Kerk kan niet stuk 'Onderwegkerken' voor iedereen l Liever geen 'bevriend paar' in de pastorie PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 13 JUNI 1987 Het oude, pas gerestau reerde 'Pietermankerkje' in Zwijndrecht - waarvan hier een tekening - is een van de twaalf 'Onderweg kerken' in ons land die in het vakantieseizoen op zondagmorgen reizende recreanten gelegenheid bieden een korte dienst bij te wonen. Coördinator van dit werk is de werk groep 'Landelijke Onder- wegkerken' in Wervers- hoof. Doel is: een plaats te zijn waar mensen-op-weg zich even thuis kunnen voelen. De diensten dra gen niet een bepaald kerkelijk stempel. Ze worden omschreven als 'eigentijds, concreet, inter kerkelijk, gastvrij, sfeervol, met veel zang en muziek en gericht op alle leeftijden'. Uit de belang stelling blijkt duidelijk dat er be hoefte aan is. Vier- a vijfhonderd mensen op één plaats - met een paar diensten achter elkaar - zijn geen zeldzaamheid. Naast men sen onderweg gaan er ook veel verblijfsrecreanten heen. Onderzoekjes ter plaatse beves tigden, dat mensen die wat moei te hebben met hun plaatselijke kerk in de zomer de 'onderweg diensten' verkiezen. Sommigen hebben er een eind rijden voor over. En dan zijn er ook nog be langstellenden die al geruime tijd een kerk aan de binnenkant niet hebben gezien. Karakter en duur van de diensten liggen hen wel. In Zwijndrecht zijn de 'onder wegdiensten' van juni tot en met augustus elke zondagmorgen om 9 uur en kwart voor 10. Duur on geveer 25 minuten. De andere 'onderwegkerken' vindt men in Beek (Limburg), Blauwkapel (aan de oude weg Utrecht-Hilver- sum). Gulpen, Heerenveen ('Ro- tondekerk'), Huis ter Heide (Amersfoortseweg, gemeente Zeist), Kats (rijksweg Goes-Zee- landbrug, Noord-Beveland), On- derdijk (IJsselmeerdijk-route Medemblik-Enkhuizen, gemeen te Wervershoof), Spaarndam- West (bij Haarlem), Staverden (gemeente Ermelo), Urmond (Limburg, rijksweg Eindhoven- Maastricht-Aken) en Vaals. Wie belangstelling heeft kan een uitgebreide folder aanvragen bij de werkgroep in Wervers- hoof, Europasingel 10, 1693 GS, telefoon 02288-2768, met storting van f 1 op giro 1721620 van secre taris-penningmeester M. Zwart, of bij het VW-kantoor in de ge noemde plaatsen. Zo'n folder heeft wel nut, want overal zijn de tyden weer anders. P/zèzrmartkzrk - Zwijndrechi Dr. Mooi bij afscheid: Voor welke kerk kies je? Voor een kerk die uitsluitend bestaat uit 'echte' gelovigen, op wie je kunt bouwen, die zich er voor willen inzetten, en dan maar hopen dat daar een wer vende kracht van uitgaat? Of voor een kerk die solidair is met de samenleving, in het be sef dat het aantal mensen dat gelooft heel veel groter is dan het aantal mensen dat psycho logisch in staat en bereid om om zich voor de kerk het vuur uit de sloffen te lopen? In het besef ook dat mensen die min der hard lopen er volwaardig bij horen. Dr. R. J. Mooi, de scheidende se cretaris-generaal van de Hervorm de Kerk, kiest voor het laatste. De vraag waar de grenzen van die kerk liggen, vindt hij een verkeerde vraag. "Die past niet bij dit kerkbe grip", zei hij in een 'vraaggesprek met het blad 'Kerknieuws'. "Zelfs mensen die uit hervormde ouders zijn geboren, maar niet zijn ge doopt, horen erbij. Zij hebben in die kerk een plaats". i kerken en christenen in dat ge- gelijk is concreet diakonaal werk de hervormde betrok- op te zetten, zien kerken en organ s van saties zich geplaatst voor grote uit- prio- dagingen op het terrein van huma nitaire hulp en het bevorderen ontwikkeling en gerechtigheid' Bedevaarten. Ook dit jaar v kenheid daarbij, en ten slotte de dilemma's, spanningen riteiten. "Diakonaatj ten", zegt de leiding, "heeft specifieke kenmer- den vanuit het bisdom Rotterdam ken". "In de eerste plaats hebben]" Keer op keer moeten homosek- Midden-Oosten. De beleidsnota van het Werelddiakonaat van de Nederlandse Hervormde Kerk over het Midden-Oosten is nu voor belangstellenden beschikbaar ge komen. "Ons bleek namelijk, dat de situatie van landen, volken en kerken in het Midden-Oosten én de betrokkenheid van het Werelddia konaat daarbij vaak onvoldoende bekend zijn", schrijft drs. G. Boer. secretaris van de commissie We relddiakonaat, in een woord voor af. "De problemen zijn vaak door vele gevoeligheden omgeven, ze ker waar het de positie van Israël en de Palestijnen betreft. Dat maakt uitvoerige en zo genuan ceerd mogelijke informatie nood zakelijk". De commissie Werelddiakonaat aanvaardde de beleidsnota met al gemene stemmen. Stafmedewer kers en leden van de commissie werkten er gezamenlijk aan. Over de inhoud was er overleg met an dere instanties, zoals de Raad voor de verhouding van Kerk en Israël. Het boekje is een uitgave van de Generale Diakonale Raad en het Werelddiakonaat. Men kan het be stellen via postbus 72, 3970 AB Driebergen, 03438-20744. Na een verantwoording wordt een schets gegeven van de toe stand in het Midden-Oosten, ook sociaal-economisch. Vervolgens we te maken met kerken in een minderheidspositie. In een aantal landen zijn ze erg klein, op andere plaatsen is hun aanwezigheid na drukkelijk zichtbaar, maar overal verschenen, is er een toenemende druk van po litieke en religieuze kant op de christelijke gemeenschappen. Wat betekent christelijke aanwezigheid in dit door politieke en religieuze conflicten verscheurde deel van de door wereld?" bedevaarten gehouden naar Beau- suehTtheSlogen dte~graag"mSg£- raing, een plaatsje in deBelgische meentewerk willen beginnen, ho- ren dat de gemeente daar nog niet Ardennen, waar - volgens het haal - eind 1932 begin 1933 Maria aantal keren aan kinderen is In theorie schien nog wel de bereidheid, maar als het op beslissen aankomt deinst men terug. Dat is te lezen in een boek over ervaringen van zes homo-theolo gen in de Gereformeerde Kerken. Verder is daar het Israëlisch-Pa- lestijnse conflict. "Het antisemitis me in Europa maakt Europa en de kerken mede verantwoordelijk voor de stichting van de staat Is raël en het onrecht' dat het Pale stijnse volk hierdoor is aangedaan. De bijzondere betrokkenheid van de kerk bij het Joodse volk ver sterkt de aandacht voor het Israë- lisch-Palestijnse conflict". En dan zijn er nog de verschillen tussen rijk en arm. "Waar het mo- De bedevaarten zijn eind juli, au gustus en september, zowel voor 'hotelpelgrims' als voor mensen die speciale verzorging behoeven. u ui uuclulIircciUv. De laatste twee worden begeleid Het boek getiteld 'Wie ben ik, dat door een dokter, verpleegkundt- ik dit NIET doen mag', is een uitga gen, brancadiers en gastvrouwen. ve van Kok in Rampen en kost Alle bedevaarten hebben een ver- f1990 trekpunt in Leiden of Leiderdorp. H'et weren van homoseksuelen Voor inlichtingen en opgaven uit dit kerkelijke ambt zal niet snel zich wenden tot de fami- de pers halen omdat hun afwijzing gfififi min of meer verborgen blijftachter de sluiers van het beroepingswerk. Maar voor betrokkenen, zo leert het boek, is het vaak niet minder pijnlijk en frustrerend dan openlij ke afwijzing. De zes vertellen van hun pogin gen om predikant te worden. Eén van hen is erin geslaagd een deel tijd-predikantschap te verkrijgen. kan 1 Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot De anderen zijn steeds gestrand in het beroepingswerk. Voor verre weg de meeste gereformeerde ker ken blijkt het een onoverkomelijk bezwaar, dat de aanstaande predi kant samenwoont met een vriend. Weinig effect De synode van de Gereformeer de Kerken riep in 1979 de plaatse lijke kerken op, elkaar als hetero- fielen en homofielen te aanvaarden en eikaars levensgeheim te eerbie digen. In een brief vroeg zij de ker ken, minachting en achterstelling van de homofiele mens in samenle ving en kerk - dus ook in het ambt - te helpen overwinnen. Die oproep heeft weinig effect gehad, zo concluderen de zes schrijvers. Zij noemen met naam en toenaam de kerken die liever geen bevriend paar in de pastorie hebben. "Het maakt niet veel uit of het om kleine of grote plaatsen gaat. De weerstand tegen 'openlij ke homoseksuelen' vinden wij in het hele land". Veertig jaar doopsgezinde hulp in nood De 'Stichting voor bijzondere noden in de Doopsgezinde Broe derschap en daarbuiten' bestaat veertig jaar. Ze werd in 1947 in Amsterdam opgericht toen een beroep op de Nederlandse Broe derschap was gedaan om enkele honderden Duitstalige doopsge zinden die uit Rusland waren ge vlucht onderdak te verschaffen. In een jubileumuitgave schrijft voorzitter ds. J. C. Beekhuis, dat feest vieren niet kan als je veertig jaar hulpwerk wilt gedenken. "Maar je kunt wel proberen het leven weer tot een feest te maken door te dienen". De vluchtelingen uit Rusland werden ondergebracht in doops gezinde gezinnen, vooral in het noorden van het land, en in een grote villa in Maartensdijk. Dat was het eerste projekt van 'Bij zondere Noden'. Het volgende was een kinderhuis in Houten, dat toevlucht bood aan zo'n der tig schoolgaande kinderen uit ontwrichte gezinnen. Verder werden levensmiddelen en kle ding ingezameld en verzonden naar steden waar nog honger heerste. Hieruit is de commissie voor praktisch hulpwerk voort gekomen. Tot 1965 bleef de hulp beperkt tot Europa. In 1966 kwam Para guay in het gezichtsveld. Daarna Brazilië en Uruguay. En de laat ste jaren Middenamerikaanse landen, India, Portugal en Ier land. Nog steeds is de zorg voor kinderen een voornaam punt in het doopsgezinde hulpwerk. Ruw geschat is in deze veertig jaar tien miljoen gulden voor mensen in nood bijeengebracht. Vorig jaar alleen al ruim f450.000 (pinkstercollecte, collec ten voor doopsgezinden in de Sowjet-Unie en andere gerichte doelen en het adoptieprogram ma). Voorzitter Beekhuis: "Dat alles duidt op een geweldige of ferbereidheid van velen in de Broederschap". Of 'Bijzondere Noden' voorlo pig moet doorgaan, is voor hem geen punt. "Elke generatie heeft haar problemen en maakt ellen de en nood mee. Elke generatie zal het ook als haar christen plicht zien om in nood de mede mens ter zijde te staan". Op de vraag of dat niet een breekpunt kan worden in het sa mengaan met de gereformeerden ('Samen op weg') antwoordde de hervormde topman, dat dit ruime kerkbegrip inderdaad onverenig baar is met het willen vormen van een afzonderlijke kerk zoals dat in de vorige eeuw is gebeurd. "Wanneer wij nu samen een nieuwe kerk gaan vormen, dan moét dit denken ook doordringen bij de gereformeerde kerken. Ge beurt dat niet, dan ontstaat er een groot probleem, want het is een fundamentele keuze: wil je een keuze-kerk óf kies je voor de kerk waarin je bent geboren? Als de nieuwe kerk niet op die manier haar geboorteleden wil blijven kennen, dan wordt het wat dit be treft wel een heel andere kerk. Dat zou ik persoonlijk heel erg betreu- Mooi is vóór een 'vernieuwde' kerk, maar niet in dien zin dat die bestaat uit een aantal mensen die zichzelf zo vernieuwd vinden en el kaar bewonderen zónder oog te hebben voor de massa's die het niet meer meemaken. "Nu bereiken we nog drie-en- een-half miljoen mensen. Wat heb ik aan een schone kerk van een miljoen leden die het heerlijk heb ben met elkaar, maar niet weten wat er met die andere miljoenen gebeurt? Maar, zeggen we dan, die kunnen het getuigenis toch horen, en als ze het niet horen, dan is dat hun fout. Maar dat is niet waar. Ook die schone kerk heeft daaraan schuld door haar gebrek aan soli dariteit met de hele samenleving. De kerk als sociologisch geheel, dót is het fundamentele gegeven, ook in dit opzicht". Maar dr. Mooi gelooft niet dat het zo ver zal komen. "Die kerk, zoals ik haar heb geschilderd, is welis waar zo zwak als het maar kan, maar tegelijkertijd zo. taai als het maar kan". Kwekerij De scheidende secretaris-gene raal ziet 'Samen op weg' van her vormd en gereformeerd als een groeiproces, waarin de uitdruk king 'spijkers met koppen slaan' niet past. "Dót gebeurt in een timmer manswerkplaats. Maar dit is een kwekerij, en daar ga je heel voor zichtig en geduldig met de planten om. Ik ben bang dat 'spijkers met koppen slaan' typerend is voor een bepaalde kerk die dat zo wil doen: besluiten nemen en je eraan hou den. Maar dat is niet hervormd. Als de besluiten de mensen niet aan staan, dan leggen ze die naast zich neer. En dan ben je nog verder van huis". Een paar jaar geleden deed dr. Mooi een duidelijke poging om 'Samen op weg' als proces naar hereniging van de twee kerken iets af te remmen. Hij vond dat toen hard nodig. Het synodebestuur achtte voorzichtigheid geboden en pleitte voor een zoeken naar vor men van federatieve samenwer king. Dat werd Mooi en de zijnen toen niet in dank afgenomen, want, zo meenden sommigen, het station van federatieve samenwerking was allang gepasseerd. Nü, vijf jaar la ter, wordt algemeen over 'federa tieve samenwerking' gesproken. Dat vindt Mooi goed. "Dan wor den de mensen niet overrompeld. Iedereen moet het kunnen meema ken. Anders heb je straks drie ker ken in plaats van één. We moeten niet te snel gaan. Een vertraging in een richting die niét goed is, bevor dert juist dat het in de goede rich ting gaat". Over de in beide kerken gehou den 'raadpleging' kan dr. Mooi ook achteraf niet enthousiast zijn. De negatieve geluiden daarbij waren niet gering. "Het heeft de zaken toegespitst. Zoiets jaagt de mensen uiteen. Ze gaan positie kiezen, gra ven zich daarin vast en dan duurt het veel langer voordat je ze er weer bij hebt. je bent zó een gene ratie kwijt met die dingen". Toekomst Mooi is niet pessimistisch over de toekomst van de kerk zoals hij haar graag ziet. "De kerk kan niet stuk, want godsdienst, geloven, kan niet stuk". Hij heeft het dan niet over z(jn eigen kerk, maar over de kerk als organisatorische vormgeving van mensen die gemeenschappe lijk van hun geloof getuigen. "Eerder nog gaan banken stuk en het geldwezen. Ik geloof hele maal niet in die doem-voorspellin- gen van de secularisatie die de kerk opslokt. Die kan nog best toe nemen, maar de kerk blijft. Ze is namelijk de enige organisatie die in staat is een allesomvattend zin vol levensverband aan te bieden. Geloven kan iedereen, ook al weet je niks en kun je lezen noch schrij ven. Dóór ligt de werfkracht van de kerk. Een milde kerk, waar ieder een welkom is, zoals hij of zij is". Volgende week zaterdag neemt dr. R. J. Mooi (foto) in de Utrechtse Domkerk met een kerkdienst en een receptie afscheid als secretaris generaal van de Hervormde Kerk. Hij werd in 1980 op deze post de opvolger van dr. A. H. van den Heuvel. Mooi r die in juli 65 wordt - was eerst predikant in Vries, Zuidwol- de (Gron.) en Amstelveen vóór hij in 1967 secretaris algemene zaken van de synode werd. In 1965 was hij in Utrecht gepromoveerd bij professor dr. G. P. van Itterzon op het proefschrift 'Kerk en dogma. Historisch element in de werken van Johannes Calvjjn'. Dr. K. Blei te Haarlem neemt als secretaris-generaal de taak van Mooi over. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 hr. J. Henzen, Leiderdorp, 11.45 studente- nekklesia; Marekerk 10 ds. Driebergen, Katwijk aan Zee, 5 ds. Markus, Broek op Langedijk; Maranathak. (L. Mors- weg) 10 ds. P. de Bruyn, Oegstgeest; Oe cumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 pastoor v. Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrjjdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, ha, 5 ds. Huisman, H.woude, ha; Vredesk. (Burg- gravenl.) 10 ds. De Mey-Meulendyk, aansluitend koffieconcert 'Emoena- koor'; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 dienst door L. des Heils. Diako- nessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. Achterberg. Ende geest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vre- deskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surina- mestr.) 10 gez. opendeurdienst, ds. v.d. Bom, Den Haag, mmv Leids kerkkoor; Oude Vest 10 ds. Veenstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Verdoorn; Merenwijk zie herv. gemeen te. Wijk Stevenghof, gebouwtje 'Dyk- hof (Rijndyk) 10 ds. Kramer, ha. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Hout man. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Hartog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 mevr. ds. Bos man. O.geest. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. Koek. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Mid- delstegr. 3) 9 en 10.30 evang. R. F. Wij- menga. Evangeliecentrum-Pinkster- bew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) zo. 10 evang. Paul Olson (uit Ver. St.), wo. 8 nam. evang. B. de Jong, vr. 8 jeugddienst. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evang. Joh. v. Wieringen. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventis ten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst. Christelijke Weten schap (Steensch. 6) 10.30. 'De Christen gemeenschap' (beweging tot religieuze vernieuwing) 9.45 mensenwijdings- dienst in oud-kath. kerk Zoeterw.singel. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9 30. 10.30 en 11 20. Oud- Kath. K. (Zoeterw.singel) zat. 7.30 nam. gez. oud-kath.-anglicaanse dienst. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7. zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lamn^enschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7. zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Ten Voorde, N.-Ven- nep. Geref. Kerk 10 ds. Wamelink, Noordwijk, 6.30 ds. Dijkstra, Bussum. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 kand. J. van Mourik. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Jonkman, 5 ds. Moll, met gehandicapten; Kruiskerk 9.30 dr. Haitsma, Boskoop; Opstan- dingskerk 9.30 ds. Vlasblom, Boskoop, 6.30 vicaris M. Lourens; G. Herderkerk 10 ds. Moll, ha, 7 ds. Nieuwenhuis, ha; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, ha, 10.15 ds. Taselaar, ha, 6.30 ds. Moll, ha; Ash ram (Marsdiep) 10 ds. Mulder, ha; Drie- hoorne 7 nam. ds. Mulder; Oudshoornse kerk 10 prof. dr. Adriaanse, Leiden; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Borman, Assen, 6.30 ds. Bras, Sas- senheim; Salv.kerk 9.30 hr. D. Engel, Veenendaal, 6.30 ds. Borman. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Wil- lemstr.) 9.30 ds. W. Louwerse, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk (Grijpen- steinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud- Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw."62) 10 ds. G. v. 't Wout, 6.30 hr. J. A. Jongejan. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. F. Jackson. Pinkstergem. (school Bate- stein 16) 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emma- laan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Manders- loostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonifa- ciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. r De gereformeerde kerk in Nieuw veen. (foto Wim Dijkman) ref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst, 17 juni 7.30 ds. L. Blok. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 ds. Goossen, Wadd.veen. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Hassefras. Maasdijk. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15 Rijndijk zat. 7, zo. 10. ha; Parkwijk 7 ds. Rothfusz, ha. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Hofland. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Langevelde, BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Geertsema, Zwijndrecht, 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 9.30 ds. v.d. Hoef. 6.30 ds. Wieman; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 ds. Noordegraaf, Ede, 6.30 ds. Sterrenburg, Ridderkerk"! Geref. Kerk 9.30 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. D. Dekker, H.I.Am- bacht, gez. jeugddienst in geref. kerk; De Stek 9.30 ds. v. 't Hoff. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 6.30 ds. Dekker, H.I.Ambacht, gez. jeugddienst. Chr. Ge- Kerk 10 ds. Sjollema, 6 ds. Visser; O. Kerk 10 ds. Hovius. 6 ds. Christ; Ich- thusk. 10 kand. W. Meijer, 5 ds. Drieber gen; Pniëlk. 9.30 ds. Christ, 6 ds. Ho vius; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. De Jong, 6 ds. Bogaard. De Hoeksteen (Burgersdijkstr.) 10 dovendienst, hr. B. R. Steenbergen. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. J. v.d. Lagemaat, A.dam. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 mr. Vreugdenhil, Koudekerk, 5 dr. Vlijm, V.schoten; Triumfatork. 9.30 ds. Koster, 5 ds. v.d. Horst, jeugddienst. Geref. K. Vrijg. 10.30 en 5.30 ds. Heida, ha. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 prof. A. Troost, 7 ds. W. v.d. Veer. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Ge ref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst, wo. 17 juni 7.30 ds. B. v.d. Heiden. Ge ref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. On- afh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds J. A. Visser. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 3 ds. Bo venberg, met gehandicapten. 6.30 ds. Doesburg; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman. Leythenrode 10 pater Poelma. Elis.zie- kenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt .gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. v.d. Zeeuw. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Kiel- der, Vianen. Geref. Kerk 9.30 hr. v. Wal- linga, L.dorp, 7 hr. J. Schoenmaker. Camping 'De Drecht' 11 hr. H. de Graaf, Breda. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. 't Hooft, ha; Pauluskerk 10 hr. Goed hart, Nieuwkoop. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Wal, Houten, 7 mr. Vreugdenhil, Koude kerk. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 3 ds. E. A. de Boer. Ned. Geref. Kerk (Sal- vatori) 10 gecomb. met chr. geref. kerk, 5 stud. J. Winter, Voorburg. Chr. Geréf. Kerk 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. A. M. den Boer. Evangeliege meente (Heereweg 52a) 9.45 hr. W. J. de Groot. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Maria- kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. Eijsenga. Geref. Kerk 9.30 dr. Wigmans, Alphen, 5 ds. Noote- boom. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst. 2.15 ds. Vlietstra, Zeist. Remonstr. Gem. geen dienst. Evang. gem. (Kruispunt, NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. L. Westland, A.foort. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Baane, 7 mevr. ds. E. Visser, A.dam. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en NIEUW-VENNEP: Heiv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. v. 't Hof, Woubrugge. 1 6.30 ds. Rang. Chr. 1 4.30 ds. Visser. Rk KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv Gem. Dorpsk. 9.30 dr. v.d. Bank. Ede. 6 prof. dr. v.d. Beek; Ontm.kerk 10 dr. Vermeulen, 6.30 dr. v.d. Bank. Herv. Gem. 'De Rank' (P. G.oen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Horst, ha, 6.30 ds. Koster, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. 11 KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 dr. H. Berkhof, Leiden, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Attema- Roosjen, 7 ds. Hemstede, L.dorp, gez. Geref. Kerk 9.30 e Geref. Kerk 9.30 e Kerk zat. 7,2 NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Boon, Kamerik, 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 ds. v.d. Berg, Bodegraven, 7 hr. Schreuder. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 en 5 ds. C. van Duijn, Hei- en Boeicop; tentdienst op terrein Dr. v.d. Bergh-stichting 10 u. ds. Slofstra; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Hemste de. L.dorp, 7 ds. Elgersma; Sole M10 9 ds. Elgersma. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kui per; Vinkenl. (Binnen) 7 nam. ds. v.d. Lee; Stichtingskerk zie herv. gemeente. Evangeliegemeente 'Shalom' (geb. 'Bui tenzorg', Zeereep) 7 nam. Rk Kerk Zee jl0.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat 7, zo. 10.30. luskerk 10 mevr. ds. E. Visser, L.dorp; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 mevr. E. Hagen, Leiden, 7 ds. Plomp, ha. Ge ref. Kerk 10 ds. Plomp, mmv 'Vocalis'. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 9.30 ds. Groenenberg, A.foort, 4.30 leesdienst. Ned. Geref. Kerk (Gem- .centrum) 8.45 ds. De Lange, 4 ds. v.d. Veer, Maassluis. Van Wyckerslooth 4 ds. v. Achterberg. Endegeest 10 ds. Frie- derich. Volle-evangeliegem. (Gem.cen- trum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte, ha. Geref. K. 9.30 en 5 ds. Stolk, Aalsmeer, ha. Re monstr. Gem. geen dienst. Rk Kerk zat. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 ds. Stelwagen, Den Haag. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. ds. Smaling, mmv kerkkoor; Bethel- kerk 9.30 ds. Smaling. Geref. Kerk Pe trakerk 9.30 hr. Brouwer, Katwijk, 7 ds. Ribberink; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Rib- berink, 5 ds. Cziria; Mar.kerk 9 ds. Czi- ria, 5 ds. v.d. Horst, Katwijk. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter, ha. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. Buys, Naar- den. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 dienst, voorg. medewerker van 'Kruistochten'. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Hemmes, O.geest, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. Bras, 7 ds. v. Mulli- gen, Amsterdam, opendeurdienst. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse, ha. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Trouw borst, Vlaardingen, 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 ds. De Reus, jeugddienst, 6.30 ds. Aalders. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VOORHOUT: Herv./Geref Kerkge meenschap 10 ds. W. Baas, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Blanken en ds. Franken (do- venpastor); De Ontmoeting (Noordhof land) 9.30 ds. De Zwart. Hulp en Heil (SchakenboSch) 10 ds. Verheule. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. ryg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Blokland. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Gods- kerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Schipaanboord, 5 ds. v.d. Pol, Boskoop; Hoeksteen 9.30 ds. Jonger- den, Veenendaal. 6.30 ds. Schipaan boord; Bethelk. 9.30 ds. Kunz, 5 ds. K. J. Visser, Rijswijk (NB); Imm.kerk 9.30 ds. Verseput, O.geest, 7 ds. Westerbeek-van Eerten, Reeuwijk. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. Roggeveen, Ede, 5 ds. J. Bruijn, Gouda; Ontm.kerk 9.30 ds. Bon- gers. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 en 2.45 ds. Scholten, Harderwyk. Chr. Af- gesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30 leesdienst. WASSENAAR; Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Abma, Gouda, ha; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. Janse de Jonge; Messiask. 10 ds. v. Waasber- gen; Dorpscentrum 9.30 kand. v. Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 ds; ^.d^ WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. 't Hof, 6.30 kand. v. Dis, Wassenaar. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. De Reus. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan. Geref. Kerk 9.30 dr. Fernhout, Alphen, 7 ds. Dronkert, Gouda. ZOETÉRWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Ryndyk zat. 7. zo. 9.30 en 11 ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds. Eijsenga, afscheid kinderkerk, gez. dienst in geref. kerk, 6.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 9.30 ds. Eijsenga, met kin derkerk, 6.30 ds. Buikema.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2