- rugkeer naar de vijfdaagse werk- merking kwamen. Dat is, zo heeft ROSMALEN - Minister Braks (landbouw) opende gisteren het Proefstation voor de Varkens houderij in Rosmalen. Big getjes ontbraken daarbij niet, hoewel het twijfelachtig lijkt of burgemeester Burgers van Ros malen (r) een ontmoeting met varkentje onder vier ogen wel op prijs stelt. (fotoANP) week. minister Braks van landbouw Het Belgische experiment met visserij de Tweede Kamer geant- vrijwillig werken op zaterdag Kort Zakelijk woord, een maximale schatting. De werkelijke omvang zal volgens hem lager liggen. Het onderzoek van het ministerie naar het onei genlijk gebruik van de subsidiere geling, waarvoor 26 miljoen gulden is uitgegeven, heeft ongeveer twee miljoen gulden gekost. Minister Braks maakte zelf twee maanden geleden na een intern c AMSTERDAM (ANP/GPD) - De voorgeno men fusie van Kluwer en Wolters Samsom zat eigenlijk al langer in de pen. In de periode sep tember 1985-januari 1986 zijn er tussen de bei de concerns al indringende gesprekken over samenwerking gevoerd. Het wachten was ei genlijk op de afronding van reorganisaties, waarmee beide concerns bezig waren. Een vol- AMSTERDAM (GPD) - Het Ame- gend gesprek was gepland voor 18 augustus, rikaanse automobielconcern maar door de Elsevier-actie raakte alles in een Chrysler, dat in 1979 bijna bank- stroomversnelling, aldus Kluwer-topman Al- roet was, maar vorig jaar een netto- berdingk Thijm gisteren in een toelichting op winst maakte van ruim 1,4 miljard de fusieplannen. dollar, keert terug naar Europa. Bestuursvoorzitter ir. Ververs van Wolters Het is de bedoeling dat tegen het Samsom noemde de te Chrysler terug midden van de jaren negentig schoonheid Paardekracht Alfa Romeo Nederland mag haar advertenties om het vemo- dè^óëk vS'bï^ë^hüf bë' kend dat eën d^l de sub"dfe het begrip paardekracht (pk)han- hn«;hmiwnrmprtpn nipt Eer^edë'nhë,n.d,aaf0?;Shietm,h/t SS teSTfZÏecUe Eenhedenbesluit van 1981 vastge- VprWrpcrpn Tnpn k-nnHicrHp hü legde moleenheid 'Watt'. gebrul- alt te ®lëi teUalde subfid.es -u™ worden temggevorderd, heeft hy de Kamer geant- geveer 100.000 auto's in Europa partners vullen elkaar goed j worden verkocht. Chrysler, eige- belang i gend jaar i geproduceerde auto's naar Neder land, West-Duitsland, Oostenrijk Commissie bepaald ding van een klacht. Zuid-Afrika Het industriële concern ITT trekt zich terug uit Zuid-Afrika en verkoopt zijn dochter Alfred The- vens Engineering, een remmenfa- brik'ant, voor drie miljoen dollar aan de Zuidafrikaanse Glasfin In vestments. Bij Thevens werken 300 mensen, merendeels zwarten. Spanje beperkt met onmiddellijke ingang de investeringen in Zuid- Afrika. Directe investeringen zijn niet langer toegestaan. Amerika De Amerikaanse economie is in het eerste kwartaal van dit jaar ge groeid met 4,8 procent op jaarba sis. Dat is meer dan het vorige maand opgegeven groeicijfer van 4,4 procent. Het is de sterkste kwartaalgroei van de Amerikaanse economie sinds het tweede kwar taal van 1984, toen het bnp 5,0 pro cent op jaarbasis toenam. Video De consument huurt jaarlijks voor ongeveer 190 miljoen gulden aan videofilms. Dat komt omgere kend neer op 36,5 miljoen verhu ringen. In één op de drie huishou dens is een videorecorder te vin den. Dit blijkt uit een onderzoek in opdracht van de overkoepelende organisatie NVPI van videofilm- distributeurs. Japans Het Japanse economische dag blad Nihon Keizai Shimbun wordt vanaf 1 juli gedrukt bij de drukko- rij van het Limburgs Dagblad in Heerlen, een dochteronderneming van de Telegraaf. De oplage, die voorlopig 15.000 tot 20.000 exem plaren bedraagt, is bestemd voor Europa, Afrika en het Midden-Oos ten. woord dat dit nog niet is gebeurd, damse effectenbeurs. i delen de een multinationale aanpak, de Lamborghini en met een aanpak per land en per activiteit. Elsevier is Maserati, wil vanaf vol- voorstander van grootschaligheid en dat was de Verenigde Staten een reden voor Kluwer om de avances van de- groep af te wijzen. De nieuwe Wolters Kluwer zal de expansie- Zwitserland exporteren. Omdat drift van haar voorgangers voortzetten. Vooral Chrysler ook toegang wil hebben zal de stategie gericht zijn op verdere groei in het buitenland, waar Wolters Samsom al een sterke positie heeft. Van haar omzet komt de delen genoteerd aan de Amster- helft al van buiten Nederland. In de tot de financiële markten in Euro pa zijn vanaf gisteren gewone combinatie, die een omzet krijgt van 1,7 mil jard gulden en daarmee ongeveer even groot wordt als nummer een VNU, is de omzetver houding binnenland-buitenland 60-40 procent. Dit moet te zijner tijd weer 50-50 procent wor den, aldus Ververs. Op dit moment heeft de combinatie buiten Nederland bedrijven in de VS, Engeland, Bel gië, Spanje, Frankrijk en Duitsland. Dit laatste land stond hoog op het verlanglijstje van Wol ters Samsom. Kluwer bezit al diverse bedrij ven in de Bondsrepubliek. De fusie wordt om juridische redenen gego ten in een bod van Wolters Samsom op het Deventerse concern. Voor een aandeel Kluwer krijgen aandeelhouders drie certificaten van aandelen Wolters Samsom. Elsevier houdt nog steeds vast aan haar bod van zes aandelen El sevier plus 75 gulden per aandeel Kluwer. Over de technische bijzonderheden van de fusie, die ook in de presentatie vanmorgen toch de indruk wekte dat Kluwer (jaaromzet 966 miljoen gulden) door het kleinere Wolters Samsom (omzet 615 miljoen) wordt overgeno men, verwezen beide bestuurders naar het bie- dingsbericht dat begin juli verschijnt en waar lover zij nu geen bijzonderheden wensten te ge- Omdat de biedingen in aandelen gebeuren, hangt er veel af van de beurskoersen. Wat er op de beurs gaande is, daarvan willen de twee concerns zich verre houden. Dinsdag was er met name wat betreft Wolters Samsom op de beurs sprake van een hektische handel. Ver vers en Thijm zeiden er gaan idee van te heb ben wat er precies aan de hand is. Zij wilden ook niet teveel filosoferen over wat Elsevier nog kan doen, nadat Kluwer zich met prefe rente aandelen beveiligd heeft tegen een over val en aangekondigd heeft met Wolters Sam som in zee te willen gaan. Bovendien willen zij hun scenario voor de naaste toekomst niet uit handen geven. "Wij leven in een tijd vol onze kerheid en zullen reageren als er tijdens het fusieproces ruis optreedt", aldus Thijm. Diver se dingen zullen ook duidelijker worden als begin juli het biedingsbericht verschijnt. De twee partners zeggen dat de r binatie dit jaar op een nettowinst per aandeel zal komen van 7,20 gulden tegen een herreken de nettowinst per aandeel van 5,90 gulden in 1986. Naar verwachting zal verder deze winst in 1988 in de pas blijven met de omzetgroei. Wolters Kluwer krijgt een sterke balansposi tie: 62 procent van het werkzame vermogen is aansprakelijk vermogen en de liquiditeitsposi tie wordt zeer bevredigend genoemd. ADVERTENTIE Het 'Samsom' zal verdwijnen in de naam van de nieuwe uitgeversgi gant die ontstaat bij de op til zijnde fusie tussen Wolters Samsom en Kluwer. Zoals gisteren bekend is gemaakt krijgt het uitgeverscon cern de naam Wolters Kluwer. De Alphense vestigingen zullen onder 'Samsom' doorgaan, een naam die sinds jaar en dag een begrip is in deze plaats. door Letty Stam Grondlegger Nicolaas Samsom begon 105 jaar geleden in Alphen aan den Rijn zijn Speciale inrich ting voor de gemeente-administra tie, een bedrijf dat voorgedrukte administratieformulieren leverde aan gemeenten. Voordat Samsom in 1882 zijn bedrijf begon, werd al het administratieve wel en wee in een gemeente met de pen geno teerd. Zelf was hij vanaf 12-jarige leeftijd met dit arbeidsintensieve schrijfwerk vertrouwd. Eerst als hulpje van zijn vader, een ge meenteambtenaar in Koudekerk aan den Rijn, en vanaf 1868 als ge meentesecretaris in de gemeente Alphen. Het dagelijks bezig zijn ,met deze vaak omslachtige admini stratieve procedures vormde de basis van zijn bedrijf. Met zijn 'Inrichting' voorzag hij in een behoefte waarvan sommige gemeenten nog niet wisten dat ze die behoefte hadden. Afkomstig uit het vak, wist Samsom waar de knelpunten lagen in de gemeente administratie. Of, zoals het boekje 'De aanvang van N. Samsom N.V.' het beschrijft: maar hij ont wierp uit eigen wetenschap en kennis van het vak de gedrukte stukken, die de gemeente-admini stratie behoefde, welke behoefte veelal door de uitgever werd opge wekt...". Samsom sprong met zijn bedrijf in een gat in de markt, een gat dat hij tevens zelf creëerde. Het uitge ven van gedrukte administratiefor mulieren bleek een goede keuze want bij de eeuwwisseling werkten al 26 man bij het bedrijf. Samsom was een man die slim en snel op ADVERTENTIE actuele zaken inspeelde onder het motto 'Ik lever alles dat wordt ge vraagd, zelfs al is het een witte oli fant'. De gemeentesecretarieën wer den al snel gretige afnemers van Samsoms registers als burgerlijke stand, 'stamboek van de leerlingen der Openbare Lagere School' en het register van 'ontvangen kennis gevingen en gedane mededelingen der plaatsing van krankzinnigen in gestichten'. De invoering van bij voorbeeld de Kieswet en de Leer plichtwet zorgde voor opdrachten van de overheid die ook garant stond voor de werkgelegenheid tij dens de Eerste Wereldoorlog, het gevolg van de vele overheidsmaat regelen die moesten worden afge kondigd. In 1920 had Samsom 147 werknemers. De gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs zorgde voor een nieuwe bron van inkom sten: schoolbehoeften en leermid delen. In de jaren twintig begon Samsom ook met het uitgeven van tijdschriften zoals 'School en Wet en Gemeentebedrijf en admini stratie en het drukken van wet steksten met commentaar van een deskundige. Het bedrijf werd toen gerund door Jacobus Baltus, Wil lem en Nico, zonen van de in 1917 overleden Nicolaas Samsom. Zij werden directeur toen de firma, vlak voor het 50-.iarig bestaan in 1932, een naamloze vennootschap werd. De komst van de ponskaart in 1949 zorgde voor een grote door braak. Samsom begaf zich in het nog prille gebied van automatise ring. De groei van het bedrijf door brak het familiekarakter evenals de uitgifte van aandelen. De jaren zeventig werden gekenmerkt door fusies met de Leidse uitgeverij A.W. Sijthoff, de juridische uitge verij Tjeenk Willink en medisch uitgeverij Staffleu in het kader van de schaalvergroting. In 1972 gaat Samsom in zee met de Groningse studieboeken uitgever Wolters- Noordhoff en ontstaat de huidige Wolters Samsom groep. Bij de fu sies zijn de overgenomen bedrij ven onder eigen naam blijven doorwerken. Het bedrijf heeft zich in de loop der tijden toegelegd op educatieve uitgaven als studieboeken. Daar naast is 'informatie' een stevige poot in de vorm van theorie- en praktijkcursussen en manage menttrainingen bij onder meer ISW en vakliteratuur. Wolters Samsom 'verkoopt' behalve de ve le educatieve boeken ook kantoor- efficiency, drukcapaciteit (Sam- som-Sythoff Grafische Bedrijven) en vaktijdschriften. De Samsombedrijven in Alphen aan den Rijn zijn, na de gemeente, met 700 medewerkers de grootste werkgever in deze plaats. Bij de eventuele fusie van Wolters Sam som en Kluwer zullen de Alphense bedrijven daarvan niets merken. Weliswaar verdwijnt 'Samsom' uit de nieuwe naam van het concern, maar niet uit Alphen. Die traditie blijft in ieder geval gehandhaafd. Oranjeboom drinkers noemen een kop stootje ook wel een beukeboompje. Een cocktail voor kenners die stevig in hun schoenen staan. 'N VORSTELIJK BIER SINDS 1671

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7