'Ik zou het heel erg vinden als het kasteel verloren gaat' Operatie-fietsbrug geslaagd Persoons houden familiefeestje Ingrijpende asfalterings- ldus in Wassenaar Dieven auto klemgereden 'Mimicri' boekt succes met blijspel U KUNT HET LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND Duizend handtekeningen voor gebruik scharrelei MAANDAG 15 JUNI 1987 REGIO LEIDEN PAGINA 9 Kandidaat-koper Oud-Poelgeest wil park openhouden Aad Juffermans ligt hier met zijn Vrouwe Antonia nog op kop in de Westlander Zeildagen. Enthousiasme voor Westlander Zeildagen groeiende OEGSTGEEST - "Schrijf maar dat het gaat om een particklier die liefhebber is van monumenten", dicteert de Sassenheimse kandi daat-koper van landgoed Oud-Poelgeest in Oegst- geest. Het bod dat hij zou hebben gedaan op het land goed, het kasteel en het bij behorende Koetshuis, zou zes ton bedragen. Aan het kasteel moet voor twee mil joen gulden worden vertim merd. Die wetenschap heeft enige raadsleden al verleid tot de uitspraak: "Verkoop het kasteel voor één gulden, (foto Eiien Martens» met restauratieplicht". WARMOND - De derde Westlander Zeildagen van de Stichting Zeil vaart Warmond zijn afgelopen weekeinde uitgedraaid op een fa miliefeestje van de Loosduinense Persoons. Tweevoudig winnaar Aad Juffermans uit Warmond mocht dit jaar alleen maar aan de overwinning ruiken. Hij lag een tijdje op kop maar kon die comfor tabele positie niet in de eindover winning omzetten. De Persoons waren heer en meester in deze race voor kleine zeilende bedrijfsvaartuigen op de Kaag. Klaas Persoon werd met zijn 14 meter 45 lange 'Vier Gebroe ders' eerste. De gebroeders Per soon (zonen van Klaas) werden tweede met hun Antonius. En om het familiefeest te vervolmaken, behaalde Ton Persoon - een broer van winnaar Klaas - de vijfde plaats. Aad Juffermans met zijn Vrouwe Antonia bleef steken op de vierde stek. Aan de over twee dagen uit gesmeerde wedstrijden deden veertien schepen mee, waaronder twee uit Warmond. De wedstrijdleiding moest van- wegedegeringe windkracht (drie tot vier) zondag beslissen dat de af te leggen 'baan' maar één keer hoefde te worden afgelegd. Dat ho ren er eigenlijk twee te zijn. Volgens H. Tromp van de Stich ting Zeilvaart Warmond komt er zeker een vierde aflevering van de Westlander Zeildagen. Het enthou siasme en de ervaring van de schippers groeit, evenals dat van het publiek dat dit weekeinde "mannetje aan mannetje" de stei gers van 't Joppe, op het eiland Koudenhoom, zou hebben bezet. Tromp: "Er zijn schippers die spe ciaal voor deze wedstrijden een oud cascootje dat ze hebben liggen uit de vergeethoek halen en hele maal opknappen". De persoon in kwestie zegt zelf he lemaal niets over het bod dat hij heeft gedaan. Zoals bekend heeft de gemeente - de eigenaar - in tweede instantie afgezien van een taxatie. De waarde van Oud-Poel geest zou heel moeilijk zijn vast te stellen. "Het is maar wat de gek er voor geeft", gaf gemeentesecreta ris F. Willeme het probleem aan. Veel hangt af van de voorwaarden waaronder de gemeente het kas teel in eigendom overdraagt. Als de gemeente al overgaat tot ver koop. Zijn naam wil de 'gek' in kwestie absoluut (nog) niet in drukinkt VW wijst watersporters de weg WARMOND - De VW-War- mond heeft op Warmondse wa teren bivakkerende waterspor ters weer aan een richtingwij zer geholpen. Sinds kort is voor een rijksdaalder bij het infor matiecentrum in de Dorps straat een plattegrond van War mond en de Kagerplassen ver krijgbaar. Volgens de VW biedt de kaart - in kleur - alle toeristi sche informatie in het dorp en op het water. Door advertenties konden de kosten laag worden gehouden. Alle bijzondere gebouwen zijn terug te vinden op de kaart, evenals de zes molens in de di verse polders. Uiteraard prij ken alle tien de Warmondse campings op de plattegrond, de jachthavens en de horecabe drijven. De kaart is zo actueel moge lijk gehouden. In de Broek- en Simontjespolder is een klein golfstickje te zien, evenals in het gebied tussen Veerpolder en de Holle Mare. De Broek- en Simontjespolder wordt volgens de kaart in 1988 al het domein van de golfers. Het stickje bij de Holle Mare geeft de driving- range van Dekker in wording Bij het recreatie-eiland Kou- denhoorn wordt uitdrukkelijk vermeld dat dit verboden ter rein voor honden is. De fietsbrug wordt op de gereedstaande pijlers gezt: een operatie die zaterdagochtend in alle vroegte voorspoe- dig verliep. <roioc.«.d.G LEIDERDORP - De 'operatie- fietsbrug' is zaterdagochtend in al le vroegte zeer voorspoedig verlo pen. Rond kwart voor zes arriveer de het transport en om acht uur was de veertig ton wegende, vijftig meter lange fietsbrug neergezet waar ze thuishoort: naast het auto viaduct over rijksweg 4, nabij de afrit Hoogmade/Leiderdorp. Het gevaarte was vrijdag al aan zijn reis begonnen. Het werd in het haventje van het Alphense staal constructiebedrijf Grimbergen op een panton geplaatst. Daarna ging het richting Hazerswoude, waar werd 'overnacht' aan de provincia le loswal. Van daaruit werd de brug door twee 125-tonskranen van de pan ton getild en op twee zogeheten dolly-stellen gezet. Dat zijn zelfbe- stuurbare platte wagens die, met een totale lengte van zestig meter, zaterdagochtend onder politiebe geleiding in anderhalf uur naar de plaats van bestemming reden. In snel tempo werd de brug toen door twee hijskranen op de gereed staande pijlers getild. Rijkswaterstaat had toen al heel wat voorbereidend werk achter de rug. Zo werden op de route ver schillende verkeersborden, -zuilen en -lichten verwijderd. Rijksweg 4 moest tijdelijk worden afgesloten. Hetgeen volgens Rijkswaterstaat- woordvoerder De Vos niet tot pro blemen leidde. De operatie trok, ondanks het vroege tijdstip, heel wat toeschou wers. Rijkswaterstaat zat daar niet mee: "Het ging allemaal even soe pel. Het was alleen maar gezellig". zien verschijnen. Hij eist die toe zegging. Krijgt hfi die niet, dan doet hij niet mee aan het vraagge sprek. Hij is er zeer over verbaasd dat zijn identiteit klaarblijkelijk is 'uitgelekt'. Hij is de enige die se rieuze belangstelling heeft getoond en contacten hierover onderhoudt met B en W van Oegstgeest. Zomerreces De spanning in de discussie in Oegstgeest over wat er met Oud- Poelgeest moet gebeuren, loopt hoog op. Nog voor het zomerreces moet er een beslissing vallen. Een raadsmeerderheid die - nu het mi nisterie van welzijn, volksgezond heid en cultuur het definitief laat afweten - gemeentegelden in de ui terst noodzakelijke restauratie van het kasteel wil stoppen, is niet te vinden. De meningen zijn uiterst verdeeld. Zelfs binnen de diverse fracties zelf. Zo langzamerhand zijn er eigenlijk nog maar twee mo gelijkheden: verkopen of grond el ders in de gemeente (genoemd worden de gemeentewerven aan de Kwaaklaan) verkopen en met de opbrengst daarvan Oud-Poelgeest redden. Voor verkaveling van stukjes van landgoed Oud-Poel geest zelf, is ook al geen meerder heid te vinden. Het aantal bestuur ders dat voor verkoop is, neemt toe. Het college moet binnenkort de resterende alternateiven op een rijtje zetten. Daarna is het kiezen geblazen. De Sassenheimse kandidaat-ko per zegt in dit "prille stadium" wei nig behoefte aan publiciteit te heb ben. "Ik ben er zelfs bang van. Journalisten kunnen je maken, maar net zo hard breken. De krant brengt de leugen in het land, ha, ha". Maar het is toch geen negatie- WASSENAAR - Rijkswaterstaat begint vanavond met een ingrij pende asfalterings'klus' op de Was- senaarse Rijksstraatweg. Het twin tig jaar oude asfalt tussen kruis punt Den Deijl en buurtschap Ker- kehout, over een lengte van vier ki lometer, wordt vervangen door een geheel nieuw soort asfaltlaag. Het gaat om het zogeheten 'zeer open asfaltbeton', dat zeer poreus is en dus makkelijk water doorlaat. In de toekomst zal er, als het goed is, dus geen water meer op de Rijks straatweg blijven liggen. Boven dien heeft het nieuwe materiaal een geluiddempende werking. Men heeft het al naar volle tevre denheid toegepast op de Utrechtse Baan. Het werk wordt in de avonduren uitgevoerd om het verkeer niet al tezeer te belasten. Om acht uur be gint Rijkswaterstaat en morgen ochtend om zes uur stopt men. Zo gaat het tot de bouwvakvakantie elke avond, behalve op vrijdag. Dan is het te druk, oordeelt Rijks waterstaat. Tijdens de werkzaamheden wordt het verkeer over één rijbaan geleid. VOORSCHOTEN - Twee Voorschotense jongemannen hebben maar kort plezier gehad van de 'kever' die zij vrijdagnacht hadden gestolen. De auto stond geparkeerd op de Nassaukade in Voorschoten. Een dag later zag de eigenaresse van de auto haar eigen 'kever' in het dorp rondrijden. Met een vriend slaagde zij erin het duo op de Prins Bernhardlaan klem te rijden. Ze konden één van de twee in de kraag vatten; de ander ontkwam. Hij werd echter later door de politie alsnog in de kraag gevat. De twee, 20 en 21 jaar oud, hadden de kever 'geleend' voor een retourtje Antwerpen. De politie heeft hen nog even in verzekering gesteld. Het vermoeden bestaat dat ze nog meer op hun kerfstok hebben. 'Liefde met de Franse slag' van P. Barillet en J. P. Grédy door Mimicri uit Wassenaar. Regie: Johan Boer. Gezien op 13 juni in Cultureel Cen trum 'Warenar' in Wassenaar. WASSENAAR - Het Franse au- teursduo Pierre Barillet en Jean- Pierre Grédy heeft niet te klagen over gebrek aan belangstelling in onze contreien. De Toneelgroep Voorschoten, TIG uit Leiden en Mimicri uit Wassenaar hebben dit seizoen één van de bekendste stukken van Barillet/Grédy ge speeld: 'Viermaal verkocht'! Mi micri koos weliswaar voor een andere titel: 'Liefde met de Fran se slag', maar ook hier ging het om hetzelfde stuk. In de aankondiging is sprake van een blijspel, maar eigenlijk gaat het om vier zelfstandige eenakters die slechts dezelfde plaats van handeling hebben: een appartement in het hartje van Parijs. Men staat op het punt dit appartement te verlaten, of omgekeerd: de bewoners heb ben er juist hun intrek genomen of een rijke eenzame dame over weegt het als rendez vous-huisje aan te schaffen. Als verbindend element speelt het decor dan ook een belangrij ke rol. Bij Mimicri is het een ver zorgd, maar sober geheel. De open haard, de muur met het raam, en de deur naar het slaap vertrek zijn met een enkel decor stuk aangegeven. Juist vanwege de sfeerbepalende functie had het decor misschien wat realisti scher kunnen zijn. Voordeel van de soberheid was echter wel, dat de changementen vlot verliepen. De combinatie van vier eenak ters staat garant voor voldoende afwisseling. De meeste spelers lukt het aardig om snel en geloof waardig een nieuwe situatie te creëren, al laat de tekstbehande ling wel eens te wensen over - niet zozeer de tekstvastheid, maar vooral de onnatuurlijke spreektoon van sommige spelers is problematisch. De aanwezigheid van een souf fleur is meestal een noodzakelijk kwaad. Het befaamde souffleurs- hokje zie je echter nog maar zel den. Mimicri heeft hiervoor een bijzonder ongelukkige oplossing gekozen: voor het toneel staan pontificaal een grote tafel en stoel opgesteld. Dat kan niet. De voorstelling lijkt aldus op een openbare repetitie. Gaat er een keer iets mis (wat op zich bij een niet-professionele vereniging be slist geen ramp is), dan komt dat extra nadrukkelijk over en is dat voor spelers en publiek extra pijnlijk. Gelukkig bleek dit euvel niet onoverkomelijk. Voor het ei gen publiek oogstte Mimicri met deze vier scènes redelijk succes. WIJNAND ZEILSTRA Sport in de regio gemist? KNIP UIT-STUUR OP Postzegel niet nodig. Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' per maand 23.25 Q] per hal» jaar 137.90 (alléén mogelijk met automatische betaling) rn per jaar 262.40 per kwartaal 68.95uw voorkeur aankru.se" De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurli/k gratis in de bus! h'Alphens Dagblad. ve publiciteit als u straks door het leven kan als de redder van Oud- Poelgeest? "Ik ken te weinig trots om met die titel door het leven te gaan". "Ik ben een welgesteld man. Ik bewoon zelf ook al een monument en ben een fervent lid van een ver eniging die ijvert voor de instand houding van historische buiten plaatsen. Als ik Oud-Poelgeest koop blijft de huidige toeganke lijkheid van het park bestaan. Nee, ik gooi er geen hek omheen. Een en ander betekent dus dat zij die er willen wandelen op het gemeente huis terecht kunnen voor gratis wandelkaarten. De huidige situatie blijft gehandhaafd. De huurder, het vormingscentrum Oud-Poel geest, mag van mij gewoon blijven zitten. Zelf kan ik immers geen vormingscentrum beginnen, ha!". Behalve de zes ton die de welge stelde particulier zou hebben gebo den moet hij nog enkele tonnen op tafel zien te krijgen voor de restau ratie van het kasteel. "Niet alleen het kasteel, alle gebouwen. Er staan ook twee woningen en dat is ook, eh, niks". Ober Er is zo'n twee miljoen gulden nodig. De gemeente heeft inmid dels te horen gekregen dat hij een beroep kan doen op de terugploeg- regeling. Een vorm van subsidie waarbij werkloze bouwvakkers worden ingeschakeld. Zou de Sas- senheimer Oud-Poelgeest kopen, dan gaat die regeling naar hem over. Het gaat om een bedrag van 3,5 ton. "Ach, die subsidiepotten. Meer dan een fooi voor de ober komt er niet uit". De anonymus heeft ook al over legd met het vormingscentrum. "Die willen meer huur betalen", geeft hij een bron van inkomsten "Nee, dit is pas op de heel lange duur een financieel aantrekkelijk project. Je moet een heel lange adem hebben om dit te doen. Ik kan dat uitzingen. Ik schat dat pas over 20 jaar er geld terugkomt". "Maar Oud-Poelgeest is een schitterend mooi bezit. Ik doe het niet zozeer voor het geld. Ik ben wel op de penning, maar ik zou het heel erg vinden als het kasteel ver loren zou gaan. Ik organiseer liever in samenwerking met de huurder een koffieconcert in het kasteel dan dat ik mijn geld naar de belas ting breng". Van het vormingscentrum was niemand bereikbaar voor com mentaar. Insluiping in hotel VOORSCHOTEN - Bij de politie Voorschoten is gisteren door drie gasten van hotel-restaurant De Gouden Leeuw aangifte gedaan van insluiping. De een mist 65 gul den, de tweede honderd en de der de 200 Duitse marken alsmede wat sieraden. Sporen van braak zijn niet gevonden. Naar nu pas be kend is geworden is er ook het vo rige weekeinde ingeslopen bij Gouden Leeuwgasten. De politie heeft het vermoeden dat de insluipers in het bezit zijn van valse sleutels. Schoten uit de Bloemhofstraat LEIDERDORP - De Leiderdorpse politie heeft zaterdag aan twee Lei derdorpse jongens van zestien jaar uit de Bloemhofstraat processen- verbaal uitgedeeld. De twee amu seerden zich met een luchtbuks waarmee zy vanuit het raam loden kogeltjes het luchtruim in schoten. Ze zouden niet 'gericht' hebben geschoten. Desalniettemin vlogen voorbijgangers de kogeltjes om de oren. Bovendien werden in de di recte omgeving enkele dode mus sen aangetroffen. Wat verlegen kijkt de 'scharrelkip' voor zich uit. De Leiderdorpse fami lie Joustra kan er wel om lachen. (foto Ellen Martens) Bij AC Leiderdorp LEIDERDORP - Bloemen en scharreleieren. Die bood een wat verlegen, als scharrelkip verkleed dochtertje van een Dierenbeschermings-be- stuurslid gistermiddag aan de duizendste ondertekenaar van een handte keningenactie voor het gebruik van scharreleieren bij AC-restaurants. 'Doelwit' van de landelijke actie is sinds een paar weken het AC-restau- rant in Leiderdorp, waar de Dierenbescherming elke zondag handteke ningen verzamelt van passanten. Degene die het getal duizend rond maakte was de Leiderdorpse familie Joustra. Behalve genoemde bloe men en eieren kreeg de familie ook een cheque van AC-restaurant zelf. Volgens een woordvoerder van de Dierenbescherming gaat de actie net zo lang door totdat ook AC scharreleieren gaat gebruiken. Aan de Leider dorpse vestiging ligt dat niet, aldus de woordvoerder. "We krijgen alle medewerking en de bedrijfsleider heeft het personeel zelfs gevraagd ook een handtekening hebben gezet. Maar ja, zoiets gaat niet één twee drie. Dat moet in de hogere regionen van het bedrijf worden beslist en dat kost tijd". Overigens is een aantal vestigingen van de Van der Valk-keten al wel van de legbatterij-eieren af. Dit uiteraard tot grote vreugde van de Dierenbescherming.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9