'Werk gaat voor het meisje' Jan Lammers verwerkt kater nuchter Zeilen betekent veel, maar niet alles voor Lange Dwarshuis wint Ronde om Texel DIOK wint toernooi in Italië MAANDAG 15 JUNI 1987 PAGINA 19 Jan Lange (links), geflankeerd door zijn fokkemaat Sidny van Zon: "Met hem kan ik perfect opschieten, ik zou met hem zo de halve wereia kunnen overzeilen". ,fotopr' Met succes, want Lange heeft in het afgelopen decennium gegros sierd in titels. De eerste, een na tionale in de Hobie 14-klasse, ver overde hij op 24-jarige leeftijd. "Maar dat stelde niet zoveel voor. want ik voelde me een beetje als een éénogige in het land der blin den". Dat gold niet voor de Euro pese titel die hij zes jaar geleden veroverde in een Hobie 16, een tweemansboot. Dat gebeurde met zijn fokkemaat Gaia Son, een naar Amersfoort uitgeweken Leidse, met wie Lange bijna lou ter successen heeft geboekt. "Met haar zeil ik heel relaxed en klinkt er aan boord geen enkele 'god ver'. Dat is tamelijk uniek is het zeilen'. Tijdens de grote Amerikaanse wedstrijden heeft Lange het ech ter moeten zien te redden zonder Son. "Meestal besluit ik pas op het laatste moment aan zulke wedstrijden mee te doen waar door Gaia zich niet vrij kan ma ken". Haar plaats wordt a tin de overzijde van de grote plas inge nomen door Sidny van Zon, eige naar van een Texelse zeilschool die Lange vier jaar geleden door zijn Amerikaanse contacten aan een startbewijs voor de Worrell- race hielp. Uitputtingsslag Tijdens zijn eerste etappewed strijd tussen Miami en Virginia beach voelde Lange zich niet al tijd even op zijn gemak. "Zo'n ra ce is toch even wat anders dan een rondje om Texel varen. Op een gegeven moment, ik hing in de trapeze, riep Sidny: 'Joh Jan kijk nou eens'. Zwom er een haai onder me. Ik ben nog nooit zo snel weer aan boord geklauterd. Maar na verloop van tijd word je een stuk makkelijker in dat soort dingen". Dat bleek vorig jaar toen door Jaap Visser stuurman Lange en fokkemaat van Zon in de eerste Hogsbreath- race over boord sloegen en in de Golf van Mexico tussen de haaien dreven. "Maar daar dachten we niét eens aan", kan Lange zich het grootste avontuur uit zijn zeilcarrière nog levendig herin neren. "We hadden eigenlijk al leen maar oog voor de boot". Die was uitstekend gestart in de uitputtingsslag waarin de twee zeilvrienden (Lange: "Ik kan met Sidny perfect opschie ten, ik zou met hem zo de halve wereld kunnen overzeilen") wer den bijgestaan door Peter Spij ker. De voormalige nationale en Europese kampioen zat bij het eerste 'checkpoint' rustig op het strand te wachten om één van de twee af te lossen (in de Hogs- breathrace wordt dag en nacht doorgezeildtoen een zware storm opstak. Lange: "De lucht werd ineens pikzwart. Sidny en ik zeiden nog tegen elkaar: 'Ha, eindelijk wind'. Nou dat hebben we gewe ten. Windkracht elf, we werden zomaar weggegooid. Het zeil scheurde en de top van de mast brak af. Die kreeg ik nog bijna tegen mijn hoofd. We hebben zo'n twintig minuten in het water ge legen. Toen ging de wind wat lig gen en uiteindelijk zijn we naar de kust van een eilandje gedre ven. Daar moesten we ontzettend nodig uit de broek, maar terwijl we onze behoefte deden, zagen we vlakbij ons twee aligators liggen. Inpakken en wegwezen dus". Zonderling "We zijn teruggezeild langs de kust om te zoeken naar een plek waar we de nodige reparatie werkzaamheden konden uitvoe ren. Het was inmiddels donker' geworden, maar opeens zagen we ergens een lichtje branden, het enige op het eiland. Daar zijn we op af gegaan en dat was onze redding. We ontmoetten een of ander zonderling figuur, ene Dial en die was bereid ons naar de bewoonde wereld te brengen. Daarvoor moesten we eerst zeven kilometer door de rimboe strui nen. Met een bootje heeft Dial ons uiteindelijk naar het vasteland gebracht. We hebben nog steeds contact met hem. Laatst stuurde hij ons een briefen die begon met de opmerking dat hij nooit de dag zal vergeten dat er op zijn raam werd geklopt door die twee maffe Hollanders". Eenmaal terug in de bewoonde wereld bleek dat niet alleen Lan ge en Van Zon schipbreuk had den geleden, maar dat nagenoeg het complete veld van veertien boten averij had opgelopen. "Vandaar dat de organisatie be sloot tot een herstart en ondanks alle ontberingen waren wij enorm gemotiveerd. Het ging een tijdlang fantastisch. We zijn zelfs opgezeild naar een derde plaats, maar die bleek niet te handha ven. Toch hébben we het prima gedaan, want voorin zat het hele zaakje dicht op elkaar. We heb ben maar weinig moeten toege ven op de allerbeste zeilers van de wereld".- Hogsbreathrace Gezellig Dit jaar kwam de Lange-équipe echter niet in het verhaal van de Hogsbreathrace voor. "We hadden een nieuw be manningslid en tussen hem en Sidny klikte het niet zo geweldig. Toen zij een etappe samen zeil den is het fout gegaan. Zijn ze in slaap gevallen, terwijl ik op het strand zat te wachten. Uiteinde lijk kwamen ze uren na het ge plande tijdstip aan. Toen ik hoorde wat er was gebeurd, heb ik er nog om moeten lachen ook. Een goede klassering konden we natuurlijk wel vergeten, vooral ook omdat we in het vervolg van de race een paar gunstige stormpjes misten". Eenmaal kansloos voor een goede klassering hebben Lange en zijn bemanningsleden van de laatste etappes pleziertochtjes ge maakt. Lange: "Als je voorin zeilt, ben je alleen maar met de wedstrijd bezig en zitje voortdu rend naar je windvaantje te tu ren. Nu was het veel gezelliger, we hadden ook oog voor andere dingen. Op een gegeven moment voeren we vlak langs de kust en daar stonden een paar mensen naar ons te zwaaien. Wij vragen aan die mensen of ze wisten waar Holland ergens lag. Of we Holland Michigan bedoelden. 'No, Holland Europe', riepen wij. En die mensen maar brullen dat we helemaal verkeerd zaten". "De organisatoren hebben zich later kapot gelachen om onze ver halen. Prachtige mensen trou wens, heel gezellig en reuze aar dig. Dat geldt trouwens voor het hele Hobie-wereldje. Er bestaat niet voor niets een uitdrukking 'It's a hobie way of life'. Wat dat leven inhoudt? Op een ontspan nen manier een sportieve inspan ning leveren en op een gezellige manier met elkaar omgaan". Een leven dat trekt, want vol- gend jaar willen Jan Lange en Sidny van Zon als het even kan weer meedoen aan de Hogs breathrace. De sponsors zijn al gemobiliseerd. Voor stuurman Lange is het te hopen dat hij dan op 'Annie's verjaardag' kan wor den gemist. 'Ik leef van dag tot dag, een volgende keer beter' LE MANS (GPD) - Jan Lammers heeft tien uur en drie kwartier mo gen hopen op zijn eerste grote klas- sieker-overwinning in de auto sport. Toen om kwart voor drie in de (zaterdag)nacht de onheilstij ding werd omgeroepen besefte de Zandvoorter besefte meteen, dat slechts de anonimiteit van de ver liezer in plaats van roem en geld voor een winnaar hem ten deel was gevallen. Terwijl hij net was neer geploft op een bankje in zijn cara van om een half uurtje uit te blazen van de inspanningen, reed teamge noot Win Percy de kansen van Lammers op de fel begeerde eerste plaats in de '24 uur van Le Mans' met een daverende klap aan gruze lementen. Het mocht een godswonder he ten dat de Engelsman er slechts met wat kneuzingen aan de benen van af was gekomen. Zelfs sloperij 'Beun de Haas' zal weinig geld over hebben voor de stukken schroot, die eens een renwagen voorstel den. Percy's bolide raakte op het lange stuk bij Hunaudières, waar de wagens hun topsnelheden (rond de 350 kilometer per uur) bereiken, uit zijn koers, doordat de linke rachterband explodeerde. Percy slingerde als een dronken chauf feur over de baan en stuiterde van de ene naar de andere vangrail, waarna de wagen ook nog eens over de kop sloeg en op zijn dak doorgleed. Kritiek „In elke andere wagen had Percy zijn verhaal niet kunnen navertel len. Hij heeft zijn leven te danken aan de sterke constructie van de Jaguar", aldus Lammers. Hoewel de 55e editie van de '24 uur van Le Mans' bespaard bleef van dodelij ke ongelukken, bewees Percy's crash nog eens dat het gammele. 13,5 kilometer lange Sarthe-circuit hard toe is aan een verbouwing, die de rijders meer veiligheid garan deert. Niet alleen Jan Lammers, maar ook andere ervaren coureurs als winnaar Hans Stuck en erkend Le Mans-hater Alan Jones hebben felle kritiek geleverd op de organi satie. De Fransman Bob Wollek (pole-position): „Op het rechte stuk moet je een pak Pampers om doen en maar hopen dat alles goed gaat. Probleem is, dat het circuit voor een groot deel over wegen voert waar voor de rest van het jaar het normale verkeer gebruik van maakt. Het is in feite gemaakt voor mobyletjes en niet voor wagens, die snelheden van 350 tot 400 kilo meter halen". De organisatie heeft de verant woordelijkheid bij monde van sportcommissaris Alain Bertaut hautain van zich afgeschoven. „De technici zijn voor een groot deel schuldig, omdat zij de topsnelhe den van de wagens steeds verder opschroeven". Lammers was al lang blij dat Percy het er levend van af had af gebracht. De teleurstelling over het vroegtijdig einde werd erdoor naar de achtergrond gedrongen. „Het is jammer dat we er zo vroeg uitlagen. Maar ik doe dit werk al 15 jaar en ben er dus aan gewend ge raakt dat er iets kapot kan gaan". Heel wat minder nuchter rea geerden de 30.000 Britse autosport- fans in Le Mans. Het door regen en modder besmeurde legioen, dat de Franse bierbrouwerijen en frietfa- brieken een 'gouden' weekeinde bezorgde, zat er in de laatste uren wat lodderig bij. Dat kwam niet al leen door de overmatige alcohol- consumptie, maar ook door de gro te nederlaag van Jaguar. 'Come on, lads' stond er op de spandoeken, maar de 'lads' van Jaguar legden het af tegen de 'Jungs' van Por sche, die op de eerste vier plaatsen beslag legden en met de combina tie Bell/Stuck/Hobert voor de ze vende achtereenvolgende keer de '24 uur van Le Mans' wonnen. Kater De drie Jaguars, waar omheen circa 65 helpers (monteurs, dokto ren, masseurs) liepen, leverden al leen in de eerste uren tegenstand van betekenis aan de Westduitse concurrentie. Van de drie Engelse auto's hielden Cheever en Boesel het nog het langst vol. Zij kwamen uiteindelijk op grote achterstand als vijfde binnen. Brundle en Niel sen gaven ér in de vroege morgen na 16 uur met motorproblemen de brui aan. De klapband van Percy bezorgde de Britse fans een paar uur eerder hun eerste, maar ongetwijfeld niet laatste kater. De klapper had ei genlijk niet voor mogen komen, omdat de Jaguar-rijders normaliter door middel van een computer inj hun cockpit gewaarschuwd wor den, als de temperatuur van de banden plots te hoog oploopt. Een dergelijke snelle temperatuurswis seling is meestal het voorteken dat de band op het punt staat te explo deren. Het veiligheidssysteem werkte evenwel niet bij reserve Percy, die John Watson als tweede rijder achter Lammers had vervan gen, omdat de langzame Noordier te veel tijd (per uur vijftig secon den) op de concurrenten verspeel de. Lammers: „Percy had de pech, dat ik vlak voor de wissel met hem onderweg een deel van de kap van de wagen had verloren. Daardoor was de elektrische bedrading be- Wat er overbleef van de wagen van Jan Lammers nadat collega-Percey met een snelheid van ruim 300 kilometer per uur in de slip was geraakt. (foto ANP) van Parijs naar Tokio bracht. In Ja pan wacht hem de komende dagen testritten in de Formule 3000. „Ik leef van dag tot dag en van race naar race. Ik zie wel wat er op me af komt. Le Mans was geen succes, maar het is niet meer of minder dan een leuke mijlpaal, waar je je als coureur niet blind op moet sta ren. Een volgende keer beter". Voor Lammers, die zijn eerste plaats in de strijd om het wereld kampioenschap Prototypes ver speelde aan Stuck en Bell, gaat het race-leven desondanks onverdro ten door. Gisteravond al zat hij om tien uur in het vliegtuig, dat hem OUDESCHILD (ANP) - Van de bij na 800 boten, die zaterdag startten voor de tiende Ronde om Texel hebben er 253 de finish gehaald. Veertig van de boten werden ge diskwalificeerd en daarbij was de R. 27 van Cortlever/Cortlever/Elle- meijer, die voor de strijd over iets meer dan 100 kilometer niet de ver plichte noodvoorzieningen (vuur pijl) aan boord had. Het record van 823 deelnemende boten van vorig jaar werd, bewust, niet gehaald. De organisatoren van deze grootste race voor catamarans hadden het aantal schepen beperkt tot 750. Er vertrokken er tenslotte toch nog 34 meer, omdat buiten landers, die niet op de hoogde wa ren van de limitering van het deel nemersveld, startrecht werd ver leend. Na toepassing van de handicap- formule werd de A-cat van Dwars huis uit Delft winnaar. Dwarshuis maakte een tijd van 6 uur 2 minu ten en 28 seconden. De uitslag is: 1. Dwarshuis (Delft, A-cat) 6.02.28, 2. Van der Plaat/Smits (Mijdrecht, Hoby 18) 6.09.58, 3. Bongers/Rijn (Noord- wijk, «Hoby 18) 6.11.34, 4. Wahl (WD1, Hoby 14) 7.21.04, 5. Visser/ Schuurman (Hoofddorp, Prindle 19) 5.52.09, 6. Bokma/Van Schaik (Kwintsheul, Hydra 18) 6.06.05, 7. Van Daelen/Al (Amsterdam, Hoby 18) 6.20.06, 8. Laurent/Grondin (Aus, Hoby 16) 6.41.26, 9. Loos/ Groeneveld (Zandvoort, Tornado) 5.50,05, 10. Schimberg (Hillegom, A-cat) 6.15.10. Jefferson springt ver in Bratislava BRATISLAVA (Reuter) - De beste prestatie bij internationale atle tiekwedstrijden in Bratislava werd het afgelopen weekeinde geleverd door de Cubaan Jaime Jefferson. Hij won het verspringen met 8,49 meter. Ook de Cubaanse estafette op de 4x100 meter leverde met 38,92 seconden een indrukwekken de prestatie. Bij internationale atletiekwed strijden in Fürth in de Duitse Bondsrepubliek bracht Jordanka Donkova de beste jaarprestatie op de 100 meter horden op haar naam. De Bulgaarse bleef met 12,33 slechts zevenhonderdste seconde boven haar wereldrecord van 12,26. De Canadees Ben Johnson versloeg met zijn 10,14 op de 100 meter Talal Mansour uit Qatar (10,29) en de Westduitser Christian Haas (10,34). In Albuquerque (New Mexico) verbeterde de Amerikaanse pols stokhoogspringer Joe Dial voor de zesde keer zijn Amerikaanse re cord tot 5.95 meter. RHO - DIOK heeft het internatio nale zevenmans rugbytoernooi van Rho gewonnen. In de Italiaanse plaats in de buurt van Milaan re kende het Leidse zevental in de kwartfinales af met de organise rende vereniging Rho: 34-0. Ver volgens moest het Franse Viryllon er in de halve finales met 31-8 aan geloven. In de eindstrijd versloeg DIOK Parma uit Italië met 28-12. DIOK-coach Theo Snijders neemt in samenwerking met REL- trainer Piet Paul de nationale rug- by-selectie onder zijn hoede. Het tweetal volgt in die hoedanigheid Dick Jansma op die na vijf jaar een punt zette achter zijn activiteiten als bondstrainer. Snijders blijft overigens als clubcoach aan DIOK verbonden. Winst en remise HOCKEY - De generale repetitie van het Nederlandse vrouwenhoc keyteam voor het einde deze week in Amstelveen te beginnen toer nooi om de Champions Trophy is het afgelopen weekeinde maar voor de helft geslaagd. Zaterdag won Oranje in Bergen op Zoom zo als het wilde met 5-0 van de Ver enigde Staten, een dag later bleef de ploeg van Gijs van Heumen te gen dezelfde opponent in Goes op 1-1 steken. Eerste WK rugby RUGBY - De eindstrijd van het eerste officiële toernoooi om de wereldtitel rugby gaat zaterdag 20 juni tussen Frankrijk en Nieuw- Zeeland. De Fransen bereikten za terdag als eersten de finale van het evenement dat in Australië wordt gehouden. In een uiterst enerve rende wedstrijd versloeg Frankrijk het gastland met 30-24. Nieuw-Zee- land had heel wat minder moeite de eindstrijd te bereiken. De All Blacks lieten in Auckland zeer wei nig heel van de illusies van Wales: 49-6. Derde plaats Zijl WATERPOLO - Het aspiranten- team van De Zijl/LGB uit leiden behaalde de derde plaats in de strijd om het clubkampioenschap van Nederland, LZ'86 werd vierde. Na een nederlaag tegen de latere winaar HZC/De Robben (7-10) ver sloegen de jonge waterpoloërs van De Zijl Polar Bears (15-5) en Njord (13-6). In de halve finales was Het Ravijn (8-5) te sterk voor De Zijl, dat in de kleine finale stadgenoot LZ'86 met 7-4 de baas bleef. Hein ijzersterk PAARDESPORT - IJzeren Hein heeft gisteren op de baan van Duindigt in Wassenaar zijn titel als Nederlands kampioen met succes verdedigd. De zes-jarige hengst met Roelof Kromkamp op de sulky noteerde op de 2100 meter een kilo metertij d van 1.15.6. Hij verbeterde daarmee het, al op zyn naam staan de, baanrecord met zes-tiende se conde. Op de tweede plaats eindig de Ulaan, gestuurd door Luud Dooper. Veric Brach met pikeur Hennie Grift pakte op afstand het derde geld. De eerste prijs bedroeg 15.000 gulden. Titel Hanneke Faber SCHOONSPRINGEN - Hanneke Faber heeft het afgelopen weekein de in het Haagse zwembad Mor genstond het bezit van de nationa le schoonspringtitel (indoor) ge prolongeerd. Bij afwezigheid van de in Amerika verblijvende Daph ne Jongejans zegevierde zij met ruim verschil vóór clubgenote Es ther van den Bergh. Brenda den Broeder kreeg zaterdag bij de leef tijdsgroepen de hoogste waarde ring (395,90), maar kon dat gisteren in de all-in finales niet waarmaken. Bij de mannen werd Frits Adel- meijer met gering verschil versla gen door Gerhard Onink. Overuren bondscoach Bondscoaches maken gemiddeld werkweken van 67,5 uur en ook de topcoaches die bonden op part-ti me basis in dienst hebben werken aanzienlijk meer (rond vijftig pro cent) dan met hen is overeengeko- Dat is een van de conclusies uit een onderzoek van de Nationale Sport Academie van de NSF en het ministerie van WVC naar het func tioneren van een 24-tal coaches en trainers, die bij landelijke sportor ganisaties actief zijn. Tibor Kreisz blijft TAFELTENNIS - De Nederlandse tafeltenniskampioen Avanti uit Hazerswoude kan komende sei zoen weer beschikken over Tibor Kreisz. De 29-jarige Hongaar ver lengde zijn contract met een jaar. Over de toekomst van zijn landge noot Andras Podpinka, eveneens spelend voor Avanti, is nog geen zekerheid. LEIDEN - Jan Lange liet er een rondje Texel voor schieten. 'An nie's verjaardag' was voor de Katwijkse catamaranzeiler toch net even iets belangrijker. "Het werk gaat nu eenmaal voor het meisje", hanteert de eigenaar van twee Leidse bistro's een Hol lands gezegde. "En met het zeilen kan ik nu eenmaal niet mijn brood verdienen". Met 'Annie' ligt dat even anders, want die moet Lange boven Jan zien te hel pen. Nog deze zomer hoopt de viervoudige winnaar van de Ronde om Texel (in de Hobie 16- klasse) in de kelders onder de Hoogstraat een nieuw horecabe drijf te openen en voor de inrich ting van 'Annie's verjaardag' moet op dit moment moet alles wijken. Vandaar dat Lange het afgelopen weekeinde verstek liet gaan bij het massale zeilspekta- kel rond het Waddeneiland. "Maar daar zit ik echt niet mee hoor", wil de gediplomeerde kok doen geloven"want ik kan niet zeggen dat ik echt gek ben van zeilen. Ik heb er ontzettend veel plezier in, maar dat heb ik in mijn werk ook, dus ga ik niet ten koste van alles aan een zeilwed strijd meedoen". Bovendien, wat zou hij zich druk maken om een wedstrijdje van nog geen honderd kilometer, terwijl hij er net een monsterrace van 1260 kilometer op heeft zit ten. Voor de tweede opeenvolgen de keer maakte Lange vorige maand deel uit van het geselec teerde deelnemersveld aan de Hogsbreathrace (letterlijk: de zwijnenademrace). In deze etap pewedstrijd voor catamaranzei lers beleefde de Katwijkse Leide- naar (of andersom) net als vorig jaar opwindende avonturen, hoewel sportief succes deze keer uitbleef. In tegenstelling tot het jaar daarvoor toen Lange weliswaar op een zevende plaats eindigde maar nauwelijks iets had hoeven toegeven op Hobie Alter, de uit vinder van de catamaran als wedstrijdboot en wereldkam pioen Gary Metcalf. Giganten die nog de hete adem van de meervoudige Nederlandse kam pioen in hun nek hebben gevoeld, want Lange heeft in de eerste Hogsbreathrace een tijdje in der de positie gelegen. Dat zat er dit jaar niet in, want het Hollandse drieman schap bereikte als voorlaatste de finish in Pensacola Florida. "Maar daar heeft mijn humeur echt niet onder geledenbeweert Lange, "want ik zeil echt alleen maar voor mijn plezier en of ik nou eerste of vijfde ben gewor den, mijn gezicht staat hetzelf de". Vrolijk dus, want Lange, 35 jaar oud inmiddels, gaat la chend door het leven. Praktij kjongen De zeiler van de Katwijkse wa tersportvereniging Skuytevaert koos elf jaar geleden voor het eerst met een catamaran zee. "Bang was ik niet, want ik ben als het ware opgeroeid bij Skuy tevaert. Ik kende de zee en de gol ven. Voor de rest deed ik wat ik dacht dat goed was. Dat heb ik altijd gedaan, gezeild op mijn gevoel. Ik ben geen theoriejongen die uren in allerlei boeken zit te wurmen. Ik ben iemand van de praktijk en leer vooral van mijn eigen fouten".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19