Italië verliest grip op massatoerisme Shell studeert nog op positie in Zuid-Afrika Kleine joodse gemeenten worden opgeheven PAGINA 2 MAANDAG 15 JUNI 1987 tiek betere tijden. De laatste, en vooralsnog de meest voor de hand liggende mogelijkheid, is dat Shell gewoon doorgaat met zijn huidige activiteiten in Zuid- Afrika en dus niet zal toegeven aan de druk van actiegroepen en de vakbweging. Tot nu toe heeft Shell zich steeds op het standpunt gesteld, dat vertrek uit Zuid-Afrika meer goed dan kwaad zou doen. In een brief aan zijn personeel zei de president-directeur Nederland, drs. A. C. Helfrich op 31 januari 1986 nog, dat „terugtrekking van investeringen de Zuidafrikaanse economie in een isolement zal plaatsen en de werkgelegenheid onder de zwarte bevolking op grote schaal verloren zal doen gaan". Shell-topman Helfrich: werkge legenheid zwarte bevolking in het geding. (foto gpd> Enige maanden later zei Hel frich: „Het beëindigen van de ac tiviteiten van buitenlandse in vesteerders is naar ons inzicht een verkeerd middel. In het ge val van Shell zou dat slechts de verwijdering vam het Shell-em- bleem betekenen, want de orga nisatie en de installaties in Zuid- Afrika zouden gewoon blijven functioneren onder een andere leiding en een ander merk". Het afgelopen jaar is er door de speciale Shell-directie-groep, die zich met Zuid-Afrika bezig houdt, gesproken met tientallen vertegenwoordigers van anti- apartheidsgroepen in en buiten Zuid-Afrika. Zo zijn er directe contacten geweest met ANC-ver- tegenwoordigers in Engeland, Shell is al jarenlang het doelwit van anti-apartheidsdemonstranten. Tot grote ergernis van de bedrijfs leiding. (foto anp) Voor het toerisme in Ita lië is 1987 het jaar van de waarheid. Vorig jaar mei bleek Italië niet meer tweede te zijn op de we reldranglijst van toeris tisch verkeer. De Verenig de Staten stonden nog steeds één, maar Italië was ingehaald door Spanje. Vreugde in Spanje maar in Italië leverde deze ontwik keling een ministerieel rapport op. Want als de trends zich doorzetten wordt het land in de toe komst ook ingehaald door aanstormende concurren ten als Tunesië en Turkije. door Anneke van Ammelrooij De Italiaanse regering is er steeds niet uit of de afname van de toeris- tenstroom (tot voor kort ruim 40 miljoen 'grensoverschrijdingen' per jaar) nu in de eerste plaats te wijten is aan tijdelijke of blijvende factoren. Maar omdat ze toch wei nig kan doen aan terroristische aanslagen of een onvoordelige dol larkoers, gooit de regering het voorlopig op tekortkomingen waar wel wat aan te doen is en die de toeristen al jaren ergeren. Vorig jaar kwam het Italiaanse ministerie van toerisme met het idee een klachtenbureau annex ombudsman voor boze toeristen in te stellen. Het is er nog steeds niet van gekomen, ondanks het besef dat het een goed middel zou zijn om inzicht te krijgen in de belang rijkste afknappers van toeristen. Als de oorzaken tenminste al niet vanzelfsprekend zijn. Openluchtmusea Van steden als Florence, Milaan, Venetië en Rome beweren Italia nen zelf wel eens dat die op zich al openluchtmusea zijn. Maar voor zieningen die de toerist daarbij ver wacht, zoals verkeersvrije voetgan gerszones en openbare toiletten ontbreken in de meeste gevallen, evenals maatregelen tegen stank en verval. Toeristen in Venetië lopen bij la ge waterstand het risico onwel te worden van de stank die uit de ka nalen - in feite open riolen - op stijgt. Globetrotters in Rome kun nen op verkeersknooppunten in de buurt van bezienswaardigheden beter een maskertje voor mond en neus te dragen, net zoals de agen ten die daar het verkeer staan te re gelen. In plaats van openbare wc's zijn koffiebars in sommige gemeenten verplicht er een toilet op na te hou den. In het hoogseizoen laat men die vaak zo snel mogelijk verstopt raken om te voorkomen dat toeris ten alleen voor die behoefte bin nenstappen. Florence en Rome 'experimente ren' nog steeds met verkeersvrije zones, maar bedrijven in de histori sche steden houden het telkens weer tegen. Terwijl de aantasting van monumenten al vormen heeft aangenomen die Italië's mogelijk heden te boven gaan. Internationa le organisaties zoals de Unesco moeten financieel bijspringen. Obelisken, kerken, standbeelden en hele gebouwen blijven bij ge brek aan geld maanden, soms jaren in de steigers staan. Ook zijn veel gebouwen en monumenten slecht bereikbaar of moeilijk van dichtbij te bekijken, gewoon omdat er te veel auto's omheen staan gepar keerd. De meeste steden hebben wel mooie plannen voor nieuwe ondergrondse en bewaakte par keergarages, maar daarbij blijft het vaak. Nijpend tekort Een ander probleem is dat bijna heel Italië in dezelfde zomermaand - augustus - op vakantie gaat. Zo lang een betere spreiding van die vakanties uitblijft, moeten alle gro te steden nood-systemen opzetten om een minimum aan openbare diensten draaiende te houden, te waarborgen. Sluitingsverboden maken tot nog toe op niemand in Joodse gemeenten met min der dan 25 leden worden in prin cipe opgeheven. Ze kunnen met andere gemeenten een samen werkingsverband aangaan. Dat heeft de centrale commissie (al gemeen bestuur) van het Neder lands Israëlitisch Kerkgenoot schap gisteren besloten. Ook werd bepaald, dat gemeenten die tussen de 25 en 100 leden tellen en die hun 'huishouding' onvol doende verzorgen, eveneens met andere gemeenten moeten sa mengaan. Tot de 'huishouding' van een joodse gemeente behoren de pas torale en rabbinale zorg, het ge ven van lessen aan kinderen tot zestien jaar en het geregeld hou den van synagogediensten en an dere sociaal-culturele activitei ten. Verder het onderhouden van gebouwen en begraafplaatsen en het opstellen van een jaarplan met begroting. Dat deze eisen nu alleen gel den voor gemeenten met tussen de 25 en 100 leden, is een com promis. In het oorspronkelijke voorstel gold de bepaling voor al le gemeenten. Maar vooral de grote gemeenten willen niet, dat de centrale commissie zich met hun huishouding bemoeit. Het geld dat door opheffing vrijkomt wordt in een speciaal fonds ge stort om kleine gemeenten bui ten de Randstad beter te kunnen druk, waardoor er bij voorbeeld een nijpend tekort aan automon teurs ontstaat. Wellicht moet de overheid zich ook gaan opwerpen als hotelhou der. Florence heeft al verscheidene malen een tentenkamp buiten de stad moeten inrichten, omdat alle hotels vol zaten en toeristen ner gens meer heen konden. Het is echter te duur om hotels te bou wen die slechts drie tot vijf maan den per jaar worden gebruikt. Zo ^lijven de bestaande hotelhouders, pensions en campings profiteren van de schaarste. Naar verluidt worden op de EH- BO-afdelingen van ziekenhuizen in Florence geestelijk verwarde toe risten binnengedragen, die volgens de Florentijnse artsen aan een nieuwe ziekte lijden: het 'syn droom van Stendhal' oftewel mu seumstress. De artsen zeggen dat er in Florence gewoon te veel te zien is. Maar is dat zo? De buiten landse toerist, gewend aan dagvul- lende openingstijden van musea in eigen land, ontdekt in Italië dat in hoog- en laagseizoen alle musea omstreeks één uur dichtgaan, 's Middags heeft de tentoonstellin genfanaat niks te doen. Wachttijden Het personeel van het Florentijn se rijksmuseum, de Uffizi, heeft al gestaakt voor meer personeel om zo langer open te kunnen blijven, maar dergelijke acties leveren vrij wel nergens resultaat op. Wel streeft de regering er nu naar dat rijks- en gemeentemusea van juli tot en met september in ieder geval ook op zondag open zijn. Wachttij den bij musea van twee uur of meer om aan een kaarlje te komen zijn geen uitzonderingen. De mu sea die dankzij sponsors de hele dag geopend zijn en over wc's en een restaurant beschikken, zijn in Italië op de vingers van één hand te tellen. ondersteunen, bijvoorbeeld met rabbinale zorg. De aanvaarde voorstellen zijn geen wet van Meden en Perzen. Secretaris J. Sanders: "We gaan met alle gemeenten praten. Ze worden niet zonder meer opge heven. Zo telt de joodse gemeen te in Middelburg minder dan 25 leden, maar die ligt zo geïsoleerd dat ze niet kan worden opgehe ven. De mensen zouden dan veel te ver moeten reizen om de syna goge te bezoeken". Er zijn naar schatting 10 joodse gemeenten met minder dan 25 le den. Van de 30 andere hebben er 20 tussen de 25 en 100 leden. Jeugdbond. Het 100-jarig be staan wordt dit jaar nog wel ge vierd, maar daarna is het afgelo pen. Dat is de uitkomst van de algemene vergadering van de Nederlandse Lutherse Jeugd bond die zaterdag werd gehou den. De opheffing van de bond - met een, volgens het bestuur, verouderde opzet - betekent niet het eind van het lutherse jeugd werk. "Gedacht wordt aan een jeugdraad, die verantwoording schuldig is aan de synode", zei De Italiaanse musea mogen dan de belangrijkste toeristische trek pleisters zijn, het ene na het andere museum gaat dicht. Tijdelijk welis waar, maar wel vaak voor jaren. Wie vorig jaar naar Rome ging en de dikke museumfolder van het VW ophaalde, ontdekte dat er van de in vierkleurendruk bejubelde bezienswaardigheden een derde gesloten was. Er is geen geld om alle gebouwen en collecties te on derhouden, ook omdat de entree kaartjes jarenlang erg laag in prijs zijn gehouden. Giulio Argan, de communisti sche ex-burgemeester van Rome, legt de vinger op een andere zere plek: „Het ministerie van cultuur dat over de monumentenzorg en de musea gaat, heeft jarenlang ver zuimd prioriteiten te stellen en heeft begrippen als monument en cultureel erfgoed zo ruim gedefi nieerd, dat half Italië eronder valt. Dit heeft een tamelijk willekeurige toewijzing van subsidies in de hand gewerkt". Bij dat alles komt dan nog, dat menige stad het massatoerisme als een plaag beschouwt en de terug loop dan ook niet zo betreurt. Overal in het land zijn actiecomi- té's van intellectuelen die verhalen van bergen cola-blikjes, tonnen weggegooide kauwgom en door buitenlandse graffitti ontsierde ge bouwen en beelden. Aanvoerder van deze 'toeristenhaters' is de Ve- netiaanse wethouder van toerisme Augusto Salvadori, christen-demo craat. Onder zijn leiding heeft Venetië nu voor een aantal hoogtijdagen toeristenstops doorgevoerd. Voor al weinig spenderende schoolkin deren en goedkoop reizende dag jesmensen die niet in Venetië over nachten, zullen door de maatrege len worden getroffen. Voortaan moeten zij op bepaalde dagen toe stemming vragen om met een bus oud-voorzitter E. Kampes, nu sy- nodedlid. De voornaamste reden tot het besluit is de te zware structuur van de bond. Kampes: "Vooral gezien de kleine groep waarmee wordt gewerkt en de wisseling van bestuursleden, is de struc tuur volkomen achterhaald. Zo is de bond statutair gebonden aan een jaarlijkse vergadering, moeten bestuursleden per se af treden als ze 30 worden, en meer van dergelijke zaken. Het was al lemaal te weinig soepel". Omdat de laatste man een hele baan wilde, zit de bond al gerui me tijd zonder jeugdwerkadvi seur. Besloten werd iemand van buiten aan te trekken voor een onderzoek naar de mogelijkhe den voor de toekomst. Dat mondde uit in een weinig rooskleurig verslag. Ook het da lende ledental van de Evange- lisch-Lutherse Kerk speelt de bond parten, hoewel hij zich niet uitsluitend richt op lutherse jon geren. Naar Moskou De vroegere EO-directeur L. Venetië binnen te mogen, terwijl toeristen die met andere vervoer middelen naar de lagunestad trek ken hoogstens zullen worden ge confronteerd met éénrichtingsver keer voor voetgangers. Vorig jaar begon de Venetiaanse politie ook met het 'schoonvegen' van pleinen en met het wegjagen van op straat kamperende jongeren. President Reagan's waarschuw de de Amerikanen vorig jaar voor de risico's van vakantiehouden in Europa wegens de dreiging van ac ties van 'terroristische staten', zo als Libië. Het weekblad Time pu bliceerde foto's van verlaten terras jes. Eigenaars van dure modezaken en vijfsterrenhotels klaagden steen en been. Er kwamen inderdaad honderdduizenden Amerikanen minder en dat zijn de mensen die bereid zijn 400 gulden per nacht te betalen en voor een veelvoud daar van in Italië boodschappen te doen. Dit jaar zette Italiëin de Verenig de Staten promotiecampagnes op om de liefde op te vijzelen voor wat ooit voor veel Amerikanen hun tweede (of juist eerste) vaderland was. B(j een nog steeds voor Ame rikanen onvoordelig lage dollar koers is het onzeker of die reclame campagnes succes zullen hebben, zeker zolang een beter imago meer droom dan werkelijkheid is. Directeur Teloni van het Ita liaanse verkeersbureau in Amster dam voegt er nog aan toe: „Italië krijgt de naam van een duur vakantieland te zijn, terwijl de prij zen buiten de meest bezochte ste den helemaal niet zo hoog liggen. Het is ook te gek dat hotels daar hun prijzen met 15 procent verho gen, terwijl de inflatie niet meer dan 5 procent is. Maar in Italië doet iedereen maar waar hij zin in heeft. Niemand is in staat anderen tot iets te verplichten". (ANP) P. Dorenbos wil samen met de Amerikaanse evangelische orga nisatie 'The National Religious Broadcasters' volgend jaar mei een 'media-conferentie' in Mos kou houden, vooral bedoeld voor 'christelijke medialeiders'. "Wij geloven, dat zo'n confe rentie geheel past in het glas- nost-beleid van Gorbatsjov", zei Dorenbos bij zijn mededeling. ('Glasnost' wil zoveel zeggen als 'openheid'). De conferentie moet een voorbereiding worden van een later te houden wereldwijd mediacongres. Vanuit Moskou is nog niet op het plan gereageerd. Dorenbos maakte dit bekend op een EO-familiedag in Utrecht, waar 20.000 mensen bijeen wa ren. Hij waarschuwde zijn ach terban voor 'christendommelig- heid'. Er ging een telegram naar Sowjet-partijleider Gorbatsjov waarin aandacht wordt gevraagd voor christenen die om hun le vensovertuiging in kampen of psychiatrische inrichtingen ge vangen zitten of die zijn onderge doken. JOHANNESBURG - Royal Dutch/Shell, de Brits-Nederland- se oliegigant, zal binnen zes we ken een beslissing nemen over de voortzetting van haar activi teiten in Zuid-Afrika. Al jaren lang voeren anti-apartheidsorga nisaties en vakbonden in Neder land, Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten acties om Shell te bewegen zich uit Zuid-Afrika te rug te trekken. door Ruud de Wit Tot nu toe heeft dat geen resul taat opgeleverd. In goedingelich- te zakenbronnen in Zuid-Afrika doet nu echter het bericht de ronde, dat Shell haar aanwezig heid in het land heroverweegt. De uiteindelijke beslissing zal mogelijk reeds volgende week op het internationale hoofkan- toor van Shell in Londen worden genomen. Of die snel in de publi citeit zal worden gebracht is ove rigens nog de vraag. In Zuidafrikaanse zakenkrin- gen wordt nauwlettend in de ga ten gehouden wat Shell gaat doet. Mocht de oliegigant zich namelijk uit Zuid-Afrika terug trekken, dan kan dat voorbeeld navolging krijgen van meer Ne derlandse, Britse en Westduitse bedrijven. Shell is met ruim ze ventig vestigingen een van de grootste internationale inves teerders in Zuid-Afrika. Het be drijf is behalve in de benzine- en oliesector ook actief in de mijn bouw en de chemische industrie. In totaal werken er bij Shell- Zuid-Afrika meer dan 3000 per- Terugtrekking Shell, dat vanwege de aanhou dende druk een speciaal comité binnen de hoofddirectie heeft ge vormd met het oog op de positie in Zuid-Afrika, zou drie moge lijkheden bestuderen. De eerste is een volledige terugtrekking uit Zuid-Afrika. In dat geval zullen alle Shell-belangen worden ver kocht aan een of meer lokale on dernemingen, die de Shell-activi- teiten onder een andere naam moeten voortzetten. De tweede optie is dat Shell de activiteiten in Zuid-Afrika gelei delijk vermindert of op een laag pitje zet, in afwachting van poli Remonstranten. Ondanks de forse terugloop van het ledental - tien jaar geleden nog bijna 13.000, nu 9.000 - nam de algeme ne vergadering van de Remon strantse Broederschap zaterdag in Haarlem enkele toekomstge richte besluiten. "Wij hebben vertrouwen in onszelf', zei alge meen secretaris J. W. A. Nieu- wenhuijsen. "De Broederschap kent veel vitaliteit. Er zijn ruim 10 procent actief betrokken le den. Sociologisch gesproken is dat een teken van levenskracht". Met algemene stemmen gaf de vergadering goedkeuering aan de benoeming van een functio naris voor jongerenwerk voor een periode van drie jaar. Het is de hervormde- E. A. Middel kamp. Hij gaat zich vooral bezig houden met ondersteuning van plaatselijk werk, de training van leidinggevende mensen en het opzetten van regionale 'netwer ken'. Met vrij krappe meerderheid besloot de vergadering de moge lijkheid te openen tot landelijke verbondenheid met de Broeder schap buiten de plaatselijke ge meenten om. Volgens de kerkor de kennen plaatselijke gemeen ten zowel leden als vrienden. De laatsten zijn verkiesbaar, maar hebben zelf geen actief kies recht. In de toekomst is het nu mogelijk, vriend of donateur van de Broederschap te worden zon der enige band met de plaatselij ke gemeente. De Broederschap zal de aan vraag voor zendtijd van de Nieu we Vrijzinnige Omroep (NVO) ondersteunen. Twee jaar geleden wilde men dat niet, gezien de 'weinig oecumenische koers' van de omroep, die meer conserva tief vrijzinnig was, met een dui delijke hang naar de oude VPRO. De laatste tijd is die koers in positieve zin bijgesteld, zo oor deelde de vergadering nu. Voorzitter Th. Harteveld on derstreepte wel, dat de Nieuwe Vrijzinnige Omroep kritisch zal worden gevolgd. De Broeder schap zal zich alsnog distantië ren als de inhoud niet beant woordt aan de verwachtingen. "De hartelijke verhouding tot de IKON blijft onverlet". Beroepen Hervormde Kerk: aangeno men naar Beemster (deelwerk) kandidaat J. Wilts Groningen, de benoeming tot pastoraal mede werker te Beemster (deelwerk) mevrouw A. Heeringa Gronin met leidende personen binnen het UDF, met de vakbeweging, de kerken, de regering-Botha en ook met de omstreden Zoeloe leider chief Gatsha Boethelezi. In Zuid-Afrika steunt Shell sinds eind vorig jaar ook het libe rale, anti-regeringsgezinde week blad The Weekly Mail en plaatst het daarin al maanden lang pagi nagrote advertenties met teksten als: „Shell steunt een vrije pers" en „Shell staat vrijheid van me ningsuiting voor". Ook heeft Shell ook zijn ondersteunings programma's in zwarte woonwij ken aanzienlijk opgevoerd. Desalniettemin schijnt de meerderheid van de Shell-top niet te willen bezwijken voor de groeiende druk op het concern om Zuid-Afrika de rug toe te ke ren. Er zou sprake zijn van een aanzienlijke irritatie over de wij ze waarop westerse anti-apart- heidsgroepen het concern keer op keer weer aanvallen, zonder oog te hebben voor de bezwaren die Shell aanvoert tegen een te rugtrekking. Daarbij wijst de directie ook op de ervaringen in de afgelopen periode, waarin tal van Ameri kaanse bedrijven zich uit Zuid- Afrika hebben teruggetrokken. In de meeste gevallen draaien deze bedryven nog gewoon, maar dan zelfstandig. De terug trekking van de buitenlandse moederconcerns heeft dan ook geen enkele indruk gemaakt op de regering-Botha en de ophef fing van de apartheid niet direct dichterbij gebracht. Contra-produktief Er zou sprake zijn van toene mende desillussie onder Ameri kaanse congresleden, over het vorig jaar met grote meerderheid aangenomen sanctie-pakket. Congresleden en zakenlieden hebben in ieder geval meer be grip gekregen voor het stand punt van president Reagan, de Britse premier Margaret That cher en de Westduitse bondskan selier Helmut Kohl, dat sancties geen wezenlijke bedreiging vor men voor het apartheidsbewind en daarom 'contra- produktief zijn. Of zoals Shell niet nalaat aan te tonen: sluiting van Zuid afrikaanse vestigingen kan voor al vervelende gevolgen hebben voor het zwarte personeel. gen; beroepen te Katwijk aan Zee J. Veldhuijzen Ridderkerk, te Buren kandidaat P. W. van der Steeg Groenekan, te Macleod (Canada) voor Reformed Church of America kandidaat W. Meijer Katwijk aan Zee; aangenomen naar Apeldoorn-Het Loo G. Vieth Nijverdal; bedankt voor Winterswijk T. Verbeek Waal- Koog-Den Hoorn. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Maastricht (her vormd-gereformeerd, voor ge vangenispastoraat in Maastricht en Roermond) C. G. Vermeiden Hilversum (voorheen zendings predikant), naar Apeldoorn J. van der Klis Diemen-Water- graafsmeer-Bijlmer, naar Aalten R. Faber Kootstertille; beroepen te Apeldoorn P. Wijbenga, stu dentenpredikant Delft. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar En schede K. Verlind Zuidhorn. Ne derlands Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Emmeloord W. J. van der Linde Ede. Christe lijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Apeldoorn J. Verha- ge Goes, te Spijkenisse H. de Boer Eemdijk; bedankt voor Nunspeet B. de Graaf Zierikzee. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Leerdam B. van der Heiden Woerden, voor Capelle aan de IJssel G. Mouw Genemui- den.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2