'Vissers tegen elkaar beschermen' Voorzitter produktschap maant justitie tot hard optreden Portier mishandelde klanten die vergaten om fooitje te geven Motorjacht uitgebrand Schoonmakers illegaal bezig met chemische preparaten Bloembottenlab wacht nog voldoende werk Auto Leidenaar uitgebrand PAGINA 8 Will REGIO MAANDAG 15 JUNI 1987 IJMUIDEN - Justitie moet door streng optreden de Nederlandse vissers te gen elkaar in bescherming nemen. Als harde maatrege len tegen de overtreders van vangstverboden uitblij ven, zullen de huidige pro blemen in de visserij-sector zich in de toekomst herha len. Die bittere conclusie trok voorzitter D. Langs traat van het produktschap voor vis en visprodukten af gelopen zaterdag tijdens de Nationale Visserijdag in IJ. muiden. Langstraat noemde het in zijn toe- spraak tot ruim vijfhonderd geno digden uit de visserijwereld en de politiek uiterst merkwaardig dat een voorzitter van een produkt schap tot deze uitspraken moet ko men. "Onze taak is immers het be hartigen van de belangen van de visserij en de handel", aldus de voorzitter. Het tekent volgens Langstraat echter de ernst van de huidige situatie dat juist hij deze oproep aan justitie moet doen. De voorzitter van het produkt schap was afgelopen zaterdag een van de weinige sprekers die harde noten kraakte op de jaarlijkse pro motiedag van de Nederlandse zee visserij. De vele activiteiten op het IJmuidense havencomplex, de uit gebreide bedrijfspresentaties en de feestelijk versierde trawler- en kot- tervloot deden de vele tienduizen den bezoekers de problemen in de visserij vergeten. Voor de organisa toren was deze Nationale Visserij dag in ieder geval een succes en een reden aan te kondigen dat IJ- muiden voortaan weer elk jaar zijn eigen visserijdag krijgt. Deze visserijdag zal waarschijn lijk zelfs een internationaal karak ter krijgen omdat IJmuiden, onder meer de thuishaven van de Kat- wijkse vloot, zich steeds meer wil presenteren als een Europese vis sershaven. "Daarvoor zijn goede mogelijkheden aanwezig", zei Ij- muidens burgemeester D,G. van den Noort. "De ligging van IJmui den, in het zuidelijk deel van de Noordzee, maakt deze plaats tot de poort voor het vasteland van noordwest-Europa". Zeerecht Op het moment dat op het ha vencomplex de feestelijkheden al in volle gang waren, drukte de voorzitter van het produktschap voor vis en visprodukten zijn ge hoor, onder wie de Europese com missaris voor de visserij A. Cardo so e Cunha, nog eens met de neus op de feiten. De huidige proble men in de Nederlandse visserij zijn volgens Langstraat voor een be langrijk deel veroorzaakt door het visserij-akkoord van 1983. "Al bij het sluiten van dat akkoord, dat onder meer de verdeling van de vangsten over de EG-lidstaten re gelt, waren de huidige moeilijkhe den te voorzien. Onder druk van het gewijzigde zeerecht, dat landen toestond visserijzones van 200 mijl in te stellen, en onze afhankelijk heid van de visserij in de wateren van andere lidstaten, hebben we veel moeten prijsgeven". Zowel het bedrijfsleven als het ministerie stonden bij het sluiten van dit akkoord met de rug tegen de muur, meende Langstraat. "Ge confronteerd met de huidige pro blemen hebben verschillende EG- ambtenaren mij inmiddels echter gezegd toch niet te begrijpen waar om Nederland in 1983 heeft inge stemd met het huidige visserij-ak koord. Ik denk dat het een goede zaak is wanneer de overige lidsta ten bij de vernieuwing van het vis serij-akkoord in 1992 begrip tonen voor onze situatie". De EG-visserijcommissaris, de Portugees Cardoso Cunha, hield zich in zijn reactie op de woorden van Langstraat op de vlakte en rep te slechts zijdelings over de proble men van de Nederlandse visserij. Hij prees uitbundig de ondeme- i de i i het veau waarop de vishandel visverwerkende industrie zich in ons land hebben ontwikkeld. Wel erkende hij dat juist deze aspecten ten grondslag liggen aan het be langrijkste probleem in deze sec tor: een vloot die jaarlijks veel meer vis uit de Noordzee haalt dan volgens de vangstverdeling is toe gestaan. "Het is noodzakelijk dat de discipline onder de vissers wordt gehandhaafd", aldus Cardo so. "Ook al lopen de belangen wei eens uiteen, samenwerking over de grenzen heen is een harde nood zaak". Sanering Langstraat had eerder op de dag opnieuw gewezen op de noodzaak om de overcapaciteit van de Ne derlandse vissersvloot, die wordt geschat op 25 procent, terug te brengen. Hij noemde een goede sa neringsregeling een belangrijke voorwaarde. "Het is dan ook merk waardig dat de rijksoverheid nog steeds een aantal regels in stand houdt die er juist toe bijdragen dat de inkrimping van de vloot moei zaam van de grond komt. Zo moet er in ons land nog steeds btw wor den betaald over de saneringsuit keringen. Dat wil dus zeggen, wat de overheid met de ene hand geeft, neemt zij met de andere hand". Ook vond Langstraat het jammer dat er geen investeringspremies meer worden gegeven voor het ver handelen van visquota. "Deze pre mies zorgden er juist voor dat de prijzen hoog bleven en vissers eer der bereid waren om tegen een flink bedrag hun vangsthoeveel- heid af te staan". De voorzitter van het produkt schap waarschuwde er opnieuw voor dat het inkrimpen van de vloot niet zal mogen leiden tot een verlies aan werkgelegenheid in de vishandel en de visverwerkende industrie. Het visserij-bedrijfsle ven aan de wal zal zich volgens Langstraat moeten ontwikkelen tot de draaischijf van de Europese vismarkt en minder afhankelijk moeten worden van de aanvoer van de Nederlandse schepen. "Als dat niet gebeurt, kan de vlootsane- ring enorm veel banen kosten. Het is algemeen bekend dat één ar beidsplaats op zee, vier arbeids plaatsen op de wal betekent". Een dergelijke ontwikkeling zou vooral voor IJmuiden grote gevol gen kunnen hebben. De commissaris van de koningin in Noord-Holland, drs. R.J. de Wit, rekende zijn gehoor voor dat in IJ muiden 44 procent van de zeevis wordt aangevoerd die door de Ne derlandse vloot wordt gevangen. De Nederlandse export van verse vis loopt verder voor 80 procent via de in IJmuiden gevestigde groot handel en met de enorme capaci teit aan koel- en vrieshuizen kan deze positie in de komende perio de nog verder worden versterkt. De Wit noemde het van belang om te onderzoeken of de huidige con centratie van groothandelsbedrij ven kan worden uitgebouwd tot een modern en compleet groothan delscentrum van internationaal ni- Privatisering In de privatisering van het Staatsvissershavenbedrijf in IJ muiden zag commissaris De Wit eveneens goede mogelijkheden om de activiteiten op het haventerrein verder uit te bouwen. "Daarvoor is het wel noodzakelijk dat er bij de overname van dit bedrijf een con structie wordt gekozen die recht doet aan alle belanghebbenden", aldus De Wit. Hij wees in dit ver band vooral op de belangen van de visserij. "Het vraagt van het be- een handelaar de mogelijkheid te controleren of de bol inderdaad de behandeling heeft gehad, die de kweker zegt te hebben gege- Het ontwikkelen van toetsme- thoden is een zeer langdurige kwestie. De kou veroorzaakt ver andering in de concentraties van hormonen en andere stoffen in de bol. De concentraties van de verschillende groeihormonen zijn echter heel gering. Van Nes: "We weten nog niet eens welke hormonen een rol spelen. Boven dien zijn we nog niet in staat zul ke lage concentraties te meten. Een en ander betekent dat er nog heel wat jaren overheen zullen gaan voor we de beschikking hebben over toetsmethoden". Het onderzoek naar niet-che- mische methoden voor de be strijding van ziekten en plagen heeft daarentgen al wèl duidelij- ke resultaten opgeleverd. Dit on derzoek is volgens Van Nes noodzakelijk, omdat het gebruik van steeds meer chemische mid delen door de overheid wordt verboden. Bovendien hebben bepaalde schimmels, aaltjes en insecten, een resistentie ontwik keld tegen de gebruikte chemi sche middelen. Dit betekent dat een schimmel of ziekte die voor heen door een middel werd ge dood, nu ondanks bespuitingen vrolijk doorgroeit. Van Nes verwacht erg veel van het onderzoek naar de effecten van inundatie van bollenvelden. Inundatie, het voor enige tijd on der water zetten van bollenvel den, lijkt veel in de bodem leven de ziekten, plagen en onkruiden te bestrijden. Op de proeftuin van het LBO zijn 24 bakken ingegraven. De grond in die bakken is besmet met bepaalde ziekten en volge- gooid met onkruidzaden waarna de helft van de bakken wèl en de andere helft niet onder water is gezet. De eerste resultaten zijn bemoedigend. In de bakken die niet onder water zijn gezet groeit het onkruid welig en komen veel ziekten voor. De andere bakken zien er prima uit. Van Nes plaatst overigens nog wel de nodige kanttekeningen bij deze nieuwe bestrijdingsme- thode. "Lang niet alle grondsoor ten zijn geschikt hiervoor. Als kleigrond onder water wordt ge zet, is de structuur van de grond binnen een paar dagen volko men verpest. Bovendien worden lang niet alle ziekten en plagen door inundatie bestreden. Lui zen bedreigen geïnundeerde stukken land net zo hard als niet behandelde terreinen. Er wacht ons de komende jaren dus nog voldoende werk". In de fruittuin kunnen weer de nodige werkzaamheden worden uitgevoerd. Om uitdro gen dan de bodem tegen te gaan, moet deze worden afgedekt met organisch materiaal. Vooral op zandgronden zorgt deze zogehe ten mulchlaag ervoor dat de wa* terbehoefte flink afneemt. Als or ganisch materiaal komen stro, compost of houtsnippers in aan merking. Bij het gebruik van stro of houtsnippers is het wel raad zaam wat extra stikstof te geven. De mulchlaag heeft als bijko mend voordeel dat er weinig on kruid op groeit. Met het stijgen van de tempe ratuur worden ook weer allerlei insecten actief. Bessestruiken worden veelvuldig aangetast door de bloedblaarluis. Aange taste struiken vertonen rode op zwellingen op de bladeren. Aan de onderkant van de bladeren zijn de groene luizen waar te ne men. Omdat luizen het plantesap opzuigen, kunnen fikse aantas tingen leiden, tot een verminder de groei en een kleinere op brengst. Het insect is te bestrij den met chemische middelen maar ook een zelfgemaakte brandnetelgier werkt prima. Gaatjes in bessebladeren kun nen duiden op de aanwezigheid van de bessebladwesp. De groen- gespikkelde rupsen van deze wesp vreten het bladmoes weg, zodat alleen de nerven overblij ven. De rupsen kunnen met de hand worden weggevangen, be strijding met een chemisch of biologisch middel is ook moge lijk. EG-commissaris Antonio Cardoso Cunha, aanwezig op de visserijdag in IJmuiden, houdt een haring omhoog (fotoANP) drijfsleven en de overheid investeringen om de grotere traw lers en coasters in IJmuiden te kunnen blijven ontvangen. Als de kaden en de diepte van de haven bekkens niet tijdig worden aange past kan de positie van IJmuiden als diepvrieshaven ernstig worden geschaad". De bedrijven op het IJmuidense haventerrein, de betrokken ge meenten en de provincie wachten dan ook met spanning af hoe de overdacht van het Staatsvissersha venbedrijf (SVHB) door minister Smit-Kroes wordt afgehandeld. "De belangrijkste troefkaart in het privatiseringsspel heet BOS, de be langenvereniging van onderne mingen op het terrein van het SVHB", zo vatte burgemeester Van den Noort de meest recente ontwikkelingen samen. "We hopen dat alle betrokkenen elkaar uitein delijk in de overdracht van het ha venbedrijf kunnen vinden, want zonder gezamenlijke inspanning kan de sprong naar de toekomst een sprong in het duister worden". Boete en voorwaardelijke straf DEN HAAG/ALPHEN - De vroe gere portier van de Alphense dis cotheek Maribaya is door de Haag se politierechter mr. J. van Over- beek, veroordeeld tot twee maan den voorwaardelijke gevangenis straf en 1.000 gulden boete. De officier van justitie mr. D. van de Broek had de 39-jarige Alphe- naar drie mishandelingen ten laste gelegd. Eenmaal schopte hij een klant tussen de benen. Twee ande re bezoekers kregen een forse dreun voor hun hoofd. Tegenover de rechter ontkende de ex-portier de mishandeling niet. Hij probeer de zijn daden enigszins begrijpe lijk te maken: "Het ligt aan mijn beroep. Er zijn er altijd bij die zeg gen: die portier zullen we even pakken. Dan sta je daar gespan nen. Als je niets doet, komen ze de volgende week met een hele groep. Doe je wel iets, dan is het ook niet goed". Soms zou het voorkomen dat een bezoeker de hele avond glazen ka-, pot gooit en zich onbeleefd ge draagt ten opzichte van andere gas ten. De ex-portier gaf toe dat hij wel eens de neiging had een klap uit te delen als dergelijke mensen aan het eind van de avond weiger den een fooi te geven. "Je gaat ex pres op zo iemand letten." ALPHEN AAN DEN RIJN, - Een motoijacht, dat in een zijtak van de Oude Rijn bij de Hofbrug in Al phen lag, is gistermorgen om half vijf uitgebrand. De schade wordt geschat op 35.000 gulden. De poli tie vermoedt dat de brand is aange stoken. De brandweer had anderhalfuur nodig om het vuur onder controle te krijgen. De brand op het jacht was zo hevig dat geruime tijd ge vaar bestond voor het winkelpand dat aan het water ligt. De kunst stofplaten op de zijgevel vatten op een gegeven moment vlam. Verder liet de brandweer het evenwel niet komen. De officier van justitie vond een en ander geen excuus voor de da den waarvoor de man terecht stond. "Er zijn genoeg portiers die we hier nooit zien". Mr. Van de Broek eiste 1.500 gulden boete en twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk tegen de verdach te. In zijn vonnis verlaagde de rechter vanwege het inkomen van de man de boete enigszins. Tijdens de zitting vertelde de Al- phenaar dat hij niet meer voor Ma ribaya werkt. "Ik heb zes en een halfjaar in Den Haag voor de deur gestaan en nooit iets gehad. Maar in Alphen was het steeds gedon der". - Agenda Leiden Stadhuis - Gemeenteraadsvergadering, 20 uur. Restaurant Posthof - Wassenaarseweg, ruil-, contact- en veilingavond van de postzegelvereniging 'De Postzegel vrienden', gelegenheid om de kavels te bekyken vanaf 19.30 uur. Clubhuis Swifttoer - Avondfietsvier- daagse, over 15 en 30 km. start tussen 18.30-19.30 uur. Voorschoten Clubhuis SVLV - Juliana van Stolberg- laan, avond-wandelvierdaagse over 5,10 of 15 km. start 18.00 uur. Wassenaar Van Heeck^renhuis bij rk. kerk - Kerk straat, avond-wandelvierdaagse, start voor 5 km. om 18.00 uur, overige afstan den 17.15 uur. Zoeterwoude Zwembad Haasbroek - Avond-zwem- vierdaagse, start tussen 17.00-18.30 uur. CROSSEN MET WRAKKEN - Ze ven autowrakken zijn gistermid dag op het opgespoten land van de nieuwbouwwijk Kerk en Zanen in Alphen door onbekenden in brand gestoken. Waar de wrakken, waar mee eerst enige tijd werd gecrosst, vandaan zijn gekomen is de politie niet bekend. Vermoedelijk zijn ze weggehaald bij een garagebedrijf in Alphen. ALPHEN AAN DEN RIJN - In een loods in de Alphense Ridder- buurt is zaterdag door de politie een illegaal chemisch schoon maakbedrijf ontdekt. Tegen twee personen, een 49-jarige inwoner uit Grathem en een 45-jarige man uit Gouda, is proces-verbaal opge maakt, omdat zij zonder vergun ningen bezig waren met het schoonmaken van gasflessen. De flessen, die het gevaarlijke tinte- trachloride bevatten, werden even als een auto in beslag genomen. De dampen die bij het schoonmaken vrijkomen, kunnen ademhalings-, moeilijkheden veroorzaken en kunnen bij grote hoeveelheden zelfs dodelijk zijn. Bij de politie in Gouda kwam za terdag een melding binnen dat in Alphen werd gewerkt met chemi sche afvalstoffen. Er werd een on derzoek ingesteld door de inspec tie milieu-hygiëne van Zuid-Hol land, een ambtenaar van de provin cie en de politie van Alphen en Gouda. Zij kwamen uit bij een loods aan de Ridderbuurt die was omgebouwd tot een bedrijf, dat zich specialiseerde in het reinigen van flessen die worden gebruikt door glasfabrieken in Leerdam en Schiedam. Het tweetal, dat zich daarmee bezig hield, bleek echter niet in het bezit te zijn van een hin derwetvergunning en van een ver gunning, die volgens de wet che mische afvalstoffen is vereist. "De onderzoeken op het Laboratorium voor Bloembol len Onderzoek variëren van het bekijken van de houd baarheid van de nieuwste papegaaitulp tot het tellen van het aantal aangelegde rokken bij de hyacintenbol. We werken hier op het lab tegelijkertijd aan ongeveer 300 proeven. Voor ons staat het oplossen van prakti sche problemen van bollen- of bloementelers voorop". Dat zegt K. van Nes, pr-mede- werker van het LBO aan de Hee- reweg in Lisse. Op het instituut wordt onderzoek gedaan ten be hoeve van de bollen- en bloe menteelt. Wat precies moet wor den onderzocht, wordt aangedra gen door de bedrijfstak zelf. De telers en handelaren in de sier teeltsector betalen daarom sa men de helft van de kosten van het onderzoek. De andere helft korcït voor rekening van de over heid. Het LBO heeft, hoewel de naam het niet doet vermoeden, niet alleen de beschikking over steriele onderzoeksruimten waar laboranten de nodige proeven doen. Juist omdat het onderzoek praktijkgericht is, heeft het insti tuut ook zes hectare teeltgrond, 600 vierkante meter kasruimte en een enorme bewaarschuur. De schuur is opgedeeld in 36 af zonderlijke koelcellen die wor den gebruikt voor het onderzoek naar de optimale bewaaromstan digheden voor de bol. Het LBO biedt werk aan 86 mensen. Voor Van Nes staat het nut van het onderzoek dat op het LBO wordt uitgevoerd, onomstotelijk vast. "Toch is het effect van het onderzoek moeilijk te meten. Je kunt alleen maar voorbeelden geven. Zo is de koudebehande- ling bij tulpen eigenlijk hier tot ontwikkeling gekomen. Ook de belichting van lelies om deze in de wintermaanden in bloei te krijgen, is een vondst van het LBO. Aan deze twee voorbeel den valt nog een lange rij toe te voegen". De onderwerpen waarnaar on derzoek wordt gedaan zijn, zo is uit de woorden van van Nes op te maken, de afgelopen tien jaar nogal gewijzigd. "Voorheen wa ren de problemen waarmee de telers te kampen hadden, eigen lijk relatief eenvoudig. Nu heb ben we veel meer te maken met moeilijkheden bij de bestrijding van ziekten. Onderzoeken op dat vlak zijn veel ingewikkelder en kosten ook veel meer tijd". Van Nes aarzelt geen moment wanneer hem wordt gevraagd welke onderzoeksprojecten de komende jaren de meeste aan dacht (moeten) krijgen. "Het ont dekken van niet-chemische me thoden voor de bestrijding van ziekten en plagen, de ontwikke ling van methodes voor het toet sen van de voorbehandeling en het verhogen van de kwaliteit van het management staan bij ons de komende jaren voorop". Verhogen van de kwaliteit van het management betekent, zo legt Van Nes uit, voor het LBO het ontwikkelen van hulpmidde len voor de ondernemer op het tuinbouwbedrijf waardoor hij bepaalde beslissingen over zijn bedrijfsvoering, eenvoudiger kan nemen. Van Nes: "De onder nemer moet elke dag tientallen besluiten nemen bijvoorbeeld over de plantdatum, de prijs die hij moet vragen of het aantal mensen dat hij nodig heeft. Mid delen als een goed computerpro gramma kunnen hem hierbij hel pen". Veel meer op de praktische teelt gericht is het onderzoek naar toetsmethoden. Bloembol len komen van nature in de lente in bloei. Om al in november tul pen, narcissen en andere bol- bloemen op de veiling te kunnen aanvoeren, krijgen veel bollen een zogenaamde koudebeharde- ling. De kou doorbreekt de rust van de bol (normaal gebeurt dit in de winter) waarna de bol in bloei kan komen. Volgens Van Nes is het voor de telers en handelaren van groot belang aan een bol te kunnen zien hoe lang deze in de koelcel heeft gelegen. "Een teler moet weten welke voorbehandeling een bol heeft gehad om de juiste plantdatum te kunnen bepalen. Een goede toetsmethode geeft ALPHEN AAN DEN RIJN - Nog onwennig kijken twee baby-ooie vaartjes de wereld in. Ze zijn vori ge week geboren in het buitensta tion voor ooievaars in het recrea tiegebied Zegersloot in Alphen. In het buitenstation worden op korte termijn nog meer kuikens ver wacht. Er zijn twee nesten. In het ene liggen zes eieren en in het ande re nog twee. "Dit is tenminste een gunstige ontwikkeling. De afgelo pen maanden hebben we nogal wat teleurstellingen gehad. Het is steeds veel te koud en te nat geweest. Als gevolg daarvan is twee maanden geleden een nest met vier eieren door ooievaars verlaten", aldus G.J. du Bois, voorzitter van de Stichting Alphense Ooievaars (foto Nanno Bloupot) SASSENHEIM - Op de rijksweg 44 is zaterdag ter hoogte van Sas- senheim een personenauto volle dig uitgebrand. De auto was pas drie weken oud en werd bestuurd door een 36-jarige Leidenaar. De oorzaak van de brand is vol gens een woordvoerster van de po litie nog niet bekend. De auto ver toonde onder het rijden allerlei ge breken, zoals weigerende remmen en koplampen, en op een bepaald moment zag de bestuurder vlam men uit de motorkap komen. De man slaagde erin zijn auto aan de kant van de weg tot stilstand te brengen. Het vuur werd door de brandweer geblust.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8