Fraai duinlandschap nu kale vlakt 'Vroeger ging ik rond als '11 soort biddende broeder' Katwijkse boswachter fotografeert duinen voor en na aanleg waterwinkanaal - Honderd jaar steun aan hulpbehoevenden, onbehuisden en ouderen ZATERDAG 13 JUNI 198.7. Will REGIO PAGINA 13 Agenda Medische Diensten KATWIJK/WASSENAAR- De waterwinkanaal heeft het karakter van een deel van het duingebied Berkheide tussen Katwijk en Wassenaar ingrijpend veranderd. De werkzaamheden hebben het terrein, dat grenst aan de westkant van de Grote Plas, tot een kaalslaggebied gemaakt. De komende vijf tot tien jaar zal de drukste wandelroute door Berkheide veel van haar aantrekkelijkheid kwijt zijn. Boswachter E. Huge hield voor door Dick van der Plas zijn werkgever Staatsbosbeheer het verloop van de werkzaamheden by en maakte van februari tot en met mei een fotoreportage van de situatie voor en na de aanleg van de nieuwe transportleiding. De opmerkelijkste verschillen zijn het verdwijnen van de kwelplassen aan de westkant van het wandelpad, het opspuiten van delen van de grote plas en het verdwijnen van de natuurlijke vegetatie. De foto's van Huge zijn op 20 juni te zien in een tentoonstellingstent op de Vrieze Wei in Katwijk, direct aan de ingang van het zuidelijk duingebied. Landschappelijk heeft dit deel van Berkheide door de werkzaamheden van de Leidse Duinwatermaatschappij veel van zijn aantrekkelijkheid verloren, maar uit biologisch oogpunt is Staatsbosbeheer minder verdrietig met de veranderingen in het gebied. "Wat verloren ging, zijn gebieden met voedselrijk water en sterk verruigde oeverstroken. Voor het publiek is dit zeer aantrekkelijk en ook biologisch is het niet helemaal waardeloos, maar wij krijgen er op termijn een aantrekkelijk, droog stuk duin voor terug", zegt J.B.M. de Vrieze, hoofd terreinbeheer van Staatsbosbeheer in Zuid-Holland. Wel zal het vele tientallen jaren duren voordat weer kan worden gesproken van een waardevolle duinvegetatie. Wat de beheerder van het duingebied wel hoog zit, is dat het natuurgebied zo snel kan worden veranderd in een domein van graafmachines en bulldozers. Door het verlenen van toestemming voor deze werkzaamheden in het broedseizoen schond Staatsbosbeheer zelfs een van de meest heilige principes van de dienst. Staatsbosbeheer is er de afgelopen jaren in geslaagd de recreatie in het duingebied aan banden te leggen, maar heeft ervaren dat de belangen van de natuur op kritieke momenten ondergeschikt zijn aan de belangen van de waterwinning. Door het nijpende watertekort van de LDM ging Staatsbosbeheer aan het begin van dit jaar schoorvoetend akkoord met de werkzaamheden. "Als rijksdienst kunnen we niet dwars gaan liggen als allerlei andere overheidsorganen wel toestemming hebben gegeven", zegt De Vrieze. "We willen er alles aan doen om aantasting van het duingebied te voorkomen, maar onze macht is beperkt". Na het afronden van de ingrijpende werkzaamheden aan het waterwinkanaal 6 kan Staatsbosbeheer overigens nog niet opgelucht ademhalen. De ZATERDAG Leiden Leidse Schouwburg - Songfestival om de Wechi Wisselbokaal, 20 uur. Hartebrugkerk - Wandel-orgelconcert, 15-15.30 uur. Stadsgehoorzaal - Residentie-Orkest, m.m.v. Chr. Zacharias (piano), werken van Beethoven, Von Weber en Chaus- son, 20.15 uur. Sterrenwachtlaan - Milieu-bijenmarkt, met o.m. demonstraties van oude am bachten, 9-16 uur. Groenoordhallen - vlooienmarkt, tot 16 uur; inruilwagenshow, tot 17 uur. IJs- en Evenementenhal - Vondellaan, rommelmarkt, tot 17 uur. Kantine sportpark Leidse Hout - Leidse politie organiseert wandeltocht over 5, 10 en 15 km, start tussen 10-11 uur; Leidse Rotaryclubs organiseren i.s.m. Unicef sponsorloop t.b.v. de actie 'Polio de wereld uit', starttijd tussen 10-15 uur. Leidse Hortus - Landelijke Hortusdag met diverse tentoonstellingen, open van 9-17 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'E la na ve va', van Federico Fellini, 21.15 uur Voorschoten Cultureel Centrum - Leerlingenavond streekmuziekschool Leiden, 19.30 uur. Ambachtshuis - Voorstraat 12, deskun digen beoordelen aardewerk en porce- lijn van particulieren, 14-17 uur. Warmond 't Joppe - Bij Koudenhoorn, Westlander Zeildagen, start 12.30 uur. Sportpark Overbos - Hereweg, 'vrien- dentoernooi' handbal, 10 uur. Leiderdorp Oudheidkamer - Hoofdstraat, geopend 14-16 uur. Gymnastieklokaal van der Geerstraat - rommelmarkt volleybalver. Leython, 10-14 uur. Winkelcentrum Winkelhof - kunstmani festatie, hele dag. Koningin Julianaschool - Kom van Aai- weg, fancy fair, 10-14 uur. Wassenaar Haven - van Duivenvoordelaan, open dag Wassenaarse Watersportver. tot 17 Jongerencentrum Time Out - Deijler- weg, Zestiger jaren-avond, 20.30 uur. Internaat Maritima - Papeweg 2, Fancy fair en loterij, 12-18 uur. Oegstgeest Grasveld by Richard Holpad - rommel markt Buurtgroep Haaswijk, 12-16 uur. Plantsoen Irislaan - spelactiviteiten voor kinderen van 5 t/m 7 jaar onder auspiciën van de Derjagroep, 13.30 uur. ZONDAG Openluchttheatertje Leidse Hout - Cir cus Tontonelli brengt een gevarieerd programma met veel acrobatiek, 14 uur. LVC - Breestraat 66, Volksdansgroep Tarantella houdt instuif o.l.v. Yvonne Knijnenburg, 19 uur; film 'Ela nave va', van federico Fellini, 21.15 uur Clubhuis Swifttoer - fietstocht 'Vaarten- rit' over 40 of 60 km, 8.30 uur. K&O-gebouw - Oude Vest, excursie per boot langs monumenten, dia's vooraf, 13.30 uur. Warmond 't Joppe - bij Koudenhoorn, Westlander Zeildagen, start 12 uur. Sportpark Overbos - Hereweg, 'vrien- dentoernooi' handbal, 10 uur. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Leiderdorp, tel 412166, spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: Y. Groeneveld, Brik- kenwal 19, tel. 218661, spreekuur: Ros molen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: M.Th. Bergmeijer, tel. 121701, spreekuur: Oude Singel 76. zo 8 uur tot 24 uur: H.J. Klaassen, Zwa- nenzijde 27, tel. 213546. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne, Kern straat 11, tel. 141225. zo 8 uur tot 24 uur: E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tej. 132877. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Ryn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Boer, v.d. Helm laan 5, tel. 310420, spreekuur: Haagweg 60. zo 8 uur tot 24 uur: D.R. van Wingerden, Boshuizerkade 31, tel. 310047. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammers te in: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Prince, Vondel laan 58, tel. 761754. zo 8 uur tot 24 uur: S. Kooyman, Noord- eindeplein 2a, tel. 122268. Leiderdorp za: O. Du Ry v. Beest Holle, Vlaskamp 16, tel 891100. zo: R. van Velzen, Heelblaadjespad 9, tel. 891100. Beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13 uur op Vlaskamp 16, tel van za 10 uur tot ma 7.30 uur:E.J. Roe- lants, Frans Halslaan 10, tel. 153747 Voorschoten za: C. Meijer, J.W. Frisolaan 13, tel 2493. zo: J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel. 2520. Warmond za en zo: Huisartsenpraktijk Hoornweg/ Sleeboom, Prof. Aalberselaan 2, Voor hout, tel. 02522-11393. Wassenaar za: M.H. van Tolingen jr.,tel. 15939, spreekuur: Van Polanenpark 94. zo: R. van Niekerk, tel. 19014, spreek- Van Polanenpark 92. door: Apotheek Zuid-West, Brahmsïaan 18-20, Leiden, tel 763134. Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. Wassenaar Wassenaarse Apotheek, Stadhouders plein 35, tel. 12402. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: T.G.H. Tan, C. Huygenslaan 55, Leiden, tel 071-313846. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdyklaan 28, Oegstgeest, is tandarts van Mierlo tele fonisch bereikbaar onder nummer 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. LDM heeft behoefte aan een nog grotere produktie en heeft al een aanvraag ingediend voor een uitbreiding van de waterwincapaciteit met nog eens 3 miljoen kubieke meter. Daarvoor is het noodzakelijk dat nieuwe winmiddelen worden aangelegd en de weinige geschikte locaties voor deze voorzieningen liggen volgens ALPHEN AAN DEN RIJN - Honderd jaar geleden werd een huis gesticht voor hulpbehoe venden, onbehuisden en ou den in Nieuwveen. Daaruit door Jolanda Mak voort kwam de Vereniging Jo hannes Stichting die tien jaar geleden de inrichting voor geestelijk gehandicapten Hoo- ge Burch in Zwammerdam of ficieel opende. Momenteel heeft de Vereniging Johannes Stichting verschillende inrich tingen onder haar beheer: Hui ze Ursula in Nieuwveen, Hoo- ge Burch in Zwammerdam en Huis ter Heide in Amsterdam. Dit weekeinde gaan de jubi leumfestiviteiten van start. A. Warnaar, hoofd van de verple gingsdienst en bijna achttien jaar in dienst van de Vereni ging Johannes Stichting, blikt terug. Wie nu langs het complex loopt van zwakzinnigeninrichting Hooge Burch in Zwammerdam, kan zich waarschijnlijk moeilijk voorstellen hoe het allemaal is begonnen. Op 8 maart 1887 stichtten enkele gelovi ge mensen een tehuis voor ouden en hulpbehoevenden in Nieuw veen. Ook daklozen werden opge nomen. Warnaar draait nog niet zó lang mee in de stichting maar weet er toch redelijk wat van af. i de die "Een aantal toen werden opgenomen, absoluut niet minder begaafd of zwakzinnig. Ze hadden bij voor beeld alleen geen huis. Van deze mensen zijn later enkelen verhuisd naar een bejaardenhuis. Anderen wilden gewoon niet meer weg. Ze waren het zo gewend om verzorgd te worden dat ze tot hun dood wil den blijven. Van die personen zijn de meesten overleden. Wel hebben we in 1985 een jubileum gehad van bewoners die respectievelijk 60 en 65 jaar bij de stichting woonden. Die mensen zyn nu 85 en 97 jaar oud. Maar deze personen horen zijn wel zwak begaafd". Reizen Verstoken van allerlei subsidie regelingen moesten de oprichters vanaf het begin mensen bereid zien te vinden om het werk van de Johannes Stichting te sponsoren. Het aantal verpleegden groeide gestaag. Waren het er in 1888 slechts 17, twee jaar later lag dit aantal op 61. In dezelfde tijd be sloot men mannen en vrouwen ge scheiden onder te brengen. In 1893 gebeurde dit met het betrekken van huize Elim. Na allerlei uitbrei dingen werden in 1908 123 mensen verpleegd bij de Johannes Stich ting en huize Elim. Drie jaar later brandde huize Elim volkomen af. Alle verpleeg den werden gered. Mannen en vrouwen werden weer onderge bracht in één gebouw. Dit duurde geruime tijd. Ondertussen groeide het bewonersaantal maar door. Toen in 1928 het nieuwe Huis ter Heide in Amsterdam in gebruik werd genomen, bood dit plaats aan 268 personen. Even werd weer ge woond in Nieuwveen toen de Duit sers in de tweede wereldoorlog Huis ter Heide in beslag namen. In 1962 werden de eerste plan nen gemaakt om een grotere in richting te bouwen. De eerste paal van de Hooge Burch werd gesla gen in 1971. "In 1973 ging de eerste groep naar de nieuwe inrichting", vertelt Warnaar. "Het oude insti tuut was een oud gebouw met van die lange gangen en grote slaapza len". Het hoofd van de verpleegkundi ge dienst weet nog wel meer ver schillen aan te geven. "Er is na tuurlijk best veel veranderd. Toen ik daar in 1970 begon als waarne mend paviljoenshoofd, werkten er drie verpleegkundigen bij tachtig bewoners. Nu zitten ze met twee personen voor een groep van acht tien". Privacy "Destijds gebeurde ook alles veel routinematiger, 's Morgens werden de mensen geholpen, kre- gen te eten en medicijnen werden rondgedeeld. Nu is er veel meer tijd om persoonlijke aandacht te besteden aan de bewoners. Je biedt ze een stukje menselijkheid. Ze hebben ook veel meer privacy dan in Nieuwveen het geval was. Om eens iets te noemen: een eigen kamer, eigen meubilair en ga zo maar door. De situatie in Nieuw veen had ook wel iets gezelligs, maar het verschil met de toestand hier is toch heel groot". Een ander verschil is volgens hem het religieuze. Huize Ursula in Nieuwveen is van oorsprong ka tholiek, terwijl Hooge Burch een protestants-christelijke grondslag heeft. Warnaar: "Dat verschil lag heel scherp. Voorheen begon je ook elke dag met een gebed. Dan ging ik rond als een soort biddende broeder. Dat is anders. Het verschil tussen katholiek en protestant is ook niet meer zo scherp. We probe ren dit nu christelijk, maar oecu menisch op te lossen". Koken Hij zegt verbaasd te zijn over wat de bewoners allemaal kunnen. "Als ze het niet doen, verleren ze dingen. Je ziet dat ze best in staat zijn om bepaalde huishoudelijke taken zelf te doen, zoals afwassen en dergelijke. Ze verzorgen elkaar ook een beetje. We willen er haar toe dat ze zelf op den duur ook gaan koken. Of dat gebeurt, is af hankelijk van de groep. Als alle mensen bij voorbeeld met van alles moeten worden geholpen, hebben de leiders geen tijd om ook nog eens eten te gaan koken". Op de invloed die het geld en vooral de bezuinigingen hebben gehad op de verpleging, wil hij niet ingaan. "Ik wil niet kijken naar wat er allemaal niet meer kan. Het is duidelijk dat je de mensen minder persoonlijke aandacht kunt geven als je minder personeel krijgt. An derzijds kun je wel veel efficiënter gaan werken. Minder vergaderin gen, meer part-timers. Ik kan nu wel kijken naar wat allemaal weg valt, maar je moet verder met wat er nog wel kan gebeuren. En dat is nog heel wat". De Vrieze angstig dicht bij de Boerendel, een zeer waardevol, vochtig duingebied dat van groot belang is voor de watervogels. De commissie die de werkzaamheden in het duingebied begeleidt heeft inmiddels opdracht gegeven voor een biologisch onderzoek naar de waarde van dit gebied en de mogelijke gevolgen van de aanleg van nieuwe winmiddelen. De opdracht voor dit onderzoek houdt volgens De Vrieze niet in dat de begeleidingscommissie al door de bocht is gegaan voor de wensen van de LDM. "Er wordt niet alleen gekeken of het mogelijk is om tot uitbreiding van de produktiecapaciteit te komen zonder daarvoor grote Foto l. De nieuwe transportleiding werd voor een belangrijk deel aangelegd onder het bestaande voetpad naast de grote plas. Om de afstand tot het infiltratiewater te vergroten, moesten delen van de plas worden opgespoten. Foto 2. Exact dezelfde locatie drie maanden later. De oorspronkelijke wandelroute langs de plas loopt i door een met helm beplante zandvlakte. Foto 4. Door de aanleg van de watertransportleiding zijn deze kwelplasjes van foto 3 in de nieuwe situatie verdwenen. De drooggevallen gebieden zijn opgehoogd met schoon zand en eveneens met helm beplant. Boswachter Huge legde steeds vanaf een vast punt het veranderende landschap vast. De verschillen zijn opmerkelijk. (foto wim Dijkman) natuurbelangen op te offeren, dat de LDM op deze manier meer maar ook of het wel noodzakelijk is drinkwater produceert".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13