Vakantiewerkers van buiten EG aangepakt Drempels in Oegstgeesterweg Haalbaarheid ruimtevaartexpo 'Space Centre' onderzocht Recreatie- en kerkzaal camping Zuid Katwijk weer in gebruik WANDELKAART VOOR KATWIJK Woningen ontruimd bij brand in Alphense flat Vertraging meldpunt discriniinatie Alphen PAGINA 16 W,III DONDERDAG 18 JUNI 1987 Noordwijks burgemeester enthousiast over plannen NOORD WIJK - De gemeente reikt over de organisatorische en Noordwijk betaalt 6.000 gulden financiële samenwerking tussen mee aan de kosten van een onder- beide. Een onderzoek moet nu nog zoek naar de haalbaarheid van de uitsluitsel geven over de haalbaar- vestiging van het Noordwijk Space heid van het initiatief op het Estec- Centre op het Estec-terrein in terrein een permanente ruimte- Noordwijk. Het onderzoek kost vaartexpositie te vestigen, ruim 12.000 gulden. Het resterende Aanvankelijk was het de bedoe- deel wordt door Estec betaald. ling het centrum in de noorddui- Noordwijk Space Centre, een ini- nen te vestigen. Dat stuitte even- tiatief van enige Noordwijkse wel op bezwaren van de zijde van raadsleden, lijkt nu vrijwel zeker natuurbeschermers. Overigens zijn op het Estep-terrein te worden ge- niet alle raadsleden gelukkig met vestigd. De initiatiefnemers en Es- deze keuze. Volgens E. Hogervorst tec hebben overeenstemming be- (WD) schieten de initiatiefnemers met vestiging op het Estec-terrrein voorbij aan een van hun doelstel lingen, de uitbreiding van de slecht-weer-accommodatie in het dorp. Hogervorst: "Het Estec-ter rein ligt veel te ver uit het toeris tisch centrum van het dorp. Er gaat niet eens een bus naar toe". Burgemeester J.M. Bonnike be strijdt deze mening. Hij is zeer ge porteerd voor samenwerking met Estec: "Estec is het belangrijkste ruimtevaartinstituut in Europa. Samenwerking met deze organisa tie is dan ook heel belangrijk". KATWIJK - Op het Katwijkse kampeerterrein Zuid rijkste voorzieningen van het kampeerterrein worden verder gebruik ge- grote opknap- neemt de gezamenlijke evangelisatiecommissie van gebouwd. Van de verplaatsing de hervormde gemeente en de gereformeerde kerk maakt om het houten onderkomen van.de kustplaats op 2 juli haar recreatie- en kerkzaal beurt te geven. opnieuw in gebruik. Het gebouw is vooruitlopend op De evangelisatiecommissie heeft verder de de renovatie van de camping verplaatst en heeft een lige boekenkiosk op het kampeerterrein ingericht als grote opknapbeurt gekregen. De evangelisatiecom missie beschikt dit seizoen verder voor het eerst i jeugdhonk. jeugdhonk. Deze kiosk had voornamelijk functie in de periode dat de voorzieningen op het kampeerterrein erg sober waren, maar leidde de afge- De medewerkers van de evangelisatiecommissie lopen jaren een kwijnend bestaan. De komst van de zijn gedurende de zomermaanden actief op het kam- peerteiTein Zuid en de camping De Noordduinen i televisie in de tenthuisjes op het terrein en het gebruik van de Katwijkse bibliotheek door de kampeerders, Katwyk. Ze verzorgen niet alleen kerkdiensten maar zijn daarvan volgens E. J. Bergman van de evangelisa- zetten ook een uitgebreid recreatieprogramma op. De tiecommissie de belangrijkste oorzaken, 'onderkomens van de evangelisatiecommissie op bei de campings zijn dan ook vrijwel dagelijks in gebruik Het kerk- en recreatiegebouw op het kampee rein Zuid is van de oude plek achter de winkels, huist naar het toekomstige pleintje aan de ingang In het nieuwe jeugdhonk hebben vooral activiteiten recreatiegebouw op het kampeerter- voor tieners plaats. Het gebouwtje is 'De Cor-ner' ge noemd, naar de inmiddels overleden oud-penning meester van de commissie Cor Francken. Hij De Katwijkse VW-directeur Verplancke is blij met de KATWIJK - Om toeristen en eigen inwoners op een andere manier kennis te laten met Katwijk, zijn voor de drie meest karakteristieke delen van deze kust plaats wandelroutes uitgestippeld. De routes zijn gra tis verkrijgbaar bij het plaatselijke VW-kantoor, de twee campings en op nog een aantal andere plaatsen in het dorp. De drie wandelroutes zijn een geschenk van het ju bilerende weekblad De Katwijksche Post, dat 65 jaar bestaat. Het eerste exemplaar van de wandelroute het terrein. Rondom dit plein zullen tijdens de renova- groot aantal jaren bij het evangelisatiewerk op de werd gistermorgen door directeur E. Wouda van de "tie van de Zuid, direct na het zomerseizoen, de belang- campings betrokken geweest gelijknamige drukkerij overhandigd aan VW-direc- teur K. Verplancke. Het uitgeven van de wandelroutes is een wens die al jaren leeft bij de VW. Volgens di recteur Verplancke vormen de nieuwe wandelroutes een uitstekende aanvulling op de bestaande slecht weer-voorzieningen in de kustplaats. De routes voeren zowel door. Katwijk aan den Rijn als door de verschillende wijken van het zeedorp en duren anderhalf tot tweeënhalf uur. Op de routebe schrijvingen is behalve een plattegrond ook een be knopte beschrijving gegeven van monumenten, ka rakteristieke panden, beelden en de Katwijkse ge schiedenis. Ministerie zegt kwekers die illegaal personeel inzetten, de wacht aan STREEK - Er zal dit jaar harder worden opgetreden tegen bloembollenbedrijven die vakantiewerkers van buiten de Europese Gemeenschap in dienst hebben en die niet over de vereiste papieren beschikken. Dat heeft het ministerie van sociale zaken laten weten in een brief aan de werkge versorganisaties in de bloembollensector. De afgelopen jaren werden in de bollenstreek vooral Po len aangetroffen die illegaal aan de slag waren gegaan. Ook in Ter Aar en Nieuwveen worden in de zomermaanden bij anjervermeerderingsbedrijven graag Polen ingezet, die zo genaamd twee tot drie maanden met vakantie naar Neder land komen, maar die tijd gebruiken om wat geld te ver dienen. werkgever in samenspraak met het arbeidsbureau geen enkele moge lijkheid ziet om voldoende perso neel te krijgen voor het vakantie werk. Van der Zwet verwacht dan ook niet dat veel van dergelijke vergunningen zullen worden ver strekt. Hij gaat ervan uit dat het ar beidsbureau in samenwerking met het eigen uitzendbureau Start vol doende arbeidskrachten weet te vinden die vakantiewerk willen doen in de bollensector. "Er zijn bovendien al veel aanmeldingen bij ons binnengekomen. Raken de mogelijkheden bij ons op, dan in formeren wij eerst bij andere ar beidsbureau in het land. Ik denk niet dat wij de Polen nodig heb ben", aldus Van der Zwet. Afspraken Met de nieuwe afspraken, die voorlopig voor de periode van een jaar zijn gemaakt, moeten volgens den. "Door tijdig aan te geven hoe- Van der Zwet de bloembollenkwe- veel personeel er nodig is bij de ar- kers ertoe worden aangezet een be- beidsbureaus kan in gezamenlijk ter personeelsbeleid te voeren dan overleg een oplossing worden ge- tot op heden steeds is gebeurd. vonden voor het personeelstekort De directeur van het arbeidsbu reau geeft aan dat veel bollenkwe- kers dikwijls pas op het laatste mo ment naar arbeidskrachten voor vakantiewerk op zoek gaan die op grond van een zogeheten 22-dagen- contract (ook wel scholierencon tract genoemd) aan de slag kon- in de zomermaanden", aldus Van der Zwet. Of dat altijd zal lukken is de vraag. Ondanks herhaalde verzoe ken heeft het arbeidsbureau in Al phen de anjervermeerderingsbe drijven in Ter Aar en Nieuwveen, die gedurende korte tijd een enorm aanbod aan werk hebben, geen personeel kunnen leveren. Dat zou de reden zijn, dat van de diensten van de Polen gebruik wordt ge maakt. Die komen per auto in Werkvergunningen voor perso- - neel van buiten de EG worden dit jaar overigens voor het eerst bij ho ge uitzondering door het minister van sociale zaken verstrekt. In voorgaande jaren was het voor bloembollenbedrijven per definitie verboden om vakantiewerkers van buiten de EG in dienst te nemen. "De deur is voor de PoJen daarmee in feite voor het eerst op een kier gezet", aldus C.A.J. van der Zwet, directeur van het Lissese arbeids bureau. De nieuwe vergunningen wor den alleen afgegeven indien de groepjes van vier, vijf man en zet ten op campings in de streek een tentje neer om een zo goedkoop mogelijk overnachtingsadres te hebben. De kwekers maken graag ge bruik van hun diensten omdat de Polen, onder wie zich werkloze in genieurs, architecten en artsen be vinden, hard werken. In voorgaan de jaren heeft de politie bij enkele bedrijven invallen gedaan en de il legaal werkende Polen aangehou den en over de grens gezet. De kwekers kregen na een rechtzaak forse boetes. Slecht weer: korting op toegangsprijs binnenbad ALPHEN AAN DEN RIJN - Door het matige zwemweer van de afge lopen maanden krijgen de abonne menthouders voor het openlucht- bad De Hoorn in Alphen aan den Rijn een meevallertje. Evenals vo rig jaar wordt hen de mogelijkheid geboden in de maanden juli en au gustus tegen gereduceerd tarief ge bruik te maken van het overdekte bad De Thermen. Bij slecht weer in de zomermaan den hoeven de abonnementhou ders van De Hoorn slechts 1,50 gul den te betalen voor het vrij zwem men in De Thermen. Wanneer het slechte weer aanhoudt geldt de aanbieding wellicht ook voor sep tember en oktober. De voorverkoop van abonne menten voor De Hoorn is dit jaar buitengewoon succesvol verlopen. De uitwijkmogelijkheid naar het overdekte zwembad De Thermen is dóór de Alphense sportstichting, beheerster van de zwembaden, in gesteld om de kopers niet al te zeer afhankelijk te laten zijn van de weersgesteldheid Alphens kabelnet naar 18 kanalen ALPHEN AAN DEN RIJN - Het gemeentelijk energiebedrijf in Al phen vraagt 1,3 miljoen gulden om het kabelnet voor radio en televisie te moderniseren. Mits achtereen volgens het college van B en W en de gemeenteraad akkoord gaan, houdt dit voor de 19.000 abonnees een tariefsverhoging in van 65 cent per maand met ingang van 1988. Na de aanpassing van de 38 wijk- versterkers dit najaar is het vol gens het GEB noodzakelijk om de nog resterende oude rijgnetten (2500 aansluitingen) om te zetten in een stersysteem. In de herfst van dit jaar zou reeds een kanaal be schikbaar komen voor ontvangst van de programma's van de nieu we zender Nederland 3. Vervolgens is het aan de Alphen se gemeenteraad of in de loop van volgend jaar het aantal kanalen verder wordt uitgebreid tot het voorlopige maximum van achttien. Elk nieuw station op het kabelnet vergt 70.000 gulden aan investerin gen. Verhaald op de abonnees be tekent dat per extra kanaal een ta riefsverhoging van een stuiver in de maand. WIELRENNER GEWOND - Een 39-jarige Velsenaar is gistermiddag op de Leidsevaart in Voorhout ge wond geraakt toen hij op zijn race fiets tegen een plotseling remmen de bromfietser aanbotste, waar hij vlak achter reed. Door de klap schoot de schouder van de Velse naar uit de kom. Weer kabeljauw aangevoerd KATWIJK/ IJMUIDEN - Bij het 25 is volgens de woordvoerder Staatsvissershavenbedrijf muiden is gistermorgen ondanks het vangtsverbod toch weer ka beljauw aangevoerd. Volgens een woordvoerder van de veiling is deze vis buiten de veiling om ver kocht. De opbrengst aan kabeljauw van de IJmuiden 8 en de IJmuiden voorlopig in beslag genomen. "Het is nog niet duidelijk wat er verder gebeurt. We wachten eerst de uitslag van het kort geding van de vissers tegen de staat maar af', aldus de woordvoerder van het IJ- muidense bedrijf. De rechtzaak dient vandaag. Bouw gestaakt vanwege wellen onder Nieuwkoops zwembad NIEUWKOOP - Bij het slaan van de eerste paal op 27 april Von niemand vermoeden dat men tijdens de bouw van het overde'jo embad in Nieuwkoop zou stuiten op problemen met de bodem, mtfdó Is echter ligt de bouw al enkele weken stil, omdat de grond aa. de f ilianalaan wellen blijkt te bevatten. De randen van de gegraven- kiul brokkelen af waardoor alles onder water komt te staan. "Een risico maar niet onoverkoombaar", volgens woordvoerder Jansen van bouwbedrijf Van der Belt uit Tweilo. "We hebben een grondonder zoek verricht en opgestuurd naar een laboratorium. Het wachten is op de uitslag, waarna we eventueel maatregelen kunnen nemen. Natuurlijk wordt de bouw vertraagd, maar wij houden ons toch aan de streefdatum van 1 april 1988. We kunnen altijd nog meer personeel inzetten als dat nodig mocht zijn". 'Geen lachertje ervan maken' ALPHEN AAN DEN RIJN - De hal van de Briljantflat in Alphen is vanmorgen vroeg uitgebrand, na dat onverlaten een berg grof vuil die voor de ingang lag, in brand hadden gestoken. De Alphense brandweer kon met twee bluswa- gens voorkomen dat een deel van de flat in vlammen, opging. Rond half drie kwam de brand melding binnen. Kort na drie uur was de brandweer het vuur mees ter. In de flat werden de rond de Verkoopfolders vakantiehuizen 'misleidend' HILLEGOM - De verkoopfolders die ontwikkelingsmaatschappij Buhoma gebruikt voor het bouw plan voor 273 luxe villa's in het ge bied Oosteinde, zijn volgens het college van burgemeester en wet houders van Hillegom misleidend. In de folders wordt onvoldoende duidelijk gemaakt dat de villa's uit sluitend mogen worden gebruikt als vakantiewoningen, zo meent het college. Buhoma moet de ko pers erop wijzen dat de huizen niet permanent mogen worden be woond. B en W van Hillegom hebben de maatschappij Buhoma schriftelijk gewezen op de contractuele ver plichtingen die zijn aangegaan voor de ontwikkeling van de Oos- teynderhof. hal liggende woningen ontruimd en bij de ingang van het gebouw werden auto's verplaatst uit veilig heidsoverwegingen. Van de dader ontbreekt elk spoor. De schade is nog niet bekend. Volgens een politiewoordvoer der komt het steeds vaker voor dat grof vuil in de wijk wordt aange stookt. "Mensen mogen hun rom mel pas buiten zetten op de dag dat het wordt opgehaald. Meestal ligt de troep er echter 's avonds al. Het is een prooi voor pyromanen. Men kan een hoop ellende voorkomen door gewoon 's ochtends pas het vuil voor de deur te zetten". Midden op het fietspad treft de fietser op de Oegstgeesterweg in Rijnsburg een lantaarnpaal aan. De gemeente wacht al enige tijd. op nieuwe lichtmasten. Als tijdelijke voorziening probeert men met een hek de fietsers voor een botsing met de paal te behoeden. (foto win» Dijkman) In aanbouw zijnde huizen leeggehaald KATWIJK/ SASSENHEIM - Uit in aanbouw zijnde wonin gen in de nieuwbouwwijken Postwijk in Sassenheim en Rijnsoever in Katwijk zijn gis teren goederen ontvreemd. Uit enkele woningen in Kat wijk werden sanitaire goederen ter waarde van 5.000 gulden ge stolen. De daders forceerden deuren en ramen. In Sassenheim werden vijf cv-ketels weggenomen. De die ven verschaften zich via boven- en keukenramen toegang tot de woningen. Het is in deze wijk al herhaaldelijk voorgekomen dat er cv-ketels worden ont vreemd. RIJNSBURG - De Oegstgeester weg in Rijnsburg is sinds kort voorzien van drie verkeersdrem pels. De drempels zijn daar op ver zoek van bewoners van 'De Dijk' aangelegd, nadat in een eerder sta dium al vele klachten waren geuit over de hoge snelheden waarmee automobilisten over deze weg re den. Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn de klachten ont staan na een reconstructie van de Oegstgeesterweg driejaar geleden. Bewoners betitelden de sluiproute tussen Katwijk en Leiden na de op knapbeurt als 'een racebaan die groot gevaar opleverde voor spe lende kinderen'. Het is overigens de bedoeling dat er op de Oegstgeesterweg binnen kort nog twee drempels komen. De nieuwe obstakels zullen worden geplaatst ter hoogte van de nog te bouwen tuinbouwschool. "Zodra met de bouw van de school een be gin wordt gemaakt, worden deze drempels aanlegd", aldus de zegs man van de gemeente. De verkeersdrempels hebben overigens voor het fietsverkeer voor al tot gevaarlijke situaties ge leid. Midden op de fietspaden die langs de drempels zijn aangelegd staan namelijk nog altijd de oude lichtmasten. Volgens de woord voerder van de gemeente zijn deze lantaanpalen nog niet verwijderd als gevolg van de lange levertijd van nieuwe lichtmasten, die op de 'eilandjes' tussen de drempels en de fietspaden zullen worden ge plaatst. "Zodra de nieuwe lichtmasten binnen zijn, worden de oude ver wijderd. Ik denk dat dit al op zeer korte termijn het geval is", zo ver ontschuldigt de woordvoerder van de gemeente zich. Bij de hinderlij ke lichtmasten zijn intussen drang hekken geplaatst. DONDERDAG Leiden Clubhuis Swifttoer - Avond-fietsvier- daagse over 15 of 30 km, start tussen 18.30-19.30 uur. Gulden Vlies - Breestraat, commissie volkshuisvesting en sport, 20 uur. Troef - Stationsweg 32. voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'La nuit de Varennes van Scola, 21.15 uur. Tent Schuttersveld - Internationale ronde, 19-21.30 uur. Kasteel Duivenvoorde - Abbie de Quant (fluit) en Edward Witsenburg (harp), Nieuwe Scene met 'Tricolore Triste', 20.15 uur. Zoeterwoude Zwembad Haasbroek - Avond-zwem- vierdaagse, start tussen 17-18 uur. Voorschoten Wijk Adegeest - Voorschotense Wieier- deren, 10-18 VRIJDAG Oegstgeest La Salie - Rhijngeesterstraatweg 43, ver koopexpositie t.b.v. gehandicapte kin- ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense meldpunt voor klachten over discriminatie en rassenhaat wil maar niet van de grond komen. De gemeente blijkt het opzetten van deze klachtenlijn veel te rooskleurig te hebben voorgesteld. Aanvankelijk zou het meldpunt reeds in april operationeel moeten zijn. De voorbereidingsgroep heeft het college van B en W bericht dat verwezenlijking op zich kan laten wachten. "Het opzetten van het Alphense meldpunt is een moeilijk geval ge bleken. We willen er namelijk geen lachertje van maken. Wanneer er straks geen gebruik van wordt ge maakt, is het maar al te gemakke lijk om dan te veronderstellen dat er geen discriminatie zou bestaan. Dat ligt dan aan het slechte, func tioneren van het meldpunt", aldus W. Oosterbaan. Bij de voorberei dingen vertegenwoordigt Ooster baan de stichting ATAR (Alphen tegen apartheid en racisme). In een voortgangsrapportage schrijft Oosterbaan de vertraging toe aan allerlei onverwachte pro blemen. Slechts een daarvan is de toekomstige samenstelling van het stichtingsbestuur van het meld punt. In de praktijk blijkt het voorts moeilijk om discriminatie te bewijzen naar bijvoorbeeld ras. "We zijn gestoten op ons gebrek aan kennis", zegt Oosterbaan. Dit is onder meer de reden dat in de beginfase van het meldpunt de klachten over discriminatie van bij voorbeeld homo's en vrouwen worden doorverwezen naar de di verse specifieke belangengroepe ringen. Overigens vormen de aanloop problemen voor een discriminatie meldpunt volgens Oosterbaan een landelijk verschijnsel. "In Rotter dam is er drie jaar over gedaan en Den Haag is er ook niet uit. Er zit ten zoveel haken en ogen aan. Daarom richten we ons in het be gin ook uitsluitend op de rassen discriminatie. Andere gevallen ma ken de zaak alleen ingewikkelder en die laten we voorlopig maar even zitten". In de Alphense voorbereidings groep hebben vertegenwoordigers zitting van de rechtswinkel, het bu reau voor rechtshulp, het centrum voor buitenlandse vrouwen Zahra, ATAR en de stichting buitenland se werknemers Rijn en Lek. Te vens bestaat nauwe samenwerking met het Landelijk Bureau Racis mebestrijding (LBR) in Utrecht. De deelneming van de gemeente in het bestuur van het meldpunt is overigens een heet hangijzer. Om dat de plaatselijke overheid even goed de veroorzaker van discrimi natie kan zijn, is onder meer door het LBR aangedrongen op een ab solute onafhankelijkheid van het meldpunt. Evenzeer betreft dat de eventuele betrokkenheid van de Alphense politie. Deze officiële in stanties zouden de drempel naar het meldpunt vergroten. De deelname wordt node gemist van bevolkingsgroepen als Zuid- molukkers, Turken, Marokkanen en Surinamers. Volgens Ooster baan ontbreekt het de etnische groepen aan voldoende mankracht om nu de schouders onder het klachtenmeldpunt te zetten: "In den lande zijn wel meer meldpun ten zonder vertegenwoordigers van etnische groepen begonnen. We hebben er alle vertrouwen in dat later wel wordt meegedaan".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16