Met een gerust hart de deur uit. Netwerk 3 waakt. DE ABONNEES WETEN HET AL! Een basisstijl voor hele huis BON Architect doet meer dan ontwerpen alleen Elektronische 'buldog' houdt inbrekers buiten 1 WONEN INBRAAK... 01721 - 92 20 Si netwerk 3 STAATSLOTERIJ. JUNI '87 m JE IN DE KRANT H JJ DINSDAG 16 JUNI 1987 PAGINA 11 wanneer gebeurt het bij u...? of wanneer gebeurt het WEER bij u DENK AAN ELPRO: de specialist in beveiligingssystemen voor particulieren en bedrijven tegen concurrerende prijzen raadhuislaan 11 erkend beveiligingsinstallateur 2451 AT leimuiden vraag vrijblijvend offerte al meer dan 25 jaar AANNEMINGSBEDRIJF F.H. Kool BV komplete verbouwingen onderhoud f S renovatie VvjO",/ nieuwbouw 01711 -10532/10213 Epilepsie: je laat je medemens toch niet vallen...? Campagne 1987: Epilepsie en Onderwijs STEUN ONS WERK NATIONAAL EPILEPSIE FONDS/ DE MACHT VAN HET KLEINE Achterweg 5, 2103 SW Heemstede Electronische beveiligingssystemen met permanente aansluiting op de meest geavanceerde centrale meld kamer van Nederland.. Met de unieke Netwerk 3 formule is uw huis, winkel of kantoor voor minimale kosten perfect beveiligd. Gratis bellen voor informatie: 06-0229696 Postbus 12620,1100 AP Amsterdam i~ik ontvang graag de brochure over de Netwerk 3 bevei'igingsformule. Naam j Bedrijf/woonhuis* I Adres Postcode Woonplaats I Tel. thuis werk I Doorhalen wat niet varv toepassing is. Deze coupon I in ongefrankeerde gesloten envelop zenden aan; Netwerk 3,Antwoordnr. 313,1100 VC Amsterdam. 770e Staatsloterij, 2e trekking 15 juni 1987. In deze trekking ruim 268.000 prijzen samen zo'n 10.000.000,- 20 prijzen van 20 prijzen van 20 prijzen van 200 prijzen van 2.000 prijzen van 2.000 prijzen van 2.000 prijzen van 2.000 prijzen van 20.000 prijzen van 20.000 prijzen van 20.000 prijzen van 200.000 prijzen van 50.000,- 20.000,- 2.000,- 1.000,- 250,- 250,- op alle lotnummers 092901 op alle lotnummers 058702 op alle lotnummers 033575 op alle eindcijfers 0928 op alle eindcijfers 537 op alle eindcijfers 439 op alle eindcijfers 206 op alle eindcijfers 076 op alle eindcijfers 58 op alle eindcijfers 15 op alle eindcijfers 28 op alle eindcijfers 5 Zetfouten voorbehouden. v; uitslag van de dërqjètrekking wordt uitgezonden op TV. Kijk a.s, woensdagavond r O de NOS, Ned. 2, ca. 18.10 uur. EER KANS IN DE STAATSLOTERII -a „wk— -§k'- EN IK WEET HET VANAF NU ZEKER! 'De eerste 2 weken ontvang ik deze krant GRATIS! Pas daarna beiaal ik. 3,95 O Per halfjaar: f 137,90 Per jaar; f 262,40 (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode i Antwoordnummer 10050, 2300 VB U HAD 'T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND Lange tijd is het gebruikelijk geweest de eetkamer, zitkamer en slaapkamer vertrek voor vertrek in te richten. En heel vaak in een mengelmoesje van stijlen. De woonkamer modern met veel staal en glas, de slaapkamer knus nostalgisch, de keuken eerder praktisch dan modieus en vooral berekend op „een aantal jaren meemoeten". De badkamer tenslotte, daarbij kon je nauwelijks van interieur 1 spreken. Datzelfde gold ook dikwijl voor hal/gang en trappenhuis. door Thea Wamelink Toen de open keuken zijn intrede deed, werd er gezocht naar een eenheid van inrichting voor woon kamer en keukenruimte. Nadat nu ook de slaapkamer en de badka mer zijn ontsloten en deel zijn gaan uitmaken van de leefruimte, groeien we steeds meer toe naar een totaalconcept voor het inrich ten van de woning. Kostbaar hoeft niet Op het eerste gezicht lijkt dat misschien een kostbare zaak, maar dat hoeft helemaal niet. Het meest opvallende totaalcöncept dat ik ken, is het idee van een jong stel dat een oud huisje op de kop tikte en moest woekeren met de kwar- Noppenvloer met nieuw gezicht Vloerbedekking van rubber waar in een noppenmotief is aange bracht, wordt ook meer en meer in huis gebruikt. Met name in keu ken, badkamer e.d. is dit materiaal bijzonder praktisch. Een nieuwe versie geeft voor ge bruik in woonruimten extra moge lijkheden. Norament Caro is voor zien van vierkante noppen en daar naast is er nog Norament Duo, waarbij de noppen en de 'voegen' verschillend van kleur zijn. Dat geeft een levendig mozaiekeffect. Het materiaal zeer slijtvast en ge luiddempend. Het is ook hygië nisch, gemakkelijk schoon te hou den en in hoge mate brandveilig. Fabrikant is Mommersteeg in Den Bosch. tjes en dubbeltjes om dit na ver bouwing nog in te richten ook. Wat deden ze? Ze verzamelden oude meubelstukken, sommige bij grof vuil vandaan gehaald, knapten ze op en schilderden ze allemaal in dezelfde kleur. Op de markt koch ten ze een grote partij gordijnstof en ook nog bekledingsstof voor een prikje. Alle kussens, de bekle ding van de bank, de sprei over het bed, werden van dezelfde stof ge maakt. En met de gordijnen van hetzelfde laken en pak. Zij maak ten ér een heel bijzonder geheel van en van de inrichting ging een enorme rust uit. Door de eenheid van kleuren en dessins werd bo vendien in het vrij kleine huisje op tisch meer ruimte geschapen. Overgang Het voordeel van zo'n totaalcon cept is bovendien dat er een vloeiende overgang ontstaan tus sen de verschillende vertrekken in huis, waardoor je ook veel sneller van het hele huis gebruik maakt. Een en ander kan nog worden geaccentueerd door hier en daar een deur te laten vervallen en de drempels weg te halen. Wie van de Skandinavische stijl houdt, kan in het bekende woon- warenhuis uit Zweden zo'n totaal concept vinden, meubelen en kas ten voor elk vertrek van het huis. Er zijn ook complete zelfbouw- systemen in de handel, waarmee dit doel eveneens kan worden be reikt. Van de keuken tot de kinder kamer en van de entree tot de stu deerkamer kan men ermee uit de voeten. Met stellingen kun je niet alleen aa Ook in exclusieve meubelen treft men tegenwoordig mogelijkheden aan voor een totaalconcept. Kas- tenwanden voor de woonkamer, die ook geschikt zijn voor de keu ken, de slaapkamer en de badka- Kastenfront De kastfronten kunnen in ver schillende materialen (massief hout, fineer, kunststof of een hout/ kunststof-combinatie) worden ge kozen en ook in verschillende kleuren. Zo heeft men met een meubelstyl voldoende mogelijkhe- i totaalbeeld voor de woonkamer en keuken den om per vertrek voor de nodige variatie te zorgen. Het interieur van kasten kan exact op de behoef ten in een bepaald vertrek worden afgestemd. Zo'n totaalconcept hoeft niet van de ene dag op de andere te worden verwezenlijkt, zeker niet bij zelf- montage-systemen. Je maakt een plan voor het hele huis dat je stap voor stap uitvoert, aangepast aan de beschikbare middelen. Het voordeel van een dergelijk systeem is ook nog dat je vrij gemakkelijk babykamer kunt ombouwen hoek. Het hele huis blijft flexibel. De keus is aan u, aan uw smaak en portemonnee. (Voor nadere inlichtingen: All- milmö Nederland, Lelystad, 03200- 41700 of Lundia BV, Varsseveld, 08352-57911. Een architect is een ontwerper van mooie of lelijke gebouwen. Maar hij is meer dan dat: hij is ook bij uitstek degene die het verloop van de bouw van een woning, kan toorpand of winkel regelt. Wie zelf een woning laat bouwen, of een grootscheepse verbouwing hééft gepland, zal meestal niet goed we ten hoe hij allerlei zaken moet re gelen. Een goede architect kan daarbij een enorme steun zyn. Tot voor kort was de titel van ar chitect niet beschermd. Dat bete kende dat iedereen zich zo kon noemen. Sinds enige tijd is dat, mede onder druk van de Bond voor Nederlandse Architecten (BNA), veranderd en is architect een beschermde titel. Hoe kom je aan een behoorlijke architect? Voor de particulier zijn de mogelijkheden daarvoor wat beperkter dan voor een gemeente of bedrijf. Een grote opdrachtgever organiseert vaak een prijsvraag of verstrekt een meervoudige op dracht, zodat hij de keuze heeft uit meerdere ontwerpen. Maar de par ticulier moet het wat simpeler doen en gewoon op zoek gaan naar een architect die hem wat lijkt. Kijken is daarbij heel belangrijk. Ieder gebouw, of het een woon huis, een kantoor, een zwembad of ziekenhuis is, is een kwestie van persoonlijke smaak en iedere ar chitect heeft een eigen stijl die de opdrachtgever aan moet staan. De tot I Je hoeft 'm niet te voeren, hij ver haart niet en wil niet drie keer daags een blokje om: ziedaar de „British Bulldog", een elektroni sche keffer die dienst doet als waakhond. Het geblaf van dit stuk je inbraakbeveiliging is volgens de Arnhemmer D. C. van Stempvoort die het apparaat op de markt brengt, dermate levensecht dat menige inbreker na het aanslaan van de bulldog het hazepad kiest. De nep-waakhond is samengesteld uit elektronische componenten die een „ferme blaf' imiteren. Bij ge luiden in of rond de woning produ ceert een chip wisselende blaffen, variërend van kef tot woef. De gebruiksaanwijzing is als volgt: de bulldog op een strategi sche plek opstellen, aansluiten middels een 12V netstroomadapter op het lichtnet en de gehoor- scherpte instellen. Ook het stem volume kan op het gewenste ni veau worden ingesteld. Prijs van dit alles: 349 gulden. Van Stempvoort en producent Indival uit Veenendaal doelen op een grote groep gebruikers. „Het is een betaalbaar produkt", aldus Van Stempvoort. „Marktonder zoek heeft uitgewezen dat 70 tot 80 procent van de mensen niets aan beveiliging doet. Beveiligingssys temen zijn in de regel duur en zelf installeren vinden de meeste men sen te ingewikkeld. Hier hoeft niets aan geinstalleerd te worden. En bij een conventioneel systeem weet de inbreker dat hij niet fysiek bedreigd wordt; een hond echter kan een hap uit arm of been bete kenen". Volgens Van Stempvoort is er veel animo voor het systeem, tot in het buitenland toe. Een afstands bediening kan ook worden bijgele verd. Wie meer wil weten over het portable blafalarm kan contact op nemen van Van Stempvoort: 085- 437265. (GPD). BNA in Amsterdam beschikt over een archief, waarin uitvoerige ge gevens te vinden zijn over het werk van Nederlandse architecten. Verder is het handig om te infor meren bij mensen die ervaringen met de betreffende architect heb ben: hoe was de samenwerking, is men tevreden over het bouwwerk, zijn er achteraf constructieproble men of andere problemen opgedo ken, hoe heeft hij het overleg met de aannemer gevoerd, kortom, zijn er belangrijke klachten? De architect is vanaf het aller prilste begin bij de bouw van een huis betrokken. Hij zal ook het no dige voorwerk verrichten zoals het maken van schetsen, het overleg gen met instanties, het aanvragen van vergunningen, het opstellen van een programma van eisen en het maken van een kostenraming. Verder is hij actief betrokken bij het zoeken van een aannemer. Vaak werken architecten regelma tig met dezelfde aannemer samen en dan is het belangrijk om vooraf te informeren hoe de ervaringen daarmee zijn. De prijs van een aan nemer is uiteraard belangrijk, maar niet alleen dat. Een bedrijf moet het werk ook aankunnen. Een aannemer die gespecialiseerd is in de bouw van hele woonwijken waar veel massaproductie bij komt kijken, is meestal niet zo geschikt als het om de bouw van één, een malig ontwerp gaat. Tijdens de bouwperiode voert de architect de directie over het werk. Dat wil zeggen, hij controleert de werkzaamheden in opdracht van de opdrachtgever, zorgt dat er vol gens bestek wordt gewerkt en houdt de kwaliteit in de gaten. Hij coördineert de bouw en bewaakte de kosten. Een architect kost uiteraard geld. Het honorarium voor het ma ken van het ontwerp en de werkte keningen is meestal een bepaald percentage van de bouwkosten. Soms is de afspraak dat de archi tect betaald wordt naar het aantal arbeidsuren. Dat houdt het risico in dat de opdrachtgever vooraf niet weet hoeveel het ontwerp hem uit eindelijk kost. Het toezichthouden op het werk wordt apart gedecla reerd en altijd naar tijdsduur bere kend. Wie meer wil weten over architecten, kan daarvoor in veertien plaatsen te recht bij een architectenwinkel. Deze zijn te vinden in Alkmaar, Almere, Amsterdam, Den Haag, Leiden, Rotter dam, Utrecht, Breda, Eindhoven, Den Bosch, Tilburg, Leeuwarden, Roden en Ede. Verder verstrekt de BNA in Am sterdam informatie. De bond geeft ook ieder jaar een boek uit met de adressen van alle architecten in ons land. Het telefoonnummer is tel. 020-228111. 'Laat lepra ook jóu een zorg zijn. Stort uw bijdrage op postgiro 50500 of bankgiro 70.70.70.929 Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam. Tel. 020-93 8973

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11