NIKS NIEUWS! HEBBEN Al MEN BE lAAESTE PBIIS! Bezorgdheid VS om situatie Zuid-Korea DIRK VAN DEN DROEK DAS VAN DER REDDEN DISROS en DIRKSDN Kernwa pen vri j e wereld geen wenselijke zaak' Paleisrevolutie in sjeikdom Sjarjah aan Perzische Golf MQIKQRIH W#®® DEZE WtlK= Demonstraties gaan tweede week in Eerste officiële reis Waldheim naar paus .itMK'S'S JMSSSSMfflRK North weigert geheim verhoor Iran-affaire iuü STOKBROOD DONDERDAG 18 JUNI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 SINGAPORE (AP) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz heeft giste ren verklaard dat zijn land er alles aan doet om de regering van Zuid-Korea te bewegen tot grotere democratisering. Hij riep de oppositiebeweging in Zuid-Korea op af te zien van haar steeds fellere en massalere protesten tegen het bewind van president Chun Doo-hwan. WENEN (AP) - De Oostenrijkse president Kurt Waldheim, die van wege de beschuldigingen over zijn oorlogsverleden niet tot de Ver enigde Staten wordt toegelaten, zal volgende week zijn eerste officiële reis als staatshoofd maken naar het Vaticaan, waar hij door paus Jo hannes Paulus II in audiëntie zal worden ontvangen. Dat heeft nodigingen heeft ontvangen Waldheims woordvoerder Gerold Christian gisteren bekend ge maakt. Waldheim vertrekt op 24 juni naar Rome en keert 27 juni naar Wenen terug. Minister van buiten landse zaken Alois Mock zal hem op zijn reis vergezellen. bezoeken aan Libië, Oeganda en niet bij naam genoemde staten in West- en Oost-Europa. Minister Mock noemde tegen over het Oostenrykse persbureau APA de Vaticaanse uitnodiging Waldheim „een buitengewoon Waldheim heeft geen officiële gebaar van de heilige vader reizen naar het buitenland ge maakt sinds hij vorig jaar juli tot te vatten^ als president werd gekozen. Tot giste ren was de enige buitenlandse reis die hij op zijn agenda had staan een president". Hij zei het gebaar op blijk van Vati- erkentelijkheid voor Wald heims werk voor de vrede toen hij de periode 1972-1981 secretaris staatsbezoek aan Jordanië op uit- generaal van de Verenigde Naties nodiging van koning Hoessein in was. In Rome bevestigde de Vaticaan se woordvoerder Joaquim Navarro dat de pau§ Waldheim op 25 juni zal ontvangen. Waldheim is eind april door het Amerikaanse ministerie van justi tie op een lyst van ongewenste vreemdelingen geplaatst. Het mi nisterie zei over aanwijzingen te beschikken dat Waldheim tijdens de Tweede Wereldoorlog als offi cier van het Duitse leger betrokken was geweest bij wreedheden tegen Joegoslavische partizanen en Griekse joden. Waldheim ontkent iets misdaan te hebben. Joodse organisaties in de Ver enigde Staten hebben woedend ge reageerd op de aankondiging van Christian. „Dit is een tragedie voor het Vaticaan en een trieste dag voor de relatie tussen katholieken en joden", zei voorzitter Elan Steinberg van het Joods Wereld congres. „Dit is de paus die (PLO-leider) Yasser Arafat ontving. Dit is de paus die weigert Israël te erken nen. Waldheim is niet de eerste on gure persoon die de paus ontvangt. Wij herinneren ons de woorden van Elie Wiesel, Nobelprijswinnaar en overlevende van de jodenver volging: De verkiezing van Wald heim door het Oostenrijkse volk is een smet op Oostenrijk en op de gehele mensheid", idus Stein berg. De Italiaanse regering heeft giste ren laten weten Waldheim niet te zullen ontvangen. Als reden werd opgegeven de huidige binnenlands politieke situatie, waarbij een de missionair kabinet regeert in af wachting van de vorming van een nieuwe regering. Volgens waarne mers komt de huidige situatie het kabinet-Fanfani goed uit om onder een ontvangst van de omstreden Waldheim uit te komen. Shultz, die momenteel een uitge breide rondreis door Azië maakt en onder meer in Singapore het over leg bijwoont van de ministers van buitenlandse zaken van de ASEAN-landen (een samenwer kingsverband van Zuidoost-Aziati sche landen, zei dat hy op alle Zuidkoreanen een beroep doet om de gewenste politieke hervormin gen op vreedzame wijze tot stand te brengen. Naar zijn mening is de voorwaarde daarvoor dat de poli tieke dialoog tussen oppositie en regering wordt hervat. Belangrijkste reden voor de al meer dan een week aanhoudende protesten in Zuid-Korea is het be sluit van president Chun om voor zitter Roh Tae-woo van de rege ringsparty aan te wijzen als de man die hem februari volgend jaar op volgt. De oppositie wil echter open en rechtstreekse presidentsverkie zingen en wenst afschaffing van het huidige systeem waarin de pre sident wordt gekozen door een kiescollege, waarin de regerings party de meerderheid heeft zodat haar presidentskandidaat zeker is van benoeming. De Amerikaanse bewindsman noemde de vestiging van een hech tere democratie in Zuid-Korea een „uiterst lastige" taak, waarbij ge duld van de kant van de Zuidkore- aanse bevolking op zijn plaats is. Hij gelooft echter dat die taak met Amerikaanse hulp kan slagen en verwees daarbij onder meer naar de politieke ontwikkelingen in de Filippijnen, Turkye, Spanje en Portugal, waar, naar hy zei, mede met steun van de VS een democra tisch staatsbestel tot stand kwam- De golf van protestdemonstra ties in Zuid-Korea tegen de rege ring van president Chun Doo- hwan gingen gisteren de tweede week in met een bezettingsactie Israël bereid visa te geven aan Sowjets JERUZALEM (AFP/Rtr) - Israël is bereid „binnen 48 uur" na ont vangst van een officiële aanvraag visa te verlenen aan de leden van een consulaire delegatie uit de Sowjet-Unie. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Simon Pe res gisteren in Jeruzalem verklaard tijdens, een diner met minister Hans van den Broek, die een offi cieel bezoek brengt aan Israël. De Sowjet-Unie had eerder deze week een visumaanvraag voor een consulaire delegatie bij de Neder landse ambassade in Moskou gede poneerd. Van den Broek zei niet of ficieel van het verzoek op de hoog te te zijn gebracht. De ambassade behartigt de belangen van Israël, dat al 20 jaar, sinds de zesdaagse oorlog, geen diplomatieke verte genwoordiging in de Sowjethoofd- stad heeft. De delegatie zal begin juli Israël vertrekken, als dit land met haar komst instemt. De delegatie moet in eerste instantie de zoge noemde Russische bezittingen, met name op kerkelijk terrein, in specteren. Eerdere directe onder handelingen hierover tussen de twee landen mislukten. De berichten over de visumaan- vragen komen op een moment dat er een dooi üjkt op te treden in de betrekkingen tussen Israël en de twee communistische machten China en de Sowjet-Unie, die bei den een rol willen spelen in een vredesconferentie over het Mid den-Oosten. Buitenland kort Einde Zakenlieden en oppositieleiders in Panama hebben gisteren een einde gemaakt aan de nationale staking en de regering als tegen prestatie opgeroepen de nu zes da gen durende noodtoestand op te heffen. De algemene staking die vorige week donderdag begon in het kader van „burgelijke onge hoorzaamheid" was bedoeld om het aftreden te eisen van de militai re chef en sterke man van Panama, Generaal Manuel Antonio Noriega. Overgave Meer dan 1.000 communistische guerrillastrijders op het zuidelijke eiland Mindanao hebben zich gis teren overgegeven aan het Filip pijnse regeringsleger. Onder hen waren een burgemeester, instruc teurs en propagandisten en hon derden strijders van het nieuwe volksleger (NPA). Het is voor het eerst in de al 18 jaar aan de gang zijnde guerrillastrijd dat de com munistische opstandelingen zich in groten getale hebben overgege ven. door ongeveer 300 studenten van een roomskatholiek centrum in de zuidelijke stad Pusan. De bezetting van het negen verdiepingen hoge gebouw in de uitgestrekte haven stad, 330 kilometer ten zuidoosten van Seoel, volgde nadat scholieren en studenten daar dinsdag massaal de straat waren opgegaan. Ook in de hoofdstad Seoel en elders in het land duurden de betogingen voort. Op verschillende plaatsen kwam het tot een treffen tussen betogers en eenheden van de oproerpolitie. Volgens ooggetuigen moeten de afgelopen week honderden men sen gewond zyn geraakt, maar de autoriteiten wensen geen officiële cyfers te geven. Een student die vorige week ernstig hoofdletsel op liep door een traangasgranaat van de politie verkeerde gisteren nog steeds in levensgevaar. De autori teiten vrezen dat zijn eventuele dood tot nog meer gewelddadig protest zal leiden. Inmiddels hebben vier politie-of- ficieren gisteren voor de districts rechtbank van Seoel toegegeven dat zij betrokken zijn geweest bij de marteldood van de student Park Chong-chol in januari van dit jaar. Zijn dood leidde indertijd tot een golf van studentendemonstraties, vooral omdat de autoriteiten diens grond staat marteldood in eerste instantie de doofpot trachtten te stoppen. De recente golf van demonstra ties, die heeft geleid tot het ernstig ste politieke geweld sinds Chun in 1980 aan de macht kwam, lijkt steun te krygen van een grote ver scheidenheid van maatschappelij ke groeperingen. Zowel kantoor personeel als winkelbedienden en huisvrouwen zijn de straat opge gaan. Vanuit Londen werd door een woordvoerster van het Internatio naal Olympisch Comité (IOC) be- cTnrirHmM mPA/A^ dL°rCv^„(bDePv^y;teEeemn gang zullen ^nden in geval van £at °P een "eperkt van een fbureprlnnrlnB in 7.fiH-KnTea kernwapens berust verdient de Woordvoerster Michèle Verdier zei ™°rkeLir boven de volledige af- 'omersnelen van holm' Walther Stüzle, in het giste- en gepubliceerde jaarrapport van WASHINGTON (GPD) - Oliver in juli moeten plaatshebben en zal, gerd achter gesloten deuren te getwijfeld langdurig zyn. Gezien worden verhoord door de Congres- North's opstelling hoeft hij ook die de Iran-affaire uit- niet op enige clementie Daniel Inouye, een commissie te rekenen, voorzitters van de In theorie heeft North ov gisteren dat North de mogelijkheid ook te weigeren geweigerd had te verschijnen om- voor de openbare hoorzitting te dat deze meent dat daarmee „zijn verschijnen. Senator Inouye zei rechten geweld zouden worden gisteren dat niet te verwachten, mede gezien de ernstige juridische gevolgen die dat voor Ni North heeft tot dusver steeds ge weigerd te praten over zijn om- orth verder geen vangrijke aandeel in de Iran-affaire idee te hebben wat North bedoelt onder verwijzing naar een Grond- als hij zegt niet achter gesloten wetsartikel waarin staat dat mand verplicht kan worden deuren te willen verschijnen dat zijn rechten daardoor worden klaringen af te leggen die tegen aangetast. „Ik weet niet op wat hem worden gebruikt. zouden gooien. Op haar beurt beloofde de politie geen gebruik te zullen maken van traangas. '12 MOORDEN' a 9 KSÜcSffl® SANTIAGO - Ongeveer honderd streerd voor het presidentiële paleis van de Chileense dictator Pinochet Santagio. De demonstratie was gericht tegen het doden van twaalf het SIPRI. „Wij weten gewoonweg niet hoe een wereld zonder kern wapens zal functioneren", zo schrijft Stüzle. Met deze uitspraak neemt het SI PRI afstand van de „linkse" repu tatie die het in de loop der jaren heeft verworven. In de voorgaande jaren keerde het in Stockhom ge vestigde onafhankelijke instituut zich steevast tegen de kernbewa pening en de overheersing door de beide supermachten. Maar onder leiding van Stüzle, die vroeger een hoge functie in het Westduitse mi nisterie van defensie bekleedde en sinds vorig jaar oktober directeur van het SIPRI is, lijkt het instituut met deze traditie te breken. De nieuwe koers van het SIPRI, die overigens tot het opstappen van een groot deel van de onder- zoeksstaf van het instituut heeft geleid, blijkt ook uit bijdragen van de conservatieve Amerikaanse na tuurkundige Alan Krass en de di recteur van de Internationale Orga nisatie voor Atoomenergie, Hans Blix, die over Tsjernobyl schrijft. Volgens het achttiende SIPRI- rapport hebben zich in 1986, het jaar dat door de Verenigde Naties tot het 'Jaar van de Vrede' werd uitgeroepen, in de wereld 36 gewa pende conflicten voorgedaan. Daarby waren ruim vijf miljoen mensen uit 41 landen betrokken. Sinds het moment dat zij uitbra- hebben gisteren gedemon- ken hebben deze militaire confron- u-.taties aan drie tot vijf miljoen men- sen het leven gekost, zo schat het gens de strategische ligging van Irak en Iran als het „potentieel ge vaarlijkste conflict in de wereld". Door de grote belangen van de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie in deze regio bestaat volgens het SIPRI het gevaar van een rechtstreekse confrontatie tussen de supermachten. Volgens het in stituut heeft de oorlog al aan zeker 350.000 mensen het leven gekost. Het aantal gewonden wordt op 650.000 geschat. Maar een rechter verleende North eerder deze week beperkte on schendbaarheid, wat wil zeggen dat hij op grond van de verklarin gen die hij tegenover de speciale Congrescommissie aflegt, niet kan worden vervolgd. Daarmee is de mogelijkheid voor North om zich op het Grondwetsartikel te beroe pen, vervallen en moet hij wel pra ten. Als hy dat zou blijven weigeren, kan hij wegens „minachting van het Congres" tot een langdurige celstraf worden veroordeeld. North's weigering om achter geslo ten deuren te worden verhoord, biedt de Congrescommissie al vol doende juridische gronden om de luitenant-kolonel wegens minach ting te laten veroordelen. Maar se nator Inouye zei dat de commissie daarvoor niet kiest. Met zo'n proce dure zou namelijk gauw twee, drie maanden heengaan, en North zou al die tijd niet beschikbaar zijn voor de commissie. De Congrescommissie zal in plaats daarvan North direct, zon der dat er dus een zitting achter ge sloten deuren aan voorafgaat, voor een openbare hoorzitting uitnodi gen. Die openbare hoorzitting zal voor rechten hij hier doelt. Voor ons is zijn positie onhoudbaar", al dus de senator. Mathias Rust goed behandeld HAMBURG (AP) - Hoewel het weekblad Stern een afspraak heeft met de ouders van Mathias Rust op exclusieve berichtgeving over hun ontmoeting met hun zoon in een Moskouse gevangenis, meldt het boulevardblad Bild vandaag dat ouders en zoon in tranen waren bij hun weerzien. Bild zegt te beschik ken over een diplomatiek telegram van de Westduitse ambassade aan het ministerie van buitenlandse za ken in Bonn met een uitgebreide beschrijving van de ontmoeting van dinsdag tussen Monika en Karl-Heinz Rust en hun zoon Ma thias. Hy werd wereldnieuws toen hij met een vliegtuigje landde op het Rode Plein. De 19-jarige brokkenpiloot zou de tyd doden met het lezen van „Russische boeken in Duitse verta ling". Mathias Rust zou zijn ouders hebben verteld dat hij zich goed voelde en goed werd behandeld. ADVERTENTIE n, die door de Chileense geheime politie van terroristische activiteiten SIPRI. werden verdacht. Op het spandoek staat '12 moorden r, tuur'. Volgens het officiële persagentschap Orbe wai leden van het Patriottisch Front Manuel Rodriguez, de dicta- Volgens het SIPRI groeit het v. de slachtoffers penarsenaal in de hele wereld aan- stadsguerrilla- zienlijk en loopt de wapenhandel groep die door het militaire regime omschreven wordt als 'de gewapende steeds verder uit de hand. hand' van de verboden communistische partij. Het SIPRI beschouwt de al bijna (Foto anp) zeven jaar durende Golfoorlog we- SJARJAH (AP) - De Hoge Raad van de Verenigde Arabische Emi raten heeft een bericht uit het sjeikdom Sjaijah als zou de plaat selijke heerser vrijwillig de macht hebben overgedragen aan zijn broer verworpen, en gezegd te zul len vergaderen tot een besluit over de kwestie is gevallen. De radio van Sjaijah, een van de zeven emiraten van de VEA, zond gisteren een verklaring uit waarin namens sjeik Sultan bin Moham med al-Qassimi werd verkondigd dat deze de macht had overgedra gen aan zijn broer sjeik Abdel-Aziz, de militaire opperbevelhebber van Sjarjah. Sheik Sultan, die op het moment van de aankondiging in Londen verbleef, reisde na het vej-nemen van het nieuws naar het 15 kiome- ter van Sjaijah gelegen Doebai, waar hem volgens diplomatieke bronnen de toegang tot zyn sjeik dom werd ontzegd. De VAE werd in 1971 opgericht en bestaat uit Aboe Dhabi, Doebai, Sjaijah, Ajman, Fujairah, Umm al- Quwain en Ras al-Khaimah. Aboe Dhabi is de zetel van de federale regering. Sjaijah, waar in 1972 olie werd gevonden, heeft 210.000 in woners en is de op twee na grootste van de zeven emiraten. Sheik Zayed bin Sultan al-Na- hyan, de president van de VEA, heeft na de bekendmaking een spoedvergadering belegd van de zeven leden tellende Hoge Raad in zijn paleis in Aboe Dhabi. De raad besloot de „afstandverklaring" van sjeik Sultan van Sjaijah nietig te verklaren en de vergadering voor onbepaalde tijd aan te houden tot „een noodzakelijk besluit" is geno- De staatsradio van Sjaijah zond gisteren een verklaring uit, die af komstig heette te zijn van sjeik Sultan en waarin bekend werd ge maakt dat hij was afgetreden ten behoeve van zijn broer sjeik Abdel- Aziz. Radio- en televisieprogramma's werden in alle zeven emiraten on derbroken om de verklaring van sjeik Sultan onmiddellijk bekend te maken. Hij gaf „financiële problemen en hoog opgelopen schulden" op als reden voor zijn aftreden en gaf te kennen dat er grove fouten in het financiële beleid van het emiraat waren gemaakt, niet alleen door hemzelf maar ook door andere ver antwoordelijke functionarissen. Volgens zegslieden in kringen van bankiers heeft Sjaijah een schuld van ruim twee miljard gulden. In de door de staatsradio uitge brachte verklaring werd tevens kritiek geuit op de wijze waarop de laatste tijd met de olierijkdommen van het emiraat is omgesprongen. Tegenwoordig produceert Sjaijah 5.000 vaten olie per dag, hetgeen slechts een vierde is van de pro- duktie in de jaren '70. Aan het eind van de verklaring liet sjeik Sultan weten zich in de toekomst meer te willen wijden aan academische studies. Hij heeft zijn doctoraal landbouw in Cairo behaald en tevens nog een graad in de geschiedenis, aan de universi teit van Exeter, Engeland. geen maar W WEEKEND- AA PUNTJES 99 4 KRENTEN- QA BOLLEN 99 OVENVERS EXTRA CROOT MJi 400 gram

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5