Rondvaartboot blokkeert aanleg passantenhaven College houdt vast aan opheffing GAD Gemeente wil spoedig beginnen Tal van gebreken aan Stads- bouwhuis 'Oordeel al uitgesproken voor beklaagde is gehoord' Leiden wil band met steden in Nicaragua en Oost-Europa Gemeenten accepteren voorwaarden van Shell Voor 130.000 vernield aan school Valkenpad Leids deel Rijksweg 11 mag doorgaan Instanties nemen werk Sociaal Raadsman over Gemeente maakt homobeleid Korting op studiefinanciering Binnenbrand Tweede zwartboek van speciaal onderwijs DONDERDAG 18 JUNI 1987 LEIDEN Een van de oplossingen voor de manoeuvreerproblemen van de rondvaartboot is het aanbrengen van een zogenaamde boegschroef op de Olympia. Met zo'n schroef op de hoogte aan de voorzijde kan het schip ge- aanlegsteiger schroef is e de aanschaf bedrag v; gemoeid. Volgens een woordvoerder LEIDEN - Er dreigt een nieuw conflict tussen rederij Slingerland en de gemeente Leiden. De ge meente wil in september beginnen met de aanleg van een jachthaven in de Haven, een zogenaamde pas santenhaven voor 37 boten. Als die plannen worden verwezenlijkt is het niet meer mogelijk dat een van de rondvaartboten van de rederij, de M.S. Olympia, de haven in- en uitvaart. Vier jaar geleden lagen Slingerland en de gemeente ook al in de clinch over de breedte van de doorvaart van de Rembrandtbrug over het Galgewater. Het was aanvankelijk de bedoe ling van de gemeente om nog voor de zomer met de aanleg van de pas- santenhaven te beginnen. Omdat dig", meent de zegsman er nog geen oplossing is voor het schip van Slingerland, zijn de Ansichtkaarten werkzaamheden uitgesteld. De ge- De gemeente heeft overigens meente is intussen wel met de nog een andere oplossing bedacht, voorbereidingen begonnen, maar Volgens dat plan moet Slingerland is nog niet aan de Haven aan het de aanlegplaats van de rondvaart- werk. Binnenkort wordt de ge- boot verplaatsen naar de Zijlpoort, meenteraad gevraagd een krediet De poort kan dan worden gebruikt van 450.000 gulden beschikbaar te als verkooppunt voor ansichtkaar- stellen. ten en andere toeristische artike len. "Op die manier krijgt ook de Zijlpoort een functie", meent de woordvoerder van de gemeente. Dit plan kan alleen uitgevoerd worden wanneer de meelfabriek van De Sleutels inderdaad defini tief wordt gesloten. De scheep vaart van en naar de meelfabriek Slingerland is zelf overigens niet het plan om zijn r de Zijlpoort te de aanleg van de passantenhaven ongeveer 50.000 gulden helemaal niet doorgaat". De reder wil zelf geen inzicht geven in de stand van zaken in het overleg met de afdeling stadsvernieuwing is de de gemeente. "Ik heb mijn leergeld gemeente eventueel bereid deel van die kosten voor haar reke ning te nemen, maar zal zij de kos ten van de boegschroef zeker niet volledig vergoeden. "Zo'n boeg schroef heeft Slingerland toch no- betaald", meent Slingerland. Vier jaar geleden kwam de Lei- denaar in het nieuws toen hij be weerde dat de Olympia de pas aan gelegde Rembrandtbrug niet kor passeren. Volgens het hoofd van de afdeling civiele werken lag dat aan de stuurmanskunst van de ka piteins. Bij de proef op de som bleek het schip de brug met enkele centimeters tussenruimte te kun nen passeren nadat enkele brugleuningen waren verwijderd. LEIDEN - Het college van b en W komt namelijks langs de Zijlpoort stelt.de gemeenteraad toch en kan dat punt niet passeren wan- J neer de Olympia daar ligt afge meerd. Indien geen oplossing wordt ge vonden, overweegt de gemeente voorlopig een gedeelte van de pas- santen-haven nog niet te bouwen. Door tien aanlegplaatsen weg te la ten, ontstaat er wel voldoende ma- een alternatieve baan bij de ge meente gezocht. 'Mochten GAD- medewerkers besluiten om niet over te gaan dan volgt ontslag', nanciële controle van de gemeente schrijft het college aan de gemeen teraad. Volgens directeur Oudhof de GAD zijn zijn medewerkers LEIDEN - Het stadsbouwhuis aan de Langegracht moet volgend jaar voor een miljoen gulden worden opgeknapt. Het in 1978 voor 15 mil joen gulden opgetrokken complex vertoont een groot aantal gebreken die buiten het normale onderhoud vallen. Op het stadhuis wist men vanochtend niet te vertellen om wat voor soort gebreken het gaat. Verwacht wordt dat de komende jaren nog meer geld nodig is voor de opknapbeurt. Voor het stadsbouwhuis is bo vendien een energiebesparings plan gemaakt. Uitvoering hiervan LEIDEN - De gemeente Leiden kost meer dan 650.000 gulden. Het wil een stedenband aangaan met geld wordt door een lager energie- een stad in Nicaragua en een stad verbruik gedeeltelijk terugver- in Oost-Europa, diend. Ook in het stadhuis wil het Deze stedenbanden vloeien gemeentebestuur energie gaan be- voort uit het collegeprogramma sparen. Zo wordt een deel van de 1986-1990. In de band met een stad verlichting vervangen en krijgt een in een ontwikkelingsland zal de aantal kamers een verlaagd pla- 'projectmatige hulpverlening', zo- fond. Hiermee wordt tevens de als bijvoorbeeld de verbetering slechte akoestiek in deze kamers van de drinkwatervoorziening, een verbeterd. De werkzaamheden in belangrijke plaats innemen. Dat het stadhuis zijn begroot op bijna loopt meestal via organisaties als de Vereniging van Nederlandse vrijwel unaniem tegen de Gemeenten. Het personeel van de plaatsing. Bij de GAD werken 16 GAD zal bij deze organisatie nieuwe baan aangeboden krijgen. Voor vier werknemers wordt naar mensen. Het verificatiebureau, dat tot voor kort onderdeel was van de ling Stedenband (S.I.S.). Het Nica- informatie-avond voor ragua-comité meent dat aanslui- gëinteresseerde raadsleden en bur- Vereniging van Nederlandse Ge meenten, is als grote organisatie beter in staat de gemeentefinan- ciën te controleren, denkt het col lege. De aanleiding voor de ophef fing van de GAD lag voor het colle ge in het feit dat bij de controle van de jaarrekeningen grote achter stand was opgelopen. Volgens de directeur van de GAD was de ach terstand echter te wijten aan de tra ge gang van zaken op gemeentelij ke afdelingen. Het college verwacht bij de op heffing van de GAD een financieel voordeel te boeken. De eerste drie jaar echter, moeten extra kosten worden gemaakt om de achter stand in de controle in te lopen. Zo schrijft het college dat de GAD aan derden al kosten voor controle in rekening heeft gebracht voor werk dat nog niet is uitgevoerd. Dit geld moet worden terugbetaald. hun visie moeten geven over de voorgestelde opheffing. Medewer kers van het verificatiebureau heb ben reeds gelegenheid gehad zich bij de commissie aan te prijzen. De GAD mag volgende week zijn zeg je doen in de commissie. Maar vol gens Oudhof 'is hij al bij voorbaat kansloos nu het college al een be sluit heeft genomen'. "In dit geval mag je wel stellen dat het oordeel al is uitgespoken voordat de be klaagde is gehoord", aldus Oudhof. LEIDEN - De 44 Nederlandse ge meenten die op initiatief van de ge meente Leiden een gesprek had den aangevraagd met Shell, zijn akkoord gegaan met de voorwaar den die de multinational aan dat gesprek heeft verbonden. Deze voorwaarden houden in dat de da tum van het gesprek niet bekend mag worden gemaakt en dat de pers de bijeenkomst niet mag bij- Het gesprek heeft volgens een woordvoerder van de gemeente Leiden waarschijnlijk in septem ber plaats. Onder leiding van de Leidse wethouders Bordewijk en Van Dongen gaan vertegenwoordi gers van vier van de 44 gemeenten met een delegatie van de directie van Shell een discussie aan over de apartheid en de rol van de multina tional in Zuid-Afrika. Deze vier gemeenten zijn Utrecht, Enschede, Zoetermeer en Wormer. "We hebben voor deze plaatsen gekozen om gemeenten van verschillende grootte aan het gesprek te laten deelnemen", aldus de woordvoerder. Afgevaardigden van de overige 40 gemeenten mo gen het gesprek als toehoorders bijwonen. Shell wil dat de bijeenkomst ach ter gesloten deuren plaats heeft omdat het bedrijf een 'kwaliteits- gesprek' wenst. De woordvoerder van de gemeente Leiden kan zich voorstellen dat "de aanwezigheid van 15 camera's invloed heeft op de entourage van het debat". Over wogen is nog om alleen de schrij vende pers uit te nodigen, maar volgens de woordvoerder zou zo'n selectie niet rechtvaardig zijn. Om het publiek toch op de hoogte te kunnen stellen van de inhoud van het debat is besloten dat de steno grafische dienst van de Tweede Kamer een verslag zal maken, dat na goedkeuring door Shell en mo gelijk tijdens een persconferentie wordt vrijgegeven. ting bij de S.I.S. de voorkeur dient en dat het mogelijk is dat Lei- coördineren gers. Voor het op gang brengen Opmerkelijk het tijdstip de beide steden- waarop het college dit voorstel den binnen deze organisatie eigen banden zullen werkgroepen in het doet, is dat de medewerkers van de leven worden geroepen. 250.000 gulden. de Stichting Nederlandse Vrijwilli gers (SNV) en de NOVIB. Reden voor een relatief groot aantal ge meenten in Nederland (ongeveer 15) om een stedenband met een stad in Nicaragua aan te gaan is het feit dat in dit land.momenteel zo wel het oost-west als het noord zuid conflict herkenbaar is. Voorwaarde voor het slagen van een stedenband is volgens de ge meente een goede informatie-uit wisseling tussen beide steden. Een Leiden is het Nicaragua-komitee Leiden. Dit komitee staat in con- >uaat vciicjicii tact met ^et Haagse comité dat 'STVouwvak- deelneemt aan de Stichting Invul- burger-polder zijn verworpen. De belangrijk ^toopmgspunt gemeente Leiden zal vermoedelijk or" 'Para ,,a" nrr nog deze maand een aanlegvergun- ning aan Rijkswaterstaat verlenen. Wellicht nog voor de bouwvak vakantie zal Rijkswaterstaat het werk aanbesteden. Rijksweg 11 loopt van Bodegra ven, via Alphen aan den Rijn naar Leiden, waar de weg aansluit op rijksweg 4. De werkzaamheden bij Leiden - Overleden: J.D.F. Buma Alphen zijn al enige tijd bezig. In (1912) vrl. echtg. van G A. Hulshoff, A. de Roomburgerpolder sluiten de Beekman (1919) vrl. geh. gew. met C.D. riiksweeen on elkaar aan en wor- Zandvliet. H- Gertenaar (1923) man, J. njKswegen op eixaar aan en wor van winkel (1926) vrl geh gew met j den ook de op- en afritten aange- van der Woude c u j schanzleh (1933) tega- vrl. geh. gew. met H. Melissen. herkenbare projecten zal kunnen uitvoeren. De stedenband zal voor wat Leiden betreft in 1988 gestalte kunnen krijgen. De weinige stedenbanden die Nederland heeft met Oost-Europa staan alle in het teken van een ac tieve vredespolitiek. Daarbij gaat het niet om hulpverlening maar vooral om informatie-uitwisseling, het tot stand brengen van een dia- 1ivaauoniaii vciuwijm. i/c laACII vail IICIU dtVIYUUl U met lltll VtJI U WIJIICH loog en zoveel mogelijk contacten raadsman kunnen volgens wet- van de Sociaal Raadsman. De tussen (groepen) burgers. In dit ge- houder oe ja Mar van sociale zaken raadsman houdt spreekuren in ver val moet de gemeente alles zelf overgenomen worden door andere schillende wijken en fungeert in kimnen^geen organisaties instanties. Het verdwijnen van de vele gevallen als eerste opvang Sociaal Raadsman is onderdeel voor mensen met problemen; hij van de bezuinigingen op de Ge- helpt mensen op weg in het socia- meentelijke Sociale Dienst (GSD). De GSD moet de komende jaren in totaal 1,3 miljoen gulden bezuini gen. De raadscommissie sociale za- LEIDEN - De functie Sociaal ken ging gisteravond in meerder- Raadsman verdwijnt. De taken van heid akkoord met het verdwijnen doen worden ingeschakeld. Veel ring in een stedenband met Oost- Europa is er nog niet in Nederland. Het Leids Vredesplatform heeft zich aangediend als initiatiefnemer voor het tot stand brengen van een stedenband en organiseert op 25 Burgerlijke Stand LEIDEN - De gemeente is van plan een homobeleid te ontwikke len. Daartoe zullen de homo-orga nisaties in Leiden worden ge vraagd de knelpunten op papier te zetten waarna in gezamenlijk over leg een actieplan kan worden sa mengesteld. Ook is inmiddels een coördinatieteam voor het homobe leid in het leven geroepen. Het homobeleid dat de gemeente voorstaat heeft de bedoeling discri minatie tegen te gaan en de hetero seksualiteit als norm te doorbre ken. Daartoe is het van het grootste belang dat de Wet gelijke behande ling niet alleen zo spoedig mogelijk nadat de wethouder had toegezegd van kracht wordt, maar ook elke schriftelijk toe te lichten hoe de ta- vorm van discriminatie uitsluit, ken van de raadsman worden ver vindt het gemeentebestuur. deeld. le-verzekeringsstelsel, vult belas tingformulieren in en aanvragen voor huursubsidie. De PvdA had aanvankelijk be denkingen tegen het voorstel van het college van B en W om de func tie op te doeken. Wethouder De la Mar garandeerde echter dat de So ciaal Raadsman weliswaar ver dwijnt, maar dat de taken door an dere instanties worden overgeno men, zoals het maatschappelijk werk, de buurthuizen en de GSD zelf. PvdA-woordvoerder Van Meij- gaarden ging uiteindelijk akkoord LEIDEN - Aan het scholencom plex aan het Valkenpad is vorig jaar voor circa 130.000 gulden ver nield. Dit scholencomplex is daar mee een van de meest vandalisme- gevoelige objecten in Leiden ge bleken. In het totaal werd er vorig jaar voor 870.000 gulden aan ver nielingen aan openbare schoolge bouwen aangericht. Al eerder werden in het scholen complex aan het Valkenpad maat regelen tegen vandalisme geno men. Zo werden de glazen ruiten vervangen door vrijwel onbreek baar materiaal. Dit heeft minder glasbreuk tot gevolg gehad maar leidde wel tot een toename van kliederwerk en pogingen het glas in te branden. De ruiten zijn daar door steeds ondoorzichtiger ge worden. De gemeente is van plan door een groot aantal maatregelen het vandalisme in het scholencomplex terug te dringen. Zo wordt het kunstglas vervangen door gehard en dubbel gelaagd glas. De stenen raamdorpels moeten plaats maken voor betonnen elementen en de nissen bij de ingangen van de school worden dichtgemaakt. Bo vendien krijgt de school een nieu we dakbedekking. Op de oude dakbedekking lag los grind het geen de jeugd uitnodigde om er de ruiten mee te bekogelen. Deze anti-vandalisme maatrege len kosten in het totaal 370.000 gul den. De gemeente hoopt het geld 'terug te verdienen' door minder Sumita is 20 jaar en volgt een meao-opleiding. Ze woont bij haar moeder, die een bijstandsuitkering ontvangt. Haar ouders zijn in 1978 gescheiden. Haar vader woont in Suriname. Ze hebben al jaren geen contact meer met hem. Sumita ont vangt een studietoelage op grond van de Wet studiefinanciering. Van oktober tot en met april kreeg ze een voorschot van 484,37 gulden per maand. In mei werd de toelage pas echt vastgesteld en wel op 266,48 gulden per maand. Omdat ze vanaf oktober te veel voorschot heeft ontvangen, wordt ook nog eens 203,35 gulden per maand op haar toelage gekort en die korting zal tot het eind van dit jaar duren. Tot die tijd moet ze dus rondko men van 63,13 gulden per maand. Als klap op de vuurpijl kan ze ook geen voorschot krijgen op haar les geld voor het volgende schooljaar. Bijdrage ouders Sumita is één van de vele scho lieren en. studenten die sinds mei in een wanhopige financiële posi tie terecht zijn gekomen. Op grond van de Wet studiefinanciering heb ben scholieren en studenten vanaf 18 jaar recht op een basisbeurs en op aanvullende financiering. De basisbeurs vervangt de vroegere kinderbijslag en wordt onafhanke lijk van het inkomen van dé ouders verstrekt. Maar of je in aanmerking komt voor aanvullende financie ring en zo ja voor hoeveel, hangt wél af van het inkomen van je ou ders. Daarbij wordt naar het inko men van je beide ouders gekeken, cok als ze gescheiden zijn. Of je ou ders in werkelijkheid ook bijdra gen aan je studie doet niet terzake. Er ontstaan dus problemen voor die jongeren van wie de ouders naar de normen van het ministerie van onderwijs wél een financiële bijdrage kunnen leveren, maar die dat weigeren. Hetzelfde geldt voor die studerenden, die zelf geen be roep op hun ouder(s) willen doen. Ook jongeren van wie één of beide ouders in het buitenland wonen, zoals in geval van sumita, zijn in moeilijkheden gekomen. Onvindbaar Mogelijk wordt voor Sumita nog wel een oplossing gevonden. Dat is het geval als het minister van on derwijs strakt tot de conclusie zou komen dat haar vader onvindbaar is. Maar daaraan zal eerst een on derzoek van het ministerie vooraf gaan. Sumita's moeder heeft het laatste bij haar bekende adres van haar ex-man, een adres in Parama ribo, aan het ministerie moeten op geven. Het ministerie probeert nu alsnog met de vader van Sumita in contact te komen om zijn inkomen te achterhalen. Als geen contact tot stand komt, kan het zijn dat hij onvindbaar wordt verklaard. Sumita ontvangt dan alsnog de aanvullende finan ciering. We weten overigens nog steeds niet, wanneer Studiefinan ciering precies tot onvindbaarheid zal concluderen. Het is ook ondui delijk hoelang het onderzoek zal duren. Verder is onduidelijk of voor Sumita een tussenoplossing mogelijk is in afwachting van de uitkomst van het onderzoek. Conflicten Gewoonlijk zullen je ouders wél vindbaar zijn, wat in elk geval geldt als ze in Nederland wonen. Wat te doen als je toelage gekort is, omdat je ouders een financiële bij drage zouden kunnen leveren, ter wijl je die bijdrage in werkelijk heid niet ontvangt. Minister Deetman heeft op 25 mei 1987 aan de Tweede Kamer ge schreven in welke gevallen dan de zogenaamde hardheidsclausule kan worden toegepast. Meerderja rige studerenden (dus van 21 jaar en ouder) kunnen daarvoor in aan merking komen, als sprake is van een zodanig ernstig conflict met de ouder(s) dat er feitelijk geen ouder kind relatie meer is. Het conflict moet onherstelbaar lijken. Boven dien is ook de achtergrond van het conflict van belang. Het zal moeten gaan om principiële zaken als le vensovertuiging, geloof, cultuur. Een op financiële motieven ge grond conflict is niet voldoende. Voor minderjarige jongeren wordt het zo mogelijk nog moeilij ker met een beroep op de hard heidsclausule loskoppeling te be reiken, dus een toelage te ontvan gen onafhankelijk men van beide ouders of van hen. Volgens de brief minister moet sprake zijn van een zodanige fundamentele en structu rele verstoring van de relatie met de ouder(s), dat loskoppeling is aangewezen ter bescherming van het fysieke en geestelijk welzijn van het kind. Uit de voorbeelden die worden genoemd, t.w. incest en fy siek geweld, kan worden afgeleid, INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN BREESTRAAT 92 2311 CV LEIDEN TELEFOON 071-254142 dat de loskoppeling van minderja rigen beperkt zal zijn tot zeer extre me problemen. Zowel meerderjarige als minder jarige jongeren zullen zich in een verzoek tot loskoppeling met toe passing van de hardheidsclausule moeten laten bijstaan door onaf hankelijke derden, zoals decaan, maatschappelijk werker, RIAGG, Raad voor de Kinderbescherming etc. Het beroep op de hardheids clausule moet schriftelijk worden gedaan. Als je dat doet na ont vangst van de beslissing op je aan vraag om studiefinanciering ken nisgeving)i, moet je binnen 30 da gen een bezwaarschrift schrijven waarin je een beroep op de hard heidsclausule doet en waarin je om herziening vraagt. Verstuur dat aangetekend en bewaar een kopie. Bij afwijzing van je bezwaarschrift het inko- kun je met de decaan overleggen of één je in beroep zult gaan. Daarbij kan i de het goed zijn een advocaat te raad plegen. Andere oplossingen? Wat kun je nog doen als je niet losgekoppeld bent (je verzoek om toepassing van de hardheidsclau sule is definitief afgewezen of het had helemaal geen zin zo'n verzoek te doen)? Voor meerderjarigen ziet het er erg somber uit. Natuurlijk kan de decaan bijvoorbeeld nog eens een poging doen je ouder(s) tot andere gedachten te brengen. Maar anders is er alleen beperkte en tijdelijke hulp mogelijk via een noodfonds, zoals de universiteit dat bijvoorbeeld heeft. Minderjari gen kunnen zich tot een advocaat wenden om te laten bezien of (meer) alimentatie van de ouder(s) kan worden gevorderd. Onder bepaalde strenge voor waarden kunnen zij ook een be roep doen op de sociale dienst weglopers-regelingin elk geval moet het contact met beide ouders zijn verbroken). Verrekening Over de Wet studiefinanciering valt nog veel meer te zeggen en vooral te klagen. Maar daarvoor ontbreekt ons hier de ruimte. Het laatste woord is er ook bepaald nog niet over gesproken. Binnenkort wordt weer overlegd tussen minis ter en Tweede Kamer. Mogelijk is daarover bij het ter perse gaan van dit stukje al meer bekend. In het overleg komt ook ter sprake of alle studerenden in aanmerking kun nen komen voor een voorschot op het college- of lesgeld. Volgens de nu bekende regeling wordt alleen een voorschot ver strekt als de berekende ouderlijke bijdrage voor juli minder is dan 133,67 gulden. Nu is de hardheids clausule niet alleen van belang voor het eventueel bereiken van loskoppeling. Ook andere schrij nende problemen kunnen daarmee mogelijk worden opgelost. Stude renden die volgens de nu geldende regeling niet voor een voorschot op het college- of lesgeld in aanmer king komen, maar die zelf onmoge lijk in staat zijn dat bedrag voor te schieten, zouden zo'n voorschot misschien toch kunnen krijgen door een beroep op de hardheids clausule. Voor een ander geval heeft de minister zelf al gezegd, dat in be ginsel met succes een beroep op de hardheidsclausule kan worden ge daan. Het gaat om financiële pro blemen die veroorzaakt worden door verrekening van de voor schotten. In bijzondere gevallen kan op verzoek een gunstiger rege ling voor terugbetaling worden ge troffen. Tenslotte kan de Studiefi nanciering in geval van klaarblij kelijk verkeerde beslissingen handbetalingen doen, zolang de juiste beslissing nog niet formeel is verwerkt. uitgaven te hoeven doen voor her stel van het schoolgebouw in de toekomst. LEIDEN - Een binnenbrand in een woning aan de Hugo de Groot straat heeft gistermorgen een deel van de zolder beschadigd. De brandweer was snel ter plaatse om het vuur dat rond 10.30 uur ont stond te blussen. Oorzaak waren loodgieters die op de zolderverdie ping bezig waren met herstelwerk zaamheden. Zij hadden een onge lukje met solderen. De precieze omvang van de schade kon nog niet worden vastgesteld. Bij de brand liep niemand persoonlijk letsel op. LEIDEN - De directies van 15 Leidse scholen .voor speciaal on derwijs hebben een tweede zwart boek samengesteld dat binnenkort aan regering en Tweede Kamer zal worden aangeboden. Het zwart boek geeft de problemen weer die zijn ontstaan door de vervroeging van de teldatum van het aantal leerlingen en de korting op het aantal formatieplaatsen. In november verscheen al eerder een zwartboek. Het nieuwe gaat vooral in op de problemen in ja nuari en februari van dit jaar. Op 13 van de scholen zijn er in die maan den totaal 124 wachtdagen ge weest. Dat wil zeggen dat er op die dagen geen vervanger voor zieke leerkrachten mocht worden aange steld. Dit had tot gevolg dat in 25 procent van de werktijd organisa torische problemen met de groe pen ontstonden. In sommige geval len moest een groep zelfs naar huis worden gestuurd. De directies vrezen een voortdu rende chaos op de scholen door de nieuwe vervangingsregeling en dringen er bij minister Deetman (onderwijs) op aan om de scholen zelf voor een (vaste) invaller te la ten zorgen. Door het vervroegen van de tel datum van het aantal leerlingen (van 1 april naar 16 januari) worden de leerlingen die zich na die datum aanmelden niet meegerekend, waardoor de scholen ook formatie plaatsen gaan missen. De directies moeten nu met minder personeel meer leerlingen opvangen. In het zwartboek hekelen de scholen het ontmoedigingsbeleid van minister Deetman. "Als hand vat en excuus om de bezuinigingen te rechtvaardigen wordt het argu ment gebruikt dat het speciaal on derwijs (te snel) groeit. Mocht dit zo zijn - wij bestrijden dit echter - dan is bezuinigen toch niet de ma nier om daar iets aan te doen", al dus één van de directeuren in het zwartboek.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15