Klinkend vaderdag-voordeel. Ford Sierra Sedan: rustig comfort Rijnland bv Hyundai breidt Nederlands dealernet uit AUTO-HOME B.V. Touwbaan 2 2352 CZ Leiderdorp Tel. 071-899275 m>Sr -AUTO RIJ-IMPRESSIE Auto Allerlei PAGINA 11 JE' De komst van de Ford Sierra J I baarde vijf jaar geleden nogal wat opzien. Zo revolutionair was die bolle carrosserie toen, dat Ford-ontwerper Uwe Bahnsen tevoren werd uitgestuurd om het pad een beetje te vereffenen. Hij moest de autopers op voorhand uitleggen hoe de drang naar meer stroomlijn wel zo'n opvallend anders model moest opleveren. Samengesteld door Koos Post De wagen werd geëtaleerd als de opvolger van de Taunus, maar ei genlijk hadden de Taunus-rijders van toen nog zo'n vijfjaar voor de boeg voor zij de echte vervanger van de hun zo vertrouwde Taunus zouden zien. Die staat in feite nu pas in de showrooms van Ford: de Sierra met een keurige, klassieke kofferbak. Het heeft een tijdje geduurd voor het grote publiek de drie- en vijf- deurs Sierra volledig accepteerde, maar inmiddels zijn er al meer dan anderhalf miljoen exemplaren van gemaakt en verkocht. Het gedurf de model heeft dus toch wel op gang gemaakt. Verscheidenheid Ford heeft altijd een grote ver scheidenheid aan Sierra's gehand haafd. Die is nu nog groter gewor den door de verschijning van de se dan, die in de meeste motoruitvoe ringen kan worden geleverd. Met een 1.6, een 1.8, één van de drie 2 liter benzinemotoren of de 2,3 liter dieselmotor. Alleen komt er geen sedan met een zescilinder 2.8 liter motor. Verder is nog keus uit een handbak of een automaat. En uit een flinke verscheidenheid van lu xe. Daar de 1.6 liter motor een beetje aan de lichte kant is voor zo'n auto van dik duizend kilo, had ik met de eenvoudige 1.8 CL waarschijnlijk de gangbaarste editie van de Sierra sedan voor een test ter beschik king. Als althans een prijs van bij na 29 mille geen roet in het eten gaat gooient. De grote kofferbak achterop heeft naar mijn gevoel geen af breuk gedaan aan de vormgeving van de Sierra. Het is weliswaar een weinig opvallend model geworden, nogal conservatief van lijn, maar het heeft nog voldoende stroomlijn over om een breed publiek te kun nen aanspreken. Gelijktijdig met de introductie van de sedan werd de gehele Sier- ra-lijn wat gewijzigd. De wagens kregen een ander front en lijken daardoor aan de voorzijde veel meer dan voorheen op de Scorpio. Het glasoppervlak werd groter, de ramen werden gelijmd en aan het dakpaneel zitten afvoergoten, die door de portierranden worden af gedekt zodat er geen water in de wagen kan kletteren. Dat laatste vormt een klein, maar prettig at tent detail. De 1.8 CL, die ik ter beschikking had, is van binnen nogal sober, maar wel functioneel aangekleed. De op vele wijzen verstelbare stoe len zitten uitstekend en zelfs als men de voorstoelen flink achteruit heeft, is er achterin nog voldoende ruimte voor de voeten van de daar aanwezige passagiers over. Vergrendeling Er zit standaard ook een nieuw ontwikkelde centrale vergrende ling op op deze CL. Dat heb ik ge weten. Tegen het middernachtelijk uur sloeg dat ding een keer op hol. Het leek wel of de plaatselijke schutterij bij mij op het anders zo stille woonerf stond te oefenen. Er zat niet anders op dan de zekering tijdelijk uit de wagen te slopen. Toen viel de 'schutterij' stil. De wa gen kon daarna niet meer centraal, maar wel gewoon worden gesloten. De met veel raffinement vervaar digde zogenaamde 'armmengsel' motor zou volgens Ford tot een la ger brandstofverbruik leiden. Die belofte wordt door de 1,8 liter mo tor met een vermogen van 90 paar- dekrachten echter alleen bij wat la gere snelheden waargemaakt. Zo dra de snelheid oploopt, wordt het verbruik ook aanzienlijk hoger, zo dat ik op een gemiddelde van on geveer 1 op 10 moest noteren. Niet echt slecht, maar toch ook niet ver rassend goed. Heel wat gelukkiger ben ik met de prestaties van die motor en de rij-eigenschappen van de wagen. Het is geen verbluffend felle jon gen, maar een acceleratie uit stil stand naar 100 km/uur in 12 secon den is voor de meeste automobilis ten dik voldoende. Daarna trekt de motor lekker door en valt de naald van de snelheidsmeter pas in de buurt van de 175 stil. Souplesse Maar belangrijker dan die cijfers is de souplesse waarmee alles ge schiedt, de rust die in de cabine blijft heersen en het gemak waar mee de wagen behandelbaar blijft. Tot een snelheid van ongeveer 130 km/uur is er nagenoeg geen geluid te horen, daarboven neemt niet al leen het motor- maar ook het windgeruis stevig toe. De besturing van de wagen ge beurt redelijk nauwkeurig. De ver snellingsbak - met een wat lange pook - laat zich weliswaar gemak kelijk bedienen, maar men moet het wel zorgvuldig doen anders kan de koppeling wel eens erg abrupt tot stand komen. Onafhankelijke wielophanging rondom en een soepele, maar verre van weke vering zorgen voor een aangenaam comfort. Wat dat be treft zit men in deze Sierra sedan trouwens toch erg goed. Technische gegevens vierdeurs Sier ra 1,8 CL. Cilinderinhoud 1796 cc. Ver mogen 90 pk. Compressieverhouding 9,5:1. Koppel 110 Nm bij 3.500 r/min. Standaard vier versnellingen (vijfde f.882). Lengte 4.47 meter. Massa 1040 kg. Tankinhoud 60 liter. Onafhankelijke wielophanging rondom. Aanhanger ge remd 1.000 kg. Acceleratie 0-100 km/uur 12 seconden. Maximum snelheid 175 km/uur. Prijs f.28.896,-. De Hyundai Grandeur: een prestige-auto, die niet Tiaar Nederland komt. Caravar>-RAI De Caravan Camping RAI zal van 20 tot en met 25 november in het Europacomplex van de RAI in Amsterdam worden gehouden. Op de verschuiving naar een vroe ger tijdstip - vorig jaar voor het eerst - is door de exposanten en thousiast gereageerd. Voor cara vans en tenten is al meer plaats ge vraagd dan beschikbaar is. Lpg-gids '87 De mogelijkheden om in het buitenland lpg te tanken verande ren snel en veel. Zo is bijvoorbeeld in West-Duitsland de situatie in grijpend gewijzigd. Men kan dat te rugvinden in de nieuwe Lpg-gids '87, die nu weer is verschenen bij de uitgeverij Remarca in Eersel (te- 1.04970-14017). Deze voor gasrij- ders erg nuttige gids kost 8,75. Sluiting gaskraan Alle door Vialle geleverde au- togassystemen zijn nu voorzien van een elektro-magnetische afna- mekraan. Doordat deze kraan auto matisch sluit als de motor stopt is het onmogelijk dat er autogas ont snapt als gevolg.van bijvoorbeeld een lekkage bij aanrijding. Ver wacht wordt, dat een dergelijke voorziening binnen afzienbare tijd verplicht wordt voor elk autogas- systeem. Tijdens het bezoek aan de Hyun- dai-fabrieken in de Zuidkoreaanse havenstad Ulsan heb ik op de roya le testbaan van de fabriek even met de Grandeur kunnen rijden, een grote luxueuze limousine die ove rigens niet naar Nederland zal wor den geëxporteerd. Voor een wagen van die klasse - en die prijs - acht importeur Gree- nibcar in Hoofddorp de Neder landse markt niet rijp. Daarvoor heeft de Koreaanse auto nog niet voldoende vertrouwen kunnen op bouwen. Directeur Bert Kreber: 'Een lage prijs kan een vreemd merk aan trekkelijk maken, maar voor grote re en duurdere modellen moet het imago eerst worden verbeterd'. Meer dealers Hij verwacht dat dit wat Hyun dai in de komende jaren wel zal gaan gebeuren. Nog zonder de driedeurs Pony trokken de verko pen van Hyundai in de eerste drie maanden van dit jaar al aan. Zo sterk, dat de prognoses voor dit jaar - zoals gemeld - moesten wor den bijgesteld naar 6.000 auto's. Voor volgend jaar wordt zelfs op 10.000 auto's gerekend. Die verdere verbetering van de verkoopresultaten wordt mede verwacht omdat Greenibcar in de tweede helft van dit jaar het aantal dealers zal uitbreiden van 75 naar 100. De dealers zullen bovendien extra ondersteuning krijgen, niet alleen financieel, maar ook op het gebied van verkoopbevordering, after sales, service en organisatie. Door dat alles wil de importeur tot een kwaliteitsverbetering ko men, die via de organisatie ook op het produkt zal afstralen. Er moe ten in de toekomst immers niet al leen méér auto's worden verkocht, maar ook andere auto's. Duurdere auto's. Zoals die Grandeur. Grandeur De 4,85 meter lange Grandeur met de motor dwars voorin en voorwielaandrijving is duidelijk een prestige-auto. Een model dat het Hyundaiprogramma naar bo ven afrondt. Standaard zit er een 2 liter injectiemotor (120 pk) in het vooronder, maar in Zuid-Korea zelf kan ook worden gekozen voor een viercilinder 2,3 liter of 3 liter V6. De wagen is voorzien van onaf hankelijke wielophanging rond om, abs is tegen bijbetaling lever baar. In de Grandeur is natuurlijk ook een fikse hoeveelheid elektronica gestopt, geleverd door Hyundai Electronics, een andere poot van het kapitale concern. Onder de uit gebreide uitrusting bevinden zich een cruisecontrol, automatische in terieurtemperatuurregeling en een Hyundai-geluidsinstallatie. Op de testbaan stond ook een aantrekkelijke ééntons bestelwa gen en minibus, de Grace, verkrijg baar met een korte of lange wielba sis. Verkrijgbaar althans in Zuid- Korea, want Greenibcar ziet ook nog af van de import van die Grace en andere lichte bedrijfswagens van Hyundai naar Nederland. Eerst vertrouwen kweken en dat kan alleen door vergroting van de verkoop. Olympische reis Greenibcar heeft om de verko pen te stimuleren nog een extra wapen in de strijd. Voor de dealers staat als een te verdienen bonus een reis naar de Olympische Spe len in Seoel op het programma. Maar daar moeten ze wel wat voor doen. Fiks verkopen, dan kunnen ze daar in het verre Zuid-Korea fi nales bijwonen en de ongetwijfeld weer grandioze slotmanifestatie meemaken. Trouwens, natuurlijk haakt heel Hyundai in op die Spelen, die een machtige gelegenheid bieden om het Zuidkoreaanse imago op te vij zelen. Hyundai heeft in elk geval op zich genomen voor het vervoer van alle officials te zorgen. In de hoop dat de naam Hyundai via de televisiecamera's over de hele we reld op de schermen zal worden ge bracht. Daarnaast zijn er de nodige actiemodellen onder de naam 'Olympique'. Ook in ons land. Continental-band in velg Het Westduitse bandenconcern Continen tal verwacht binnen een jaar te kunnen be ginnen met de serieproduktie van de nieu we zogenaamde CTS-band. Het nieuwe is dat de band niet óm maar in de velg wordt gemonteerd. De fabriek zegt dat dat een be ter weggedrag tot gevolg heeft, vooral op een nat wegdek. Op de standaard rechts wordt aan de hand van een halve band getoond dat ook bij lekrijden het profiel op de weg blijft. Zo zou men met de nieuwe band met een vaart van maximaal 80 kilometer per uur nog honderden kilometers kunnen doorrijden bij een lekke band. V.d. Valk Boumanweg 71, Leiderdorp. Tel. 071-899301. 5 Meilaan 7. Leiden. Tel. 071-310031. Lammenschansplein 6, Leiden. Tel. 071-769358. Beeklaan 5. Noordwijk. Tel. 01719-19478-14300. Donderdag koopavond HYUNDAI dealer voor Leiden, Leiderdorp etc. ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON Hits naar z'n hart? Oude favorieten? Geliefde filmtunes? Elke vader heeft z'n Schitterende elpees voor slechts 5.- per stuk. Voor pakweg 'n weekje zakgeld, zet wensen. En jij kunt 'm verrassen. Kijk maar.je vader groots in het zonnetje. Michael Jackson Superstar. Keus uit 7 elpees van dit swin gende wonder. Er zit ook een picture-disc met gratis handschoen en poster bij. mSr Top-verzamel-elpees. Originele hitsvan de echte artiesten. Bekend van de TV. Van Wham tot UB 40. Van Duran Duran tot Tina Turner. Klassiek op verzoek. LPmeto.a. Die Moldau, Ouver ture Die Fledermaus. Verder keus uit diverse andere klassieke LP's. Beroemde filmmuziek. Titels als The Wiz (dubbel- album of cassette), Perfect en Flashdance. Top-pop albums. Gouden hits van toen. O.a. Bob Marley, Queen, Jim Croce, Bob Dylan, Eric Clapton, Motörhead en Fleetwood Mac. Wereldartiesten. Top LP's van o.a. Ray Charles, Johnny Cash, Elvis Presley, Gilbert O'Sullivan, Roger Whittaker,

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11