Nieuwe huurder moet oude flats leefbaar houden Gynaecoloog is leek op seksueel gebied Panama onder juk VS en militairen 9Acht Mei wil ook volgend jaar manifestatie PAGINA 2 DINSDAG 16 JUNI 1987 TILBURG - Sloop lijkt in de ogen van velen de enige acceptabe le oplossing te zijn voor de problemen die zich alom voordoen in de naoorlogse hoogbouwwijken. De Tilburgse Stichting Ver enigde Woningcorporaties pakt het echter anders aan. Terwijl andere woningbouwverenigingen zich vertwijfeld afvragen wat ze aan moeten met de bijna onverhuurbare hoogbouwflats die de massale woningbouw uit de jaren vijftig en zestig heb ben opgeleverd, worden in Tilburg plannen gesmeed deze on aantrekkelijke betonblokken aan te passen aan de eisen der tijd. Het doel is hooggegrepen. De bijna-afbraakbuurt moet na de verbouwing aantrekkelijk worden voor beter verdienende, oudere huurders. Voorlopig beperkt de opknap beurt zich tot de Bellini-flat, één uit een serie van zes die aan het eind van de jaren zestig door het betonbedrijf IBC werden ge bouwd. De zeven verdiepingen ho ge galerijflats waren de eerste flats die de onderneming bouwde en mede daardoor zaten er een aantal bouwkundige gebreken aan. Die leidden eind jaren zeventig tot klachten, maar die bleken niet zo ernstig dat daar niets aan gedaan kon worden. door door Runa Hellinga Veel ernstiger is echter het socia le verval van de flats. De woningen zijn goedkoop, maar onaantrekke lijk en de huurders behoren over het algemeen tot de laagste maat schappelijke groepen. Er is veel vandalisme en drugsgebruik. De bewoners veroorzaken erg veel overlast en er zijn veel klachten over elkanders woongedrag. Echt grote problemen met de verhuur zijn er nog niet. Hoewel sommige flats negen of tien keer moeten worden aangeboden eer er een huurder voor gevonden wordt, is er nog geen noemenswaardige leegstand. De woningbouwvereni ging voorzag echter dat dat pro bleem niet zo lang meer op zich zou laten wachten en besloot in te grijpen voordat het zover kwam. De SVW is met een totaal wo ningbestand van 10.000 woningen de grootste corporatie van Tilburg. De financiële positie is goed. Dat is ook wel een voorwaarde om de am bitieuze plannen uit te kunnen voeren, geeft Ger de Wilde, die be last is met de uitvoer van het pro ject, toe. De totale kosten zullen zo'n 10 tot 12 miljoen bedragen, waarvan maar een deel door het rijk wordt betaald. Een van de belangrijkste punten is dat het uiterlijk van de flats to taal veranderd wordt. De Tilburgse architect Jo Huurmans heeft daar voor een zeer eigentijds ontwerp gemaakt waarmee tegelijkertijd het wooncomfort van de flats wordt aangepakt. De winderige open galerijen worden afge schermd tegen het weer. De bal kons worden omgebouwd tot ser res die in de zomer open kunnen worden geschoven. De gezamenlij ke ingang, nu een plek waar jonge ren uit de buurt rondhangen", krijgt een afsluitbare deur. Voor de vuilcontainers, die nu buiten de flat staan en een hoop rotzooi veroorzaken, komt een af sluitbare ruimte. In de flats wor den keuken, badkamer en binnen werk gemoderniseerd. Verder wor den een aantal bouwtechnische za ken zoals koudebruggen verbe terd. Bovendien komt er per drie flats een huismeester die de ge meenschappelijke ruimten in orde zal houden. Maar misschien de allerbelang rijkste verandering is de sociale aanpak. De woningbouwvereni- verbou- en een klei ne volksverhui zing moeten de verpaupering stuiten. ging zoekt voor de gerenoveerde woningen een totaal nieuw huur dersbestand. Aangezien de sociale wrijvingen het voornaamste pro bleem zijn, kwam de SVW tot de conclusie dat een grondige aanpak van de woningen geen zin heeft wanneer dezelfde bewoners in de flat zouden blijven wonen. Gejuich Dat betekende dat voor alle oude bewoners vervangende woonruim te gevonden moest worden. Aan vankelijk leek dat het meest pro blematische deel van de plannen. Maar Ger de Wilde kan zich nog le vendig de vergadering herinneren waarin de bewoners van de eerste flat duidelijk werd gemaakt dat de SVW elders in de stad vervangen de huisvesting voor hen zou zoe ken: „Toen ze doorkregen dat ze weg mochten uit de flat, steeg er een gejuich op". De verplaatsing van de bewoners gebeurt in samenwerking met de Stichting Experimentenbeleid Volkshuisvesting. De woningcor poratie denkt dat de hoogbouw juist voor deze groep bewoners de grootste problemen veroorzaakt. De vervangende woningen zijn dan ook allemaal laagbouw en de SEV zal onderzoeken of het woon gedrag daar minder moeilijkheden oplevert. Voor de toekomst gokt de SVW op de wat oudere tweepersoons huishoudens als nieuwe huurders. Voor hen zijn de woningen in de flats, allemaal grote vier-kamerwo- ningen, ruim. En wanneer ze van binnen en buiten gemoderniseerd zijn, bieden de flats naar verwach ting hele aantrekkelijke woon ruimte. Om zeker te zijn van een ander soort huurders, worden de huren van de gerenoveerde flats fors verhoogd. De kale huur is nu 195 gulden en daar komt nog 50 gulden servicekosten bij. In de toe komst kosten de woningen 366 gul den per maand plus 65 gulden ser vicekosten. „We hebben bewust voor een hoge huur gekozen, want anders blijven het toch de goed koopste woningen uit de wijk. Naar aanleiding van de ervarin gen die men nu met de Bellini-flat opdoet, wil de woningbouwvereni ging bekijken of de Tilburgers er ook over denken en of het mogelijk is de flats te bevrijden van het ach terbuurtstigma dat ze nu hebben. Voorlopig lijkt dat wel te lukken. De eerste belangstellenden voor de vernieuwde Bellini-flat hebben zich al opgegeven. Hiaat in opleiding soms oorzaak van onnodige ingreep Veel vrouwen kampen met aller lei lichamelijke klachten die vaak psychische oorzaken hebben. Daar kunnen seksuele problemen aan ten grondslag liggen. Dergelijke klachten leveren jaarlijks in 180.000 gevallen een bezoek op aan de gynaecoloog. Recentelijk is uit onderzoek echter gebleken dat driekwart van de gynaecologen niet goed met hun patiënten over de achterliggende, seksuele pro blemen praat. Ze missen de ge spreksvaardigheid of weten te wei nig over de vrouwelijke seksuali teit om de klachten adequaat te be handelen. door Kees Haakman De opleiding tot gynaecoloog schiet op dit punt te kort en ook voelen sommigen zich emotioneel of persoonlijk geremd om de sek sualiteit van hun patiënten ter sprake te brengen. Sommige gy naecologen willen er niet over pra ten op grond van hun opvattingen omtrent de moraal. Een van de ge volgen hiervan is dat nog jaarlijks ongeveer 120 vrouwen met klach ten over vaginisme chirurgisch worden behandeld, terwijl bekend is dat die klachten een psychische oorzaak hebben. In de Tweede kamer heeft het onderzoek 'Seksuele problemen in de gynaecologenpraktijk' van de wetenschappers J. Frenken en P. van Tol, geleid tot vragen van PPR-fractieleider Ria Beckers aan de staatsecretaris Dees (volksge zondheid) om de gynaecologenop- leiding te verbeteren. Het onder zoek kwam onlangs zelfs ter spra ke in de Europese Commissie waar drie Europarlementariërs pleitten voor een soortgelijk onderzoek on der gynaecologen in de andere EG- lidstaten. Een van de onderzoekers, Prof. J. Frenken, hoogleraar in de sek suologie en werkzaam op het Aka- demisch Ziekenhuis in Leiden, vindt het heel belangrijk dat een vrouwenarts de eventuele achter liggende seksuele problemen van zijn patiënten bespreekbaar weet te maken. "De arts moet doorvra gen en de seksualiteit als het ware aktief aanzwengelen. Stel, er komt een vrouw op het spreekuur die zegt hoofdpijn te krijgen van de an ti-conceptiepil. Vraagt de arts door en brengt het onderwerp seksuali teit ter sprake dan kan blijken dat zij geen zin heeft om te vrijen met haar man". "Vermijdt hij echter dit onder werp en geeft hij de vrouw bij voorbeeld een pil tegen hoofdpijn, dan blijft het eigenlijke probleem onopgelost. Klaagt een vrouw over vage buikpijn, dan kan bij doorvra gen blijken dat ze last heeft van anorgasmie, ze kan niet klaarko men bij het vrijen. Kunnen een man en een vrouw geen kinderen krijgen en praat de gynaecoloog met de vrouw over dit probleem en vraagt dóór, dan kan vaginisme de oorzaak zijn. De vrouw is bang is om te vrijen en sluit zich lichame lijk af van haar partner. Zo- zijn er tal van klachten die veroorzaakt worden door seksuele problemen. Daarover praten is een begin van de oplossing". Seksuologie Tweederde van de gynaecologen zegt te weinig te weten van de vrouwelijke seksualiteit om klach ten die door problemen op dat ge bied worden veroorzaakt te kun nen behandelen. Slechts twintig procent van de geënqueteerde gy naecologen brengt de seksualiteit indien nodig ter sprake. Ze vragen hun patiënten er naar en nemen zo mogelijk de tijd. Veertig procent van hen vraagt er soms naar en de rest praat er in het geheel niet over. Enige mate van onderwijs in de seksuologie ontbrak. Frenken: "Dat moet nodig veran deren. Ook in de basisopleiding van alle artsen, zou seksuologie een belangrijk onderdeel moeten zijn. Maar dat hangt af van waar de medische faculteiten voor kiezen. De vakken seksuologie en medi sche psychologie vindt men nog steeds niet echt belangrijk. Er zijn ook nogal wat gynaecologen die persoonlijke en emotionele bezwa ren hebben tegen het praten over de seksualiteit met hun patiënten. Het komt als het ware te dicht bij. Dat hangt vaak samen met de tra- didionele opvattingen over de rol van de vrouw en over de vrouwelij ke seksualiteit die ze er op na hou den. Zij negeren de psychische klachten, gaan er niet op in". "Juist die artsen zouden volgens hem mij een of andere vorm van nascholing moeten volgen. Er zijn wel regelmatig studiedagen waar over dit soort problemen wordt ge praat maar een deel van de onder vraagde artsen neemt daar nooit aan deel. Eigenlijk zouden gynae cologen verplicht moet worden re gelmatig nascholingscursussen te volgen. We zouden een voorbeeld kunnen nemen aan België waar artsen wel daartoe worden ver plicht op straffe van het verliezen van hun baan". Taboe Hoogleraar in de seksuologie J.G van Dijk, werkzaam op de vrou wenafdeling van het Akademisch Ziekenhuis pleit al jaren voor een aparte polildiniek waar enerzijds de steeds in aantal toenemende pa- tienten terecht kunnen en vooral ook aankomende gynaecologen de nodige praktijkervaring op kun nen doen. "De gynaecoloog moet niet alleen zelf vertrouwd zyn met de seksualiteit maar ook in staat zijn dat vertrouwen op de patient over te dragen. Ik weet dat dat niet voor iedereen even makkelijk is om vrijelijk over seks te praten, het geldt nog steeds als een soort ta boe. Maar we kunnen ze er wel in trainen." MEXICO-STAD - Ogenschijn lijk is het ergste voorbij. De aan wezigheid en het hardhandige optreden van zwaar bewapende militairen in Panama-Stad heb ben voor een zekere rust ge zorgd. Maar de sociale onvrede en de diepe algemene veront waardiging blijven bestaan. Het zelfde geldt voor de persoonlijke ambities van verschillende hoge militairen en de in het geding zijnde internationale belangen. Dat alles samen veroorzaakte de afgelopen dagen in Panama bij na een oncontroleerbaar volkso proer. door Rob Sprenkels In de straten van de Panamese hoofdstad getuigen de resten van tientallen verbrande auto's, hon derden ingegooide ramen en tal van vernielde wegwijzers en stoplichten van de manifestaties, die met behulp van duizenden li ters traangas, wapenknuppels, rubberkogels en een stringente perscensuur tot zwijgen zijn ge bracht. Langzaam maar zeker begint het normale leven zich te herstel len. Maar het zal nooit meer zijn zoals het was, daarover is ieder een in Panama het eens. Het begon allemaal met de ont hullingen van kolonel Roberto Diaz Herrera, de stafchef van het Panamese leger die een paar da gen eerder was gedwongen om met pensioen te gaan. En het wa ren eigenlijk niet eens echte ont hullingen, Diaz Herrera deed in feite niet meer dan bevestigen wat iederen al zo'n beetje ver moedde. Generaal Manuel Antonio No riega, de sterke man van het le ger, zou een vinger hebben ge had in het mysterieuze vliegtuig ongeluk waarbij in 1981 de legen darische generaal Omar Torrijos om het leven was gekomen. Ook zou hij opdracht hebben gegeven tot de moord op Hugo Spadafo- ra, een eigenzinnige miljonair die in 1978, onder Torrijos, ontslag had genomen als minister van gezondheid om in Nicaragua aan de zijde van Eden Pastora te gaan vechten tegen dictator Anastasio Somoza. Op het mo ment van zijn dood stond Spada- fora bekend als een van de felste critici van Noriega. Diaz Herrera bevestigde ook dat er bij de verkiezingen van 1984 een massale fraude was ge pleegd ten bate van de door ge neraal Noriega uitgekozen offi ciële presidentskandidaat, Nico las Ardito Barletta. Deze ver sloeg zijn stokoude conservatie ve tegenstander Arnulfo Arias uiteindelijk met een verschil van amper 1713 stemmen. En Norie ga had Ardito Barletta vervol gens in 1985 gedwongen om plaats te maken voor de huidige president, Eric Delvalle, om zo te voorkomen dat er een officieel onderzoek zou worden ingesteld naar de eerder genoemde moord op Hugo Spadafora. De verklaringen van Diaz Her rera hadden een golf van sponta ne demonstraties tot gevolg, waarbij het aftreden van de rege ring en generaal Noriega werd geeist. Behalve de verontwaardi ging over het democratische be drog kwamen ook alle sociale frustraties bovendrijven: de slechte lonen, de gierend uit de hand lopende inflatie, de werk loosheid van meer dan eenderde van de beroepsbevolking. Politie en leger keken de eerste dag toe hoe jongeren, studenten en krot tenwijkbewoners de straten van het centrum van Panama Stad in bezit namen. De conservatieve oppositie zag zijn kans. Via radiostations werd opgeroepen tot een nationale re bellie. In samenspraak met de katholieke kerk en het particu liere bedrijfsleven werd een co mité voor een „burgelijke kruis tocht" uit de grond gestampt om óp te roepen tot een nationale staking. En Arnulfo Arias kwam overvliegen vanuit zijn koffie plantage om persoonlijk het hem in 1984 ontnomen president schap op te eisen. Maar president Delvalle en ge neraal Noriega hadden hun ant woord klaar. Via de televisie be weerden ze dat het om een inter- nati-iale samenzwering zou gaai Washington zou de natio nale iligarchie willen gebruiken om voor te zorgen dat Panama uit in Midden-Amerika be middelende Contadora-groep zou treden en ook om zijn greep op het Panama-kanaal te kunnen behouden. Reagan wil van Pana ma een tweede Honduras ma ken, zo heette het. De gemiddelde Panamees weet maar al te goed dat Ronald Reagan altijd een fel tegenstan der is geweest van de Panama kanaal akkoorden, die in 1977 werden ondertekend door de toenmalige Amerikaanse presi dent Jimmy Carter en de Pana mese leider Omar Torrijos. In die akkoorden gaven de Amerika nen hun oorspronkelijk verwor ven eeuwige eigendom van het kanaal op en beloofden ze het stapsgewijs aan Panama te zul len overdragen, een proces dat in 1999 zou moeten worden beëin digd. Progressief Panama zag zich voor een moeilijke keuze ge steld: de protesten steunen met het risico een conservatieve rege ring aan de macht te helpen, die wellicht zelfs de rechten op het Panama-kanaal zou kunnen la ten varen; of het huidige regime steunen, ondanks alle fouten, de corruptie en de misdaden. De belangrijkste vakbonden kozen voor het laatste. En mede daarom hebben president Del valle en generaal Noriega hun hoofd kunnen redden. Maar de spanning blijft en de afgelopen dagen hebben aangetoond waar toe persoonlijke ambities van ho ge militairen als generaal Norie ga en kolonel Diaz Herrera, be slist ook geen doetje, kunnen lei den in samenspel met internatio nale belangen. Om maar een voorbeeld te ge ven van hoeveel waarde Was hington hecht aan een zekere zeggenschap over het strategi sche Panama-kanaal: terwijl de Amerikaanse ambassadeur in Panama-Stad dé conservatieve oppositie adviseerde, kreeg het Panamese leger nieuwe voorra den traangas van de in de kanaal zone gelegerde Amerikaanse troepen om de manifestaties van die oppositie tot zwijgen te kun nen brengen. De grote meerderheid van de 88 organisaties die aan de Acht Mei-beweging (van vernieu wingsgezinde rooms-katholie- ken) deelnemen is vóór het hou den van weer een manifestatie volgend jaar. Dat bleek tijdens een besloten bijeenkomst van het deelnemersberaad in Am sterdam. Het bestuur van de be weging zal in augustus een be slissing hierover nemen. Voorzitter mevrouw W. Stael- Merckx verwachtte kort geleden, dat er in 1988 geen manifestatie zou komen, gezien het 'giganti sche werk' dat eraan vastzit. Maar in Zwolle, waar op 9 mei ongeveer 12.000 mensen bijeen waren, werd daaraan al getwij feld. Het enthousiasme van de deelnemers leek er gewoon om te vragen. De komende tijd zal worden bekeken of de organisaties van Acht Mei genoeg talent daarvoor kunnen aanboren. Een aantal le den van de programmacommis sie die de vorige bijeenkomsten mede organiseerde wil met het werk in deze commissie stoppen. Simonis over gezin De tweede bijeenkomst van de behoudende tegenhanger van Acht Mei, de Stichting Contact Rooms-Katholieken, trok zater dag in Utrecht ongeveer 3.000 be langstellenden. Thema was: het christelijk gezin in deze tijd. Aartsbisschop Simonis was een van de sprekers. "In dank baarheid jegens God en in aan vaarding van onze katholiciteit stellen wij vast: het gezin is en blijft de hoeksteen van de men selijke samenleving". Zo besloot hij zijn toespraak. "Weliswaar zijn de aanvallen op het gezin spottend en grof en is de misken ning van fundamentele waarden verontrustend, maar dat bete kent nog niet dat de waardigheid van het gezin alleen maar ver duisterd zou zijn. Deze crisis biedt ook de kans, het gezin weer te laten zijn wat het oorspronke lijk is". Simonis constateerde een diep verzet in de samenleving tegen een 'voorgeleefd christelijk mensbeeld'. Die normen worden als een beperking van de mensé- lijke vrijheid ervaren. De aarts bisschop zag dat als een gevolg van een zich afwenden van God. "Pas in het gehoor geven aan God ontstaat er perspectief op menswaardig leven". Hij sprak van een kloof tussen het levensontwerp van de 'ge- loofsgetrouwe christen' en het levensontwerp van men- die vanuit een christelijke opvoeding wellicht nog met een christelijke tongval spreken, maar die niet meer als christen lijken te willen leven. "Deze kloof is het sterkst voelbaar in huwelijk en gezin". "Is het niet droevig, dat deze gedachten voor velen, ook binnen de christelijke geloofsgemeenschappen, onbe grijpelijk, ja zelfs onverteerbaar lijken te worden?" In dezelfde toespraak roerde de aartsbisschop ook de 'abor tuskwestie' aan. "Die is beslist niet voorbij. Wij willen en kun nen ons niet neerleggen by het hoge aantal abortussen in ons land. Ook al lijkt de discussie van de jaren 70 wat geluwd, het feit zelfvan de abortus is nog net zo onaanvaardbaar". Actie Aan de afsluitende eucharistie viering op deze bijeenkomst nam ook een klein aantal homosek suelen deel, herkenbaar aan een roze driehoek. Zij waren naar Utrecht gekomen op aandrang van jhr. Floris Michiels van Kes- senich, die enkele maanden gele den zijn actie 'Oog in oog met de bisschop' begon. Waren de actie voerders in Den Bosch en Zeve naar niet van de gesloten, in Utrecht gebeurde dat nu wél. Een verklaring van het aarts bisdom veroordeelde hun optre den. Aan demonstranten zou de communie worden onthouden. Tegelijk werden de aanwezigen opgeroepen niet zelf op te treden tegen de herkenbare homo's. •Wij wijzen wel hun daden af, maar houden onze hand naar hen uitgestrekt". Elk van de twintig priesters die de zaal ingingen om de communie uit te delen was vergezeld van iemand van de or ganisatie om erop toe te zien dat alles ordelijk zou verlopen. "Ik respecteer het dat de kardi naal nu eindelijk een beslissing heeft genomen", zo reageerde Michiels. "En ik ben opgelucht dat ik niet met harde hand uit de zaal ben verwijderd". 'Geen grof geschut' Er is weer een nieuw vredes- platform in Nederland: het Vre desoverleg Kerk en Samenle ving, ofwel 'Voks'. Teleurgestel de oud-Icto-leden hebben het op gericht. Jhr. mr. W. H. de Savor- nin Lohman, oud-inspecteur-ge neraal van de strijdkrachten, die zich vorig jaar lang heeft bezig gehouden met verzoeningspo gingen tussen de strijdende Icto- groepen, omschreef het 'Voks' als 'een rustig en verstandig ope rerende vredesbeweging'. 'Geen grof geschut'. Volgens De Savornin Lohman - die sprak op een eerste verga dering van het 'Voks' in Em- meloord - heeft het Icto (Inter kerkelijk comité tweezijdige ont wapening, tegenhanger van het Interkerkelijk Vredesberaad IKV) tot drie keer toe verzuimd de rijen te sluiten. Hij beloofde, dat het 'Voks' zich diepgaand zal bezinnen op problemen van vei ligheid en vrede vóórdat het uit spraken doet. "Deze benadering is vooral in kerkelijk Nederland van groot belang". Een doelstelling van het 'Voks' is, dat de kerken de verschillen de legitieme opvattingen van vei ligheid en vrede erkennen en de monopoliepositie van groepen met een eenzijdige visie beëindi gen. Zelf wil het 'Voks' door pu- blikaties en bijeenkomsten een bijdrage leveren aan een even wichtige discussie over ontspan ning en wapenbeheersing. Vast. Het tijdelijk dienstver band van de toeruster voor vre desvraagstukken in de Gerefor meerde Kerken, ir. M. van Al phen (36) uit Lichtenvoorde, wordt per 1 september veran derd in een vaste aanstelling. Algemeen secretaris. De Stichting Bijbelse en Medische Zendingsgemeenschap heeft de hervormde predikant W. J. Bouw uit Oud-Loosdrecht be noemd tot algemeen secretaris. Deze zendingsgemeenschap is een interkerkelijke en internatio nale organisatie die in 1852 in In dia werd opgericht en nu onge veer 350 werkers in dienst heeft in twaalf landen (Azië, Midden- Oosten en Noord-Afrika). Uit Ne derland werden sinds het eind van de jaren 70 - in nauwe sa menwerking met plaatselijke ge meenten - meer dan vijftig werkers uitgezonden. Ds. Bouw werkte al voor de zending in Kenya. Daarna was hij toeruster voor evangelisatie bij de Hervormde Bond voor In wendige Zending. Sinds 1982 is hij predikant in Loosdrecht. Hervormde Kerk: beroepen te Papendrecht J. Kommers Groot- Am mers (voorheen zendingspre dikant), te Den Haag-Loosdui nen C. M. Krijger Vlissingen, te Birdaard-Reitsum (hervormd-ge reformeerd) en Wanswerd, te Oostermeer-Eestrum, te Oud- Loosdrecht (in samenwerking met de gereformeerde kerk) voor deelwerk en te Pesse (Dr.) kandi daat G. van Velzen Boijl (Fr.); aangenomen naar de reformato rische streekgemeente Midden- Limburg (met standplaats Weert) I. J. Walpot Eindhoven. Gereformeerde Kerken: be noemd tot predikant voor evan gelisatie-arbeid in de regio Den Haag P. Schelling Almelo. Gere formeerde Kerken Vrijgemaakt: aangenomen naar Den Haag- Loosduinen R. J. Blok Velp. Ne derlands Gereformeerde Ker ken: beroepen te Leerdam P. Veldhuizen Urk. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroe pen te Broek op Langedijk J. Verhage Goes.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2