5^r Spelers NEC hebben toch nog eergevoel RKC moet winst op DS'79 duur betalen Nederlanders wijzen KV de weg Libregts: voorstel afg. ewezen Vice-voorzitter AZ moet weg In Engeland bij vrije trap geen buitenspel Fortuna verslaat Marokko Supporters aangehouden PAGINA 14 MAANDAG 15 JUNI 1987 Ook nationale bekers voor Napoli en Lok Leipzig BRUSSEL (ANP) - KV Meche- len heeft gisteren de Belgische voetbalbeker gewonnen. In de fi nale in het Astridpark te Brussel werd Club Luik met 1-0 verslagen door een doelpunt in de 30e mi nuut van de Nederlander Piet den Boer. Er waren 30.000 toeschou wers. Mechelen wordt getraind door Aad de Mos. Voor KV Mechelen was de ver overing van de Belgische beker het grootste succes uit het bestaan. Ne derlanders waren voor een groot deel verantwoordelijk. Trainer Aad de Mos maakte de opstelling, Er- win Koeman was de uitblinker en Piet den Boer de schutter. Voor Mechelen was dit de bekroning van een sterk seizoen, dat met een domper dreigde te eindigen. Op de laatste dag van de competitie werd de landstitel verspeeld met een ne derlaag bij Club Brugge. De bekerfinale in het Astridpark tussen KV Mechelen en Club Luik was een teleurstelling voor de 30.000 kijkers. Club Luik had al leen hardheid te bieden. Varga, Quain en Desart kregen geel. Het enige gevaar kwam van een vrije trap door Quarante, die gestopt werd door Preud'Homme. Mechelen kwam na een half uur voor. Den Boer bekroonde een een-twee met Koeman met een harde schuiver. De voorsprong werd, zoals zo dikwijls in de com petitie, op gedegen wijze verde digd. Niet mooi, maar wel effectief. „Ik ben heel blij", zei trainer De Mos. „Dit is toch een bekroning op een geweldig seizoen." Den Boer zei: „Voor het eerst in mijn leven heb ik een beslissend doelpunt ge maakt in een beslissende wed strijd." Door de overwinning van KV Mechelen werd Beveren zeker van deelneming aan het UEFA-be- kertoemooi naast Lokeren en Club Brugge. Na de landstitel won AC Napoli zaterdag ook de Italiaanse voetbal- beker gewonnen. In Bergamo werd de tweede wedstrijd van de finale tegen Atalanta met 1-0 ge wonnen door een doelpunt vijf mi nuten voor tijd van Giordano. Na poli won de eerste wedstrijd met 3-0. Napoli is na Torino (1943) en Ju- ventus (1960) die in Italië de dub bel heeft behaald. Verliezend fina list Atalanta, dat uit de Serie A de gradeerde, neemt volgend seizoen deel aan het Europese bekertoer nooi voor bekerwinnaars. In Oost-Duitsland won Lok Leip zig opnieuw de Oostduitse voetbal beker. In de eindstrijd te Berlijn werd FC Hansa Rostock met 4-1 verslagen. Er waren 47.000 toe schouwers. Lok, dat de Europese bekerwin naarsfinale tegen Ajax met 0-1 ver loor, zette de Oostduitse beker voor de vijfde keer in de trofeeën- kast. De club had daar negen fina les voor nodig. In de eindstrijd tegen Hansa viel de beslissing pas in de tweede helft. Voor de pauze hielden beide ploegen elkaar in evenwicht. Marz gaf Rostock de leiding met een kopbal. Binnen een minuut zorgde Kuhn voor de gelijkmaker. Kuhn scoorde na rust ook 2-1. Vervol gens maakte Richter in zijn laatste wedstrijd voor Lok bijna zijn mooi ste doelpunt. Zijn kopbal met een klassieke snoekduik landde op de lat. Marschall en Leitzke verruim den de score in een fase, dat Ros tock te grote risico's nam in de jacht op de gelijkmaker. West-Duitsland Blau Weiss '90 Berlin is zaterdag als eerste gedegradeerd uit de Bun- desliga. Het verblijf op het hoogste voetbalplatform in West-Duitsland duurde slechts één seizoen. Ham burger SV, volgende zaterdag mo gelijk bekerwinnaar, gaf het laatste zetje voor de stap terug. Met 2-1 viel de tweede beslissing in de Bundesliga na de titelprolongatie door Bayern München. Alleen Homp en Lux scoorden voor HSV, dat de gezien het aantal kansen de dubbele cijfers had kunnen halen. Met dezelfde score (2-1) hielden zaterdag Fortuna Düsseldorf en FC Homburg de kansen op behoud in stand. Fortuna overwon Werder Bremen, Homburg Waldhof Mann heim. Een van de twee zal even eens degraderen, de ander gaat uit en thuis spelen in promotie-degra datieduels tegen de nummer drie van de tweede Bundesliga. Woens dag is de laatste speeldag van de eerste Bundesliga. Borussia Mönchengladbach kwalificeerde zich als tweede ploeg na vice-kampioen Hambur ger SV voor het UEFA-bekertoer nooi. De toekomstige club van de Utrechter Eric Willaarts volbracht een geweldige eindsprint van de elfde plaats door negen wedstrij den achter elkaar te winnen. Zater dag werd FC Köln op eigen veld met 4-2 verslagen, mede door twee treffers van Rahn. De nieuwe club van Lattek kan het UEFA-be- kertoernoöi vergeten. Woensdag hebben alleen Borus sia Dortmund, Werder Bremen, Kaiserlautern en Leverkusën nog Op de schouders van zijn uitgelaten ploeggenoten toont Diego Marado- na de Italiaanse voetbalbeker aan de Napolitaanse supporters. Napels veroverde zaterdag de 'dubbel' (foto AP) kans op de resterende UEFA-plaat- sen. Omdat het verschil niet meer dan een punt bedraagt, worden verschillende duels op de laatste speeldag nog spannend. De ploeg, die als zesde eindigt, moet vervol gens hopen op een bekertriomf van HSV op Stuttgarter Kickers. Spaanse titel Real Madrid MADRID (SID) - Real Madnd heeft voor de 22ste keer het Spaan se landskampioenschap gewon nen. In de voorlaatste competitie- ronde won Real met 3-1 bij Real Zaragoza. De vlag kon uit in Ma drid, omdat de laatste overgeble ven concurrent Barcelona beide punten bij Sporting Gijon liet. De Catalanen verloren in Asturië met 0-1. Voor 40.000 toeschouwers in Za ragoza was international Butrague- no de grote held. Hij maakte twee van de drie treffers. In de veertien de minuut was hij goed voor de 1-0. Twintig minuten na de pauze maakte Butragueno 2-0. Solano zorgde tien minuten voor tijd zelfs voor een voorsprong van drie doel punten voor de titelverdediger, voordat Pineda kort voor het laat ste eindsignaal het gezicht van Za ragoza redde. Door de zege kwam de ploeg van de Nederlandse coach Beenhakker met nog één wedstrijd op het programma op vier punten voorsprong: 65 om 61. Partizan Partizan Belgrado is gisteren voetbalkampioen van Joego-Slavië geworden. Op de laatste speeldag won de ploeg met 5-0 van Dinamo Vinkovci. Velez Mostar, dat voor het begin van de laatste ronde de leiding had, verloor met 1-2 van Sloboda Tuzla. Rode Ster, dat eveneens nog een kans had, ver loor ook met 1-2, van FC Osijek. De eindstand is: 1. Partizan Bel- ?rado 43 punten, 2. Velez Mostar 2, 3. Rode Ster 41, 4. Vardar Skoplje 38. SALONIKI (ANP) - Voetbalcoach Thijs Libregts is op de huidige voorwaarden niet in de markt voor een dienstverband met de KNVB. De in Griekenland werkzame Rot terdammer kreeg vrijdagavond per telex een aanbieding van de voet balbond voor de positie van assis- tent-bondscoach naast technisch directeur en bondscoach Rinus Mi- chels. Tot 1 juli 1988, enkele dagen na de eindronde van de Europese titelstrijd, zou Libregts moeten functioneren onder de hoofdve rantwoordelijke Michels, die vorig weekeinde liet weten zijn ontslag aanvraag in te trekken. Libregts zegt in de telex geen en kele zekerheid aangeboden te heb ben gekregen over het dienstver band tot 1990. Volgens de secreta ris betaald voetbal van de KNVB, Jan Huijbregts, staat er in de telex, dat Libregts na één jaar de eerst aangewezene is om Michels als technisch directeur op te volgen. De coach van PAOK Saloniki heeft in de letterlijke tekst van de KNVB-telex niets kunnen ontdek ken van die strekking. Libregt- s:„Er staat in, dat de KNVB tot 1 juli 1988 een arbeidsovereenkomst wil aangaan met mij. In dat jaar moeten de mogelijkheden worden besproken van een contractverlen ging tot 1990. Meer niet. Ik heb ze verder niet gesproken. De commu nicatie verloopt per telex. Verder wordt er niets uitgelegd." De KNVB laat bovendien weten, dat er geen financiële ruimte is om de afkoopsom voor het voortijdig te verbreken contract van Libregts met PAOK, groot 190.000 gulden, voor zijn rekening te nemen. Huij bregts: „De KNVB betaalt geen af koopsom aan PAOK." Libregt- s:„Ik ook niet. Dan wordt het een kort verhaal. Maandag zal ik naar de KNVB telexen, dat het voorstel niet acceptabel is. Ik ben in mei be naderd voor drie jaar als technisch directeur. Nu gaat het om één jaar als assistent van Michels. Dat is niet vergelijkbaar." Huijbregts zegt, dat de taken van Libregts, als hij mocht komen, nog niet vast staan. „Zijn werkzaamhe den worden door Michels bepaald. Zo luidt het voorstel". 'Schande van Leeuwarden' uitgewist NIJMEGEN (GPD) - De spelers van NEC blijken toch nog over zoiets als eergevoel te beschikken. Zaterdagavond, in het vierde duel van de nacompetitie van de eerste divisie, speelden de Nijmegenaren alle in de eerste drie wedstrijden opgedane frustraties van zich af door Cambuur, waarvan drie dagen eerder nog kansloos met 7-0 verloren werd, dankzij een sterke collectieve prestatie naar een 6-4 nederlaag te spelen. Marcel Brands van RKC wordt flink onderuit gehaald door tegenstrever Michel Marree (linksvan DS '79 Carbo voor rest seizoen uitgeschakeld WAALWIJK (GPD) - RKC heeft zijn 3-1-overwinning op het tot za terdag nog ongeslagen DS'79 duur moeten betalen. De Waalwijkers, die nu weer volledig meetellen in de nacompetitie van de eerste divi sie, raakten halverwege de eerste helft van het soms veel te harde ge vecht spits Willy Carbo kwijt. Aan een onbesuisde charge van Peter Matena hield Carbo een hersen schudding over en een gebroken jukbeen waaraan hij vandaag wordt geopereerd. Daarmee werd trainer Leo van Veen van zijn laatste spitsspeler beroofd, want eerder dit seizoen haakte Peter van Velzen al af. „Juist nu we weer een beetje uit zicht op promotie krijgen, worden de zorgen alleen maar groter", stel de Van Veen na de verdiende over winning van zijn elftal. „Ik ben ook van mening dat Carbo bewust uit de wedstrijd is geslagen. Matena wilde kennelijk op die manier re vanche nemen, omdat hij eerder dit seizoen tijdens de competitie wedstrijd tegen ons nogal langdu rig geblesseerd is geraakt na een botsing met Van Velzen." De botsing tussen Matena en Carbo was typerend voor het wed strijdbeeld van zaterdagavond. Net als drie dagen eerder in Dordrecht, toen DS met 2-0 won, slaagden bei de ploegen er opnieuw in elkaar zo min mogelijk te laten voetballen. Van Veen: „Zelfs naar maatstaven van de nacompetitie vond ik dit duel veel te wild. Je moet daar wel aan meedoen, want anders word je onder de voet gelopen. Zo ging het in Dordrecht ook, maar vanavond zijn wij gelukkig ook meer aan voetballen toegekomen. We had den de wedstrijd nu tenminste lan ge tijd onder controle." Maar tussen de snelle openings treffer van Rob van de Kaay (na dertig seconden) en het tweede Waalwijkse doelpunt van de voor Carbo ingevallen Omar Kaya lagen er voor DS'79 toch volop mogelijk heden om de riante koppositie in de nacompetitie te consolideren. HEILOO (GPD) - AZ krijgt voor de derde keer binnen een jaar een nieuw bestuur, wellicht onder een nieuwe voorzitter. Indien alle par tijen het vanavond eens worden, zal er een fusie plaatsvinden tussen het vorige bestuur (Mouthaan, Van Dijk en Visser) en het huidige (Ver meulen, Peter van Veen). Voor de huidige vice-voorzitter Gerard van Lith is geen plaats meer in het nieuwe bestuur. Van Lith is onaan vaardbaar voor de gemeente Alk- Boven het nieuwe bestuur wil de KNVB-commissie, die de organisa tiestructuur by de club heeft door gelicht, een negen man tellende ad viescommissie. De huidige voorzit ter Arie Ligthart is, met de voorma lige geldschieter Klaas Molenaar, aangezocht om in deze adviescom missie plaats te nemen. Zijn taak als voorzitter zou in dat geval wor den overgenomen door ex-voetbal ler Jart van Veen of de voormalige voorzitter van de sponsorgroep Club Honderd. Frans van den Berg. Morgen moet de KNVB be slissen of AZ, dat met een tekort van 500.000 gulden kampt, een li centie voor het volgend seizoen krijgt. De tweede bijeenkomst met de KNVB (Ajax-voorzitter Ton Harm- sen, betaald voetbal-vice-voorzitter Jacques Hogewoning en secretaris van de licentiecommissie Ruud Boinck), de drie afgetreden be stuursleden en drie van de vier zit tende bestuurders, bracht zaterdag nog geen definitieve oplossing. „Het is moeilijk, er zitten nog heel wat haken en ogen aan", liet de voormalige vice-voorzitter Floor Mouthaan na afloop van de verga dering weten. Voor Van Lith is in de nieuwe constructie geen plaats ingeruimd. De vice-voorzitter: „Het is de be slissing van burgemeester Rooze- mond, die mij is meegedeeld door de vertegenwoordiger van de KNVB, Ton Harmsen. Ik heb kri tiek gespuid op het vorige AZ-be- stuur, met een aantal door de gmeente vooruitgeschoven leden". De gemeente Alkmaar blijkt be reid de huidige schuld (drie ton) over een groter aantal jaren te laten aflossen. De huur van het stadion zal bovendien van het huidige be drag van ruim drie ton naar 175.000 gulden worden teruggebracht. Het KNVB-drietal Harmsen, Ho gewoning en Boinck werd na alar merende geluiden over het afgetre den bestuur, een vermeende maar nooit bewezen zwarte kas en een aanzienlijk begrotingstekort naar Alkmaar gestuurd om orde op za ken te stellen. De commissie heeft AZ een nieuw organisatiemodel voorgezet, waarin alle partijen (Klaas Molenaar, de gemeente Alk maar, het oude en het nieuwe be stuur) zitting hebben. De club kan weinig anders dan de voorstellen accepteren, ook al lijkt de con structie door de uiteenlopende be langen op voorhand niet bijster slagvaardig. „Maar", stelde DS-trainer Simon Kistemaker, „in vergelijking met de eerste drie wedstrijden van de nacompetitie speelden we niet scherp genoeg. Door die snelle achterstand hebben we de hele wedstrijd achter de feiten aangelo pen. Een aantal spelers heeft ken nelijk veel te gemakkelijk over de ze wedstrijd gedacht." DS kwam kort na rust nog wel terug tot 2-1 door een fraai doel punt van Marco Boogers, maar hal verwege de tweede helft brak de Waalwijkse uitblinker Marcel Brands met een schitterende vrije trap, die door het Dordtse muurtje nog van richting werd veranderd, de nacompetitie ook voor zijn ploeg weer helemaal open. Van Veen: „Als het stadion nu woens dagavond voor de wedstrijd tegen Cambuur niet vol loopt, dan weet ik echt niet meer wat we moeten doen om de mensen wel hier te krijgen. RKC is in de tweede voor gaande nacompetities nog nooit zo dicht bij de eredivisie geweest als Voor DS'79 was het een geluk bij de eigen nederlaag dat NEC, waar op Kistemaker zich na de 7-0-ne- derlaag in Leeuwarden nog zo boos had gemaakt, nu met 6-4 won van SC Cambuur. „Ook dat is na tuurlijk geen normale uitslag voor de nacompetitie, maar deze keer komt het ons goed uit", aldus Kis temaker. „Hoewel we hier van avond met één been in de eredivi sie hadden kunnen staan, heeft DS nooit de illusie gehad dat we in de nacompetitie alle wedstrijden zou den winnen. Maar ondanks dat we er in RKC nog een concurrent ex tra bij hebben, staan we er twee wedstrijden voor het einde nog heel goed voor." De Zuidhollanders kunnen zelfs woensdagavond bij winst op NEC al promoveren, maar dan moeten RKC en SC Cambuur in Waalwijk gelijk spelen. „Zover wil ik nog niet vooruit kijken", aldus Kiste- makër. „We moeten in eerste in stantie gewoon op ons zelf letten en vooral het doelsaldo niet uit het oog verliezen. Want dat kan wel eens heel belangrijk worden. We moeten niet alleen die twee punten pakken van NEC, maar ook zoveel mogelijk scoren." Die overwinning was belangrijk voor NEC. De nacompetitie kan er natuurlijk niet meer door gered worden maar de ploeg voorkwam er in ieder geval een pijnlijk ge zichtsverlies door waarnaar ze na het „debacle van Leeuwarden" hard op weg leek. De verdachtma kingen van DS'79-trainer Simon Kistemaker die zich in het open baar nogal laatdunkend had uitge laten over het Nijmeegse optreden in de Friese hoofdstadiiadden hun uitwerking dus niet gemist. Ten koste van alles wilde NEC- laten zien zich van zijn sportieve plicht te kwijten en de zeventienhonderd toeschouwers die ondanks alles nog waren komen opdraven be loonden de ploeg daarvoor met een staande ovatie. Al meteen na het beginsignaal lieten de Nijmegenaren weinig twijfel over hun bedoelingen be staan. Ook zonder Jan Peters (maar mèt de teruggekeerde Carlos Aalbers) toonde NEC aan offensief te kunnen spelen. Ditmaal fun geerde gelegenheidslibero Frans Janssen als motor en de aanvoer der toonde zich alleszins capabel om van die rol iets moois te maken. Al in de vierde minuut zette Grim de thuisclub op voorsprong en na dat Rontberg het evenwicht vlak daarop hersteld had meldde Jans sen zich persoonlijk aan het front om zijn ploeg van buiten de zes tienmeter met een keiharde schui ver opnieuw aan de leiding te bren gen. Nadat Arts na vijfentwintig mi nuten van een onoverzichtelijke si tuatie in het Friese doelgebied ge profiteerd had door NEC naar 3-1 te schieten leek niets een klinken de overwinning meer in de weg te kunnen staan. Niets bleek echter minder waar. Willem van der Ark bracht koel de aansluiting weer tot stand en kort na de pauze kwam Cambuur opnieuw langszij toen Jos Peltzer Brookhuis voor de der de keer misleidde. NEC verdiende vervolgens een groot compliment voor de manier waarop het zich over die tegenval ler heenzette. Vastberaden werd opnieuw massaal de aanval ge zocht en de beloning bleef niet uit. Voor de uiteindelijke overwinning was men overigens wel dank ver- Patrick naar PEC/Zwolle ZWOLLE (ANP) - PEC Zwolle heeft zaterdag de 21-jarige Fred Pa trick van AZ overgenomen. De middenvelder tekende in Zwolle een contract van drie jaar. Patrick moet bij PEC de opvolger worden van Aziz Doufikar. De oud-Ajacied tekende deze week een drie-jarige verbintenis bij het naar de hoogste Portugese voetbalklasse gepromo veerde Espinho. RKC heeft gisteren aanvaller Ad van der Wiel voor voorlopig een seizoen gehuurd van de Belgische tweede klasser Turnhout. De Waal wijkse club dient 20.000 gulden naar België over te maken. De 28- jarige Van der Wiel was al eerder voor RKC actief. Hij was toen met zeventien treffers topscorer. schuldigd aan de nogal eens blun derende laatste lijn van de Friezen waarin vaste krachten als Johan Groote en Henk Koetje ontbraken. Eerst kon Wilco Klop de bal simpel tussen de door doelman Grim ver laten palen tikken, vervolgens werd Brian Wilsterman geen stro breed in de weg gelegd bij het pro duceren van het hoogtepunt van de wedstrijd, een enorme „streep" in de rechterbovenhoek, en ten slotte mocht Henk Grim moeder ziel alleen op weg naar zijn naam genoot om nummer zes in de tou wen te drukken. Daarmee was de buit binnen en het blazoen gezuiverd. De laatste twintig minuten stonden in het te ken van het consolideren van de voorsprong waar NEC, ondanks een laat tegendoelpunt van invaller Ronald Kramer, betrekkelijk moei teloos in slaagde. LLANDUDNO (RTR) - De interna tionale voetbalfederatie zal een proef nemen met gedeeltelijke op heffing van de buitenspelregel. De International Board, het lichaam dat beslist over de spelregels, heeft zaterdag tijdens zijn vergadering in Llandudno (Wales) ingestemd met een door Engeland voorgestelde proef. In het komende seizoen zal in de hoogste klasse van de semi- profs in Engeland geen buitenspel gelden bij vrije trappen. Ted Croker, secretaris vah de En gelse FA, zal de International Board bij zijn vergadering van yol- gend jaar in Londen, een uitge breid rapport overleggen over de opgedane ervaringen. Op een ander punt besloot de I.B. tot aanpassing van de regels. Inworpen zullen, met ingang van het nieuwe seizoen, genomen moe ten worden op de plaats waar de bal over de lijn ging. Daarbij wordt niet afgeweken van de oude regel, maar er is nu een sanctie op over treding ingelast. Was het gewoonte dat de ingooiende partij opnieuw mocht inwerpen, nu is bepaald dat bij het gooien van de verkeerde plek de bal naar de tegenpartij gaat. De I.B. voelde niets voor een voorstel uit de trainershoek. Tal van vooraanstaande trainers had den gevraagd het aantal bankspe- lers (invallers) bij belangrijke wed strijden en grote internationale toernooien van vijf op elf te bren gen, met overigens een beperking van het aantal vervangingen tot twee. De scheidsrechters zullen de in structie krijgen scherper op de speeltijd te letten. Tot nu toe had de scheidsrechter de mogelijkheid oponthoud bij te tellen. In de nieu we opdracht zal de klok moeten worden stilgezet bij vervangingen, bij verwondingen v&n spelers en ook op ieder moment dat een elftal probeert tijd te winnen bij bijvoor beeld vertraging van spelhervattin gen. SEOEL (RTR) - Fortuna Sit- tard heeft zaterdag in Taegu (ZKo), tijdens het toernooi om de Presidents beker met 3-2 (1- 1) van de nationale ploeg van Marokko gewonnen. Janssen, •Boessen en Maessen scoorden voor de Limburgers. In de an dere wedstrijd uit groep B won Australië met 1-0 van Sham rock Rovers (Ier). Avenir Beggen heeft het toernooi om de Luxemburgse voetbalbeker gewonnen. Ave nir versloeg in de eindstrijd Spora Luxemburg met 6-0 (1-0). Noorwegen is gisteren Eu ropees kampioen voetbal voor dames geworden. In de finale te Oslo werd Zweden met 2-1 verslagen. Voor Noorwegen scoorde Stendahl voor en na de rust. Kort voor tijd maakte Vi- dekull het Zweedse tegendoel punt. Italië eindigde op de der de plaats. Het Nederlands Elf tal werd in de kwalificatiewed strijd voor Zweden uitgescha keld. ZWOLLE (ANP) - Op het NS-station in Zwolle zijn zaterdagmiddag rond half zes supporters van de voetbalclub Cambuur aangehouden. Zij brach ten ernstige vernielingen toe aan het interieur van een trein. Van de 95 aangehouden Cambuur-supporters zijn er vijf in verzekering gesteld we gens de ernstige vernielingen in de trein. De verdachten variëren in leef tijd van 12 tot 21 jaar en zijn afkomstig uit Leeuwarden. De supporters hadden geen verklaring voor het zeer wilde gedrag tijdens de treinrit. De politie heeft de 90 aanhangers van Cambuur die vrijuit gaan, zaterdag avond tegen middernacht op de trein naar Leeuwarden gezet onder bege leiding van de spoorwegpolitie.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14