EIDEN Winkels en woningen op Vrouwen kerkplein LEIDSCH •- DAGBLAD HEb Voor aanleg woonboten in Leiden al 68 jaar geen vergunning nodig Drietal pleegt overval op woning Profijt bedrijfsleven van kennis universiteit DONDERDAG 18 JUNI 1987 Kledinggigant Mexx naar Leiden LEIDEN - De glazen kathedraal van architect Vollmer is een kerkje geworden. En dat geeft volgens wethouder Peters (ruimtelijke or dening) op passende wijze uitdruk king aan de historische betekenis van het Vrouwenkerkplein achter de Haarlemmerstraat. Als het aan B en W ligt sleept Vollmer de op dracht in de wacht het pleintje te bebouwen. door Gert Visser bredere toegang en een ruimer uit zicht op het plein te scheppen. Eri- i voegde daar aan toe via de even tussen de verschillende ambtelijke afdelingen op het stadhuis. Ge meente-ontwerper Piret heeft bij- Een huurder voor de winkel ruimte in de nieuwbouw is er wel licht ook al gevonden: kledinggi gant Mexx heeft zich 'zeer geinte- resseerd' getoond. Vollmer gaat er van uit het plein voor 50 procent te bebouwen want er moet in het vol gebouwde De Camp enige open ruimte blijven. Peters is er groots mee: "Je moet het maar zien als het visitekaartje van Leiden. Er moet op dat pleintje meer gebeuren dan alleen het neerzetten van een wi- peendje voor de jeugd". Enkele maanden geleden kon digde Peters aan het huidige Vrou- wenkerkplein ingrijpend te willen huurd zal worden, heeftTngangen verder gelegen Vrouwenkerkstraat voorbeeld laten weten het met het een tweede toegang tot het plein te willen scheppen. Eventueel deze winkelroute via een va bestaande winkels aan de Haar lemmerstraat aangelegd kunnen worden. Voorsprong Vollmer had echter enige voor sprong op zijn concurrent omdat zijn opdrachtgever, de Amster damse projectontwikkelaar Dyna mic Real Estate, reeds in het bezit is van twee panden aan de Haar lemmerstraat: de poffertjeszaak en de schilderijenwinkel. Het cruciale pand van de groenteboer is welis waar nog geen eigendom van de projectontwikkelaar, maar daar over wordt onderhandeld. Zo was Vollmer in staat de ge vels aan de Haarlemmerstraat te integreren in zijn nieuwbouwplan- nen. Het is de bedoeling deze twee panden te restaureren. De winkel ruimte op de begane grond komt in verbinding te staan met de nieuw bouw op het plein. De winkel, die vrijwel zeker geheel aan Mexx de Haarlemmerstraat het het veranderen. Projectontwikkelaars met voldoende kapitaal konden plein. zich bij de gemeente melden. De Vollmer heeft getracht iets opkomst was enigszins teleurstel- de historische betekenis van lend. Buiten architectenbureau plein in de nieuwbouw terug te la- Vollmer diende Erica bv zich maar daar bleef het bij. De bouwplannen van de twee de vroegere kerk herinneren, ge- vertonen nogal wat overeenkom- bruint als pijlers waarop de wonin- sten. Als uitgangspunt voor beide gen in de nieuwbouw rusten. Om werd gekozen voor bebouwing op het plein te omsluiten heeft Voll- te zijn de achterzijde de komt te liggen en niet aan de Haar lemmerstraat. Volgens Piret dreigt voor de nieuwbouw 'eerder een speelplaats dan een plein te ont staan'. Hij heeft voorts felle kritiek op het gemeentebestuur omdat de ze de eis stelde dat de historische betekenis van het plein zichtbaar moest blijven. "Ik heb er moeite mee dat de subsidiegever een zeer belangrijke vinger in de pap heeft bij een nieuw plan en daarbij eist dat de elementen die sterk hebben bijgedragen aan de mislukking van het plein, gehandhaafd blijven", al dus Piret: "In het bedrijfsleven zouden dergelijke constructies niet denkbaar zijn". Ambtenaar Meijer van stadsver nieuwing wijst deze kritiek van de hand omdat het slopen van een drietal panden aan de Haarlem merstraat 'een te moeizame en kostbare operatie' is. Hij wijst er op dat het gekozen plan overeenkom stig de door Piret zelf aangedragen varianten is en schildert zijn colle ga af als 'een stedebouwkundige struisvogel'. Overigens komt het plan van Vollmer overeen met de de betrokkenen die er de buurt wonen of zaken doen. Vergoeding Wethouder Peters hoopt dat rea lisering van het plan met al te lang op zich laat wachten, howel er nog tal van instellingen zijn die er hun goedkeuring aan moeten geven. Het probleem dat er met de groen- De glazen 'kathedraal' van architect Vollmer. Dit oorspronkelijke ontwerp is op verzoek van de gemeente aangepast en kleinschaliger gemaakt. Zo blijven ondermeer twee panden aan de Haarlemmerstraat gehand haafd en is de bouwmassa met een derde teruggebracht. Het aanzicht van de twee verdiepingen is heel wat rustiger geworden nu er woningen moeten komen. plein heeft gemaakt (1,1 miljoen gulden) wil Peters het niet laten stuklopen. "Het belangrijkst is nu dat het plein wordt opgeknapt", al dus Peters. Kledingzaak Mexx lijkt de wet straat. In de nieuwbouw zijn op de getekend. Aan de noordzijde vindt teboer nog geen overeenstemming houder een goede kandidaat begane grond winkels geprojec- - - - teerd, terwijl op de twee verdiepin gen gewoond zou kunnen worden. Beide architecten stelden ook voor het pand van de groenteboer aan de Haarlemmerstraat/Vrouwen- kerkkoorstraat te slopen om een Kritiek Aan de beslissing van het college om met Vollmer in zee te gaan, zijn boeiende discussies voorafgegaan de nieuwe winkelruimte: "Het is i zaak die de uiterlijke vorm als ters te kunnen omzeilen door het boodschap heeft. En dat maakt het bouwplan in fasen te realiseren. Op interessant". Het voorstel van het een mogelijke vergoeding van de college wordt na de zomer aan de projectontwikkelaar voor de kos- raadscommissie ruimtelijke orde ten die de gemeente op het huidige ning voorgelegd. Op de lat (2) Voorzitter N.B. Spoor van Miner va luidde in februari de noodklok in verband met de fi nanciële toestand waarin de stu dentenvereniging verzeild was geraakt. Een te groot aantal le den kwam niet met de verschul digde contributies over de brug en maakte al te gretig gebruik van de mogelijkheid om con sumpties op rekening te nutti gen. Minerva werd hierdoor met een volgens de voorzitter du bieus record geconfronteerd: de totale schuld van de leden bij hun vereniging beliep 1,3 mil joen gulden, tegen 500.000 gul den zeven jaar geleden. Gevolg van een en ander was dat de ver eniging met een gebrek aan con tant geld kwam te zitten en bij de banken moest aankloppen om de rekeningen te kunnen betalen. De hartekreet van Spoor dan- wel de maatregelen die het be stuur al had ingevoerd voor de voorzitter in het verenigingsblad Correl aan de bel trok, hebben de Minerva-leden niet onberoerd gelaten. Spoor kan namelijk mel den dat de schuldenlast een da lende lijn vertoont. "Het is moei lijk te zeggen op welk bedrag we precies zitten want de debiteu renstand stijgt en daalt als een barometer, maar ik geloof dat we op zeven, acht ton zitten". Waar mee hij nog niet tevreden is: "Het bedrag moet nog verder omlaag". De maatregelen bestaan onder meer uit sluisen, wat betekent dat een aantal keren per maand bij de ingang van het Minerva- bolwerk aan de Breestraat wordt geposteerd met schuldlijsten. Leden met een te hoge schuld komen die avond de tent niet in. Geschorst is er ook. Om hoeveel mensen het gaat, weet de voorzit ter niet te vertellen. Wel dat de leden die worden geschorst dat heel vervelend vinden. Eenzelf de gevoel zal de leden zijn over vallen die voorkomen op de lijst van langdurige wanbetalers die enkele keren in Correl is gepubli ceerd. Maar de harde aanpak om de leden tot betaling te dwingen blijkt dus te werken. "Als je ar individueel achter de broek zit", zegt Spoor. Vol gens hem is een constante indivi duele benadering voor een grote vereniging als Minerva, met 3200 leden, echter geen haalbare kaart. Vandaar dat men zich be zint op meer structurele maatre gelen. Welke richting het daarbij moet opgaan, zegt hij nog niet te weten. Het bestuur en de leden vergadering wisselen in septem ber van gedachten over de vraag hoe het met het kredietsysteem verder moet. Heil verwacht Spoor in elk geval van de auto matisering waartoe de vereni ging binnen afzienbare tijd over gaat. Dat gaat gepaard met de in voering van een nieuw en sneller werkend boetesysteem. Pet Straatmuzikanten zijn er in alle soorten en maten. Virtuoze fluit en violisten die eigenlijk op een concertpodium thuishoren, be staan naast gitaristen die het pu bliek met op jammerlijke wijze vertolkt Bob Dylan-repertoire tot snel doorlopen dwingen. Maar hoe ze het ook doen, de Leidse stichting in oprichting De Gouden Pet vindt het belangrijk dat ze er zijn en is verheugd dat het aanbod van straatmuzikan ten de laatste jaren is gegroeid. Om die ontwikkeling verder te stimuleren heeft ze het Nationaal Straatmuziekconcours in het le ven heeft geroepen, welke zich op zondag 19 juli afspeelt in de Leidse binnenstad. Zo'n twintig deelnemers uit het land strijden die dag om De Gouden Pet. De stichting is een gezamenlijk initiatief van Folkclub Horus, straatmuzikant Lambert Lampie Wouda en de stichting Evene mentenfonds en stelt zich ten doel het levend houden en bevor deren van kunst- en cultuuruitin gen op of aan de openbare weg. Waaronder dus ook straatmuziek valt. De deelnemers aan het con cours, zowel groepen als enkelin gen, zullen zich de hele dag uit de naad spelen om een zo gun stig mogelijke beoordeling door een vijf leden tellende jury. Le den zijn onder anderen stripteke naar/muzikant Martin Lodewijk en Cobi Schrijer. De Vara, die Wat een spektakeitje bij een huwelijk had moeten worden, ontaard de eigenlijk in oponthoud voor de echte feestelijkheden. In plaats van 50 kilo rijst, zoals was gezegd, dropte piloot Ed Groenen gisteren hoog uit de inhoud van een pak Lassie en wat felicitatiekaartjes uit zijn eendekker richting zijn vriend René Zeilstra en diens bruid Helene Karman. Plus wat zilverachtige snippers, die ver voor ze het Stad huisplein hadden kunnen bereiken, weggewaaid. Het door een be richtje in een krant opgekomen publiek, dat geduldig drie kwartier had staan wachten voor de 'stunt' zich voltrok, droop nadien teleurge steld af. (foto Henk Bouwman) van plan is opnames te maken van de finale, zal waarschijnlijk ook een jurylid leveren. De crite ria waarop de deelnemers wor den beoordeeld zijn volgens Alex Fonteyne van Folkclub Ho- rus meerledig. "Gekeken wordt in hoeverre ze echt straatmuzi kanten zijn. Dat zie je snel ge noeg: op straat spelen is heel wat anders dan in een zaal. Hoe trek ken ze mensen naar zich toe? Verder wordt gekeken naar hun muzikale kwaliteiten en naar hun eigen inbreng. Of ze dus ei gen repertoire brengen of De finale van vanaf 17.00 uur op het Pieters kerkplein. De winnaar gaat met De Gouden Pet - geen 24-karaats miniatuur maar een pet op ware grootte van goudbrokaat - en 750 gulden naar huis. Prijzen van 500 en 250 gulden en een publiek sprijs zijn voorts te verdelen. Het is de bedoeling dat het concours volgend jaar weer wordt gehou den, alsmede ook een straatthea- terconcours. LEIDEN - De gemeente is er bij toeval achter gekomen dat de afge lopen 68 jaar geen vergunning no dig was voor het aanleggen van een woonboot in Leiden. In de 'veror dening op de wateren' is in 1919 een wijziging aangebracht en daar bij is deze zaak over het hoofd ge zien. Het gemeentebestuur heeft jarenlang in de veronderstelling geleefd dat bootbewoners in Lei den over een vergunning dienden te beschikken. De tekortkoming kwam aan het licht toen de Raad van State on langs besloot dat voor de aanleg van oude schepen in het Galgewa ter een woonbootvergunning no dig is. B en W hebben voorgesteld de verordening alsnog aan te pas- Volgens een medewerker van de dienst reiniging, havens en waren markten is het vrijwel uitgesloten dat de aanleg van woonboten in Leiden werd verboden op grond van een artikel dat eigenlijk niet bestond. Volgens hem is de animo van bootbewoners om zich in Lei den te vestigen gering en hebben afwijzigingen vrijwel steeds plaats op grond van de bepalingen in het betreffende bestemmingsplan. Een medewerkster van de afde ling juridische zaken weet zich echter één geval te herinneren LEIDEN - Drie mannen hebben gisteravond een overval gepleegd in een flatwoning aan de Smaragd laan en daarbij 100 gulden buit ge maakt. Het drietal beroofde een 19- jarige Leidenaar en de 39-jarige be woner. Een onbekende man belde rond 23.00 uur aan en vertelde dat hij namens iemand anders geld op kwam halen. Hij stak een voet tus sen de deur en drong, geassisteerd door twee andere mannen, de wo ning binnen. Daarbij werden klap pen uitgedeeld. De twee Leidenaars werden ge dwongen hun bezittingen af te ge ven, wat neerkwam op een bedrag van ongeveer honderd gulden. De binnendringers verheten daarna snel de woning. De gealarmeerde politie heeft de omgeving uitge kamd zonder resultaat. Volgens voorlichter Langendoen beschikt de politie over goede signalemen ten. Het onderzoek wordt voortge zet. De slachtoffers hepen bij de overval geen noemenswaardig let sel op. Over de achtergronden kon nog niets naders bekend worden gemaakt. waarbij de gewraakte tekortko ming een rol zou hebben kunnen spelen. Overigens heeft Leiden ja renlang een ontmoedigingsbeleid voor woonboten gevoerd. Momen teel wordt echter gewerkt aan een nota om uitbreiding van het aantal woonboten toe te staan. Hierbij wordt ook bekeken of de histori sche schepen in het Galgewater een vergunning moeten krijgen. Ruzie tussen 'Rijnland' en Radio West over prijs faciliteiten LEIDEN - Omroep Rijnland dreigt de samenwerking met Radio West op te zeggen. Rijnland is namelijk niet tevreden over het bedrag dat de regionale omroep wil betalen voor het gebruik van de facihteiten van de streekomroep. Radio West wil vooralsnog niet verder gaan dan 500 gulden per jaar. Omroep Rijnland denkt daarentegen aan een bedrag van 250 gulden voor el ke keer dat West gebruik maakt van zijn facihteiten. In feite draait het conflict om de vraag: hoeveel wil en kan Radio West van haar subsidie afstaan aan de - niet gesubsidieerde - lokale omroepen. Omroep Rijnland gaat er daarbij vanuit dat Radio West hetzelfde bedrag moet betalen als alle andere instanties die gebruik maken van bijvoorbeeld de studio van Rijnland. Op die manier helpt de regionale omroep ook de 'arm lastige' lokale omroepen, die voor lopig nog weinig bronnen van in komsten hebben. Omdat Radio West voorlopig maar één vaste studio heeft (in Rijswijk) zou zij lokale omroepen kunnen steunen door een normale huur te betalen voor het gebruik van de studio's van lokale omroe pen. Overigens heeft Omroep West met dit soort zaken al rekening ge houden. Er is al een speciale ver binding aangelegd tussen Leiden en Rijswijk die overigens alleen vanuit Rijswijk is te gebruiken. Omroep Rijnland, een van de lo kale omroepen die hebben meege holpen aan de totstandkoming van de regionale omroep, vindt nu dat West het vohe pond moet betalen voor het gebruik van de lokale om- roep-facihteiten. Normaal vraagt Rijnland voor de huur van zijn stu dio een bedrag van 250 gulden per uur. Om de zaak te vereenvoudi gen, wil Rijnland 250 gulden vra gen voor elke keer dat West ge bruik maakt van de facihteiten van Rijnland, of de regionale omroep de studio nou vijf minuten of tien uur nodig heeft. Radio West vindt dat zij niet verder kan gaan dan 500 gulden per jaar. Het bestuur van Omroep Rijn land vindt dit veel te weinig. Het bestuur van Radio West moet nog een keer overleggen over deze zaak. Komt de regionale omroep echter niet met meer geld over de brug, dan wil Rijnland de samen werking beëindigen. Daarmee zou West in deze regio vrijwel geen en kele mogelijkheid meer hebben om programma's snel over te sei nen naar de studio in Rijswijk. LEIDEN - De drempel tussen universteit en bedrijfsleven moet worden verlaagd. Dat meent de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland. De Kamer heeft daarom het proefproject 'Experti se-bank' opgezet. De bedoeling van het project is om met behulp van de computer de kennis die bij de Leidse universiteit aanwezig is te inventariseren en voor het be drijfsleven gemakkehjker toegan kelijk te maken. Het project krijgt een fikse subsidie van 265.000 gul den van het ministerie van econo mische zaken. "Een dakpannenfabriek wil dat de klei die de dakpannen rood maakt, de pannen blauw gaat kleu ren. Dan blijkt te kunnen door minder zuurstof in de ovens te la ten bij het bakproces. Dat heeft echter gevolg voor de ovens. Er treedt corrosie op, de materialen blijken ook minder hittebestendig te zijn". S.A. van Keulen van het onderzoeksbureau 'Advies, Asso ciatie, Amsterdam', die de proef voor de Kamer van Koophandel uitvoert, noemt dit voorbeeld om aan te geven hoe de Expertise- bank werkt. "De gebruiker kan dan bijvoor beeld de trefwoorden corrosie en hittebestendig door de computer laten combineren en ontdekken waar de beschikbare kennis te ver krijgen is", zegt Van Keulen. Het unieke van dit project is dat tot nu toe alleen de onderzoeksprojecten werden geïnventariseerd. "Het na deel daarvan is dat als het project is afgerond, het ook uit het bestand verdwijnt. De kennis die echter is opgedaan blijft. Bij het doen van wetenschappelijk onderzoek vloeit vaak kennis uit verschillende dis ciplines samen. Het is zonde om die kennis ongebruikt te laten", meent Van Keulen. De vertegenwoordiger van het Amsterdamse adviesbureau heeft bij de door hem bezochte bedrij ven overigens een zekere gêne be speurd om wetenschappers te raadplegen bij het oplossen van problemen. "Moet ik daarvoor nou een hoogleraar van zijn werk hou den, wordt er dan gesteld. Of om de helpende hand te bieden wordt iemand gevraagd die er drie dagen voor nodig is, terwijl een weten schapper in een uur klaar zou zijn". Volgens Van Keulen ontbreekt bij de meeste bedrijven nog het be sef dat de poorten van de universi teit openstaan voor het bedrijfsle ven en er talrijke mogelijkheden tot samenwerking zijn. "Soms kan een universitair onderzoeker hel pen met een telefoontje van nog geen kwartier of door het doorver wijzen naar een pas gepubliceerd artikel. Een andere keer kan het leiden tot een researchcontract". De Kamer van Koophandel be gint het project door van 25 bedrij ven de vraagprofielen te inventari seren. Het aanbod van kennis wordt eveneens in 25 profielen ver vat. Het is de bedoeling de komen de twee jaar de behoefte van in to taal 1500 Zuidhollandse bedrijven in kaart te brengen. Over ruim twee jaar bekijkt de Kamer of het experiment is geslaagd en de Ex pertise-bank een definitief karak ter krijgt. Het is de bedoeling om de Exper tise-bank dan een landelijk karak ter te geven. Ook de bij andere uni versiteiten en hogescholen aanwe zige kennis wordt dan in kaart ge bracht. De bedrijven moeten het project dan financieren. De secre taris van Rijnland, drs. A. Berk hout, denkt daarbij aan de moge lijkheid dat bedrijven abonnemen ten nemen om toegang te krijgen tot de in de computer opgeslagen informatie. Van Leeuwen voorzitter LEIDEN - De Voorschotense oud wethouder J.R. van Leeuwen is gisteren voorzitter van de streek omroep Rijnland geworden. Hij volgt J. Walenkamp op, CDA- raadslid in Leiden en sinds de op richting van Omroep Rijnland voorzitter van deze organisatie. Walenkamp legde zijn functie neer omdat hij het te druk heeft gekre gen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13