'Veel krediet is met zwart geld gedekt' §Ête Nieuw aanbod van Deetman R oblemen rond studiegeld blijven student achtervolgen Rotterdam komt met groots plan voor een Manhattan aan de Maas AANDACHTIG LUISTEREN l MM Stadhuis Amsterdam wellicht nog duurder Man uit Enschede verdacht van ontucht met kinderen ZATERDAG 13 JUNI 1987 PAGINA 3 Getuige in Slavenburg-proces: ROTTERDAM (ANP) - Het ex-lid van de raad van bestuur van Slavenburg's Bank R.Slavenburg en voormalig directeur M.C.Veltena hebben meerdere malen hun goedkeuring gegeven aan kredieten waar een zwarte dekking tegenover stond. ROTTERDAM (ANP) - Manhattan aan de Maas. Daarmee wordt Rot terdam uitgebreid als in de jaren negentig een omvangrijk plan voor de Kop van Zuid, het noordelijkste deel van Rotterdam-Zuid, wordt uitgevoerd, dat deze week door het stadsbestuur is gepresenteerd. Volgens het plan wordt de Kop van Zuid, dat vlakbij het centrum van Rotterdam ligt maar daarvan is gescheiden door de Maas, met be hulp van een nieuwe brug over de rivier met het stadscentrum ver bonden. Op de kop moeten circa 5500 woningen verrijzen, gedeelte lijk in wolkenkrabbers op de Wil- helminapier aan de rand van de Maas, alsmede een groot aantal be drijven. Voorts moet de Kop, waar de wij ken Feyenoord, Afrikaanderwijk en Katendrecht (de voormalige rosse buurt van Rotterdam) deel van uitmaken, een recreatieve functie krijgen, onder andere door de aanleg van een groot land schapspark. Met de uitvoering van het plan, ontworpen door het ont werpbureau Ir. Teun Koolhaas As sociaties uit Almere, zijn vele hon derden miljoen guldens gemoeid. Verloederen Een exact bedrag noemt de ge meente nog niet, aangezien de kos ten grotendeels afhangen van de invulling van het plan. Vast staat wel dat de nieuwe brug, die vol gens de plannen een 'grote broer' wordt van de moderne Willems brug tussen Rotterdam-Noord en het Noordereiland, circa 175 mil joen gulden zal kosten. De Kop van Zuid ligt in de oud ste havengebieden van Rotterdam. Doordat de meeste bedrijven er, soms al lang geleden, zijn vertrok ken naar modernere grotere haven gebieden die dichter bij de kust lig gen, dreigt het gebied te verloede ren. Dat proces hoopt de gemeente met het plan van Koolhaas om te keren. „Waar kan een stad nog zo uit breiden als Rotterdam? Dit plan kan de terugkeer van mensen naar de stad bevorderen". Dat stelde wethouder Jan Laan (stadsontwik keling) by de presentatie van het plan. Kern daarvan is de aanleg van de nieuwe brug in het verleng de van de Coolsingel. Zonder de brug komt de belangrijkste doel stelling van het plan -de Kop van Zuid bij de binnenstad trekken- in gevaar. Voor vele Rotterdammers hoort 'Zuid' niet echt bij de stad. Ook uit verkeerstechnisch oog punt is de brug nodig. As Dankzij de nieuwe brug ontstaat in Rotterdam een volledig nieuwe as dwars door de stad: van de luchthaven Zestienhoven in het noorden tot aan het stadion De Kuip in Zuid. Deze Rotterdam Avenue, zoals de as in het plan wordt genoemd, staat haaks op alle andere assen in de stad, die van oost naar west gaan. Een belangrijke overweging van de gemeente voor het maken van het plan voor de Kop is het feit dat de huidige binnenstad vol begint te raken. „Er zyn nog wel kale plekken, maar daarvoor bestaan al plannen en de uitvoering gaat ont zettend hard. In de jaren negentig is het centrum vol. Dat moet daar om worden uitgebreid en dat kan in de Kop van Zuid", aldus Laan. In totaal komt er volgens het plan ruim 275.000 vierkante meter vrij voor kantoorruimten, net als de woningen gedeeltelijk in de Manhattan-achtige wolkenkrab bers op de Wilhelminapier, en 144.000 vierkante meter voor be drijven. Ten behoeve van de bouw van de kantoren, bedrijven en de 5500 woningen worden de Binnen haven en de Spoorweghaven in de Kop van Zuid grotendeels ge dempt. De derde haven in het ge bied, de Rijnhaven, wordt bestemd tot centrale ligplaats voor de bin nenvaart. Op verzoek van de gemeente heeft de Nationale Investerings bank een studie uitgevoerd naar de haalbaarheid van het plan. Volgens de Nib is het plan haalbaar mits in ieder geval de nieuwe brug wordt geslagen. Deze kredieten waren door direc teuren van bijkantoren van Slaven burg 'uitgelegd' (afgesloten) en door de kredietcentrale van het hoofdkantoor van een negatief ad vies voorzien omdat het bedrijven betrof die niet levensvatbaar wa ren. In de meeste gevallen stond zo'n bedrijf dan al debet bij de bank. Deze belastende verklaring legde W. Osinga, indertijd werk zaam bij de kredietcentrale van Slavenburg's Bank, gisteren voor de Rotterdamse rechtbank af in het Slavenburg-proces. Volgens deze getuigen bemoeide de hoofddirectie zich over het alge meen alleen met 'grote kredieten' van tussen de zeven ton en 1,4 mil joen. In al deze gevallen betrof het kredieten die door de directies van de bijkantoren zelf waren afgehan deld. Binnen de kredietcentrale waagde vrijwel niemand het tegen deze kredietverlening in opstand te komen, omdat de chef zijn on dergeschikten niet dekte. „Als je niet meedeed werd je als lastig er varen", aldus Osinga. De kleinere kredieten tot 50.000 gulden werden volgens Osinga vrijwel automatisch door de bij kantoren geaccepteerd. Eén op de drie van deze kredieten werd ge dekt door zwart geld. De sectie waar Osinga werkte had doorgaans tussen de 450 en 700 kredieten on der zijn hoede. 'Acties tegen Zuid-Afrika van gemeenten zijn ongewenst' DELFT (ANP) - De regering voert in internationaal verband ten aan zien van Zuid-Afrika een met zorg geformuleerd beleid. Het besluit van gemeenten geen zaken meer te doen met bedrijven die banden hebben met Zuid-Afrika en geen Zuidafrikaanse produkten meer te kopen, kan daarop een averechtse uitwerking hebben. Het is daarom ongewenst dat gemeenten tot der gelijke maatregelen overgaan. Dat stelde staatsecretaris De Graaff-Nauta van binnenlandse za ken gisteren in Delft by de opening van de Nationale Conferentie Ge meentelijk Vredesbeleid. Onge veer honderd gemeenten namen daaraan deel. De staatssecretaris herinnerde er aan dat de gemeenten in het verle den weinig ruimte was toebedacht by het formuleren van een eigen activiteiten op het gebied van vre de en veiligheid. Sinds het begin van de jaren zeventig is daar gelei delijk verandering in gekomen. De Graaff noemde als voorbeelden ge meentelijke uitspraken over situa ties in het buitenland of over het buitenlands beleid, het aangaan van stedebanden, bewustwor dingsactiviteiten en maatregelen tegen bedrijven en instellingen. Zij stelde dat de regering daar in principe geen bezwaar tegen heeft. De gemeenten moeten echter be seffen dat het buitenlands beleid primair een rijksaangelegenheid is. „Indien zij deze beperking niet in acht nemen, bestaat de mogelyk- heid dat hun besluiten met toepas sing van artikel 185 van de Ge meentewet worden vernietigd", al dus De Graaff. De staatssecretaris stelde verder dat het kemwapenvrij verklaren van een gemeente - inmiddels zijn dat er 99 - valt onder de vrijheid van meningsuiting die ook voor ge meentebesturen geldt. „Veel meer dan het tot uiting brengen van een mening, het uitdrukken van be zorgdheid, zijn dergelijke uitspra ken niet. Het effect ervan kan wor den betwijfeld, althans is moeilijk meetbaar, zeker indien er reeds be sluitvorming heeft plaatsgevon den", aldus De Graaff. Een eerder afgelegde verklaring dat het aantrekken van kredieten met een zwarte dekking door de hoofddirectie werd gestimuleerd, werd gisteren door Osinga afge zwakt. „Ik heb met die bewoordin gen waarschijnlijk een verkeerde indruk gewekt. Toen ik in 1976 bij de bank kwam werken, bestond het verschijnsel van de zwarte dek king al, het was een bestaand geac cepteerd fenomeen", aldus Osinga. Volgens de getuige werd er by de bank van uitgegaan, dat dit een probleem was tussen de cliènt en de fiscus. Van de directies van de kantoren had hij gehoord dat de hoofddirectie er op hamerde dat de winst van de bank moest groeien en dat kredietverstrekking hier voor een uitstekend middel was. Het Slavenburg-proces wordt volgende week dinsdag voortgezet met het verhoor van getuige We vers, chef van de effectenafdeling, in de zaak tegen de derde verdach te H.S.Gonggryp. Politie pakt 7 daders gewapende bankovervallen ROTTERDAM (ANP) - Met de aan houding van zeven mannen, onder wie twee ontsnapte gevangenen, heeft de Rotterdamse politie ten minste vier gewapende bankover vallen opgelost, waarbij circa drie ton buit werd gemaakt. De zeven mannen, in leeftijd va riërend van 19 tot 42 jaar, hebben volgens de politie de overvallen ge pleegd op bankkantoren in Leid- schendam, Roosendaal, Maasland en Kruisland. Bij de overvallen is volgens de politie niet geschoten. Van de zeven hebben er enkelen een (gedeeltelijke) bekentenis af gelegd, aldus de politie. Van de buit is achtduizend gul den teruggevonden. De rest is vol gens de politie opgemaakt aan drank, drugs, gokken, vrouwen en auto's. Bij de overvallen werden gestolen auto's gebruikt. Deze zyn in beslag genomen. Eén van de twee ontsnapte ge vangenen, de 29-jarige Delftenaar K.M.P., is volgens de politie het brein achter de overvallen. Hij wist begin april te ontkomen uit de ge vangenis in Scheveningen, waar hij een gevangenisstraf van enige jaren uitzat wegens soortgelijke delicten. Een speciaal onderzoekteam van de gemeentepolitie Arnhem en de rijkspolitie Nijmegen heeft een groot aantal inbraken opgelost waarby voor zeker een half miljoen gulden aan goederen buit werd ge maakt. In totaal ging het om 101 geval len van inbraak en heling. De poli tie heeft in verband met deze zaak 14 inwoners van Arnhem en een in woner van Westervoort in de leef tijden van 18 tot 25 jaar aangehou den. Van hen zitten er nog 3 vast. In een aantal gevallen werden de diefstallen op bestelling van helers gepleegd. De verdachten hadden vooral belangstelling voor video's, tv's, kantoorapparatuur, kleding en rookgerei. Bij de inbraken werd gebruik gemaakt van huurauto's. Vrijwel alle inbraken werden in Arnhem of in de directe omgeving gepleegd. j DEN HAAG - Het voltallige kabinet bracht gisteren tijdens de lunchpauze een bezoek aan het vernieuwde Mauritshuis. Er werd met aandacht geluisterd naar directeur H. Hoetink (rechts), die uitleg gaf bij een schilde rij van J an Sanders van Hemessen, genaamd 'een allegorie op de harmonie van het huwelijk'. (foto anp> Kwestie vervanging zieke leraren DEN HAAG (GPD/ANP) - Leer krachten die eigenlijk te veel zijn op een basisschool - de zogenoem de boventalligen - moeten niet als eersten ingeschakeld worden om zieke collega's te vervangen. Over dat uitgangspunt is minister Deet man (onderwijs) het gisteren eens geworden met de ambtenarencen- trales waar de onderwijsbonden bij zijn aangesloten. De onderwijsbonden ABOP, PCO en KOV toonden zich opti mistisch over dit resultaat. Vol gens woordvoerder Kees van Kor- tenhof is dat voor een belangrijk deel te danken aan de houding van de Tweede Kamer, die zich vorige week uiterst sceptisch opstelde te genover het plan van Deetman. Als minister en ambtenarencentrales het eens worden over de prakti sche uitwerking van het principe, betekent dat dat de scholen zo kort voor de vakantie niet gedwongen worden de indeling van hun klas sen te wijzigen. Deetman en bonden spraken gis teren over voorstellen voor een BRAND - In Amsterdam heeft een grote brand gisterdagavond enkele woningen en een gokhuis aan het Damrak in de as gelegd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Hoe de brand ontstond en hoeveel schade werd aangericht is nog niet bekend, aldus de politie. Omdat de huizen aan het Damrak, doorlopend naar de Nieuwendijk, dichtbij elkaar staan rukte de brandweer met groot materieel uit. ïrvangingsregeling en een banenplan. De ryinister stelde onlangs voor de wachtdagenrege- ling (waarbij een zieke leerkracht pas na twee dagen mag worden vervangen) per 1 augustus van dit jaar af te schaffen. Het intrekken van de maatregel kost hem 27 mil joen gulden. Hiervan wil hij 20 mil joen compenseren door by vervan ging van afwezige onderwijzers de vervanger in de eerste acht weken slechts negentig procent van het normale salaris te laten verdienen. De overige zeven miljoen zou moe ten worden teruggehaald door in het komende schooljaar eerst bo ventalligen te laten invallen. Wor den die zelf ziek, dan mogen zij niet worden vervangen. Bovental ligen zyn leerkrachten die eigen lijk hadden moeten worden ontsla gen maar boven de sterkte aan de school verbonden mogen blyven tot er (op hun eigen of een andere school) een vacature ontstaat. Hoe wel boventalligen in principe geen eigen klas hebben, maakte Deet man in april een uitzondering:het mag wel als zo voorkomen kan worden dat kinderen van vier jaar niet naar school kunnen of dat de klassen groter moeten worden. De bonden hebben voorgesteld het nieuwe banenplan in eerste in stantie te benutten om de kwestie van de vervanging op te lossen. Dat plan voorziet in 2200 tydeiyke banen. De leerkrachten die zo'n baan krijgen wil Deetman by ziek te van collega's voor een bepaald deel van hun werktijd ook laten in vallen. Deetman stelde gisteren wel als voorwaarde dat de wachtdagenre- geling van kracht blijft tot na de herfstvakantie. Dat zou een oplos sing zijn voor de financiële haken en ogen aan het plan. De bonden zijn daar tegen. Het overleg wordt woensdag voortgezet. AMSTERDAM (ANP) - Het Stad- huis/Muziekcomplex aan het Am sterdamse Waterlooplein zal zoals het er nu naar uitziet niet 97 mil joen maar tegen de 125 miljoen gul den meer gaan kosten dan de 306 miljoen die daarvoor in 1979 waren begroot. Dit bleek gisteren tijdens de vergadering van de raadscom missie Stadhuis/Muziektheater. Het WD-raadslid J. Meurs liet tydens de vergadering weten dat hy op 'bescheiden wijze' een optel som had gemaakt van de extra kos ten die nog te wachten staan boven de 97 miljoen gulden waarmee het budget nu al overschreden is voor de bouw van de Stopera. Hij kwam daarbij op een bedrag van rond de 25 miljoen gulden, waarby inbe grepen de vele miljoenen die het aannemersbedrijf Stamuco nog van de gemeente eist. Wethouder Van Duijn gaf hem als antwoord dat die berekening wellicht zal uit komen. De raadscommissie besprak het verzoek van B en W aan de raad om nog eens ruim 80 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de ex tra kosten van de bouw van Stad huis/Muziektheater. In april 1986 had de raad al ingestemd met een extra krediet van 16,7 miljoen, wat het totaal aan extra budgetover schrijdingen op iets meer dan 97 miljoen gulden brengt. Hoewel er van de kant van de raadsleden woorden vielen als 'een ramp', 'schandelijk' en 'schok kend' ziet het er naar uit dat de ge meenteraad op 24 juni, weliswaar tegenstribbelend, akkoord zal gaan met het beschikbaar stellen van het extra bouwkrediet. Het CDA- raadslid Th. Heyne vertolkte met de opmerking 'we zitten nu een- ADVERTENTIE BOODSCHAPPEN GEHAALD, MIJN FIETS VERDWENEN ASSA veiligheidsslot. Goedgekeurd door de Stichting ART (vertegenwoordigd door ANWB. RAI. TBBS en IW-TNO). In kombinatie met ASSA fietskabel. dubbel zo veilig, dbbbel zo sterk. staalhard de sterkst! DEN HAAG - De wet op de stu diefinanciering maakt studeren er niet eenvoudiger op. Sinds oktober van het vorig jaar, toen de wet van kracht werd, zijn de studenten van het ene probleem in het andere ge tuimeld. Op dit moment vraagt me nig student zich af hoe het verder moet, nu de dienst studiefinancie ring in Groningen geld inhoudt op de beurzen omdat er zes maanden lang te hoge voorschotten zijn be taald. door Theo Haerkens De computers van 'Groningen' waren nog niet ingesteld op de nieuwe studiefinanciering. Daar om kreeg iedere student van okto ber tot en met april een voorschot. Nu wordt het teveel betaalde be drag afgehouden van de toegeken de beurs die inmiddels definitief is vastgesteld. Dat is voor menig stu dent een hard gelag. Iedereen berekent natuurlijk voor zichzelf waar hij of zij recht op heeft. Maar kan een student met pen en papier wat de ministeriële computer niet voor elkaar krijgt? Er zijn ongetwijfeld fouten ge maakt. Het pijnlijke is alleen dat studenten die zich zes maanden lang rijk rekenden, nu niet alleen geconfronteerd worden met min der geld dan waar zij op gehoopt hadden. Zij moeten bovendien maandelijks meer terugbetalen dan ze dachten. En daar kan niet mee gesjoemeld worden. De dienst studiefinanciering houdt het terug te betalen bedrag eenvoudig af van de uitkering. Volgens Willem Vermeend, Tweede-Kamerlid voor de PvdA en voormalig fiscalist aan de Leid- se universiteit, ontstaan daardoor bizarre situaties. "De dienst studie financiering houdt maandelijks 203 gulden in. Dat betekent voor sommige thuiswonenden dat ze niet meer dan 65 gulden in de maand over houden". Collegegeld Als deze problemen zyn opge lost, kan de student zich nog niet volledig aan de studie wijden. Aan de horizon doemen alweer nieuwe moeilijkheden op. Het collegegeld - 1600 gulden - voor het volgend studiejaar moet immers ook wor den voldaan. En wie niet betaalt, mag niet studeren. Bij het bepalen van de hoogte van de beurs is ervan uitgegaan dat studenten in de gelegenheid zyn geld te reserveren voor dit college geld. Lukt dat niet, dan kan een voorschot op de uitkering worden aangevraagd. Maar niet iedereen krijgt die. Alleen studerenden voor wie de ouderlijke bijdrage voor de maand juli berekend is op minder dan 133 gulden per maand, komen er voor in aanmerking. Iets dergelijks bestond ook bij het vorige beursstelsel. Maar vol gens Vermeend kunnen nu veel minder studenten dan voorheen het collegegeld opbrengen. Een voorbeeld: een student kan een voorschot krijgen als zijn ouders een belastbaar inkomen hebben tot bijna 38.000 gulden. Vroeger was dat 52.500 gulden. Voor een ge zin met twee studerenden is de grens van 78.000 naar 45.000 gul den gezakt. Als een student geen voorschot krijgt, moeten de ouders het geld maar voorschieten. Dat kan flink oplopen in een gezin met meer stu derende kinderen. Een student aan universiteit of hogeschool betaalt 1600 gulden collegegeld, aan een hbo-instelling 1200 gulden. Als twee kinderen aan de universiteit studeren en één aan een hbo-instel- ling, betekent dat dat er voor 1 sep tember 4400 gulden moet worden betaalt. Overigens moeten de voor schotten in maandelijkse termij nen worden terugbetaald. Voor een universiteitsstudent is dat 133 gulden per maand en voor een hbo'er 100 gulden. Computer Minister Deetman (onderwijs) was ervan overtuigd dat zijn amb tenaren in staat zouden zyn de computers, die de uitkeringen be rekenen en betalen, te voeden met programma's en gegevens om de beurzen zonder problemen uit te keren. Het heeft niet zo mogen zyn. Al in januari zaten de studenten zonder geld. Toen bleek dat het mi nisterie onvoldoende duidelijk had gemaakt dat de uitkeringsdatum van het begin van de maand lang zaam zou verhuizen naar achter in de maand. De studenten klaagden steen en been en de studentenvak bond spande een kort geding aan. De president van de rechtbank vond de onduidelijkheid in de maal op een rijdende trein' het ge voel van machteloosheid, die on der de raadsleden waarneembaar Het D66-raadslid Oraiye be klaagde zich er over dat de raad tel kens achteraf voor voldongen fei ten wordt geplaatst wat de budget- overschrijdingen betreft. „Op die manier wordt het budgetrecht van de gemeenteraad ernstig aange tast", voegde hij er aan toe. Wet houder W. Etty van financiën, die de vergadering ook bezocht, moest hem daarin gelijk geven. „Maar de raad heeft geen enkele keus. We hebben de juridische plicht het geld te betalen. Wat de raad ook be slist, het geld is al weg", aldus Etty. ENSCHEDE (ANP) - De politie in Enschede heeft gisteren een 22-jarige inwoner uit die stad aangehouden. Hij wordt ervan verdacht gedurende meerdere jaren ontucht te hebben gepleegd met kinderen in de leeftijd van drie tot negen jaar. Het gaat zowel om jongens als meisjes. Enkele gevallen heeft de man inmiddels bekend. De politie kreeg op 1 juni een aanwijzing van de moeder van een van de slachtoffertjes. Door de gesprekken met een andere moeder werd begin deze week de verdenking tegen de verdachte concreter, waarna onmid- dellijk tot aanhouding werd overgegaan. Op dit moment zijn de namen van tien slachtoffertjes bekend. De politie sluit niet uit dat er nog meer namen bekend worden. De kinderen hebben nooit eerder verteld over hun ervaringen, omdat ze geïntimideerd werden door de verdachte. De man heeft zich schuldig gemaakt aan zowel aanranding als ver krachting van kinderen, al dan niet in groepsverband, zo maakte inspec teur G. Veldhuis, chef van de afdeling jeugd en zedenzaken bij de politie in Enschede, gisteren bekend. De kinderen zyn volgens Veldhuis niet mishandeld, wel is hen gedreigd met klappen als ze zouden vertellen wat hen was overkomen. Het kind dat begin juni wèl haar ouders inlichtte is één van de laatste slachtoffertjes. De ouders van de misbruikte kinderen hebben geschokt gereageerd. Zij hebben de psychische en lichamelijke klachten van hun kinderen nooit in verband gebracht met het plegen van ontucht. Datzelfde geldt voor medici bij wie de kinderen onder behande ling zijn. „Achteraf bezien is het wel mogelijk bepaalde verbanden te leggen; signalen passen als stukjes van een puzzel in elkaar. Zo waren er kinderen die plotseling in bed gingen plassen," zo licht inspecteur Veld huis toe. voorlichting wel raar, maar er was er niets onwettigs gebeurd. Deetman kon dus vasthouden aan zijn redenering dat wie werkt achteraf geld krijgt en dat dat voor studenten ook best kan. Demon straties, bezettingen en een hon gerstaking van enkele dagen ver anderden daar niet veel aan. Acties van kamerleden voor kin deren van gescheiden ouders had den meer succes. Volgens de oor spronkelijke regeling moest de ou der die niet voor het kind zorgt, bij dragen in de studiekosten, ook al' kent het kind die ouder niet. Wie zijn ouder niet kon vinden of wei gerde bij hem aan te kloppen, viste achter het net en kreeg geen beurs. Dat nu is veranderd doordat de Tweede Kamer de minister wist te overtuigen van de onbillijkheid van deze aanpak. Het ministerie gaat nu zelf op zoek naar de ontbre kende ouder. Is die onvindbaar, dan hoeft de student daar niet on der te lijden. Voor bijstandsmoe ders met studerende kinderen die hun inkomen met 2500 gulden of meer achteruit zagen gaan, is ook een oplossing gevonden. Maar de Tweede Kamer is nog niet tevreden. Binnenkort willen Lansink (CDA) en Vermeend weer met de minister in debat over de problemen van de studenten en hun ouders. Ze verlangen snel een oplossing voor de extra kosten waar gezinnen met meerdere stu derende kinderen zich binnenkort voor gesteld zien. Kinderen mogen drie dagen zelf de baas spelen DOORN (ANP) - Een heel weekeinde lang hebben kinde ren het voor het zeggen bij Re creatie Centra Nederland (RCN). Van vrijdag 19 tot en met zondag 21 juni zullen de elf centra die ons land telt geheel en al in het teken staan van kin deren, in leeftijd variërend van zes tot twaalf jaar. Voor een keer zullen niet ouderen de baas spelen, maar de kinderen zelf. RCN-directeur Gerben Baay: "Het leek ons een leuk idee de rollen eens om te draaien. Wel iswaar worden ir. onze centra normaal gesproken al veel acti viteiten georganiseerd voor de jeugd, maar nog aardiger leek het ons de kinderen zelf nu eens volledig de teugels in han den te geven. Natuurlijk ge schiedt een en ander onder toe ziend oog van onze recreatielei ders, maar in beginsel hebben de kinderen zelf de regie van het weekeinde in handen. Van het inchecken aan de receptie tot aan het vertrek zondagmid dag, met alles wat daar tussen ligt. Zij en niemand anders be palen wat dat weekeinde wel en niet gebeurt". Een uniek experiment van RCN, dat 35 jaar geleden op ini tiatief van de Nederlands Her vormde Kerk werd opgezet, maar dat inmiddels nog slechts losse banden onderhoudt met de kerk. Baay: "Het Neder lands Bureau voor Toerisme (NBT) onderzoekt momenteel of de stelling dat Nederland het meest kindervriendelijke vakantieland is, juist is. Wij van RCN willen die vraag op voor hand al met ja beantwoorden. Het ontbreken van lange auto- reizen naar het buitenland is al een pluspunt voor kinderen, daarnaast is in Nederland veel te doen, en alles is makkelijk en vliegensvlug te bereiken, juist omdat we nu eenmaal maar een klein landje zyn". De RCN-centra zijn in Appel scha, Suameer (Fr.), Sneker- meer, Dwingeloo, Flevoland, Ouddorp, Epe, Doorn, Ermelo, Kamperland en Chaam. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3