'We moeten ergens dat water in' Kunstgras kost half miljoen Boskoopse kwekerij zou beschermde roos verkopen Nieuwkoopse surfvereniging wil stek aan Zuideinderplas Infodag over duingebied Berkheide Subsidie voor hockeyclub Hisalis allerminst zeker Leefsma haalt sprookjeswereld ons dagelijks bestaan binnen PAGINA Will DINSDAG 16 JUNI 1987 NIEUWKOOP-De Windsurfvereniging Nieuwkoop-Noorden is misschien wel de surfclub met de laagste contributie van ons land. Voor een knaak is men een heel jaar lid, maar dat heeft dan ook een reden. De vereniging in deze waterrijke gemeente heeft geen eigen plaats van waar de surfers met hun planken de plas op kunnen. Dit betekent dat de 65 leden zelf op zoek moeten om een afvaartplek te vinden. door Jeannette vari Haatten "Wij kunnen onze leden niets bie den", aldus een sombere secretaris M. Vrolijk, die gelaten opmerkt dat er van een verenigingsleven eigen lijk nauwelijks sprake is. "We ge bruiken nu wel een drijfsteiger, maar die is allesbehalve ideaal. De ze zomer organiseren we voor de derde maal onze jaarlijkse surfdag in Scheveningen. We hopen dat er die dag wind is, want de vooraf gaande jaren was het windstil". Het onderwerp plankzeilen is uitgebreid ter sprake gekomen in het rapport recreatie in het ge meentelijk instandhoudingsplan voor het plassengebied. De wind surfers komen er in dit onderzoek niet best af. Vooral sportvissers zeggen veel last te hebben van de plankzeilers. Zij zien de stroom surfers zelfs als een van de belang rijkste oorzaken van het teruglo pen van het aantal vissers in dit ge bied. Natuur De invloed van het surfen op de natuur is niet onderzocht in Nieuwkoop. De conclusies uit het rapport hierover zijn gebaseerd op onderzoeken in andere plaatsen. Daaruit bleek dat het plankzeilen mede verantwoordelijk is voor het teruglopen van de vogelstand. Vooral in de broedtijd als de vogels extra schuw zijn, kunnen juist surfplanken de vaak ondiepe wate ren bereiken waar de vogels zitten. In het rapport wordt geadviseerd het plankzeilen aan regels te bin den en op daarvoor geschikte plaatsen voorzieningen aan te brengen met een niet-wervend ka rakter. Ook valt te overwegen het surfen in kleine wateren niet meer toe te staan. Het surfen wordt zo echter minder aantrekkelijk ge maakt voor de meestal jonge beoe fenaars van de sport. Vrolijk is het noch met de opzet, noch met de conclusie van het rap port eens. Hij vindt dat het te wei nig betrekking heeft op Nieuw koop en dat de inmiddels vier jaar bestaande windsurfvereniging zelf aan het woord had moeten komen. Dat surfers meer conflicten met waterrecreanten en meer schade aan het milieu zouden toebrengen dan beoefenaars van andere spor ten vindt hij opjuist gesteld. "Con flicten met sportvissers zijn eerder uitzondering dan regel. Zelf surf ik al zes jaar en in al die tijd heb ik maar een keer heibel gehad met een visser", aldus Vrolijk. "Wij hebben bovendien geen belang stelling voor de kleine wateren. Wat wij nodig hebben is open wa ter en een goede wind. Maar ver geet niet: we moeten ergens dat water in". De in het rapport gestelde uitla ting dat de gemeente zich weinig van de wensen van de surfvereni ging aantrekt, kan Vrolijk echter niet meer onderschrijven. De ge meente heeft de weg gebaand voor onderhandelingen met de eigenaar van camping De Roerdomp aan Surfers bij de Nieuwkoopse plassen. Sommigen gebruiken surfsteiger. het Zuideinde. Hier zouden surfers de mogelijkheid hebben te starten vanaf een eigen stekkie. Gevraagd of is ingesprongen op deze kans en of het bestuur van de vereniging al contact heeft gehad met de eigenaar van De Roerdomp, i verlaten plaats bij een jachthav het druk. Ook zijn we bang dat de prijzen voor ons te hoog komen te liggen. De eigenaar moet natuur lijk voor enkele tienduizenden gul dens investeren en wil er dan wel wat voor terug zien. De meeste van onze leden zijn scholieren en heb- antwoordt Vrolijk dat hij hiervoor ben dus weinig geld", aldus Vrolijk nog geen tijd heeft gehad. "Ons be stuur bestaat uit maar een senior en vier jonge mensen. Die hebben die zich heeft voorgenomen snel contact op te nemen met de eige naar van De Roerdomp. De windsurfers hebben niet al tijd zonder startplaats gezeten. Zij hebben enige tijd het clubgebouw en de faciliteiten van de water sportvereniging Noord-Zuid Nieuwkoop aan het Molenpad kunnen gebruiken. De jonge sur fers en de wat bezadigde zeilers bleken echter moeilijk samen een lokatie te kunnen delen. R. Niezen, voorzitter van Noord- Zuid, spreekt over een vader-zoon- verhouding waarbij een goede wil aanwezig is maar het samenwer ken in de praktijk dikwijls niet haalbaar. "Onze ruimte is ook maar beperkt en de jeugd nam bezit van het hele complex. Ze brachten steeds meer vrienden en kennissen mee. De douches, die met munten kunnen worden bediend, werden snel kapot gemaakt. Toen wij wat regels aan het gebruik van het ter rein wilden stellen, hebben ze dat niet gepikt en zijn vertrokken". "We waren in principe bereid ze te helpen met het zoeken van een eigen lokatie. Dat ze laks zijn en niet met De Roerdomp gaan pra ten, is typerend. De jeugd wil alles op een presenteerblaadje aange reikt krijgen. Dat ze tegen de kos ten aanhikken, is begrijpelijk, maar iedere sport kost geld. Wordt maar eens lid van een voetbalver eniging", verzucht Niezen. Het liefst zou de windsurfvereni ging een startplaats willen hebben aan de Noordeinderplas. Daarop wordt nu het meest gesurfd, vooral vanaf de jachthaven Tijsterman. Il legaal starten hier ook surfers van de vereniging. Het meest geschikt vindt Nieuwkoop-Noorden een plaats aan de rustiger Zuideinder plas. Daarvoor zou camping Dé Roerdomp ideaal zijn. De door gaande vaart wordt echter belem merd Üoor het bruggetje in het Meijepad. Het surfgebeuren con centreren op de Zuideinderplas past bovendien goed in het ge meentebeleid dat erop is gericht de waterrecreanten gespreid aan bod te laten komen. Hierdoor wordt een startplaats in het toch al druk ke water rond jachthaven Ty ster man zeker niet aangemoedigd. KATWIJK/WASSENAAR - In het duingebied Berkheide tussen Kat wijk en Wassenaar wordt zaterdag een informatiedag georganiseerd. Ter gelegenheid van het verschij nen van het boek 'Vogels van Berkheide' wordt aan het begin van het duingebied een tentoon stellingstent opgezet en is het ver der mogelijk excursies door de duinen te maken. De informatiedag wordt georga niseerd door de Werkgroep Berk heide en het publiek kan van 10.00 tot 16.00 uur in het gebied terecht. De tentoonstellingstent wordt op gesteld bij de ingang tot het duin gebied bij de Soefi-tempel in Kat- wijk, bereikbaar via de Sportlaan. Behalve door de Werkgroep Berkheide wordt hier informatie gegeven door verschillende vogel werkgroepen, de Stichting Duin behoud en Staatsbosbeheer, de be heerder van het duingebied tussen Katwijk en Wassenaar. In de tent zijn onder meer de foto's te zien die boswachter E. Huge heeft gemaakt van de gevolgen van de waterwin- activiteiten in Berkheide. Onder leiding van deskundigen kunnen van 10.00 tot 15.00 uur excursies door het gebied worden gemaakt. Het boek 'Vogels van Berkheide' geeft een overzicht van de ontwik kelingen in de vogelstand in het gebied. Het bevat de resultaten van tien jaar onderzoek door leden van de Werkgroep Berkheide. ZENDPIRAAT - Bij een 33-jarige Alphenaar zijn dit weekeinde een complete radiostudio en tiendui zend platen in beslag genomen. De man wordt ervan verdacht te heb ben meegewerkt aan uitzendingen voor een illegale radiozender. NOORDWIJK - Prinses Juliana luistert aandachtig De bewoners hebben voor hun huisvesting, gewone wo naar een van de bewoners van de Willem van den ningen gekregen. Ook is er een geheel nieuw activitei- Bergh Stichting, terwijl ze in een treintje wordt rond- tencentrum gebouwd. De totale kosten bedroegen 25 gereden over het complex van de Noordwijkse instel- miljoen gulden. (foto anp) ling. De prinses heeft gisteren de nieuwbouw geopend. Advocaat denkt dat eisers zich vergissen BOSKOOP/DEN HAAG - "Het is een goede zaak dat een kwekers recht op bepaalde rozen wordt be schermd door zowel de Zaaizaad- en Plantgoedwet als de Benelux Merkenwet. Het is echter een slechte zaak als een merkhouder een actie instelt tegen een onderne ming die zich volstrekt verre houdt van onrechtmatige activiteiten". Zo stelde de advocaat, mr. J. Ver meulen, zich gisteren teweer in het kort geding dat tegen zijn cliënt, de firma P. de Frankrijker en Zonen handelskwekerij uit Boskoop was aangespannen. Vermeulen denkt dat zijn cliënt per abuis in de plaats van een ander bedrijf wordt be ticht van inbreuk maken op merk en kweekrechten op bepaalde ro- zensoorten. Een Franse rozenkwe- ker en de Koninklijke Kwekerij Moerheim uit Dedemsvaart had den de -handelskwekerij uit Bos koop wegens illegale rozenver- koop in kort geding voor de vice- president, mr. J.J. Brinkhof, van de Haagse rechtbank gedagvaard. Een en ander draait om de rozen- soorten Meiburenac en Meijikatar, die respectievelijk onder de namen Swany en (Orange) Meillandina op de markt worden gebracht. Eisers zouden gedaagde erop hebben kunnen betrappen dat deze Swany in Groot-Brittannië aan de man Leiden Clubhuis Swifttoer - Avond-fietsvier daagse over 15 of 30 km, start tussen 18.30 -19.30 uur. Voorschoten Clubhuis SVLV - Avond-wandelvier- daagse over 5.10 of 15 km, start 18.30. Cultureel Centrum - Prinses Marijke- laan 4, hoorzitting over de komst van een brug naar recreatiecentrum 'Vliet- land', 19.30-20.30 uur straat, avond-wandelvierdaagse, start 5 km, 18 uur, overige afstanden, 17.15 uur. Zoeterwoude Zwembad Haasbroek - Avond-zwem- vierdaagse, start tussen 17-18.30 uur. WOENSDAG Leiden Hooglandse kerk - Orgel-lunchpauze concert door Gonny van der Maten, 12.30 uur. Stadsbouwhuis - Langegracht 72, spreekuur verkeersveiligheid, 10.30-12 heeft gebracht. Eisers staan als merk- en kweekrechthebbenden van Swany en Meilandina geregi streerd bij het Internationaal Bu reau te Genève en in het Neder lands Rassenregister. Volgens advocaat Vermeulen is het onmogelijk dat het Boskoops bedrijf Swany in Groot-Brittannië heeft verkocht omdat de handels- kwekerij slechts rozen zou afzetten in Noorwegen, Zweden en Fin land. Vermeulen vermoedt dat er door eisers een verwisseling van bedrijven heeft plaatsgehad. In Boskoop is een bedrijf dat voor wat betreft de naam erg op dat van gedaagde lijkt. Dat is de eenmanszaak P. de Frankrijker. P. de Frankrijker en Zonen Handels kwekerij is gevestigd aan de Bie zen 78. De eenmanszaak heeft als vestigingsplaats Biezen 93 in Bos koop. De twee firma's zouden niets met elkaar te maken hebben. De advocaat x voor eisers een vordering geveer 5.000 gulden klaar te heb ben liggen wegens veroorzaken van onnodige kosten. De advocaat van de twee eisers, mr. A. Wolf, heeft van de vice-president twee weken de tijd gekregen uit te zoe ken wie hij nu precies moet heb ben. LISSE - Sassenheim en Hillegom voelen er niets voor geld uit te trekken voor de aanleg van een kunstgrasveld voor de Lis- sese hockeyclub Hisalis. De gemeente Lisse zelf moet zich nog uitspreken over een subsidie aan de vereni ging- Het bestuur van de Lissese hoc keyclub gaat er ondanks alle onze kerheid over het verkrijgen van subsidies vanuit dat in het voorjaar van 1988 een begin kan worden ge maakt met de aanleg. "Het daarop volgende seizoen willen wij dan op het nieuwe veld kunnen spelen", aldus een optimistisch gestemde J. Wennips, secretaris van de kunst grascommissie. Het bestuur van Hisalis heeft, in tussen becijferd dat de aanleg van een kunstgrasveld ongeveer 500.000 gulden kost. Van de ge meente Lisse wordt een bijdrage van ten minste 150.000 gulden ver wacht. Volgens Wennips heeft wet houder G. van der Berg inmiddels laten doorschemeren dat de ver eniging op dit bedrag kan'rekenen. Het bestuur hoopt in een tweede gesprek met de wethouder zelfs een nog groter bedrag los te peute- Gemeentesecretaris S.P. Broer- sen denkt evenwel dat 'de wens de vader van de gedachte is'. Volgens Broersen hebben burgemeester en wethouders van Lisse echter nog geen enkel besluit over de aanleg van een kunstgrasveld genomen. De subsidie-aanvraag zal volgens de gemeentesecretaris deel uitma ken van de op handen zijnde dis cussie over de begroting voor 1988. "Er is voor dat jaar een aantal prio riteiten gesteld. De aanleg van een kunstgrasveld is daar een van, maar dat betekent niet dat nu al vast staat dat er een subsidie zal worden verleend. Bovendien zal ook de gemeenteraad zich uitein delijk nog over een eventueel voor stel moeten uitspreken", aldus Broersen. Toekomst Op dit moment telt de club 300 leden. Ongeveer 60 procent is af komstig uit Lisse, 25 procent uit Sassenheim en 15 procent uit Hil legom. Op grond van die getallen heeft Hisalis ook bij de twee buur gemeenten van Lisse aangeklopt óm voor een subsidie in aanmer king te komen. De kans dat Hisalis ook van Hil legom en Sassenheim op een bij drage kan rekenen is evenwel mi niem. B en W van Hillegom hebben Hisalis al laten weten niet van plan te zijn de hockeyclub financieel te zullen steunen, omdat het een ac commodatie betreft buiten de ei gen gemeentegrenzen. Ook de gemeente Sassenheim lijkt niet bereid geld uit te trekken voor de aanleg van een kunstgras veld in buurgemeente Lisse. Uit een ambtelijk advies blijkt althans dat de Hillegomse beleidslijn in dit geval ook door Sassenheim zal worden gevolgd. De gemeentelijke commissie voor welzijnszaken zal zich vanavond over dat advies uit spreken. Wennips laat zich door de som bere berichten niet ontmoedigen. Hij gaat er nog altijd vanuit dat Lis se met geld over de brug komt. "Wanneer in oktober meer bekend is over de subsidie die wij krijgen en de opbrengst uit eigen acties, kunnen de plannen verder worden ontwikkeld", aldus Wennips. De op het sportpark Ter Specke gevestigde hockyclub heeft de plannen voor de aanleg van een kunstgrasveld medio vorig jaar ge lanceerd. Volgens het bestuur van Hisalis is de hockeyclub tot de aan leg genoodzaakt, omdat het niet achter kan blijven bij de verenigin gen in de directe omgeving die veelal reeds over een of meer kunstgrasvelden beschikken. Wan neer Hisalis niet de beschikking krijgt over een eigen kunstgras veld, wordt op den duur een terug loop in het ledental verwacht, ook al omdat de vereniging zonder een kunstgrasveld niet de mogelijk heid heeft voldoende trainingsfaci liteiten te bieden. Intussen zijn door de vereniging de nodige activiteiten op touw ge zet die geld in het laatje moeten brengen. Door het clubbestuur is een speciale stichting in het leven geroepen die zich met het realise ren van het kunstgrasveld bezig houdt. "y'jt'ssi Vr-v f ..fef-fir: WBTJL.V wsh> 'Portret van een oude trol', te zien op de expositie in De Barg in Rijnsaterwoude. (foto Nanno Bioupot) Expositie in Rijnsaterwoude Rini Leefsma-Nagtegaal, goua ches. Te zien in galerie De Barg, Woudsedijk 12, Rijnsaterwoude. Openingstijden: vrijdag, zaterdag en zondag van twee tot vijf uur 's mid dags en na telefonische afspraak (01721-7162). Tot 29 juni. RIJNSATERWOUDE - In gale rie De Barg exposeert de 72-jari- ge kunstenares Rini Leefsma uit Gouda. De expositie draagt de ti tel 'De wonderbaarlijke wereld' en is geënt op de sprookjeswe reld. Pas na haar vijftigste le vensjaar gaf Leefsma toe aan de wens uit haar kinderjaren om sprookjes te schilderen. Zo illustreerde zij een sprook jeskalender. De afbeeldingen die zij daarvoor heeft gemaakt lijken illustraties, maar zijn het niet. De kunstenares heeft nooit bewust willen illustreren. Ze prefereert de vrijheid van haar fantasie bo ven het verbeelden van bedenk sels van anderen. Rini Leefsma is van mening dat de mensen de verhalen waarbij ze horen zelf mogen bedenken. In haar gouaches is de gehele oppervlakte gevuld met wezens. De bomen hebben takken die be staan uit massa's vogels. De vo gels vervangen de bladeren van de bomen. Op de grond wemelt het van de uilen, beVers, trollen, kikkers, pelikanen, vlinders en andersoortige wezens. Ook bloe men vormen een belangrijk be standdeel in haar werk. Ondanks deze veelheid aan creaturen wordt het werk niet overvol. Dit heeft alles te maken met een subtiel kleurgebruik, waarin voornamelijk aardekleu- ren en de lichte kleuren groen, blauw en rood voorkomen. Deze kleuren, gecombineerd met een wat grillige lijnvoering, laten ge noeg ruimte voor zoveel inhoud. En die vele figuren en verschil lende situaties binnen één af beelding geven de toeschouwer inderdaad volop de gelegenheid een geheel eigen verhaal te ma ken. Overigens is het zonder een verhaal ook leuk om alle ver schillende aspecten te bekijken en je in een sprookjesbos te wa nen. De sprookjeswereld van Rini Leefsma is een erg vriendelijke wereld en niet één waarin goed en kwaad voortdurend moralise rend tegenover elkaar worden gesteld. Een mooi voorbeeld van die vriendelijkheid is 'Moe van de wandeling'. In dit schilderij lijken zo ongeveer alle bewoners van het bos, inclusief een aantal kinderen terug te keren van een wandeling. Vermoeide kinderen worden door grotere wezens ge dragen en vermoeide dieren weer door kinderen. Eigenlijk een lieflijk samengaan van alle mogelijke facetten uit de sprook jeswereld. Heel humoristisch vind ik 'Portret van een oude trol'. Niet zozeer vanwege de uitbeelding (hoewel die ook heel geestig is), maar meer door het idee. Een portret van een oude trol schilde ren doet denken aan gewoon portretschilderen. Iets heel werkelijks dus. En daarmee haalt Leefsma de sprookjeswe reld ons dagelijks bestaan bin- nen'NELLIE VAN BEUSEKOM

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16