'Rijnlozing in fasen verbieden' Kritiek op militairen betrof 'uitsluitend eigen troepen' Onderzoeker: geen paniek rond huisvogels Bacterie kan afval-gas uit industrie 'schonen' Boete en celstraf geëist voor gerommel met afval DINSDAG 16 JUNI 1987 BINNENLAND PAGINA 3 Actieplan Winsemius: DEN HAAG/DELFZIJL (GPD/ANP) - Oud-minister Win semius van milieubeheer vindt dat de schoonmaak van de Rijn moet beginnnen met de aanpak van dertien chemi sche stoffen, waarvan de schadelijkheid onomstreden is. Stapsgewijs moeten de lozingen van onder meer lood, ko per en drins, worden teruggebracht. AMSTERDAM/DEN BOSCH (ANP) - Onderzoekers van de Landbouwuniversiteit in Wagenin- gen hebben een bacterie gevonden die giftige en kankerverwekkende stoffen uit de uitlaatgassen van in dustrieën kan verwijderen. De bac terie werkt effectiever dan fysische methoden, zoals absorptie en ver branding. Op het vierde Europese congres over biotechnologie, dat deze week in Amsterdam wordt gehouden, presenteerden de Wageningse on derzoekers Hartman, Tramper en De Bont gisteren hun bevindingen aan de meer dan 2000 binnen- en buitenlandse deelnemers. De gekweekte bacterie blijkt te kunnen leven van stoffen als vi- nylchloride, dichloormethaan en -ethaan, die meer dan de helft uit maken van alle gasvormige gechlo reerde koolwaterstoffen die de in dustrie in de lucht uitstoot. Deze stoffen zijn schadelijk voor de na- tuur en het milieu. Ook de gezond heid van de mens wordt bedreigd, omdat bijvoorbeeld vinylchloride kankerverwekkend is. Met de bac teriesoort slaagde men erin het in de uitlaatgassen aanwezige vi nylchloride voor 99 procent te ver wijderen. Aan de Landbouwuniversiteit wordt thans gewerkt aan praktisch bruikbare systemen zoals biofilters of bioreactoren. De Technische Universiteit in Eindhoven liet op het congres zien hoe met behulp van micro-organismen schadelijke stoffen verwijderd kunnen worden uit de dampen van grote olietanks. Deze gasvormige stromen bevat ten stoffen als acrylonitril, benzeen en een mengsel van methanol en oxynol, die voorkomen op de zwar te lijst van niet meer te lozen stof fen. Experimenten met een door de universiteit ontwikkelde bio- ton, waarin de bacteriën de voor het milieu en de gezondheid scha delijke stoffen uit de gassen halen, geven veelbelovende resultaten. Bacteriën kunnen ook effectief worden ingezet om de luchtveront reiniging met ammoniak door de veehouderij effectief te bestrijden. Met een door de universiteit van Eindhoven en het ingenieursbu reau DHV in Amersfoort ontwik keld biofilter bleken tijdens expe rimenten bij varkenshouderijen goede resultaten te bereiken. Onderzoeker Kleijntjens en zijn medewerkers van de biotechnolo- gische afdeling van de universitei ten in Delft en Leiden werken aan een nieuwe methode voor de reini ging van vervuilde grond. Zij heb ben een bioreactor ontwikkeld, waarmee de concentratie veront reinigende stoffen in drie dagen tijd met meer dan 95 procent kan worden teruggebracht. De Technische Universiteit in het West-Duitse Clausthal toonde de congresgangers een geheel nieuwe methode van afvalwaterbe handeling, die volgens onderzoe ker Vogelpohl en zijn collega's veel betere resultaten oplevert dan de bestaande. Met de door hem ont wikkelde reactor werd het afvalwa ter uit een papierfabriek even ef fectief gezuiverd als in een conven tioneel zuiveringssyteem, maar dan tien keer zo snel. Experimen ten met het afvalwater van een brouwerij gaven eveneens betere resultaten te zien. In 1995 moet de stand van zaken worden beoordeeld, waarna aan passingen kunnen volgen, zodat de Rijn wat dat betreft in het jaar 2000 schoon is. Het plan kost ongeveer 30 miljoen gulden. Winsemius zegt dit in het rapport 'Naar een slagvaardig Rijnactie plan', dat hij op verzoek van de mi lieuministers van de vijf Rijnoever staten heeft geschreven. De oud- minister, tegenwoordig directeur van het organisatiebureau McKin- sey, geeft in het rapport globaal aan wat er moet gebeuren om bij de eeuwwisseling de zalm weer in de Rijn te laten zwemmen. Het rapport constateert dat het tempo waarin momenteel een ver mindering van de milieubelasting plaats vindt, niet hoog genoeg is. Het internationaal ambtelijk over leg verloopt te traag. Daarom is een doelgericht actieplan en een grote besluitvaardigheid dringend nood zakelijk. Winsemius beveelt enkele categorieën van maatregelen aan. Allereerst de puntlozingen. De Rij- noeverstaten verplichten zich per stof nationale of regionale maatre gelen te ontwikkelen, zodat in fa sen de afgesproken vermindering van de lozingen wordt bereikt. Het gaat eerst om de dertien gevaarlij ke stoffen. Daarna komen stoffen van lagere prioriteit aan de beurt. Kamer: eigen wapenindustrie Europa houden DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is het in grote lijnen eens met het streven van staatssecreta ris Van Houwelingen (defensie) naar een open Europese markt voor defensiematerieel. Als Euro pa een defensie-industrie wil hou den die kan concurreren met het buitenland, moeten de versnipper de nationale industrieën meer sa menwerken, zo stelden alle partij en gisteren tijdens een uitgebreide commissievergadering. Van Houwelingen wil defensie- orders zoveel mogelijk aan de Ne derlandse economie ten goede la ten komen, het liefst in projecten met Europese partners. Bij bestel lingen in het buitenland is het zaak compensatie-orders te bedingen. PvdA-woordvoerder Van den Bergh vond dat dat nu te weinig gebeurt. Hij vroeg verder een twee jaarlijkse rapportage over het de- fensie-technologiebeleid - Van Houwelingen willigde die Waar het gaat om stoffen die niet geloosd worden, maar op andere wijze in het milieu sijpelen,- bij voorbeeld door het uitrijden van mest of het gebruik van bestrij dingsmiddelen in de landbouw, moeten de Rij noe verstaten zich verbinden om dit met een bepaald percentage te beperken. Winse mius adviseert het Rijnmilieu zo aan te passen dat hogere levens vormen kunnen gedijen. Vorige week heeft minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) al overeenstemming bereikt met haar Franse collega Carignon over een reductie van alle lozingen met 50 procent. Een tijdslimiet is niet ge noemd. Ook vinden de beide be windslieden dat er een openbare inventarisatie moet komen van alle lozingen op de Rijn. West-Duits- land heeft zich hiertegen steeds verzet. De milieuministers van de vijf Rijnoeverstaten komen in de eerste helft van september bijeen om onder meer over de schoon maak van de Rijn te praten. Begin juli vergadert de Internationale Rijncommissie (IRC), het ambte lijk overlegorgaan, over de door Winsemius voorgestelde aanpak. Wadden De vervuiling van de Waddenzee met olie neemt volgens de vereni ging tot Behoud van de Waddenzee alarmerende vormen aan. De verontreiniging door afgewerkte scheepsoüe is weliswaar minder groot dan van de Noordzee, maar de Waddenzee is veel kwetsbaar der. De haringlarven en de mosse len kunnen er slechts een geringe olievervuiling verdragen. De ver eniging maakte dat gisteren be kend bij de start van een onder zoek naar de kwaliteit van het wa ter in de Eemsmond, de Dollard en de rivier de Eems. Dit onderzoek wordt uitgevoerd samen met de Stichting Reinwater en duurt tot eind juli. Volgens woordvoerder Hazel- horst levert de scheepvaart op de Waddenzee jaarlijks ongeveer 2400 ton afvalolie op. Daarvan wordt slechts ongeveer 35 procent inge zameld. Van ruim 1500 ton scheep- solie is niet bekend waar het blijft. De werkgroep vermoedt dat deze olie gewoon overboord wordt ge zet. Volgens de werkgroep is uit een wateronderzoek gebleken dat op sommige punten de olievervuiling 1 ppm bedraagt, dat wil zeggen één liter olie op één miljoen liter zee water. Dergelijke gehaltes zijn fu nest voor de mosselen en ha ringlarven maar werden tot nu toe alleen nog gemeten in de buurt van ".eehavens. Twee bezetters van de Turkse bank aan het Damrak roepen vanaf het balkon naar verslaggevers en politit AMSTERDAM (ANP) - Het Dam rak bij het Centraal Station in Am sterdam is gistermiddag enkele uren voor alle verkeer afgesloten geweest tijdens de bezetting van een Turkse bank door de linkse po litieke groepering Devrimci Sol. De politie besloot het Damrak af te sluiten na een anoniem telefoontje dat vier gewapende terroristen een overval pleegden. Na enige tijd bleek dat het optre den van de zes Turken een demon stratieve herdenking was van vier van hun kameraden, die in 1984 overleden na een hongerstaking uit protest tegen het regime van Evren-Ozal. Dat de politie zo groot scheeps op de actie reageerde, von-. den zij, zo verklaarden ze tegen over de pers tijdens de bezetting vanaf het balkon van de bank, 'ab soluut onnodig'. "Het plaatst onze actie, die ge- Bezetting Turkse bank aan Damrak weldloos bedoeld was, in een nega tief daglicht. Wij betreuren dat zeer", aldus de actievoerders. De politie zegt echter geen enkel risico te hebben willen nemen, omdat ze niet wisten met wie ze te maken hadden, terwijl bovendien de twee bankemployees nog binnen waren. De politie heeft de zes bezetters na afloop aangehouden op verden king van wederrechtelijke vrij heidsbeneming. Zij zullen na ver hoor worden voorgeleid aan de of ficier van justitie. ARNHEM (ANP) - Tegen de twee directeuren van het inmiddels fail liete bedrijf Holding Bos heeft de Arnhemse officier van justitie gis teren drie maanden cel en 25.000 gulden boete geëist. De twee broers hebben volgens hem in 1984 en 1985 chemisch afval zonder ver gunning verhandeld. Het ging daarbij om gecontamineerde kool waterstoffen, een mengsel van ver schillende brandstoffen. Holding Bos heeft deze stoffen volgens offi cier Tideman geleverd aan bedrij ven in Antwerpen en Ridderkerk zonder de benodigde vergunnin gen. In eerste instantie leverde het be drijf het afval aan een bedrijf in Ne- ADVERTENTIE derland. Het ministerie van milieu beheer (VROM) waarschuwde het bedrijf dat het daarvoor geen ver gunning had. Bos voerde het afval toen uit naar België. Onderzoek maakte duidelijk dat de stoffen on bewerkt naar Nederland terug kwamen en alsnog door Bos bij het Nederlandse bedrijf werden afge geven. De Holding Bos hield zich tot in 1985 bezig met de verwerking en lozing van chemische afvalstofen uit de binnenvaart. Daarvoor had de beschikking over een aantal op- slagboten en een destillatiebedrijf in Delfzijl. Het bedrijf kwam in 1985 in het nieuws tooen VROM de vergunningen introk. Dat gebeur de toen bleek dat de Holding Bos ondanks een eerdere waarschu wing toch weer afval zonder ver gunning had verhandeld. Boven dien bestond de verdenking dat Holding Bos illegaal chemische stoffen had geloosd in de Waal bij Nijmegen. Daarvoor stond het tweetal gis termiddag terecht. Tideman be schuldigde hen daarbij van ver gaande zorgeloosheid. Bos had vergunning om een aantal afval stoffen te lozen. Maar uit onder zoek door onder meer rijkswater staat was gebleken dat er ook stof fen werden geloosd als benzeen, tolueen en xyleen. Volgens de ver dachten lag de schuld daarvoor bij de schippers. Zij namen de afval stoffen in en moesten vertrouwen op mededelingen van de schippers over wat er in zat. De officier vond het een kwalijke zaak dat het bedrijf zelf geen on derzoek deed naar de samenstel ling. Dat het hebben van een labo ratorium niet verplicht is, was vol gens hem geen reden om dan ook geen laboratorium in te richten. "Met hun ervaring in de afvalver werking zouden ze hebben moeten weten wat er kan gebeuren als schippers niet precies vertellen wat ze afgeven", aldus de officier. Uitspraak 26 juni. UTRECHT (ANP) - De kritiek die brigade-generaal Van Vuren van de 42ste Pantserinfanteriebri gade heeft geleverd op het gedrag van Nederlandse militairen in Duitsland, was uitsluitend voor zijn eigen troepen bedoeld. De ge neraal heeft zich niet uitgesproken over de militairen van de perma nent in West-Duitsland gelegerde 41ste Pantserbrigade, zo heeft een legerwoordvoerder gisteren ge zegd. Het artikel van Van Vuren in het brigadeblad heeft volgens de woordvoerder tot nogal wat ver warring geleid. Zo liet de soldaten- vakbond WDM gisteren weten de kritiek van de generaal vreemd te vinden, omdat hij geen troepen in West-Duitsland heeft. De generaal heeft zich echter uitsluitend tot zijn eigen eenheden gericht, die re gelmatig op oefening gaan in West- Duitsland. In het brigadeblad roept hij 'zijn' militairen op zich tij dens oefeningen en uitgaansavon den in West-Duitsland correct te kleden en gedragen. De WDM vindt het uiterlijk van de Nederlandse soldaat in zijn vrije tijd geen zaak waarmee comman danten iets te maken hebben. "Het is nog niet zo lang geleden dat sol daten meteen gemillimeterd hoofd rondliepen omdat andere vormen van haardracht niet netjes zouden zijn", aldus de WDM. Dat de land macht door gedrag en uiterlijk zijn geloofwaardigheid tegenover de NAVO-bondgenoten zou verliezen, noemt de WDM een fabeltje. "NAVO-landen hebben het Neder landse leger al diverse keren om schreven als de 'Dutch hippie ar my', maar bij oefeningen hebben zij steeds gezien en toegegeven dat we bovengemiddeld presteerden". De CNV-bond voor militairen ACOM heeft gisteren het vertrek van Van Vuren geëist. De bond heeft zich hevig geërgerd aan het artikel in het brigadeblad, waarin hij 'het personeel van de krijgs macht voor joker zet door hen uit te maken voor dronkelappen en vrouwenjagers'. Volgens de ACOM heeft Van Vuren met dit optreden 'andermaal de indruk gewekt niet opgewassen te zijn tegen zijn ver antwoordelijke taak'. In november van het vorig jaar nam Van Vuren de geruchtmakende beslissing een compagnie vanwege een slecht verlopen nachtoefening voor straf VROUWENHANDEL (ANP) - De rechtbank in Arnhem heeft een 52- jarige man uit Nijmegen veroor deeld tot een gevangenisstraf van zeven maanden waarvan twee maanden voorwaardelijk en een geldboete van 20.000 gulden. De man had in 1984 op de Fillipijnen zes jonge meisjes onder valse voor wendselen naar zijn Nijmeegse nachtclub gelokt. De zaak kwam aan het rollen toen vier vrouwen de nachtclub wisten te ontvluchten en aangifte deden bij de politie. naar de zeer zware oefening Pant- serstorm bij het Korps Comman dotroepen te sturen. "De rol van manager lijkt hem slecht af te gaan. De ACOM denkt dat, nu de generaal voor de tweede maal is uitgegleden, een meer beschermde functie voor hem dient te worden gevonden, een functie waarin hij minder kans heeft grote groepen mensen (geestelijk) geweld aan te doen", aldus de ACOM. Van Vuren zelf reageerde giste ren met de opmerking dat 'alle be trokkenen mijn artikel goed en in alle rust moeten lezen. Ik denk dat ze dan tot de conclusie zullen ko men dat de reactie van de ACOM nogal onbesuisd is'. Hij benadruk te dat het artikel uitsluitend be doeld is voor de eenheden van 42 Pantserinfanteriebrigade die in West-Duitsland op oefening gaan. "Ik zou het zeer betreuren als de in West-Duitsland gelegerde militai ren zich aangesproken zouden voe len. Het ligt niet op mijn weg om me over andere brigades uit te spreken", aldus Van Vuren. Hij betreurt de ruime aandacht die zijn artikel heeft gekregen, maar houdt zijn verhaal staande. "Ik heb het artikel - dat al geruime tijd geleden is geschreven - nog eens nagelezen vanwege alle op winding, maar ik kan er nog steeds voor honderd procent achter staan." De Koninklijke Landmacht zei gisteren geen behoefte te heb ben te reageren op de eis tot ver trek van de generaal. ANP) De actie begon omstreeks 13.00 uur. Op het moment dat de zes mannen binnenkwamen waren twee klanten in de bank aanwezig. Zij werden onmiddellijk naar bui ten gestuurd. Toen de politie het Damrak had afgezet, verschenen de bezetters in tussenpozen op het balkon om leuzen ter ondersteu ning van hun actie te scanderen. Na een uur of twee gaven ze van af het balkon met behulp van een tolk een persconferentie. Daarbij maakten ze het doel van hun actie duidelijk. Ook verklaarden ze de bezetting te zullen beëindigen als de politie hen een vrije aftocht zou garanderen. De politie weigerde daarop echter in te gaan. De bezet ters besloten daarop hun actie af te blazen. Voor het politieoptreden werden ongeveer honderd politie- ingezet. Voor 200.000 kinderen geen directe opvang DEN HAAG (ANP) - Voor zo'n 200.000 kinderen van vrouwen die werken of willen werken is er geen directe opvangmogelijkheid. Zes tigduizend vrouwen werken niet of minder dan zij wensen door het ge brek aan goede kinderopvang. Dit blijkt uit een onderzoek naar omvang en aard van de behoefte aan kinderopvang in verhouding tot de deelname van vrouwen aan het arbeidsproces. Het onderzoek is uitgevoerd door de Stichting Re search voor Beleid in opdracht van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Het is gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. De resultaten worden betrokken bij het regeringsstandpunt over kinderopvang. Dat wordt in de loop van volgend jaar verwacht. Uit de cijfers over het gebruik en directe tekort aan kinderopvang blijkt dat binnen 160.000 huishou dens met ten minste één kind on der de vier jaar, directe behoefte aan opvang is voor zo'n 200.000 kinderen. Wanneer het minder 'harde' tekort hierbij wordt geteld, dan beloopt het 230.000 kinderen uit 190.000 huishoudens. De aard van het tekort aan kinde ropvang is moeilijk precies vast te stellen. De onderzoekers constate ren dat het merendeel van de vrou wen die werken opvang zoekt in het informele circuit, zoals bij voorbeeld een onbetaalde oppas. Twee jaar cel geëist tegen ex-bokser ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse officier van justitie Van der Hoeven heeft gisteren twee jaar cel geëist tegen de 39-jarige ex-bokser Rudy Koopmans. De voormalige Europees kampioen in het half- zwaargewicht wordt beschuldigd van betrokkenheid bij een aantal gevallen van afpersing. Hij was volgens de officier nauw betrok ken bij een Rotterdams incassobu reau, dat door middel van (telefoni sche) dreigementen en bezoeken van zwaargebouwde mannen, on der wie Koopmans, achterstallige betalingen invorderde. Koopmans ontkende in alle toonaarden. "Ik wil graag geld ver dienen, maar op een normale ma nier. Niet met bedreigingen", aldus de bokser, die volgens zijn zeggen eenmaal met zijn medeverdachten was meegegaan naar Schiedam om een schuld van 100.000 gulden te vereffenen. "Ik heb ze toen met de auto gebracht. Met hét gesprek heb ik mij niet bemoeid." De incasso's speelden zich over het algemeen af in de Rotterdamse gok- en horeca wereld. Volgens een tweede, 24-jarige verdachte, tegen wie ook twee jaar werd geèist, wa ren de slachtoffers zelf oplichters en criminelen van de eerste orde. Van der Hoeven zag daarin echter geen rechtvaardiging. Uitspraak 29 juni. Agent vervolgd wegens dodelijk schot op man AMSTERDAM (ANP) - Een 28-ja- rige politieman uit Amsterdam die op 29 maart vorig jaar de 37-jarige Ajitilliaan Erwin Ataliede dood schoot in diens woning aan de Mar- nixstraat, moet op 21 september te rechtstaan. Dit heeft justitie giste ren bekendgemaakt. De politieman wordt verweten onvoorzichtig en onoordeelkundig te hebben gehandeld toen hij op de fatale dag met een collega de wo ning van Ataliede bezocht. Buren hadden kort tevoren de politie ge waarschuwd over gegil van de vriendin van het slachtoffer. Ata liede weigerde echter de agenten binnen te laten. Er vielen klappen en tijdens een worsteling trok de agent zijn pistool. Ataliede over leed korte tijd later aan orgaanbe schadigingen en inwendig bloed verlies. GELLICUM (ANP) - Chauffeur Arie Bongers uit Gellicum rijdt dage lijks met een bijzondere vracht op zijn kiepauto door midden-Nederland. Hij vervoert namelijk niet alleen zand en grind, maar ook vier jonge merels. De merels zitten genesteld tiLssen het chassis onder de laadbak. Toen Arie een tijd geleden een broedend merelpaar met vier eieren in zijn auto ontdekte, wist hij niet goed wat te doen. Het nest eruit halen wilde hij niet, de auto langs de kant zetten ook niet. Hij bleef daarom doorrijden met zijn wagen, terwijl de merels bleven doorbroeden. Pas toen de jongen waren geboren verlieten zij tikt nest. De jonge merels rijden nu dagelijks in hun nest met de auto mee, soms meer dan honderd kilometer. Het ouder paar zit elke avond trouw te wachten met voedsel voor hun jongen in de snavel UTRECHT (ANP) - Er is geen re den voor paniek bij mensen die vo gels in huis hebben. Als zij de kooi goed schoon houden vormen de diertjes in principe geen bedrei ging voor hun gezondheid. Roken de vogelhouders moeten er wel re kening mee houden dat het inade men van vogelstof hun longen ex tra belast. Roken en huisvogels vormen in het algemeen een onge zonde combinatie, die in het ergste geval longkanker kan veroorzaken. Dat risico neemt toe wanneer een kooi niet goed wordt schoonge- houden. Zo vatte de Wassenaarse huisarts P.J. Holst gisteren op een perscon ferentie in Utrecht de resultaten van zijn promotie-onderzoek sa men. Holst is vandaag in Utrecht op dat onderzoek gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Zijn bevindingen zijn vorige week voor tijdig en volgens hem 'onjuist' in de pers verschenen. Het is niet waar dat huisvogels de oorzaak zjjn van de helft van de longkankers in Nederland en dus verantwoordelijk zouden zijn voor 4.000 doden per jaar, zoals de Utrechtse universiteit in haar pers bericht schreef. Wel is uit een onderzoek by 49 patiënten met longkanker geble ken dat zij vaker dan gemiddeld vogels in huis hadden. Rekening houdend met rookgewoonten, al coholgebruik en andere factoren die van invloed kunnen zijn, bere kende Holst dat vogelhouders een zeven maal zo grote kans hebben om longkanker te krijgen dan an deren. Dat komt omdat vogels stof ver oorzaken. Opgedroogde mest en kleine schilfertjes van hun huid en veren komen in de lucht en drin gen door in de longen van wie die lucht inademt. Het was al bekend dat sommige mensen daardoor ademhalingsmoeilijkheden en an dere allergische klachten krijgen. De woningen van vogelhouders blijken bij metingen relatief stoffig te zijn. Volgens Holst komt dat om dat vogelhouders de kooi niet goed schoon houden. Zand op de bodem van de kooi verdoezelt het vuil, waardoor het schoonmaken er soms bij in schiet. De promoven dus pleit ervoor vogelkooien min stens iedere twee dagen schoon te maken en geen kooien te plaatsen in slaapkamers. Papier in plaats van zand op de bodem helpt bij het tegengaan van stof. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren vreest dat door de publiciteit rond het proefschrift mensen in paniek zul len raken en hals over kop hun vo gels weg zullen doen. Ook heeft zij er grote bezwaren tegen als dit soort promotieonderzoeken, "waarin zulke vage verbanden worden gelegd", zullen leiden tot experimenteel onderzoek met die- Voor de georganiseerde pluim veehouderij is het onderzoek van Holst aanleiding om de gezond heidstoestand en arbeidsomstan digheden van de pluimveehouders te laten onderzoeken.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3