Sportclubs varen wel bij superloterijen bouw van sporthal M A BIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD LOT Superloterij Sportverenigingen bouwen er staantribunes van, renoveren hun clubhuizen, en een enkele deinst zelfs niet terug voor de bouw van een sporthal. Superloterijen brengen kennelijk meer geld in het laatje dan gemeentelijke subsidies. En het prijzenpakket mag er ook zijn: videorecorders, weekendreizen of gewoon een nieuwe auto. Su perloterijen, in de Leidse regio zijn ze doorgaans een groot succes. "Je verkoopt gemakkelijker dui zend loten van 100 gulden dan 2500 loten van een tientje". ZATERDAG 13 JUN11987 EXTRA PAGINA 19 Met de verkoop van de 1000 loten van 150 gulden stuk had ARC ook dit keer geen enkel probleem. Veel min der dan plaatsgenoot Alphense Boys, waar de laatste honderd loten van 100 gulden stuk moesten worden opge kocht door een sponsor. Misschien heeft het dus ook iets te maken met het karakter van de club. Alphense Boys is meer een volksclub, ARC heeft in alle opzichten een meer zake lijk karakter. Dat kwam ook tot ui ting in de aanpak van de loterij. Ver schuur: "Naast een fraaie folder en een goed prijzenpakket moet je goe de werkers hebben die veel mensen willen en kunnen benaderen. Die hadden wij". Ook bij de Zoeterwoudse club SJZ bleek het enthousiasme van de loten- verkopers zeer groot "Dat is heel be langrijk", zegt voorzitter Berg. "Maar dat geldt ook voor de voorbereiding. Het drukwerk over je loterij moet duidelijk zijn en je moet er op de juis te tijd over publiceren, de mensen la ten wennen aan de prijs van het lot. Dan blijkt dat voor niemand meer een probleem te zijn als je ermee komt. Je moet beslist niet van de ene op de andere dag beginnen en ergens zomaar aanbellen. Dat werkt niet". Alan van Caubergh kan het alleen maar beamen als voorzitter van de omni-veremging van het Leidse Swift. De superloterij voor de finan ciering van het clubgebouw (2000 lo ten a raison van 50 gulden) van de wielerclub leverde niet op wat ervan werd verwacht. "Mogelijk door de te korte voorbereiding. We hadden maar weinig tijd toen we eraan be gonnen en daardoor kon men bij ons bijvoorbeeld niet in termijnen beta len. Dat kan verschil maken. Er is bo vendien te weinig met de loten ge leurd en de tijd waarin die loterij be gon was niet gunstig. Het was net in de periode voor Sinterklaas. Uitein delijk zijn er een stuk of acht-, negen honderd loten verkocht. We hebben er wel wat aan overgehouden, maar lang niet het bedrag dat we dachten". Een pen Swift zou er dan ook niet zo snel nog eens aan beginnen, al begrijpt Van Caubergh best waarom superlo terijen elders wel aanspreken. "Om dat de kans om wat te winnen vrij groot is. Hoewel... zelf had ik vijf lo ten en ik won een pen". Aardig detail: Joop Zoetemelk won de auto. Die blijkt trouwens meestal de gro te trekker van een superloterij. "Een auto als hoofdprijs, dat spreekt aan", zegt SJZ-voorzitter Berg. Maar bij Rijnsburgse Boys denken ze daar toch anders over. Om de bouw van een eigen sporthal te bekostigen or ganiseerde de voetbalvereniging al twee keer een superloterij. De eerste keer werden 1600 van de 2000 loten van 120 gulden verkocht, de tweede keer gingen 600 van de 1000 loten van 150 gulden weg. Niet slecht, maar ook niet echt goed. Daarom is RB nu op zoek naar een nieuwe formule. "Hondervijftig gulden per lot blijkt te hoog gegre pen", stelt penningmeester Van Nieuwkerk vast. "Misschien gaan we straks toch over tot een loterij met 4000 loten van 25 gulden. En dan niet meer met een auto als hoofdprijs en niet meer met tv's en video's, maar met geldprijzen. Want die andere vorm is ons toch tegengevallen. We hadden meer respons verwacht". Dat blijkt echter sterk te verschil len. Per club, per dorp, per stad. "Er bestaat in Rijnsburg wel binding met de Boys, maar ik denk dat het met meer dingen te maken heeft", gist Van Nieuwkerk. "Lisse bijvoorbeeld is een katholiek dorp. Dat ligt vol gens mij toch anders. Ik denk dat het ook een mentaliteitskwestie is. Een Rijnsburger moet het eerst zien". In dit geval is dat dus de sporthal. "Daarover is ook enige negatieve pu bliciteit geweest", zegt Van Nieuw kerk. "Ik denk dat de gemeente niet graag heeft dat wij die bouwen, maar hij komt er echt. We kunnen vermoe delijk beginnen met de bouw als we nog twee loterijen organiseren". Aanvraag Het opzetten daarvan is overigens niet zomaar even te regelen. Bij de aanvraag, die vergezeld moet gaan van allerlei gegevens over de vereni ging, wordt op het ministerie overal op gelet. Op de wijze van organiseren, het aantal loten, door wie de loten worden verkocht, hoeveel trekkingen er zijn en wanneer die worden ver richt door een notaris. Of de juiste verhouding in acht wordt genomen (maximaal 40 procent van de bruto- opbrengst mag aan onkosten en prij zen worden besteed) en wat het doel is waarvoor minimaal 60 procent moet overblijven. "Er wordt heel scherp op gelet dat zo'n loterij niet wordt misbruikt voor winstbejag", zegt UVS-voorzitter en notaris Bart van Leeuwen. Wie dat toch waagt loopt tussentijds of bij het afleggen van de verantwoording ('op een daartoe bestemd model') een dik ke kans alsnog de 'niet' te trekken. Citaat uit de vergunning: "Niet inachtneming van de gestelde voor waarden kan als overtreding worden gestraft. Hetzij met hechtenis van één jaar en een geldboete van ten hoogste 50.000 gulden, hetzij met één van die straffen". Wie daarop wedt, verdient geen be ter lot. Het verschijnsel is al een jaar of zeven bekend en landelijk wor den er sindsdien gemiddeld 100 tot 125 per jaar georganiseerd. De zogenaamde superloterijen lijken voor veel verenigingen tegen woordig hèt aangewezen middel om allerlei zaken te financieren. door Paul de Tombe De inrichting van een nieuw com plex, de bouw van een tribune, de re novatie van het clubhuis, dat alles kan doel zijn van het opzetten en uit voeren van zo' n loterij, die vaak wordt gespeeld met een beperkt aan tal loten waarvoor in de regel een fiks bedrag moet worden neergeteld. Prijzen van 100 tot 150 gulden per stuk zijn eerder regel dan uitzonde ring, maar desondanks blijken de_ meeste superloterijen aan te slaan. "Meestal slagen ze", beaamt een woordvoerder van de afdeling bijzon dere wetten van het ministerie van justitie dat de vergunningen verleent. Het heeft vermoedelijk alles te ma ken met de opzet. Een superloterij draait langere tijd, kent een aantal maandelijkse trekkingen en ieder ge trokken lot dingt steeds opnieuw mee naar de prijzen. Die zijn boven dien aantrekkelijk. Televisietoestel len, video-recorders, compact disc players, weekeindreizen en één of meerdere auto's maken in de regel deel uit van het prijzenpakket, waar voor menigeen wel een duur gokje wil wagen. Hoe duur, dat mag de organiseren de vereniging zelf bepalen want de lotprijs is vrij, zoals er ook geen maxi mum is voor wat betreft het aantal lo ten. Meestal zijn dat er duizend en mag het bedrag dat ervoor moet wor den betaald ook in maandelijkse ter mijnen worden voldaan. Het geeft ex tra aantrekkelijkheid aan de superlo terij. Veel geld "De charme ervan is tweeledig. Voor de koper wordt die bepaald door de aantrekkelijke prijzen en voor de club door het feit dat je er veel geld aan kunt overhouden", zegt één van de organisatoren van zo'n lo terij. "De netto-opbrengst moet wet telijk minimaal 60 procent van de bruto-opbrengst bedragen en moet geheel worden aangewend voor het verwezelijken van het gestelde doel, dat een algemeen belang moet die nen. Daarover moet later rekening en verantwoording worden afgelegd bij het ministerie, dus het betekent dat er geen kwartje aan de strijkstok blijft hangen". De betrokkenheid bij de club en de grotere kans op winnen kunnen het succes bepalen van de superloterijen. "Je verkoopt gemakkelijker duizend loten van honderd gulden dan 2500 loten van een tientje", is de ervaring van diverse clubmensen. Een iets te algemene stelling wellicht, maar uit een steekproef in de regio blijkt dat het maar één keer echt mis ging. Weliswaar viel de opbrengst wel eens tegen, maar stopgezet werd zo'n lote rij alleen bij de vereniging die met 2400 loten van 25 gulden de markt op ging ter financiering van een nieuwe tribune. De zaalvoetbalclub THB- Boys uit Lisse gaf de 400 mensen die al een lot hadden gekocht het geld te rug. "Omdat we het lang niet konden redden met die inleg en een hoofd prijs (de auto) van 17.000 gulden. We hebben ons er op verkeken. Zo'n massa loten konden we niet kwijt", noemt secretaris Van Eeuwijk als re den. Traditie Het blijkt één van de oorzaken te zijn die hebben geleid tot het ont staan van de superloterij. "In het verleden ging het bij loterijen van verenigingen om veel loten tegen een geringe prijs. Daar had je er ontzet tend veel van nodig om aan het ge wenste bedrag te komen. Een jaar of zeven, acht geleden kwam de ontwik keling op gang om de prijs van de lo ten op te krikken en het aantal loten te beperken. Om er minder mee te hoeven leuren", zegt woordvoerder Gallas van het ministerie van justitie. "Dat soort loterijen slaagt nu meestal wel. Omdat de meeste clubs aan voor inschrijving doen en pas bij een rede lijk aantal inschrijvers de vergunning aanvragen". Die wordt dan ook zelden gewei gerd. "Dat is wel een enkele keer voorgekomen, maar dan was het doel niet acceptabel. Dat moet een alge meen belang dienen. Het mogen geen commerciële activiteiten zijn, ze moe ten gericht zijn op maatschappelijk welzijn, cultuur en sportaangelegen- heden". In die laatste categorie scoort FC Lisse in de regio het hoogst. Bij het fusieprodukt van Lisser Boys en Sportclub Lisse is de superloterij al zes jaar lang een gewaardeerde tradi tie. Afwisselend worden 1000 en 500 loten van 150 gulden stuk aan de man gebracht en op die manier zijn allerlei grote zaken gefinancieerd. "Ooit hebben we dat idee via een bestuurslid overgenomen van een club uit Brabant", zegt secretaris Zonneveld. "We zijn er als eerste in de regio mee begonnen omdat we na de fusie ons nieuwe sportcomplex wilden financieren. Binnen veertien dagen waren alle duizend loten uit verkocht. Sindsdien zijn we het blij ven doen. Zo hebben we de bouw van de overdekte tribune kunnen bekos tigen, de buitenverlichting en de om roepinstallatie, de staantribune en de aanbouw voor medische sportkeu ring. Nu zijn we weer bezig om in on ze sporthal een tribune neer te zetten. Zonder een beroep te doen op de ge meente of de provincie". Het organiseren van een superlote rij is voor FC Lisse dan ook al lang geen gok meer. Twee mensen zijn constant bezig met de administratie en in de afgelopen zes jaar is een vas te klantenkring opgebouwd. "We staan er ook zelf verbaasd van dat het steeds zo goed lukt, maar ik denk dat het komt omdat wij in Lisse de enige voetbalvereniging zijn. We staan ken nelijk goed aangeschreven", zegt Zonneveld. "En daarbij timmeren we stevig aan de weg tijdens zo'n loterij. We hebben altijd fraaie prijzen, met als hoofdprijs één of twee auto's. En ter gelegenheid van de laatste trek king organiseren we een feestavond met een artiest en een coryfee die de prijzen officieel uitreikt. Dat doen we in onze eigen sporthal, wat dan ook weer geld oplevert". Terwijl de ene loterij nog loopt, is Lisse alweer bezig met het organise ren van de volgende. Via een voorin schrijving. "Bij 400 intekenaars vra- Zoeterwoude, ook ver daarbuiten. "Via familie, kennissen, werk. Er was een visclub die geld overhad en loten kocht, maar ook een loterijclub die meedeed. Het is buitengewoon ge slaagd, terwijl honderd gulden toch een fors bedrag is. Dat kan weliswaar worden betaald in acht termijnen, maar van die mogelijkheid hebben maar 300 man gebruik gemaakt. De rest betaalde contant". Drie groepen Omdat hij dat zelf ook opvallend vond vroeg de voorzitter in zijn win kel een aantal mensen naar hun moti vatie om mee te doen. "Daarbij ble ken er drie groepen te zijn. Een groep die dat alleen doet omdat het SJZ be treft en een groep die het idee orgi- neel vindt en die aanspreekt dat er niets aan de strijkstok blijf hangen. Maar de grootste groep betreft toch de goklustigen. Die kopen een lot vanwege de grote kans op aantrekke lijke prijzen". Natuurlijk is daar de auto bij en zijn er de video-recorders, de cd's, de fiet sen en de horloges. Aangezien alle lo ten iedere maand opnieuw meedraai en, kan één persoon in principe dus bij iedere trekking een prijs winnen. "Dat maakt het tot een prima alterna tief voor allerlei andere loterijen. De mensen weten waar het voor is en maandelijks kunnen ze veel winnen", zoekt Ria Laman namens Pernix mee naar de oorzaken voor het succes van sommige superloterijen. "Die van ons was zeer geslaagd. Dat kwam ook omdat er binnen de vereniging een prestigestrijd onstond over de vraag wie de meeste loten verkocht. Gevolg was dat we eigenlijk veel meer dan duizend loten hadden kunnen slij ten". Zakelijk De organisatie en de taakverdeling blijken van doorslaggevende beteke nis voor het behalen van succes met de loterij. "Dat bepaalt het volgens mij voor 85 procent", zegt erelid Ver schuur van ARC. Hij is voorzitter van de loterijcommissie van de Alphense voetbalvereniging, die de tweede su perloterij zojuist achter de rug heeft. De hoofdprijs van SJZ's superloterij in vol ornaat. Voorzitter Berg rechts): "Een auto trekt altijd". Inzet: een SJZ-superlot. (foto wim Dijkman) gen we opnieuw vergunning aan", zegt Zonneveld. En die voorberei ding blijkt belangrijk voor het slagen van een superloterij. Te snel "Wij hebben het te snel willen doen", zegt voorzitter Bart van Leeu wen van UVS, dat twee jaar geleden naar het voorbeeld van Lisse duizend loten van 100 gulden uitzette voor de renovatie van de kantine. "We heb ben in totaal zeshonderd loten ver kocht. Omdat de opbrengst toch 60 procent moet zijn, moest het prijzen pakket naar verhouding worden aan gepast, zodat we er toch wel wat aan overhielden. Maar dat was veel min der dan we dachten. Zoveel succes als Lisse hadden we dus niet, maar Lisse als dorp is natuurlijk ook wel iets anders dan Leiden. Daar heb je één voetbalclub, hier heb je er 17. Daaraan zal het ook wel hebben gele gen. In een grote stad heb je toch minder binding met de club dan in een dorp". Die stelling wordt weerlegd door het resultaat dat Pernix al eens boek te met een superloterij, ten behoeve van de bouw van een nieuw clubhuis. De Leidse korfbalclub verkocht grif 1000 loten van 150 gulden en moest zelfs nog een reservelijst samenstel len. Maar dat de binding met de club groter is in een dorp, lijkt te worden bevestigd door het succes van SJZ uit Zoeterwoude dat dit jaar voor het eerst een superloterij organiseert. Voorzitter Berg: "We hadden geld nodig voor de vernieuwing van de voorpui en het dak van het clubhuis en we wilden daarvoor per se niet naar de bank. Dan denk je aan een bazar, een fancy-fair of een veiling, maar dat soort activiteiten is in Zoe terwoude al in handen van anderen. Dus moesten we wat anders verzin nen. Via-via hoorden we van die su perloterij bij UVS en dat leek ons wel wat". De plaatselijke bevolking kennelijk ook, want de duizend loten van 100 gulden waren binnen drie weken aan de man gebracht. En niet alleen in Het echtpaar Blom won vorige week de hoofdprijs bij ARC: eveneens een autO. (foto Will Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19