TAD LEIDEN 'Mensen vragen vaak te laat advies' College doorstaat krachtproef fier 'Hoogheemraadschap is daadkrachtig instituut' Verzet tegen extra geld voor Stichting Ouders Op Herhaling actief in vrije tijd s LEIDSCH ÜL DAGBLAD ZATERDAG 13 JUNI 1987 Twee budgetvoorliehters bij kredietbank helpen bij geldproblemen LEIDEN - In sommige steden is er een lange wachtlijst. De meest problematische 'gevallen' worden daar zo snel mogelijk geholpen. Minder-urgenten moeten, als het tegenzit, een half jaartje wachten. De twee budgetvoorliehters in Lei den hebben tot nu toe nog nie mand om enkele maanden geduld hoeven vragen. Maar zij zitten er dan ook nog maar pas en 'de loop moet er nog in komen'. door Gert Visser Sinds een maand kan iedereen met vragen en problemen over zijn of haar financiële huishouding te recht bij de gemeentelijke krediet bank op de eerste verdieping in het stadhuis waar de twee voorlichters dagelijks spreekuur houden. "Als de mensen maar niet wachten tot dat het te laat is", benadrukken zij: "Je hoeft niet in de problemen te zitten om bij ons langs te komen". De basis voor het succes van de budgetvoorlichting ligt in de finan ciële zorgen van een groot aantal mensen. Wie kent niethet pro bleem dat de maandelijkse uitga ven de inkomsten overstijgen. Geldtekort is niet erg zolang het zich slechts incidenteel voordoet. Wiens huishoudboekje echter re gelmatig rode defers vertoont, is er slecht aan toe. De rekeningen en de schulden hopen zich op totdat het moment is aangebroken waar op de deurwaarder zich meldt of de Man (38) in Rijnstraat beroofd van portefeuille LEIDEN - Een 38-jarige Leidenaar is donderdagmiddag in de Rijn straat beroofd van zijn portefeuille met daarin een bedrag van vijf- tot zesduizend gulden. Terwijl de man bezig was zijn au to op slot te doen, werd hij plotse ling van achteren vastgepakt door een vooralsnog onbekende jonge man met een bromfietshelm. De Leidenaar werd op de grond ge gooid, waarna de aanvaller de por tefeuille uit de jaszak van de man griste en weg rende in de richting van het Levendaal. Daar stapte hij achterop bij een bromfietser die hem stond op te wachten. huisbaas dreigt de huur te beëindi gen. Jaren waarin de groeiende werkloosheid werd aangevuld met lager wordende uitkeringen, heb ben steeds meer mensen in die uit zichtloze situatie gebracht, zo schetsen de voorlichters Margriet Puthaar en Janet Liefferink de si tuatie. Wanneer de nood hoog is, kun nen mensen samen met de ge meentelijke kredietbank een uit weg zoeken. De onlangs bij die bank aangenomen voorlichters helpen met de financiële zaken op een rij te zetten wanneer het inko men als gevolg van schuldsanering tot het werkelijke minimum is te ruggebracht. Maar ook zij die de problemen zien aankomen, zijn welkom voor advies. Taboe Janet Lieffering en Margriet Pu thaar zijn door de stichting 'consu ment en huishouding' gedeta cheerd in Leiden. Het tweetal heeft een HBO-opleiding 'toegepaste huishoudwetenschappen' gevolgd waarna zij zich specialiseerden in budgetvoorlichting. Medewerkers van de stichting zijn werkzaam in 40 gemeenten in Nederland. De medewerkers van de stich ting worden geregeld geconfron teerd met vragen als 'wat kan ik aan kostgeld vragen, zijn mijn ver zekeringspremies niet te hoog' en 'wat kan ik aan studiefinanciering verwachten'. Een veel voorkomen de vraag is 'ik hou nooit eens iets over, ligt dat nou aan mij of...?' "Wij werken zowel preventief als curatief', verklaart Margriet Pu thaar: "Dat betekent dat we helpen financiële problemen te voorko men, maar ook begeleiden bij schuldsanering. Het is vaak niet makkelijk om je eigen budget te maken, iedereen heeft zijn eigen nörmen en waarden voor het uitge ven van zijn geld. En aan je buur man vragen hoe hij zijn geld be steed, dat doe je nu eenmaal niet". Haar collega Janet Lieffering: "Praten over geld zit ook een Margriet Puthaar: "Wij kunnen i beetje in de taboesfeer. En zo komt het voor dat mensen de puinhoop maar laten gaan en zich hier pas melden als het al te laat is. Ja, als je echt in de problemen zit, dan praat Rechten je wel". wordt de persoon in kwestie door verwezen naar bijvoorbeeld het maatschappelijk werk. De ervaring van de twee voor lichters is dat als de financiële pro blemen uit de hand lopen, het ook met andere zaken in het gezin mis gaat. Wanneer zich dat voordoet, Uit de dagelijkse praktijk is ge bleken dat veel mensen op eenvou dige wijze hun maandelijkse uitga ven kunnen verminderen. Vaak komt het voor dat men niet weet dat men recht heeft op huursubsi- LEIDEN - De stuurgroep fusie ba siseducatie raadt de gemeente af om de Stichting Ouders op Herha ling (OOH) extra subsidie te geven. Ouders op Herhaling heeft om een extra bijdrage van 70.000 gulden Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren Sandra dv. J.C. van der Niet en I.M. Bogerd, Silvia Mariska dv. E. van der Weijden en A. de Lange, Mieke Johanna dv. R. Westerbeek en J.J. Breedijk, DaniëUedv. D. van Rijn en G.N. Ketting, Tim Pieter zv. R.F.J.M. de Rooij en H.J. Huisman, Nathalie Ca- tharina Martine dv. A. Spijker, Johanna Helena dv. H. Tegelaar en M.G.H. Cor- dia, Joan Jordan zv. L.T. Schonagen en J. Huysman, Alette dv. T.J. de Jong en M.M.H.M. Teeuwen, Carmen Sofia dv. V.M. Vladér Rivero en M.Y.A.H. te Poel, Laurette Marianne dv. E. van der Put en W.A.S. Fritz, Gerrit zv. G. Verdoes en C.E. van Duijvenvoorde, Willem Hen drik Gerardus zv. H. van Dam en A Buijn, Sander David zv. L.J.M. van der Heijden en C. Bekker, Ruben zv. D.H.M. gevraagd om haar cursuspakket tot 1989 in stand te houden. In dat jaar wil de stichting, die aanvanke lijk weigerde verder te praten over een fusie, alsnog toetreden tot de nieuwe organisatie voor basisedu catie in Leiden. De andere organisaties die zich met basiseducatie bezighouden, hebben inmiddels overeenstem ming bereikt over een fusie. Geeft de gemeente echter extra geld aan OOH, dan zullen in elk geval drie organisaties hun deelname aan de fusie heroverwegen en eveneens een verzoek om extra subsidie bij de gemeente indienen. De verschil lende organisaties vinden namelijk dat, wanneer de gemeenteraad het verzoek van OOH inwilligt, een voormalige fusiepartner wordt be loond voor een gebrek aan inzet aan de onderhandelingstafel. De stuurgroep meent dat Ouders op Herhaling in feite weinig heeft bijgedragen aan de totstandko ming van dé fusie. De verschillen de fusiepartners zijn weliswaar be reid de deur voor Ouders op Her haling op een kier te houden. Ze weigeren echter om het fusie-over leg weer van voor af aan te begin nen, nu OOH toch de wens te ken nen heeft gegeven op termijn tot de nieuwe organisatie voor basise ducatie toe te treden. Nieuwe on derhandelingen met Ouders op Herhaling zullen in een nieuwe si tuatie plaats hebben, aldus de stuurgroep. die. Een ander euvel is dat met een minimum-uitkering niet op de hoogte zijn van het feit dat zij kwijtschelding van hun onroe- rend-goedbelasting kunnen aan vragen. Werkelijke problemen blijken zich vaak voor te doen na een echt scheiding wanneer de ouder die de kinderen krijgt toegewezen, de fi nanciële huishouding ingrijpend moet wijzigen om nog rond te kun nen komen. "Het is heel moeilijk om je uitgavenpatroon zo ineens om te gooien", zegt Lieffering: "Maar wij gaan er vanuit dat we ie dereen die gemotiveerd is, kunnen helpen". De voorlichters bemiddelen ook bij het kwijtschelden van schul den. De bekende encyclopedie die in een enthousiaste bui aan de deur werd verkocht maar eigenlijk niet betaald kan worden, is een vopr- beeld van waar schuldsanering noodzakelijk kan zijn. Schuldei sers blijken vaak mee te willen werken aan vermindering van de schuld in de wetenschap dat zij an ders nergens meer op behoeven te rekenen. Zo vindt ook de encyclo pedie soms de weg terug naar de uitgever. De twee budgetvoorliehters ge yen overigens niet alleen persoon lijke adviezen. Op verzoek gen zij ook voorlichtingsbijeen komsten. Dagelijks houden zij spreekuur van 13.00 tot 17.00 uur en bovendien op donderdagavond van 17.30 tot 19.00 uur. Telefonisch zijn zij de gehele dag bereikbaar via tel. 254145. LEIDEN - Het college heeft zijn eerste krachtproef met suc ces afgelegd. PvdA, WD en Links Leiden zijn het eens ge worden over een belastingverho ging die volgend jaar wordt inge voerd. Het feit dat deze wonder lijke politieke combinatie daarin is geslaagd, bevestigt het be staansrecht er van. door Gert Visser De meningsverschillen tussen de drie zijn terug te voeren op de politieke oorsprong van deze partijen. Links Leiden, komt tra ditioneel nog meer op voor de laagste inkomens dan PvdA, ter wijl de WD een extra aanslag op de hoge inkomens wilde voorko men. Zoals dat met compromis sen gaat, werd het uiteindelijk van alles een beetje: de laagste inkomens gaan er nog wat op vooruit, de hogere inkomens hoeven slechts een beperkte bij drage te leveren. De conclusie is dat het drietal, tegen alle verwachtingen in, op uitstekende wijze zaken met el kaar heeft gedaan. Van PvdA en WD was dat al bekend: socialis ten en liberalen domineren in de ze goede verstandhouding al acht jaar lang de gemeentepoli tiek. Dat Links Leiden bereid is in dit soort principiële zaken wa ter bij de wijn te doen, mag een verrassing heten. De burger moet het zo langzamerhand gaan schemeren voor de ogen. Dat links en rechts het in zulke be langrijke zaken eens kunnen worden, doet afbreuk aan de her kenbaarheid van politieke partij- Een college dat in het eerste jaar van zijn bestaan dergelijke problemen kennelijk moeiteloos weet op te lossen, zal de rit tot de volgende verkiezingen zeker uit zitten. De voorspelling van wet houder Tesselaar dat deze coali tie het geen anderhalf jaar zou uithouden, was klaarblijkelijk wel een erg pessimistische kijk op klein links. Links Leiden ont plooit zich als een vastbijtertje dat bestuurlijk zijn mannetje staat. Luwte De inhoud van het compromis maakt eveneens duidelijk dat PvdA tussen WD en Links Lei den een riante middenpositie in neemt. Vanaf die plaats kan er ter linkerzijde en ter rechterzijde wat worden toegeworpen, terwijl juist die flanken met elkaar strij den. De vergelijking 'twee hon den vechten om een been, de derde gaat er mee heen' is van toepassing op de besluitvorming in dit college. Het compromis over de belastingverhoging komt dan ook het dichtst in de buurt van het oorspronkelijke voorstel van de socialisten. Nu Links Leiden aan het rood- liberale college is toegevoegd, kan de PvdA zich bij belangrijke conflicten in de politieke luwte manoeuvreren. Het aangaan van fundamentele discussies met de WD kan immers met een gerust hart aan Links Leiden worden overgelaten. Het resultaat van deze confrontatie zal vaak in de buurt van de wensen van de so cialisten uitkomen. Door Links Leiden in zijn midden op te ne men, heeft het college zich bo vendien ontdaan van de lastigste opponent in de gemeenteraad. En dat maakt dat het klimaat in de raadszaal het laatste jaar aan merkelijk vriendelijker is gewor den. De oppositie moet dit alles met gekromde tenen aanzien. De ver wachting van een voortdurende onenigheid in het college is niet uitgekomen. Het brevet van on vermogen dat CDA-leider Walen kamp enkele weken geleden aan de coalitie uitdeelde, is een rap port met louter voldoendes ge bleken. Toch is er voor het CDA en het kleinere D66 nog een belangrijke taak weggelegd. Het compromis dat de collegepartijen hebben ge sloten is immers in lijnrechte te genspraak met de in het college programma gemaakte afspraak dat 'de belastingen niet meer dan trendmatig zullen worden ver hoogd'. Ongetwijfeld zal het col lege zich beroepen op het feit dat bij de vaststelling van het colle geprogramma de desastreuse ge volgen van de rijksbezuinigin gen niet waren voorzien. Boven dien vindt het college het minder pijnlijk om van de burger een ex tra bijdrage te vragen dan de ge meentelijke subsidiekraan op een aantal onderdelen dicht te moeten draaien. Enkele weken geleden sugge reerde het CDA dat zich in de ge meentebegroting 'meer lucht be vindt dan het college doet voor komen'. Een dergelijke uit spraak legt een zware verant woordelijkheid op de grootste oppositiepartij om aan te tonen dat wanneer deze lucht wordt vrijgemaakt, de voorgestelde be lastingverhoging (gedeeltelijk) kan worden teruggedraaid. Aan het CDA de taak om het college aan de eigen afspraken te hou den. Nu de coalitie zich als een hechte eenheid heeft gepresen teerd, is de kans op succes bij een dergelijke interventie uiterst gering. Ingenieur-directeur H. de Groot neemt 'getrapt' afscheid van 'Rijnland' LEIDEN - De ingenieur-directeur van het Hoogheemraadschap van Rijnland, ir. H. de Groot, neemt de ze maand afscheid. Na een 33-jari- ge carrière bij het hoogheemraad schap maakt het hoofd van de technische dienst gebruik van de vut-regeling. De 62-jarige De Groot blijft nog wel enige tijd als advi seur actief. "Het wordt gelukkig een 'getrapt' afscheid. Het zou me moeilijk vallen om in een keer met de armen over elk *»r te moeten gaan zitten". door Willem Spierdijk De huidige ingenieur-directeur van het hoogheemraadschap kwam in 1954 bij het hoogheem raadschap na een studie weg- en waterbouwkunde in Delft en een korte loopbaan bij het Waterloop kundig Laboratorium. "Ik ben al tijd geïnteresseerd geweest in de 'natte kant' van mijn studie. Ik ben nooit een constructeur geweest. Een baan bij het hoogheemraad schap leek me aan te sluiten op die interesse, ik ben ook nog in de run ning geweest voor een baan bij Zuiderzee-werken. Dat is eigenlijk een vergelijkbare functie". Bij het hoogheemraadschap was het aanvankelijk wennen voor De Groot. "Ik kwam van het Water loopkundig Laboratorium waar vooral jonge mensen werkten on der de energieke leiding van pro fessor Thijsse. Bij Rijnland werk ten toen wat oudere mensen, die er nogal conservatieve opvattingen op na hielden. Ik kwam eigenlijk in een nogal bestofte toestand te recht". De taak van het hoogheemraad schap beperkte zich in die tijd tot de zorg voor de waterkwantiteit, het op peil houden van het boe zemwater, en de zorg voor de wa terkeringen. "Dat was eigenlijk een vrij statisch gebeuren. Het was eigenlijk vanzelfsprekend dat het goed ging. Mijn voorganger, ir. P. de Gruyter, had bovendien een goede toestand achtergelaten", meent de inwoner van Oegstgeest. Aan het eind van de zestiger ja ren kwam er een taak voor het hoogheemraadschap bij. Rijnland moest ook de waterkwaliteit bewa ken. De Groot: "Vooral die uitbrei ding van de werkzaamheden van Rijnland heeft mij veel bevredi ging gegeven. Het werk werd daar door veel dynamischer. Wanneer die waterkwaliteitstaak er niet was bijgekomen, denk ik niet dat ik 33 jaar bij het hoogheemraadschap had volgemaakt. Ik ben er daarom nog altijd dankbaar voor dat het bestuur de uitdaging om ook de zorg voor de waterkwaliteit op zich te nemen, heeft aangenomen". De taakuitbreiding van Rijnland betekende veel overleg met de ge meente, waarvan de waterkwali teitstaak werd overgenomen. Bo vendien maakte het hoogheem raadschap een plan voor de wijze waarop de kwaliteit van het water kon worden verbeterd. Het water schap kreeg bovendien scherpere bevoegdheden om lozingsvergun ningen af te geven en de opdracht het naleven van de vergunningsbe palingen te controleren. Het apparaat van het hoogheem raadschap groeide met de taakuit breiding mee. Er kwam een labora torium en een afdeling chemie en technologie. Ook werd er een bouwbureau opgericht, niet zozeer om zelf grote werken tot stand te brengen - dat werd en wordt over gelaten aan ingenieursbureaus - maar om kleinere werken op eigen kracht te kunnen uitvoeren. Er werd een controle-apparaat in het leven geroepen om te controleren of de vergunningsvoorwaarden werden nageleefd. Het stellen van strenge voor schriften aan lozingen door bedrij ven stuitte aanvankelijk nog wei eens op problemen. De Groot: "Er werd dan vanuit het bedrijf zelf de vraag gesteld of wij soms bezig wa ren het bedrijfsleven om zeep te helpen. Het terughouden van af valstoffen was vaak de sluitpost op de begroting van een bedrijf. Soms werd er ook vanuit de gemeente of de provincie nog eens druk uit geoefend op het hoogheemraad schap om wat bescheidener eisen te stellen. Er ontstond zo soms een enorm spanningsveld". Het besef dat een goed milieu be langrijk is, is volgens De Groot de afgelopen jaren wel verbeterd. "Burgers zijn er beter van door drongen dat ze geen rotzooi door de gootsteen moeten spoelen, geen rare dingen in de vuilnisbak moe ten gooien. Onze voorlichting is er ook op gericht de mensen te waar schuwen niet alles door de riool weg te spoelen". Veranderde er tijdens de 'ambts periode' van De Groot al het nodi ge aan het takenpakket van het hoogheemraadschap, in de toe komst worden er ook in de werk wijze van het hoogheemraadschap wijzigingen aangebracht. De inge nieur-directeur: "Ik heb altijd ge steld dat Rijnland ook met wat minder administratieve handelin gen uit de voeten zou kunnen. Het is geen goede zaak wanneer het tot drie maanden na de aanvraag duurt voordat een vergunning wordt verleend. Het leidt er toe dat bepaalde werken toch worden uit gevoerd terwijl er nog geen ver gunning is. Het is niet goed voor het imago van Rijnland". De Groot is dan ook blij dat on der impuls van de dijkgraaf Van Tuyll van Serooskerken, die vier jaar geleden aantrad, begonnen is met een grondige reorganisatie. "Zo zal het bijvoorbeeld mogelijk zijn dat een medewerker van Rijn land in de buitendienst zelfstandig la minute een vergunning kan uitschrijven. Dat draagt er toe bij dat het hoogheemraadschap over komt als een jong en daadkrachtig instituut". Bij dat hoogheemraadschap heeft De Groot altijd met veel ple zier gewerkt. "Het is een stuk van mijn leven geworden. Het hele ge beuren was op mijn lijf geschre ven. Je staat bij het hoogheem- De ingenieur-directeur van het Hoogheemraadschap van Rijnland, ir. H. de Groot, die deze maand afscheid neemt: "Je staat bij het hoogheem raadschap dicht bij de ingelanden voor wiens belang je moet opkomen. Dat heb ik altijd het aantrekkelijke van mijn functie gevonden; aantrek kelijker dan bij de rijksoverheid waar je werkt met aan anonieme geld buidel en belangen behartigt die ver van je weg staan". (foto Jan Holvast) raadschap dicht bij de ingelanden voor wiens belang je moet opko men. Dat heb ik altijd het aantrek kelijke van mijn functie gevonden; aantrekkelijker dan bij de rijks overheid waar je werkt met aan anonieme geldbuidel en belangen behartigt die ver van je weg staan". Fietsen De Leidse toerfietsvereniging Swifttoer houdt van maandag 15 tot en met vrijdag 19 juni de avond fiets-vierdaagse. Gekozen kan worden uit de afstanden 15 en 30 kilometer. De starttijd is ie dere avond tussen 18.30 en 19.30 uur. Dit jaar wordt gestart van uit het nieuwe clubhuis van Swift aan de Roomburgerweg gelegen in het stadspark De Bult. In het clubhuis kan men zich in schrijven. Hofjes In de tentoonstellingszaal van het gemeentearchief aan de Boi- sotkade wordt maandagavond lezing gehouden over de Leid- Hofjes. Deze is vooral bedoeld or de bewoners van hofjes. Aanvang 20.00 uur. Zonnebloem Op korte termijn is er dringend behoefte aan gediplomeerde ver pleegkundigen, die als vrijwilli ger willen helpen bij vakantie projecten van de nationale ver eniging De Zonnebloem. De ver pleegkundigen moeten in de maanden juni, juli en augustus een week beschikbaar stellen. Er zijn voor de vrijwilligers aan de weken geen kosten verbonden. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij De Zonnebloem, Postbus 2100, 4800 CC Breda, of telefonisch tussen 8.30 en 17.00 uur onder nummer 076-659325. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9