'We hebben Amsterdam wat te bieden' Intendant Teatro Comunale di Bologna Tekort van Culturele Hoofdstad weggewerkt Ook architectuur op Dokumenta 8 Leiding Globe vreest kaalslag in regio's Muziekprijs voor Bernstein DINSDAG 16 JUNI 1987 KUNST PAGINA 21 BOLOGNA - Bologna is de gezelligste stad van Italië, dat zeggen alle Nederlanders die er geweest zijn - en Nederlanders kunnen daar over oordelen. Het is ook de stad waar je het lekkerste kunt eten, vinden de Italianen - en daar weten zij weer alles van. Daardoor kreeg het ook de bijnaam 'La Grassa', de vette, en het is daar niet minder trots op dan op die andere: 'La Dotta', de geleerde, die eraan herinnert dat er hier al in 1088 een functionerende universiteit bestond, zo'n twee eeuwen voor de Sorbonne dus. En om nog even door te gaan met de superlatieven: Bologna is zo ongeveer de rijkste en, alleen maar schijnbaar paradoxaal, tegelijk de roodste stad van het land, waar al sinds 1945 onafgebroken een communistische burgemeester het bewind voert. En tenslotte heeft het ook de scheefste toren van Italië, nog schever dan die van Pisa. Alles bij elkaar stemt het altijd tot tevredenheid wanneer er weer eens een reden is om de stad te bezoeken. Die ligt dan deze keer in het feit dat Bologna, en in het bijzonder zijn stadstheater, het Teatro Comunale, een tweetal belangwekkende bij dragen levert aan het komende Holland Festival, nl. de 'Messa So- lenne' van Gioachino Rossini, op 27 en 29 juni in de Nieuwe Kerk in Amsterdam, o.l.v. Riccardo Chail- ly, en de 'lyrische komedie' La Rondine van Giacomo Puccini, in het Amsterdams Muziektheater op 28 en 30 juni. Alle aspecten die Bologna zo aangenaam maken komen ook bij een kort bezoek aan bod. De be trekkelijke kleine stadskern, gro tendeels voorbehouden aan voet gangers, wemelt als altijd van pra tende, winkelende, flanerende mensen, op de terrasjes onder de galerijen (in Bologna, zoals in de meeste Noorditaliaanse steden, hoeft men nooit bang te zijn voor de regen) drinkt men zijn koffie en leest men de krant. Op het plein voor de Petronius- dom staan, ook zoals altijd, grote groepen mannen de discussieren, over het kampioenschap van Na- poli, natuurlijk, maar ook en vooral over politiek, zeker nu er weer ver kiezingen zijn gehouden. De men sen zijn er aardiger en behulpza mer dan men in de grote steden ge wend is - kortom, Bologna heeft, en geeft, plezier in het leven. Dat het ook zijn ffaam van 'Bo logna la Dotta' met ere blijft voe ren, blijkt uit allerlei dingen. Zo heb ik zelden zoveel boekwinkels bij elkaar gezien, gedeeltelijk met studieboeken voor de nog altijd druk bezochte universiteit, maar ook algemeen wetenschappelijke en literaire. Een heeft er een hele verdieping met (o wonder, in Italië) alleen maar Franse, Engelse, Duit se, Spaanse en andere vreemdtali ge boeken. Er zijn kunstgalerijen, tentoonstellingen, lezingen, con certen, en er is, nu al meer dan twee eeuwen lang, het Teatro Co munale, een van de vooraanstaan de muziektheaters van Italië. door Hein ten Kortenaar Toen het in 1763 werd geopend, twintig jaar na de brand die zijn voorganger, het Teatro Malvezzi verwoest had, stond Bologna be kend om zijn impresario's, zangers, dansers, decor- en kostuumont werpers, die het aan heel Italië en ver daarbuiten leverde. Niet voor niets gebruikt Benedetto Marcello voor de dialogen in zijn vrolijke 'Teatro alia Moda' (1720) de Bolog- nese tongval, net als Sografi, tach tig jaar later, in zijn toneelstuk 'Le convenienze e la inconvenienze teatrali', dat in de operawereld speelt. Het nieuwe theater werd inge wijd met een wereldpremière: 'Trionfo di Clelia' van Christoph Willibald Gluck naar een libretto van de Italiaanse dichter Metasta- sio. Het was een ernstige opera, een 'opera seria', waarin het thea ter zich bleef specialiseren: in 1771 gaf het Gluck's 'Orfeo ed Euridici', in 1778 zijn 'Alceste'. In 1814 ver schijnt voor het eerst Rossini, met 'Trancredi', en in 1843 Verdi, met 'Nabucco'. Maar terwijl heel Italië aan Verdi's voeten lag, gaf Bologna blijk van een zekere kritische zelf standigheid. Onder Angelo Maria- ni, de eerste grote Italiaanse diri gent, toonde het een ongewone be langstelling. eerst voor de Franse 'grand-opéra', daarna voor Wagner, wiens 'Lohengrin' hier in 1871 zijn première beleefde, In de heftige polemieken rondom Wagner speel den Mariani en het Teatro Comu nale een grote rol. Die kritische traditie heeft het theater ook in deze eeuw behou den. Graag geeft men er opera's die elders weinig of niet worden uitge voerd, herontdekkingen of afwij kende lezingen. Vorige maand was er een aantal voorstellingen van Berlioz' 'La Damnation de Faust', een hels moeilijk werk, dat bijna altijd in concertvorm wordt gege ven. omdat het. met zijn voortdu rende wisselingen, Faust's ontvoe ringen door Mephistopheles van het ene punt van de aardkloot naar het andere, culminerend in een vlammende hellevaart, met bijna gelijktijdige hemelvaart van Mar- guërite, een regisseur voor bijna onoplosbare moeilijkheden stelt. Bologna heeft het aangedurfd, en regisseur Giancarlo Cobelli maakte er een schitterend kijkspel van vol vernuftige vondsten. Ruggero Raimondi bleek een schitterende Mephistopheles. maar wie gekomen was voor Bo logna's aandeel in het Holland Fes tival lette meer op de prachtige mezzosopraan van Margarita Zim- mermann (die in Amsterdam de altpartij in de Messa Solenne zal zingen) en op koor en orkest, die een zeer gedisciplineerde en ui terst muzikale indruk maken. De intendant van het theater Carlo Fontana ziet het festival dan ook met vertrouwen tegemoet. ..We hebben Amsterdam iets te bieden", zegt hij, ,.en we zijn heel gelukkig met de uitnodiging: ten slotte is het Holland Festival er een van internationale standing". Fontana. net veertig geworden, heeft al een lange carrière achter de rug: eerst toneelcriticus van het socialistische dagblad 'Avanti', daarna werkzaam in de leiding van het Piccolo Teatro in Milaan en van de Scala, directeur van de muziek- sectie van de Biennale van Vene tië, tot hij in 1984 tot intendant van het Teatro Comunale wordt be noemd. Hij spreekt met trots over de ge schiedenis van 'zijn' theater en over de huidige stand van zaken. „Orkest en koor behoren tot de beste van Italië, het repertoire is goed en vaak origineel, als eerste dirigent hebben we, sinds januari van het vorig jaar, Riccardo Chail- ly. die nu ook binnenkort het con certgebouworkest gaat leiden" Deze persoonlijke band tussen Bo logna en Amsterdam, denkt hij. is ook de eigenlijke oorzaak van het nieuwe contact met het festival „Alleen het koor is er twintig jaar geleden een keer in opgetreden, voor de rest is het een heel nieuwe ervaring. Het initiatief is van Ne derland gekomen, maar wat me da delijk heeft overtuigd, afgezien van het prestige van het Holland Festi val, was de algemene opzet ervan en het intelligente verzoek om voor Nederland onbekende zaken te brengen. En daar zijn we in ge slaagd. dunkt me: de Messa Solen ne wordt maar heel zelden in orke strale vorm gebracht en wat La Rondine betreft- die heeft men in de hele wereld haast nog nooit ge hoord. Het is nooit een succes ge weest, en toch neemt het in Pucci ni's oeuvre een heel interessante plaats in. Wij hebben er een bijzon dere band mee, omdat het op 2 juni 1917, direct na de wereldpremière in Monte Carlo, hier voor het eerst werd uitgevoerd. Bij ons is het sindsdien ook maar vier keer te ruggeweest". In zekere zin beleeft La Rondine (uitgesproken met accent op de o: het betekent 'de zwaluw') opnieuw een première, want het slotgedeel te van de laatste acte is door het instituut voor Puccim-studies ge reconstrueerd naar de laatste ver sie van 1921, waarvan de maestro alleen maar een pianobegeleiding had achtergelaten. In deze versie wordt het ook in Amsterdam uitge voerd. In de eveneens nieuwe ens cenering van Pierluigi Samaritani, gecoproduceerd met het Teatro Massimo van Palermo. Daarheen gaat het na Amsterdam, zoals Ros sini's mis na het Holland Festival zal worden uitgevoerd op het Ros sini Opera Festival in Pesaro, Ros- Carlo Fontana (rechts) met Ric cardo Chailly (links) en Boris Christoff (mid den) bijeen in Bo logna. (fotoGPD) sini's geboorteplaats. Een druk seizoen voor het Teatro Comunale en voor zijn intendant Carlo Fontana, die tot besluit van het gesprek nog even bezorgd in formeert naar de akoestiek van de Nieuwe kerk en tevreden consta teert dat zijn hotel, Krasnapolsky, er recht tegenover ligt. Arrivederci ad Amsterdam", zegt hij. Een ont moeting van Bologna la Dotta met Europa's culturele hoofdstad 1987. AMSTERDAM (ANP) - Het tekort van zeker anderhalf miljoen gul den van de manifestatie Amster dam Culturele Hoofdstad van Eu ropa zal worden weggewerkt. Dat gebeurt in de vorm van een voor schot op de toekomstige subsidie van Amsterdam en het ministerie van WVC, dat in een periode van maximaal vijfjaar moet worden te rugbetaald. Het ministerie van WVC, de ge meente Amsterdam en de Stich ting Bijzondere Kunstmanifesta ties (BKM). die behalve Amster dam Culturele Hoofdstad ook het Holland Festival organiseert, heb ben daarover overeenstemming bereikt. Dit hebben het ministerie en de stichting gisteren bekend ge maakt. Daarmee zijn de voorstel lingen van beide manifestatie, die dit jaar met elkaar verweven zijn, veilig gesteld evenals het voortbe staan van de stichting BKM, aldus de gemeenschappelijke verklaring. De tekorten zijn of zullen nog ontstaan doordat een aantal landen als Italië, België, Frankrijk en West-Duitsland weinig of helemaal niet zullen bijdragen aan gastop tredens van groepen uit deze lan den in Amsterdam. Op grond van (voorlopige) toezeggingen of inten tieverklaringen, onder anderen van diverse ministers van cultuur van de Europese Gemeenschap, hadden de organisatoren van de twee manifestaties wel op bepaal de bedragen van deze landen gere kend. Overigens loopt er nog een aan tal onderhandelingen. De exacte hoogte van het tekort is daardoor nog niet bekend, maar zal volgens WVC en de stichting zeker ander half miljoen gulden bedragen. Het ministerie van WVC en de gemeente Amsterdam hebben bij de overeenkomst wel als voorwaar de gesteld dat de financieel-econo- mische bedrijfsvoering bij de stichting wordt versterkt. Zowel WVC als Amsterdam heb ben zich uitgesproken voor een be stuursovereenkomst rond de sub sidiëring van de stichting en het Holland Festival. De directie van de stichting vindt dat de hoogte van de subsidie van vooral Amster dam voor het Holland Festival (nu 540.000 gulden) opnieuw moet worden bezien, omdat de bijdrage thans in geen enkele verhouding zou staan tot hetgeen de stad er voor terugkrijgt. Monsterexpositie geopend KASSEL (GPD) - Een brug slaan tussen de kunstenaar, het kunstwerk en het publiek, dat hoopt Dokumenta 8 te bereiken. Dit vieijaarlijkse evenement in het Westduitse Kassei biedt ditmaal ruimte aan meer dan honderd kun stenaars en honderden beeldhouw werken, schilderijen, tekeningen, videoprojecten en performances. Het grootste evenement ter wereld over eigentijdse beeldende kunst •is vorige week geopend. In tegenstelling tot Dokumenta 7, samengesteld door de Neder landse museumdirecteur Rudy Fuchs, gaat Manfred Schnecken- burger niet in op zeer actuele ont wikkelingen in de beeldende kunst, maar wil hij „werk tonen dat ons allemaal aangaat". Het hele spektakel, dat m ?er dan tien miljoen gulden kost, speelt zich dit keer niet alleen af in de twee bestaande gebouwen, maar vooral ook in de binnenstad en in speciaal gebouwde tenten en in OVERLEDEN - De Zwitserse com ponist, dirigent en pianoleraar Al- fred Keller is in het weekeinde overleden in zijn woonplaats Ror schach. Keller, die als één van de belangrijkste musici van Zwitser land gold, is 80 jaar geworden. Hij na jaren ziek geweest te zijn. parken. In Museum Fridericianum (het eerst gebouwde museum van Eu ropa) zijn kunstwerken te zien die sociale thema's behandelen. Er zijn bijvoorbeeld werken van Gerhard Richter en Jeff Hall. Een zaal is vrijgemaakt voor de informatie van de onlangs overleden, roem ruchte kunstenaar Joseph Beuys. Ook de Nederlanders Niek Kemps en Rob Scholte zijn hier met een object, respectievelijk schilderijen aanwezig. In en rond de Orangerie zijn naast de meer gangbare beelden objecten, met name video-installa ties, architectonische environ ments en produkten van ontwer pers te bekijken. Het is de eerste keer in de geschiedenis van de Do- cumenta-tentoonstellingen dat er zo veel ruimte wordt geschonken aan architectuur. „Terecht", merk te d<? samensteller op. „De archi tectuur heeft vandaag de dag weer wat te vertellen. Het is niet langer alleen maar functioneel". Sommi ge architecten tonen maquettes van nog te realiseren bouwwerken. Anderen, waaronder Hans Hol bein, geven kritiek op bestaande systemen. Hij heeft een kamer in gericht met zeer kleine reproduk- ties van bekende kunstwerken en daarbij zeer grote etiketten of naamkaarten gehangen: het func tioneren van het museum aan de kaak gesteld. In het zeer fraaie park voor de Orangerie is een tiental monumen tale werken geplaatst. Daaronder bij voorbeeld het object Eis van de Nederlander Schute. Het ligt in de bedoeling het bouwwerkje na af loop van Dokumenta 8 als eigen stand in te richten. Ondubbelzin nig is de in stallatie van Ian Hamil ton Finlay. Hij heeft, pal tegenover de ingang van de Orangerie, een reeks guillotines geplaatst. In het centrum van Kassei, dat voor deze gelegenheid steeds weer helemaal op zijn kop staat, zijn gro te objecten opgesteld van onder anderen Richard Serra, Danny Ka- ravan en George Tarkas. Ook is er in Kassei een zeer uitgebreid pro gramma met performances. Op verschillende locaties geven naar schatting tweehonderd kunste naars acte de presence. De Breda- naar Harry de Kroon zal in augus tus zijn performance brengen. Dat geldt ook voor de Tilburger Twan Horvers. Welhaast traditioneel is ook dit keer een gigantische catalo gus uitgegeven. Dit driedelige boekwerk (90 DM) omvat meer dan duizend pagina's Dokumenta 8 duurt nog tot 20 september. 'Zijn ze daar debiel geworden?' EINDHOVEN (GPD) - De lei ding van Globe noemt het advies van de Raad voor Kunst om het ge zelschap op te heffen 'belachelijk' en 'een bedreiging voor het to neelaanbod in Noord-Brabant'. Kommer 't Mannetje, zakelijk leider van Globe: „Dit is een zeer serieuze bedreiging, een aanval be ter, op het theater in de regio. Het heeft namelijk niet alleen gevolgen voor Globe, maar ook voor de schouwburgen in Noord-Brabant. Als wij er niet meer spelen en ook groepen uit de Randstad weigeren om te reizen, wat heb je hier dan nog voor aanbod? Dan is heel de basis toch weg. Van spreiding is dan absoluut geen sprake meer Dat er onvoldoende, geschikte toneelleiders zouden zijn, noemt Kommer 't Mannetje flauwekul: „Ze moeten ons natuurlijk wel even de tijd geven om te onwikke- len. En kijk nu eens naar bijvoor beeld een Gerardjan Rijnders (ja renlang artistiek leider van Globe, red.), die heeft zich toch ook hier 'in de regio' ontwikkeld. We heb ben gewoon wat tijd nodig: maar die schijnen we dus niet te krijgen. Ofschoon het nog niet zover is: een advies is tenslotte nog geen beslis sing." Globe gaat gewoon door met de voorbereidingen van het komende seizoen. De groep heeft vier voor stellingen waaronder 'In Afrika' van Ger Thijs en 'Othello' van Sha- kespreare op het programma staan. Bij Globe werken in totaal zestig mensen op ruim veertig ar beidsplaatsen. Het afgelopen sei zoen trok de theatergroep bijna 20.000 bezoekers. Dat is tweedui zend meer dan het seizoen 1985- 1986. Kommer 't Mannetje geeft desge vraagd te kennen dat Globe op alle mogelijke manieren de politiek -met name Tweede Kamer en Pro vincie- zal bewerken, in de hoop dat Brinkman het advies naast zich neer zal leggen. Ook schouwburg directies en publiek zullen worden gevraagd hun medewerking te ver lenen aan de instandhouding van de theatergroep. Ronald Klamer, artistiek leider van Globe vreest kaalslag in de re gio's. „Als alles naar de Randstad verdwijnt, dan houdt dat in dat het complete toneel een zachte dood sterft. De Randstad heeft de regio nodig, zo simpel is dat. Op deze wijze wordt het een complete kaal slag: om over de schouwburgen nog maar niet te spreken." „Dat de Raad al na een jaar in houdelijk commentaar geeft is na tuurlijk belachelijk. Op artistieke kwaliteiten zo'n gammel advies ge ven is heel pijnlijk. Dan denk ik echt: zijn jullie nu echt debiel aan het worden of hoe zit het? Iedereen begrijpt toch dat je daar wat tijd voor nodig hebt." MUNCHEN, 15 juni (AP) - De Amerikaanse componist, pianist en dirigent Leonard Bernstein heeft gisteren in de Academie van Schone Kunsten in München de Ernst-von Siemens-muziekprijs in ontvangst genomen. Aan de onder scheiding is een bedrag van 150.000 mark verbonden. Siemens maakte bekend dat Bernstein het geld wil gebruiken voor bevordering van het muziek onderwijs in de Verenigde Staten. Vorig jaar ging de onderscheiding naar de Duitse componist Karl- heinz Stockhausen. De Universiteit van Indiana in Bloomington krijgt van de prijs van Bernstein een bedrag van 100.000 mark; Harvard in Cam bridge krijgt 20.000 mark en de Brandeis-universiteit in Waltham krijgt 10.000 mark. Het Tangle- wood Music Centre in Tenox ont vangt 15.000 mark en de resterende 5.000 mark wordt geschonken ter ondersteuning van de oprichting van een jeugdorkest tijdens het mu ziekfestival van Sleeswijk-Hol- stein. Het curatorium van de Emst- von-Siemens-stichting heeft nog eens een bedrag van 150.000 mark ter beschikking gesteld ter stimule ring van het muziekonderwijs in de bondsrepubliek, Italië, Zwitser land, Oostenrijk, de Sowjet-Unie en de VS. (foto ap> Globe-regisseur Ronald Klamer: 'Zijn ze daar bij de Raad debiel geworden?' de Kunst oto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21