Fel protest vissers op kabeljauw Gangsters slaan munt uit jaarvergadering in Japan Explosieve groei banen sector personeelswerving A f V j Vangstverbod omzeild Sterke stijging van caravandiefstallen 'Sehuttersbier lijkt teveel op Heineken' ÏK: Jongeren tegen verlenging jeugdloon Internationals stelen de show ZATERDAG 13 JUNI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 IJMUIDEN (GPD) - Kabeljauwvissers hijsen vandaag, tij dens de Nationale Visserijdag, de piratenvlag als protest tegen het verbod op de vangst van kabeljauw. De vissers hebben geen goed woord over voor het verbod. TOKIO (DPA) - De jaarvergade ringen van veel Japanse onderne mingen, waarop de aandeelhou ders als mede-bedrijfseigenaren worden ingelicht over hoe er met hun geld wordt omgegaan, zijn de laatste jaren een farce geworden. Uit een onderzoek van bedrijfsju risten over de eerste twee maanden van dit jaar is gebleken dat een jaarlijkse aandeelhoudersvergade ring gemiddeld 36 minuten in be slag neemt en dat is al weer minder dan vorig jaar, toen een vergade ring in doorsnee elf minuten langer duurde. Van 337 jaarvergaderingen duurden er maar dertien langer dan twee uur. De oorzaak daarvan, zo hebben directielieleden van Japanse be drijven langs hun neus weg laten weten, is de angst dat een aandeel houdersvergadering wordt ver stoord door gangsters. De Sokaija, leden van de onderwereld in Ja pan, hebben zich erop toegelegd een paar aandelen van een onder neming te kopen om zo een jaar vergadering te kunnen bijwonen en te dreigen met ordeverstoring. Daarbij gaat het geenszins op po litieke motieven zoals bijvoorbeeld de activiteiten van een onderne ming in Zuid-Afrika. De gangsters laten onomwonden weten pikante details uit het privé-leven van een directielid tot onderwerp van ge sprek op een jaarvergadering te maken, als zij niet al voor de verga dering forse bedragen incasseren. De meeste Japanners hebben een bijna panische angst voor een pu bliek schandaal en zelfs de meest voorzichtige toespeling op het openbaar maken van privé-zaken is al goed voor grote bedragen. Bij deze vorm van chantage gaat het maar zelden om betalingen in contanten en dat maakt het de poli tie, die al jaren probeert een einde te maken aan deze activiteiten, zeer moeilijk om een vinger achter deze praktijken te krijgen. De gangsters bieden bijvoorbeeld aan het jaarverslag of andere publica ties van een onderneming te druk ken en laten zich daarvoor fors be talen. Een andere methode is bijvoor beeld de verzorging van de planten voor de tafel waarachter de directie tijdens een aandeelhoudersverga dering zit. In veel gevallen vormt het op de jaarvergadering aanwezi ge groen de grootste post op de be groting onderneming. Juni is een drukke maand voor de gangsters. Van de 960 op de beurs van Tokio genoteerde onder nemingen. die dit jaar een aandeel houdersvergadering beleggen, doen er 560 dat deze maand. De po litie heeft een lange lijst van bedrij ven waarvan zij weet of vermoedt dat die zich laten afpersen. Een concreet bewijs dat het bij betaal de bedragen gaat om afpersing of om normale betalingen is echter moeilijk te leveren. Zolang de directie van drijf er alles aan gelegen i be- aandeelhoudersvergadering zo snel en zo rustig mogelijk te laten verlopen valt er aan de gangster- praktijken nauwelijks een einde te maken, zo menen politiedeskundi gen. De eerlijke aandeelhouders hebben het nakijken, want bij een jaarlijkse bijeenkomst, die meestal maar een kort ritueel is, valt er wei nig te controleren. Enkele jaren geleden is de wet op de verplichte bedrijfspublica- ties gewijzigd, maar dat heeft niets uitgehaald. De gangsters, kenne lijk geadviseerd door goed betaal de juristen, hebben zelfs van de wetswijziging weten te profiteren. Op het ogenblik krijgen bedrijven waarvan wordt bewezen dat ze aan gangsters betalen een boete en dus gaan de bedrijven zeer omzichtig te werk met hun 'losgeld'. In poli tieke kringen wordt een strijd ge voerd of die geldstraffen drastisch moeten worden verhoogd of dat de gechanteerde bedrijven als slacht offer moeten worden beschouwd. In dat laatste geval wordt in ieder geval de kans groter dan de onder nemingen met de politie willen sa menwerken. Inmiddels doet een methode i hun vangst rechtstreeks aan de controle op de naleving van het de handel gaan afleveren. vangstverbod te omzeilen steeds meer opgeld. Partijen vis die in IJ- muiden worden aangevoerd gaan De partijen vis worden dan nog wel aan de SVHB-kades in IJmui- dén aangevoerd maar direkt, in toenemende mate rechtstreeks zijn uitgesorteerd, afgeleverd i van aanvoerder naar afnemer. Ver- pakhuizen van de handelaren. Ove- koper en koper worden het eens rigens worden niet alleen kabel- over prijzen van aangevoerde hoe- jauw maar ook andere vissoorten veelheden vis zonder de tussen- steeds vaker zonder tussenkomst komst van afslagers van het Staats- van vishalpersoneel bij I Jmuiden- vissershavenbedrijf (SVHB). Het ministerie van landbouw en visserij heeft in overleg met Justi tie besloten om overtreders1 5 handelaren afgeleverd. Omdat er in Europees verband geen veilplicht bestaat kan tegen de gang van zaken niet verbalise rend worden opgetreden. W. Gou- vangstverbod strenger aan te pak- da, als ex-voorzitter van de Neder- ken. Vissers die worden betrapt op land brengen van kabel landse Zeevisgroothandelvereni- ging, nog steeds actief betrokken jauw krijgen een bekeuring en de bij de IJmuidense visserij-bedrij- mededeling dat het schip aan de vigheid, bevestigt dat er in feite ketting gaat bü de eerstvolgende geen sprake overtreding die wordt geconsta- feit. teerd. Juist die vaststelling wordt echter bemoeilijkt, wanneer de vis- strafbaar Eerste winst voor Avebe sinds jaren TER APELKANAAL (ANP) - Voor het eerst sinds 1977 heeft het aard- appelzetmeelconcern Avebe weer winst geboekt. Die winst bedroeg in 1986 f 1,1 miljoen. In 1985 was er nog een verlies van ruim f 12 mil joen, terwijl het verlies in 1984 nog f 27 miljoen bedroeg. De betere resultaten zijn volgens drs. A.Mak, voorzitter van de direc tie, een gevolg van de verhoging van doelmatigheid bij het concern, dat vier fabrieken heeft in Noord- Oost Nederland. Ook de betere ver koopresultaten zorgden voor het winstherstel, zo zei hij bij de pre sentatie van het jaarverslag over 1986. verdwenen en de akantie in het water is gevallen. jPPP Je kunt je echter beschermen te- al 50 procent gen deze vorm van diefstal, aldus caravandief- Steenman. Hij denkt aan het plaat- goed af- AMSTERDAM (ANP) - De vandieven zijn dit jaar bijzonder actief, zo meldt de Europeesche Verzekering Maatschappij. Bij de ze verzekeraar zijn meer dossiers ov stallen geopend dan in de verge lijkbare periode vorig jaar. Voor de gesloten terrein, of de caravan in te „De AID moet toezicht houden op de hoeveelheden aangevoerde vis. Dat is voor vijftig mensen, op een vloot van vijfhonderd kotters bijna een ondoenlijke zaak. In to taal ligt er op het ogenblik voor zo'n dertien miljoen gulden aan be keuringen te wachten op een uit spraak in Hoger Beroep van het Hof in Luxemburg. Braks zegt in Nederland een veilplicht te willen instellen. Naar ons idee is dat als EG-partner niet mogelijk". Directeur J. P. Reehoorn van het SVHB zegt dat ook hem ter ore is gekomen dat hoeveelheden vis de markt passeren zonder dat gebruik wordt gemaakt van de bemidde ling van het SVHB-marktperso- neel. „Onze taak is niet om daar toezicht op te houden of er een on derzoek naar in te stellen. Partijen vis die zonder onze bemiddeling onze kade passeren betekenen wel minder inkomsten maar aan de an dere kant wordt er ook geen ge bruik gemaakt van ons personeel AMSTERDAM (ANP) - Kratten en en van onze administratie". kartons gevuld met twee soorten Gisteren waren er op de belang- bier, trucjes met advertentiepos- rijkste aanvoerhavens weer inspec- ters en zelfs luchtfoto's van terrei- teurs in actie om vissers met illega- nen met opgeslagen bierkratten le kabeljauwvangsten te bekeuren, haalde de bierbrouwerij Heineken PERPIGNAN - Een Spaanse vrachtwagenchauffeur staat gelaten bij zijn wagen waaruit boze Franse telers groenten en fruit hebben gehaald en op de weg gesmeten. Dat overkwam diverse Spaanse chauffeurs de afgelo pen dagen in zuid-Frankrijk op de snelweg bij Perpignan. De Franse telers protesteerden op die manier tegen de import uit Spanje van goedkope groenten en fruit omdat zij vrezen daar schade van te zullen ondervinden. (foto AP) gehele Nederlandse verzekerings branche schat directeur J.C.M. Steenman van de Europeesche dat het aantal gestolen caravans dit jaar op ongeveer 300 zal uitkomen. Steenman heeft dit gisteren ge zegd. Hij vindt dat caravans beter moeten worden beveiligd. Veelal wachten de dieven tot de nacht voordat de vakantiegangers op reis gaan. Overdag hebben de mensen hun caravan voor het huis in orde gemaakt en hun spullen er vast ingeladen om 's morgens vroeg direct af te kunnen reizen. De verslagenheid is dan ook groot als de vakantiegangers bemerken Andere uitmonstering geëist in kort geding er gisteren bij tijdens een kort ge- kaar lijken dat vergissing zou kun- ding dat zij bij de rechtbank in Am- nen ontstaan, sterdam tegen de inkoopverenigin- Weliswaar wordt bij beide etiket gen Intergro en Superunie had ten dezelfde groene kleur gebruikt klemmen tussen twee andere to's. Een hulpvaardige buurman zal veelal niet moeilijk te vinden zijn, zo meent hij. Verder bepleit hij het aanbrengen van een wielklem; het uitdraaien en ver grendelen van de steunen, één van de wielen te demonteren en de ca ravan op die zijde op een krik te laten steunen en een solide dissels- lot aan te brengen. De gestolen caravans verdwijnen overigens niet naar het buitenland maar worden over het algemeen weer in Nederland te koop aange boden, zo is de ervaring van de ver zekeraar. Dat komt doordat de re gistratie van de caravan op naam van toonder is geregeld. Steenman pleit voor een kente kenregistratie. Daarover is jaren geleden al overleg geweest met de toenmalige staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, Scher] huizen, aldus Steenman r wel die beloofde er iets aan te zul len doen is er daarna niets meer ge beurd. aangespannen. i vergelijkbare ovale 1 Advocaat H. Boukema probeer- op de essentiële onderdelen Schippersbier - de huidige uitmon stering dateert pas van vorig jaar - was altijd al opgeborgen in gele bierkratten. Bovendien, zo stelt Gielen, maken ook veel andere vraagd dat de registratie van aan- de op deze kleurrijke wijze tonen dat zowel de kratjes, als de etiketten en de kroonkurk op de fles van het Sehuttersbier zeer veel op die van het „wereldberoemde merk Heineken" lijken. Een kwes- i schending van het merken- schillen ze echter sterk: de i zwarte band gedrukte merknaam Heineken en de „bekende rode Heineken-ster". De merknaam op het Sehuttersbier staat in een rode band en in plaats van een ster prij ken daar drie schutters boven. Dui- biersoorten gebruik van gele krat- hangwagens, onder ten. „Die kunnen niet exclusief vallen, pas zou worden geregeld i door Heineken worden geclaimd", meent hij. Overigens wordt de uitmonste ring van het Sehuttersbier volgen de maand zodanig gewijzigd, dat latere fase van de Algemene Periodieke Keuring (APK). Maar of die fase nog komt is onbekend. Zoals bekend heeft minister Smit- Kroes een evaluatienota "AMSTERDAM (ANP) - Het aantal de vraag i mensen dat zijn brood verdient i daarom houdt hij elk jaar met het werven van personeel, een enquête onder de wervingsbu- groeit explosief. De commerciële die vooral hoger kader aantrekken in opdracht van onder nemingen, nemen steeds meer ad viseurs aan. Veel bedrijven blijken er veel geld voor over te hebben om via een bureau de juiste man op de juiste plaats te krijgen. Dat is de conclusie van een on derzoek door drs. F. Claessens van Raadgevend Bureau Claessens, dat zich bezig houdt met het vinden van banen in opdracht van bedrij ven die personeel over hebben. Voor hem is het dus van belang om 'Natuurvarkens' De Stichting Lekker Dier heeft de Organisatie voor Natuurlijk Vlees er van beschuldigd een puur commerciële organisatie te zijn, die speculeert op de bereidheid van de consument meer te betalen voor vlees van dieren die een dier vriendelijker leven hebben geleid en niet zijn opgefokt in de bio-in- dustrie. „De 'NV' doet de mensen gelo ven dat alles - van big tot varkens haasje - onder strenge controle staat. De praktijk leert anders. We signaleren: aangebonden zeugen, varkens waarvan de staarten zijn gecoupeerd en voer dat groei- bevorderende middelen bevat. Za ken die officieel volgens de organ- satie verboden zijn-", aldus Lekker Dier. Graanoverslag In de graansector van de Rotter damse haven wordt nog dit jaar een uitgebreid onderzoek gehou den naar de aanwezigheid van landbouwgif en andere schadelijke stoffen in de granen en de gevol gen daarvan voor de gezondheid van graanwerkers. Dat zijn de vakbonden, de werk gevers, de arbeidsinspectie en de Regionale Bedrijfsgeneeskundige Dienst overeengekomen, zo werd gisteren bevestigd. De aanleiding voor het onderzoek is een soortge lijk onderzoek dat in Denemarken is gehouden en waaruit naar voren kwam dat de aanwezigheid van landbouwgif in de scheepsladin gen leidt tot een afname van de vruchtbaarheid onder de graan werkers. het Sehuttersbier uitmonstering. Onderzoek heeft volgens Heine- arbeid goed te ken- in de leeftijd van 25 tot 30 jaar, ken uitgewezen dat het publiek in hebben ook oog voor oudere verwarring raakt door de grote ge- managers, die als lijkenis tussen beide biermerken. Als 17 procent van de acht miljoen bierdrinkers dit overkomt, zoals uit het onderzoek blijkt, en 48 pro cent denkt dat beide bieren van de zelfde brouwerij komen, is dat vol- Amsterdam "door gens Boukema een „dramatische zaak". recht, meent hij en hij eiste dan delijke verschillen die de kans op ook een verbod van de verkoop verwarring erg klein maken, aldus het volgens Gielen helemaal zal Tweede Kamer gestuurd over deze de huidige Gielen. Het feit dat het voormalige Schippersbier evenals Heineken in gele kratjes met donkere opdruk wordt „verpakt" vindt hij niet rele vant. Het al sinds 1980 bestaande verschillen van de Heineken eti ketten en doppen. Hij vroeg de APK. In die nota wordt teleurstel ling uitgesproken over het feit dat ï-president van de rechtbank dat het aantal ongevallen na invoering ook in haar beoordeling men. Heineken vindt echter dat gelopen dan ook na die verandering de gelijke- mer zal nis nog te groot is. Uitspraak: 25 juni. de APK minder sterk is terug- verwacht. De Ka- uitspraak moeten doen of deze APK wel of niet door gaat. De cijfers laten zien dat het totale aantal adviseurs in de bedrijfstak drastisch is toegenomen van 383 in 1984 tot 542 vorig jaar en naar 686 dit jaar. Dat betekent dus bijna een verdubbeling, terwijl het aantal bureaus (258) vrijwel constant blijft. Men moet als werknemer interim-manager geplaatst kunnen worden. Claessens maakte de cijfers gis teren bekend bij de officiële ope ning van een nieuwe vestiging zijn bureau prof. Albeda, oud-minister ciale zaken en voorzitter Wetenschappelijke Raad Mr. Gielen die de zaak UTRECHT (ANP) - De jongerenor ganisatie van het CNV, WJ-CNV, is fel gekant tegen het plan van het kabinet het jeugdloon te verlengen overigens wel minstens f 50.000 Regeringsbeleid. Raadgevend Bu- de inkoopverenigingen bepleitte - tot 27 jaar. Dat langdurig werkloze bruto per jaar verdienen teressante kandidaat te zijn voor wervingsbureaus, maar veel bu reaus leggen hun benedengrens veel hoger, tot zelfs twee ton. De bureaus zijn vooral tuk op kandi daten voor een nieuwe werkkring Claessens telt 45 werknemers, van wie 20 adviseurs die sollicitan ten begeleiden. Claessens heeft al kantoren in Utrecht, Den Haag en Brussel en opent binnenkort vesti gingen in Rotterdam en Eindho- i óók zijn pleidooi rijkelijk illu- jongeren hierdoor kans op streerde met allerlei flessen - toon- een baan zouden krijgen, wordt volgens de jongerenorganisatie ge logenstraft door eerdere verlagin- „onvolledig en onjuist". Hij vindt gen van het jeugdloon. Ook die ook niet dat de doppen en etiket- hebben nooit aantoonbaar tot meer ten op de bierflesjes zoveel op el- banen voor jongeren geleid, aldus de organisatie in een gisteren uit gegeven verklaring. Verlenging van het jeugdloon tot 27 jaar betekent volgens de jonge renorganisatie in de praktijk een verlaging van het wettelijk mini mumloon met 15 procent voor jon geren tussen de 23 en 27 jaar. „Ei genlijk haalt Lubbers via een ach terdeurtje het oude SER-voorstel binnen om het wettelijk r loon met 15 procent te verlagen". Behalve dat de voorgestelde ver lenging de lonen van „schaarse" en „niet-schaarse" jongeren verder uiteen zal drijven, vrezen de CNV- jongeren op termijn voor ontkop peling van het minimumloon en de bijstandsuitkeringen. ADVERTENTIE Voor het internationale beurs- wezen was het deze week een kwestie van afwachten en aftas ten. Vele beurzen hadden door het lange pinksterweekeinde een kortere werkperiode en de in Ve netië gehouden top maakte de eerste dagen onzeker. Daar kwa men nog de nationale verkiezin gen bij, die donderdag in Groot- Brittannië gehouden werden. Toch begon Wall Street, die maandag wel geopend was, de nieuwe week zeer opgewekt. Er werd daar nogal wat van Venetië verwacht en de Dow-Jonesindex kwam 25 punten boven de 2300 te staan. De daaropvolgende paar dagen bleef het echter bij een wat nerveus heen en weer schommelen, waarbij vooral de richting van de obligatiemarkt de doorslag gaf. Elke dag kwam niet verder dan een goed prijs houdend slot. door C. Wagenaar Venetie "heeft weinig concreets opgeleverd. Belangrijk lijkt het wel de belofte van de financieel- economische autoriteiten van de Bondsrepubliek met stimule ringsmaatregelen te komen, zo dra blijkt dat de economische groei van West-Duitsland achter blijft bij de verwachtingen. Pal na afloop van de top bleek dat over het eerste kwartaal van dit jaar inderdaad het geval te zijn, wat belangrijke consequenties zou kunnen hebben. Ondertussen waren de eerste reacties op Venetië uiterst lauw. Wall Street sloot een zestal pun ten hoger, maar de dollar was in New York iets lager. Ook voor Amsterdam was het allemaal niet zo gemakkelijk. Er viel voor al de eerste paar werkdagen van deze week niet veel te beleven. Het dividend-en-jaarverslagen- seizoen is vrijwel afgewerkt en de stimulansen moeten dus van elders komen. Deze week was dat opnieuw Unilever, die in Wall Street zeer vast ligt en voortdurend wordt weggekocht. Het aandeel wordt eind juni ge splitst van 5 op 1 en liep deze week in Amsterdam rond 30 gul den op, waarbij steeds weer nieu we historische toppen werden bereikt. Ook Akzo lag goed, na de forse koersdalingen eerder dit jaar. Hierdoor bleef de index van de internationals oplopen en trok daardoor de gehele beurs met zich mee. Na drie dagen handel stonden de internationals zeven punten hoger dan vorige week vrijdag, waardoor ook het alge mene beursgemiddelde zich drie punten boven de stand van voor Pinksteren kon verheffen. De lokale markt bleef daaren tegen onder enige druk, ondanks het vuurwerk dat van de kant van Elsevier werd ontstoken om collega Kluwer in bezit te krij gen. Nu de laatste pertinent blijft weigeren heeft Elsevier bekend gemaakt zes eigen aandelen plus 75 gulden voor één aandeel Klu wer te willen betalen. Met span ning wordt hier nu op de verdere ontwikkeling gewacht en vooral op de komende aandeelhouders vergadering, door Kluwer tegen het eind van deze maand bijeen geroepen. Een overvalsfusie is in ons land niet gebruikelijk en wat Elsevier nu doet, vormt in feite een soort precedent dat navol ging kan hebben met grote con sequenties ook voor onze beurs. Behalve Unilever en Akzo was ook de KLM deze week nogal in trek. En uiteraard ook de andere uitgevers, door de acties van El sevier. Dat betekende voor Wol- ters Samson en Wegener bijna vijf procent meer op de oude koers. Een dergelijke winst boekten ook de KLM, Unilever en Grasso. Borsumij en Interna- tio Müller moesten vijf procent afstaan en De Porceleijne Fles zelfs 15 procent. Fnancieel was er deze week BEI JRS W E E K niet veel te doen. In het koerspeil van onze obligatiemarkt gebeur de weinig en op Wall Street was alleen sprake van een nerveus gespring rond een bepaald punt. Het wachten was daar op de af loop van de top en de interpreta tie daarvan door de financiële wereldmarkten. Pas volgende week zal duidelijk worden wat vooral de dollar gaat doen. Ook voor de Europese optie- beurs was het moeilijk op gang te komen. Maar de bedrijvigheid nam in de loop van de week wel toe. Hierdoor steeg de gemiddel de dagomzet tot 29.000 contrac ten tegen 23.000 in de voorgaan de werkperiode. Unilever was weer duidelijk nummer één, ge volgd door een nogal wisselend gezelschap voor de tweede plaats. Opvallend was de snel stijgende belangstelling voor calls Akzo en de hoge omzet voor KLM. In obligaties, goud en dol lars bleef de optiehandel zeer be perkt. De heer Hans i Leiden i der Bijl Wt Eigenaar van Café-Brasserie "Hel fm Huis De Bijlen" bij de Morspoort. Volgde mei veel plezier het vol wassenenonderwijs bij "Boerhaa- de afdeling VWO. Na het eindexamen volgde de studie So ciologie aan de Rijksuniversiteit. Deed kandidaats maar ging daarna op in het HORECA-bedrijf. Maakt altijd veel mondelinge reclame voor "Boerhaave". De diploma's HAVO en VWO geven toegang tot vele hogere beroepsopleidingen (VWO bovendien tot de universiteit). U kunt ze vak-voor-vak halen (certificaten) als u niet te hard van stapel wilt lopen. Of als u eerst de kat uit de boom wilt kijken. Doet u het hele pakket, rekent u dan voor de HAVO op 3 jaar en voor het VWO op 4. U kunt deze opleidingen zowel overdag als 's avonds volgen. Vooropleiding: MAVO of gelijkwaardig. De studiemogelijkheden: VWO, HAVO, MEAO, MAVO. (volledig pakket of alle 29 vakken afzonderlijk), Neder lands voor anderstaligen. Ook intensieve cursussen (kortere studieduur). Meer inlichtingen, bel overdag 071-1400 43 en 's avonds (ma, di, do) van 19.00-21.00 uur 071-15 55 66. Een informatiemap ligt voor u klaar. Inschrijven elke maandag en donderdag van 13.00 tot 15.00 uur Noordeinde 1-3 en van 19.00-21.00 uur Kagerstraat 7 (s.g. Louise de Coligny). Wacht niet te lang. Dag- en avondscholengemeen- schap Boerhaave, rector: DJ. van Kooten, Noordeinde 1, 2311 CA Leiden, telefoon 071 - 14 00 43.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7