'Dementie is de stille epidemie van de eeuw' Extra geld voor reinigen grond Zwemmen of verzuipen zeehondencrèche p i ete r b u r e n Mariënhaven slaakt noodkreet Minder leerkrachten voor meer kinderen Afdeling burgerzaken Leiderdorp overbelast Bouw kantoren Nieuw Voordorp niet zeker Inspanning én ontspanning in Warmond ZATERDAG 13 JUNI 1987 REGIO LEIDEN Zakennieuws Het aantal zeehonden dat volslagen uitgeput op de iR| stranden van ons Waddengebied wordt aangetroffen stijgt met de dag. Ziek, ondervoed en absoluut niet meer in staat om op eigen kracht in leven te blijven, schreeuwen zij letterlijk om een laatste redmiddel De zeehondencrèche in Pieterburen weet per jaar vele tientallen van deze ten dode opgeschreven zeehonden met de juiste verzorging, voeding en medicijnen weer op krachten te helpen. Die inspanning kost tijd en geld Donateur worden van de zeehondencrèche in Pieterburen betekent een daadwerkelijke bijdrage leveren aan het wel en wee van het zeehonden- bestaan. Door het insturen van de bon of een rechtstreekse overboeking op giro 36.73.095 t.n.v. zeehondencrèche Pieterburen zet u een eerste stap in de goede richting. I BON j i Ja, ik red een zeehondeleven! I Maak mij donateur en stuur een acceptgiro terwoardevanfI I Naam: Adres: I Kode: Plaats: Stichting Zeehondencrèche Anlwoordnummer950 y 9950 WL Pieterburen (Postzegel met nodig)(fè OEGSTGEEST - Ondanks alle be zuinigingen waarmee minister Deetman (CDA) vanuit Den Haag ook het Oegstgeester onderwijs be stookt, kunnen vierjarige kleuters in het dorp het komende school jaar '87-'88 gewoon de hele dag naar school. Wel valt een grotere werkbelasting voor de leerkrach ten te voorzien omdat het ministe rie vierjarigen met ingang van het nieuwe schooljaar nog maar voor iets meer dan de helft (0,54 pro cent) meetelt bij de vaststelling van het aantal arbeidsplaatsen dat een school mag tellen. Minder leer krachten voor meer kinderen, is dus het motto als straks na de zo mervakantie de Oegstgeester schoolbellen gaan. Vooral in de onderbouw van de Vierjarigen in Oegstgeest 'gewoon' hele dag naar school basisscholen zullen de klassen gro ter moeten worden. Dit is echter te prefereren boven het alternatief waarbij kleuters alleen 's morgens naar school gaan, vindt de gemeen schappelijke medezeggenschaps raad voor het openbaar onderwijs in Oegstgeest. Het gemeentebe stuur kan rekenen op een unaniem advies met deze strekking. Mevrouw A.M. Bongers, secreta ris van de medezeggenschapsraad, stelt heel nadrukkelijk dat het hier om een noodoplossing gaat. "Meer kinderen krijgen les door minder leerkrachten, hetgeen een verho ging van de leerlingenschaal in houdt. Het is kiezen uit twee slech te maatregelen, maar het belang rijkste is dat er nu in elk geval een uniforme regeling is getroffen die een concurrentiestrijd tussen de scholen uitsluit. En alle teams van de openbare scholen én ouders vinden de verhoging van de leer lingenschaal de minst slechte op lossing", aldus Bongers "Kleuters van vier jaar hebben immers ook recht op onderwijs", vervolgt Bongers, "en bovendien beperk je het onderwijsprogram ma als de kleuters slechts 's och tends naar school gaan. Dat is ook van belang in verband met een zo goed mogelijke aansluiting op de bovenbouw". In een brief van B en W aan de ouders van basisschoolleerlingen, zegt het dagelijks bestuur van de gemeente met de besturen van de bijzondere scholen de afspraak te hebben gemaakt naar een gelijklui dende regeling te zullen streven. Op de protestants-christelijke dr. K. Schilderschool echter wil men liever de kinderen van groep 1 elke woensdag en vrijdag vry geven en de kinderen van groep 2 elke woensdag. Directeur van Hoffen denkt niet dat hierdoor zijn school leerlingen zal kwijtraken. Volgens de directeur zal degelijk bijbels on derwijs de busjes met kinderen uit alle richtingen van de streek, doen blijven toestromen. Klassen van dertig kinderen zijn in Oegstgeest niet zeldzaam. Met ingang van volgend schooljaar zul len dat er alleen nog maar méér worden. Extra leerkrachten kun nen niet worden aangetrokken. Een ambtenaar van de gemeente lijke afdeling onderwijs zegt hier gekscherend over: "De kinderen in Oegstgeest moeten zo hoog op de maatschappelijke ladder terecht komen dat ze klaarblijkelijk zelfs geen half jaar kleuteronderwijs kunnen i terecht. Met vragen over inconti nentieproblemen, loopstoornissen, geheugenproblemen - wat is nor maal en wanneer moet je aan de mentie beginnen te denken?". De vier zijn enthousiast over hun Baken. Coördinator Koopmans "ziet mensen hier opknappen". Koopmans wil wel zo eerlijk moge lijk blijven. Op de concrete vraag van patiënten of ze in 't Baken weer beter kunnen worden, moet hij ontkennend antwoorden. "Wat we hier wel kunnen is de mensen op niveau houden, de capaciteiten die ze hebben uitbuiten". "Het begint al met de stemming van de patiënten. Ze zijn zodra ze hier zijn niet meer zo somber. Een zaamheidsproblemen worden op gelost, niet door het Baken-team maar door de groep zelf. We heb ben hier een volledig geïsoleerde man zien opknappen. Vreemde mensen kunnen gedaan krijgen wat directe familieleden nooit is gelukt. Die man ging ineens hel pen met afwassen. 'Kunt u mijn vrouw ook niet zoiets bieden?', vragen ze me. 'Ik heb haar al jaren niet meer zien lachen', terwijl men hier al in de weer is geweest met cadeautjes en zo". "Wij geven de mensen hun dag indeling terug. Alleen al met zoiets simpels als het aan de muur han gen van een kalender, bereik je veel. Ze zijn zich er dan van bewust dat het juni is en wat dat betekent voor het weer. We bieden ze een ro de draad door de dag". "Als-je er ergens achter komt dat mensen te snel naar het verpleeg huis worden gestuurd, dan is het hier wel. Achteraf moet je zeggen: hier had een stap tussen gemoe ten". Mond-op-mond De vier besluiten hun noodkreet. De provincie moet snel beslissen, vinden ze. En als het even kan, moet Mariënhaven ook die andere acht plaatsen toegewezen krijgen. "Wij zitten verdorie aan de rand van Leiden. Hier hoeft niet meer te worden geïnvesteerd. Alles staat klaar. De ruimte is er al want we kunnen de nevenruimte bij deze zaal betrekken. We voldoen aan al le voorwaarden. De afstand War mond-Leiden is toch niet zo groot. Men hoeft toch niet alles binnen de stadswallen te houden". Zelf wat aan de situatie verande ren, kunnen de vier niet. "Wij als hulpverleners zijn niet zodanig ge schoold dat we even een paar knappe lobby's op poten zetten. Onze kracht is gelegen in de mond- op mondreclame via families". Di rectrice Eysma: "Ondanks de ver velende historische geschiedenis van Mariënhaven (met onder meer de schorsing van de voormalige al gemeen directeur Roovers, red.) heeft Mariënhaven een goede naam. Men ziet gewoon dit mooie, fraai gelegen gebouw en men kenst de wijze waarop hier met de men sen wordt omgegaan". LEIDERDORP - Inwoners van Leiderdorp kunnen al bijna twee weken 's middags niet meer in het gemeentehuis te recht voor het aanvragen van een rijbewijs, paspoort en wat dies meer zij. De afdeling bur gerzaken is alleen 's morgens nog maar geopend omdat men kampt met ziekte én vertrok ken personeelsleden. Boven dien heeft het werk zich opge hoopt door de vrije (feestda gen van de laatste tijd. Het personeelstekort op de afdeling burgerzaken was be gin vorige week zelfs zo nij pend dat zich lange rijen wach tenden vormden in de ont vangsthal van het gemeente huis. Met al het gemopper van dien. Vandaar dat de ambtenaren hun toevlucht maar hebben ge zocht in het sluiten tijdens de middaguren. Alleen degenen die een geboorte of overlijden komen melden, kunnen tussen twee en drie nog terecht. Voor alle andere zaken maakt menig Leiderdorper dezer dagen een vergeefse tocht naar de Staten- daalder. "Voor de mensen is het ont zettend vervelend", beaamt een gemeentelijk voorlichter. "En vooral omdat het nu de tijd is dat mensen volop voor hun reispapieren komen. Maar er zit nu eenmaal niets anders op". Hoe lang de middagsluiting nog gaat duren, kan de voor lichter niet zeggen. "Maar we hopen dat het eerder een kwes tie van dagen dan van weken is", blijft ze optimistisch. WARMOND - Vier kopstukken van Mariënhaven, het Warmondse verpleeghuis voor psycho-geriatri- sche bejaarden, slaken een nood kreet. Aan de dagbehandeling 't Baken waarmee Mariënhaven in september 1986 is begonnen, be staat een veel grotere behoefte dan het aantal plaatsen - zeven - dat de ze voorziening groot is. door Wim Koevoet Er vallen voor deze regio nog wel wat plaatsen te verdelen, maar de provincie neigt ernaar om die aan Leiden ten goede te laten komen. Kunsttweedaagse Bij de roltrappen van het Leider dorps winkelcentrum Winkelhof wordt vandaag een kunstmanifes tatie gehouden. Er zijn onder meer etsen, wandkleden, keramiek en schilderijen te zien. De bekendste deelneemster aan de manifestatie is actrice Ine Veen, die vorig jaar haar debuut als schilderes maakte. Verder is er werk te zien van Mau- ricio Londen (keramiek), Marijke Karsten (wandkleden), Rob Verf etsen), Rosemary van de Pieter man (keramiéksculpturen) en Jean Thomassen (portretten). Wat heb ik? Mensen die in het bezit zijn van blauw beschilderd aardewerk of porselein kunnen vanmiddag naar het Ambachtshuis aan de Voor straat 12 in Voorschoten komen. Tussen twee en vijf uur zullen er in de expositieruimte enige deskundi gen aanwezig zijn die vertellen wat men in zijn of haar bezit heeft. Getaxeerd wordt er overigens niet. Aan deze beoordeling zijn geen kos ten verbonden. Overigens is een tentoonstelling van blauw beschil derd aardewerk en porselein nog tot en met 14 juni te bezichtigen op de zolder van het Ambachtshuis, dagelijks tussen twee en vijf uur. Toegang gratis. Zwemvierdaagse Van 15 tot en met 19 juni wordt in het Zoeterwoudse zwembad Haasbroek een zwemvierdaagse gehouden. Vier dagen moeten de deelnemers een afstand van 500 meter afleggen. Op maandag, dins dag, woensdag en donderdag kan men tussen vijf uur en halfzeven in het zwembad terecht. De laatste 500 meter dient verplicht op vrijdag 19 juni te worden afgelegd, eveneens tussen vijf en half zeven. Kosten vijf gulden per persoon. Een definitieve beslissing hierover wil echter maar niet vallen. De noodkreet van de vier, die vrij ver taald neerkomt op, 'beslis nu en wijs als het even kan Mariënhaven aan' vindt nog maar weinig weerklank. "Het is natuurlijk ook niet zo'n spectaculaire zaak als de uitvin ding van een middel tegen aids", klinkt het wat verbitterd. Demen tie wordt niet voor niets de stille epidemie van de eeuw genoemd. En als we niet oppassen, blijft het maar stil. Er er zijn in Nederland 1100 aidspatiënten en maar liefst 15.000 psychogeriatrische patiën ten in bedden. En dat is nog maar een fractie van het echte totaal, want er wordt veel verdoezeld. Vooral anonieme nieuwbouwwij ken waar ouderen mensen wonen, die zelden worden bezocht door hun kinderen, zijn wat dit betreft rampen", zegt één van de vier, A. Geul. Hij is verbonden aan Mariën haven als maatschappelijk werker en regelt onder meer de opnames. Geul wordt in zijn noodkreet bijge staan door R. Kamerling, hoofd medische dienst en arts van de dagbehandeling, W. Koopmans, coördinator van de dagbehande ling en mevrouw I.D. Eysma, di rectrice verpleegkundige zorg "en van huis uit psycholoog". Zoals be kend is Mariënhaven nog altijd op zoek naar een algemeen directeur. Wachtlijst Al bij de aanvraag om een dagbe handeling te mogen beginnen, vroeg Mariënhaven veel meer plaatsen dan 't Baken nu telt. Van de 15 aangevraagde plaatsen wilde de provincie er echter acht voor Leiden reserveren. De Bollen streek moest het met die zeven plaatsen doen. Die acht plaatsen echter nog steeds een beetje rond terwijl 'opnamerege laar' Geul er inmiddels is achterge komen dat de vraag naar dagbe handeling veel groter is dan Ma riënhaven kan bieden. Geul vertelt dat Mariënhaven met zijn Baken vijftien zestien mensen kan be dienen. Zijn wachtlijst is na een halfjaar al zeven namen lang. "Zou je actiever gaan kijken - en dat durf ik bijna niet - dan zou je erachter komen, dat de vraag nog vele ma len groter is". Het grote gevaar van de groeien de wachtlijst is dat de bejaarden uiteindelijk in bed in plaats van in 't Baken belanden. Dat vinden de vier doodzonde. Uit literatuur die naangaande hebben ze begrepen dat nu al 30 procent van de in ver pleeghuizen verblijvende bejaar den worden behandeld als zouden ze dement zijn, terwijl een dergelij ke kwalificering niet voor het volle pond van toepassing is. Afgezien daarvan speelt natuurlijk het kos tenaspect mee. "En we moeten van de commissie Dekker toch nog meer bezuinigen?". De dagbehandeling is een voor ziening voor bejaarden die anders tussen de wal en het schip zouden belanden, legt directrice Eysma uit. Het gaat om mensen voor wie een continue verblijf in bed zwaar overtrokken zou zijn maar die an derzijds niet voor honderd procent op eigen benen kunnen staan. In 't Baken krijgen deze patiënten een maaltijd, kunnen ze hun dag zinvol doorbrengen en worden ze me disch goed in de gaten gehouden. Ze worden tegen het vallen van de avond naar huis gebracht en 's och tends weer opgehaald. Voor plaat sing in de dagbehandeling "is een stabiele thuissituatie gewenst". Vrij vertaald: als de patiënt 's avonds wordt teruggebracht moet hij 'echt' thuiskomen en daadwer kelijk worden opgevangen door In Wassenaar Momentopname in 't Baken, het dagverblijf voor psychiatrische bejaarden in Warmond. (foto Win, Dijkman) een wijkverpleegster of door de terecht. Met vragen over inconti- partner. Omdat lang niet iedereen in het gelukkige bezit is van een stabiele thuissituatie, belandden nogal eens bejaarden in de bedden van verpleeghuizen terwijl ze daar eigenlijk niet thuishoren. De oude dag Het is heel moeilijk om te bepa len wanneer iemand geschikt is voor een dagbehandeling. Aanvra gen voor plaatsing verlopen via de huisarts en het RIAGG. Die base ren zich onder meer op informatie van de partner van de patiënt. Het wemelt van de vragen. Hoofd me dische dienst Kamerling: "Er zijn ook veel meer problemen dan als zodanig worden herkend. Te vaak en te snel worden allerlei zaken aan 'de oude dag' toegeschreven, tot en met het niet passen van het kunstgebit aan toe. Om vragen 'vanuit het veld' te beantwoorden gaan we dan ook een telefonisch spreekuur instellen, elke vrijdag morgen van 10.30 uur tot 11.30 uur. Men kan dan voor van alles bij mij WASSENAAR - Om de lasten van bodemsaneringen te kunnen dra gen, willen burgemeester en wet houders van Wassenaar ongeveer 575.000 gulden toevoegen aan de pot 'reserve bodemsanering'. Die reserve bedraagt op dit moment 570.000 gulden en wordt door de overboeking van het rekenover- schot van 1986 meer dan verdub beld. Dit blijkt uit het 'overzicht (mo gelijke) bodemverontreinigingen', dat burgemeester en wethouders hebben verstuurd aan raadsleden. Het overzicht bevat de 19 plekken die de provincie noemt in haar bo demsaneringsprogramma voor de komende tien jaar. De lijst is aan gevuld met tien plekken, waar eveneens bodemverontreiniging is geconstateerd, maar die (nog) niet op het provinciale programma voorkomen. De meeste 'provinciale' plekken - stortplaatsen voor verschillende soorten vuil - komen voorlopig niet aan de beurt voor een schoonmaakactie, constateren bur gemeester en wethouders van Was senaar. De gedempte kanovijver in Duinrell is na een eerste onderzoek zelfs van de lijst verdwenen. Het schoonmaken van de gemeente- werf - waar een glasfabriek heeft gestaan - staat echter voor volgend jaar op het provinciale programma. Burgemeester en wethouders schatten dat de operatie Wassenaar 375.000 tot 400.000 gulden gaat kos ten. De gemeenteraad heeft tot nu toe 106.400 gulden bijgedragen, in het kader van diverse onderzoe ken. De onlangs ontdekte zwavelver- vuiling van het baggerdepot by de jachthaven gaat de gemeente een zelfde bedrag kosten, terwijl ze 300.000 gulden opzy moet leggen om de aardolie-verontreiniging op het terrein Molenweg/Schelpsloot weg te werken. Het reinigen van dat deel van de gemeentewerf waai olie in de grond zit, vergt een ge meentelijke investering van een ton. Bij de andere plaatsen op de ge meentelijke lyst gaan de bestuur ders van Wassenaar ervan uit dal de vervuiler betaalt, 'voor zover de kosten verhaalbaar zijn'. Ze doelen hierbij op (aard)olievondsten bij garagebedrijven aan de Rijks straatweg en de Oostdorperweg en een brandstoffenhandel aan de Ha venkade. Een ander perceel langs de Rijksstraatweg is verontreinigd door een lekkende brandstoftank, terwijl in de Raaphorsterpolder vuilverbrandingsslakken zyn ge bruikt bij de verharding van we gen. VOORSCHOTEN - Of er op de plek waar vroeger kindertehuis Nieuw Voordorp stond, aan de Voorschotense Leidseweg, ooit een kantoren complex komt is en blijft voorlopig nog onzeker. Het blijkt toch erg moei lijk te zijn om het terrein de bestemming kantoren te geven, zo bleek deze week bij de behandeling van de zogeheten 'Gatennota' tijdens de verga dering van de commissie financiën. In deze nota is een overzicht opgeno men van niet-gerealiseerde bestemmingen in Voorschoten. En daar is het braakliggende terrein naast de Laurentiuskerk er één van. De vragen in de commissie spitsten zich toe op het wel of niet bestem men van de grond voor kantorenbouw. Wordt het langzamerhand geen tijd om af te stappen van de gedachte dat daar ooit een kantoor zal verrij zen?, zo vroeg men zich af. Wethouder Van Dalen beloofde de commissieleden in september of oktober deze vraag weer voor te leggen, maar dan onderbouwd met cij fers. Hij zal dan met name aangeven wat de consequenties zullen zyn als men voor woningbouw kiest. Schouten ZOETERWOUDE - Aan de Hoge Rijndijk 207 in Zoeterwoude-Rijn- dijk (het industrieterrein) is gister avond de nieuwe vestiging van Schouten Kozijnen geopend. Het gaat om een showroom met kan toor en opslag ineen. Het bedrijf, Schouten Kozijnen bv geheten, is een zelfstandig onderdeel binnen het uit Leidschendam afkomstige bouwbedrijf Schouten bv. Het le vert kunststof kozijnen en schuif puien, voordeuren en hardhouten kozijnen. Vandaag, tot vyf uur, houdt men open huis. WARMOND - Traditiegetrouw was Warmond gisteren 'in de ban' van de Burkina Fasoloop. De opbrengsten van de loop, die nu voor de vijfde keer werd gehouden, is bestemd voor de bouw van klaslokalen en lesmateriaal voor Burkina Faso. Terwijl menigeen zich kilometers lang inspande, was het pleintje bij de pomp als vanouds weer het centrum van diverse aktiviteiten. Geen inspanning, maar ontspanning, zou daar het parool hebben kunnen luiden. De- Brassband verzorgde een optreden, de deuren van de expositieruimte stonden wagenwijd open, er waren spe ciaal terrasjes ingericht en wie dat wilde, kon meedoen aan een warming-up op het Kaakspleintje. (foto Henk Bouwman)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11