Jorritsma mikt op bronzen medaille Ford stoot aandelen in Z.-Afrika af Tour de France met 23 ploegen Aanval op Frans verzet in Barbie-proees uitgebleven Champions Trophy in Amstelveen Noorden opgeschrikt door opslag afval Oplossing schuldencrisis is nog lang niet in zicht PAGINA 20 SPORT DINSDAG 16 JUNI 1987 DEN HAAG (ANP) - Hans Jorritsma zal pas tevreden zijn als de Nederlandse herenhoc- keyploeg in het negende toernooi om de Champions Trophy, dat vrijdag in het Wagener stadion van Amstelveen begint, bij de eerste drie eindigt. Met minder neemt hij geen genoegen. „Als Nederland bijvoorbeeld vierde wordt van de acht deelnemende landen, dan is dat op zichzelf natuurlijk nog niet zo slecht. Maar toch ben ik dan lichtelijk teleur gesteld omdat ik nu eenmaal minimaal brons ambieer", aldus Jorritsma. Cup-historie DEN HAAG (ANP) - Het Australi sche herenhockeyteam is met drie eerste plaatsen recordhouder in de historie van het toernooi om de Champions Trophy. De Australiërs wonnen van 1983 tot en met 1985 driemaal achtereen, tweemaal in Karatsji en vervolgens in eigen land (Perth). Pakistan, de 'uitvin der' van het evenement, zegevierde in de eerste twee edities, die in 1978 en 1980 in respectievelijk La hore en Karatsji werden gehouden. Nederland won in 1981 (Karatsji) en 1982 (Amstelveen). West-Duits- land, dat vorig jaar in Karatsji het sterkst was, is bekerhouder. Nederland deed alleen niet mee aan het eerste toernooi in 1978. Na de twee overwinningen kwam Oranje niet meer hoger uit dan een vierde plaats: vijfde, vierde, vijfde en zesde. De historie van het toernooi om de Champions Trophy, dat in Am stelveen zijn negende editie be leeft, ziet er als volgt uit: 1978 (Lahore): 1. Pakistan, 2. Australië, 3. Groot-Brittannië, 4. Nieuw-Zeeland, 5. Spanje (Nederland niet deelgenomen). 1979: niet gehouden 1980 (Karatsji): 1. Pakistan, 2. West-Duits- land, 3. Australië, 4. Nederland, 5. India, 6. Spanje, 7. Groot-Brittanniê. 1981 (Karatsji): 1. Nederland, 2. Australië, 3. West-Duitsland, 4. Pakistan, 5. Spanje, 6. Groot-Brittannië. 1982 (Amstelveen): 1. Nederland, 2. Au stralië, 3. India, 4. Pakistan, 5. West-Duits land, 6. Sowjet-Unie. 1983 (Karatsji): 1. Australië, 2. Pakistan, 3. West-Duitsland, 4. India, 5. Nederland, 6. 1985 (Perth): 1. Australië, 2. Groot-Brit- India, 6. Nederland. Die in de afgelopen maanden met zijn selectie keihard heeft ge werkt om het gestelde doel te be reiken en zo weinig mogelijk aan het toeval over te laten. „Ik vind dit toernooi om de Champions Trophy net zo belangrijk als de Europese titelstrijd, die in augustus in Mos kou wordt afgewerkt." In beide evenementen moet Nederland nog een plaats voor de Olympische Spelen in Seoel verdienen. Gezien de indeling in continenten, die de Internationale Hockey Federatie (FIH) nu eenmaal voorstaat, en de minder geworden prestaties van Oranje in het wereldkampioen schap en de toernooien om de Champions Trophy's is de positie van Nederland op de internationa le ranglijst wankel geworden. Een hoge klassering in Amstelveen en een plek in de halve finales van Moskou moeten bewerkstelligen, dat de keuzeheren niet om Neder land heen kunnen. Verhogen Tijdens de teleurstellend verlo pen wereldtitelstrijd van vorig jaar oktober in Londen, waar Neder land slechts zevende werd on danks overwinningen in de eerste vier wedstrijden, gaf de ambitieuze Jorritsma zijn gedachten prijs over een verbeterde aanpak in de aan loop naarn de grote evenementen. „We moeten de trainingsintensivi- teit drastisch verhogen. Alleen door meer te trainen kunnen we de steeds sterker wordende concur rentie bijhouden of misschien in halen", was een van zyn opmerkin gen. Jorritsma heeft zijn zienswijze bij het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond kun nen doordrukken, al was dat niet gemakkelijk en ging het bijvoor beeld ten koste van zijn vriend schap met ex-teamarts Joep Bren- ninkmeyer. Al tijdens het interna tionale toernooi in New Delhi, dat Nederland begin dit jaar won, wa ren er wriivineen tussen Jorritsma en Brenninkmeyer. Uiteindelijk bleef Jorritsma coach en moest Brenninkmeyer vertrekken en wa ren de rollen bij de dames van Am sterdam omgedraaid. „Daar was niets aan te doen. Onze standpun ten lagen te ver uiteen. De toe komst van de nationale hockey- ploeg was en is het belangrijkste voor mij", zegt Jorritsma. Het zware trainingsprogramma, dat Jorritsma met conditietrainer Willem de Lange („Ik sta helemaal achter zijn aanpak", aldus de coach) opstelde, is overigens niet voor alle spelers op te brengen ge weest. Zo vielen Jan Hidde Kruize, Pieter van Ede, Bart van Kersber gen, Donald Drost en recentelijk nog Maarten van Grimbergen af omdat zij de vele trainingen niet meer konden combineren met stu die of werk. Na de Champions Trophy, als er eerst twee weken stoom kan worden afgeblazen, moet de selectie van zestien in de voorbereiding op Moskou zelfs vijf keer per week (waarbij ook enkele malen overdag) opdraven voor trai ningssessies. De grenzen voor een amateur zijn daarmee wel bereikt. Ausputzer Rene Klaassen weet nu al, dat hij zal moeten schipperen tussen zijn studie tandheelkunde en het hockey in Oranje. „Ik sta voor mijn laatste jaar. In septem ber 1988 sluit de faculteit in mijn woonplaats Utrecht. Ik moet me dan echt op mijn studie concentre ren en ik vrees dan ook, dat ik wat trainingen moet laten schieten. Ik hoop, dat het te combineren is. Als het niet gaat, kies ik voor de stu die". Jorritsma realiseert zich maar al te goed, dat hij veel vraagt van stu derende en werkende hockeyers. „Allereerst ben ik van mening, dat er nog heel wat dient te verbeteren in de maatschappelijke begelei ding van de topsporters. Zo lang dat nog niet is bereikt zullen we in overleg met de spelers bekijken wie er wel en wie er niet overdag Hans Jorritsma: 'Verjonging doorvoeren is noodzakelijk'. beschikbaar is voor de trainingen. Kan een enkeling niet, dan zet ik hem heus niet uit de selectie". Verjonging Na Londen heeft Jorritsma een geleidelijke veijonging binnen de nationale ploeg doorgevoerd. „Dat slagen in het begin tegen, dan was van het begin mijn streven", komt er minder publiek en wordt aldus de 38-jarige Amsterdamse het ook voor de spelers moeilijker, gymnastiekleraar. „Op enkele rou- Pas aan het eind van het toernooi tiniers na heb ik nu veel spelers op- zal ik weten of mijn aanpak de juis- genomen in de selectie, die tot voor te is geweest. Wat dat betreft zullen kort nog in Jong Oranje meedraai- het best spannende dagen wor- ik het ontegenzeggelijke thuis voordeel meegerekend. Want al va ker is gebleken, dat Nederland in het Wagenerstadion goed pres teert. Van groot belang zullen de prestaties in de eerste wedstrijden zijn. Zijn die goed, dan stimuleert dat natuurlijk extra, vallen de uit- den. En ik ben er van overtuigd, dat de beste spelers, die momen teel in Nederland rondlopen, in de selectie zitten. Ik hoop alleen, dat ze de laatste dagen voor het toer nooi allemaal heel blijven. Want ik wil met zestien fitte spelers aan het karwei beginnen. Ik zou ze wel eens allemaal nodig kunnen heb ben. In principe heb ik de basis- ploeg in mijn hoofd zitten. Maar op alle plaatsen heb ik een dubbele bezetting, zodat ik afhankelijk van de omstandigheden een verschui ving kan doorvoeren. Nu ben ik optimistisch en reken ik op een plek bij de eerste drie. Daarbij heb den". PARIJS (ANP) - Aan de 74ste edi tie van de Ronde van Frankrijk, die wordt gehouden van 1 tot en met 25 juli, doen 23 ploegen met in to taal 207 deel. Van de vier Neder landse equipes komen er drie in ac tie. Alleen de ploeg van Jules de Wever, waarvan Nederlands kam pioen Jos Lammerink kopman is, gaat niet op 1 juli in West-berlijn voor de proloog van start. De equi pes van Peter Post, Jan Raas en Jan Gisbers wel. De deelnemende ploegen mogen dit jaar voor het eerst maar negen renners meenemen. Dat betekent dat het record aantal rijders van 210 dat vorig jaar aan de Tour deel nam, niet wordt verbeterd. De meeste equipes leveren Frankrijk en Spanje, beide komen met vijf ploegen aan de start. De toegelaten ploegen met hun bekendste renners zijn: Frankrijk (5): Bazzo (met onder meer Jean-Claude Bagot, Jean-Re- né Bernaudeau, Eric Caritoux), Köchli (Jean-Francois Bernard, Jo- han Lammerts, Niki Rüttimann), Thevenet (Alexi Grewal, Regis Si mon), Guimard (Laurent Fignon, Thierry Marie en Charly Mottet), Legeay (Gilbert Duclos-Lassalle, Bruno Wojtinek) Groot-Brittannië (1): Capper (Tony Doyle, Malcolm Elliott) Italië (3): Boifava (Stephen Ro che, Eddy Schepers, Erich Mach- ler), Algeri (Silvano Contini, Gian- battista Baronchelli), Stanga (Tony Rominger, Hubert Seiz) Nederland (3): Post (Phil Ander son, Erik Breukink, Robert Millar), Raas (Maarten Ducrot, Rolf Gölz, Jelle Nijdam), Gisbers (Adri van der Poel, Pedro Delgado, Steven Rooks) Spanje (5): Minguez (Federico Echava, Francisco Rodriquez), Ru- perez (Jesus Montoya, Sean Kelly, Inaki Gaston), Echevarri (Angel Arroyo, Ruben Gorospe, Samuel Cabrera), Perurena (Matthieu Her mans, Marino Lejarreta), Gonzalez (Jesus Blanco Villar, Eduardo Cho- zas) Verenigde Staten (1): Neel (An dy Hamsten, Raul Alcala) België (3): De Kimpe (Claude Criquielion, Rudy Dhaenens), Go- defroot (Jes Lieckens, Marc Ser geant), Swerts (Herman Frison, Jo- han Capiot) Columbia: Nino (Edgar Corre- dor, Luis Herrera), Meza (Pablo Wilches, Carlo Jaramillo). ■s, die elk bruto f75.000,- ontvan gen. Derde prijs: 116 winnaars, die elk bru to f 1.369,70 ontvangen. Vierde prijs: 7359 i winnaars, die elk f21,50 ontvangen. Vijfde Cijferspel 24 Zes cijfers goed: 1 winnaar. Vijf cijfers 1 goed: geen winnaar. Vier cijfers goed: 30 Drie cijfers goed: 229 Twee cijfers goed: 2. Toto 24 Eerste prijs: 3 winnaars, die elk bruto f 4.064,60 ontvangen. Tweede prijs: 72 win naars, die elk f112,90 ontvangen. Derde prijs: 899 winnaars, die elk f22,60 ontvan- Timman V2M, Genna Sosonko - Helmut Cardon 1-0, Gert Ligterink - Rini Kuijf V,i- Gert Pieterse - Paul Boersma 0-1, Hans Ree - Paul van der Sterren 0-1. Stand: 1. Timman 5 punten, 2. Sosonko 4V6, 3. Riemersma 4,4. Ree en Van der Wiel Zx/z, 6. Kuijf en Van der Sterren 3, 8. Ligterink en Boersma 2Vt, 10. Vanheste 2 en 1 afg., 11. Cardon 1,12. Pieterse xh en 1 afg. WIELRENNEN Ronde van Joegoslavië Tweede etappe: 1. Darin Zakrzewski (Pol) (OD1) 8.25,40; 2. Robert Rodriguez (Cub) op 4 seconden; 7. Van Rijen op 0.40; 8. Cordes z.L; 12. Jagt op 1.04; 42. Draaijer op 4.45; 47. De Vries z.t.; 50. Harmeling z.t. Ronde van Zweden Zesde etappe (1) 1.Jean-Paul van Poppel Faillissement Zandvoort ZANDVOORT (ANP) - Gedwongen door de belastingen heeft de Cir cuit Zandvoort BV maandag bij de rechtbank te Haarlem het faillis sement van de ondernemning aangevraagd. De ontvanger van de Directe Belastingen te Haarlem legde dezer dagen ter voldoening van een direct opeisbare schuld voor een be drag van f254.000,- beslag op de goederen van de BV. Tevens werd te kennen gegeven dat de schuldsanering van eind 1983, waaraan de belasting heeft meegewerkt, ongedaan zal worden gemaakt. Daarbij zou het gaan om een bedrag van één miljoen gul den. DETROIT/ JOHANNESBURG (Rtr/UPI/GPD) - Het Ame rikaanse autoconcern Ford is van plan zich terug te trek ken uit Zuid-Afrika. Ford Motor Company wil zijn aande len in South African Motor-Corporation, Samcor, afstoten. Samcor wordt gecontroleerd door de Zuidafrikaanse mijn- gigant Anglo American, die over 58 procent van de aande len beschikt. In 1985 werd het bedrijf door Anglo en Ford- Amerika gevormd, toen Ford dreigde vanwege tegenval lende economische resultaten Zuid-Afrika te verlaten. De afgelopen twee jaar zijn al meer dan honderd Amerikaanse bedrijven uit Zuid-Afrika vertrok ken. Daaronder zijn giganten als Kodak, General Motors, Coca Cola en IBM. De directie van Ford heeft nog niet besloten wat er gaat ge beuren met de Samcor-aandelen, waarvan zij 42 procent in handen heeft. Eén van de plannen is dat een groot deel van de aandelen wordt ondergebracht in een maat schappij ten behoeve van de voor namelijk zwarte werknemers bij Samcor. Bij Samcor werken ongeveer 4500 personen en met het bedrijf zijn indirect nog eens 11.000 banen verbonden. De woordvoerder zei dat Ford ernaar streeft de voort gang van de produktie bij Samcor veilig te stellen. Het Amerikaanse autoconcern wil wel onderdelen blijven leveren aan Samcor. Hoewel er in Detroit als in Zuid- Afrika nog steeds onduidelijkheid bestaat, wat er precies gaat gebeu ren, is het zeker dat Ford-Amerika 18 procent van haar aandelen aan Anglo American wil overdoen en de resterende 24 procent in een trust wil steken, die ze zal beheren namens de 4500 voor het overgrote deel zwarte Ford-arbeiders in Zuid-Afrika. Hierdoor zullen de ar beiders ook twee zetels in de raad van bestuur van Samcor krijgen. Vooralsnog ziet het er niet naar uit dat de vakbonden bereid zijn dit aanbod te accepteren. Op dit moment beraden de zwarte arbei ders, die voornamelijk zijn georga niseerd binnen de COSATU-vak- bond NUMSA, zich over de voor stellen. Volgens de woordvoerder van NUMSA, Les Kettledas, verga deren de arbeiders in de fabrieken van Port Elizabeth en Silverton (Pretoria) over de verschillende as pecten van de zaak en wordt er een definitief voorstel afgewacht. De arbeiders zouden vooral bang zijn, dat Ford-Amerika aldus op een goedkope en makkelijke wijze afkomt van haar verplichtingen te genover het personeel en dat zij la ter geen recht op compensatie heb ben, als er banen bij Samcor verlo ren gaan. Volgens Ford-Amerika is dit onzin, aangezien Samcor winst zou maken en de vooruitzichten gunstig zijn. Een ander aspect is, dat vak bondsvertegenwoordigers er steeds meer twijfels over hebben, dat een vertrek van grote bedrijven als Ford uit Zuid-Afrika het einde van de apartheid inderdaad ver snelt. Maar juist de eis van het ANC, de kerken, de anti-apart heidsorganisaties in het westen en ook de COSATU om niet te inves teren in Zuid-Afrika was voor Ford, samen met een slechte eco nomische situatie in Zuid-Afrika, reden om in 1985 een deel van haar Zuidafrikaanse belangen af te sto ten. Wat er ook met de Ford-aandelen in Samcor gaat gebeuren, zeker is ook dat het merk Ford niet uit Zuid-Afrika zal verdwijnen. Ford- Amerika heeft namelijk reeds in een eerder stadium garanties gege ven voor de levering van onderde len en Ford-auto's. Ook zal Samcor Ford-auto's in licensie lokaal kun nen blijven fabriceren. Zoals het afgelopen jaar reeds vele keren is bewezen, verandert er door het zo genaamde vertrek van het Ameri kaanse moederconcern uit Zuid- Afrika niet zoveel. Het enige wat verandert, is dat de Amerikaanse moedermaatschappij haar politiek lastige aandelen in Zuid-Afrika zal kwijtraken. r, 25 minuten en j etappe (Ned) 148 kilometer in 3 u_, 11 seconden (met 10 seconden bonificatie); 2. Adri van der Poel (Ned) z.t., (met zes se conden bonificatie); 3. Uwe Raab (OD1) z.t. (met drie seconden bonificatie); 4. Ole Erichsen (Den) 3.25,11; 5. Herman Frison Zesde etappe (2) 1. Jan Schur (OD1) 26 kilo- ^ejer in„33 minuten en 28 seconden; 2. Andreza Mierzejewski (Pol) op 4 seconden; 3 Uwe Ampler (OD1) op 0.05; 4. Gerrie Knetemann (Ned) op 0.21; 5. Falk Boden (OD1) op 0.28. Algemeen klassement: 1. Knetemann 22 uur, 53 minuten en 37 seconden; 2. Mierze- jewski op 1.19; 3. Per Moberg (Zwe) op 2.45; 4. Schur op 3.46; 5. Roux op 4.49; 6. Olaf Lurvik (Noo) op 5.23; 7. Adrie van der Poel op 5.34; 8. Boden op 5.51; 9. Kvaalsvoll op 6.42; 10. Ampler op .7.01. GRONINGEN (ANP) - Groningen en Friesland hebben geschrokken gereageerd op een rapport van het ministerie van economische zaken waarin 34 locaties in het noorden en het oosten worden genoemd die mogelijk kunnen dienen voor de opslag van kernafval in zoutlagen in de bodem. Het rapport van de commissie Opberging te Land be vat volgens een woordvoerder van Economische Zaken weinig nieu we elementen. "Er is geen enkele reden voor opwinding. Het onder zoek naar de mogelijke opslag van radio-actjef afval in zoutkoepels was al bekend. Alleen is er nu een lijst gepubliceerd van alle in Ne derland mogelijk bruikbare zout koepels", aldus de woordvoerder. Commissaris van de koningin in Groningen Vonhoff noemde het gisteren een 'ongelukkige zaak' dat zijn partijgenoot minister De Korte (economische zaken) nu toch een onderzoek wil starten naar de mo gelijkheden om kernafval te stor ten in de Groninger zoutkoepels. De Korte hoeft volgens Vonhoff niet op medewerking van de pro vincie te rekenen. Het college-pro gramma is daarin duidelijk. Von hoff voegde daaraan toe dat hij het persoonlijk onaanvaardbaar vindt om zoutholtes te gebruiken voor ongecontroleerd storten 'van kern afval. De Friese milieu-gedeputeerde Dankert zegt geschrokken te zijn dat ook enkele Friese zoutkoepels in het rapport worden genoemd, omdat volgens hem tot op heden alleen werd gesproken van Drent se en Groningse zoutkoepels. Dan kert: "Ik ben hier falikant op tegen en we zullen er alles aan doen om het tegen te houden. Dit zit in de Categorie activiteiten waar nie mand om zit te springen en dan zegt men in Den Haag al gauw dat er in het noorden wel ruimte voor PETTEN - Minister de Korte (economische zaken) bekijkt een stuk van een keramische pijpleiding. Door deze machine in werking te zetten, stelde de minister gistermiddag het Nationaal Keramisch Atelier van het Energie onderzoek Centrum Nederland (ECN) in Petten in gebruik. (foto ANP) LYON (Rtr/UPI/GPD) - Jacques Verges, advocaat van oorlogsmis dadiger Klaus Barbie, had gisteren voor de rechtbank in Lyon voor het eerst de kans om zijn al maan denlang aangekondigde beschuldi gingen tegen het Franse verzet in de Tweede Wereldoorlog naar vo ren te brengen. De door velen ge vreesde aanval bleef echter uit. Er werden geen nieuwe namen ge noemd van collaborateurs of verra ders binnen het Franse verzet. Verslaggevers waren in groten getale naar de rechtszaal gekomen, maar Verges voerde zijn dreige- menten niet uit. Hij sprak niet over verraad binnen het verzet toen Raymond Aubrac, een jood en ex- verzetsstrijder, als getuige de charge werd gehoord. Ook Aubrac zelf werd niet van collaboratie be schuldigd, zoals door sommigen was verwacht. Aubrac werd in 1943 gearres teerd door mannen van Gestapo- chef Barbie. Hij werd vrijgelaten maar korte tijd later weer opgepakt bij een overval op een vergadering van verzetsleiders. Deze razzia leidde tot de arrestatie van de Franse verzetsheld Jean Moulin, die onder nog steeds onopgehel derde omstandigheden de dood vond. Volgens Barbie pleegde Moulin zelfmoord toen hij hoorde dat hij was verraden-door mede- verzetsstrijders. Verges vroeg Aubrac slechts naar bijzonderheden over zijn ont moeting met Barbie. Volgens Au brac bleven verdachtmakingen uit omdat Verges niets kan inbrengen tegen het verzet. De advocaat zelf zei na de zitting dat hij zich aan de regels heeft gehouden omdat de rechter anders zou hebben inge grepen. De president van de rechtbank, Andre Cerdini, greep inderdaad in toen Verges bij de getuigen onder steuning zocht voor zijn bewering dat de Franse misdaden tijdens de Algerijnse oorlog in wreedheid niet onderdoen voor de nazi-ver- volgingen. Verges heeft onlangs laten door schemeren dat 'wat de uitspraak ook moge zijn, Barbie in ieder ge val vrij komt'. De advocaat baseert deze gedurfde stelling op een rede natie waarvan het de vraag is of die door het Hof zal worden geaccep teerd. Het Franse wetboek van strafrecht zegt dat alleen de zwaar ste straf geldt ingeval iemand voor meerdere misdrijven veroordeeld wordt. Barbie werd in 1952 en in '54 al (bij verstek) ter dood veroordeeld wegens oorlogsmisdaden. Als hij nu al kans loopt op een veroorde ling tot levenslange gevangenis straf, is dit een minder zware straf dan de doodstraf en die zou dan ook niet meer kunnen worden uit gevoerd. Omdat de veroordeling tot de doodstraf intussen is ver jaard, valt er dus - volgens Verges - niets meer te veroordelen en heeft Barbie er recht op te worden vrij gelaten. BAZEL (Rtr/DPA) - Een oplossing voor de schuldencrisis is nog lang niet in zicht. De situatie is het afge lopen jaar weer verslechterd na een lichte verbetering in 1984 en 1985. De ontwikkelingslanden heb ben nu meer moeite met hun rente en aflossing, stelt de Bank voor In ternationale Betalingen (BIB), de centrale bank der centrale banken in zijn jaarverslag. De terugslag is te wijten aan de daling van de grondstoffenprijzen, waardoor de exportinkomsten van veel ontwikkelingslanden verder zijn gedaald. Ook was er volgens de BIB sprake van economisch wanbeleid. De landen van de Der de Wereld moeten maatregelen ne men om weer kapitaal aan te trek ken en de industrielanden moeten zich teweer stellen tegen de roep om protectionisme en hun mark ten open houden voor produkten uit de ontwikkelingslanden. Geen enkele poging om het schuldenprobleem tot een oplos sing te brengen kan slagen zonder dat de schuldenlanden zelf de no dige inspanningen leveren, maar dan moeten ze wel kunnen expor teren en geld kunnen lenen. Dat' laatste bij voorkeur zonder een ver groting van de schulden, aldus de BIB. Verder schrijft de bank dat de re geringen van de grote industrielan den een aantal moeilijke maatrege len moeten nemen om de groei van de economie te verzekeren. Vooral het in evenwicht brengen van de handelsbalansen is een zeer zware taak, aldus het jaarverslag. De drie grote industrielanden - de VS, Ja pan en West-Duitsland - zeggen dat ze alles hebben gedaan om de we reldeconomie niet in gevaar te brengen zonder van hun beleids doelstellingen af te wijken. De BIB noemt het bemoedigend dat de daling van de dollarkoers tot een begin heeft geleid van wijzigin gen in de handelsstroom. Het han delsoverschot van Japan en West- Duitsland is kleiner aan het wor den en de VS zijn nu bereid om mee te doen aan interventies op de wisselmarkt. Een verdere daling van de dollarkoers kan volgens de BIB rampzalige gevolgen hebben. De prijzen en de rente in de VS zul len gaan stijgen en de groei in Ja pan en West-Europa zal er verder door worden belemmerd. Een be tere afstemming van het fiscale en monetaire beleid in de industrie landen is in de ogen van de bank een eerste voorwaarde. De BIB dringt erop aan dat de VS meer doen aan de verminde ring van hun begrotingstekort. Doordat de centrale banken in an dere landen met ruime interventies de koers van de dollar overeind proberen te houden, krijgen zij de last op him schouders van het Amerikaanse begrotingstekort. Die last kunnen ze niet veel langer dragen, waarschuwt de bank.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 20