'Onderzoek naar klachten EBR niet representatief Opbrengst 'Nacht van Wenchi' bijna 30 mille Milieu-bijenmarkt trekt meer dan 8000 belangstellenden Gegevens soms gebaseerd op een persoon 'Maak nv van nieuw nutsbedrijf Geld voor Idnderopvang Stevenshof Energiebedrijf spoort 45 fraudegevallen op Celstraffen geëist tegen vechtersbazen Donkersteeg Massale controle gebruik alcohol Vrouw (87) gewond Kleding gestolen Man bedreigt Leidenaars met mes op Stationsweg Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Thom zv. J.J. Hoogbruin en I. Strik, Matthijs Willem zv. B.J.M. Claassen en R.M. Tegelaar, Darling zv. A.T. Yeh en B. Yeh, Sören zv. A.T.G.M. Caspers en A.M.A. Tahitu, Roy Comelis Johannes Maria zv. C.W.M. Duyndam en T.R.Q. .Hoekstra, Hidde Roderick zv. T.J. Basten en M.M.F.G. Beuk, Roy zv. N.L. Hooger- vorst en A.M. Grimbergen, Roelinka Adriana Willemina dv. N.J. Vink en F.G.W.G. Snoek, Marleen dv. J. Schoo en G. Leusink, Robin Raoull zv. C.P. Maaskamp en C.F. Chandoe, Corinne Petronella dv. P. Ouwerkerk, Robin Adrianus Hubertus zv. M.M. van Win- gerde en I. J.P.M. van de Goor, Caroline Sabilla Theresia dv. P. Zwaan en S.C.T. Duivenvoorde, Linda dv. H. Stuiten en E. Schlagwein, Janine dv. B.A.M. Smits, Maud Leila dv. A. Bouridah en M.P.L. Chaud, Marinus zv. J. Erades en C. Bak ker, Stefan zv. H.G.P. Koek en L.H.M. de Lange, Jan Riekele zv. G.A. Scholte en T.A. de Kraker, Tatjana Nadia dv. G. van de Laar en V. Zwart, Jesper Thure zv. N.A. van Es en A.B.G. Edman, Joost zv. G.C.J. de Haas en A.J.M. Geurts, Pie- ter zv. K. Plug en A.C. Varkevisser, Co lin Miles zv. C.A. Trinidad en E.A. Wil- lems, Barry Cornelis Franciscus zv. R.S.M. van der Zwet en A.T.C. van Hae- stregt, Roman zv. T.S. Tio en M.M.F. Soethout, Robin Marten-Mike zv. E.H. de Bruine en W.E. Kuijper, Steef zv. E.A.C. Vliet Vlieland en M. J. van Bohe- men, Lai-Hao zv. J. Wang en C.H. Chen, Gaby Chamilla dv. W.L. Nathalia en Y.M. Veltman, Johanna Cornelia Jaco- ba dv. J.O. Veldkamp en A.C.E. Fonvil- le, Bianca Michelle dv. A.J.M. van Ke- menade en J.M.J. van Beek, Jana dv. H.C.A.M. Spierings en A.M; Tiggelman, Willem Maarten zv. W. Nijgh en A.K. Kerpershoek, Pieter Martin Patrick zv. M. Ouwehand en P.J. van der Plas, Da nielle Jenny Hendrika dv. B.C.B. Go- dijn en E.V. Driessen, Anna Eleonora dv. P. Hoebée en J.M.E. van Ermel Scherer, Mohammed zv. E.M. Lamzira en Y. Boujakhrout, Esra dv. I. Kara en B. Kara, Faisal zv. N. Faouzi en H. Yous- fi, Kanwal Pritpaul Sandhu zv. S. Singh en S.K. Bajwa, Jan-Jaap Anton zv. J.H. Koningsveld en J.G. Baaijens, Heiko zv. G. Tit en M. Freke, Guido zv. F.A.M. Straathof en A. Molevelt, Maarten zv. H.B.P.M. Walter en A.G. Achterhof, Pe trus Franciscus zv. P.M. van der Geest en A.D.M. van der Zande, Stefan zv. E. van der Eijk en T. van der Loo, Sylvia dv. A.G.M. van den Berg en J.M. Nuij, Linda Wilhelmina dv. H. Sprink en P.J. Vroegop en M.L.N. Cohen, Stepha nie dv. C.L. Brussee en C.M. van der Schrier, Dennie zv. C.C. Semp, Frida Arda Alina dv. H.R. Feijen en J.J. van Soest, Sander Olav Theodorus Roverius zv. O.G.M.R. van den Eeden en M.A. Schermer, Albert Mike zv. A. Nijenhuis en M.L. de Bree, Leendert Christiaan zv. L. Eigenbrood en Y.R.M. Bierman. Jolanda Wireduwaa, Maarte Gisèle dv. J.N. Schouwenburg en G.M.G. Snelder, Sa- mira Umijan Johanna dv. P. Serifoski en B.A.G. Brama, Denny zv. M. Verbaas en H.A. Möhlen, Chantal Rebekka dv. F. Smelik en M.R. Stultiens, Dirkjan zv. L. Aandewiel en M.C. van Rijn, Angela Su zanne dv. R.P. Hill en M. Wieringa, Pie ter Hendrik Leon zv. Y. Marks, Nicolaas Cornelis zv. N.C. Parlevliet en M. Plug, Mitchell zv. O. Bokhove en B. Lakeman, Ricardo Floyd Vivabeauté zv. E.G. Fer- nandes en M.I.L. Fraser, Simon Johan nes zv. G.J.P. Benit en J. van Campen, Cappuccilli, Jaimie-Rachel Adriënne dv. R.M. van Schepen en A. van der .Zeeuw, Sandra dv. G. Mulder en P.M. "Rotteveel, Kevin zv. R. Horsman en M. Veefkind. Yaron zv. E. Elmaliah en A.J. Mertens, Irin Henriëtte dv. M.B. Jacques en I.A. Slootweg, Thomas Bou- dewijn zv. B.H. Meddens en M.A. Krij ger, Adrianus Mattheus Martin zv. A.M. Bavelaar en E.J. Kleijn, Dirk Frederik zv. D.L. Pieters en E.S. Secuban. teerd met afsluiting", aldus Rijn land. Het EBR meent bovendien dat de aanmaningsbrieven "absoluut niet intimiderend" zijn. Ook dat was een van de klachten die in het onderzoek van beide concumen- tenorganisaties naar voren kwam. Concluderend stelt het EBR dat het beleid ten aanzien van de ver bruikers op een groot aantal pun ten is verbeterd en dat de aanbeve ling van Konsumenten Kontakt en de Stichting Gaslicht al onderdeel van dat beleid uitmaken. De demonstratie van de imkers trok veel belangstellenden tijdens de elfde milieu-bijenmarkt. LEIDEN - Aan het onder zoek door Konsumenten Kontakt naar de service van - het Energiebedrijf Rijnland (EBR) kunnen geen conclu sies worden verbonden. De enquête onder de gebrui kers is geen representatieve steekproef. Hoogstens kun- LEIDEN - Het College van Beheer van Energiebedrijf Rijnland (EBR) is bereid de naamloze vennoot schap te accepteren als nieuwe rechtsvorm voor het nieuwe regio nale nutsbedrijf. Het college meent wel dat aan het hoofd van de vennootschap een Raad van Bestuur dient te staan die door de deelnemende ge meenten wordt gekozen. De zit tingsduur van de leden van de Raad van Bestuur moet' dan sa menvallen met die van de gemeen teraden. Volgens het college waar borgt deze constructie voldoende politieke invloed op het bedrijf. Een lid kan zich overigens niet verenigen met het standpunt van het college. Hij blijft voorstander van de rechtsvorm gemeenschap pelijke regeling. nen de meningen van een aantal bezoekers van het EBR als een signaal worden opgevat over ons consu mentenbeleid. Dit stelt het College van Beheer van het energiebedrijf in een reac tie op het onderzoek van Konsu menten Kontakt en de Stichting Gaslicht. De twee organisaties con cludeerden dat gemiddeld dertig procent van de bezoekers van de energiebedrijven ontevreden is. Volgens het onderzoek is zo'n veer tig procent van de mensen die zich bij Rijnland melden, ontevreden over de wijze waarop hun klacht wordt afgehandeld. Het EBR stelt dat bij de betrouw baarheid van de enquête de nodige vraagtekens moeten worden ge plaatst. Als voorbeeld noemt het energiebedrijf dat uit het onder zoek weliswaar blijkt dat 33,3 pro cent van de mensen de getroffen betalingsregeling onredelijk acht, maar dat in totaal'slechts drie men sen een oordeel hebben gegeven over die regeling. Een van de drie was ontevreden. Het energiebedrijf is het even min eens met een van de conclu sies van het onderzoek dat de in cassoprocedure moet worden ver beterd. "Het beleid is er op gericht om in vroegtijdig stadium in con tact te komen met verbruikers met betalingsproblemen teneinde deze middels een betalingsregeling op te lossen. We willen voorkomen dat verbruikers worden geconfron- LEIDEN - De 'Nacht van Wen chi', een actie van het Academisch Ziekenhuis Leiden voor een streekziekenhuis in Ghana, heeft in de Leidse schouwburg zaterdag avond meer dan 15.000 gulden op gebracht. Minister Bukman van ontwikkelingssamenwerking, die het initiatief prees, zegde in zijn openingstoespraak ook een bedrag toe. Hoeveel dat zal zijn laat de be windsman afhangen van het totale bedrag dat wordt opgehaald. De organisatoren hopen meer dan 30.000 gulden binnen te halen. "Er zijn nog heel veel toezeggingen". Minister Bukman vertelde ver der dat hij tijdens zijn reizen steeds merkt dat vrolijkheid nimmer ont breekt in ontwikkelingslanden, on danks alle armoede en ellende. "Geld verzamelen op de toon van een treurmars kennen ze daar niet", zo waarschuwde hij. Al spoe dig bleek dat daar ook geen sprake van was. In de overvolle schouw burg, de directie stond oogluikend meer bezoekers toe, heerste een enthousiaste sfeer. Opgehitst door presentatrice Fay Lovski en later door de tweelingbroers Jeroen en Gerlach, die er alles aan deden om het echte Euro-songfestival na te bootsen, werd het van begin af aan een spannende aangelegenheid, waarbij de aandacht voor de situa tie in Ghana niet werd vergeten. Er was van alles te zien en te ho ren: rock, pop, a capella, ballades en chansons. De jury had er moei lijk mee. En of het nu kwaliteit had of niet, de 27 kandidaten die mee deden aan het songfestival kregen na elk optreden een ovationeel ap plaus. Zij brachten samën zo'n 4000 gulden op, doordat het pu bliek bij het bookmakersloket kon inzetten op zijn favoriete liedje. Diep in de nacht bleek dat het Sint Anthoniuskoor met het Afri kaanse liedje 'Nkosi Sikalelaz' de publieksprijs in de wacht had ge sleept. Een paar uur daarvoor, om één uur 's nachts, was door de jury al bekend gemaakt wie het song festival had gewonnen: 'Adrianus Long en zijn scooters'. Vijftien da mes en heren, allen werkzaam op de afdeling endocrinologie/haema- tologie van het AZL, hadden zich gehuld in tropenkledij om op de melodie van een liedje van Robert Long een meedeiner op het po dium te brengen. De tweede plaats werd behaald door de Psychokil- lers met een 'griezelig' act, die al leen door student-assistenten van de afdeling psychiatrie kon wor den verzonnen. In de pauzes gingen de hand schriften van bekende schrijvers (Maarten Biesheuvel, Simon Vin kenoog, Miep Diekman, Heere Heeresma, Marga Minco, Yvonne Keuls, Frits Hotz, Hans Favrey, Willem Wilmink, Mensje van Keu len) grif van de hand. Hoeveel dit literaire project voor. het Wenchi- hospitaal zal gaan opbrengen is pas over enkele weken te zeggen. In het ziekenhuis zullen ze nog enige tijd te bezichtigen te zijn en kun nen mensen tot aankoop overgaan. Net zoals het gironummer dat nog een paar weken openstaat voor gif ten. Dr. Jan Beltman, de man die ja ren in Ghana heeft gewerkt en weet hoe slecht de medische situa tie daar is, deed midden in de nacht nog een klemmend beroep op de aanwezigen om te geven. De organisatie overweegt om volgend jaar opnieuw een 'Wenchi-nacht' te organiseren. LEIDEN - Met de kinderopvang in de Stevenshof wordt volgend, jaar een begin gemaakt. Dan gaat in het wijkcentrum de babyopvang van start, in 1990 moet de kinderop vang volledig zijn gerealiseerd. Dit kondigde wethouder Van Dongen (onderwijs en emancipatie) afgelo pen zaterdag aan bij het slaan van de eerste paal van het wijkgebouw in de Stevenshof. De verwachting is dat het gebouw over een jaar in gebruik kan worden genomen. In het ontwerp van het wijkcen trum was al wel rekening gehou den met de kinderopvang; deze ruimte zou aanvankelijk verhuurd worden tot het Rijk geld beschik baar zou stellen voor personeel. Omdat het niet in de verwachting ligt dat de centrale overheid bin nen afzienbare termijn met geld over de brug komt, heeft het colle ge van B en W afgelopen vrijdag besloten geld uit te trekken voor personeel voor de kinderopvang. Ook maakte het college 95.000 gul den vrij, voor de exploitatie van het wijkcentrum. kinderopvang. Dat kwam tot nu toe voor rekening van het Rijk. De peuterspeelzalen in Leiden wor den wel door de gemeente gefinan cierd", aldus wethouder Van Don gen. De wethouder denkt overigens niet dat, wanneer de kinderopvang volledig is gerealiseerd, in de be hoefte aan kinderopvang in de Ste venshof is voorzien. "Het blqkt niet alleen in Leiden, maar overal in Nederland, dat het zeer moeilijk is om aan de vraag aan opvang te voldoen". DEN HAAG/LEIDEN - "Ik wilde niet in elkaar geramd worden. Daarom heb ik dat mes gepakt". Aldus de 39-jarige Leidenaar voor de Haagse politierechter mr. N. Schipper. De man had in Leiden bij een uit de hand gelopen scher-j mutseling twee jongens met een mes gestoken. Ook hijzelf werd verwond door de 21-jarige Leide naar die naast hem op het gedaag denbankje zat. Officier van justitie, mr. I.E. Klopper, eiste tegen de jongste ver dachte zes weken cel, waarvan drie weken voorwaardelijk, wegens openbare geweldpleging. Tegen de oudere verdachte werd vier maan den gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk geeist wegens zware mishandeling of een poging daartoe. Het speelde zich allemaal af op 12 maart dit jaar toen een groepje jongens opmerkingen maakte over de pet van een voorbijganger. Die besloot, in plaats van door te lopen, zich om te draaien om te informe ren naar wat er met zijn hoofddek sel- mis was. "Ga maar weg, want LEIDEN - De milieu-bijenmarkt heeft afgelopen zaterdag enkele duizenden bezoekers getrokken. Velen combineerden een kijkje op de markt met een bezoek aan de open dag van de Hortus Botanicus. A. Neve, de voorzitter van de im kersvereniging Leiden en omstre ken," die de markt organiseerde, schatte dat tussen de acht- en tien duizend mensen de 51 kraampjes bij de Sterrenwacht passeerden. De bijenmarkt werd dit jaar voor de elfde keer gehouden. De markt begon in 1976 schoorvoetend bij het 65-jarig bestaan van de Leidse imkersvereniging. "De eerste jaren moesten we op zoek naar mensen om een kraampje neer te zetten, nu moeten we een selectie maken. We bekijken na afloop van iedere markt, of een bepaalde stand hier op z'n plaats was", stelt Neve. De nadruk op de jaarlijkse markt bij de Sterrenwacht ligt op de voor lichting en demonstratie. Neve: "Standhouders die hier zuiver voor de handel komen, proberen we te weren. Het is de bedoeling dat ook de achtergronden van een bepaald vak aan het publiek worden ge toond. Iemand die artikelen van stro verkoopt, moet dus ook laten zien hoe dat in z'n werk gaat". Vooral in de ochtenduren werd er op de markt ook in bijenvolken gehandeld. De prijs van een volk lag zo rond de honderd gulden. De mensen die de bijen verhandelen vallen allen in de categorie hob byisten. Bedrijfsimkers zijn er in Nederland niet of nauwelijks meer. De handel in bijen staat echter niet centraal op de markt, er is ook veel aandacht voor het milieu. N. Bijnsdorp, de voorzitter van de marktcommissie: "De bij is een enorm belangrijke schakel in het milieu. Bij en milieu zijn onlosma kelijk met elkaar verbonden. Een Amerikaans onderzoeker heeft on langs gesteld dat een derde deel van de wereldvoedselproduktie af hankelijk is van bijen. Dat is mis schien een wat boude uitspraak, maar dat kunnen we alleen contro leren als er geen bijen meer zijn. En we zijn niet van plan het zo ver te laten komen". LEIDEN - De opsporingsambte naar van het Energiebedrijf Rijn land (EBR) heeft in de periode van oktober 1985 tot en met december 1986 45 gevallen van fraude gecon stateerd. De frauduleuze handelin gen variëerden van zegelbreuk tot illegale afname rechtstreeks van de dienstleiding. 3 De 39-jarige verdachte was de metgezel van 'de man met de pet'. Hij voegde zich bij het groepje dat volop aan het 'discussiëren' was. De scheldparij liep uit de hand na dat een van de jongens het ijsje van verdachte uit zijn handen sloeg. Daarna vielen er over en weer klap pen. Volgens zijn verklaring de 39-ja- rige man zich in het nauw gedre ven toen een van de tegenstanders aankondigde dat hij hem 'flink voor zijn bek ging rammen'. Een man zou hem hebben vastgehou den zodat hij zich nauwelijks kon verweren. Om de jóngens van zich af te krijgen pakte hij een mes uit zijn zak en stak daarmee een van de tegenstanders in de buik. Een ander liep een messteek in de hals op. Beide jongens moesten in het ziekenhuis worden geopereerd. Nadat de jongste verdachte dit alles had zien gebeuren, zou ook hij in paniek zijn geraakt. Hij pakte het beugelslot van zijn fiets en ver kocht daarmee de 39-jarige Leide naar zo'n klap in het gezicht dat de ze bewusteloos raakte. Ook die moest in het ziekenhuis worden behandeld. "Voor je het weet is het oorlog en dat was het hier ook", aldus de offi cier van justitie. Zij bestreed de mening van de raadsheren van de verdachten dat er sprake zou zijn Het EBR heeft in acht van de ge vallen aangifte gedaan bij de poli tie, vier maal vanwege diefstal van energie en vier maal wegens ver dwenen meters. Het energiebedrijf heeft alsnog 92.000 gulden bere kend aan de fraudeurs. Inmiddels heeft Rijnland 67.000 gulden van die vorderingen ontvangen. De opsporingsambtenaar van het EBR krijgt binnenkort meer bevoegdheden. Hij mag schikkin gen treffen met de verbruikers en ook kan hij proces-verbaal opma ken. LEIDEN - De politie heeft bij een grote controle in de nacht van vrij dag op zaterdag 27 mensen aange houden die met een glaasje teveel [eweest zelfverdediging. Volgens op achter het stuur zaten. Bij de ac- LEIDEN In de kamer van burgemeester Goekoop in het stadhuis zijn gisteren de hele dag filmopnames gemaakt. Van 7.00 tot 20.00 uur is filmmaker Dick Maas met zijn opnameploeg in de weer geweest voor de thriller Amsterdamned, die vrijwel geheel in Amsterdam speelt. De maker van grote publiektrekkers als De Lift en Flodder verkoos evenwel de Leidse burgemeesterskamer boven die van Amsterdam omdat die kamer beter in de sfeer van de film past. Hoofdrolspelers zijn MoniqiLe van der Ven, Helmert Woudenberg, Jules Croiset en Lou Landré. Zij namen allen deel aan de opnamen in het stadhuis. De Amsterdamse burgemeester wordt gespeeld door Jules Croiset, die op de foto achter het buro staat. Rechts staat regisseur Dick Maas. hadden de inwoners i den gewoon weg kunnen lopen. Over twee weken zal de politie rechter op verzoek van de advoca ten schriftelijk uitspraak doen in deze zaak. LEIDEN - Een 87-jarige vrouw is zaterdagmorgen gewond geraakt bij een verkeersongeval op het kruispunt Herenstraat-Koningin- nelaan. De vrouw reed op haar fiets, toen ze gesneden werd door een auto die op de Herenstraat reed en de Koninginnelaan wilde inslaan. De bejaarde vrouw kwam ten val. Ze is met een gebroken pols en schaafwonden opgenomen in het AZL. De automobilist is na het ongeval doorgereden. LEIDEN - Bij een inbraak in een boetiek aan de Maarsmansteeg is in de nacht van vrijdag op zaterdag voor 6000 gulden aan t-shirts gesto len. De dader of daders verschaf ten zich toegang door twee ruiten in te slaan. tie werden in totaal 306 bestuur ders aangehouden. Van hen kre gen er 19 een rijverbod opgelegd. De politie heeft acht automobilis ten een bloedproef afgenomen. Volgens een woordvoerder van de politie is de actie gehouden om dat de laatste ttfd blijkt dat mensen weer steeds meer met een slok op achter het stuur kruipen. Ook het aantal ongevallen waarbij alcohol in het spel was, blijkt flink te zijn gestegen: van 22 gedurende het eerste halfjaar van 1986 naar 35 ge durende dé eerste helft van 1987. De politie wil nu het aantal alco hol-controles flink gaan opvoeren. LEIDEN - Een 45-jarige inwoner van Leiden is zaterdagmiddag door een onbekende man met een mes bedreigd. De Leidenaar zat met een metgezel in een restaurant aan de Stationsweg en zag daar de man - vermoedelijk - gestolen spullen verkopen. De man liep vervolgens het res taurant uit en probeerde aan de overkant van de straat een fiets te stelen. De Leidenaar en zijn metge zel trachtten dat te verhinderen, maar moesten loslaten nadat de Leidenaar een mes trok. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN ~STM LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7