Socialisten winnen verkiezingen Italië Weinig animo stakingen ter herdenking Soweto Grootste verlies voor communisten Weg vrij om North als getuige op te roepen Spionage uit liefde VS moeten grotere rol spelen in Golf Granaat Warschaupact treft Duits schip DE GROTE MERKEN BIJ STOUTENBEEK stoutenbeek DINSDAG 16 JUNI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 ROME - De definitieve uitslagen van de Italiaanse verkiezingen wijzen Craxi, leider van socialistische partij, als de grote overwinnaar en communistenleider Natta als de grote verliezer aan. De socialisten springen van 11,4 procent (kamerverkiezingen 1983) naar 14,3, wat in de (voorlopige) zetelverdeling neerkomt op een winst van 22 zetels: 95 in plaats van de 73 die zij in de vorige kamer hebben bezet. WASHINGTON (GPD) - Een Amerikaanse rechter heeft Oliver North, de centrale man in het Iran- Contra's-schandaal, beperkte on schendbaarheid gegeven. Daarmee is voor de Congrescommissie die de affaire onderzoekt, de weg nu vrij om hem als getuige op te roe pen. Al vorig jaar hebben verschillen de Congrescommissies geprobeerd North te laten getuigen. Deze wei gerde echter consequent te praten onder verwijzing naar een Grond wetsartikel waarin staat dat nie mand verplicht kan worden ver klaringen af te leggen die tegen hem kunnen worden gebruikt. Door North nu beperkte on schendbaarheid te geven, is hem de mogelijkheid ontnomen zich op het Grondwetsartikel te beroepen, en moet hij wel praten. Want de rechterlijke beslissing betekent, dat North nooit kan worden ver- Wel kan hij strafrechterlijk wor den vervolgd op grond van gege vens die op een andere wijze boven tafel zijn gekomen, zoals verklarin gen van andere getuigen, docu menten en dergelijke. North zal in eerste instantie achter gesloten deuren worden gehoord door me dewerkers van de Congrescommis sie, mogelijk zelfs al aanstaande donderdag. Pas later zal worden beslist of hij ook publiekelijk zal worden verhoord. Zo'n openbare getuigenis zal echter niet voor half juli plaatsvin den. Dat is gedaan op verzoek van Lawrence Walsh, de openbare aan klager die nagaat of zich strafbare feiten rond de Iran-affaire hebben afgespeeld. Walsh is namelijk nog niet klaar met zijn onderzoek naar de rol van North en is altijd bang geweest dat vroegtijdige verlening van onschendbaarheid hem de mo gelijkheid ontneemt North in staat van beschuldiging te stellen. Begin juni vroeg hij het Congres zelfs North voorlopig helemaal geen onschendbaarheid te geven. Maar het Congres legde dat ver zoek naast zich neer, en de rechter lijke uitspraak van gisteren is daar van het directe gevolg. De getuigenis van North zou on gemeen boeiend kunnen zijn. Een van de vragen waarop hij als enige - met uitzondering van wellicht de voormalige nationale veiligheids adviseur Poindexter - het ant woord weet is of een memo van zijn hand van april 1986, waarin het voorstel wordt gedaan Iraanse be talingen naar de Contra's door te sluizen, ook door president Reagan is gezien. Als dat zo is, dan zou dat politiek vuurwerk zijn. Afgevaardigde Lee Hamilton, een van de voorzitters van de Congrescommissie, zei het afgelopen weekeinde zelfs te den ken dat zoiets tot een 'impeach- ment'-procedure, uitmondend in het aftreden van Reagan, zou kun nen leiden. De communisten zakken van 29,9 naar 26,6 procent, met een verlies van 22 zetels (176 tegenover 198). De christendemocraten gaan licht vooruit, zonder de grote verliezen van vier jaar geleden goed te ma ken: van 32,9 procent stijgen zij naar 34,3 procent en komen van 225 op 231 zetels. door Hein ten Kortenaar De drie kleine regeringspartijen raken hierdoor ingeklemd in de machtsstrijd tussen christendemo craten en socialisten, die de ver vroegde verkiezingen had veroor zaakt. De republikeinen zakken van 5,1 naar 3,7 procent, de sociaaldemo craten van 4,1 naar 3,4 en de libera len van 2,9 naar 2,2. De machtsver houdingen zijn binnen de vroegere regeringscoalities nu grondig ge wijzigd. Het conflict tussen de twee Voormalige bewindsman Sowjet-Unie in gevangenis MOSKOU (Rtr/AFP) - Vladimir Soesjkov (67), een voormalige on derminister van buitenlandse han del, is tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het aannemen van steekpenningen van buiten landse bedrijven. Al zijn bezittin gen zijn in beslag genomen. Dit heeft het Sowjet-persbureau Tass gisteren gemeld. Soesjkovs echtgenote Valentina kreeg in dezelfde zaak elf jaar en zijn voormalige medewerker Jev- geni Koezminych zes jaar. Volgens Tass heeft mevrouw Soesjkova, die werkzaam was op het ministerie voor wetenschap en techniek en vanwege haar praktijken bekend stond als „De gouden Signora", 392.000 roebel - circa 1,3 miljoen gulden - aan steekpenningen aan genomen. Soesjkov was sinds 1974 minis ter en werd begin 1986 uit zijn functie ontheven en enkele maan den later, aangehouden wegens corruptie. Volgens geruchten was hij betrokken bij illegale handel in video-apparatuur uit Japan. Hij zou 430.000 gulden aan smeergeld hebben ontvangen. Bezoek De ouders van de Westduitse sportvlieger Mathias Rust zijn van ochtend bij de Lefortovo-gevange- nis in Moskou aangekomen, waar hun 19-jarige zoon gevangen zit sinds hij op 28 mei landde op het Rode Plein. Het echtpaar Rust wil de bij het binnengaan van de ge vangenis niets tot verslaggevers zeggen. Zij werden vergezeld door het hoofd van de juridische en con sulaire afdeling van de Westduitse ambassade, Gerhard Enver Schrömbgens, en een tolk. Landing Twee jonge Polen zijn gisteren met een eenmotorig sportvliegtuig geland op het Amerikaanse militai re vliegveld Tempelhof in West- Berlijn. Het toestel, een ZLIN-142, landde even voor acht uur op het vliegveld. Om ontdekking door de Poolse en Oostduitse luchtmacht te voorkomen hadden de Polen op zeer geringe hoogte gevlogen. De twee inzittenden, beiden ongeveer 25 jaar oud, worden ondervraagd. Woordvoerster Christina Harcsz- tark van de Amerikaanse lucht macht wilde niet zeggen of zij poli tiek asiel hebben gevraagd. Voedselhulp Sri Lanka en India hebben giste ren een akkoord gesloten voor hulp aan de Tamils. Indische sche pen zonder bewapening aan boord mogen deze week beginnen met het lossen van hulpgoederen voor de Tamils. De Srilankaanse rege ring heeft het recht de lading van de schepen te inspecteren en zal de schepen vanaf de haven Jaffna door de marine verder landin waarts laten escorteren. Verdronken Bij een busongeluk in de Noord- Indische deelstaat Punjab zijn gis teren 52 mensen om het leven ge komen. De chauffeur van de over volle autobus reed èen kanaal in waarna de meeste inzittenden ver dronken. Van de 60 passagiers konden er slechts acht worden ge red. grootste partners, christendemo craten en socialisten, duurt onver minderd voort, terwijl de toch al geringe mogelijkheden voor de kleinere partijen in dat conflict te bemiddelen ernstig zijn verzwakt. Tegelijk is het communistische alternatiefvoorstel, dat de christen democraten in de oppositie wilde dringen, nu geheel van de baan. Het herstel van de vijf partijencoa litie schijnt dus onvermijdelijk, maar algemeen wordt verwacht dat het proces langdurig en moei zaam zal zijn. Craxi zei gisteravond in een eerste reactie op de uitsla gen: "Ik hoop dat wij uit de politie ke verwarring kunnen komen, maar er is geen aanwijzing dat de dingen nu eenvoudiger zijn dan voor de verkiezingen". De socialisten zien het 'Craxi- tijdperk' door de kiezers beloond en maken daarom aanspraak op een voortzetting van hun leider schap in de komende regering. Maar de christendemocraten heb ben nog meer reden dan tevoren om bp grond van de cijfers dit lei derschap te betwisten. Een nieuwe verschijning in het parlement is die van de Groenen, die het nadeel van iedere nieuwko mer wisten te overwinnen en met 2,6 procent van de stemmen 13 ze tels bezetten. Lichte vooruitgang boekten Radicalen en Proletari sche Democraten, terwijl de neo- fascistische MSI van Giorgio Almi- rante, ondanks de steun in de ver kiezingscampagne van diens be roemde Franse collega Le Pen van 6,8 naar 5,9 procent zakt. BLIK IN KANON MANILLA - Vol belangstelling bekijkt de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, de binnenkant van een kanon uit de Tweede Wereldoorlog op de Filippijnen. Het kanon werd indertijd gebruikt door de Amerikanen en de Filippino's in de strijd tegen de Japanners. (foto AP) DÜSSELDORF (AP) - Margret Höke, die sinds 1959 als secreta resse voor vijf opeenvolgende presidenten van de Bondsrepu bliek werkzaam is geweest, heeft gisteren tijdens de eerste dag van haar proces wegens spionage toegegeven dat zij staatsgehei men aan de Russische inlichtin gendienst KGB heeft toege speeld. Zij verklaarde dat zij uit liefde voor een KGB-agent tot haar daden was gekomen. Haar proces is gisteren van start gegaan en zal naar verwach ting ongeveer tien zittingen in beslag nemen. De uitspraak wordt eind juli verwacht. Als me vrouw Höke schuldig wordt be- vonden aan het haar ten laste ge legde dan kan zij een maximum straf van levenslang krijgen. Mevrouw Höke werd in augus tus 1985 gearresteerd. Volgens het openbaar ministerie van Düsseldorf, waar het proces te gen de 52-jarige ex-secretaresse plaats vindt, is deze spionage-af- faire een van de kwalijkste en voor het land schadelijkste in de gehele Westduitse geschiedenis geweest. Zij is ervan beschuldigd 15 jaar lang vertrouwelijke informatie over buitenlandse en militaire aangelegenheden te hebben doorgespeeld aan de Sovjet- Unie. Mevrouw Höke verklaarde dat zij zelf niet begreep waarom zij het heeft gedaan „omdat het he lemaal niet met mijn persoonlijk heid strookt". Zij getuigde dat zij als kind opgroeide met het ge voel dat niemand van haar hield. Zij had ook op oudere leeftijd geen vrienden en voelde zich zeer eenzaam toen plotsklaps, in de zomer van 1968, de liefde in haar leven kwam, in de persoon van ene Franz Becker. Mevrouw Höke kreeg een ver houding met deze zes jaar jonge re Becker, een KGB-agent wiens verblijfplaats tot op heden onbe kend is gebleven. De verhouding hield stand tot 1973. „Ik deed alles wat hij mij vroeg. Ik deed het niet uit per soonlijke overtuiging. Ik had last van een slecht geweten, maar ik wilde nu eenmaal gewoon bij hem blijven", zo verklaarde zij. Pleidooi Reagan in tv-rede: WASHINGTON - De Amerikaan se president Reagan heeft gister avond in een tv-rede gepleit voor een grotere Amerikaanse militaire rol in het Perzische Golf-gebied. „Als wij het niet doen, doen de Sowjets het", zo waarschuwde hij. Het gedeelte van Reagan's rede dat over de Golf ging, was duide lijk speciaal gericht tot het Con gres, dat zeer aarzelend staat tegen over een grotere Amerikaanse be trokkenheid in het gebied. Maar de Amerikaanse regering is vastbesloten om in ieder geval ei gen schepen en elf Koeweitse tan kers bescherming te bieden tegen aanvallen van Iran. Als onderstre ping van dat voornemen heeft Rea gan gisteren ook een rapport over de Amerikaanse plannen in de Golf naar het Congres gestuurd. In dat rapport, dat geheim is maar waarvan vandaag een voor het publiek bestemde versie open baar zal worden gemaakt, staat on der meer onder welke voorwaar den Amerikaanse militairen in de Golf wapens mogen gebruiken, en hoe de bescherming van de tan kers precies plaats zal vinden. In zijn tv-rede benadrukte Rea gan het belang van Amerikaanse aanwezigheid in het gistende ge bied. „Onze rol in de Golf is vitaal. Die rol is: het beschermen van on ze belangen en het helpen van onze vrienden in de regio om hün belan gen te verdedigen", aldus de presi dent. Reagan - geen aarzeling - (foto A wat door Henk Dam BONN (Rtr) - Een Westduits mari neschip is gisteren in de Oostzee per ongeluk getroffen door artille riegranaten die werden afgevuurd door een oorlogsschip van het War schaupact. Drie bemanningsleden werden gewond, zo maakte het mi nisterie van defensie in Bonn be kend. Het Westduitse schip werd ge raakt terwijl het vlootoefeningen van het Warschaupact gadesloeg, zo verklaarde een woordvoerder. Hij kon niet zeggen hoe ernstig de gewonden eraan toe zijn of wat de nationaliteit van het schip was waarvan de granaten afkomstig waren. Volgens de woordvoerder gelooft de Bondsrepubliek dat het om een ongeluk gaat. „Dit is het eerste incident in zijn soort. Wij denken dat het veroor zaakt werd door een menselijke of technische fout", aldus de woord voerder. De gewonden zijn per he likopter overgebracht naar West- Duitsland. Het getroffen Westduitse mari nevaartuig, de „Neckar", is een be voorradingsschip. Volgens een anonieme bron in Bonn werd het waarschijnlijk getroffen door een Pools schip, dat vijf schoten zou hebben gelost. Op de EP A-foto komt Hans-Jur- gen Schoof, een bemanningslid van het schip, bij het ziekenhuis in Kiel aan. Reagan zei dat de VS de Koe weitse tankers onder Amerikaanse vlag zullen laten varen, en deze zul len beschermen. „Als we dat niet zouden doen, zouden we afstand doen van onze rol als zeevarende macht, en zouden we de Sowjets de kans geven in de buurt te ko men van dit knooppunt van de oliestroom naar de vrije wereld". De president legde kritiek uit het Congres over de geringe bereid heid van Amerika's bondgenoten om in de Golf ook hun steentje bij te dragen, naast zich neer. Hfj wees er op, dat Engeland en Frankrijk een militaire aanwezig heid in het Golfgebied hebben, en zei „bijzonder dankbaar" te zijn voor de steun die de bondgenoten tijdens de top in Venetie hadden gegeven. Meer in het algemeen over de economische top sprekend, zei Reagan deze conferentie een groot succes te hebben gevonden. „Alles e wilden bereiken, hebben we er bereikt", aldus Reagan in antwoord op algemene kritiek in de Amerikaanse media over de maar geringe rol die de VS in Ve netië hebben kunnen spelen. De Amerikaanse president zei in zjjn rede verder zijn onderhande laars in Geneve de opdracht te heb ben gegeven formeel de Sowjet- Unie voor te stellen alle korte af standswapens en bijna alle middel lange afstandsraketten te elimine- Reagan sprak in dat verband van een „nieuw voorstel", maar in we zen ging het om een herhaling van voorstellen die de Russische leider Gorbatsjov al in april deed, en die inmiddels door Amerika's bondge noten grotendeels zijn goedge keurd. Het grootste deel van zijn rede gebruikte Reagan voor het pro bleem van het Amerikaanse begro tingstekort. Hij zei dat het Congres zijn begroting voor 1988, die aan wettelijke eisen voor reducering van het tekort voldeed, had ver worpen. Daarvoor in de plaats wil het Congres nu komen met een eigen begroting die minder defensie-uit gaven, meer uitgaven op andere terreinen en hogere belastingen zal betekenen, zo legde Reagan het volk uit. De president stuurde duidelijk aan op een grote botsing met het Congres toen hij zei desnoods van zijn vetorecht gebruik te zullen maken om die plannen tegen te houden. Hij riep verder de kijkers op om het Congres op zijn mens terug te laten komen. ADVERTENTIE JOHANNESBURG - Alles wijst erop, dat de herdenking van de So- weto-opstand, vandaag 11 jaar ge leden, rustig zal verlopen. Bij deze opstand van zwarte jongeren in 1976 lieten meer dan 600 personen, voornamelijk onder de 18 jaar, het leven. De opstand brak uit, toen de politie op 16 juni van dat jaar het vuur opende op een groep zwarte kinderen, die protesteerde tegen de verplichte invoering van het ge hate Afrikaans als een van de twee officiële onderwijstalen. door Ruud de Wit De belangrijkste anti-apartheids organisaties in Zuid-Afrika hebben de afgelopen dagen opgeroepen 'de uiterste discipline en eenheid te betrachten': „Laten wij aan de wereld tonen, dat we ondanks de noodtoestand meer eensgezind en vastbesloten zijn dan ooit te vo ren", luidde onder meer een ver klaring van de plaatsvervangend woordvoerder van het UDF, Mur phy Morobe. Aanvankelijk gingen er in de zwarte woonwijken rond Johan nesburg en Pretoria verhalen, dat de 'comrades' hadden opgeroepen tot een staking van twee weken, die zowel de herdenking van de in voering van de noodtoestand, afge lopen vrijdag, als de Soweto-op- stand zou moeten omlijsten. Doch zelfs plannen om in ieder geval afgelopen vrijdag, gisteren en vandaag thuis te blijven hebben geen grote steun gekregen. Zowel het UDF als de grootste Zuidafri- kaanse vakbondsfederatie, COSA- TU, hebben geweigerd tot een massale 'wegblijfactie' op te roe pen. Het is niet duidelijk of dit te maken heeft met het feit, dat zulke oproepen op grond van de noodtoestand verboden zijn. Wel zeggen het UDF en COSATU in een gemeenschappelijke verkla ring, dat de arbeiders de 16de juni moeten beschouwen als een 'open bare' vrije dag, die in het teken staat van protest en rouw. De beide organisaties zeggen verder, dat zij zich zullen blijven beijveren voor de erkenning van 16 juni als een officiële vrije dag. Om een conflict met de vakbe weging te vermijden hebben de meeste bedrijven hun personeel wel toestemming gegeven, van daag thuis te blijven, maar dan zonder dat er over de dag salaris zal worden uitgekeerd. De kerken in de zwarte woonwijken, en moge lijk ook in een aantal blanke cen tra, zullen vandaag hun klokken luiden en organisaties als de Black Sash en de Federatie van Trans vaalse Vrouwen hebben hun leden gevraagd, evenals vrijdag, zwarte rouwbanden te dragen. Het afgelo pen weekeinde droegen ook vele voetballers van de semi- professio nele, voornamelijk uit zwarten be staande Nationale Voetbal Liga zulke rouwbanden. Overal zijn er in het land door het UDF herdenkingsbijeenkomsten georganiseerd en de COSATU heeft bevestigd, dat vakbondslei ders daar tot de sprekers zullen be horen. In tegenstelling tot vorig jaar heeft de Zuidafrikaanse politie deze bijeenkomsten (nog) niet ver boden. De Zuidafrikaanse politie zal wel extra patrouilles in de woonwijken inzetten 'om vredelie vende en werkwillige personen te assisteren'. Evenals de afgelopen dagen zul len er wegversperringen worden opgericht op de belangrijkste in- en uitgaande wegen naar de stede lijke centra. Een klassieker bi) Stoutenbeek: Castle Furniture. Prachtig gestyleerde eikenhouten meubelen, in een uitgebreldwoonprogramma naar authentiek ontwerp. Deze prachtige reeks wordt u getoond in de speciaal daarvoor ingerichte Castle Studio. Zo komt Castle Furniture bij Stoutenbeek in al zijn elegance geheel tot zijn recht NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk: Parallelweg 10, lel: 02510- Z 90 33. Leiderdorp- Meubelpteln 1. iel. 071-89 93 Z3. Oonderdag koopavond. Maandagochtend gesloten Aitifort Auping Banz Bord Besouw Bulthaup Castle furniture Cor de Sede Durlet Fischbacher Gelderland Hülsta Interlübke JAB. Kendlx Koekoek Leolux Miller Montis Musterring MID. Parade Pastoe Ploeg Rohé RolIBenz Saporiti

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5