Basketbalteam geeft voorsprong bijna weg Bange Breuldnk wordt brutaler Utrecht wint in de blessuretijd Grote zege Cambuur wekt woede DS Van der Poel solo Kleine overwinning op Roemenië Bergen brengen nog geen beslissing Supporters geweigerd De Ruiter solliciteert bij KNVB Bijna in het ravijn Proef met pasjes kan beginnen DONDERDAG 11 JUNI 1987 SPORT PAGINA 17 WV spaart Roda JC UTRECHT - Erik Willaarts heeft handvol kansen. De solide keepen- zijn kwaliteiten als scherpschutter de Snelders gaf geen krimp, En- FC Utrecht dit seizoen schoots gedemonstreerd. Het be gint erop te lijken dat de topscorer uit Galgenwaard ook de eigen schappen bezit van een sluipschut ter. Maandag tegen FC Den Bosch scoorde Willaarts praktisch in het laatste fluitsignaal van scheids rechter Chris van der Laar de win nende treffer. In het eerste duel van zijn ploeg in de nacompetitie tegen FC Twente bewaarde de Woudenberger zijn kruit tot de door Ignace van Swieten ruim (twee-en-een-halve minuut) bijge trokken blessuretijd voor opnieuw een zuinige 1-0 overwinning van Utrecht. Aan het doelpunt van Willaarts ging de nodige keepersmalaise aan Twente-zijde vooraf. Theo Snel ders moest in de slotfase van het duel, waarin zijn ploeg wankelde onder een spervuur van Utrechtse aanvallen, met een knie-kwetsuur naar de kant. Invaller Frank En- sink hield zich in de laatste minu ten aanvankelijk goed staande, maar kreeg in de 93ste minuut een lastige schuiver van Frans Adelaar niet onder controle. Willaarts joeg de wegspringende bal koelbloedig tegen de touwen. Maar meer nog dan de hoogst on gelegen keeperswissel waren Twentes geveinsde blessures in de tweede helft oorzaak van Utrechts triomf. De Enschedeers die voor rust geen enkel probleem hadden met het mat spelende Utrecht, dreigden na twee droomkansen van Ajax-killer Erik Groeleken (de rechtsbuiten knalde eerst tegen doelman Jan Willem van Ede op en trof in de rebound het been van verdediger Herman Verrips) te be zwijken onder een even hevig als onverwacht offensief van Utrecht. Om het Utrechtse aanvalsritme te breken vielen de spelers van trai ner Theo Vonk in bijna ieder per soonlijk duel als kegels om. De acs curaat leidende Van Swieten be strafte Twentes theater met drie minuten extra speeltijd. Utrecht sprak uiteindelijk aarze lend de reserves aan en naarmate de tegenstander zich meer terug trok op eigen helft, zocht het elftal van Nol de Ruiter onder de bezie lende impulsen van libero Gerrit Plomp frequenter en brutaler de aanval op. Het offensief leverde Utrecht sink maakte wel een slippertje. Roda JC-VW Roda JC had na het zeer teleur stellende gelijkspel tegen een beter WV een schrale troost: het zal echt haar best moeten doen om in de nacompetitie nog slechter te spelen. „En als je na zo'n chaoti sche vertoning toch een punt haalt, dan bestaat er nog volop hoop op het winnend afsluiten van de na competitie", meende trainer Rob Baan niet zonder spot. Roda JC sloot de ogen niet voor het feit dat in de ouverture op Kaalheide slechts met kunst en vliegwerk een nederlaag kon worden voorkomen. VW was heer en meester in de Eu ropees getinte Limburgse derby, waarbij de 8500 toeschouwers zich geen moment verveelden. De Ven- Ionaren wilden het blijkbaar niet op het geweten hebben de UEFA- cup-ambities van Roda JC al in een vroeg stadium in de grond te bo- VW had Roda in de achterzak. De gasten speelden de bal goed rond en vonden keer op keer ope ningen in de vijandelijke verdedi ging. Roda JC reageerde de on macht af door steeds grimmiger de VW-aanvallen te onderbreken. Het leverde gele kaarten op voor Brandts en De Jong (beiden hun vierde). VW'ers Ringels liet zich eveneens tot een onbesuisde aktie verleiden en mag met zijn vijfde prent een duel toekijken. Ook met het hardere spel kon Roda het roer niet omgooien. Het gebrek aan pre cisie aan VW-kant en attent ingrij pen van Nederburgh voorkwamen een uitzichtsloze achterstand. Dat trainer Rob Baan na rust Martin van Geel voor de falende De Jong liet opdraven om rust in de gelederen te brengen, lag voor de hand. Echter, ook Van Geel zag tot zijn leedwezen hoe alles door el kaar holde en hij nauwelijks in het stuk voorkwam. WV kon naar hartelust zijn beproefde spelletje spelen en Lammers had Roda JC van alle illusies moeten beroven. Uit dat verzuim putte Roda even moed. Met zijn eerste aktie bracht Van Geel fraai Hennie Meijer in stelling en die maakte voor de ne gentiende keer dit seizoen geen fout: 1-1. Een score waarmee beide partijen nog volop in de race zijn en daarom werd in het laatste kwartier nauwelijks een poging tot 'broedermoord' ondernomen. PIREAUS (GPD) - De overeenkomst tussen de verliezerspoule van het EK basketbal in Athene en het Vierlandentoernooi dat ruim twee weken geleden in Amsterdam werd gespeeld, begint opmerkelijke vormen aan te nemen. Niet alleen wordt de strijd om de negende tot en met de twaalfde plaats betwist door dezelfde vier ploegen die ook in Amsterdam aanwezig waren, de wedstrijd die Nederland gisteren tegen Roemenië speel de was een exacte kopie van de ontmoeting in Amsterdam. Nederland won dus opnieuw en weer was het verschil minimaal: 88-87. Op zaterdag wacht nu het duel om de negende plaats. Tegenstan der daarin is Frankrijk dat, ook al volgens het Vierlanden-patroon, met 96-93 de baas bleef over Israël. Alsof er een carbonnetje tussen had gelegen, zo leken de twee meest recente wedstrijden tussen Nederland en Roemenië op elkaar. Net als twee weken geleden wer den de Roemenen voor rust volko men zoek gespeeld (55-35), waarna de Harrewijn-formatie in de twee de helft de zaken veel te licht op nam en zwaar in de problemen kwam. De opmars van Roemenië, dat overigens geen seconde van de wedstrijd op een voorsprong kon bogen, strandde ook nu in het zicht van de haven. Ruud Harrewijn was voor de wedstrijd al niet erg gerust op een sprankelende vertoning van zijn ploeg. Harrewijn: „Je moet altijd maar afwachten hoe iedereen de uitschakeling verwerkt. Na zo'n nederlaag tegen West-Duitsland heb je best kans dat er iets geknakt is. Je gaat toch wat makkelijker aan andere zaken denken. Ik kan dan wel roepen dat ze zich profes sioneel moeten opstellen, maar met die vijftien gulden per dag kan je ze moeilijk profs noemen. Dan wordt zo'n trip toch al gauw een gecombineerde vakantie". Harrewijn leek zich in de eerste helft ten onrechte zorgen te heb ben gemaakt. De Roemenen, die behalve het stadion en de binnen kant van hun hotelkamer nog niets van de Griekse hoofdstad hebben gezien, legden een gebrek aan agressie aan de dag dat zelfs op een vriendschappelijk toernooi mis plaatst zou zijn geweest. Neder land, met Ronald Schilp en Kees van Rootselaar in de basis-vijf, had dan ook geen enkele moeite met het zomeravond-basketbal van de tegenstander en liep in een vloek en een zucht uit naar een 42-19 voorsprong. Vooral het rebound- overwicht dat Nederland in de eer ste twintig minuten opbouwde (27 tegen 13) was opzienbarend. Om DORDRECHT (GPD) - Voorlo- Zaterdag krijgt RKC nog pig zit DS'79 op Ook de der- kans op revanche DS'79 de wedstrijd in de nacompetitie in Waalwijk als tegenstander fun- de eerste divisie, gisteravond geert, maar wanneer de Dordtena- in het met bijna 10.000 toeschou wers volgepakte stadion aa Dordtse Krommedijk, werd nend afgesloten. Nadat tijdens de pinksterdagen al ten koste van Cambuur (1-0) en NEC (1-2) vier winstpunten werden vergaard, bleek nu ook het Waalwijkse RKC niet tegen DS'79 opgewassen. Uiteindelijk werd het 2-0 door doelpunten van Gerrie Slagboom, die vlak voor de rust met dezelfde inzet als gister- de avond aan de slag gaan, lijkt er op nieuw voor RKC weinig eer te be halen. DS-oefenmeester Simon Kistemaker: „Inzet is voor DS nu eenmaal een must.Er moet kei- en keihard worden gewerkt om een redelijk functionerende eenheid op het veld te krijgen". Kistemaker was dan ook veront waardigd toen hij na afloop op de nuten voor het einde van de wed- hoogste werd gesteld van de 7-0- strijd met een kopbal doel trof.Die winst van Cambuur op NEC. „Dat twee tegentreffers betekenden voor RKC waarschijnlijk uitscha keling voor een plaats in de eredi- In de twee voorgaande jaren visten de Waalwijkers ook al achter verliest een aanfluiting; een regelrechte schande", riep hij uit. „Van zo'n uitslag krijg ik een vieze smaak in de mond. Als een ploeg met 7-0 geen karakter ge- „Wat is wijsheid in het voetbal", filosofeerde Cambuurs trainer Fritz Korbach na afloop van de met maar liefst 7-0 gewonnen nacom- petitiewedstrijd tegen NEC, dat er danig met de pet naar gooide.Twee dagen eerder hing promotie voor de Leeuwarders nog aan een zijden draadje. Pas in de laatste vijf minu ten werd een 0-1 achterstand door gelukkige doelpunten in winst om gezet, bij verlies was Cambuur uit geschakeld geweest. Het moet gezegd worden, dat Cambuur uiterst kien speelde te gen NEC, met een uitblinkende Carlo de Leeuw op het midden veld, die in vijf van de zeven doel punten een groot aandeel had en zelf met een subliem lobballetje het vijfde doelpunt scoorde. Cambuurs grillige spelmaker zal evenwel zaterdag in Nijmegen we- KERKRADE (GPD) - Roda JC en FC Utrecht zullen vandaag actie ondernemen om de wedstrijden Roda-Utrecht en VW-Utrecht als nog doorgang te laten vinden op de MADESIMO (GPD) - Met angst en beven keek Eric Breu- gepiande dagen. Zowel de burge- kink uit naar de midweekse bergrit in de Ronde van Italië, "ft groten™ tVegen ednê Een loodzware col en een aankomst op een bergtop dreig- komst van utrechtse supporters en den zijn tweede plaats in het klassement te ondermijnen, beiden weigeren dan ook toestem- Het tegendeel gebeurde. Mentaal nog sterker kwam hij mi!5g. veri.enen v°or de twee gisteren in Madesimo aan, na twee gedurfde aanvallen in van de «eedivSe RodTjc™aTvane de Italiaanse Alpen op de leiderspositie van Stephen Ro- daag een nieuw verzoek indienen che- Breukink won weliswaar geen seconde op de roze bij de burgemeester van Kerkrade truidrager, het feit dat hij zo sterk stand hield zette Peter om volgende week woensdag als- Post aan het filosoferen. „Dat Breukink deze Ronde van Kaalhei^e te lalen^dooVgaan FC Het zit er «telde Post. Utrecht zal een gesprek aanvragen met KNVB-veiligheidscoordinator Rob de Bakker over de gerezen problemen. Wat de 23-jarige Breukink zelf Millar toch te weinig over heeft c diep in zijn binnenste gelooft moeilijk te doorgronden. „Ik heb schrik van alle dagen elke etappe Het v oordeelde Post. trouwens opvallend hoe i verwacht laat de aanvallen op gang kwamen, r ooit een Millar was duidelijk niet de enige slechte dag moet komen, waarop die de boodschap mee had gekre- -r doorheen ga zakken", zei hq. gen om het toch vooral zo lang Maar dat moment heeft zich nog steeds niet aangekondigd en Breu kink blijft de regelmaat zelve. Nu hij de eerste „gevaarlijke" dag van de slotweek goed heeft doorstaan, kon hij opgewekt vaststellen dat „het zelfvertrouwen weer is toege- Peter Post straalde bij de aan komst. De tweede plaats van Millar UTRECHT (GPD) - Nol de Ruiter (achter de voor het klassement i heeft gesolliciteerd bij de KNVB voor een van de vele vacatures bij de voetbalbond. De FC Utrecht- belangrijke ritwinnaar Jean-Fran- gelijk kalm aan te doen. Zelfs de Spanjaard Marino Lejaretta, op wie de nog altijd wrokkige Roberto Visentini zijn hoop had gevestigd, wachtte tot het laatste moment. Waarom? Eric Breukink gaf zijn vi sie: „Er was ons verteld dat de laat ste drie kilometer naar de aan komst ongelooflijk steil zouden zijn en iedereen had daar schrik van. Dat kon je wel merken". Toch was er gisteren wel degelijk een aanleiding om, op het risico mislukking af, ten aanval Gepaste vreugde bij ritwinnaar Bernard (links), klassementsleider Roche en bergkoning Milla minuut inliep op Breukink en Ro- halve te trekken. Om de simpele reden trainer heeft nog geen club voor che plaatst hem echter wel voor het nieuwe seizoen. „En ik acht wel geschikt voor de functies die momenteel nog niet bezet zijn. Ik wil graag in de voetballerij werk zaam blijven en kan daarom niet met de armen over elkaar toekij ken of een of andere club me toch nog wil hebben. In het buitenland is mijn naam enkele keren gevallen en dat is misgelopen. Daarom heb ik die brief ns Eijck gestuurd". moeilijke keus als de strategie onopgemerkt. Breukink morgen, met opnieuw zware klim en een aankomst ber gop, moet worden bepaald. Giste- „Peter Winnen was bij de beklim ming van de Passo di San Marco naast me komen rijden om te zeg- zijn instructies voor de gen dat Roche volgens hem geen Schot duidelijk. „Hij mocht aan- goeie dag had. Maar hij was nog al- dat Breukink tijd goed genoeg om "iedereen te de kop zou rij- volgen. Behalve op het laatst de vallen, maar niet zich daardoor den". Een aanval met een halsband echte klimmers", om, die Millar gedwee uitvoerde. Visentini zegt wel te weten directeur Van ,„Wat schieten we er mee op als Breukink een duikeling maakt en Omdat FC Utrecht binnen twee jaar met een technisch directeur gaat werken - Han Berger gaat zich met die functie belasten, hij wordt eerst twee seizoenen veldtrainer - is de naam van Nol de Ruiter geval len om ter overbrugging van die periode alvast in die functie te gaan functioneren bij zijn huidige club. De Ruiter: „Concreet is daar nooit over gesproken, een paar maanden terug is er even sprake van geweest, daarna is niemand er op teruggekomén. Nu duikt mijn naam ineens weer op in de kran ten, maar daar koop ik weinig voor. MADESIMO (GPD) - Eric Breu kink is gisteren tijdens de Ronde van Italië letterlijk langs de rand van de afgrond gegaan. De Ne derlander uit de ploeg van Peter Post, tweede in het algemeen klassement met een achterstand van 33 seconden op leider Ste phen Roche, maakte een stuur fout, waardoor hij bijna in het ra vijn stortte. „Pfft... Het was bijna gebeurd met me", was een van de eerste dingen die hij verzuchtte na de aankomst in Madesimo. „Ik was maar een paar centimeter verwij derd van de vangrail, toen ik mijn fiets nog net op de weg kon houden. Het was een gebrek aan concentratie. Ze reden niet echt hard naar beneden en dan let je iets minder op. Ik heb er in elk geval wat van geleerd". ploegen van Fagor en Panasonic deden dat al langer, gisteren bleek dat hij ook Johan van der Velde heeft omgekocht. Voor mij heeft het geen zin om onder die omstan digheden aan te vallen. In mijn eentje kan ik daar niets tegen on dernemen", tekende hij min of meer publiekelijk de capitulatie. De vraag is of Visentini spoken ziet, een goedkoop excuus zoekt of een enorme samenzwering ont mantelt. De betrokkenen roepen om het hardst dat de miljonairszoon de kolder in zijn bol moet hebben. Jo han van der Velde: „Ik verdedig gewoon mijn paarse trui en ik wil zo'n royaal mogelijke voorsprong hebben op Rosola. Er komt nog een rit, met een kans op een massa sprint". Anderen wuiven sugges ties van een combine weg, al pleit te het koersverloop van gisteren laat zich gemakkelijk raden. Bazzo heeft Stephen Roche een contract onder de neus geduwd en wacht op een antwoord. En ook Post zou in teresse hebben getoond voor de Ier die met Millar een ideaal duo zou vormen. Zeker als de Schot zo on baatzuchtig is als in de Giro. „De groene trui (het bergklassement) en een rit winnen, zijn mijn doe len", heeft hij steeds gezegd. Peter Post zal beweren dat voor vage afspraken en schimmige toe zeggingen de overwinning van een grote ronde niet wordt opgeofferd. Morgen in de rit van Como naar Pi- la kan de geloofwaardigheid van de uitspraken getoetst worden aan het koersverloop. Door zijn lengte van 245 kilometer wacht Eric Breu kink er een bijzonder zware opga ve. „Hij reed vandaag met allemaal renners van 28, 29 en 30 jaar naar boven. Die hebben voor zo'n zware rit meer inhoud", aldus Post, die daarom voor Millar de teugels zal moeten vieren. GOTHENBURG (TT/ANP) - Adri van der Poel zorgde in de eerste etappe voor het tweede Nederlandse succes in de Ronde van Zwe- den. De kopman van de ploeg van Jan Gisbers, die dinsdag besloot tegenhen. Vooral de Franse alsnog naar de Ronde van Frankrijk te gaan, won de rit over 113 kilometer met start en finish in Gothenburg. Van der Poel imponeer de in een kopgroep van tien renners, die bijna twee minuten voor sprong boekte. De klassiekerspecialist uit Hoogerheide soleerde in de slotfase naar de winst en nam daarmee direct ook de leiderstrui van zijn vroegere ploeggenoot Jelle Nijdam over. wel ploeg van Pierre Bazzo heel erg dienstbaar aan de roze lei der. De hele beklimming van de San Marco gaf die equipe het tem po aan. Een loodzware berg, waar smeltende sneeuw voor tijdelijke beekvorming zorgde op het weg dek, werd zo een eenvoudige hin dernis die voor iedereen te nemen was. Later, in de klauterpartij naar Madesimo waren ze weer als gang makers in de frontlinie te vinden. De reden voor die vriendelijkheid Uit de kopgroep, die vijf Nederlandse profs, Van der Poel, Knete- mann, Hanegraaf, Poels en Hoondert, en één nationale amateur, Schurer, bevatte, ontsnapte in de slotfase ook nog de Oostduitser Boden. Hij kwam met vijftien seconden achterstand over de finish. Knetemann sprintte drie seconden later over de meet, gevolgd door de rest van de groep. gens een schorsing op het appel ontbreken. Een ongetwijfeld ge voelig verlies voor de Leeuwar ders, die het in Nijmegen ook al vanwege een schorsing eveneens zonder voorstopper Gerard de Haan zullen moeten doen. „Het zelfvertrouwen is nu echter zo groot, dat we ook het gemis van die twee spelers moeten kunnen op vangen", vond Cambuurs cen trumspits Willem van der Ark. En dus groeit de hoop in Leeu warden, dat het doel waarnaar 23 jaar geleden bij de oprichting van de Sportclub Cambuur onvermin derd naar gestreefd is, over ander halve week eindelijk werkelijkheid wordt: promoveren naar de eredi visie. „Het zijden draadje is een dikke strohalm geworden", vond Fritz Korbach. voor de tweede helft zo min moge lijk aan het toeval over te laten liet Harrewijn de succesvolle formatie zestien minuten lang ongewijzigd, pas toen mochten Smits (16 pun ten), Kuipers (14) en Schilp (14) het stokje overgeven aan hun opvol gers. Zij hielden een verschil van twintig punten overeind tot aan de rust: 55-35. Nederland en een lekkere voor sprong, het zijn zaken die elkaar slecht verdragen op dit toernooi. Hetzelfde vijftal dat voor rust nog superieur was geweest, had nu de grootste moeite het juiste ritme te vinden. De ervaren Nicolescu, na rust verhuisd van de forward naar de guard-positie, buitte zijn lengte- voordeel op Kees van Rootselaar keer op keer uit. Aan de andere kant konden de Roemeense cen ters regelmatig ongestraft aan de noodrem trekken omdat Rik Smits, reglementair niet te stop pen, zich achter de vrije worplijn niet erg op z'n gemak voelde. De Roemeense beer Vinereanu en zijn opvolger Ionescu haalden vanwe ge het maximum aan fouten het einde niet, maar Roemenië sloop wel steeds dichterbij. Met nog tweeenneenhalve minuut op de klok was er van de voorsprong niets meer over: 81-81. Jos Kuipers 23, Ronald Schilp 16, Toon v Helfteren en Kees van Rootselaar 4, Marco de Waard 3, Chris van Dinten 2. Schotper centage: 52%. Rebounds: centage: 47%. Rebounds: 37. land-Italië 90-78, Joegoslaviè-Polen (nog Het antwoord van Nederland, een driepunter van Jos Kuipers, was sterk, maar het was toch weer Rik Smits die Orarye over de laat ste hobbels heen moest helpen. De ontdekking van het EK, die door journalisten uit alle landen van het ene interview naar het andere wordt gesleept, stelde niet teleur. Eerst liet hij twee vrije worpen door de ring glijden, en zeventien seconden voor tijd bracht hij met een 'jumpshot' de stand op 88-85. Oranje ontsnapte vervolgens aan een verlenging toen de beste Roe meense afstandschutter Cernat zo waar nog mocht aanleggen voor een driepunter. Net als tegen Israël bleek het oog van de naald net groot genoeg, een score uit de aan- valsrebound kon Nederland geen pijn meer doen. Intussen blijft gastland Grieken land tot verbazing van vriend en vijand het spel met de grote jon gens meespelen. Hetzelfde ploegje dat onlangs op een doordeweekse dag in Den Helder nog van Neder land verloor, veranderde Athene gisteren weer in een heksenketel van tetterende auto's door via een 90-78 overwinning op Italië tot de halve finales door te dringen. Daar in stuit het morgen opnieuw op aartsvijand Joegoslavië, dat eerder in de poulewedstrijd sensationeel met 90-78 verslagen werd. In de an dere halve finale staat de Sovjet- Unie tegenover Spanje, de enige ploeg waar de Russen vrijwel altijd moeite mee hebben. DEN HAAG (ANP) - In het r voetbalseizoen wordt gefaseerd een begin gemaakt met de invoe ring van het pasjessysteem ter be teugeling van het voetbalvandalis me. Die afspraak is gisteren ge maakt door de burgemeesters van de gemeenten met betaald voetbal, aldus een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. De burgemeesters heb ben in Den Haag gesproken over het voorstel van het Landelijk Overleg Voetbalvandalisme (LOV) de KNVB op korte termijn te laten beginnen met de invoering van het pasjessyteem. Afgesproken is, dat de KNVB aan het begin van het seizoen 1987/ 1988 start met de eerste experi mentele fase. Alleen voor risico- wedstrijden wordt een pasjesrege ling geëist. De supporters van de uitspelende club moeten een der gelijk bewijs van goed gedrag des gevraagd tonen. Het experiment wordt in het na jaar geëvalueerd. Daarna wordt be slist over de invoering van de fasen 2 en 3, waarbij in de tweede fase bij enkele clubs een proef genomen kan worden met de invoering van pasjes vóór alle toeschouwers, bij een uitwedstrijd van een club die voor verhoogd risico zorgt. De der de fase is bedoeld voor integrale in voering van passen voor risicowed- strijden van alle clubs in de eredi visie.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17