Wie wat loost wordt pijnlijk vastgelegd m Discussietechniek Denkwijzer Onze taal Rijnvervuilers worden almaar nerveuzer van Rotterdamse onderzoekschepen oe. ZATERDAG 13 JUNI 1987 PAGINA 23 de Rijn te vinden die zo veelvuldig worden gefilmd en 'VIOS'en de'Onrust'. Bayer, BASF en Hoechst beschikken over blikken vol film van de twee hun bemanning?Die belangstelling van bedrijfsfotografen en -filmploegen heeft weinig temaken met het fotogenieke karakter van de twaalf opvarenden, maar alles met de werkzaamheden de Rijn blijkt hoe zenuwachtig het De schepen 'VIOS' en 'Onrust' veroorzaken nogal wat paniek en wrevel bij de chemische bedrijven langs de Rijn. Zij immers hebben tot taak de aard en de mate van ver vuiling van ieder bedrijf te meten. door Joop Holthausen Het is een opdracht van de gemeente Rotterdam aan het International Centre of Waterstudies, een organisatie die haar wortels heeft in het Watertribunaal dat vier jaar geleden vooral de chemische in dustrie verantwoordelijk stelde voor de vervuiling van het oppervlaktewater. In het Nederlandse rivierengebied, in de Wadden- en de Noordzee komt het slib tot bezinking waaraan zich deeltjes zware metalen (zoals cadmium, lood, kwik) en organische micro-verontreini ging (bijvoorbeeld pcb's) afkomstig uit de Duitse, Franse en Zwitserse industrie hebben vastgehecht. Dat giftige slib moet in het Rotterdamse havengebied regelmatig worden uitgebaggerd en te gen hoge kosten elders worden opgesla gen. Verband De gemeente Rotterdam wil het oorza kelijk verband vaststellen tussen de lo zers en het vervuilde slib. Dat er giftige stoffen geloosd worden is algemeen be kend, maar niemand weet wie wat loost. Er zijn met de huidige meetmethodes ook grote verschillen in concentraties gemeten. Jan Dogterom, leider van het onderzoek, toont dat aan de hand van ta bellen aan. "Die metingen zijn momentopnamen. Er zijn opmerkelijke verschillen tussen de resultaten van de Nederlandse en de Duitse onderzoekers vastgesteld aan on ze oostgrens. Het blijkt bijvoorbeeld ver schil te maken of je aan de linker- of aan de rechteroever van de rivier meet. Over de hoeveelheden giftige stoffen bestaan alleen maar ramingen die een factor twee tot vier naar boven en naar bene den kunnen afwijken van de realiteit". De schepen van Dogterom varen naar de lozingspunten toe' en meten volgens een geheel nieuwe methode en voor ie der bedrijf afzonderlijk wat en hoeveel er uit de afvoerpijp in de Rijn stroomt. Soms wordt er aan land gemeten. Als een afvoergoot open en bloot door de weilanden loopt, gaat een speciale ploeg monsters nemen in zo'n goot. Vaak een onwelriekend karwei, zoals bijvoorbeeld bij de afvoergoot van de Papierwerke Aschaffenburg (PWA), een van de groot ste Rijnvervuilers. Het onderzoek beperkt zich tot de lo zing van zware metalen. Dat heeft twee redenen. Op de eerste plaats is de aan wezigheid van zware metalen gemakke lijker te bewijzen dan die van organische micro-verontreiniging en bovendien is het laboratoriumonderzoek naar organi sche micro-verontreiniging beduidend ingewikkelder en dus duurder. Het onderzoek gebeurt in drie fasen. In de eerste fase, die eind vorig jaar werd afgesloten, ging het erom de zware meta len te identificeren. In de tweede fase wordt een selectie gemaakt van lozers die echt gevaarlijk zijn. Die tweede fase wordt aan het eind van dit jaar afgeslo ten. In de derde fase wordt dan precies bepaald hoeveel ieder van de onderzoch te bedrijven loost. Vastgelegd De chemische industrie is volledig op de hoogte van de aanwezigheid van de schepen van Dogterom op de Rijn. Kun nen de bedrijven de onderzoekers om de tuin leiden? Bestaat de mogelijkheid de kraan dicht te draaien op het moment dat de schepen rond de lozingspijp hun metingen willen verrichten? Professor Malle, woordvoerder van BASF: "De grote bedrijven hebben die mogelijkheid in elk geval niet. Bij ons komt er twintigduizend liter per uur uit de zuiveringsinstallatie, zo'n zeshon derdduizend liter per dag. Hoe zou je de kraan dan willen dichtdraaien? En zelfs als we dat zouden kunnen, hoe houden we dat dan geheim? In een bedrijf als het onze vind je dan altijd wel iemand die bereid is om BiCdzeitung te bellen voor een schandaalverhaal. Nee, wij zijn gewoon doorgegaan met onze werk zaamheden toen Dogterom voor de oe vers van ons bedrijf verscheen. We heb ben wel alles op film vastgelegd, zodat we precies weten wat ze doen". De onderzoekers hebben het niette min een keer meegemaakt dat een be drijf de kraan wel dichtdraaide. "Toen zijn we 's nachts teruggekomen en heb ben alsnog gemeten". De bemannin gen van de 'VIOS' en de Onrust hoe den zich er zo veel mogelijk voor om op bedrijfsterreinen te komen. Ze meten bij de lozingspunten in de rivier. Het hele onderzoek wordt op initiatief van de ge meente Rotterdam begeleid door pr-bureau dat er in is geslaagd om op de Duitse en de Zwitserse tv uitvoerig ver slag te doen van de Rotterdamse proble- De chemische industrie ziet met groeiende ergernis steeds weer de pro blemen van de vervuiling uitgemeten in de media, maar het publiek werkt volop mee. Dogterom: "Het is bijna aandoen lijk om te zien hoezeer de mensen ons willen helpen. Als wij ergens gaan me ten is er altijd wel iemand uit de omge ving die vertelt hoe erg het is. Het is pas één keer gebeurd dat iemand zei: wat doen jullie Hollanders hier, ga naar je ei gen water om te meten". Nederland Dat onderzoek in de Nederlandse wa teren gebeurt overigens deze maand. Op dit moment zijn de 'VIOS' en de 'Onrust' op zoek naar Nederlandse vervuilers die evenzeer op onverantwoorde wijze het milieu belasten. Voor de drinkwater- Onderzoek in een lozingskanaal van de Papierwerke Aschaffenburg: on welriekend karwei. voorziening heeft de Nederlandse ver vuiling geen betekenis, voor het Noord zeemilieu des te meer. Maar het accent van de vervuiling ligt toch in West- Duitsland, waar de chemische industrie met haar lozingen soms onverantwoorde risico's neemt. In de middeleeuwen wachtte degenen die de bronnen vergiftigden vaak de doodstraf. In de stad Freiburg bijvoor beeld werd dat soort misdadigers door verdrinking om het leven gebracht. Thans ligt dat kennelijk anders voor de genen die de Rijn, drinkwaterbron voor 20 miljoen mensen, vervuilen. Toen de milieugroepering Rettet den Rhein in 1985 met bewijzen kwam dat de Papier- fabrik Waldhof-Aschaffenburg een stof Jan Dogterom. (foto's Wubbo de Jong) in de Rijn loosde die mogelijk kanker kan. veroorzaken, bevestigde de officier van justitie de bevindingen van de mi lieugroepering maar kwam niettemin tot vrijspraak omdat hij de directie van het bedrijf niet verantwoordelijk achtte. rie over de DOOR JOOP VAN DER HORST Het is iets voor verjaardagen, voor bor rels of partijen. Er zijn wat mensen bij een en men praat over dit en over dat. Ineens vraagt een van de aanwezigen: kunnen jullie goed spellen? Schrijven zonder spelfouten te maken? Als de an deren zoiets niet eerder hebben meege maakt zeggen ze meestal ja. Vooral le raren, ambtenaren en journalisten trap pen erin. Ik zal jullie twaalf woorden dic teren en wie ze alle twaalf foutloos op schrijft krijgt een fles wijn van mij. Wie twee of meer fouten maakt, moet mij een fles geven. Dat lijkt gauw verdiend. Men neemt de weddenschap aan. Er komen pen nen en papier voor de dag. Onze be zoeker dicteert en de anderen schrijven op, het papier op de stoelleuning, op de knie of op een hoekje van de tafel. Daar komen ze: chic, staatsiebezoek, sper zieboon, comité, accommodatie, pyja ma, variëteit, crème, sieraad, controle, eczeem, impresario. Eenvoudig? Ik heb dit een keer of tien meegemaakt en geen enkele keer had iemand alle twaalf woorden foutloos op geschreven. Zelf heb ik er ook een fles wijn aan verloren. Ook onderwijzers en leraren Nederlands, van wie ik er verontrustend veel in mijn vriendenkring heb, verliezen de weddenschap strijk en zet. Ik heb me laten vertellen dat er in Amsterdam een mevrouw is die ze alle twaalf goed had, maar misschien is dat een sterk verhaal. U gelooft het niet? U denkt dat een ontwikkeld mens, uw broer die arts is, uw buurvrouw die lerares Nederlands is, toch zeker foutloos schrijft? Ik nodig u dan dringend uit om te controleren of het waar is wat ik vertel. Zodra u eens met een paar van hen bij elkaar bent vraagt u maar: kunnen jullie goed spel len? Schrijven zonder spelfouten te ma ken? Als ze ja zeggen, neemt u de proef op de som op de hierboven beschreven manier. De flessen wijn zijn niet essen tieel. Wat schrijft men dan wèl op? Onder andere chique (wat de verbogen vorm is), statiebezoek (het is wel statiegeld), spercieboon en spersieboon, commité (zoals commissaris en commentaar), accomodate, pyama, variëteit (als va riété), crème, sierraad, controle, ex- seem of exeem, impressario (als espresso). Ik heb zelf mijn fles wijn ver loren met een pyama en een impressa- In het tijdschrift Onze Taal, het maandblad voor taalliefhebbers in Ne derland, stond in het maartnummer zelfs een top-vijftig van misspelde woor den. G. Lansink uit Enschede heeft ze verzameld, al vertelt hij niet hoe. Dit zijn ze: accommodatie, dichtstbijzijnde, barbecue, onmiddellijk, Cruijff, pre, per se, interview, pyjama, gebeurt (o.t.t.), minuscuul, fietsster, te zamen, hopelijk, Deventenaar, cassettes, stiekem, een gezinswoning, woordvoerster, fluores cerend, bijou, Vijverlaan, variëteit/varié té, chic, vijfentwintig, Nederlandse, te veel, carrière, brij, pijler, baby's, dag vaarding, behartigenswaardig, burger lijk, programma, hartstikke, korset/cor selet, prullenmand, Filippijnen, Havana, Hawaii, crème, guerrilla, sieraad, ome let, geïnteresseerd, millimeter, ten min ste, controle, satelliet. Zoals ze hier staan, staan ze goed (als we niet door zetfouten worden ge- Voor wie zich op het tijdschrift Onze Taal wenst te abonneren, het adres is Prinsessegracht 23,2514 AP Den Haag (070-659098). "Meneer, ik ben het in het geheel niet met u eens, maar ik zal uw recht om zo te denken totaan mijn dood verdedigen. Maar misschien blijkt dan wel dat we beiden ongelijk hadden". Deze woorden van de beroemde Franse filosoof Voltaire geven precies weer wat de houding dient te zijn van ieder mens die vrijheid van meningsuiting hoog in zijn vaandel heeft staan. Helaas zijn veel mensen niet zo tole rant jegens anderen die met hen van me ning verschillen. 'Zoals ik erover denk, zo is het en zo zou jij er ook over moeten denken', is de uitgesproken of onuitge sproken houding waardoor we ons in discussies met onze partners, kinderen, ouders, vrienden en collega's vaak laten leiden. Een meningsverschil wordt daar door al gauw tot een ruzie of een conflict. Daarmee bereiken we overigens vaker niet dan wel wat we willen, namelijk dat de ander zijn mening in onze richting verandert. Ten onrechte zijn we er meestal van overtuigd dat ons denken superieur is aan dat van anderen. We gooien er daar om een grote dosis energie tegenaan om de ander zo ver te krijgen dat hij of zij onze superioriteit erkent. Terecht laten anderen zich niet zomaar 'onderwer pen'. Wat begint als een eenvoudig ver schil van mening over een bepaald on derwerp kan daarom, als we ons al te superieur opstellen, gemakkelijk tot een soort van machtsconflict uitgroeien. Het gaat er ons dan niet méér om uit te ma ken wiens opvatting de meest reële of nuttige is, maar wie de sterkste is. Dit soort machtsspelletjes kunnen rela ties of contacten gemakkelijk verzieken. Maar gegeven de ijdele wezens die men sen nu eenmaal zijn, zijn ze soms niet te vermijden. Voor diegenen van u die op familiebijeenkomsten, vergaderingen of andere gelegenheden weieens te lijden hebben onder verbale machtswellustelin gen daarom hier een aantal tips voor zelfverdediging. Ze zijn ontleend aan ei gen ervaringen en een viertal Ameri kaanse handleidingen op dit gebied. 1. Lok uw gesprekspartner uit de tent. Het is in uw voordeel uw gesprekspart ner eerst zijn mening en argumenten te laten geven. Stel gerichte vragen om hem die te laten vertellen. Toon belangstel ling voor wat hij vindt en laat hem zo gedetailleerd mogelijk vertellen. Her haal zijn uitspraken in grote lijnen zo dat hij er zeker van is dat u hem be grijpt. De reden voor deze 'uitlokkings techniek' is dat de meeste mensen hun standpunten niet helder genoeg hebben doordacht. Vaak krijgt u hen, alleen al door ze hun gezichtspunt te laten uitleg gen, ertoe hun mening te veranderen. Een ander voordeel is dat u weet waarte gen u zich vervolgens moet verdedigen. 2. Blijf kalm. Begin langzaam wan neer het uw beurt is om te spreken. Begin met duidelijke, eenvoudige uitspraken, waarvan u de indruk heeft dat hij die onderschrijft. Vermijd extreme uitspra ken of beweringen. Haast u niet. Als u het moeilijk vindt uw opponent in de ogen te kijken, kijk dan van hem weg als u uw standpunt uiteenzet. 3. Lever kritiek op generalisaties. Als uw opponent begint te generaliseren door bijvoorbeeld te spreken over 'ieder een', terwijl 'sommigen' meer op zijn plaats is, ondergraaf dan zijn bewerin gen door op uitzonderingen te wijzen. Bijvoorbeeld als hij zegt dat alle vrijge zellen onbetrouwbaar zijn, vraag hem dan of ook de paus of Moeder Teresa, No belprijswinnaar voor de vrede, daaron der vallen. 4. Blaas 'etiketten' en 'dure woorden' van tafel. Laat hem geen technische uit drukkingen of moeilijke woorden ge- door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden bruiken. Wanneer hij dat toch doet, dwing hem dan die woorden uit te leg gen. Veel mensen begrijpen de (dure) woorden die ze gebruiken maar half en kunnen zelden precies uitleggen wat ze daarmee bedoelen. Vraag hem bijvoor beeld: wat bedoel je met vrij onderne merschap, met egoisme, met socialisme, enzovoort. Wees vooral op uw hoede voor emotioneel geladen uitdrukkingen over religieuze of etnische groepen. Als hij ra cistische conclusies trekt, vertel hem het verhaal van Martin Luther King, aan wie in een hotel een kamer werd gewei gerd door een receptionist die zei: "Het spijt me, we accepteren geen mensen van uw stand". Waarop de beroemde domi nee antwoordde: "U dacht dat ik een nik ker was en ik dacht dat u een goed. mens was. We hadden allebei ongelijk". 5. Laat u niet boos maken. Als uw te genstander boos wordt, gooi dan nog wat olie op het vuur. Het zal zijn denken ongunstig beïnvloeden en zijn argumen ten verzwakken. Beledig hem niet terug als hij u beledigt. Dit is vooral belang rijk als er anderen bij zijn. Als u kalm blijft wint u de sympathie van anderen en dit zal hem op zijn beurt afkoelen. 6. Maak hem duidelijk dat zijn naald blijft hangen. Vertel hem dat hij in her halingen vervalt en dat simpelweg iets steeds weer zeggen het niet méér waar maakt. Herhaal zijn commentaar en her inner hem eraan dat nazi-propaganda- minister Joseph Goebbels placht te zeg gen dat als je een leugen maar vaak ge noeg herhaalt, mensen het als een waar heid gaan zien. 7. Gebruik 'uitsmijters'. Een rake uit smijter is dikwijls het instrument om een argument kracht bij te zetten. Als u de kans ziet voor zo'n voltreffer, doe het. Maar zonder uw tegenstander oneerlijk af te kraken, in zijn hemd te zetten of belachelijk te maken. Een volmaakte uit smijter vergt oefening. Het gaat erom een minimum aan woorden te gebruiken en een goede timing. En het moet op een elegante manier ontwapenend zijn. Twee volmaakte voorbeelden zijn de vol gende. De bestuurster van een kleine au to die bijna door een bus in de prak werd gereden, werd door de buschauffeur uit gescholden. Toen de chauffeur riep dat hij haar auto nauwelijks had opge merkt, reageerde het bijna-slachtoffer - zo luid dat alle buspassagiers het konden horen - met: "Oh, sorry, ik wed dat u nog meer moeite hebt om kinderen op te mer ken". Toen John Kennedy op verkie zingstournee voor het presidentschap een zaal binnenkwam riep een van zijn tegenstanders: "Ga je gang John, vertel ze alles wat je weet. Dat kan nooit lang duren". Kennedy vuurde terug met: "Ik zal ze alles vertellen wat we samen we ten. Dat duurt niet veel langer". 8. Pas goed op voor clichés en onbewe zen uitspraken. Zorg dat u kant en klare antwoorden hebt. Als hij bijvoorbeeld zegt: "je kan de menselijke natuur niet veranderen", herinner hem er dan aan dat zowel u als een kannibaal mensen zijn, maar dat uw menu ietwat anders is. Als hij zegt dat de meerderheid altijd gelijk heeft, fris zijn geheugen dan op door te zeggen dat de enige die het niet eens is met de gang van zaken bij een lynchpartij door een woedende menigte, het onschuldige slachtoffer is. 9. Wantrouw statistieken. Slik ze niet voor zoete koek. Als hij daarmee rond strooit, vraag hem dan A) Waar ze gepu bliceerd zijn B) Wanneer ze verzameld zijn C) Wie ze verzameldeHerinner hem aan het voorbeeld vdn de man die verdronk in een rivier, waarvan de wa terhoogte gemiddeld per jaar maar 20 centimeter was. 10. Haal slechte voorbeelden onderuit. Als hij een punt probeert te scoren met een slecht voorbeeld, lever kritiek. Noem het voorbeeld van de onderwijzeres die haar leerlingen de gevaren van alcohol wilde inprenten. Ze deed een worm in een half glas whisky, maar toen het beestje zich oprolde en doodging riep een van de kinderen dat je nooit last van wormen had zolang je maar whisky dronk. Ten slotte nog twee andere nuttige wenken. Spaar uw munitie op. Houd uw argumenten achter de hand totdat u ze echt nodig hebt en presenteer ze op een sobere manier. Als u er te hard tegenaan gaat lijkt het alsof u defensief of onzeker bent. En verder, maak uw opponent niet af. Als hij zwicht, geef hem dan een eer volle aftocht. Want we weten toch al lang dat machtsmisbruik de stof is waarvan nieuwe conflicten worden geweven.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23