Braks kan weinig worden verweten Haarlemmer rijdt in op menigte: 19 gewonden Tijd van vlinderen en flodderen voorbij Lubbers: half miljoen werklozen zal niet lukken Soldaten in Duitsland zijn dronken en baldadig Van Dijk: afslanking lukt niet aan de top PvdA wil snel onderzoek naar studiefinanciering MAANDAG 15 JUNI 1987 PAGINA 3 CDA over visfraude-rapport DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Braks (landbouw en visserij) kan de visfraude niet zwaar worden aangerekend. Dit stelt het CDA-kamerlid Eversdijk, voorzitter van de commissie uit de Tweede Kamer die een onderzoek naar de visfraude heeft ingesteld. Wel vindt Eversdijk dat de besluiten van het ministerie van landbouw 'niet kunnen worden aangemerkt als het loyaal uitvoeren van EG-beleid'. Eversdijk reageerde hiermee op een brief van het kabinet aan de Kamer, waarin het kabinet twijfelt aan deze conclusie. ASSEN/UTRECHT (ANP) - Ne- derlandse militairen in West-Duits- land misdragen zich geregeld. Met name in de weekeinden zijn ze ge regeld dronken, lopen er slordig en onverzorgd bij, schreeuwen te hard en vallen Westduitse meisjes en vrouwen lastig. Aldus brigade generaal Van Vuren in het maand blad 'De Ramskop' van de 42ste pantserinfanterie brigade. Volgens ningen. "Westduitse boeren bekla de bevelhebber tasten de 'ongedis- |?en soms dat hun hele erf vol ciplineerde aangeschoten militai- Jjgt met menselijke uitwerpselen' ren'de geloofwaardigheid aan van het Nederlandse leger zowel ten opzichte van zowel het Warschau pact als de eigen bondgenoten'. De militairen misdragen zich tij dens het passagieren en bij de oefe- "Ik geneer me s hoe Nederlandse militairen er uit zien en zich gedragen". Van Vuren heeft zijn commandanten en de marechaussee opdracht gegeven scherper te controleren en toezicht te houden en kondigt aan hard te gaan optreden. Voorzitter Haak van de vakbond voor dienstplichtige militairen AVNM, die zelf drie maanden in Seedorf gelegerd is geweest, er kent het drankmisbruik en balda dig gedrag. Het lange aaneengeslo ten verblijf in den vreemde - 3,5 tot 6 weken - werkt dat in .de hand, al dus Haak, temeer daar begin dit Tijdens een CDA-partijraadsver- totale hoeveelheid vastgesteld die gadering afgelpen zaterdag, zei door alle EG-landen mocht worden Eversdijk dat de Nederlandse gevangen. overheid zich volgens hem niet al- Volgens Eversdijk kan de schuld tijd heeft gehouden aan de ge- niet alleen op minister Braks wor- maakte afspraken. Volgens het ka- den afgeschoven. Ook de positie binet waren er in 1980 (waarop in van de minister bij de Europese het rapport wordt, gedoeld) nog he- Gemeenschap is volgens hem niet lemaal geen afspraken gemaakt verzwakt. "Daarvan heb ik niets over de hoeveelheid vis die elk gemerkt en daarover heb ik geen land mocht vangen. Wel was er een signalen ontvangen", aldus Evers- DEN HAAG (GPD/ANP) - Pre mier Lubbers vindt het regeerak koord 'niet het laatste woord'. Ook wil de premier zich niet langer bin den aan het terugdringen van de werkloosheid tot een half miljoen in 1990. "Het mag een jaartje later zijn. Als de richting van het beleid maar goed is", aldus Lubbers za terdag tijdens een partijraad van het CDA. Hij hield zijn gehoor voor dat er 'geen reden voor zwartgallig heid is' wanneer de werkloosheid boven het half miljoen blijft. Een jaar geleden verbond Lub bers nog zijn politieke lot aan het terugdringen van de werkloosheid tot een half miljoen. "Als we dat niet halen, is het beleid mislukt", aldus de premier vorig jaar op Prinsjesdag. Het kabinet wacht deze zomer moeilijke begrotingsbesprekingen, aldus Lubbers, door de tegenval lende economische ontwikkeling. Maar de problemen zijn 'niet onop losbaar'. De exacte afspraken die in het regeerakkoord zijn gemaakt, onder meer over het terugdringen van het financieringstekort, kun nen binnen het kabinet ter discus sie gesteld worden, aldus Lubbers. "Niet het regeerakkoord, maar de werkgelegenheid, moet het laatste woord hebben", aldus Lubbers. Daarmee nam hij afstand van re cente uitlatingen van minister Ru- ding (financiën), die juist het te- DEN HAAG (GPD) - Arbeidsplaatsen Lubbers deed in zijn toespraak een beroep op alle politieke partij en en de belangenorganisaties in de volksgezondheid samen te werken, aan een geleidelijke uit voering van de voorstellen van de commissie-Dekker. Het kabinet heeft een aantal van de voorstellen van die commissie over een nieu we opzet en financiering van de ge zondheidszorg overgenomen. Het belangrijke voorstel een beperkte basisverzekering in de voeren wordt echter niet door het kabinet gesteund. Lubbers bestreed dat het hier om een wezenlijk element uit de voorstellen gaat, hoewel zo wel Dekker als andere leden van de commissie dat wel stellen. De premier zei te hopen dat in het de bat niet aan alle kanten aan de voorstellen gesleuteld gaat wor den. dijk. Ook CDA-fractievoorzitter Bert de Vries liet zich in deze zin uit. "Regering en parlement moeten volstrekte helderheid verschaffen omtrent de regels waaraan het ge drag van de vissers zal worden ge toetst. En niet alleen over de regels maar ook over de maatregelen die worden getroffen om te verzekeren dat de regels worden nageleefd. Dat is belangrijker dan de aan dacht van het eigen tekortschieten af te leiden door de discussie toe te spitsen op de persoon van de zit tende bewindsman", aldus De Vries zaterdag tijdens de partij raad. Volgens de CDA-fractieleider moet de Tweede Kamer zich vooral afvragen of deze minister - evenals zijn voorgangers en zijn staatsse cretaris van weleer (de WD-er Ploeg) - een ander beleid heeft ge voerd dan waarom de Kamer zelf heeft gevraagd. "In de tweede plaats komt dan de vraag of het ge zag van de minister zodanig is aan getast, dat hij niet geloofwaardig meer kan functioneren", aldus De Vries. Veilplicht Eversdijk toont zich zeer ingeno men met de aankondiging van het kabinet tot invoering in ons land van een veilplicht. Een dergelijke maatregel betekent volledige regi stratie (naar aantallen en soort) van alle in ons land aangevoerde vis via de veilingklok en is bedoeld ter be teugeling van het zogenoemde grij ze en zwarte viscircuit. In een eerder stadium verwier pen de fracties van CDA en WD in de Tweede Kamer een PvdA-motie i dat zich vrijdag- Politie stopt automobilist met pistoolschoten HAARLEM (GPD/ANP) - In e waarin om invoering van een veil- Haarlems ziekenhuis liggen nog plicht werd gevraagd. Eversdijk - twee ernstig gewonden, die vrij- voor zichzelf sprekend - noemt een dagnacht het slachtoffer werden dergelijke maatregel een noodza- van een 20-jarige automobilist die kelijk instrument. In zijn fractie als een wildeman op bezoekers van wil hij een positieve benadering de stadsfeesten inreed. De man de maatregel gaan bepleiten, reed als een dólle in zijn auto heen zo kondigde hij c waardoor enkele tiental len gewonden vielen. Een politie man in burger maakte een einde aan de rit van de Haarlemmer door hem in de buik'te schieten. Het vermoedelijk zwaarst ge wonde slachtoffer is een 2i-jarige Haarlemse. Zij liep een scheur op in haar bekken en een rugwervel- fractuur toen ze tien meter werd meegesleurd door de auto. Een an- hogere ambtenaren blijven dfr slachtoffer, een 22-jarige waarschijnlijk buiten schot bij de afslankingsoperatie van de rijksover- Plaatsgenoot, liep een gecompli- daarbij ook ex- heid. Volgens minister Van Dijk (binnenlandse zaken) ziet het er naar uit ceer9e onderbeenbreuk op. De het. arbeidsvoorwaar- dat 'niet in alle gevallen de verwachting bestaat' dat hoger betaalde func- ovenSe verwondingen liepen uit- gengestelde vindt. Lubbers denoverleg voor de ambtenaren ties kunnen worden geschrapt. De bewindsman heeft de Kamer hiervan een va^ licht tot zwaar en konden dat woensdag hervat wordt tussen vandaag op de hoogte gesteld. grotendeels poliklinisch worden minister Van Dijk (binnenlandse Vorig jaar werd nog gezegd dat in de bezuinigingsplannen de hogere behandeld, zaken) en de bonden. Het kabinet functies niet zouden worden ontzien. "De trap wordt van bovenaan Over de hulpverlening was giste- heeft veel kritiek te verduren ge- schoongeveegd", zei Van Dijk toen. ren nog niet alles bekend. Zeker is De minister heeft vastgesteld dat de departementen moeilijk zijn te dat in de chaos na het gebeurde in bewegen om dit streven te verwezenlijken. Verschillende ministeries sommige bars provisorisch eerste voeren aan dat ze juist topambtenaren nodig hebben in het management hulp is toegepast en dat een verple- om de afslankingsplannen uit te voeren. ger en een dokter slachtoffers heb- Minister Van Dijk houdt wel vast aan het opgestelde tijdschema: in ben geholpen. Ambulances van de 1990 moeten er 26.000 arbeidsplaatsen zijn verdwenen. Er zal geen extra GG GD en twee ziekenwagens zijn toespraak tot de partij- geld beschikbaar worden gesteld voor de financiële begeleiding van de van ambulancediensten uit omlig- raad èrop te vertrouwen dat het ka- operatie. gende regio's hebben vijf slachtof- binet uit de begrotingsproblemen In het kabinet is afgesproken dat de ministeries niet precies worden fers naar het ziekenhuis gebracht, zal komen, nu het voorjaarsoverleg gehouden aan het jaarlijks afgesproken aantal te schrappen banen. De- Via een speciale oproep van de po- met vakbonden en werkgevers vol- partementen die de financiële taakstelling niet halen, moeten dan echter litie zijn taxi's naar de plek des on wel op andere posten bezuinigen. heils gesneld om gewonden naar In zijn brief aan de Kamer schrijft Van Dijk dat de omvang van de een ziekenhuis te rijden, rijksoverheid in twee kabinetsperioden met 12 procent zal afnemen. Inde Het aantal slachtoffers blijft dien goed, aldus De Vries. Wan- vorige kabinetsperiode verloor de rijksoverheid 3 procent banen. De hui- vooralsnog een slag in de lucht, de verhoudingen binnen de dige plannen komen tot 1990 uit op een afslanking met nog eens 9 pro- zegt politievoorlichter De Haas. cent. "Volgens sommige verklaringen kregen omdat het in eerdere onder handelingen te star aan het regeer akkoord zou hebben vastgehou den, waardoor er geen ruimte voor echte onderhandelingen was. CDA-fractievoorzitter De Vries gens hem een succes is geworden. De verhqudingen in het kabinet tussen CDA en WD zijn boven- WD normaliseren, zal dat de moet die man met zijn auto over wel veertig mensen zijn heengere den. Die zullen ook wel blauwe plekken of andere lichte verwon dingen hebben opgelopen. Die hebben zich niet bij ons gemeld. Wij weten slechts van die negen tien mensen, die we hebben ver hoord. Uit hun relaas hebben we de toedracht gereconstrueerd". De automobilist, de 20-jarige Haarlemmer, ligt overigens zwaar gewond in een Haarlems zieken huis. Uit veiligheidsoverwegingen wil de politie de naam van het zie kenhuis niet bekendmaken. De woede van het publiek was vrij dagnacht zo groot dat een lynch partij op het nippertje kon worden voorkomen. De man heeft door de schoten uit een politiepistool een darmperforatie opgelopen. Hij staat bij de politie bekend als een verkeerscrimineel. De politie heeft hem tot dusverre nog niet kunnen verhoren. Familie van de man posteerde zich afgelopen weekeinde in de hal van het ziekenhuis om te voorko men dat hun familielid iets zou worden aangedaan. Onduidelijk is nog steeds hoe de automobilist in het afgezette centrum van de stad is gekomen. De binnenstad van Haarlem was door de politie afge zet. Desondanks zag de man kans met zijn auto op de Riviervisch- markt te komen, waar op dat mo ment tussen de 600 en 700 mensen naar een openluchtconcert luister den. Na woedende reacties uit het publiek ree'd de man als een wilde man op de omstanders in. Twee re chercheurs in burger poogden ver geefs de man te stoppen. Uiteinde lijk vuurden de politiemensen twee schoten op de chauffeur af, waarvan een hem in de buik raak te. Zaterdag herinnerde alleen een dichtgespijkerd caféraam en een kapot gereden verkeerszuil nog aan het drama van de nacht daar voor. De stadsfeesten gingen ge woon door. Op straat werd door het publiek weer rustig een biertje gedronken. Eén cafébaas had zijn zaak gesloten. Voor hem was de lol er af. jaar de meldingsinstructie is ver scherpt. Dienstplichtigen kunnen niet meer worden vrijgesteld van de verplichting zich in de weekein den bij hun onderdeel te melden. Daardoor verergert de 'grenzeloze verveling', stelt hij. De AVNM heeft in dit verband ook kritiek op het voornemen van Defensie om de welzijnszorg voor militairen in handen van dienst plichtigen te geven. De verveling is alleen afdoende te bestrijden als de dienstplichtigen in hun overigens schaarse vrije tijd zinvolle bezighe den kunnen vinden. "Dus geen ou bollige houtbewerkingsclub, maar zaken als Fitnesstraining, paardrij den of parachutespringen". Fusieplan van vakbondsbanken ketst toch af DEN HAAG (ANP) - De voorgeno men fusie tussen de Algemene Spaarbank voor Nederland (ASN) in Den Haag, de Centrale Volks bank (CVB) in Utrecht en de Hol landse Koopmansbank in Amster dam gaat niet door. Onderzoek heeft uitgewezen dat de drie vak bondsbanken bij een fusie niet het voordeel halen waarop ze hoopten. In 1984 besloten de drie een on derzoek in te stellen naar de moge lijkheden van een nauwere samen werking, die later tot een fusie zou moeten leiden. Men dacht de fusie per 1 januari 1987 gestalte te geven. Twee jaar geleden nam de Volks bank een belang van een derde in de Koopmansbank, terwijl met te rugwerkende kracht van 31 decem ber 1984 het kapitaal van de Koop mansbank werd vergroot van 10 miljoen tot 15 miljoen gulden. Ver der verstrekte de CVB aan de HKB een achtergestelde lening van 7,5 miljoen. Een woordvoerder van de HKB deelde mee dat het nog niet zeker is of die transacties zullen worden teruggedraaid nu de fusie van de baan is. In beginsel was er de af spraak dat men bij niet doorgaan van de samenwerking terug zou gaan naar de uitgangsposities. De Centrale Levensverzekering in Den Haag, de CVB en de Bank für Gemeinwirtschaft - de aandeelhou ders van de Koopmansbank - moe ten daar nog een beslissing over Dat de fusie uiteindelijk niet doorgaat ligt aan een aantal facto ren, waarvan de woordvoerder de eigen benadering van de onder scheiden instellingen en het ver schil in cultuur noemde. Als de fu sie wel was doorgegaan, zou een bankorganisatie met meer dan 600 man personeel en een balanstotaal boven de 2,5 miljard gulden zijn ontstaan. De ASN en de HKB zijn voortgekomen uit het NW en de CVB uit het NKV. De Bank für Ge meinwirtschaft is ontstaan uit de Duitse vakbeweging. Dansen is weer een zaak van stijlvol kleden en etiquette DEN HAAG (GPD) - Minister Deetman (onderwijs) moet de pro blemen rond de invoering van de nieuwe wet studiefinanciering se rieus onderzoeken. Als hij daar niet toe bereid is, zou de Tweede Kamer de algemene rekenkamer in moeten schakelen om dat alsnog te doen. Dat wil het PvdA-kamerlid Vermeend komende donderdag voorstellen tijdens een kamerde bat over de studiefinanciering. Volgens Vermeend spelen er drie problemen rond de invoering van de nieuwe wet. De dienst stu diefinanciering is vrijwel onbereik baar en reageert nauwelijks op klachten en brieven. Verder wor den er regelmatig fouten gemaakt in de hoogte van de toegekende studiebeurs en is de dienst inmid dels over zijn budget heen gegaan. Deetman heeft tot nu toe altijd ontkend dat er problemen zijn rond de nieuwe wet. Vermeend verwacht daarom dat de minister niet bereid zal zijn een eigen onder zoek te beginnen. "De Kamer moet dan haar eigen verantwoordelijk heid nemen. Dat kunnen we beter nu doen dan over twee jaar. En het is niet ongebruikelijk dan een be roep te doenop de rekenkamer", aldus het PvdA-kamerlid. De twee regeringspartijen WD en CDA staan voorlopig nog wat afwijzend tegenover Vermeend's plan. WD-woordvoerder Korthals wil eerst de evaluatie van minister Deetman afwachten. Lansink (CDA) wil de problemen rond de studiefinanciering niet direct aan 'de janboel bij de dienst' wijten. De overschrijdingen zijn volgens hem voor een groot te deel te wijten aan factoren buiten het ministerie: het aantal studenten dat een aanvraag heeft gedaan is hoger dan ver wacht, er zijn thuiswonende stu denten die doen alsof ze op kamers wonen en zo een hogere beurs krij gen, en de maximum-leeftijd om in aanmerking te komen voor een beurs is op verzoek van de kamer verhoogd van 27 naar 30 jaar. Lansink zal donderdag zelf wel een aantal verbeteringen van het systeem aan de orde stellen, waar onder een voorschot voor alle stu denten, zodat ze komend jaar hun collegegeld kunnen betalen. Voor dergelijke verbeteringen moet het geld volgens hem echter binnen het budgef voor studiefinanciering worden gevonden. "Dekking bui ten het stelsel houd ik voor onmo gelijk", aldus Lansink. NOORDWIJK - Je stijlvol kle den, dat hoort bij manieren en eti quette. En bij stijldansen. Het con gres van de Nederlandse Vereni ging van Dansleraren was daar heel duidelijk over. De tijd van het vlinderen en flodderen is voorbij, zo drukte een dansleraar het uit. Correct moet het wezen. Wie zich daar niet strikt aan houdt valt op de dansvloer uit de toon. door Pieter van der Vliet Die strenge ondertoon overheer ste bij het lichtvoetige gezelschap dat het afgelopen weekeinde bij een was in Grand Hotel Huis ter Duin in Noordwijk. Burgemeester J. M. Bonninke van Noordwijk had het in zijn welkomstwoord over het congres dat straks zöu gaan dansen. "Zelden zie ik een congres waarvan de deelnemers elkaar zo veel ruimte laten". Hij doelde op de lege ruimte vóór hem, de dans vloer. "De zeelucht", aldus de bur gemeester, "vèrhoogt de concen tratie en de ritmiek". Met een pa noramisch uitzicht op zee vanuit de halfronde zaal Rotonde zou het waarachtig wel gaan op de dans vloer, wilde hij maar zeggen. "Wat betere manieren kunnen we vandaag de dag wel gebrui ken", meende de burgemeester. "Dansen wordt'wei eens bidden met de voeten genoemd. Maar ik zie het meer als poëzie. Het is een beschaafde manier van bewegen, een hoofse manier om met de an dere kunne in contact te komen". De burgervader van de badplaats wenste het congres, dat de titel "Geen zee te hoog" had meegekre gen, "een zee van tijd" om een nog grotere verfijning van de dans kunst te bewerkstelligen. Henk Ponne, voorzitter van die Nederlandse Vereniging van Dans leraren, wees er op dat het niet al leen om de danskunst gaat, niet slechts om het beschaafd en cor rect bewegen, maar dat de moder ne mens vooral ook geamuseerd wil worden. "Wij moeten daarom evenementen blijven organiseren". Dansen is in en dat moet zo blijven, vond hij. Hoe geliefd dansen is blijkt volgens hem uit wat prof. dr. Horst Opaschowski het recente Duitse congres van dansleraren voorhield, namelijk dat mensen er meer geld voor uitgeven dan de be zoekers van voetbalwedstrijden, popfestivals en jazzconcerten te za- Dansen is niet alleen bon ton, het is ook business. Het is duidelijk waarom een toespraak van mr. P. Remarque, hoofd reclame van een -groot Nederlands kledingmaga zijn, op het programma stond. Uit zijn lezing over "dansen en mode" bleek vooral dat de nieuwe tango 'close and attractive' is uitgevon den om de verkoopcijfers van het populaire warenhuis gelijke tred te laten houden met de verhoogde be langstelling voor het dansen. Dat de beginletters van het zijn terug te vinden in de titel van de nieuwe tango is verre van toe vallig. Het concern sponsort vrij wel alle dansevenementen in Ne derland. Remarque benadrukte dat de tango-golf een hergeboorte van de rok heeft veroorzaakt, terwijl de mannelijke partner het niet zonder een glad gepommadeerd kapsel kan stellen. Die rokken en de bij de pommade behorende kostuums zijn uiteraard overvloedig aanwe zig in de modemagazijnen van ge noemd concern. De reclameman zei dat de doel groepen van de dansleraren en van zijn concern dezelfde zijn. "We mikken op de mensen die er bij willen horen, die in de smaak wil len vallen. We verkopen savoir vi- vre, feest en gezelligheid, voor fraaie, geslaagde, populaire men sen. In onze filialen willen we het dansen promoten, de mensen de mogelijkheid bieden zich in te schrijven voor dansscholen. Aan de andere kant verwachten wij van u dat u ons materiaal gebruikt om het verzorgd gekleed gaan te be vorderen". Uiteraard werd genoemde tango gedemonstreerd. Het meest type rend was een krachtig doch be schaafd uitroepen van 'oe'. Vervol gens kreeg BZN uit Volendam de Gulden Vedel vanwege de singel La France, waarop zo veel begin ners de quickstep hebben geleerd. En intussen deed Jos van He- mert in een aanpalende ruimte goede zaken. Grammofoonplaten, studieboeken, effectverlichting, geluidsapparatuur en dansschoe nen verkocht hij. Alles wat de dansleraar behoeft. "En dat is steeds meer", verzuchtte er een. ADVERTENTIE Verder weg met de fiets Handige fietsendrager. Moeiteloos en snel te monteren op elke trekhaak. Eén jaar garantie. Compleet met verlichtingsbalk. Extra accessoires verkrijgbaar, l' r Zolang de J voorraad strekt. VROOM 10 0 JAAR DREESM ANN altijd iets nieuws onder de zon

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3