Gegijzelden VS mogelijk in Iran Staande ovatie voor aftredende Willy Brandt Slag rond kathedraal Seoel Volgens Libanees weekblad Samenstelling Brits kabinet in recordtijd Paus wil diplomatieke betrekkingen met Polen Tientallen doden bij aanslagen door Sikhs MAANDAG 15 JUNI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON (GPD/AP) - Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft het afgelopen weekeinde gezegd de Iraanse regering verantwoordelijk te houden voor het lot van in Libanon gegijzelde Amerikanen, als die in Iran zouden zitten. Het bericht dat een aantal van de door sji'itische extremisten gekidnapte Amerikanen naar Iran zou zijn overgebracht, staat in de jongste uitgave van het Libanese weekblad Ash Shiraa. Datzelfde weekblad berichtte vorig jaar ook als eerste over de Amerikaanse wapenleveranties aan Iran. Omdat het weekblad kennelijk ruilen tegen geld dat Iran zegt nog goede banden heeft met bronnen van de VS te goed te hebben, binnen de Iraanse regering, wordt De uitgever van Ash Shiraa, Has- het bericht over de verplaatsing san Sabra, zei het afgelopen week- van de gegijzelden in Amerika se- einde voor de Amerikaanse tv dat rieus genomen. „geld en wapens" de sleutel zijn tot Volgens Ash Shiraa zijn de gegij- de gijzelaarskwestie. Iran wil met zelden al enige maanden geleden name ruim 300 miljoen dollar aan naar Iran overgebracht, nog vóór wapens die nog door de sjah zijn het leger van Syrië zijn ijzeren ring betaald, maar nooit zijn geleverd, rond West-Beiroet legde. Iran wil bovendien dat Amerika In Iran worden de mannen over de brug komt met de meer scherp ondervraagd", aldus het dan 3 miljard dollar aan Iraanse te- blad. Een groep binnen de Iraanse goeden die op Amerikaanse ban- regering onder leiding van de ge- ken staan. doodverfde opvolger van Khomei- Waarnemers in Washington wij- ni, Hussein Montazeri, zou de ge- zen er verder op, dat de onthulling gijzelden binnen enkele maanden over de gegijzelden denkelijk niet terecht willen laten staan. toevallig komt op een moment Maar een meer gematigde stro- waarop Amerika van plan is zijn ming onder leiding van de voorzit- aanwezigheid in het Perzische ter van het parlement, Rafsanjani, Golfgebied te versterken. LONDEN (GPD) - De vorige week herkozen Britse premier Margaret Thatcher heeft het afgelopen weekeinde in recordtijd een nieuw kabinet samengesteld. Het was een komen en gaan van ministers en staatssecretarissen in de ambtswo ning van nummer 10 Downings- treet. Een vast ritueel, waarbij men uit de tijdsduur van hun verblijf bij de premier kon opmaken, wie er goed en wie er slecht vanaf kwam) Channon van handel en industrie. Heel kort bijvoorbeeld duurden Beid heren kwamen met respectie- de bezoekjes van de leider van het velijk de portefeuilles van Wales Lagerhuis John Biffen en de nister van landbouw Michael Jop- ling. Want zij werden de laan uitge- transport naar buiten. Hun plaat sen werden ingenomen door de nu hoog gestegen ster van Cecile stuurd. Biffen, die het hart op de Parkinson en Thatchers tong heeft, had zich enkele kriti- vertrouweling lord Young, sche opmerkingen over het That- cher-bewind veroorloofd en moest daarvoor boeten. Jopling gold ten slotte als een mislukking en werd vervangen door John MacGregor, een opkomend talent in de conser vatieve gelederen die tijdens de verkiezingscampagne grote indruk op mevrouw Thatcher maakte. Niet weggestuurd uit het kabi net, maar wel in zekere zin gede gradeerd, werden Peter Walker, als minister van energie de laatste vol geling van Edward Heath en Paul bezoekers gebleven van de That chers. Gewoon omdat dit op hoge prijs werd gesteld door de premier zelf, die een grote bewondering heeft voor het oordeel en inzicht van Parkinson, in wie zij altijd een mogelijke opvolger van haar heeft gezien. Aan de mogelijkheid om That cher op te volgen heeft ongetwij feld ook de ambitieuze partijvoor zitter Norman Tebbit gedacht. Ook hij gold als een sterke man in haar directe omgeving. Maar duidelijk is nu wel geworden dat er in het grote spanningsveld van de afgelo- De terugkeer van Cecile Parkin son geldt als het meest opmerke lijk. Want hij ruimde vier jaar gele den overladen met schande het po litieke veld omdat hij door zijn zwangere secretaresse gedwongen werd om te bevestigen dat hij met haar een buitenechtelijke verhou ding had gehad. Zijn relatie met pen weken toch wat scheurtjes zijn premier Thatcher, tijd sterk gebleven De 55-jarige Parkinson niettemin al- gekomen in hun onderlinge houding. De nieuwe monsterzege Thatcher heeft Tebbit het ge- echtgenote Ann zijn regelmatige voel gegeven dat het punt van haar Cecil Parkinson terugkeer opvolging voorlopig wel niet meer ter sprake zal komen. Voor hem was er dan ook op eigen verzoek geen post meer in de frontlinie van de Britse politiek, al blijft hij voor lopig wel aan als partijvoorzitter. De aanwezigheid van Ameri kaanse gegijzelden in Iran is zo ge zien een extra drukmiddel op de Amerikaanse regering om bijvoor beeld geen preventieve acties te ondernemen tegen de Iraanse anti- scheepsraketten in de Perzische Golf. Met dergelijke acties is vorige week gedreigd. Teiyy .Waite, de afgezant van de Anglicaanse kerk die zich inzette voor de vrijlating van gegijzelden in Libanon en vijf maanden gele- WASHINGTON (GPD) - De be- den verdween, wordt nog steeds manning van het Amerikaanse fre- vastgehouden omdat wordt veron- gat Stark was voor een deel zelf dersteld dat hij betrokken was bij de geheime verkoop van Ameri- 'Bemanning van Stark ook zelf schuldig' schuldig aan de ramp met het fre gat in de Perzische Golf, die 37 ma rinemensen het leven kostte. Dat staat in een rapport van de defen siecommissie van het Huis van Af gevaardigden. De belangrijkste conclusie van het rapport, dat het afgelopen weekeinde werd gepubliceerd, luidt dat de bemanning van de Stark niet snel genoeg reageerde op de dreiging van een naderend Iraaks gevechtsvliegtuig. Pas toen de Iraakse straaljager zo'n 15 kilometer van de Stark ver wijderd was, werd voor het eerst een poging gedaan contact met de piloot op te nemen. Die had toen waarschijnlijk al z'n dodelijke Exo- cet-raketten afgevuurd, aldus het rapport. De bemanning van de Stark had al veel eerder moeten proberen contact met de piloot te zoeken, al dus voorzitter Les Aspin van de commissie. Maar een marineman die dat voorstelde toen de straalja ger nog meer dan 60 kilometer ver wijderd was, werd verteld dat con tact opnemen niet nodig was. De Stark werd vérder niet zo ge draaid dat z'n antiraketwapens in de richting van de Iraakse straalja ger (en dus ook de richting van diens raketten) stonden. De antira ketwapens werden ook niet in ge reedheid gebracht, aldus het rap port. De bemanning van de Stark maakte meer fouten. Een geluidsa larm dat speciaal bedoeld is om te waarschuwen tegen naderende ra ketten, was afgezet omdat het zo vaak vals alarm had geslagen. En het bemanningslid dat de "Exocet op de radar had moeten zien, was „waarschijnlijk afgeleid". Voorts reageerde de uitkijk die de raket als eerste zag naderen niet. Dat kwam mede omdat hem niets was verteld over de Iraakse straaljager, aldus het rapport. Slechts enkele seconden voor de Exocet insloeg, begreep hij pas dat het om een raket ging, en sloeg hij alarm. kaanse wapens aan Iran, zo heeft de Sunday Telegraph bericht. Het Britse zondagsblad schreef dat in Libanon algemeen wordt aangeno men dat hij werkte als agent voor de regering in Washington en dat hij daarom voorlopig niet zou wor den vrijgelaten. De Sunday Telegraph baseerde het artikel op een onderzoek dat is ingesteld door de Progressieve So cialistische Partij in Libanon, de druzische militie die Waite moest Tientallen nonnen betrokken zaterdag met roze bloemen in de hand en beschermen, en op interviews met onder het zingen van geestelijke liederen de wacht bij de door studenten pro-Iraanse zegslieden in West- bezette kathedraal in Seoel. Op die manier wilden ze voorkomen dat de Beiroet. politie de kathedraal zou bestormen. foto ap> SEOUL (AP/AFP/Rtr) - Na een korte onderbreking is vandaag de omsingeling van de Myongdong Kathedraal in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel door de politie hervat. In de kathedraal hebben zich naar schatting 200 studenten verschanst die protesteren tegen het beleid van de regering. Na vijf dagen van confrontaties en geweld trok de politie zich gis teravond laat terug, om de studen ten de gelegenheid te geven te ver trekken. De bezetters marcheer den vandaag omstreeks het midda guur naar buiten en een roomska- tholieke geestelijke verklaarde dat het beleg was beëindigd. Korte tijd later werd de kathe draal, het belangrijkste centrum van het katholicisme in Zuid-Ko- rea, echter opnieuw bezet. Buiten het gebouw ontstond spoedig een menigte van verscheidene duizen den die steun betuigde aan de be zetters en de regering kritiseerde. Duizenden andere belangstellen den keken toe. Eenheden van de oproerpolitie en agenten in burgerkleding die in de nacht enkele blokken verderop hadden gebivakkeerd, keerden naar de kathedraal terug en ver spreidden de menigte met traan gas. Voor de belangrijkste poorten van het complex stelden zich poli- tiekordons op. Enige honderden studenten be zetten de kathedraal vorige week woensdag en verklaarden het ge bouw „een bevrijde zone". De studenten eisen dat de rege ring alle mensen op vrije voeten stelt die in verband met de onrust zijn opgepakt. Er zijn meer dan 5.000 personen gearresteerd en honderden daarvan worden vast gehouden. De regering weigert precieze cijfers te verstrekken. De oppositie eist dat president Chun Doo-hwan aftreedt en dat rechtstreekse verkiezingen wor den gehouden. Zuidkoreaanse kranten berichtten gisteren dat de regering overweegt de noodtoe stand af te kondigen om een eind te maken aan de onlusten. De politie maakte zaterdag be kend dat 13 oppositieleiders waren gearresteerd omdat zij zouden heb ben geholpen bij de organisatie van de betogingen. De Zuidkoreaanse onderminis ter van binnenlandse zaken, Lee Sang-Hee, kreeg gisteren een pak slaag gekregen van studenten toen Roh Tae-woo - toekomstige president - hij probeerde heimelijk de kathe draal binnen te gaan waar de stu denten zich hadden verschanst. Minutenlang regende het slagen op de onderminister, terwijl omstan ders riepen „doodt hem". Lee Shang-Hee werd uiteindelijk gered door andere studenten die onder het roepen van "geen geweld" tus senbeide kwamen. De steun van de katholieke kerk aan de betogers is een verrassend nieuw element geworden in de protest-campagne die uitbrak na dat president Chun Doo-Hwan be sloot de grondwetswijzigingen uit te stellen tot na de Olympische Spelen van 1988. Voor het eerst krijgt de campagne, die tot dusver vooral door studenten werd ge voerd, ook steun uit de bevolking. De bezetters van de kathedraal krijgen eten en kleren van inwo ners van Seoul, die hier en daar bij straatgevechten ook deelnemen aan de kant van de studenten. De gedoodverfde opvolger van president Chun Doo Hwan van Zuid-Korea, Roh Tae-woo, is be reid tot besprekingen met de oppo sitie over de huidige onrust in het land. Een debat over een wijziging van de grondwet, waarop door de oppositie wordt aangedrongen, is evenwel pas mogelijk na de Olym pische Spelen die in september 1988 in Seoul worden gehouden. Roh is de kandidaat van de rege rende Democratische Gerechtig- heidspartij (DJP) voor de opvol ging van Chun. De presidentsver- ldezingen vinden in december plaats. Het moet vreemd lopen wil Roh niet worden gekozen. De DJP domineert het kiescollege dat de president kiest. De door de opposi tie geëiste grondwetshervorming beoogt een rechtstreekse verkie zing. Spanje verleent politiek asiel aan militair uit Panama MADRID (GPD) - De Panamese kolonel Diaz Herrera, voormalig tweede man in de militaire hiër archie van Panama, heeft poli tiek asiel gekregen in Spanje. Kolonel Diaz Herrera klaagde onlangs de sterke man van Pana ma, generaal Noriega, aan we gens corruptie en medeplichtig heid aan de dood vai lige president Omar Torrijos en enkele vooraanstaande leden van de Panamese oppositie. Gisteren publiceerde het Ma- drileense blad El Pais delen van de tekst van het officiële verzoek van kolonel Diaz Herrera aan premier Felipe Gonzalez om po litiek asiel te verlenen. Het ver zoek werd via een Spaanse pries ter by de Spaanse ambassade in Panama overhandigd. In de peti tie schreef de Panamese kolonel dat de politieke situatie na zijn aanklacht, die de afkondiging van de staat van beleg tot gevolg had, kritiek is. „Wat in Spanje ge beurde met de staatsgreep van 23 februari 1981 zal schril afsteken tegen de slachting, die Panama te wachten staat". De Spaanse regering besloot kolonel Diaz Herrera gisteren po litiek asiel te verlenen hoofdza kelijk om humanitaire redenen. Volgens een woordvoerder van het Spaanse ministerie van bui tenlandse zaken was het besluit genomen met instemming van de Panamese regering en be doeld om de interne spanningen in Panama te helpen verlichten. WARSCHAU (AP) - Paus Johannes Paulus II is gisteravond terugge keerd naar Rome, na een bezoek van een week aan zijn vaderland Polen. De paus vertrok anderhalf uur later dan gepland, doordat hij vlak voor zijn vertrek onverwacht nog een extra onderhoud had met Jaruzelski. Na afloop van het gesprek werden geen mededelingen gedaan. Generaal Ja ruzelski verliet als eerste met een strak gezicht de conferentieruimte. Daarvoor had de paus in een toespraak tot de Poolse bisschoppen ge zegd dat Polen en het Vaticaan diplomatieke betrekkingen zouden moe ten aanknopen. De paus voegde daaraan toe dat er nog "serieus gewerkt" moet worden voordat dit kan worden gerealiseerd. Volgens de paus is het abnormaal dat er tussen het Vaticaan en Polen, waarvan 94 procent van de bevolking katholiek is, geen diplomatieke betrekkingen bestaan. Met Polen werden de betrekkingen na de Tweede Wereldoorlog verbroken, toen de communisten aan het bewind kwamen. Bij de AP-foto: de paus en de Poolse leider Jaruzelski op het vliegveld van Warschau. ADVERTENTIE NEW DELHI (Rtr/AFP/UPI) - Bü ken van New Delhi heten Sikhs verscheidene aanslagen door ex- een bloedig spoor achter onder toe- tremistische Sikhs zijn het afgelo- valhge voorbijgangers en onder de pen weekeinde 24 doden en 22 ge- gasten bij een venaarsfeestje van wonden gevallen, zo heeft de In- kind In New Delhi waren alle diase politie gisteren meegedeeld, elf slachtoffers hindoes, maar m de - - - - Amntsar in de deelstaat 'aren alle slachtoffers Sikhs. Onder de 13 slachtoffers in de Punjab waren vier aanhangers van de plaatselijke Akali Dal-partij. Een vijfde was een lid van Rajiv Gandhi's Congresparty. Voorts werden acht leden van een familie omgebracht, vermoedelijk omdat een familielid inlichtingen zou hebben verschaft aan de politie. In New Delhi openden jonge Sikhs het vuur op een honderdtal mensen die in een tent-een verjaar dagsfeest vierden. Daarna gooiden ze een handgranaat. Elders in de stad openden Sikhs het vuur op wandelaars, mensen die uit een bioscoop kwamen en een rij men sen voor een ijscokar. De daders zijn ontkomen. De politie vond in een auto die de daders hadden gebruikt een brief waarin wordt gesteld dat de aanslagen een represaille zijn voor het doodschieten van Sikhs door het Indiase leger in Punjab. FRANSE LES GEHAD, MIJN FIETS ONTVREEMD ASSA veiligheidsslot. Goedgekeurd door de Stichting ART (vertegenwoordigd door ANWB, RAI.TBBS en IW-TNO). Inkombinatie met ASSA fietskabel, dubbel zo veilig, dubbel zo sterk. Moorden De afgelopen twee jaar zijn in Brazilië ongeveer 400 boeren ver moord bij conflicten over het bezit van grond. Dat heeft een Brazi liaanse religieuze commissie be kendgemaakt. Volgens de commis sie zijn meer dan 100 personen, zo wel burgers als geestelijken, met de dood bedreigd door moorde naars die voor grootgrondbezitters werken. De laatste twintig jaar zijn bijna 1300 Braziliaanse boeren ge dood zonder dat de moordenaars zijn opgespoord. Levenslang Regis Schleicher, één van de lei ders van de Franse terreurorgani satie Action Directe, is zaterdag tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld wegens medeplichtig heid aan de moord op twee politie mannen in 1983. Een speciaal voor de gelegenheid in het leven geroe pen rechtbank van zeven rechters veroordeelde een tweede beklaag de, de 24-jarige Nicolas Halfen, tot 10 jaar gevangenisstraf. Halfens broer Claude werd vrijgesproken. Oproep tot eenheid in SPD-gelederen; Vogel gekozen tot opvolger BONN (DPA/Rtr/AFP/GPD) - De Westduitse SPD heeft gisteren af scheid genomen van Willy Brandt, die de partij 23 jaar heeft geleid. Met overweldigende meerderheid werd de gematigde Hans-Jochen Vogel gekozen tot nieuwe voorzit ter. De sociaaldemocraten hopen dat hij erin zal slagen de eenheid te herstellen en de partij zal doen te rugkeren in de regering. Brandts afscheid vormde het emotionele hoogtepunt van het congres. De politicus wilde eigen lijk pas volgend jaar aftreden, maar de golf van emoties rond zijn voor stel om de partijloze Griekse Mar garita Mathiopoulus te benoemen tot woordvoerster van de partij, versnelde zijn afscheid. Brandt was erdoor gegriefd en wond daar geen doekjes om. Maai- hij toonde zijn grootheid door in een magi strale afscheidstoespraak de ver deelde sociaal-democraten hoop te bieden. De scheidende partijleider hield een twee uur durende rede, waarin hij een klemmend beroep op zijn partijgenoten deed om hun krach ten niet te verspillen aan onderling gekrakeel. De energie kan beter worden gericht op een terugkeer in de regering. Brandt riep verder de wereld op de wapenwedloop te beëindigen, de regionale conflicten in te dam men en de daardoor vrijkomende financiële middelen aan te wenden ter bestrijding van honger en ar moede. Het Westen dient nu de kans te grijpen op een tweede fase in de ontspanning tussen Oost en West, zo zei de 73-jarige ex-kanse lier. In Brandts toespraak kwam alles aan de orde: traditie, perspectief, kritiek en zelfkritiek. Brandt sprak Toen Brandt zijn laatste woor den had uitgesproken volgde een tien minuten durende ovatie van de afgevaardigden. Velen hadden tranen in de ogen op dit als histo risch ervaren moment in de 124-ja- rige geschiedenis van de Westduit se sociaaldemocratie. Vrouwen drongen door de haag van fotogra fen en cameramensen om Brandt rode rozen, oranje lelies en lila as ters in de hand te drukken, duidelijke maar verzoenende taal over de omstreden verkiezingsstra tegie van Rau, die begin dit jaar vergeefs naar een absolute meer derheid streefde en in feite in de steek werd gelaten door Brandt. Ook noemde Brandt de veilig heidspolitiek van de gewezen SPD-kanselier Helmut Schmidt. Brandt had zijn bedenkingen daar tegen, maar slikte die omwille van de lieve vrede in. Helmut Schmidt, die de af scheidsrede bijna bewegingsloos had aangehoord, verhief zich uit de gastenbank om in een gebaar van verzoening de hand te schudden van de man die iri veel opzichten zijn tegenpool was. Brandts kandidaat-opvolger, Hans-Jochen Vogel, werd met gro te meerderheid gekozen. Vogel be loofde de party zich te zullen inzet ten voor de sociaal-democratische gedachte. Hij loofde "mijn grote voorbeeld Willy Brandt", maar kwam vrijwel direct daarna met een lijst van tien punten, waardoor de SPD dé macht in Bonn weer zou moeten kunnen c Het congres koos verder met 353 tegen 62 stemmen bij 8 onthoudin gen Oskar Lafontaine, de 43-jarige leider van de linkervleugel en mi nister-president van Saarland, tot een van de twee vice-voorzitters. Zijn geestverwant Hans-Ulrich Klose (50) wordt de nieuwe pen ningmeester. De 56-jarige Johan nes Rau, de tot rechts gerekende minister-president van Noordrijn- land-Westfalen, blijft de andere vi- ce-voorzitter van de SPD, zodat al le stromingen in de partijleiding vertegenwoordigd zijn. Vogel, de nieuwe sterke man van de Westduitse SPD besloot zijn toespraak met typische Vogel woorden. "Eén aspect- en daarvoor gebruik ik dezelfde woorden als Willy Brandt- zal ik hoeden als mijn oogappel en dat is de eenheid van de partij. Ik zal luisteren naar iedereen, ik wil presteren wat in mijn vermogen ligt en ik zal van niemand meer verlangen dan wat ik van mij zelf eis".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5