Moralisme in sprookje verpakt 'UIisse' biedt reeks mooie momenten Béjart weg uit Brussel Dirigent Carlo Rizzi slaagt niet helemaal PAGINA 20 KUNST MAANDAG 15 JUNI 1987 'Buigen of Barsten' van Rudi van Dantzig Het Nationale Ballet met 'Buigen of Barsten' (Rudi van Dantzig, Toer van Schayk Chiel Meijering), 'Sym- phonieèn der Nederlanden' (Hans van Manen Louis Andriessen) en een reprise van 'Serenade' (George Balanchine Pjotr Tsjaikovski). Met medewerking van het Nederlands Balletorkest en het Amsterdams Balletkoor. Gezien op 14 juni in het Muziektheater, Amsterdam. Aldaar ook op 16,18 en 20 juni. AMSTERDAM - Met 'Buigen of Barsten' van Rudi van Dantzig heeft het Nationale Ballet zijn eerste risicovolle produktie in het Muziektheater uitgebracht. 'Buigen of Barsten' is een moei lijke bevalling geweest. Van Dantzig zou het eerst maken voor de opening van het Muziek theater een jaar geleden, maar werd overspannen. Ook nu moest hij, mede uit tijdgebrek, één van de zes delen ervan door vriend en collega Toer Van Schayk laten maken. Tot over maat van ramp werd vlak voor de première de altvioolsolist ziek, zodat het deel met zijn solo partij op band wordt begeleid, en kreeg een van de centrale dan sers een ongeval tijdens de gene rale repetitie. 'Op het scherp van de snede', de titel die Van Dant zig eerst voor het stuk in gedach ten had, was toepasselijk ge weest. 'Buigen of Barsten' is een reu- zenproduktie geworden, ver moedelijk wat de bezetting be treft de grootste die het Nationa le Ballet ooit heeft gebracht. Naast de meer dan vijftig dan sers staan er ook nog honderd zangers op het toneel. De toneel muil van het Muziektheater wordt daartoe helemaal openge sperd. Tot in de huig van het po dium staan koórleden en rennen dansers. 'Buigen of Barsten komt bijna twee jaar na 'Want wij weten niet wat wij doen', het voorlaatste ballet van Van Dantzig dat ook op muziek van Meijering was ge zet. Het sluit er in vele opzichten op aan. Het onderwerp is dat van alle balletten die hij de laatste ja ren maakte: de mensheid is bezig zijn eigen graf te graven en het individu dat zich daaraan wil onttrekken wordt door de ande ren onder de voet gelopen. Van Dantzig heeft zijn waar schuwing al op verschillende manieren vorm gegeven. Dit keer koos hij voor een minder verhalende benadering dan bij hem gebruikelijk is. Typerend voor hem is de actieve rol van het koor, dat als ware het de stoom wals der geschiedenis over het podium dendert en steeds de veel kleinere groep dansers dreigt te verpletteren. Binnen die groep van dansers neemt Clint Farha de centrale plaats in. Hij is het zinnebeeld van een slachtoffer van de vooruitgang en wordt aan het slot door land meters letterlijk ingekaderd en onder het stof bedolven. Voor het zover is hebben heel wat stormen pp het podium ge woed. De enkeling vindt temid den daarvan soms troost en be scherming. Vooral het altviool concert en het door Van Schayk gechoreografeerde deel bevatten mooie stukken dans, waarin de bewegingen van individu en groep als vanzelfsprekend in el kander overvloeien. Maar het einde is onontkoombaar. Dankzij die lange scènes met louter dans is 'Buigen of Barsten' het beste wat Van Dantzig in ja ren heeft gemaakt. Het samen L'Esquisse met 'Derrière le mur'. Choreografie: Joëlle Bouvier en Ré- gis Obadia; muziek: Nicolas Frize; decor: Dominique Roux. Gezien op 13 juni in de Stadsschouwburg, Am- lenzaal. Amsterdam. AMSTERDAM - Na het dèbacle van de Franse dans in het Hol land Festival van vorig jaar zijn dit jaar twee groepen uit Frank rijk uitgenodigd om de nare smaak weg te spoelen. Met L'Es- quisse en De Hexe Production van Monnier en Duroure is dat ten dele gelukt. Al blijft het moeilijk te begrijpen waarom Nederlandse theater- en festival programmeurs zo in het bijzon der gecharmeerd blijven van de Franse dans. L'Esquisse heeft in het marge- theater in ons land al enigszins een naam opgebouwd. De eerste produkties van het duo Joëlle Bouvier en Régis Obadia beho ren tot het beste wat de Franse, dans te bieden heeft. Ze hebben een eigen vorm van bewegen ontwikkeld waarbij op een ro buuste manier uitdrukking wordt gegeven aan tederheid. levensecht: de meterslange gor dijnen die bollen in de wind, het metselwerk van de muren, de ve gen licht over de trappen, het wa ter dat aan het slot langs de wan den sijpelt.*Het is een decor dat wel bij L'Esquisse past: harde, onverbiddelijke steen, die tege lijk met een romantisch waas is overdekt. Een typisch Franse sfeer die bijvoorbeeld ook uit het stripblad Metal Hurlant spreekt. Het bewegingstheater voor Clint Farha (midden) in Rudi van Dantzigs ballet 'Buigen of barsten'. spannen van dans, muziek en de cor draagt daar veel toe bij. Van Van Schayk is bekend dat hij een geestverwant is. Hij maakte het grimmige decor, met dreigende, schuine stalen staketsels, een op lopend achtervlak en een reus achtig beeld (Gilgamesj?). Maar ook uit de compositie van Chiel Meijering spreekt een verwante benadering. Met voorbijgaan aan de strek king zou 'Buigen of Barsten' vaak een mooi schouwspel zijn. Maar je krijgt nooit de kans om die te vergeten. De prachtige mo menten waarin het koor als een grote, zwijgende donderwolk over het podium zwermt worden te niet gedaan door de platte tek sten die ze daarna moeten zin gen. En zogaat het steeds. Van Dantzig verdient sympa thie omdat hij halsstarrig zijn en gagement in beweging blijft om zetten en daarbii veel risico durft te nemen. Daarmee gaat hij in te gen de in het theater vaak heer sende houding van nergens bij betrokken willen zijn. Maar de manier waarop hij zijn keuze uil- draagt is niet van deze tijd. Een moralistische boodschap met grote gebaren verpakken in een sprookje, dat werkt niet. Het shockerende van 'Buigen of Bar sten' schuilt niet in het engage ment zelf, maar in de naieve ge stalte die het aanneemt. Van Manen In hetzelfde programma is 'Symphonieën der Nederlanden' voor het eerst voor het 'gewone' publiek te zien. Hans van Manen maakte dit korte ballet ter ere van het openingsgala van Am sterdam Culturele Hoofdstad op 18 mei. Een groter contrast met 'Bui gen of Barsten' is amper denk- (foto Jorge Fatauros) baar. 'Symphonieën' is een glas heldere dans voor twaalf man nen en twaalf vrouwen. Piet Mondriaan gaat naar het bal, dat is een beetje de sfeer ervan. Twee pelotons paraderen in 'flashy' pakken over het podium: knal blauwe broek, wit en zwarte bo venkleding, glimmende cein tuur. Ze schuiven in elkaar en waaieren weer uit, als majorettes die hebben doorgeleerd. Als ze in formatie staan is er telkens wel iemand die het cordon door breekt om de lijnen van een in strumentale solo in de ruimte te schetsen. De vrolijk schetteren de muziek voor blazers van Louis Andriessen is zeer bepa lend voor het stuk. 'Sympho nieën' is geen echte uitschieter in het oeuvre van Van Manen, maar straalt wel een aanstekelijk soort ingestudeerde feestvreugde uit. ARIEJAN KORTEWEG L'Esquisse is in een paar jaar tijd van een klein groepje met een paar dansers en amper decor veranderd in een grote theater machinerie. Zo groot dat 'Derriè re le mur' alleen nog met veel passen en meten in de Amster damse Stadsschouwburg kan staan. Het stuk speelt zich af in een imposant decor, dat de bin nenplaats van een kasteel of een middeleeuwse stad verbeeldt. Alles aan dat decor is meer dan Dallapiccola in concertvorm 'UIisse', opera van Luigi Dallapiccola. Concert uitvoering in het kader van de VARA-matinees en het Holland Festival door solisten, het Groot Omroepkoor en het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Zoltan Pesko. Gehoord in het Concertge bouw op 13 juni. Radio-uitzending: maandag 15 juni. 20.02 uur. AMSTERDAM - De opera-concerten in het kader van de VARA:matinees hadden in het afgelopen seizoen iets van een gesloten cirkel. In november werd begonnen met 'II ritorno d'Ulisse in patria' van Monteverdi en de afsluiting werd zaterdagmiddag ver zorgd met het ruim drie eeuwen jongere muziekdrama 'UIisse' van Luigi Dallapic cola. Behalve de stof, de terugkeer van Odysseus naar zijn vaderland, hebben deze werken echter nog een belangrijk kenmerk gemeen: beide bleken zich namelijk slechts met grote moeite in concertvorm te kunnen handhaven. Bij Monteverdi's opera ontbrak het niet aan handeling en tempo, maar bleek de constante recitativische stijl een sterke belemmering zodra het werk van het theatrale element beroofd werd, maar de in 1968 voltooide opera van Dallapiccola bood een beeld dat daaraan ongeveer tegenover gesteld was. De golvende muzikale bewe ging op een ritmisch gefundeerde basis zorgde voor het ene fraaie moment na het andere, maar de trage tekstbehandeling en het gebrek aan handeling zorgden regelma tig voor een dramatische stilstand die de muziek tot louter fraaie klanken leek te re duceren. Hét gevoel voor dramatiek en de menselijke betrokkenheid die de eenakter 'II Prigioniero' kenmerken, schijnen hier omgezet in een intellectualisme en een spe len met abstracties dat hoge eisen aan de toehoorder stelt. Het door de componist zelf ontworpen libretto legt daarvoor al een moeilijk toegankelijke basis, omdat het zo wel in de dramatische tekening als in het zinspelen op feiten en gebeurtenissen een grondige kennis van Homerus vereist, en helaas was de VARA er niet aan toegeko men om bepaalde elementen in het libretto door middel van voetnoten voor het meele zende publiek te verduidelijken. De uitvoering zelf werd vooral een triomf voor het Radio Filharmonisch Orkest en voor dirigent Zoltén Pesko, die als geen an der met deze partituur vergroeid is geraakt. Zij konden echter niet voorkomen dat de muziek herhaaldelijk inderdaad nauwelijks meer leek dan een aaneenschakeling van op zichzelf beeldschone momenten, temeer daar de solisten dikwijls niet in staat waren boven het orkestrale geweld uit te komen of - mede door hun onverstaanbaarheid - hun rollen echt reliëf te geven. De enige uit zondering daarop vormde de Nausikaa van de helder getimbreerde en perfect articule rende sopraan Valeria Esposito. De radio- uitzending zal echter uitwijzen dat er nog meer opmerkelijke vocale prestaties wer den geleverd, met name door de alt Jard van Nes, de tenoren Peter Haage en Hein Meen.s, en de bariton William Murray, die de titelrol op korte termijn van Victor Braun had moeten overnemen. PAUL KORENHOF dat fraaie decor is in feite een uit vergroting van wat in eerdere produkties met een paar dansers werd gedaan. Maar de scherpe kantjes zijn er vanaf. Ik mis het bokkige, boerse minnekozen, het tomeloze tegen elkaar bonken. Agressie en aanhankelijkheid zijn nu gestroomlijnd, de aarze ling tussen oorveeg en streling is uit de dans verdwenen. L'Es quisse verliest zich in een verre gaande stilering en lijdt nu aan het narcissisme waarin veel Franse groepen zich verliezen; zelfs een wildeman ziet er dan uit alsof hij net onder de droogkap vandaan komt. Bouvier en Obadia zijn bezig zich zwaar te vertillen aan hun ei gen esthetiek. De verbluffend knappe en suggestieve vormge ving van 'Derrière le mur' heeft alle inhoud uit de voorstelling gezogen. De rituelen van L'Es quisse verzanden in gedateerd surrealisme; een soort dansen op Stonehenge in een strakke, vale spijkerbroek. Het is een voorstel ling met veel onnodige poespas erin, een levend bewijs dat groter lang niet altijd beter is. M D Zoals L'Esquisse graag balan ceert op de grens tussen liefde en woede, zo laten Monnier en Du roure het onderscheid tussen man en vrouw vervagen. 'Pudi- que Acide' wordt gedanst in Schotse kilts (van verschillende clans): het androgyne kledings stuk avant la lettre. En in 'Exta- sis' dragen zowel man als vrouw een lange regenjas met daaron der een tutu. Niet alleen in de kostuums, maar ook in de dahs is er zo min mogelijk onderscheid tussen de seksen. Jean-Francois Duroure danst in de groep van Pina Bausch. Hij was de niet te stuiten rock roll- danser in 'Auf dem Gebirge...'. Hexe Production, de groep die hij samen met Mathilde Monnier heêft, bestaat pas sinds een paar jaar. De twee pas de deux in dit eerste programma vertonen veel overeenkomsten. Licht tragische momenten zonder muziek wor den afgewisseld met koddige, showy dansen op muziek van Kurt Weill. 'Extasis' kwam, ook door de uitvoering, veruit hét best uit de verf. Juist de meer verstilde mo menten worden hier goed uitge buit. De ver uitgedraaide heupen geven karakter aan de dans en zeker aan het eind weet het twee tal een droeve vrolijkheid op te roepen. Toch, Monnier en Du roure balanceren bepaald niet op het scherp van de snede en zou den met hun burleske dansjes op de - vaak bruut weggedraaide - Weill met evenveel recht in het LIdo kunnen optreden. Ze moe ten het nog veel te veel van een paar vondsten hebben. Hun groepschoreografie 'Mort de Ri- re' is van 16 t/m 19 juni in het Holland Festival te zien. ARIEJAN KORTEWEG Bommelding verstoort optreden Bernstein MÜNCHEN (DPA) - Een uitvoe- ring van de Amerikaanse dirigent Leonard Bernstein met het symfo nie-orkest van de Beierse omroep is zaterdagavond verstoord door een bommelding. Toen de politie na de ontruiming van de concert zaal in München niets had gevon den begon met de uitvoering van Franz Schuberts symfonie in C-dur met drie kwartier vertraging. Wel bleek na afloop van het con cert dat Bernsteins horloge ter waarde van 30.000 mark was ver dwenen uit de dirigentenkamer, evenals een bedrag van 850 mark. De Duitse muziekprijs, die Bern stein vandaag in München zal ont vangen, kan wellicht iets goedma ken. Aan de prijs is een bedrag van 150.000 mark verbonden. BRUSSEL (BELGA/AFP/DPA) - De Franse choreograaf Maurice Béjart, de leider van het wereldbe roemde .Ballet van de Twintigste Eeuw', heeft aangekondigd dat hij eind deze maand bij de Brusselse Koninklijke Muntschouwburg ver trekt. Dit heeft de Belgische minis ter voor het Franstalig onderwijs, Antoine Duquesne, zaterdag ver klaard. Volgens de minister deelde Bé jart hem dit mee in een telefoonge sprek vanuit Leningrad waar het gezelschap nu op tournee is. Bé jart, die internationale roem ver wierf met het in 1960 door hem op gerichte .Ballet van de Twintigste Eeuw', vertrekt waarschijnlijk naar Lausanne. Als reden voor zijn vertrek voer de de 59-jarige choreograaf aan dat hij geen bevredigend antwoord heeft gekregen op zijn verzoek om meer zelfstandigheid voor zijn bal letgroep. Op die manier wilde de choreograaf voorkomen dat zijn gezelschap de dupe zou worden van de bezuinigingen die de Belgi sche regering van de Muntschouw burg had geëist. De schouwburg heeft met grote verliezen te kam pen. Volgens Bejart heeft zijn bal letgroep echter nooit begrotings problemen gehad. Daarom eiste hij dat zijn balletgroep en het operage zelschap van elkaar losgemaakt zouden worden. Minister Duquesne verklaarde het afgelopen weekeinde dat de re gering Béjarts eis ondersteunde, maar dat de direktie en de raad van bestuur van de Muntschouwburg niet op diens voorstel hadden ge reageerd. De directie van de schouwburg liet weten dat zij offi cieel nog niets van Béjarts aan staande vertrek had vernomen. De Turkse zangeres Selda Veel muziek op Poetry Park ROTTERDAM (GPD) - Het was gisteren dringen geblazen in het park aan de voet van de Rotterdamse Euromast. Tienduizenden mensen had den zich hier verzameld om de tiende aflevering bij te wonen van het multi-culturele festival Poetry Park. Begonnen als een extra feestje bij Poetry International, is Poetry Park inmiddels uitgegroeid tot een zelf standig festival met een unieke sfeer. Elk jaar laten honderden artiesten met een niet- Nederlandse achtergrond op verschillende podia zien wat de ontwikkelingen zijn op het gebied van muziek, dans, theater en poëzie. Nog meer dan de vorige keren lag de nadruk dit jaar op de muziek. Het eerfete hoogtepunt was het optreden van de Turkse zangeres Selda, door presentator Bram Vermeulen treffend omschreven als 'de stem van Tur kije'. Voor de Turken is Selda een begrip. Ze heeft reeds zeventien elpee's op haar naam staan en geldt als één van de belangrijkste vertolkers van de Turku (muzikale volkspoëzie) en van protestliederen. Tjonge, wat kan die vrouw hartverscheurend zingen. Terecht werd om een toegift ge vraagd. Ook het optreden van de Kaapverdische band Sun of Cap was een succes. Eenmaal op dreef valt een groep als Sun of Cap nauwelijks meer te stuiten in haar razendsnelle ritmen. En als dan ook nog eens het zonne tje begint te schijnen, kan zo'n optreden niet meer stuk. Des te knapper was het dat de Surinaamse Astrid Roemer vervolgens fier overeind bleef met haar poëzie. Terwijl achter haar alles werd klaar gezet voor de spetterende slot-act van Arrow, droeg zij trefzeker haar ritmische gedichten voor. Als ik u zo dicht tegen elkaar zie staan, geneer ik me haast dat ik gedichten heb geschreven om racisme te bestrijden. Maar ik zal er toch een paar voorlezen. Jammer genoeg las ze alleen oud werk voor. Actrice Geraldine Page overleden NEW YORK (Rtr)- De Ameri kaanse actrice Geraldine Page, die onder haar vele onderscheidingen ook een Oscar voor de beste actrice telde, is zaterdag op 62-jarige leef tijd overleden. Haar zoon Anthony trof haar zaterdagmiddag dood. aan in haar flat in Manhattan. Volgens de politie is Page vermoe delijk aan een hartaanval overle den. Haar laatste rol speelde ze met Richard Chamberlain in de herop voering van Noel Cowards stuk 'Blithe Spirit' op Broadway. We gens ziekte moest ze bij enkele op voeringen verstek laten gaan. Geraldine Page verwierf haar eerste roem in de jaren '50 met to neelopvoeringen in de Newyorkse off-Broadway theaters en maakte later ook carrière in de filmwereld. Ze gold als een van de grootste Amerikaanse toneelactrices van de afgelopen 30 jaar. In 1986 won ze eindelijk een Oscar voor haar rol in 'the trip to Bountiful', nadat ze ze ven vergeefse reizen naar Holly wood had gemaakt voor Oscarno minaties die het niet haalden. Geraldine Page werd in 1924 ge boren in Kirksville, Missouri, en groeide op in Chicago. Op haar ze ventiende stond ze vóór het eerst op de planken van het amateur-toneel, het begin van een carrière waarin ze in meer dan 500 stukken zou spe len. Ze veroverde de Newyorkse theater-wereld in 1952 met de off- Broadway produktie van Tennes see Williams' 'Summer and Smoke'. Haar rol in de eerste filmversie van dit toneelstuk leverde haar de eer ste Oscar-nominatie op. Er zouden er nog zes volgen: voor 'Sweet bird of youth', 'Interiors', 'Hondo', 'You- Bij Residentie-Orkest Residentie-Orkest o.l.v. Carlo Riz zi met werken van Carl Maria von Weber en Ernest Chausson. Solist: Christian Zacharias in het Concert voor piano en orkest no. 5 van Lud- wig van Beethoven. Gehoord op 13 juni in de Stadsgehoorzaal. LEIDEN - Het debuut van de 26-jarige Italiaanse dirigent Carlo Rizzi bij het Residentie- Orkest mag niet onverdeeld ge slaagd genoemd worden, wan neer tenminste dit concert als maatstaf voor zijn kunnen ge nomen moet worden. Behaalde prijzen op. toch niet onbelang rijke dirigenten-concoursen wijzen in de richting van een opmerkelijk talent en wekten verwachtingen die althahs in dit concert niet vervuld wer den. Wellicht gaat zijn talent meer in de richting van de ope ra, want dramatisch was zijn in terpretatie van zowel de Ouver ture Der Freischütz van von Weber als van de Symfonie in Bes van Chausson in hoge ma te. In Der Freischütz werd alles zwaar aangezet met grote geba ren waarin de details nogal eens verloren gingen, en weinig homogeen samenspel het ge volg was. Ook de Symfonie van Chausson .onderging dezelfde behandeling. Chausson, die een leerling van César Franck was, werkte zoals alle compo nisten uit die tijd (de tweede helft van de vorige eeuw) onder de schaduw van Wagner. Maar hij was ook Fransman, en de Franse muziek hoe dramatisch die ook mag zijn, wordt toch steeds gekenmerkt door een evenwicht tussen emotie en verstand. In deze uitvoering was beheersing ver te zoeken; te uitbundige fortes over schreeuwden de donkere tin ten van de orkestklank. Deze uitvoering was te extravert om tot de innerlijke muzikale logi ca door te dringen. In Beethoven's Vijfde piano concert spreidde Christian Za charias een veelheid aan scha keringen ten toon, van een bij tend wat koud fortissimo in het vele passagewerk van het eer ste deel tot en met een verstild pianissimo in het middendeel. Indrukwekkend was de wijze waarop Zacharias aan het eind van dit deel de klank liet uit sterven en het uitbundige the ma van het direct erop volgen de Rondo voorbereidde. De uit gelaten vrolijkheid van dit Rondo had een wat grimmig karakter, waardoor de andere veel mildere thema's in dit deel meer reliëf kregen. Met dit concert heeft het Re sidentie-Orkest definitief een streep gezet onder de serie con certen in eigen beheer in Lei den. Folders met informatie over de abonnementen in de nieuwe Muziekzaal aan het Spui in Den Haag werden tij dens dit concert uitgereikt. Het Residentie-Orkest zal evenwel in het volgend seizoen zesmaal te Leiden te horen zijn in het kader van dè Meesterserie van K&O. MIES ALBARDA. Maurice Béjart (archieffoto) 're a big boy now', 'Pete 'n Tillie' en 'The Pope of Greenwich'. Geraldine Page trad drie keer in het huwelijk, de laatste maal met de acteur Rip Tom. Ze laat drie kinderen achter. (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 20