POR 'Een kwestie van karakter' r Gallis de Griekse verlosser Unicum komt pas laat op toeren 'Ik kan moeilijk tevreden zijn' Historische zege op Sowjets in basketbalfinale Promotie Danaïden MAANDAG 15 JUN11987 Utrecht werkt achterstand weg VENLO (GPD) - Terugkomen vanuit een uitzichtsloze po sitie (2-0 achterstand) is voorwaar geen sinecure in een uit wedstrijd. Toch presteerde FC Utrecht het gisteravond bij FC VW in het duel voor de nacompetitie van de eredivi sie. „Een kwestie van karakter", oordeelde Utrecht-trainer Nol de Ruiter achteraf. Of zoals zijn collega Jan Reker van FC VW stelde: „Het spel van FC Utrecht kende meer oppertunisme en vooral meer lef en bluf in de persoonlijke duels". Voetbaltechnisch oogde de spel stijl van VW aantrekkelijker: een verzorgde opbouw langs veel pion nen met plotselinge tempoverho gingen gelardeerd met individuele acties. Tegenover dit 'gestroom lijnde' spelletje van VW hanteer de FC Utrecht in de eerste speel- helft meermalen de botte-bijl-tac- tiek. Scheidsrechter Henk van Et- tekoven trad weliswaar twee maal bestraffend met een gele prent op na ontoelaatbare acties van Plomp op Reijnierse en Fraser op Valckx maar meer van die intimidatiepo gingen (o.a. Van Loen op Libregts) bleven ongezien. Voor Fraser (de zesde) en Plomp (de derde) betekenen deze kaarten automatisch een schorsing van een wedstrijd. Niet alle tackels op Ven- lose benen waren unfair maar de al dan niet gesimuleerde valpartijen zorgden wel voor veel onderlinge irritatie. Nol de Ruiter: „Het leek wel of ze de vallende ziekte had den. Ik heb hen in de rust voor hun irritante speelwijze op hun flikker gegeven en Henk Fraser (die Valckx een doodschop had ver kocht) gewisseld. Ik had geen zin om met die man verder te gaan". Jan Reker vond dat de scheids rechter 'adequater' had moeten op treden, „maar ja, dat is nu eenmaal de speelstijl van FC Utrecht". Het gestileerde voetbal van VW lever de de thuisclub aanvankelijk de betere kansen en ook een riante voorsprong op. Een magnifieke kopbal van Libregts na een hoek schop verdween in de kruising bo ven het hoofd van Gert Kruys. Een spetter van Lammers op de paal vlak voor de rust onderstreepte slechts dat de Venlose voorsprong verdiend was. Na de hervatting gooide een tot bi FC Utrecht het boeg en ging meer aan voetballen denken en doen. Via de zijkanten drongen de gas ten (Verrips en Young) steeds ver der op de Venlose speelhelft door. Met name Wim van der Horst toon de zich een gevaarlijke pion en was PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Promotie naar hoofdklasse AMSTERDAM - Al verliep de wedstrijd alles behalve volgens plan, de vreugde was er bij Uni cum na het behalen van 'de promo tie niet minder om. Vooraf had de Leidse ploeg gedacht in de enkel spelen een voorsprong te kunnen nemen in het beslissende duel te gen Joy/Mozaïk 2. De bedoeling was om die voordelige marge in de dubbelspelen te consolideren. Het liep, zoals zo vaak in het tennis, al lemaal heel anders. Desondanks stapte de ploeg gistermiddag na een spannende wedstrijd de hoofd klasse van de tenniscompetitie in: 4-2. Jacqueline van Wijk had een koude start wat haar een nederlaag opleverde tegen de Amsterdamse Yvonne Nijhuis. Van Wijk komt op gravel nog steeds niet goed uit de voeten. De sinds drie weken af. Unicum stond derhalve met 2-0 achter en daar had het honderd vijf tig-koppige publiek niet op gere kend. Op dat moment echter ging Uni cum een geheel andere koers va ren. Jan Siemerink liet geen hoog staand spel zien in zijn partij tegen Lissenaar Frans Grimbergen, die evenmin in aanmerking kwam voor de schoonheidsprijs. Dat ont lokte aan een toeschouwer zelfs de vraag om "echt tennis en niet dat waardeloze gepriegel". De tactiek van Grimbergen, om alle vaart uit het spel te halen, was lange tijd succesvol. Siemerink kon zich niet onttrekken aan de futloze slagen wisselingen en maakte veel fouten. Uiteindelijk gaf de kwaliteit van de Rijnsburger de doorslag: 7-6, 7-6. Jacco Eltingh speelde gisteren Erik Willaarts brengt FC Utrecht i kende spits. twee maal kort bij een treffer. De thuisclub leek in die fase de tol te moeten betalen voor het hoge tem- tot bezinning gebracht po uit de eerste helft. Maar ook de andere kopsterkte van all-rounder Sta- nalckx en de geblesseerde Verha gen in het hart van de defensie werden als een pijnlijk gemis erva- „Onze selectie is nu eenmaal dunnetjes", merkte Jan Reker te recht op. In de lucht vond een va- Doelman Roox is kansloos op de inzet i Den Haag woonachtige speelster slechts één wedstrijd. Hij had last banque spelend FC Utrecht steeds aanspeelpunten (Van Loen-De Kruijk-Willaarts) die voor dreiging in de omgeving van doelman Roox zorgden. Voordat die Utrechtse su perioriteit in klinkende munt kon worden omgezet had VW nog de score verhoogd. Een spetter van Libregts keerde Jan Willem van Ede weliswaar met een fraaie save maar hij sloeg de bal pardoes voor de voeten van John Lammers: 2-0. Het typeerde de mentale veer kracht van FC Utrecht dat het niet bij de pakken ging neerzitten en met twee onhoudbare kopballen (Willaarts en De Kruijk) op afgeme ten voorzetten van Verrips en Young de stand gelijktrok. Jan Re ker gaf ruiterlijk toe in die eindfase bang te zijn geweest voor een 2-3 nederlaag. Die afgang bleef VW echter terecht bespaard. had door het slechte weer niet veel kunnen trainen en moest de winst dan ook aan Nijhuis laten (2-6,3-6). Margot van Overloop deed het tegen Karijn Ketelaar beter. Na verlies in de eerste, maar sterk spel in de tweede set, leek Van Over loop hard op weg de stand gelijk te trekken voor Unicum. Bij 2-2 in de beslissende spelreeks slaagde de Leiderdorpse er niet in om haar ei gen service te behouden en die klap kwam zij niet meer te boven. rugblessure en 's ochtends leek het niet verantwoord om hem voor meer dan het enkelspel op te stellen. Later op de dag ging het beter. Eltingh hoefde zich zelfs niet echt in te spannen om Rolf Bitter te verslaan. Met 6-1, 6-2 tilde de tweede speler van Unicum de stand naar 2-2. In de dubbelspelen viel niets te consolideren, maar moest de voor sprong juist nog worden opge- Ketelaar gaf haar opslag niet uit bouwd. Dat gebeurde mede dank handen en maakte de partij met 6-4 Twente blijft nog in de race ENSCHEDE (ANP) - Het heeft maar weinig gescheeld of voor FC Twente was de nacompetitie in de eredivisie al na twee wedstrijden afgelopen. Pas acht minuten voor tijd forceerden de Enschedeërs de gelijkmaker tegen Roda JC, dat al binnen een halve minuut succes had gehad; 1-1. FC Twente liep op schreet de Griekse ploeg historie door de titelverde diger onder toeziend oog van alle Griekse politici, in clusief president Sartzeta- kis, na verlenging te ver slaan (103-101) en aldus de Europese titel voor zich op te eisen. PIRAEUS (GPD) - Ook de Sowjet-Unie heeft de Griekse triomftocht tijdens het EK basketbal in Athene niet kunnen stuiten. In een bloedstollende finale eigen veld ruim tachtig minuten achter de feiten aan en wees na af loop niet onbegrijpelijk beschuldi gend richting arbiter Jan Keizer. Daar was wat voor te zeggen. De Volendammer legde tot ie ders verrassing al in de eerste mi nuut de bal op elf meter van het Twentse doel op de stip na een on schuldig duel tussen Rutten en Raymond Smeets. Blattler schoot Op de zege, het sterkste staaltje onberispelijk raak en daardoor ver toefde Roda in de positie waarin het zich het sterkst weet. Dé tegen stander mag in zo'n geval het werk opknappen, terwijl de Limburgers de Russische overwinning op de VS in de Olympische basketbalfi nale van München '72, viel deze keer niets af te dingen. De Spaanse Canadese scheidsrechter gun- zelf loeren op de mogelijkheid de den geen enkele ploeg het voordeel Nauwkeurighèid De kans daartoe deed zich diver se keren voor, maar de bezoekers blonken niet uit in nauwkeurig heid. Ook al omdat Koopman Meyer niet gevaarlijk liet worden. Ook bij FC Twente verdween steeds meer de accuratesse uit. he# spel. Terecht gaf oefenmeester Vonk ruim voor tijd het sein tot puur oppertunisme in een poging zijn ploeg nog enigszins in de race te houden in de nacompetitie. Met vier spitsen lukte dat zowaar pok nog, toen invaller Brilhuis acht minuten voor tijd een voorzet van zijn voet liet vertrekken. Iedereen verkeek zich daar op, behalve de ook naar het front gestuurde Paus die Nederburgh kansloos liet 1-1, waardoor FC Twente althans nog enige hoop mag koesteren op Eu ropees voetbal na een duel tegen Roda JC, dat vlak voor de wed strijd Jans geblesseerd zag afha ken en halverwege ook voorstop per Brandts (liesblessure) in de kleedkamer achter liet. Noordwij k niet inKNVB-beker GELDROP (ANP) - Noordwijk speelt volgend seizoen niet in het 'grote' KNVB-bekertoer- nooi. Na afloop van het duel Geldrop-ACV om het landkam- pioenschap bij de amateurs (1- 0) was het lot de zaterdageer steklasser niet gunstig gezind. De ploeg behoort tot de drie clubs, (van de elf kandidaten) die na loting afvielen. De geluk kige verenigingenzijn: DOS Kampen, Wilhelmina'08, WOG, Achilles'29, DOVO, RCH, TOP en Rohda Raalte. Naast Noordwijk vielen Wilhel mus en Rood Wil Sint Wille- brord buiten de boot. de twijfel, wat weerspiegeld wordt door de foutenverhouding: 27 voor de Sowjet Unie, 26 voor de thuisploeg. Door het krachtige op-| treden van de heren in het grijs was de Griekse coach Politis ge dwongen veel meer te wisselen dan tot dusver in het toernooi. Tot ieders verbazing verzwakte Grie kenland echter nauwelijks toen de starters Yanakis, Fassoulas en Christoudoulou naar de kant wer den gehaald. De Sowjets kwamen weliswaar terug van een kleine achterstand bij rust (42-41) naar een 61-69 voorsprong, maar toen Griekenland in de beslissende fase "De r weer met z'n sterkste vijftal kon tionele spelen, was het verschil nog steeds overbrugbaar. Wat de Russische coach Gomels- ki ook probeerde, rustig ademha len was er voor zijn ploeg niet bij. Dat leek pas te kunnen toen bij een 79-84 stand kort voor het einde achtereenvolgens center Fassoulas en spelverdeler Yanakis definitief naar de bank moesten met het ma ximum aan fouten. Opnieuw ble ken de volstrekt anonieme bank- spelers van Griekenland echter op gewassen tegen de Sowjet-sterren. Andritsos bracht een halve minuut voor tijd zijn ploeg vanaf de vrije worplijn naast de Sowjets (89- zij Michael van den Berg, die zich een goede vervanger van Eltingh toonde. In het mannendubbel deed de Koudekerker zeker niet onder voor partner Siemerink en met 6-3, 6-4 versloegen zij hun Amsterdam se opponenten. Als het vrouwen- dubbel in twee sets zou worden ge wonnen, was promotie hierna een feit. Want Unicum zou dan een niet meer in te lopen voorsprong in sets hebben opgebouwd. In die weten schap gaven van Wijk en Van Over loop gehoor aan die opdracht en maakten zo hun verlies in de enkel spelen ruimschoots goed: 6-2, 6-3. Voor Dekker liep de stryd om promotie naar de hoofdklasse slecht af. De formatie uit Warmond moest het 'toegangsbewijs' afstaan aan Warande. (zie elders in dit sportkatern) JETSKE GOUDSMIT. Lakers kampioen LOS ANGELES (DPA) - Los Ange les Lakers heeft de Amerikaanse basketbaltitel voor profteams ver overd. De Lakers namen zondag in de eindronde van de NBA-compe- titie een beslissende voorsprong van 4-2 tegen de Boston Celtics, door de zesde wedstrijd met 100-93 Meest op de voorgrond tredende spelers in de play-offs bij de La- kers waren Earvin Magie Johnson, die al voor de eindronde was uitge roepen tot de beste speler in de NBA-competitie van dit seizoen en de veertig-jarige Kareem Abdul- Jabbar, die met zijn jaarsalaris van twee miljoen dollar de beste be taalde professional is. De Lakers boden hem na het kampioenschap een nieuw contract voor twee jaar euwe bewoners van de Olympus", zoals de Griekse basketballers reeds genoemd worden, i ntknoping van het Europees kampioenschap. i met de beker uitbundig feest i beide vrije worpen het beginsignaal van een gigan tisch volksfeest dat heel Athene tot in de ochtenduren in z'n greep hield. gaf daarmee De Griekse spelers kunnen in ie der geval de 6 miljoen drachmes (ongeveer een ton) incasseren die de regering bij het bereiken van de finale in het vooruitzicht had ge steld. De Europese titel zal de hoge heren wellicht tot nog grotere gul heid bewegen. En Nick Gallis is voor altijd verlost van het stigma dat hem sinds jaar en dag achter volgt: een vreselijk goeie basket baller, maar geen 'winner'. Joegoslavië veroverde zaterdag de derde plaats door met 98-87 van Spanje te\ I Bondscoach Harrewijn na behalen van tiende plaats PIRAEUS (GPD) - De twee Iov^jsha leek overwinningen in zeven wedstrü- de wedstrijd alsnog te beslissen, don hebben het Nederlands bas- De tijd bleek op dat moment ech- ketbalteam een tiende plaats opge- Overige uitslagen: Om de vijfde plaats: Italië-West-Duits- land 87-84. Om de zevende plaats: Polen- Tsjechoslowakije 96-92. Nederland, 11. Israël, 12. Roemenië. leverd op het Europees kampioen schap in Athene. Frankrijk liet er zaterdag geen twijfel over bestaan welke ploeg het meeste aanspraak mocht maken op de negende posi tie: 94-80. Aanvankelijk toonde de ploeg van Harrewijn aanzienlijk meer ambitie dan de Fransen, die op de dag van de wedstrijd nog een zon nebad in het programma hadden opgenomen. Hun optreden was er- o_ naar, maar in de tweede helft liet gen. Ik denk dat Rik Frankrijk zien waarom de club ten. In het begin zat het bij ons aar dig in elkaar, maar toen ze echt gin gen spelen was het snel bekeken". In zijn oordeel over het hele toer nooi was de coach minder berus tend. Harrewijn: „We zijn hier ge komen om achtste te worden en dat is niet gelukt, terwijl we de kansen wel gehad hebben. Dan kan ik als coach moeilijk tevreden zijn. Als we nou geen goeie schoten [hadden gekregen, hadden we de jspelletjes misschien moeten veran deren. Maar we kregen kansen ge noeg, alleen schoten we hier het slechtste percentage van alle ploe- In die verlenging was iedere tie zo goed als beslissend. Nick teams uit dit land het afgelopen Gallis, in totaal goed voor 40 pun- ten, scoorde twee keer op rij, maar de Rus Valters antwoordde met twee driepunters. Een halve mi- nuut voor tijd was de strijd nog steeds helemaal open: 101-101. Een persoonlijke fout van Goborov op Kabouris deed de Sowjets uitein delijk de das om. Kabouris benutte Iers wel tegen Europa-Cupfinalis- speeld i Ruud Harre wijn legde zich zon der veel moeite bij de nederlaag neer. De bondscoach: „Ze zijn ge woon beter dan wij, punt uit. Je speelt met een stel competitiebal- fiasco heeft behoed, zonder hem waren we hooguit elfde of twaalfde geworden". Ziet de eindbalans van het EK er voor Nederland al niet onvereeld gunstig uit, hoe het in de nabije toekomst zal moeten, is helemaal een open vraag. Rik Smits gaat te rug naar Amerika en heeft al ver klaard niet voor het kwalificatie toernooi in september terug te zul len keren. Ook Jos Kuipers ver trekt richting de States om in het profkamp van de Sacramento Kings zijn geluk te beproeven. Over de beschikbaarheid van de overige spelers is op dit moment evenmin een zinnig woord te zeg gen. Behalve verplichtingen bij de club spelen wellicht nog andere factoren een rol. Nederland-Frankrijk 80-94 (53-43) Scores Nederland: Kuipers 27 punten, Pieterse 11, Schilp en Van Dinten 9, Van Helfteren en Erna- nuels 6, Smits en Van Rootselaar 4, Esveldt 3, Van Noord 1. Schot percentage: 36%. Rebounds: 38. Scores Frankrijk: Ostrowski 25, Dacoury 21, Dubuisson 22, Beug- not 10. Schotpercentage: 52%. Re bounds: 42. Harrewijn: „Ik kan me best voor stellen dat sommige spelers hier gefrustreerd rondlopen. Henk Pie terse heeft vijf weken meegetraind en zit hier alleen maar te wachten tot Rik z'n vierde fout maakt. Jelle Esveldt zit natuurlijk ook liever bij vrouw "eri kind als-ie hier toch niet of nauwelijks speelt. Aan de ande re kant moeten die jongens zich realiseren waar ze aan beginnen als ze met een ploeg op stap gaan. Ik denk alleen dat ik een volgende keer geen twaalf, maar negen spe lers meeneem, aangevuld met drie talentvolle junioren die vast een beetje rond kunnen kijken. Namen zou ik op dit moment overigens niet weten". Of Harrewijn zelf nog van de par tij zal zijn, is ook nog maar de vraag. Als de problemen met zijn werkgever, met zijn club (Den Hel der) en de overige eredivisie-ver enigingen oplosbaar blijken, wil de Haarlemmer doorgaan als bonds coach. Harrewijn: „Ik ben er aan begonnen, dus het zou een beetje laag zijn om, nu we ons niet ge plaatst hebben, een ander ervoor op te laten draaien" NIEUWEGEIN - De Danaïden is dank zij een overwinning op RODA gepromoveerd naar de overgangsklasse. Op het veld van JUKO in Nieuwegein be haalden de Leidse korfballers een 9-7 overwinning, waardoor het team van de scheidende trainer Kees van Vliet een tic ket bemachtigde voor de over gangsklasse. Eerder had het team al het kampioenschap in de eerste klasse binnen ge haald, maar die titel gaf niet rechtstreeks recht op promotie. Afgelopen donderdag plaat ste De Danaïden zich ten koste van Sportlust voor een finale plaats van de promotiestrijd. Tegen RODA uit Zaandam hadden de Leidenaars het gis teren zwaar te verduren. Vlak na de rust keek het team tegen een 5-3 achterstand aan, die la ter evenwel werd omgezet in een 5-7 voorsprong dank zij doelpunten van Eric Kromhout en Frans Brand (beiden twee keer). De overige treffers van De Danaïden, dat één van zijn beste wedstrijden van het sei zoen speelde, kwamen op naam van Kitty Dool, Ellen Ethraim, Eric Peters, Heiko Locher en René de Louw. "Een mooier afscheid had ik me niet kunnen wensen", aldus de naar Fluks vertrekkende Kees van Vliet. "Op het mo ment dat we er moesten zijn, waren we er ook. Het team heeft met bijzonder veel inzet gespeeld".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13