Een op de tien toeristen gaat onverzekerd op reis Veel vragen rond straling nog onbeantwoord Reportage Ministerie VROM komt met afgewogen informatiepakket over radioactiviteit Simonis vindt beslissing Gijsenniet zo gelukkig I PAGINA 2 DONDERDAG 18 JUNI li D pij Unigarant naar zich toe trok als dochterorganisatie. De irritatie bij de grote verzekeraars over wat aan gemerkt werd als koppelverkoop (reis- en kredietbrief/reisverzeke ring) leidde tot eigen alarmcentra les. En daar zijn er nu dus acht van. De alarmcentrale van de ANWB is de grootste. In 1986: de verwer king van ongeveer 350.000 tele foontjes, 1,2 miljoen verkochte reis- en kredietbrieven. 3900 perso nen gerepatrieerd, 1300 onbescha digde voertuigen uit het buiten land gehaald en 6318 beschadigde, in 2065 gevallen onderdelen voor auto's en caravans nagezonden. Daarnaast verzorgde de ANWB- alarmcentrale 2000 oproepen (ra dio en dagbladen) voor op een on bekende plaats verblijvende vakantiegangers wier terugkeer dringend gewenst was. Sinds een aantal jaren contro leert de alarmcentrale de reden van de oproepen (voorwaarde: ernstige ziekte of overlijden van familie in de eerste of tweede graad) bij be voegde instanties. "Vroeger", zegt een ANWB-employé, "kon het voorkomen dat de boodschap 'schoonmoeder ernstig ziek' voor een vakantieganger het wacht woord was voor 'aardappeloogst mislukt'. De ANWB-alarmcentrale werkt met 75 personeelsleden, van wie er 24 in wisselende dag- avond- en nachtdiensten de directe opvang verzorgen. Deze hulpverleners noemen hun taak 'boeiend maar zwaar'. De eerste chef van de alarmcentrale, mevrouw Van Len- nep, zei ooit in een interview: "In wezen doe je rot werk. Je hoort de hele dag niets dan doffe ellende." De huidige chef, Gijs van Weyen: "Een hulpverlener kan dit hooguit een jaar of vijf, zeven misschien, doen. Dan is de rek eruit." Hulp verleenster José Noordman: "Geestelijk vraagt het erg veel in spanning. Je hebt steeds te maken met mensen die in een panieksi tuatie verkeren; de een meer, de ander minder, maar: in paniek. Men snakt naar een oplossing. Dan valt het niet altijd mee om begrip te vinden voor omstandigheden die nou eenmaal tijd kosten. Wan neer iemand een ziekte-geval meldt met de aantekening: we heb ben geen arts geraadpleegd want we weten wat het is en we willen meteen naar huis, dan ligt dat niet zo eenvoudig". Instorten De meldingen van vakantiegan gers in nood, lopen qua aanleiding sterk uiteen maar komen in de ui ting daarvan op twee punten sa men: verwarde verhalen en een sterke behoefte om meteen terug te keren naar Nederland. Gijs van Weyen: "De tragische omstandig heden van overlijden en ernstige ziekte buiten beschouwing gela ten, is het opvallend hoe de wereld instort voor mensen die tijdens hun vakantie iets overkomt. Dan blijkt zelfs voor de man met een lekke band langs een snelweg die in de nacht telefoneert, onze cen trale een steunpunt. Als hij maar wat hoort". Opvallend detail: meer dan 50 procent van de' meldingen wordt gedaan door een vrouw. "Blijkb reageren die in zo'n situatie wat lerter", zegt Gijs van Weyen. 1 langrijk aspect bij het veroorzal- van verwarring en ongeduld, bli het taalprobleem. Gijs van Weyi "Als je in een vreemd land in ziekenhuis ligt en het duurt tv uur voor je duidelijk hebt gemai» dat je een aspirientje wilt, is ontzettend vervelend. Of je sU ergens bij een garage en je nu iets technisch duidelijk mak amper weet hoe het heet". Mede daarvoor zette de ANVl steunpunten op in belangrijk vakantiegebieden: Lyon, Barce, na, Mendrisio, Benidorm, Ton molinos, Innsbruck (alleen 's wj ters) en Athene (alleen 's zomer., Bovendien beschikt de alarmce trale in alle Europese landen ovj contactpersonen: daar wonemj Nederlanders die zich bereid he ben verklaard in nood verkeren: landgenoten hulp te bieden in zi' kenhuizen, op politiebureaus, 1 vliegvelden. Een uitgebreide org nisatie voorziet in vervangend vc voer (in een druk weekeinde me dan 100 huurauto's) of het terugh len van wagens en caravans. Op medisch gebied werkt c ANWB samen met het Haagse R de Kruisziekenhuis. Binnen de o ganisatie van de alarmcentrale zij twee artsen en een medisch assi tente gestationeerd op de alarn centrale, in het ziekenhuis hee' men twee specialisten (chirurg e internist) op afroep beschikbai voor de begeleiding van een tran: port uit het buitenland. Desgi wenst kan die staf vanuit het Rod Kruisziekenhuis worden aang< vuld. Ook twee psychiaters staan op free lance-basis - ten dienst van de ANWB-alarmcentrale. Aan de hand van informatie di familie van de patiënt verstrekt aan de hulpverlener, in overle, vaak met de huisarts en eventuet in samenspraak met de behandt lende collega's in het buitenlanc verstrekt de medische staf van d alarmcentrale advies inzake reps triëring. Evenals de hulpverlenen worden ook de artsen daarbij g€ confronteerd met groot ongeduld Henk Jan Roest: "Hierbij steek weer het taalprobleem de kop op Het geeft een gevoel van onmach en onzekerheid dat de paniekreac tie bij een ziektegeval versterkt Men wil daarom zo snel mogelijl terug naar Nederland; dat word als veiliger ervaren." Gijs van Weyen: "Absoluut lo: van financiële aspecten voor on: proberen we - als het ziektebeelc dat toelaat - de mensen in hur vakantieland te houden. Vakantie is iets waar men lang naar uitkijkt Het betekent een belangrijke rust periode een jaarprogramma. Orr teleurstelling achteraf te voorko men, proberen we het in gevallen die dat toelaten, aan te sturen op het afmaken van die vakantie. Dan zeggen we wel eens: blijf nou maai lekker daar. Hier is het vervelend weer. Een hoop regen, dat wil meestal wel helpen". Steeds meer werk voor alarmcentrales Naar schatting van de ANWB gaan deze zomer 5,3 miljoen Nederlanders voor hun vakan tie over de grens; 3,7 miljoen mensen per auto, de rest met vliegtuig of bus. Ten opzichte van 1986, betekent dat een stijging van rond een half miljoen toeristen. Door ziekte, overlijden en vervoersproblemen raken jaarlijks duizenden vakantiegangers in een nood situatie, die er voor velen nog ernstiger op wordt doordat zij onverzekerd van huis zijn gegaan. De gigantische campagnes van de maatschappijen blijken aan een groot deel van de reizigers niet besteed. In 1986, zo signaleert de ANWB, is ongeveer 11 procent zonder verzekering naar het buitenland gegaan. Voor wie in nood komt, bestaat het instituut alarmcentrale. Ook voor de onverzekerde, die in dat geval uiteraard zelf voor de kosten opdraait. "We moeten dan vooraf financiële garanties hebben", zegt de chef hulpverlening buitenland van de ANWB-alarmcentrale Gijs van Weyen. "In het buitenland is dat voor de mensen zelf soms moeilijk te regelen. Dan treden we door Peter Heerkens bemiddelend op door bijvoorbeeld een werkgever te benaderen of een gemeentelijke sociale dienst". In Nederland staan hulp behoe vende vakantiegangers acht alarm centrales ten dienste. In 1982 al at tendeerde de Consumentenbond op de verwarring die kan ontstaan omdat verzekeringen en alarmcen trales niet op elkaar zijn afge stemd. Theoretisch is het mogelijk, dat een toerist in nood vanuit het buitenland drie alarmcentrales moet afbellen vanwege het feit dat hij naast zijn Internationale Reis- en Kredietbrief (IRK) van de ANWB elders een autocasco-verze kering heeft lopen en bij weer een andere maatschappij zijn ziekte kosten/reisverzekering. Overigens gaan de verschillende alarmcentrales ervan uit dat ze le den van een ander zoveel mogelijk moeten helpen. Een woordvoerster van de Consumentenbond: "Het is onoverzichtelijk. Wij zouden cen tralisatie willen. Een alarmcentrale dus voor heel Nederland". Monopolie Tot het einde van de jaren zeven tig had de nationale toeristenbond ANWB een monopoliepositie. Daarbij werd samengewerkt met de verzekeringsmaatschappijen die hulpverlening in het buiten land uitbesteedden aan de ANWB. Daar kwam een eind aan toen de ANWB de verzekeringsmaatschap- Gestrande vakantiegangers reageren vaak paniekerig. Soms wordt een alarmcentrale gebeld voor een lekke band, waarvan op de foto overigens geen sprake is. ,roto-s GPD Enigszins verrassend kondigde minister De Korte (economische zaken) kort geleden aan dat het ka binet een besluit over de nieuw bouw van twee of meer kerncen trales nog verder uitstelt. Het wordt nu niet begin volgend jaar, maar op zijn minst een half jaar la ter voordat de kogel door de kerk gaat. Begin vorig jaar leek uitbrei ding van kernenergie nog een be klonken zaak, maar de ramp in Tsjernobyl gooide roet in het eten. door Sjaak Smakman Dat het radioactieve jodium en ce sium de 1800 kilometer tussen de Oekraïne en Nederland zo makke lijk overbrugden, zorgde voor een golf van verontrusting. Wat is stra ling eigenlijk? Wat zijn de gevol gen voor onze gezondheid? Kan 'Tsjernobyl' in Nederland? Vragen waarmee iedere Nederlander plot seling werd geconfronteerd. Onder druk van de publieke opi nie schortte het kabinet uitbrei ding van kernenergie voorlopig op. Het in allerijl opgetrommelde voorlichtingsteam maakte duizen den overuren om de vele vragen over de radio-actieve neerslag in Nederland te beantwoorden. Coör dinator Enthoven sprak later van een 'omslag in het denken over kernenergie'. "Historisch zal Tsjer nobyl voor de kernenergie een markant punt blijven, men zal blij ven spreken over de situatie na Tsjernobyl", zei hij. Na de hectische weken van eind april en begin mei is de belangstel ling voor straling nauwelijks verflauwd. Volgens een onderzoek willen 2,5 miljoen mensen er meer over weten. Onlangs gaf minister Nijpels (milieu) daarom het start schot voor een grote voorlichtings campagne over straling. De kern daarvan vormen een (gratis) alge mene postbus-51 brochure en een pakket van acht brochures. Daarin vindt de belangstellende bijna al les over radioactiviteit en de toe passingen daarvan bij energieop wekking, geneeskunde, industrie en landbouw. Aan het rijksbeleid en de opvattingen van de verschil lende politieke partijen zijn aparte boekwerkjes gewijd. Opmerkelijk is dat ook de milieu-organisaties, verklaarde tegenstanders van kernenergie, hun mening en hun alternatieven mogen schetsen in een apart deeltje. Pluriforme voor lichting in optima forma. Plet pakket werkt in veel opzich ten verhelderend. Zeker toen vorig jaar iedereen met termen als sie- vert, rem, becquerel, achtergrond straling en halfwaardetijden te pas en te onpas om de oren werd gesla gen, raakten velen het spoor bij ster. In de brochures staat het alle maal nog eens helder op een rijtje. Ook een vraag als wat straling nu eigenlijk is wordt beantwoord. Dat geldt ook voor de belangrijke vraag wat de neerslag uit Tsjerno byl betekent voor de totale hoe veelheid straling die elke Neder lander per jaar krijgt (0,06 millisie- vert op een totaal van 0,5 millisie- vert). Norm Echt nieuws bevat het informa tiepakket niet. Het bevat naast de informatie een weerspiegeling van de discussie van de afgelopen ja ren. Het definitieve antwoord op de vraag wat een veilige stralings norm is, zal de lezer bijvoorbeeld tevergeefs zoeken. Het ministerie steekt niet onder stoelen of banken dat het ALARA-principe (as low as reasonably achievable - zo laag als redelijkerwijs mogelijk) uitgangs punt is voor het beleid. En daarbij spelen niet alleen gezondheidsbe langen, maar ook economische be langen een rol, zo staat eerlijk in de brochure. De kritiek van de tegenstanders, met name de milieu-organisaties, op de normering is bekend. Die is volgens hen gebaseerd op verou derde studies; recentere onderzoe ken bevelen scherpere normen aan. Uitgangspunt is bovendien de dosis die een gemiddelde Neder lander kan hebben, kwetsbaarder groepen als kinderen en zwangere vrouwen lopen daardoor extra veel risico. Voor- en tegenstanders zijn het over een ding eens: voor de opslag van het kernafval is nog altijd geen oplossing gevonden. Bij de Covra in Petten ligt het nu tijdelijk (voor maximaal 100 jaar) opgeslagen, ter wijl Nederland over een paar jaar nog eens 10.000 kubieke meter af val terugkrijgt uit Frankrijk en En geland. Opslag in de zoutkoepels in het noorden van het land, het meest recente plan, stuit op zoveel weerstand dat ook die oplossing niet haalbaar lijkt. Een eerste on derzoek naar de veiligheid daarvan wordt eind dit jaar afgerond, maar voor een definitief besluit is waar schijnlijk nog een vervolgonder zoek van vele jaren nodig, schrijft het ministerie zelf al. Kwetsbaar Jammer is dat een aantal kwes ties niet of nauwelijks aan de orde komt. Zoals de kosten van kern energie. Een van de belangrijkste argumenten die voorstanders aan voeren is de lage prijs ervan ten op zichte van andere bronnen als olie, gas en steenkool. De chaos op de oliemarkt maakt prijsvergelijkin gen momenteel inderdaad hache lijk, maar toch. Een tweede onbesproken item is de rol die kerncentrales spelen in de verspreiding van kernwapens. De kwestie van de Pakistaanse kerngeleerde die uit Nederlandse centrales atoomgeheimen stal om zijn land op den duur van kernwa pens te kunnen voorzien, is toch nog niet zo lang geleden. Wat het informatiepakket in elk geval duidelijk maakt, is dat kern energie nog altijd een groot aantal onbeantwoorde vragen oproept, hoe dan ook gezondheidsrisico's rnet zich meebrengt, en dat een aantal belangrijke problemen vooralsnog onopgelost zijn. De in formatie uit het pakket geeft meer munitie aan de tegenstanders dan aan de voorstanders van kernener gie en de campagne zal daarom ze ker geen kentering van de publie ke opinie ten gunste van meer kerncentrales te zien geven. Wat dat betreft stak minister Nijpels zich bij de presentatie van het in formatiepakket terecht een pluim op de hoed met zijn opmerking dan de overheid zich hier kwets baar opstelt. (Het informatiepakket telt acht bro chures van 16 bladzijden, kost 7,50 gul den, en is te bestellen bij het ministerie van VROM, bureau beheer en distribu tie, postbus 20951, 2500 EZ Den Haag, onder vermelding van 'Infopakket Stra ling"). De beslissing van bisschop Gijsen van Roermond om zelf te bepalen of een rooms-katholieke school aan de eisen voldoet (zie deze rubriek van gisteren) heeft rooms-katholieke onderwijs kringen verontrusting gebracht. Aartsbisschop Simonis zei giste ren op een persconferentie ter toelichting van het vernieuwde algemeen reglement voor het ka tholiek onderwijs, de beslissing van bisschop Gijsen te respecte ren, maar 'niet zo gelukkig' te vinden. Volgens het nieuwe reglement stellen de bisschoppen (en niet langer de Katholieke Onderwijs raad) de regels vast waaraan een school moet voldoen om 'rooms- katholiek' te heten. De school raad wordt wel belast met de uit voering. En dat wil Gijsen niet. Die verantwoordelijkheid hoort aan de bisschop, 'onvervreemd baar en onoverdraagbaar', en daaraan wil hij niet tornen. De afgelopen dagen hadden de bisschoppen geprobeerd op één lijn te komen, mede op aandrang van de commissie die het nieuwe reglement heeft samengesteld en van onderwijsorganisaties. Maar Gijsen deed wat velen al vrees den. Hij onthield het reglement zijn fiat. Scholen in zijn bisdom moeten hun statuten aan hem voorleggen, waarna hiizelf be- paalt of ze zich 'katholiek' mogen Aartsbisschop Simonis erken de, dat die toetsing steeds moei lijker wordt. "Sinds het Tweede Vaticaans Concilie zijn scholen op verschillende manieren ka tholiek". Het is hem voldoende als scholen streven naar 'katholi citeit'. Vijf andere bisschoppen delen die mening. Simonis verwacht, dat de Ne derlandse Katholieke School raad de katholiciteit van scholen pas schrapt als ze zich uitdrukke lijk 'anti-katholiek' opstellen. Juist gezien die 'veelvormige ka tholiciteit' acht de kardinaal de schoolraad als deskundige ge schikt om de identiteit te beoor delen. Hij is het dan ook niet eens met Gijsen dat deze bis schoppelijke taak niet aan een ander orgaan kan worden over gedragen. 'Rampzalig' Dr. G. Brenninkmeijer, voor zitter van de schoolraad, noemde de houding van Gijsen 'rampza lig'. "Dat hadden we nu juist wil len voorkomen". Er hoeven wel iswaar geen scholen te sluiten, maar de bisschop kan een school het predikaat 'katholiek' ontne men, "al blijft het de vraag of dat zómaar kan". "Voor dergelijke scholen zal er plaats blijven bin nen de schoolraad". Brennink meijer voorzag de stichting van meer openbare scholen. Hij deelde mee, dat de school raad zelf het bestaande onder wijsreglement had aangekaart om te zien welke bevoegdheden de bisschoppen ten aanzien van het onderwijs hebben en welke taken ze kunnen delegeren. Ook maakte het kerkelijk wetboek van 1983 wijziging van het regle ment noodzakelijk. Volgens dat wetboek kunnen de bisschoppen hun wetgevende bevoegdheid niet overdragen. Voorzitter C. van Overbeek van de Katholieke Onderwijs-Vakor- ganisatie onderschreef Simonis' gedachte van 'dynamische ka tholiciteit'. "Scholen hebben een eigen verantwoordelijkheid voor de manier waarop ze katholiek willen zijn". Hij vroeg zich af wat er in het bisdom Roermond nu gaat ge beuren. "Gijsen kan namelijk geen leerkrachten ontslaan. Dat kan alleen het schoolbestuur". Bij geschillen over arbeidsvoor waarden zal de vakorganisatie haar samenwonende of homo seksuele leden blijven steunen, zo kondigde hij aan. Volgens Van Overbeek wordt het door het nieuwe reglement voor leerkrachten moeilijker, bij rooms-katholieke scholen te gaan werken. "Vroeger werd de onderwijsmensen gevraagd de identiteit van de school te res pecteren. Nü komt in de acte van benoeming dat ze daaraan 'loyaal' moeten meewerken". Een rondgang langs ouderver enigingen in Limburg maakte duidelijk, dat de beslissing van bisschop Gijsen onrust heeft ver oorzaakt. "Iedereen is er hoogst ongelukkig mee", zei F. Wermer, directeur van het landelijk bu reau van de Nederlandse Katho lieke Oudervereniging. "Onze grootste zorg is hoe het nu verder moet. We zagen wel aankomen dat dit zou gebeuren, maar we hoopten dat de bisschoppen toch nog op één lijn zouden komen". De pastorale raad van het bisdom Groningen heeft zijn be zorgdheid uitgesproken over ontwikkelingen binnen het rooms-katholieke basisonder wijs in het bisdom. "Veel ouders", zegt de raad, "hechten bij de schoolkeuze minder aan de identiteit dan aan de bereikbaarheid van de school. Ook zijn katholieke scholen voor niet-katholieke kinderen toegan kelijk. Dat heeft vaak gevolgen voor de inhoud van het onder richt, ook catechetisch". De Groningse pastorale raad vindt het van groot belang als ou ders zich opnieuw bewust wor den van de 'bijzondere waarde van het katholiek onderwijs voor de ontplooiing van hun kinde ren'. "Óp veel plaatsen waar dit nog goed functioneert hebben ouders de waarde van onderwijs en vorming op levensbeschou welijke grondslag (her)ontdekt. Daar is ook gebleken, dat katho liek onderwijs een positieve in vloed heeft op de betrokkenheid van ouders bij hun parochie". Hervormde Kerk: beroepen te Lunteren J. Veldhuijzen Rid derkerk, te Rotterdam-Zuid (deelwerk) J. de Heer Gemert- Boekel; aangenomen naar Oud- kerk-Roodkerk (Fr.) kandidaat P. Lootsma Amsterdam, naar Varsseveld P. G. Schoneveld Minnertsga, naar Delden me vrouw A. T. de Vries Witmarsum en Pingjum-Zurich (Fr.). Gereformeerde Kerken: be roepen te Noordeloos kandidaat H. van Eerden Kampen. Christe lijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Huizen D. Visser Nieuw-Vennep. Woensdagavondzang. Zoals in Katwijk is er ook in Noord- wijk aan Zee in het vakantiesei zoen (juli en augustus) elke woensdagavond samenzang, steeds om half 9 in de hervormde kerk Hoofdstraat 96. De eerste keer is op 1 juli. Or ganist is dan Teke Bijlsma uit Haarlem en het hervormd kerk koor uit Rijnsburg en Cees Hoek, trompet, verlenen medewerking. Ook op 8 juli zit Bijlsma aan het orgel. Dan werkt het Noordwijks ouderenkoor 'Zang en Vriend schap' mee. 'Kirchentag'. In Frankfurt is gisteren de 'Kirchentag' van de Evangelische Kerk begonnen. Hii duurt tot zondag. Bii de ope ning hadden ruim 123.000 men sen zich laten inschrijven. The ma van dit 22ste 'kerkfestival' is 'Zie de mens'. President mevrouw Eleonora von Rotenham beschreef op een persconferentie vóór de opening de 'Kirchentag' als een 'seismo graaf van de moderne gesecula riseerde Duitse samenleving. Zij erkende, dat kerk en christen dom aan invloed verliezen in de Duitse maatschappij en uitspra ken van de kerk nauwelijks se rieus worden genomen. "Deze wereld heeft geleerd zonder christelijk geloof te leven. Toch kan die geseculariseerde wereld veel leren van wat op de Kir chentag wordt gezegd en ge daan". Als het even kan probeert de ANWB-alarmcentrale zieke vakantiegan gers in hun vakantieland te houden. In sommige gevallen is luchtvervoer naar een ziekenhuis in Nederland geboden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2