EIDEN Sto eds 'Het is een grote misvatting dat astronomen wereldvreemd zijn' Juryrapport prijst inspanningen Leiden LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 16 JUNI 1987 Van der Laan 'Nederlands astronoom voor Europa' LEIDEN - "Sterrenkundige ver- land La Palma (niet te 1 schijnselen laten zich net als een met Las Palmas) drie telescopen in medische diagnose niet in één gebruik genomen en verder zijn er beeld vatten. Daarvoor zijn ver- nog de radio-sterrenwachten in schillende onderzoekmethoden Dwingeloo/Westerbork. nodig, allerlei soorten apparatuur. Prof. Van der Laan, sinds 1970 Voor een klein land als Nederland hoogleraar in Leiden, gaf vele jaren 5 dat niet te betalen. Vandaar dat leiding aan de Stichting Radiostra- r bilaterale en internationale dragen zijn afgesloten". door Annemiek Ruygrok Prof. dr. H. van der Laan, hoogle raar astronomie aan de Leidse uni versiteit, is onlangs benoemd tot directeur-generaal van ESO, de Europese zuidelijke sterrenwacht, omdat met het hoofdkwartier in Garching menwerkingen k.. Muni sterrenwacht hadden de Britten eigenlijk een partner nodig. Omdat zij onvol- ling van Zon- en Melkweg in Dwin geloo/Westerbork. Ook nam hij het initiatief voor de Brits-Nederland se samenwerking op La Palma en bij de radiotelescoop op Hawaii. "Die samenwerking heb ik in 1979 van de grond trachten te krijgen. Omdat we als klein land niet kon den bijblijven. Een orkest heeft nu eenmaal instrumenten nodig, met een piano alléén kan geen symfo nie worden gespeeld. Toen wij dus in iets nieuws dachten, anders achter allerlei sa- zouden hollen, doende geld hadden, hebben wij van hun nood onze deugd kunnen maken. In 1981 werd de overeen komst met de Britten getekend. Een langlopende overeenkomst, die op zijn minst tot 2009 zal du- bij München in de Zuidamerikaanse Andes. ESO werd in oktober 1962 via een parlementair verdrag opgericht. Het is een organisatie met acht lid staten, te weten België, West- Duitsland, Denemarken, Frank rijk, Italië, Nederland, Zweden en Zwitserland. De Leidse sterren- kundige prof.dr. J.H. Oort gaf in- T dertijd het startsein tot ESO. "Dat HTipUlSen was vlak na de oorlog, toen via het Rivaliteit in de sterrenkunde Marshall-plan Europa weer op de acht Van der Laan positief: "In de been werd geholpen. Daarop volg- sport is er toch ook rivaliteit. Dus den in de jaren vijftig internationa- waarom niet in de wetenschap? Ie organisaties als de Europese Ge- Als er maar positieve zin aan de ri- meenschap van Kolen en Staal en valiteit wordt gegeven. Bovendien de Europese organisatie voor kern- is het van belang dat de natuurwe- fysica (CERN). Volgens dat laatste tenschap die de sterrenkunde voorbeeld werd ESO opgericht. Want wilde Europa tegen de Ame rikaanse astronomen op kunnen, dan moest er iets op het zuidelijk halfrond gebeuren. Ook al omdat daar waarnemingen kunnen wor den gedaan die voor ons op het noordelijk halfrond van belang zijn, maar hier niet kunnen worden gezien. Zoals de kern van onze melkweg". ESO heeft inmiddels het groot ste waarnemingspunt ter wereld tot zijn beschikking: het ESO-ob- servatorium op de 2400 meter hoge berg La Silla in Chili, waar zeven grote telescopen en zes kleinere in strumenten de astronomen terzijde staan om dat grotendeels nog on bekende heelal te verkennen. Vo rig jaar zijn op het Canarische ei- jonge mensen goed opleidt, opdat zij goed getraind aan het econo misch proces kunnen deelnemen. Dat kan alleen met goede natuur wetenschappelijke opleidingsmo gelijkheden. Bovendien geeft de astronomie belangrijke impulsen aan de ruimtevaart. Mede dankzij de bouw van nationale satellieten als ANS en IRAS, waaraan door de astronomen steeds hogere eisen werden gesteld - het moest immers steeds verfijnder worden om het ruimte-onderzoek te laten slagen - is het mogelijk gemaakt dat Fok ker een goed vliegtuig ontwikkel de. Men denkt altijd dat astrono men wereldvreemde mensen zijn. Maar dat is een grote misvatting". Allereerst, aldus van der Laan, is de sterrenkunde geen op zichzelf staande wetenschap, maar een fy sische wetenschap, met als basis natuurkunde, wiskunde en infor matica. In de astronomie worden alle vormen van natuurkunde toe gepast. "Maar het is ook een funda mentele wetenschap: er worden al lerlei dingen ontdekt. In 1965 werd door de ontdekking van pulsars nieuwe informatie verkregen over neutronensterren en geconden seerde materie. Dat is een onder hoge druk in elkaar gedrukte stof. Elektronen worden als het ware op het atoom gedrukt, dat daardoor zo zwaar wordt dat een vingerhoed met die stof net zoveel weegt als een vrachtwagen vol zand. Dat is in een laboratrium niet na te maken, vandaar het belang van die ontdek king voor de natuurkunde. Funda mentele wetenschap stelt hoge ei sen aan de studenten". Als derde bewijs dat de astro noom geen kamergeleerde is, voert Van der Laan de zogenaamde 'technologiespiraal' aan: "In de astronomie worden een technolo gieën gebruikt die aan de rand van het mogelijke staat. Er is dus een positieve wisselwerking tussen de eisen die de astronomie stelt en de technologische mogelijkheden". En dan is er nog de zeer belang rijke leer- en levenservaring die jonge astronomen tijdens hun op leiding krijgen. Omdat het instru mentarium niet ter plekke voorra dig is, krijgen zij ervaring om in teamverband te werken en boven dien nog op veel plekken van de wereld te komen. Wie een oplei ding in de sterrenkunde volgt, is dan ook een welkome aanwinst voor het bedrijfsleven. Van de 100 astronomen worden er maar 7 daadwerkelijk sterrenkundig on derzoeker. De rest komt in de in formatica, de vliegtuigindustrie of elders terecht. "Als jonge onder zoeker kunnen zij aanvankelijk slechts op een zogenaamde aio- post (assistent-in-opleiding) bij de universiteit terecht. Dan verdienen zij rond de 1700 gulden, terwijl zij in het bedrijfsleven een maandsa laris van 4.000 gulden plus een auto krijgen aangeboden. Ik heb hier over dus nogal gemengde gevoe lens". Verkenning Het waarom van de sterrenkun dige, ligt voor de hand volgens prof. Van der Laan: "Het is dezelf de reden waarom onderzoekers de Noord- en Zuidpool gingen ver kennen. Waarom Livingstone en Stanley de jungle introkken. Het is het verkennen van onbekende ge bieden. We zien altijd nieuwe din gen. In al die jaren heb ik schitte rende ontdekkingen meegemaakt. Het is het altijd in spanning zitten, het exploratiemotief, de fascinatie voor de verschijnselen". Hij ziet het als zijn taak om astro nomie toegankelijk te maken voor een groot publiek. Drie jaar van zijn vrije tijd heeft hij gestoken in een Teleac-cursus moderne ster renkunde; tevens is hij initiatiefne mer voor het eerste 'ruimtetheater in Europa', het Omniversum in Den Haag. Op de Leidse Sterrewacht heerst een enthousiaste geest: het publiek is er welkom voor cursussen en open dagen. In zijn jaren aan de Leidse universiteit heeft Van der Laan meer dan 20 jonge weten schappers tot aan hun promotie begeleid. "Onze studenten horen bij ons team. Ze leren in de afstu deerfase erbij te horen. Dat vereist Prof. dr. H. van der Laan: "Sterrenkunde is het verkennen i de gebieden. Ik heb schitterende ontdekkingen meegemaakt". gedegen werkdiscipline. Maar waarbij 3.000 astronomen uit 8 lan- is ook nodig. Studenten moe- den 2«n betrokken. Alle klanten waar krijgen: niet voor hun ?ijn mjj even lief". Maar Leiden geld, maar voor de geïnvesteerde tijd. Want vier a vijf unieke jaren van je leven investeer je toch maar in je studie". Hij vergelijkt de ster renkunde met een sportclub: "Je heeft een aparte plaats in zijn hart? "Afkomst verloochent zich niet", geeft hij toe. Zijn doelstelling om astronomie :over is daarin ook te blijven". eerst moet ik daar de kwaliteit van ons observatorium in Chili bewa- De Leidse opleiding astronomie ken. Dat is ons produkt. Verder zal de Leidse Sterrewacht mogen I zich overigens verheugen in een ereplaats op de wereldranglijst. Reden voor Van der Laan om er bij het universiteitsbestuur op aan te dringen dat zijn opvolging snel en goed wordt geregeld: "Dat is mij gelukkig ook toegezegd. Ik heb twintig jaar in het instituut gesto ken. En dankzij het hele team groeit en bloeit het. Het zal, wan neer ik in oktober bij ESO begin één van mijn klanten worden. Ik ga daar een grote instelling leiden, ik zorgen dat ESO een ontmoe tingsplaats voor de Europese ster renkunde blijft en als zodanig wordt uitgebreid. Dat zal ik doen door symposia te organiseren, workshops, de uitwisseling van computerkennis te bevorderen en diensten te leveren aan astrono men voor hun analyses. Bovendien zal ik trachten de lidstaten ook on derling met elkaar te verbinden. Als derde, grote klus, is er de bouw van de optische telescoop in Chili. Het concept van deze vier maal acht meter diameter tele scoop is er en moet in de jaren 90 worden ontwikkeld. "Er zitten heel moeilijke aspecten aan. Er is een bedrag van 350 miljoen gulden mee gemoeid. Aan het project zijn industriële contracten verbonden, ook voor het Nederlandse bedrijfs leven". In München zal hij naar ver wachting tien jaar de kans krijgen om ESO verder uit te bouwen. Maar het Leidse instituut blijft hem aan het hart gebakken: "Ik zal een Nederlandse astronoom voor Europa zijn". Endegeest dekt tekort van miljoen uit reserve LEIDEN - Het psychiatrisch zie kenhuis Endegeest komt ruim een miljoen gulden tekort op de begro ting voor 1987. Dat tekort kan al leen worden weggewerkt door in te teren op de reserves van het zie kenhuis. Volgend jaar moet even wel een fors bedrag bezuinigd wor den om de begroting sluitend te krijgen. Directeur algemene zaken mr. J.R. Bronkhorst van het psychia trisch ziekenhuis ontkent geruch ten als zou het bezuinigingsbedrag vooral gehaald moeten worden uit de personeelskosten. Onder het personeel wordt al gepraat over op handen zijnde ontslagen. Hij be strijdt ook dat er al plannen zijn die tot gedwongen ontslagen zullen leiden. "We weten nog niet hoe het zal gaan, maar ons uitgangspunt is juist dat er geen ontslagen vallen. We zullen eerst proberen op een minder pynlijke manier de uitga ven te verlagen. Bronkhorst noemt het tekort van ruim een miljoen gulden op een be groting van 44 miljoen overigens niets bijzonders: "Begrotingen van andere ziekenhuizen vertonen een zelfde beeld. Wat ons te doen staat is een begroting voor 1988 op te stellen die weer sluitend is, zonder op de reserves in te teren. Natuur lijk gaat het om een fors bedrag en is dat geen prettige bezigheid. Maar we denken er wel uit te ko men zonder dat dat arbeidsplaat sen gaat kosten anders dan door natuurlijk verloop" Duidelijkheid over het bezuini gingsbedrag en de consequenties die daaraan verbonden zijn zal vol gens directeur Bronkhorst pas ont staan over ongeveer twee maanden wanneer de begroting voor 1988 wordt opgesteld. Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Veld "Het is toch wel tekenend dat een groep jongens in die leeftijd, tien tot vijftien jaar, handteke ningen gaat ophalen en de ge meente om ruimte vraagt", zegt Peter Ham, voorzitter van de wijkvereniging Stevenshofjes- polder. Tekenend? Ontroerend is het. Jongeren in de wijken (vlek ken) 1 en 4 van de Stevenshof zijn, nadat verzoeken om een speelveld op het terrein bij De Westwal consequent door de ge meente zijn afgewezen, niet de omheining om het terrein te lijf gegaan, maar keurig netjes de deuren langs getrokken met handtekeningenlijsten. Dat le verde 108 handtekeningen op van mensen die hun verzoek aan de gemeente om dat speelveld eindelijk eens toe te staan, wil den ondersteunen. Die steunbe tuigingen heeft de wijkvereni ging Stevenshofjespolder met een begeleidende brief naar de gemeente gestuurd. Helaas, een dergelijk hartver warmend initiatief dat het imago van de jeugd bij heel wat mensen weer wat zal opschroeven, haalt in dit geval niets méér uit dan een brief op hoge poten. Chef buitendienst J.T. Siebenga van de gemeentelijke directie groen gebruikt de term nihil als hem wordt gevraagd hoe groot de kans is dat het verzoek van de jongeren wordt gehonoreerd. Even afgezien van het feit dat het onderhavige terrein net is ver kocht, deelt men ten stadhuize niet de mening van de bewoners dat er in de wijken 1 en 4 voor de oudere jeugd een gebrek aan speelvoorzieningen is. Siebenga wijst op het, weliswaar tijdelijke, trapveld op de hoek Helena Ver- burgstraat-Stevenshofdreef en op het in aanleg zijnde parkje aan de Anne Frankstraat. Peter Ham bestempelt het aan gezicht van dat parkje als één grote klei-bende en op die om- schrijving kan Siebenga niet zo veel afdingen. "Maar de grond is net gedraineerd. We kunnen pas gras inzaaien als het weer wat be ter is. Na de grote vakantie kan er in dat parkje worden gevoet bald". Als we hem goed begrij pen, heeft het met de mentaliteit van de huidige jeugd te maken dat er om nog een veld wordt ge vraagd. "Een paar speelgelegen- heden zijn een eindje lopen en dat schijnt tegenwoordig een probleem te zijn. Dat merk ik bij mijn eigen kinderen ook". Verkeerde mentaliteit of niet, de vlek-bewoners zitten er mooi mee. Een aantal jongens kan dan wel handtekeningen hebben op gehaald, van twee wijken be volkt door louter engeltjes is ook weer geen sprake. Peter Ham vertelt dat een deel van de jeugd zich, bij gebrek aan speelvoorzie ningen, op het plegen van vanda lisme heeft toegelegd. Dat speel- lustige jongeren soms illegaal be zit nemen van het door hen be geerde terrein bezorgt op zich geen overlast. Maar wel hinder lijk is volgens Ham dat de via ducten en de onderkanten van de bruggen worden volgekalkt, dat opgeschoten jongeren zich in de zomer met radio's en met ach terlating van rotzooi vlakbij wo ningen posteren en dat pas ge plante bomen uitgerukt danwel afgesneden worden. "Op die ma nier zijn we al heel wat aanplant kwijtgeraakt", zegt Ham. Hij ge looft dat de komst van een speel veld het vandalimse kan indam men. "De jeugd wil zo'n speel veld echt erg graag, kijk maar naar de handtekeningenactie" Koffie Een koffiegeldvergoeding van één gulden per dag. Geen feitje uit het jaar nul: tot voor kort kreeg een aantal ambtenaren dat bij de gemeente Leiden in bui tendienst werkt, elke werkdag .•^aneL* - JSLigJw Een speelveld voor de wat oudere jeugd in de wijken 1 en 4 van de Stevenshof, bijvoorbeeld op het terrein bij De Walslag, behoort waarschijnlijk niet tot de mogelijkheden. De gemeente vindt dat er thans voldoen de speelruimte voorhanden is. een vergoeding van een piek om de kosten voor het bakkie troost te drukken. Thans zijn betere tij den aangebroken, want B en W hebben de vergoeding onlangs opgeschroefd tot wel 3 gulden 20. Als dat geen forse verhoging is. "Je kunt ook zeggen dat die oude vergoeding belachelijk laag was", sleutelt mevrouw G. Sun- ter van de gemeentelijke directie personeel en organisatie wat aan deze stelling. Al hebben de des betreffende ambtenaren zich vol gens haar al die jaren met die ene gulden tevreden gesteld. "Vroe ger was er helemaal geen vergoe ding". De verhoging is een gevolg van het feit dat de gemeente Leiden niet langer een eigen verhuis-, reis- en pensionreglement han teert maar gebruikt maakt van de rijksregeling Reiskostenbe- sluit. In aanmerking voor een vergoeding komen ambtenaren die dagelijks langer dan drie uur achter elkaar in de buitendienst werken, voor wie geen ningen voorhanden zijn om in de pauze een bak koffie of thee tot zich te nemen en die, door de aard of de kortstondigheid van hun contacten, geen consumptie van burgers krijgen aangeboden. Welke ambtenaren wordt dan een versnapering onthouden? Deurwaarders onder anderen, zegt Sunter. Die hoeven door gaans niet op een warm welkom van de mensen die ze bezoeken, te rekenen. Over koffie gesproken, voelt Leiden er als gemeente met pro gressief imago niets voor om de binnendienstambtenaren in het vervolg een Derde Wereld-bakje te gaan schenken? Enkele ge meenten en onlangs ook de Tweede Kamer gingen Leiden al voor in de beslissing de 'kapita listische' koffie de deur te wij- Welnu, Leiden blijft voorals nog achter. Hoofd W.A. Deelen van interne zaken van de ge meente zegt dat sinds de ge meente de koffïevoorziening heeft uitbesteed aan een cate- (Foto Jan Holvast) ringbedrijf, zij zich alleen nog zeer terzijde met kantine-aange legenheden bemoeit. "Het be drijf heeft van ons niet beleids matig opgelegd gekregen dat er Derde Wereld-koffie moet wor den geschonken. Bovendien is die kwestie drie of vier jaar gele den ter sprake geweest in de ge meenteraad en slechts een min derheid was daar toen vóór. Daarna is die disucssie niet meer aangezwengeld". Of het daarvoor nu al dan niet weer tijd is, is iets wat politiek Leiden moet uitmaken, stelt hij. "Zoiets is een puur politieke be slissing, net als het besluit of de gemeente wel of niet Shell-benzi- ne tankt". Mocht de gemeente raad zich geroepen voelen de koffieboeren in de Derde Wereld te steunen en niet langer koffie van huidig leverancier meneer Van Nelle af te nemen, dan lijkt Deelen een smaaktest wel op zijn plaats. Om de situatie te voorko men dat er koffie komt die de ambtenaren o zo verantwoord, maar o niet te drinken vinden. (vervolg van pagina 1) LEIDEN - De jury van de 'Buiten Gewoon Veilig'-prijs, oordeelt zeer positief over de inspanningen die in Leiden worden verricht om vrouwen veilig over straat te laten gaan. De loftuitingen in het jury rapport zyn niet van de lucht: 'Lei den voert een systematisch, struc tureel en continu beleid met be trekking tot sociale veiligheid voor vrouwen. Het beleid getuigt van enthousiasme en creativiteit en is een goed voorbeeld'. Deze laatste toevoeging is wel licht bedoeld voor de andere zeven gemeenten die op verzoek deelna men aan deze competitie: Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Eindhoven, Zaanstad en Tilburg. Het toeval wil dat Leiden de kleinste is van het achttal, maar dat is volgens de jury juist een re den voor een extra pluim. 'Het feit dat een kleine en dus relatief arme gemeente veel geld reserveert voor het ontwikkelen van een beleid in zake sociale veiligheid, verdient waardering', aldus het juryrapport. De prijs is mogelijk gemaakt door de ministeries van justitie en binnenlandse zaken en het be drijfsleven. Er is een bedrag van twee ton mee gemoeid, een in deze tijd van bezuinigingen welkom be drag voor de gemeente. De helft dient besteed te worden aan een experiment in de stad om de veilig heid op straat te bevorderen. Wat voor experiment dat wordt, is nog niet bekend. De andere helft van de prijs komt naar Leiden toe in de vorm van een medewerker van de stichting 'Vrouwen, bouwen wo nen'. Die zal de gemeente een jaar ten dienste staan. Daarna vertrekt ze naar de gemeente die volgend jaar de eerste prys in de wacht zal slepen. Anderhalf jaar geleden bracht het gemeentebestuur een nota uit waarin de onveilige plaatsen in de stad werden geïnventariseerd. Bo vendien stapten enkele ambtena ren op de fiets om in de nachtelijke uren persoonlijk de onveilige plek ken op te sporen. Er werd 150.000 gulden beschikbaar gesteld om be tere verlichting aan te brengen en groenvoorzieningen (hoge bossa- ges langs afgelegen fietspaden bij voorbeeld) aan te passen. In dat be leid past ook de sloop van urinoirs die als onveilige plekken werden beoordeeld. Sindsdien wordt te rughoudendheid betracht met de aanleg van tunneltjes en houdt men bij nieuwbouw rekening met het feit dat er ook s'avonds enige sociale controle op de straat moge lijk moet zijn. Leidenaars gewond bij vechtpartij LEIDEN - Bij een vechtpartij, met als mogelijke inzet een beroving, op de Oude Vest nabij de Koestraat zijn twee Leidenaars van 23 en 28 jaar afgelopen nacht gewond ge raakt. Een is er ernstig aan toe. De 28-jarige man liep een hersen schudding, een hechtwond aan de slaap en verscheidene kneuzingen op. De andere had kneuzingen in nek, rug en handen. Beiden zijn overgebracht naar het AZL. De twee slachtoffers wilden gis teren nog geen verklaring afleggen en hebben ook nog geen aangifte gedaan. Uit gesprekken met getui gen, die anoniem wilden blijven, is de politie evenwel duidelijk gewor den dat de Leidenaren het aan de stok kregen met een groep van vier tot zes mannen. Mogelijk ging het om een beroving, want een van de slachtoffers is zijn portemonnee kwijt. Diefstallen met geweld LEIDEN - Een 23-jarige Leidenaar heeft aangifte gedaan van diefstal met geweld. Hij zou in de nacht van zaterdag op zondag in het Kooipark staande zijn gehouden door een man die hem de tijd vroeg en even daarna zijn besprongen door een tweede man die uit het struikgewas tevoorschijn kwam. De Leidenaar zou een klap op zijn achterhoofd hebben gekregen en het bewustzijn hebben verloren. Zijn portemonnee met tweehon derd gulden alsmede zijn horloge bleken nadat hij weer was bijgeko men, verdwenen. Een Leidenaar van onbekende leeftijd heeft eveneens aangifte ge daan van diefstal met geweld. Hij zou in de nacht van zondag op maandag op de Hooglandsekerk- gracht door twee mannen zijn be dreigd met een mes. Zij zouden hem met het mes hebben geprikt en hem hebben geschopt en hem zijn portemonnee met daarin tien gulden en een giropasje afhandig hebben gemaakt. De Leidenaar heeft voorzover bekend geen letsel opgelopen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13