'Het is weer aardig raak in de Leidse binnenstad' Glaszetter bij nacht en ontij op pad Vrouw gewond Artsen behalen diploma cursus stralingsziekten Geen maatregelen tegen vervuiling Uiterstegracht Raad stemt in met regionale nutsbedrijf Fietsster (36) aangereden De directeur vroeg of ik een beetje harder wilde rijden. Werkloosheid in Leidse regio in mei weer iets toegenomen DINSDAG 16 JUNI 1987 LEIDEN LEIDEN - Hij weet het altijd pre cies. Aan de hand van het aantal gebroken en stukgeslagen ruiten kan J. Dubbeldeman aardig vast stellen waar op een bepaald mo ment de meeste inbraken en ver nielingen worden gepleegd. De laatste tijd is het volgens hem weer aardig raak in de Leidse binnen stad. Op basis van het aantal glas schades schat hij dat het aantal in braken in het centrum schrikba rend is toegenomen. door Kees Haakman En het zijn meestal niet de kleine ruiten die sneuvelen. Vaak gaat het bij inbraken om winkelruiten die vele honderden guldens kosten. Vandalen doen er nog een schepje boven op, slaan soms al het glas uit een schoolgebouw. Bij nacht en ontij staat Dubbeldeman paraat. LEIDEN - Bij een aanrijding met een auto op de Blauwpoortsbrug is een 72-jarige vrouw uit Leiden gis termiddag gewond geraakt. Met been- en rugletsel en een hoofd wond is zij overgebracht naar het AZL. De vrouw stak, volgens getuigen nogal aarzelend, te voet de Blauw poortsbrug over. Een van de Steen straat komende auto, bestuurd door een 21-jarige Leidenaar, zag haar niet op tijd en reed haar aan. Hij verdient zijn brood als glaszet ter. Pas nog had hij een aardige klus aan de Witte Singel waar als gevolg van blikseminslag vele tien tallen ruiten sneuvelden. "Die bolbliksem had niet zoveel ruiten hoeven kosten", is zijn me ning over het natuurgeweld van vorige week woensdag. "De men sen moeten dikkere ruiten laten zetten, die zijn minder kwetsbaar. Maar ja, dat kost geld". Dubbelde man had in ieder geval een goede dag, evenals een aantal van zijn collega's die dagelijks op pad zijn om kapotte ruiten te vervangen voor nieuwe. Soms gaat dat niet di rect en worden er eerst schotten geplaatst. Het komt volgens Dub beldeman ook voor dat tijdelijk een oud stuk glas op de ruit wordt geplakt om gaten te dichten. Maar de service van het bedrijf is dat in ieder geval binnen 24 uur een ruit is vervangen. "De grootste klus die ik ooit heb gehad was met oud en nieuw twee jaar terug. Een paar knapen had den zelf een bom gemaakt. Toen die ontplofte sneuvelden 120 rui ten.. De hele nacht hebben we door gewerkt", aldus Dubbeldeman. Hij heeft het er druk mee. Soms is het een nacht rustig, maar er zijn ook van die nachten dat hij zijn bed niet ziet. De ene keer is het een buitenwijk, dan weer - vooral de laatste tijd - is de binnenstad het mikpunt van winkeldieven en kwajongens. "De nacht van vrijdag op zaterdag is het drukst voor ons. Zondag is het zo stil dat Leiden net een dorp is". LEIDEN - Vanmiddag zijn in het Academisch Ziekenhuis de diplo ma's uitgereikt aan 23 bedrijfsart sen die een cursus over stralings ziekten hebben gevolgd. De cursus is opgezet door het J.A. Coheninstituut voor radiopa- thologie en stralenbescherming in samenwerking met de afdeling stralingshygiëne, van de Katholie ke Universiteit in Nijmegen. Tij dens de cursus is onder meer de invloed van straling op de erfelijke eigenschappen bestudeerd. Ook is een speciaal hoofdstuk gewijd aan de bedrijfskundige aspecten van de gevolgen van straling. De cur sisten hebben onder meer een ex cursie gemaakt naar het behande lingscentrum voor stralingspatiën ten in Petten. "Een centrum dat ge lukkig nog nooit in actie heeft hoe ven komen", aldus de fysicus J. Aten, die de cursus voor het J.A. Coheninstituut heeft samenge steld. Het is voor het eerst dat een spe ciale cursus aan dit onderwerp werd gewijd. De cursus was be stemd voor bedrijfsartsen die de medische begeleiding van mensen die met radio-actieve straling in aanraking komen verzorgen. On der de 23 cursisten waren twee be drijfsartsen van de kerncentrale in Borssele. Vólgens Aten is er in 1958 al een aantal artsen als stralingsarts er kend. Vier van hen zijn echter on langs met pensioen gegaan, waar door er een gebrek aan" dit soort artsen dreigde te ontstaan. Van daar dat de Nederlandse Vereni ging van Arbeids- en Bedrijfsge neeskundigen en het ministerie van sociale zaken het noodzakelijk achtten een dergelijke opleiding op te zetten. In Nederland worden enkele honderden mensen door hun werk aan straling blootgesteld. Niet al leen werknemers van kerncentra les, maar ook ziekenhuispersoneel dat met (be)stralingsapparatuur werkt. Het J.A. Coheninstituut organi seert jaarlijks cursussen op het ge bied van stralingshygiëne. Daar naast wordt er wetenschappelijk onderzoek naar de gvolgen van straling gedaan. Het interuniversi taire instituut werkt nauw samen met de afdeling beenmergtrans plantatie van het Academisch Zie kenhuis. Op een schoolfeestje werden eens leerlingen van een andere school geweigerd. Gevolg: alle 50 ruiten van het gebouw gingen aan diggelen. Dubbeldeman zette er weer nieuwe ruiten in. Diefstal uit etalages neemt volgens hem vooral toe zo tegen Sinterklaas, rond de feestdagen en als de zomervakan tie nadert. "Ik weet niet hoe het komt, maar als de bouwvak weer voor de deur staat, stijgt altijd het aantal ingeslagen winkelruiten. Ik wil niet zeggen dat het de bouw vakkers zijn, maar toch is er een verband. Misschien zijn het jonge ren die poen willen hebben of zich vervelen. Het gebeurt ook wel dat een maniak in de stad huishoudt en alles om zich heen intikt. Dan kunnen we er bij wijze van spreken achteraan rijden om de schade te herstellen". Sommige winkels zijn altijd de klos. Dubbeldeman kent de maten van de meeste ramen uit zijn hoofd. "Sommigen moeten ze al tijd weer hebben. Een etalageruit van een grote drogist in de Haar lemmerstraat gaat keer op keer in. Pas nog sloegen ze een ruit in om een rolletje snoep uit de etalage te jatten. Zo'n winkelier wordt ra zend". De ruit van de groenteboer bij hem op de hoek is in twee jaar tijd 28 keer ingeslagen. Soms wordt een zakje chips gestolen, een ande re keer gaan alle sinaasappels mee.' Kosten per ruit: ruim 800 gulden. De glasverzakeraar van de groente boer zegt hem binnenkort de ver zekering op. Dan komt volgens Dubbeldeman 'dit moeilijke geval op de beurs terecht waar zaken worden verhandeld die haast geen enkele verzekeraar meer wil heb ben'. En als dat al lukt, dan moeten flinke premies worden betaald. Sommige winkeliers die vaak de dupe zijn, krijgen de opdracht maatregelen te nemen. Zo moest een opticien in de Haarlemmer straat rolluiken laten aanbrengen om überhaupt nog voor een glas verzekering in aanmerking te ko men. Dubbeldeman is het daar niet zo mee eens. Dat is natuurlijk lo gisch, want glas is nou eenmaal zijn handel. Maar hij heeft ook an dere beweegredenen: "Met die rol luiken krijg je van die gettho's zo als in de Kalverstraat in Amster dam. Bovendien zie je 's avonds niet meer wat je de volgende dag zou willen kopen. Die etalages, daar moet je toch in kunnen kij ken? Sommige winkeliers weige ren overigens rolluiken aan te brengen". Plexieglas Een andere mogelijkheid is transparante plexieglazen ruiten achter de winkelruit te laten aan brengen. Gooit iemand een steen, dan stuitert die terug. De ruit gaat weliswaar stuk, maar de dief kan niet bij de spullen komen want ple xieglas is volgens de glaszetter niet kapot te krijgen. "Ik adviseer ze ook wel een grote ruit van bijvoorbeeld twee bij vijf in driëen te delen door er spijlen tussen te laten zetten. Dat kost minder want ruiten worden duur der naarmate ze een groter opper vlak hebben. Een winkelruit van 2 bij 5 meter kost toch gauw 2000 gulden". Als ze echt binnen willen komen, dan lukt dat ook, is zijn ervaring. In Leiderdorp reed onlangs een dief gewoon de gevel van een win kel binnen. Wat dat betreft plaatst Dubbeldeman nog wwel wat vraagtekens bij het zogenaamde veiligheidsglas. Dat is volgens hem niet zo geschikt: "Zo'n ruit hoor je niet rinkelen en het valt zo mooi en geheel in stukjes uiteen dat de dief zonder gevaar voor snijwonden naar binnen kan stappen. Dat kan niet de bedoeling zijn". Ongevaarlijk is het glaszetten tij dens nachtelijke uren helaas niet. Dubbeldeman lag al ettelijke ma len in het ziekenhuis en laat de lit tekens op zijn armen en boven zijn oog zien. "Je ziet 's nachts niet goed waar nog stukken glas loszit ten en soms lazert een scherf naar beneden. Dan gebeuren er weieens ongelukken. We hebben allemaal al een keer of wat in het ziekenhuis gelegen". Tegen sluitingstijd van kroegen een ruitje vervangen kan ook gevaarlijk zijn. "De flessen bier vliegen me soms om de oren en dan kan je wel aan de gang blij- LEIDEN - De gemeenteraad is gis teravond akkoord gegaan met de oprichting van een nieuw regio naal energiebedrijf Zuid-Holland Noord dat de status van nv krijgt. De politieke invloed in het bedrijf, dat de gehele Leidse regio en delen van de duin- en bollenstreek en Rijnland van energie móet gaan voorzien, moet volgens de raad worden gewaarborgd door de Raad van Bestuur gedeeltelijk uit poli tieke vertegenwoordigers samen te stellen. Een voorstel van D66 om alsnog te onderzoeken of het nieuwe nuts bedrijf de status van 'gemeen schappelijke regeling' kan krijgen, werd met grote meerderheid afge wezen. Het nieüwe bedrijf moet tot stand komen door fusie van een aantal nutsbedrijven in de regio. De gemeenteraad stelde als voor waarden dat de prijzen van energie door de fusie niet mogen stijgen, dat hét incassobeleid in vergelij king met het EBR onveranderd blijft en dat er gezocht wordt naar milieuvriendelijke manieren om energie op te wekken. WD- woordvoerder mevrouw Wijnber gen deed gisteravond de suggestie om ook de kabeltelevisie aan het nutsbedrijf toe te voegen. LEIDEN - Een onderzoek van de afdeling bodemsanering van de provincie heeft uitgewezen dat de lucht in een aantal woningen aan de Uiterstegracht nauwelijks verontreinigd is. Er worden voor alsnog dan ook geen maatregelen in de woningen genomen. Een on derzoek van de LDM wees eerder uit dat het drinkwater in het ge bied niet geheel zuiver is. Ook dit zou echter niet direct gevaarlijk zijn. De verontreiniging is afkom stig uit de grond van de Uiterste gracht en is vermoedelijk ontstaan omdat bedrijven vroeger op deze gracht loosden. De verontreiniging kwam aan het licht toen er na klachten van bewoners onderzoek werd gedaan. Dit onderzoek wordt voorlopig voortgezet. Het gehalte van de stoffen die in de lucht in kruip- en woonruimten werden aangetroffen, weken niet af van wat in een woning gebruike lijk is. De gevonden stoffen komen voor in divere huishoudelijke mid deltjes en kunnen daaruit afkom stig zijn, concludeert de provincie. Vergelijkingen met woningen in een niet-verontreinigd gebied, heb ben geen grote verschillen aange toond. LEIDEN - Een 36-jarige Leidse fietsster heeft gisteren letsel opge lopen bij een aanrijding met een auto op de Oude Herengracht. Zij is met een gekneusde knie overge bracht naar het AZL. De vrouw reed op de Oude He rengracht naast een bestelwagen, bestuurd door een 39-jarige Leide naar. Deze sneed de fiets van de vrouw op het moment dat hij naar rechts uitweek om een tegenligger doorgang te verlenen. De vrouw kwam vervolgens ten val. De auto mobilist reed na het ongeval door, maar werd aan de hand van het kentekennummer van zijn auto achterhaald. Hij verklaarde van het ongeluk niets te hebben gemerkt. College luidt noodklok voor schakelklassen LEIDEN - Burgemeester en wet houders van Leiden hebben bij de staatssecretaris voor onderwijs de noodklok geluid voor de zoge noemde internationale scha kelklassen (ISK) voor het voortge zet onderwijs. Door het beleid van het rijk bestaat de kans dat deze toch al minimale vorm van onder wijs voor anderstaligen wordt afge broken, aldus B en W. De gevolgen voor de kinderen die er gebruik van (moeten) maken, zullen groot zijn. In de schakelklassen worden an derstalige kinderen 'klaarge stoomd' voor het Nederlandse on derwijs. Volgens de richtlijnen van het rijk moet zo'n klas uit mini maal 18 kinderen bestaan, wil de bijdrage kostendekkend zijn. Achttien kinderen is met deze vorm van onderwijs echter een on verantwoord groot aantal, vinden de scholen. Kleinere klassen kunnen ook wel bestaan, maar dan moeten de scholen er zelf geld op toeleggen. Bijvoorbeeld door middelen te ge bruiken bestemd voor anderstalige kinderen die niet in een internatio nale schakelklas zitten. Doordat het rijk steeds minder geld be schikbaar stelt voor de scha kelklassen, neemt ook de bereid heid af van scholen en gemeenten om de door het rijk veroorzaakte problemen met dit onderwijs op te lossen. Dit kan uiteindelijk tot gevolg hebben dat de schakelklassen ver dwijnen of dat scholen nog slechts leerlingen aannemen van wie zij zeker weten dat die de school zon der noemenswaardige problemen doorlopen. Om dit te voorkomen, vragen B en W de staatssecretaris met concrete oplossingen te ko- LEIDEN - Een Voorschotense beroepschauffeur was vorig jaar met een snelheid van 16Ö kilome ter per uur over de snelweg bij Katwijk geraasd en dat was maar liefst 60 teveel. Aanvankelijk twijfelde de chauffeur aan de tenlastegelegde snelheidsover treding. "Ik geef toe dat ik te hard heb gereden. Ik stond te wachten voor rood licht en vlak na het optrekken werd ik door de politie aangehouden. Hoewel ik in een vrij snelle auto rijd, kan ik volgens mij in zo'n korte tijd nooit een snelheid van 160 heb ben bereikt", legde de man uit. door Meindert van der Kaaij De rechter pakte het proces verbaal erbij en las voor dat de motoragènt de auto twee kilome ter was gevolgd. Pas door voluit te gaan kon de agent de snel heidsduivel inhalen om hem tot stoppen te dwingen. Het stond voor de rechter als een paal bo ven water dat rond de 160 was gereden. Hij wilde weten waar om de Voorschotenaar als een ra zende over de weg was gegaan. "Nou dat was op meneer zijn ver zoek. Ik rijd in een directie-auto en mijn directeur moest na een receptie bij de golfclub in Noord- wijk, waar ook prins Claus aan wezig was, naar een andere af spraak. De receptie was wat uit gelopen dus vroeg de directeur of ik wat harder wilde rijden. Maar goed, ik begrijp dat ik ver antwoordelijk ben. Ik zal dus ook wel moeten betalen". "Allicht", riep de rechter, "U kunt wel in opdracht te hard hebben gereden, dat ontslaat u niet van uw juridische aanspra kelijkheid". Dat was nu zuur voor de chauffeur, w^nt zijn toenmalig directeur is bij het be drijf weg en werkt nu elders. Er valt voor de chauffeur dus wei nig met zijn voormalig directeur te regelen. Hij dreigt in zijn een tje voor de narigheid op te draai- Bovendien bleek het niet de eerste keer te zijn dat de beroeps chauffeur de snelheidswetten had overtreden. De rechter zei dat de man nog een voorwaarde lijke veroordeling op zijn naam heeft staan staan. "Volgens mij is die al verlopen", probeerde de chauffeur nog. Toen hij de rech ter ondertussen nee zag schud den corrigeerde hij zich met: "Dan zal het erom hangen". Hij verontschuldigde zich nog door te wijzen op de naar schatting 150.000 kilometer die hij elk jaar aflegt. De officier van justitie kon daarvoor weinig begrip opbren gen. "U realiseert zich toch wel waar u mee bezig bent. Stel dat de rechter uw rijbewijs afneemt, wat gebeurt er dan?" De Voor schotenaar moest beteuterd er kennen dat hij daardoor hoogst waarschijnlijk zijn baan zou kwijtraken. De officier wilde er toch wel rekening mee houden, maar omdat volgens hem de maat vol was eiste hij een boete van 1.500 gulden en een voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van 8 maanden met een proeftijd van twee jaar. De rechter toonde meer consi deratie met de positie van de chauffeur. Hij hield de zaak aan om 'meneer', die de opdracht gaf harder te rijden, hierover nog eens te ondervragen. Bont In juli vorig jaar werd de Lei denaar aangehouden in Valken burg omdat hij zonder rijbewijs een auto bestuurde. In de maand oktober van datzelfde jaar werd hij door de politie wederom on bevoegd achter het stuur aange troffen. Bovendien was de auto deze keer niet verzekerd. De auto waarin hij in juli werd gepakt, was door een ander persoon ver zekerd. Dat de tweede keer het voertuig niet was verzekerd, lag volgens de man voor de hand: zonder rijbewijs kun je een auto immers niet verzekeren. Dat maakt de overtreding volgens de rechter niet minder ernstig. De Leidenaar antwoordde ont kennend op de vraag van de rechter of hij inmiddels een rij bewijs had. Hij had zelf geen au to meer, maar reed zo af en toe nog wel eens in een auto. De rechter liet zich door zo'n open hartig antwoord niet uit het veld slaan. Hij ging door met het op noemen van de staat van dienst die de Leidenaar inmiddels op het gebied van onbevoegd auto rijden had opgebouwd. De officier had daarvoor al be hoorlijk uitgepakt tegen mensen die onverzekerd op de weg re den. Hij vindt het onverzekerd rijden ronduit asociaal. Boven dien dreigt het onverzekerd rondrijden volgens hem epide mische vormen aan te nemen. Hij eiste in vergelijkbare zaken dan ook hoge boetes. Ook nu wilde hij de overtreder niet bepaald tegemoet komen. "Meneer lapt de regels aan zijn laars alsof het niets is. Gelet op het feit dat hij al vaker voor de zelfde overtreding is aangehou den, denk ik dat hij maar een tijdje van de weg moet worden gehaald. Letterlijk en figuurlijk". Dat komt neer op een week brommen, twee weken voor waardelijke hechtenis en een boete van totaal 875 gulden. Bo vendien eiste de officier een ont zegging van de rijbevoegdheid voor zes maanden. Dat laatste is wat vreemde eis. Hoe kun je ie mand iets ontnemen dat hij nog niet heeft? De Leidenaar maakte de in druk aan de week hechtenis niet zo zwaar te tillen. De pijn zat 'm in de boete. "Die boete zou ik wel willen betalen, maar ik zou niet weten hoe ik die moet betalen. Ik leef van een uitkering en dat is niet zoveel", zei de man. Volgens de rechter zal bij niet betalen het op hechtenis uitlopen. In plaats van 875 gulden moet de man in dat geval 18 dagen langer in het gevang doorbrengen. Geheugen De Voorschotenaar was het niet eens met de politie-agent. Hij wist zeker dat hij niet door het rode licht was gereden. Mis schien had hij de stopstreep met een paar centimeters gepasseerd, want vanuit de auto kun je dat niet precies zien. Hij was in ieder geval gestopt: daar was hij Van overtuigd. Hij vroeg zich boven dien af hoe zijn overtreding was geconstateerd. Dat kon volgens hem alleen vanuit een auto zijn gedaan die voorbij het stoplicht in een of ander straatje stond. De rechter haalde er maar even het proces verbaal bij. "Daar staat in dat u helemaal niet ge stopt bent, maar gewoon finaal door het rode licht bent gereden. U hebt bovendien tijdens een verhoor aan de politie medege deeld dat u niet meer wist of u nu was doorgereden of dat u nog net op tijd had geremd". De Voor schotenaar reageerde enigszins verbaasd: "Ik kan me niet herin neren ooit door de politie te zijn gehoord. Ook niet telefonisch". Maar met dat bijltje heeft de of ficier kennelijk al vaker gehakt. In de praktijk blijkt het vaker voor te komen dat mensen in eens niet meer weten wat hen al lemaal is overkomen. De officier sprak in dat verband van selec tief geheugen, mensen onthou den vaak alleen datgene wat hen uitkomt. Daarom vertrouwt de officier liever op de onafhankelij ke waarneming van agenten. De réchter volgde de eis van de officier en gaf de man een boete van 130 gulden. De Voorschote naar liet weten dat hij niet van plan is in hoger beroep te gaan. LEIDEN - De avond f iets-vierdaagse is gisteravond met een kleine 500 deelnemers van start gegaan. Een lichte stijging in vergelijking met vorig jaar. Het startschot werd gegeven door de voorzitter van de renafdeling van Swift, Cock van der Hulst. Deelnemers vertrokken vanuit het nieuwe clubhuis van Swifttoer in het stadspark De Bult aan de Roomburgerweg richting Hazerswoude. Er kan gekozen worden uit de afstanden 15 en 30 kilometer. Vanavond gaan de toerfietsers richting Wassenaar. (foto Jan Holvast) LEIDEN/REGIO - De werkloos heid in de Leidse regio en de duin en bollenstreek is de afgelopen maand licht gestegen. Weliswaar daalde het aantal werkzoekende mannen in mei met ongeveer 80 personen. Daar staat tegenover dat de werkloosheid onder vrouwen met de vorige maand met ruim 150 toenam. De stijging van de werkloosheid is voor een groot deel terug te voe ren op de schoolverlaters die in groten getale een baan zoeken. Het gewestelijk arbeidsbureau vindt de toename niet verontrustend. Vanaf augustus moet blijken in welke mate schoolverlaters er in zijn geslaagd een baan te vinden. Bij de arbeidsbureaus in Leiden en Lisse stonden de afgelopen maand ruim 1000 vacatures open, 31 meer dan in april en bijna 400 meer dan in met 1986. Volgens het GAB is de toename van het aantal openstaande vacatures een duide lijk teken voor een aantrekkende economie. Volgens directeur C.A.J. van der Zwet van het Lisse- se arbeidsbureau is het aantal va- catures nu weer terug op het ni veau van 1980. De meest aangebo den banen in de Leidse regio zijn overigens die van timmerman, pro- duktiemedewerker en verkoopper soneel. Volgens Van der Zwet zijn de vooruitzichten voor schoolverla ters niet slecht. In voorgaande ja ren slaagden de meesten erin be trekkelijk snel een baan te vinden. Ook de jeugdwerkloosheid in de Leidse regio en de duin- en bollen streek is aanmerkelijk gedaald. Opvallend is wel dat een groot aan tal van de jongeren die niet aan het werk kunnen komen, vrouwen zijn. Vooral vrouwen met een lage opleiding komen moeilijk aan de bak. Overigens is het opvallend dat er nog betrekkelijk veel vrouwen zijn met een lage tot zeer lage school-opleiding. Het arbeidsbu reau in Leiden is bij het doorvlooi en van de bestanden 330 vrouwen jonger dan 23 jaar tegengekomen met slechts lagere school of min der. Werkloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het ge bied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden behoren: april 1987 i mei 1987 april 1987 i nei 1987 Alkemade 125 110 65 64 Katwijk 501 480 161 179 Leiden 3763 3706 1893 2895 Leiderdorp 303 299 172 183 Oegstgeest 222 222 135 144 Rijnsburg 87 86 34 39 Valkenburg 26 20 12 12 Voorschoten 257 257 163 161 Warmond 57 51 25 28 Zoeterwoude 70 70 47 52 Overige 1 1 1 1 Rayon Leiden 5412 5302 2708 2758 Hillegom 209 227 167 209 Lisse 218 222 181 197 Noordwijk 305 309 176 182 Noo-rdwijkerhout 139 136 89 117 Sassenheim 123 126 115 124 Voorhout 67 68 48 52 Rayon Lisse 1061 1088 776 881 Totaal Gewest 6473 6390 3484 3639

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15